QUctrlci. ^Telegrafische Berichten. Stabs-fieric&ten. burgerlijke stand. iüarftï- stu Scatrsbsriefctsn. Het bouwen eener bijzondere r. k. school voor lager onderwijs te Zaandam ia aangenomen door Jb. van Santé voor f 4050. Da. H. J. Groenman te Warder heeft bet beroep naar de Ned. berv. gemeente te Kropswolde aange nomen. Den dag na de offieiëele opening der spoorlijn Hoorn—-Enkbuizen wordt van wege de Weetfriesche barddraverijelub eene harddraverij gehouden om eenen prijs van 200 en 2 premiën van 100. De kunstschilder C. S. Stortenbeker is te 's Gra- venbage in den ouderdom van 46 jaren overleden. De arr. rechtbank te Amsterdam heeft Hendrik Both poiitie-agenï aldaar, veroordeeld wegens openbare schennis der eerbaarheid, gepleegd in een politiebureau, tot 45 dagen celstraf en 8 boete subs. 1 dag cel straf. De Amsterdaansche Courant gaf bet eerst open baarheid aan het feitdat tot deze veroordeeling aan leiding beeft gegeven. De Koningin heeft aan de Vereeniging voor ge zondheids- en vacantiekolonies te Amsterdam eene som tan f 500 geschonken. Bij den boschbrand te Schaarsbergen onder Arn hem is de tot Warnsborn behoorende boerderij en uitspanning „Rustwat", met eenige schuren geheel ver brand. Uit het verslag der Duinwaterschappij te Lelden blijkt, dat in 1884 opgepompt werden 364085 kub. el water tegen 294712 in 1883. 2961 overeenkomsten lot levering van water zijn gesloten. Het buizennet dat volgens de concessie in de gemeente 20 mijlen groot moest zijn is uitgebreid tot 33 105,15 el. De opbrengst is zoo gunstig, dat de rente waarborg van de gemeente 2 jaren vroeger eindigt en f 35213 min der bedraagt dan oorspronkelijk was geraamd. De raadsleden van Bergharen weigeren, met den nieuw benoemden burgemeester, den heer Gramser, te vorgaderen. Zij blijven steeds afwezig. De minister van binnenl. zaken heeft ter alge meene kennis gebrachtdat het museum van heden- daagsche kunst in het paviljoen Welgelegen te Haarlem met 1 Mei a.s. voor bet publiek gesloten is. De Gemeenteraad van Goes heeft, met het oog op het naderend ophouden van het rijkssubsidie, beslo ten tot de opheffing der middolbare school voor meisjes en tot het daarvoor in de plaats stellen eener school van voortgezet lager onderwijs. De school die nu gesloten werd, kostte jaarlijks f 4200; de nieuw op te richten school zal f 4070 kosten. De Keizerin van Oostenrijk heeft ten behoeve van het personeel der maatschappij tot exploitatie der Staetspoorwegen f 120 toegezonden ter erkenning der haar bewezen diensten bij gelegenheid van den buiten gewonen trein op 31 Maart van Ylissingen naar Venloo; dit bedrag is in het ziekenondersteuningsfonds gestort. Een te Utrecht door dames gehouden bazaar ten voordeele van een nieuw orgel in de Nicolaikerk heeft ongeveer f 4000 opgebracht. Vorst Bismarck bezit thans met inbegrip van zijn verjaardag-cadeau, in Pommeren 32 duizend morgen land; in Sleeswijk-Holstein en Laueuburg 33 duizend morgen. Zijn geheele grondbezit omvat 35/» vierkante mijlen waarvan 2bosehgrouden zijn. De heer Graham de onverschrokken bergbeklimmer, maakt reeds plannen voor nieuwe bestijgingen van de Himalayaten einde zijne vroegere tochten aan te vullen en de opmetmgea toen gedaan, te verifieeren. Hij