fiinnenlanb. QUlgvici, Terstond werd daar onderroek gedaan en als den ver- moedelijken dader aangewezen een man, die aldaar reer gezien was en een villa bewoonde met een jonge dame, die voor rijn vrouw doorging hij was zelfs voor een jaar kandidaat geweest voor den gemeenteraad. De politie overviel hem in zijn villa en vond daar verschil lende voorwerpen, van mevr. Cornet afkomstig. Mar- chandon zoo heet de aangehoudene bekende den diefstalmaar beweerdedat de moord gepleegd was door een anderdien hij niet anders wist aan te wijzen dan onder den naam van Anatole. Hij had zich 's avonds in p'aats van naar zijne ka mer te gaan in het salon verscholen en begon toen mevr. C. zich ter rust had begevente stelen. Hij waagde zich zelfs in de slaapkamermaar mevrouw door het gerucht ontwaakt, sprong uit haar bed en greep een revolver, die er voor lag. Hij oDtrukte haar dit wapen en vermoordde haar (Daar zijn beweren deed dit de medeplichtige dien hij zou hebben ingelaten), 's Morgens vroeg verliet bij het huis en begaf zich naar Compiègnewaar hijtoen de moord uit de bladen bekend werd met verontwaardiging over het gebeurde sprak. Aan de vrouw met wie hij leefde en die mede in hechtenis is genomen vertelde hij, dat hij het geld en de juweelen die hij medegebracht had van zijne vrouw had gekregen. GRIEKENLAND. Het ministerie is afgetreden. De Koning werd den 23 te Athene verwacht. NOORWEGEN.' Het voorstel der regeering tot in voering van rijks postspaarbanken is door het Odelsthing verworpen. Hetzelfde lot onderging haar voorstelom den leeftijd der dienstplichtigen te stellen tusschen 21 en 40 jaar. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De regeering heeft ingediend a. een wetsontwerp tot wijziging en verhooging der begrooting van uitgaven voor de Rijksgestichten Ommerschans en Veenhuizen dienst 1884waardoor het eindcijfer der begrooting met f 33.954 verhoogd wordtb. een wetsontwerp tot onteigening ten name der gemeente Nijmegen, van eigendommenvoor den aanleg eener nieuwe straat tusschen de Hezelstraat en de Houtstraat in het ver lengde van de Bloemerstraat aldaar. Den 17 was de heer G. Eilander te Jisp voor f (5666.66 laagste inschrijver naar het bouwen eener pastorie der ned. herv. gemeente aldaar. Bij kon. besluit van deu 19 is de kamer van koophandel en fabrieken te Blokzijl opgeheven. In den namiddag van den 20 zijn nabij bet dorp Ede verscheidene bunders jong dennenbosch van den heer van Wermeskerke houthandelaar aldaar, verbrand. Met veel inspanning mocht men den branddie een zeer dreigend aanzien had blusschen. De afdeeting Haarlem en omstreken der Holl. Maatschappij van Landbouw hield den 20 eene verga dering waarin op voorstel van het bestuur besloten werd, eene keuring te houden van veulens, afkomstig van den in 1884 door de atdeeling gestationeerden hengst Edzard. Drie prijzen van f 40 f 20 en f 10 werden voor de besten onder hen uitgeloofd. Den 20 is te Haarlem bij een winkelier in de Smedestraat eene gasontploffing ontstaan door het zoe ken met licht naar een lek in de gasbuizen. Een smids knecht bekwam daardoor eenige brandwonden aan het voorhoofd en de linkerwangde schade was gering. Bij vonnis der arr. rechtbank te 's Gravenhage is den 21 op de vorderiug van den operazanger Maurice de Vries en de firma gebroeders Asseler, commissionairs te Amsterdam, de naamlooze vennootschap, Maatschappij tot Exploitatie van de Fransche Opera te 's Gravenhage, in staat van faillissement verklaard ingegaan den 18. De heer J. J. van Greuningen pastoor der oud van den electrischen draad, dien zij onheil aanbrengend noemde. „Wel neen", antwoordde de Raad, „een bericht van een collega in Weenen niets anders!" Op zijne kamer werd de Raad eensklaps door hevige kiespijn overvallen. Het was onaangenaam, zeer onaan genaam maar hij kende zijn gestel. Wanneer hij zich aan den wind en de koele lucht op het meer blootstelde, zou de pijn zeker verergeren hy verzocht daarom, zonder hem te willen vertrekken. Waldau kende de streek en was een ridderlijke gids men kon zich ge rust aan zijne hoede toevertrouwen. Men gaf eindelijk toeweliswaar niet dan na eenen levendigen strijd en heftige klachten van mevrouw Thé.