No. 49. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. VRIJDAG 2lx APRIL. ONZICHTBARE HANDEN. Prijs der gewone Advertentiën (©fïiciëel (Bcbecltc. &uiteulauZ>. FEUÏLLBTOKT. UklIAAIISCIII; COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Sluis aan de Zes Wielen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat de doorvaart door de Sluis aan de Zes Wielenten gevolge van noodzakelijke herstellingen aan de sluisdeurengedurende ten hoogste veertien werkdagen, ingaande 5 Mei 1885, gesloten zal zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. MACLAINE PONT. 21 April 1885. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat zij in hunne op heden gehouden vergadering ingewilligd hebben het verzoek van B. J. STADEGAARD, goud- en zilversmid alhier, om ver gunning tot het oprichten van eene goud- en zilversmidswerk plaats in het perceel aan de zuidzijde van de Laat, Wijk A, Nr. 104. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 21 April 1885. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. KENNISGEVING. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het kohier voor de belasting op het Personeel No. 8, dienstjaar 1884/85 op 20 April 1885 door den Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noord holland executoir verklaardheden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invorde ring is overgegeven. leder belanghebbende wordt vermaand, op de voldoening van zijnen aanslag acht te geven, ter voorkoming van gerech telijke vervolging. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voorn., 22 April 1885. A. MACLAINE PONT. BELGIE. Den 21 is het wetsontwerp ingediend strekkende om den Koning te machtigen, als het hoofd van den Congo-Vrijstraat op te treden. De minister president las eene mededeeling des Konings aan den ministerraad voor, waarin Z. M. verklaardedat de be tuigingen van instemming door de Kamers en tal van gemeenteraden in zake bet werk aan den Congo en de stichting van den nieuwen Staat, aan hem gericht, voor hem een aanmoediging waren, om met zijne taak voort te gaan. Hij had daarom den ministers opgedragen de vereischte toestemming der Kamers te vragen om op te treden als souverein van den nieuwen Staat, welke, onafhankelijk, evenas Belgie zich zou verheu gen in de weldaden eener onzijdigverklaring. De Congo-Staafc zal zijne eigene inkomsten hebben de verdediging en de politie zullen worden toever trouwd aan afrikaansche troepen onder bevel van europeesche vrijwilligers De band met Belgie blijft van geheel persoonlijken aard zonder eenige lasten voof Belgie. Aan het belgiscbe volk zal de Staat een uit gebreid arbeidsveld opleveren. De Koning vertrouwt zulks en herinnertdat Beigie's welzijn bet doel is geweest van zijn gansche leven. De regeering instemmende met 's Konings wensch, verklaarde de gevraagde maebtiging aan te merken als een gevolg van de waardeering van 's Konings werk door de Kamers. Het was er niet om te doenin A'ika de belgische vlag te hijschen doch Belgie kon partij trekken van deze koloniale schepping. De Ko ning had zicb door daartoe de eerste stappen te doen en haar tot stand te brengen eenea keer te meer verdienstelijk gemaakt jegens het land. Het ontwerp luidt De Kamer van Volksvertegenwoordigers gezien art. 62 der Grondwet besluit De Koning wordt gemachtigd om het hoofd te zijn van den door de Internationale Vereeniging voor den Congo in Afrika gestichten Staat. De band tusschen Belgie en den nieuwen Congo-Staat is uitsluitend per soonlijk. Het ontwerp werd naar de afdeelingen verzonden welke den 22 vergaderden. DUITSCHLAND. De te Berlijn en Koningsbergen gevestigde firma Bernstein is failliet verklaard. Twee leden der firma maakten zich van kant en de derde vluchtte. K ij k s d a g. Den 20 is niettegenstaande de felle bestrijding der linkerzijde, het voorstel om het invoer recht op paaiden te verdubbelen en op f 12 te brengen, met 126 tegen 94 stemmen aangenomen. Dat op rundvee is, na niet minder fel bestreden te zijn o.a. door de sociaal-demokraten op grond dat het gebruik van vleesch door de laagste klassen dan nog meer verminderen zou, mede verhoogd en gebracht op 5,40 voor stieren en koeien f 18 voor ossen f 3,60 voor jong vee tot 2% jaar en 1,80 voor kalveren beneden 6 weken. Den 21 is met 133 tegeu 106 st. dat voor varkens tot f 3.60 en voor speenvarkens tot 0.60 ver hoogd. Op vleesch versch of in bussen bouillon enz. zal f 12 per 100 p. geheven worden. ENGELAND. De ministerraad behandelde