is reeds met dit doel naar Interlaken geweest, om eene groote expeditie voor te bereiden bestaande uit vijftien ervaren Alpengidsen en dragers, onder aan voering van den gids van het Grindewald „Bos", die hem vroeger vergezelde, benevens een ingenieur van het gouvernement, ten einde de juiste huogte op te nemen. De heer Graham besteeg dezen winter de Jungfrau welke beklimming met groote moeilijkheden gepaard gingverscheidene gidsen kregen bevroren teenen. Het klinkt bijna ongelooflijk dat in bet midden van Februari 1.1. toen Nieuw-York bijna een Poolklimaat bad, de markt er ruim voorzien was van aardbeziën, tomaten en rijpe sappige komkommerstegen vrij matige prij zen daar voor de aardbeziën slechts een dubbeltje per stuk werd gevraagd en voor de groenten naar evenre digheid. Zij kwamen alle van Floridawaar het heerlijke klimaat en de lage transportkosten naar de hoofdstad van het rijk de warmoezerij een hoogst winst gevend bedrijf maakt. Deuren van papier zijn het nieuwste product der amerikaansche papier-fabricage. De prijs staat gelijk met die van houten deuren maar zij hebben dat voor, dat ze niet krimpen of zwellen geen scheuren krijgen noch krom trekken. Twee stukken bordpapier, van de vereischte grootte en dikteworden op elkaar gelijmd, nn krijgen daarna door zwaar walzen persen en mo- delleeren het aanzien eener gewone deur, waarna men die eerst met waterdichte dan met vuurvaste verf hestrijkt. Ten laatste volgt de gewone beschildering ■net olieverf en het vernissen. Deze papieren deuren bedreigen de houten met concurrentie en zullen waar schijnlijk ook weldra ia Europa worden ingevoerd. Een engelsch vakblad meldt, dat in Groot-Brit- tannië en Ierland tegenwoordig 2052 couranten uitkomenwaarvan in Londen 405, in de engelsche provinciën 1202, in Wales 79, Schotland 184, Ierland 161 en op de tot Engeland behoorende eilan den 21. Daaronder zijn dagbladen in Engeland 132, Wales 5, Schotland 20, Ierland 15, de eilanden 1. In 1846 waren er te zamen slechts 551 couranten in het zelfde gebied, en daaronder slechts 14, welke dagelijks uitkwamen. Week- en maandschriften verschijnen er 'hans 1298, onder welke 335 van godsdienstige strek king. Onlangs zijn door den geheim-secretaris Unger te Berlijn belangrijke mededeelingen in hot licbt gegeven omtrent het ontstaan en de verbreiding der post- of briefkaarten, waaraan wij het navolgende ontleenen Het is bekend, dat Oostenrijk de eer toekomt, dit zoo belangrijk toegenomen correspondentiemiddel het eerst van alle andere Staten ingevoerd te hebben. Het denkbeeld zelf is echter van den tegenwoordigen direc teur van den Duitschen llijkspostden Staatssecretaris dr. Stephane uitgegaan. Reeds in October 1865 gaf hij daarover eene brochure uitdie de bijzondere belang stelling van den Sectieraad Kolbensteiner wekte den lateren Hoofddirecteur der posterijen en telegraphen in Oostenrijk. Aan dezen hoogstbekwamen man is Oostenrijk de eer verschuldigd eene nieuwigheid, welke in het begin zooveel tegenwerking had, het eerst inge voerd te hebben. De brief kaarteninrichting voor de Oostenrijk-Hon- gaarsehe monarchie trad den 1 October 1869 in het leven. Het gebruik er van in Oostenrijk was in het eerste kwartaal reeds 2.930.000 stuks. In