èsedie eveneens thuis wilde blijven om haren echtgenoot kamillethee klaar te maken. Dat echter weigerde Dreyfusz de reuk van kamille alleen maakte hem reeds ziek en de kiespijn zou vanzelf wel overgaan, wanneer men hem maar met rust liet. Zoo begaf zich dan het kleine gezelschap, zonder den Raad, op weg naar het strand en stapte daar in het gereedliggende bootje. Bij het tuinhek stond Dreyfusz en wenkte met zijnen zakdoek de bood stiet van wal en trok haar zilverwit spoor door de golven. Nu scheen het op eens voorbij te zijn met de kiespijn van den Raad. Fluitend ging hij naar het hótel terug en trad het kamertje van den portier binnen die voor zijn sleutelbord de wacht hield, als Cerberus voor den ingang der onderwereld. „Hoe laat komt de stoomboot uit Fluëlen hier F" vroeg Dreyfusz. „Om elf uur, het wordt ook dikwijls half twaalf, wan neer het winderig en het meer woelig is'gaf de por tier ten antwoord. „Goed 1 Dus precies elf uur een tweede ontbijt voor twee personen op mijne kamer! Een fiesch Madeira-dry en een Veuve Cliquot De Cerberus boog eerbiedig minder voor den Raad, dan wel voor betgeen deze besteld had. Dreyfusz begat zich weder naar den tuin en ging daar in katholieke gemeente te Egmond aan Zee beeft den 21, in tegenwoordigheid van het kerk- en het gemeente bestuur en andere genoodigden, den eersten steen gelegd van het nieuwe kerkgebouw dier gemeente. De gemeenteraad van Helder heeft den 21 met 9 tegen 7 stemmen besloten vooreerst geen gevolg te geven aan het vroeger gemaakte plan tot stichting van een lokaal voor den afslag van zeevisch nabij den mond der haven en B. F. Heijting benoemd tot onderwijzer. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 21, na uitvoerige beraadslagingmet 27 tegen 11 stemmen besloten tot uitvoering van het plan tot ver- versching van het grachtwater door middel van oppom ping en afvloeing naar zee. Den 21 is te Leiden overleden de heer Johannes Groll oud officier der ned. marine gedurende eenige jaren voorzitter van den raad van beheer der Ned.-In dische Spoorwegmaatschappij. Aartshertog Reinier van Oostenrijk en zijne ge malin met klein gevolg hebben den 21 uit Amsterdam een bezoek aan Haarlem gebracht, zij bezichtigden de St. Bavo kerk waar het gewone orgelconcert plaats vond en o. a. het oosten rij ksche volkslied uitgevoerd werd Teijlers stichting en de bloem- en tuinbouw-inrichting van den beer J. H. Krelage. De aartshertog reed daarop van daar langs den Koedief en Elswout ter bezichtiging der hyacintenvelden terwijl de aartsherto gin eene rijtoer in den hout maakte. Den 22 was de heer C. van der Pias te Har- dinksveld voor 162.942 laagste inschrijver naar het onderhoud en herstel der werken aan den Hoek van Holland. Den 22 zijn te Amsterdam van de 8 voor onder wijzer geëxamineerden 4 geslaagdte weten A. Stiel, G. Heemau en A. Nicolai te Enkhuizen en M. J. Hot- laud te Naardtn. De kassier der firma S. Raphaël en Co. te Amsterdam is den 22 door het hof aldaar veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf en f 50 geldboete, De gemeenteraad van Haarlem heeft den 22 benoemd tot bewaarder van het stedelijk museum den beer G. C. de Roever tot stadsdoctor den heer J. R, de Brouwer tot onderwijzer bij de tusschenschool den heer W. G. Schouten te Hazerswoude en tot onder wijzer bij de opleidingschool den heer Jos. Dame te Rozendaal. Bij een buitengewoon politieblad heeft de officier van justitie te 's Gravenhage aanhouding gevraagd van den bankier Felix Polak oud bijna 55 jaren bankier, daar tegen hem ter zake van bedriegelijk bankroet rechtsingang met bevel van gevangenneming is verleend. Aan de fransche regeering is zijne uitlevering gevraagd, zoo hij zich nog op fransch grondgebied mocht bevinden. De rechtbank te Arnhem heeft, op verzoek van een der scbuldeischers, v. d. S., commissionair en kassier te Wagoningen, na hem te hebben gehoord, in staat van faillissement verklaardmet lastdat hij in ver zekerde bewaring zou worden gesteld in het huis van gijzeling te Arnhem. Bij dit faillissement is grooten- deels enkel de omgeving van Wageningen betrokken. De heer dr. Leo F. de Leeuw, oesterkweeker te Wemeldinge, is bekroond voor de beantwoording van eene in Noorwegen uitgeschreven prijsvraag over de oestercultuur aldaar. De prijs bedroeg f 600. 