den 21 het antwoord van generaal Lumsden van den 17 op de beweringen van generaal Komarofï betreffende het gebeurde aan de afgbaansche grenzen. Generaal Lums den wijst op de gematigdheid en het geduld der Af ghanen, gedurende twee "maanden van onophoudelijke uittarting. Toen de russische troepen den 30 Maart voorwaarts rnkten waren de Afghanen wel genoodzaakt zich te verdedigen. Ten slotte komt hij nadrukkelijk op tegen de beweringdat engelsche officieren den Afghanen zouden hebben aangeraden zich niet terug te trekken toen generaal Komaroff dit van hen eischte. Hoogerh uis. De min, van buitenl. zaken gaf den 21 te kennen, dat het krediet, door de regeering gevraagd, 132 000.000 belooptwaarvan f 54.000.000 voor Soedan en het overige voor algemeene toebereid selen niet met Soedan in verband staande. De kredietaanvrage voor Soedan omvatte geenszins de gelden voor toekomstige offensieve operation aldaar, of voor bet spoedig oprukken naar Khartoem. Do staat kunde der regeering betreffende de verdediging van Egypte had geene verandering oudergaan. De voort zetting van den Soeakim-spoorweg zou met het staken der actieve ondernemingen aan den Nijl geschorst worden; doch de Britsch-Indische troepen hadden Soeakim en eenige punten in de nabijheid bezettotdat andere schikkingen getroffen zouden zijn. De in Soedan be schikbaar komende troepen zouden voor een andereu dienst gebruikt kunnen worden maar de aanzienlijke versterkingen in Indie vereischt konden in Engeland worden gevonden. Afgescheiden daarvan vormen de in Soedan en Egypte vrij wordende strijdkrachten de reserve. De vurige wensch der regeering was dat de betrek kingen met alle mogendheden van vriendschappeiijken aard bleven, De vermeerdering der militaire en mari tieme strijdkrachten deed niets af aan het verlangen om alle geschillen met andere landen op vredelievende wijze te regelen. Lagerhuis. Op verzoek van minister Gladstone werd de beraadslaging over de krediet aanvrage tot den 27 verdaagd. Het indienen der begrooting zal den 30 geschieden Er was geen bericht ontvangen dat Oostenrijk Duitschland of Frankrijk aan de Porte den raad hadden gegeven om de Dardanellen te sluiten. Het gerucht over onderhandelingen met Turkije be treffende de bezetting van Egypte met Turksche troepen, was ongegrond. Eene den 21 ontvangen dépêche van sir Peter Lums den week belangrijk af van Komaroff's verslag over het gebeurde bij Pendjeh. De artikelsgewijze beraadslaging over het wetsontwerp betreff nde de nieuwe verdeeling der kiesdistricten werd ten eiude gebracht. FRANKRIJK. Voor eenige dagen werd zekere mevr. Cornet in haar woning waar zij a'leen met een vrouwelijke dienstbode en een knecht huisde, vermoord gevonden. Den dag van den moord had zij, op aanbe veling van een „dienstkantoor", een andere knecht aangenomen dia zich een zwart pak had moeten aan schaffen waardoor de politie op het spoor van den moor denaar kwam. De beschrijving, door dediens'bode van den knecht gegeven kwam geheel overeen met die van een persoon bij de politie reeds lang bekend als een gevaarlijk misdadiger die er zijn werk van maakte, zich met valscbe papieren als bediende te verhuren en dan zijn meester te bestelen. Hij was daarvoor reeds vroeger veroordeeld, kort geleden bij verstek. De politie, onderstellende dat hij het zwarte pak in een uitdragers winkel van den Temple zou hebben gekocht, deed daar onderzoek en inderdaad bleek de manop wien hef: signalement paste daar den dag van den moord een pak gekocht te hebben. De uitdraagster kon mededeelen dat hij zich naar Compiègne had begeven. 38) XV. Neen! „Ongeloofelijk mooi! Waarachtig ongeloofelijk Zie eenB daarheen, Waldau daar daar Dat is de Mythenstein, en daar op den achtergrond de Urie- Rotk8tock", riep de handelsraad Dreyfusz den jongen schilder toe. Deze richtte zijn tooneelkijfeer in de richting, waar aan gene zijde van de heldere waterstreep de rots- pyramiden zich vertoonden, terwijl de Raad vol bewon dering voortging „Ongeloofelijk De berglucht en de frissche adem der golven grijpen mij zoo krachtig aan dat ik de koffie bijna zou kunnen vergeten die reeds tien minuten op ons staat te wachten Maar nu moet gij uwen kijker eens ter zijde leggenmijn waarde of liever wend hem eens naar de andere bant, want daar komen de dames aan het scheen mij toe, als zag ik de vuurroode linten op de muts mijner vrouw in den wind fladderen Dreyfusz en Elimar Waldau wendden zich van het hek af, dat de tuin van het hotel naar