Duitschland werden de briefkaarten in 1870 ingevoerd. De eerste uitgave der noordduiteche briefkaarten had dm 25 Juni 1870 te Berlijn plaats op dien enkelen dag werden in Ber lijn alleen 45 468 stuks verkocht; binnen twee maan den waren er 2 millioen van uitgegeven. Het voor beeld van Oostenrijk en Noordduitsehland werd weldra door de andere Staten nagevolgd. De briefkaarten kwamen te juister tyd, daar er in den Franscb- Duit schen oorlog van 18701871 tien miljoen van Duitschland naar het leger en terug gingen. De fransche regeering der nationale verdediging volgde den 29 September 1870 het voorbeeld van Du-tscblaod. Na den oorlog kwamen de fransche briefkaarten in onbruik en eerst in het begin van 1873 werden ze weêr inge voerd. Het meeste gebruik der briefkaarten wordt gemaakt in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Do gewone briefkaarten werden spoedig verbeterd door briefkaarten met betaald antwoord. In 1872 verzond de Duitsche Rijkspost 3 )7 042 000 brieven en 7 727.823 brief kaarten in 873 337.567.392 brieven en 24.9oo.986 briefkaarten. Op het oogenblik heeft Duitschland wereldbriefkaarten voor 44 Staten 73 landen corres- pondeeren tegenwoordig door middel van briet kaarten. Tusscben Duitschland en de overige landen had men in 1879 een briefkaartverkeer van 16 614.000 stuks tegen 14 096 000 in het jaar 1878; alzoo een vermeer dering van 2.5 millioen In Europa is het gebruik der briefkaarten tegenwoordig ongeveer 350 millioen in de Vereenigde Staten 250 millioen. De heer J. H, Róssing geeft in de Lantaarn eene aar dige causerie: „Mevr. Kleine thuis' Het begin er van moge hier een plaats vinden. De trein 's winters 's morgens ongeveer te tien uur van het Riinspoorwegstation te 's Hage vertrektis Woensdags en Zaterdags voller dan gewoonlijk. De artisten der Amsterdamsche afdeeling van do Konink lijke Vereeniging: „Het Nederlandsch Toneel" keeren dan weder naar de stad hunner inwoning. Er heerscht op het perron een bijzondere drukte en levendigheid die afneemt naarmate de tijd tot afluiden nadert. Kort daarvoor ziet men een bejaarde dame driftig en gejaagd aankomen achter haar een kittig wijfj9 met een on veranderlijke opgeruimdheideen glimlach op het ge laatbeladen en belast met mandjes en doozen en een onafscheidelijke parapluiohet is Mevr. Kleine met haar kleedsterAntje Branten. De stationchef geeft een wenk dat het nog tijd is en gerustgesteld gaan beiden kalmei" naar den waggon. Vele handen worden uitgestoken om de oude dame te helpen en mandjes en bagage in ontvangst te nemen. Mevrouw Kleine kalmeert van hare overhaasting. „Dag kinderen „Dag mevrouw, hoe gaat het?" „Och, slechtzwakkies." „Kom mevrouwtje u ziet er toch goed uit." „Ja, maar ik zal toch blij wezen als ik in mijn „buisje" ben." Er wordt afgeluid. De trein vertrekt. Nauw is hij in beweging of het gezicht van mevrouw Kleine klaart op haar sprekend gelaat tintelt van geestzij raakt aan het praten ieder luistertzij praat door vertelt uit haar veelbewogen leven van het tooneel in vroegeren tijd en vóórdat iemand er om denktis Amsterdam bereikt. Mevrouw Kleine slaakte de blijde verzuchting: „Goddank dat ik weer naar „mijn huisje" ga Een ieder beijvert zich om haar uit den trein te helpen