VI I1' I i I JMnncntauD. QFelegrafteche fiertchïeu. &ta2>0~ficricftUn. JttarKt- eu fiear0bcrüblca M voudig te zeggen de gewone wetgever moet het kies recht regelenmaar als de wetgever later die taak aanvaartzal bij op dezelfde bezwaren stuiten, die de Grondwetgever thans ondervindt, en men zal voor de Grondwetsherziening geen stap verder komen. In de eerste plaats is het laatste reeds niet juist, want de latere wetgever zal een vrijheid hebben, die de tegen woordige wetgever mist; hij zal niet gebonden zijn aan voorschriften van de Grondwet, die, zooals wij gezien hebben alle pogingen tot een bevredigende regeling doen mislukken. Dat is ongetwijfeld een stap vooruit. Wegneming van belemmeringen van onbetwistbare hinderpalen is op zich zelve reeds een belangrijke ver betering. Bij de herziening van de voorschriften der Grondwet, die op 's lands verdediging betrekking hebben, stelt men zich vrij algemeen daarmee tevredenook de Staatscommissie. Het is voldoendezegt zij te schrappen wat thans elke behoorlijke organisatie be lemmert, Juistmaar wat van de defensie geldt geldt ook van het kiesrecht. Of waarom zou het daar minder gelden? De Staatscommissie geeft in haar verslag enkele redenen opdie haar ten aanzien van het kiesrecht zoo bijzonder voorzichtig maken. „Het is mogelijk" schrijft zij „dat eenmaal het algemeen stemrecht als een eisch des tijds erkend wordt en daartoe alzoo zal behooren te worden besloten. Maar die ctap is zoo gewichtig dat besluit zoo ernstig dat het geene noodeicoze belemmering te achten is daarvoor de her haalde overwegingen, voor Grondwetsherziening voor geschreven, te vorderen. Voor het oogenblik eiseht, naar ons oordeel, het staatsbelang, invoering van het algemeen stemrecht uittesluiten." Vrees voor invoe ring van het algemeen stemrecht noopt dus in de eerste plaats de staatscommissie, om de vrijheid van den wetgever te beperken en een bepaling in de Grondwet op te nemen, waardoor dit wordt beletzoodat het algemeen stem rechtmocht bet eenmaal in Nederland bijval vinden, niet zotder nieuwe Grondwetsherziening zou kunnen worden aangenomen. Nu zijn wij van het algemeen stemrecht even afkeerig als de Staatscommissie maar is nu werkelijk het gevaar voor de invoering daarvaD in ons land zoo grootdat er een bepaling in de Grondwet noodig is om het te beletten? Wij gelooven er niets van; maar mocht het eenmaal, om de woorden der Staatscommissie te bezigen„als een eisch des tijds erkend worden", ja dan zal men het invoeren door wijziging van de Grondwet en wegneming van het beletsel. Er zal na aanneming van het voorstel door de beide Kamers ontbinding der Staten-Gcneraal moeten volgen en de nieuwe Kamers zullen ook hare goedkeuring aan het voorstel moeten hechten maar in vereenigde zitting en met gewone meerderheid van stemmen van het aantal leden de afwezigen medege- rekend. Ook de commissie is tegen den eisch van twee derden der stemmen. De waarborg is dus niet zoo sterk als men oppervlakkig zou denken. Maar nog eensis hij noodigzóó noodig dat alleen daarom de vrijheid van den wetgever, om het kiesrecht te regelen zooals de omstandigheden zullen eischen en zoo goed als mogelijk zal blijken aan banden moet worden ge legd De Staatscommissie zelve zegt daaromtrent het volgende: „Nu is het gevaar, dat de wetgever tot dien maatregel (invoering van bet algemeen stem recht) zou overgaan zeer zeker voorshands uiterst gering, maar het is toch denkbaar dat hij zonder steun in de Grondwet in bewogen tijden onvoorbereid voor den aandrang der voorstanders van het algemeen stemrecht zou zwichten." Is dat werkelijk denkbaar? On voorbereid, zegt de Staatscommissie. Maar bestaan de Staten-Generaal dan uitmannen, die zoo uit de lucht zijn komen vallen uit vreemdelingen in Jeruzalem die niet weten wat er in het land omgaat? Als men de woorden der Staatscommissie leestis het, alsof wij, in plaats van een Koning en twee Kamers, een enkele constituëerende vergadering hebbenen het mogelijk is, dat in die vergadering op een goeden dag iemand opstaat, die voorstelt het algemeen stemrecht in te voeren en de vergadering dat voorstel in een onbewaakt oogenblik aanneemtMaar is bet dan noodig te berinneren dat elk voorstel schriftelijk in gediend in de afdeelingen onderzochtdoor de Re- geering beoordeeld moet worden Daarmee verloopt zooveel tijddat de