15 antwoorden waren ingekomen. De bevolking van Gelderland bestond op 1 Jan. 1885 uit 248480 manneu en 242485 vrouwen tegen 245561 m. en 239864 vr. op 1 Jan. 1884. In 1884 werden in die provincie geboren 8152 m. en 7746 vr., stierven 5077 m. en 4628 vr., vertrokken 16563 m. en 14503 vr. en kwamen in 16347 in. en 14006 v. Het bouwen van een rundveeslachthuis te Rot terdam den 7 herbesteedis niet gegund aan den laagsten inschrijver J. B. Sjerp voor f 50.900 maar aan den daarop volgenden inschrijver H. Breur te Rotterdam voor f 51.283. De Rotterdamsche bank keert over 1884 5% p.ct. uit. eenen schommelstoel zitten die dicht bij het hek stond en vanwaar hij het geheele Urnermeer overzien kon. Op het midden van het water wiegelde zich een donker puntwaarboven lichte wolkjes opstegen dit was de stoomboot. Om elf uur stond de handelsraad aan den steiger. Om hem heen verdrongen zich de visschersknapen met hoog opgebonden broeken, met bouquetjes violen in de smerige handen en mandjes met allerlei uit hout ge sneden zaken. De roeiers stonden bij hunne bootjes, om de vreemdelingen van de stoomboot naar land te brengen, de pakjesdragers in hunne bonte boezeroenen en de por tiers in hunne leelijke internationale uniformen. Een aantal „Kurgasten" zaten op de ijzeren banken aan den oever. Onder eene parapluie van roode stof zat een jonge schilder en schetste het landschap met zijne stof lage. Hij glimlachte vroolijkhij had eenen langbeeni- gen Brit in het oog gekregen die in zijn kostuum uit waterproof zijne bonte muts en schotsche plaid eene prachtige figuur voor zijne schilderij zou geven. Nu kwam de boot dampend en snuivend nader en de ankers plasten in de golven, dat het schuim omhoog vloog. De bootjes stieten van den oever de trappen werden neergelaten en een stroom van vreemdelingen verdeelde zich in de bootjes. De muzikanten op het dek van den stoomboot speelden eene vroolyke melo die en te midden van deze tamelijk onzuivere tonen klonken honderd stemmen verward dooreen hoorde men het geroep van pakjesdragers en portiersen krijschte het oorverdoovend geluid van de stoomfluit' „Pardon", zeide Dreyfusz en schoof ongegeneerd de voor hem staande groep met zijne krachtige vuist uit elkander. In het volgende oogenblik tilde hij uit een der bootjes eene in mantels en sjalen gewikkelde vrouwelijke gestalte, drukte haar aan zijne breede borst en kuste haar zonder op zijne omgeving acht te geven, op mondwang en voorhoofdtot hij plotseling er aan dachtdat hij deze sierlijke gestalte door zijne liefkozingen wel eens den adem zou kunnen ontrooven. „Dus geheel alleen mijne kleine Anna mijn weg- De gemeente-reiniging te Zaandam heeft in 1884 tegenover een ontvangst van 2518.23 gekos; 12983.46er waren 2697 tonnen in gebruik. De heer W. J. A. Roldanus, notaris te Schiedam, is wegens verduistering van gelden naar den procureur generaal bij het hof te 's Gravenhage verwezen. Een ingezeten van Nijmegen is door de arr. rechtbank te Arnhem veroordeeld tot 7 dagen celstraf en f 50 boete subsidiair 7 dagen celstraf, wegens het op nieuw gebruik maken van een reeds gebruikten plakzegel. Men schrijft ons uit Haarlem Niettegenstaande men thans klaagt over gebrek aan werk bij timmer lieden metselaars enz., breidt de stad Haarlem zich naar het westen zoo uitdat met de thans in aanbouw zijnde huizen de overveensche grens weldra zal zijn be reikt en het bekende „Verwulft" tot het centrum van de stad gerekend kan worden. Het hof heeft voor den tijd van 4 weken den lichten rouw aangenomen wegens het overlijden van mevrouw de prinses Elisabeth van Hessen. Bij de gemeentelijke gasfabriek te Leeuwarden bedroeg in 1884 de gasproductie 1.730.364 kub. el en het gasverlies 14.60 pet. Het geheele getal gasver- bruikersmet inbegrip der gemeentegebouwen was 1324. De zuivere winst bedroeg f 55 793 86, zijnde f 11.105.55% minder dan in 1883, waarbij in aan merking m et worden genomen dat de vermindering van den gaspriis van 9 tot 8 cent ter kub. el eene mindere ontvangst gaf van f 14.476.94. De eerste asperges, op den kouden grond geteeld, zijn den Koning ten geschenke aangeboden door A. Staalduinen te 's Gravezande. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Zuidscharwoude door ds J. Zegers te Haamstede. De opengevallen beurzen aan normaalscholen waarvoor in Maart j.l. examen is gehouden blijven open, totdat de regeering bepaald heeft welke nor maalscholen reeds nu zullen worden opgehevenom de beurzen aan die op te heffen inrichtingen open gevallen alsdan in te doelen bij andere normaalscholen. Aan de abonné's op de Purmerender Courant is ten geschenke aangeboden een gidsje, bevattende eene volledige opgave van alle openbare en bizondere in stellingen vereenigingen maatschappijen enz. dier gemeente benevens verschillende aanwijzingen om trent marktwezen belastingen vervoer- en verkeer- middelen enz. aldaar. Aan het werkje is toegevoegd een gemakkelijk te overzien staatje van de met Purraerende in gemeenschap zijnde booten en schuiten. Het handige formaat en de lage prijs van 25 cents brengen dit onder het bereik van de bezoekers van en belanghebbenden bij genoemde gemeente. Bij den uitgever W. E. J. Tjeenk Willink is een nieuwetot Mei 1885 bijgewerkte druk verschenen van de Drankwet, met aanteekeningen en alfabetisch register voorzien door L. N. Schuurman en P. H, Jordena. De prijs van dit practische boekje is 25 cent. De ontvangsten der gemeente-reiniging te Leeu warden bedroegen in 1884 f 44953.81, waarvan aan verkochten compost f 40182, ier 3816.70, vuilnis f 102.35 de uitgaven beliepen f 40607.62. Benoemd tot brievengaarder te Oude Niedorp W. Bakker, in plaats van P. W. Collardbenoemd tot postbode en te Oosterend op Tessel \V. L. Bakker Lzn. Een landbouwer in de Buiksloterham aan de overzijde van het IJ zag dezer dagen zijne koeien melken door 3 vreemde personen die bij zijne aankomst vluchtten. Door onmiddelijk een paard dat mede in in de weide liep, te bestijgen, was bet beta mogelijk ze in te halen en aan de justitie over te geven. Door den bisschop van Haarlem is tot kapelaan te Kastrikum benoemd de heer J. C. H. H. Launspach Men schrijft aan de L. C.Er wordt zeer naar regen verlangd en daarmede zal waarschijnlijk het groei- gevlogen vogeltje", schertste de Raad en gaf de jonge vrouw zijnen krachtigen arm „geheel alleen en zonder verlof van je echtgenoot heb je mij willen opzoeken Was het verlangen werkelijk zoo groot heb je oom Isegrim altijd nog een beetje lief, al moet hij tocb altijd nog boos zijn op het katje dat hem de nagels toonde F Wacht maar, juffertje, ik heb nog eene geheele serie strafpredikaties voor je in p e 11 o ik moet je het weerspannige hoofdje eens flink tereebt zetten Ongeloofelijk Dat loopt maar zonder com plimenten weg en de oude oom kan zien, hoe bij weer aan zijn vogeltje komt „Was de oude oom zelf niet schuld, dat zijn vogeltje hem ontsnapte F" vroeg mevrouw Anna en keek den Raad van terzijde schelmsch aan. „Wij zullen het onderzoeken en naar recht en bil lijkheid uitspraak doen", was het antwoord. „Voorloopig htud ik je gevangen, en mijnheer je echtgenoot mag zelf komen wanneer hij je terug wil hebben „Om Gods wil oom Hans komt zondag weder te Rosenholz hij mag mij niet missen want dan zou hij ontroostbaar zijn!" „Wanneer de berg niet tot den profeet komt dan zal Mohammed wel tot den berg moeten komen", lachte Dreyfusz. „Döring is een stijfkop, maar ik ook; wij zullen eens zien wie het het langste volhoudtDaar staat het rijtuig maar laat ons liever die paar schreden naar het hótel te voet doen ik heb je in zoolang niet naast mij gehad! Tante, Lucia en mevrouw von Sporken zijn met Waldau naar den Riittli geroeid, dus hebben wij tijd tot praten. Jou, slechte meidik had mij voorgenomenje eens flink de les te lezen en nu kan ik het niet „Is dat dan zoo noodigoom F Is het niet de eerste en eenige keer geweestdat ik u om vergeving moest vragen F Hoe gehoorzaam wil ik nu in het vervolg zijn nu gij op Hans niet meer boos zijt „Hoho kleinezoo gauw gaat dat nietIk heb nog een appeltje te schillen met uwen Hans doch daarover later Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2