en naar het rijtuig te brengen de onafscheidelijke gezel lin achteraan. In weinig tijds is zij in „haar huisje" ontvangen en opgewacht door vriendelijke gezichten en bereidvaardige handen. Weldra zit zij in haren gemakkelijken stoel in de tuinkamer te genieten van de zoo welverdiende rust. Met welgevallen staart zij naar haar tuin die een keur van planten en schoone bloemen bevat en op de meeste Amsterdamsche tuinen eene gunstige uit zondering maakt. Geheel op haar gemak gekomen gaat zij haar brieven lezen en beantwoorden voor baar kostuum zorgen en zich onledig houden met huis houdelijke zaken ze loopt van de eene kamer in de andere, en laat over alles haar oog gaan de meiden zorgen dat er niets te zeggen valt want mevrouw kan geen stofje zien. Dan is zij die op het tooneel eene koningin kan zijn het beeld eener degelijke, echt oud- holland8che huisvrouw. Dinsdag 21 April. Londen, De regeering besloot, de kolonne van ge neraal Graham onmiddelijk uit Soedan terug te roepen wegens het moordend klimaat. De regeering eiscbt van Rusland de verbintenis, in geen geval den nader vast te stellen Afghaanschen grens te overschrijden Rusland weigert dit en hierin is thans de zwarigheid gelegen. Den 19 werden alhiervoor rekening van de heeren Bell Co., van welke firma een der leden reeds geruimen tijd hier vertoeft, weder 60 pinken in ontvangst genomen onder welke een jarige stier die voor f 600 is aangekochtvoor rekening van don heer Huydeeoper, insgelijks een Amerikaan, de bekende stier, de brave Hendrik, van den heer S. de Jongh te Oudorp eenigen tijd geleden door bemiddeling van den heer K. J. Akkerman, alhier, voor f 1500 gekocht. Den 21 werden 10 beesten voor russische rekening van hier verzonden. Den 20 werden op de groote voorjaarsmarkt alhier 2202 stuks runderen aangevoerd. De handel was tamelijk vlug. Overwegende dat het kapitaalvereischt om uit voering té geven aan het besluit der Algemeene Ver gadering ter oprichting eener kweekschool voor be- waarschoolhouderessen, tot heden niet is bijeengebracht, heeft het Departement Amsterdam, der maatschappij tot Nut van 't Algemeen den overigen Departementen medegedeeld: „hoe het, overtuigd, dat het thans de vraag niet meer is, of die school wensehelyk is of niet, maar of het prestige der Maatschappij duldt, dat een eenmaal genomen besluit wel of niet wordt uitgevoerd en daaraan immers alles ge legen is", bij de viering van zijn honderdjarig bestaan, aan het Hoofdbestuur een renteloos voorschot van f 3000 voor de stichting dier school heeft aangeboden." Het amsterdamsche Departement hooptdat alle De partementen voer zooveel zij althans in dezen geest niet reeds zijn voorgegaan zich opgewekt zullen gevoe len, om deze poging te ondersteunen, opdat het Hoofd bestuur worde in staat gesteld op de eerstkomende Algemeene Vergadering ia Augustus 1885 medetedee- len de gelien voor de kweekschool zijn door de eendracht in onze Maatschappij bijeengebracht. Wie zal die daad van de amsterdamsche afdeeling niet toejuichen Een de partement van 1103 leden kan zulk een renteloos voor schot geven wat zou dan de Maatschappij met haar 17283 contribuëereude loden niet vermogen? Eu is dit ofier zoo zwaar? Immers neenAlkmaar zou in de zelfde evenredigheid de rente van ongeveer f 18 moe ten opofleren. Maar bet gaf meer en schonk, zoo wij wel zijn ingelicht 79.50, voor de kweekschool te Utrecht. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van den 21 April. J. J., te Hoorn, diefstal, 1 jaar gev. D. H., te Koedijk, mishandeling, 5 dagen eenzame opslniting. J. N., te Rijp, rebellie, 6 dagen gev. 11. S., te Hoorn, mishandeling, f 15 boete, subs. 4 dagen gev. G. v. W., te Hoorn, verhreking van sluiting, vrijgesproken. A. N., te Sint Maarten, diefstal, 2 maanden eenzame opsluiting. M. P., te Urk, mishandeling, 8 dagen eenzame opsluiting. N. B., huisvrouw van A. v. d. L., te Nibbixwoud, diefstal, 6 dagen eenzame opsluiting. A. B„ te Enkhuizen, diefstal, 183 dagen eenzame opsluiting. J. K., te Helder, mishandeling 1 maand eenzame opsluiting. M. E S huisvrouw van J. Z., te Helder, hoonf 8 boete, subs 2 dagen gev. D. J. H., te Helder, mishandeling, 1 maand gev. ONDERTROUWD. 17 Apr. Dirk Klinkhamer, te Schermerbornen Aafje van Leijen te Sehermerkornonl. alhier. GEBOREN. tl 18 Apr. Alida Dorothea0- van Gerrit Admiraal en Dorothea Bijl. PetrusZ. van Gijsbert de Swart en Catha- rina Cornelia Bieman. Neeltje, D. van Simon Johannes Bijl en Grietje Benjamin, 19 Gerrit, Z. vcn Gerrii, Oü'kes en Neeltje Dekker. Emma Wilhelmina Helena, D. van ltijnier Bot en Paulina Christina Wouts. OVERLEDEN. 17 Apr. Maria Antonia, D, van Hendrikus van de Kamer en Jaeoba Weijers, 2 j. en 2 m. 18 h Maria Gerardina Vleesman, echtgen. van Hermanns de Jong 39 j. 19 Cornelis, Z. van Cornelis Burger en Sara Catharina van Straten 18 w. 20 Cornelis Groot, 77 j. en 7 m. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 20 April. Door de Notarissen BAKKER SCHUT en METMAN. 1. Huis, Heul, A 1762. Str. N- P. Bibo f 1135,— 2. Dito, aldaar, A 1763. Str. C. de Visser 1160, 3. Dito, aldaar, A 1764 Str. P. van Heerden n 1115, 4. Dito, Molenbuurt, A 2305 Str. A. Oortmeijer 2010,— 5. Winkelhuis, Ritsevoort, A 1112 ged. Str. B. Schoen 2900, 6. Pakhuis, aldaar, A 1112 ged. Str. C. Koopman 600, (Afslag 27 April.) Alkmaar 20 April. Aangevoerd 286 vette Kalveren t 30 a 100, 17 nucht. dito f 4 a 19, 58 vette Varkens 0,44 a 0,54 per P., 5 magere dito. Op de voorjaarsveemarkt werden aangevoerd 2202 Koeien en Ossen. Amsterdam 20 April. Aardappelen Friesche Jammen t 1,40 a 1,60, dito Engelsche /la 1,20, Zeeuwsche Spuische Jam men f 1,30 a 2,30dito Flakkeesche f 1,30 a 1,50dito Pooters 0,50 a 0.60, Champignons f 0,90 a l Geldersche blauwe f 1,50 a 1,60, dito Thomassen 2,30 a 3, Prui sische Hamburgers 3,20 a 3,25. Handel flaauw. Aanvoer groot. Raapkoeken 80 a 84, Lijnkoeken /9,25 a 12,50 per iüOP. Peterolie kalm, loco 8,50, Sept.Dee f 9,25 entr. In cons, f 10,25. Aangevoerd 715 Runderen, vette 0,60 a 0,74 per Pond Melk- en Kalf koeien 110 a 260, 115 nucht. Kalveren /5a 8 55 Schapen en Lammeren 26 en 18 vette Varkens f 0,40 a 0,48 per P. "Enkhuizen 17 April. Nieuw Mosterdzaad f 17 a 17,50, Haver f 3,50 a 4, Gerst f 4.25 a 4,50Bruine boonen 9 Paar- denboonen 6, grauwe Erwten t 11 groene f 11 a ll,50. Leiden 18 April. Boter per kwart vat le. soort 44 a 50 per pond 1,10 a 1,252e. soort 36 a 42per pond t 0,90 a 1,05.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 3