den straatweg en naar de zeezijde afsloot. Op hetzelfde oogenblik kwamen ook werkelijk van achter de boomen de door Dreyfusz aangekondigde dames te voorschijn eerst de vrouw van den handelsraad de stralende gezondheid op het ronde gelaateen werktascbje met het nooit ontbrekende haakwerkje aan den arm daarna Lucia en mevrouw von Sporken. Ook op deze beiden scheen de heerlijke natuur heilzaam te hebben gewerkt in de ernstige oogen der oude dame vertoonden zichnu zij den blik liet zweven over de kabbelende golventot ver naar de heuvels om den Seelisberg, iets van het geluk van vroeger dagen en op Lucia's gezichtje spiegelde zich de heldere zonneschijn af. Zij had do natuur boven alles lief en zy ging geheel op in de schoonhe den die deze haar bood. Elimar, die niet juist toevallig den vorigen dag de reizigers hier in Brunnen aangetroffen had nadat hij, met potlood en schetsboek gewapend reeds het schoonste deel der omgeving van den St. Gothard bezocht had liep de dames snel tegemoet. „Hüll 'n sich am Abend die Berge in Dunst, laehelt am Morgen die Sonne mit Gunst", zeide ik u gisteren reedseene oude spreuk der bergbewoners aanhalende, en ik verheug mij dat ik gelijk had. Het onweder, dat gij mejuffrouw, ons voorspeidetis niet gekomen, wij kunnen dus ons plan om een boottochtje op het meer te doen gerust ten uitvoer brengen „Daar ben ik blij om", viel Lucia hierop in. „Ik zou zoo graag den geheelen oever van het Urnermeer loe ren kennen, de beide Mythen, Fluëlen en de Tells- platte, Treib en de Riittliwiese „Waar ook wij, evenals wijlen Stauffacher en bond- genooten, een verbond kunnen sluiten", riep Dreyfusz uit, „al is het dan ook niet tot wederzijdsche bescher ming tegen onze gemeenschappelijke vijanden dan toch misschien tegen vijanden in ons binnensteals daar zijn: melancholie, verveling, droefenis en ergernis. Maar laat ons dat bij de koffie verder bespreken De lange Ganymed in de tent trekt reeds een gezicht vol ver twijfeling, omdat hij sedert een vol kwartier den honig tegen twee onbeschaamde vliegen verdedigen moet. Lieve vrouw je arm Onder eene kleine tent van licht roode stof was het ontbijt klaar gezet. Men zat hier heerlijk. Men kon door en over het tuinhek den oever van het meer zien, dat nu reeds, zoo vroeg in den morgen wemelde van booten en bootjes waarvan de zeilen zwollen in den wind en welks wimpels met het helvetische kruis hel der schitterden in de zon. Glinsterend breidde de vloed, zachtjes door den wind bewogen zich voor hen uit nu eens donkergroen dan weer zwart en donkerbruin ver toonden zich de berg- en rotsmassa's daar ginds aan het oog. Rechts stegen de hellingen der Frohnalp omhoog, ernstig en dreigend in schilderachtige wen- uingeu en links verloor zich de blik langs den met vruchten- en kastanjeboomen beplanten oever tot ver voorbij Gersau. Men sprak veel en genoegelijk. Waldau moest ver tellen hoe hij zoo plotseling tot het besluit gekomen was eene studiereis in de zwitsersche bergen te doen en waar hij tot nu toe geweest was. Deze laatste vraag deed Luciadie door eenen brief van Anna Döring reeds van het bezoek van Elimar in Rosenholz onder richt was, met vrouwelijke tact het gesprek op de „verstootenen" brengen. Waldau vertelde dan ook openhartig van zijn bezoek in de pastorie van Rozenbolz en ontlokte daardoor den opmerkzaam luisterenden Raad menig zacht ge mompeld „ongeloofelijk" en zijne vrouw eenige tranen van vreugde. Dreyfusz zag eenigzins verstoord over zijn kopje naar zijne vrouw die tranen die zoo ge makkelijk en langzaam over de ronde wangen druppel den ergerden hem. Hij vreesde eenige heftiger uiting van haar gevoelig hart en achtte het noodig het ge sprek eene andere wending te geven. „Het bootje is om tien uur besteld", zeide hij, zyn horloge latende repeteeren „dus is het tijd om ons klaar te maken. Het schijnt mij het beste, dat wij ons eerst naar Treib laten roeien en vandaar naar Seelis berg en Riittli wandelen. In het „Kurhaus" daar moet de wijn beter zijn dan het water uit de drie bronnen, waarbjj Stauffacher en consorten hun verbond sloten dat trekt ook aan Men stond op om doeken en mantels uit het hótel te haien en dan naar den oever te wandelen. In het portaal gaf de portier den Raad eene zooeven aangeko men depêche. Dreyfusz las en stak bet papier eenig zins haastig in den zak. „Toch niets onaangenaams?" vroeg mevrouw Tl die een vreeselijken afschuw had van alle :nn t - g< u

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1