openbare meening zich in alle mogelijke vormen kan doen hooren en ieder „onvoor bereide" op zijn gemak tot bezinning en een juist besef van het gewicht der zaak kan komen. Wij hebben twee Kamers. Ook de Eerste Kamer moet het goedkeuren. Het Ministerie moet er mede instemmen en de KoniDg moet zijn machtiging geven, om het voorstel te doen of het goed te keuren. Inderdaad, de waarborgen, die de Grondwet voor een rijpe overweging van het werk onzer Wetgevende Macht voorschrijft zijn reeds zoo voldoendedat men althans vcor verrassingen wel zonder zorg kan zijn. „Aan den anderen kant" schrijft de Staatscom missie verder „behoort de Grondwet evenzeer te belettendat de wetgever op een gegeven oogenblik het stemrecht binnen zeer enge grenzen beperkte. Anders is men blootgesteld aan het gevaardat eene bovendrijvende partij die zich de macht ziet ontglippen, van dat middel tracht gebruik te maken, om staande te blijven." Zonder aarzelen noemen wij deze vrees volkomen hersenschimmig. De ondervinding, sedert 1848 opgedaan, is hier beslissend. Aan beperking van het kiesrecht heeft nooit een ernstig staatsman kunnen denken. Heeft ooit iemand gezegd: het is toch maar goed, dat de Grondwet bepaaltdat de som, die men in de rijksbelastingen moet betalen om kiezer te kannen zijn, niet hooger mag gesteld worden dan f 160.anders zou men thans zeker boven dit maximum gaan Geen ongegronde vreesgeen schrikbeelden van alarmisten moeten ons verleiden, om meer in de Grond wet te schrijven, dan noodig en nuttig is, en den wet gever te verhinderen, zoodanige regeling van het kies recht tot stand te brengen, als nu of later de beste zal blijken. Daarenboven, men moet het kiesrecht niet in de Grondwet vastleggen en zoo goed als onbe weeglijk maken men moet niet aanstonds tot de ui terste grenzen gaan en te gelijk elke schrede voorwaarts verder onmogelijk maken. Wij zullen gelegenheid hebbenom te doen uitkomen dat de voorgestelde regelingen van het kiesrecht in de Grondwet zelve daartoe moeten leiden. Een andere weg verdient de voorkeurde wetgever moet gelegenheid hebben tot geleidelijke uitbreiding van het kiesrecht een te g'oole sprong opeens gevolgd door ettelijke jaren van stilstand is niet in 's lands belang. Er moet gele genheid zijn, om langzaam maar dan ook bestendig immers wanneer het noodig blijkt vooruit te gaan gelegenheid om de bakens te verzetten naar mate het tij verloopt, en die gelegenheid bestaat, als men den wetgever vrijlaat. De heer M. C. Merens te Monnikendam is her kozen als hermraad van het Waterschap Waterland. De cooperative handelsdrukkerij te Leeuwarden keert over 1884 9 p.ct., de uitgevers maatschappij El zevier 6l/« dividend uit. De heer T. E. Boerlage te Haarlem is gekozen tot lid van het college over den Noorder IJ- en Zeedijk. Wijlen mevr. de wed. H. L. Ploem geb. Bijman, dezer dagen te Renkum overleden heeft vermaakt aan de diakonie der herv. gemeente en het r. k. arm bestuur elk f 1000, aan de Prins-Alexander-Stichting te Bennekom het Burgerziekenhuis te Amsterdam het Doofstommen-Instituut te Groningen elk f 6000 nom. 2pet. N. W. Schuld aan Ned. Mettray te Zutphen het gesticht Talitba Kuini te Zetten en het Blinden-Instituut te Amsterdam elk 5000 nom. 4 pet. N. W. S., onder bezwaar van vruchtgebruik en «rij van successierechten aan den Ned. Protestantenbond f 10.000, niet vrij van successierechten. Te Zaandam zal eene stoomzeepziederij opgericht worden door den beer E. G Verkade van Amsterdam. Door den heer K. Tensen Pz. te Schellinkkout werd, voor eenige dagen, de stier „Holland" aan den heer Mr. Loid Amerikaan verkocht voor f 1500. Bij de rijks postspaarbank is in Maart 1.1. ingelegd 370 479.32 en terugbetaald f 252.920.60%. Aan het einde van Eebruari 1885 was ten name der verschil lende inleggers ingeschreven f 4,997.337.56%, zoodat de som der inlagen op 31 Maart bedroeg/" 5.114 896.28. In Maart werden 2483 nieuwe spaarbankboekjes uitgege ven zoodatdaar 814 geheel afbetaald werden aan het einde der maand 97649 in omloop waren. Het paleis voor Volksvlijt te Amsterdam keert over 1884 geen dividend aan de aandeelhouders uit, daar de treurige tijdsomstandigheden welke op alle takken van handel en nijverheid zoo noodlottig werkten, ook op de exploitatie een hoogst ongunstigen invloed uit oefenden. De exploitatie-rekening, die in 1883/ 5915,56 winst had overgelaten, sloot met een nadeelig slot van 6280.85%. Te Delfshaven heeft de antirevolutionaire kiesver- eeniging, welke aanvankelijk tegen de vereenigiüg met Rotterdam gestemd was, met 20 tegen 4 stemmen zich thans vóór die vereeniging verklaard en zich vereenigd met de kandidatenlijst der liberale kiesverecniging voor de commissie van onderzoek van het daartoe strekkend wetsontwerp. W. Regeling, verdacht van den op B. Jansen te Wageningen gepleegden moord heeft thans bekend dat de onder het lijk van den vermoorden gevonden knoop hem toebehoorde en dat hij het horloge bij Jan sen gestolen en daarna verkocht heeft. De heer L. S. Frank te Hoogerheide overleden, heeft aan het israëlitisch kerkbestuur te Bergen op Zoom f 10000 vermaakt voor het onderhoud der kerk en be graafplaats en ƒ2000 ten behoeve van de armen. De Paus heeft tot bisschop van Breda benoemd den heer P. Leyten pastoor te Bavel. Men schrijft ons uit Haarlem Ingevolge regee- ringsbesluit wordt met 1 Mei de rijke verzameling schil derijen kunststukken van levende meestersvan bet Paviljoen in den Haarlemmerhout (het werd op last van Koning Willem I in 1828 tot kunstgalerij inge richt) overgebracht naar het Rijksmuseum te Amster dam. De stad Haarlem en zijne bewoners mogen het bejammeren dat die inrichting niettegenstaande den wensch van velen welhaast tot de geschiedenis zal be hooren het nederlandsche volk kan niet anders dan de uitvoering van het regeeringsbesluit toejuichen. De collectie hoort te Amsterdam als 't ware thuiswant zij is het eigendom van het nederlandsche volk. De verplaatsing van de schilderijen moge eene leegte la ten op het paviljoen Welgelegen, toch blijft het nog de zetel van het koloniaal museum dat inderdaad op zich zelf bezienswaardig is. Aan het comité voor de belangen der Haarlemsche paardenmarkten is weder vergunning verleend tot het houden eener verloting van paarden enz., aan te koo- pen bij gelegenheid der op 27 Juli a.s. te houden paar denmarkt op die markt. De jaarlijksche algemeene vergadering der Ver eeniging van gasfabriekanten in Nederland wordt op den 9 en 10 Juli te Maastricht gehouden. De arr. rechtbank te Haarlem heeft rechtsingang verleend tegen den inmiddels reeds geschorsten direc teur en één der beambten van het vereenigd arrest- en provoostbuis te Haarlem ter zake van de door gebrek van de noodige oplettendheid mogelijk gemaakte ont snapping van den preventief gearresteerden gevangene G. Visser, op den 7 Maart 1.1. De min. van binnenl. zaken heeft Ged. Staten der verschillende provinciën uitgenoodigd te onderzoeken en hem hun gevoelen, met redenen omkleed, mede te deelen, of en hoe een verbeterde indeeling der provincie voor de verkiezing van leden der Prov. Staten noodig is en zou kunnen geschieden met handhaving van het tegen woordig aantal leden. Burg. en weth. van Amsterdam hebben den Jge- meenteraad voorgesteld wegens het groot aantal kan didaten voor de openbare lagere scholen der le en der 2e klasse (kostloos en laag schoolgeld) het getal dier scholen weder te vermeerderen en voor die der le klasse van 47 te brengen op 49 en voor die der 2e van 18 op 20 scholen. Het Nederlandsch zendelinggenootschap dat on langs voor een tekort van 15.000 a f 20.000 stond beeft bekend gemaakt, dat zijne jaarlijksche inkomsten door toetreding van nieuwe leden en begunstigers en verhooging van bijdragen vermeerderd zijn met ƒ6689.50, terwijl vele giften voor eens ontvangen werden waar door het de hoop koesterthet tekort door verhooging van bijdragen te kunnen dekken. De gemeenteraad van Middelburg heeft besloten, om niettegenstaande de intrekking van het rijkssubsidie van f 5000 de middelbare school voor meisjes gedu rende den cursus 1885/6 te bestendigen en later zoo mogelijk vóór het einde van 1885, te beslissen, of, en zoo ja in welken vorm de school na 1 Sept. 1886 zal blijven bestaan. Mej. A. Prinswed. Pieter van der Laan on langs te Haarlem ove-ledenheeft aan de Diakonie der Ned. Herv. gemeente aldaar vermaakt een legaat van f 400. De Rotterdamsche diergaarde telde op 31 Dec. 1884 5174 leden. Hare bezittingen bestonden op dat tijdstip uit 268 zoogdieren, 1771 vogels en 5.3 kruipende dieren ter waarde van ongeveer f 56352.50. Zij werd in 1884 bezocht door 49550 personenwaaronder 31715 vreemdelingen. De Utrechtsche brood- en meelfabriek keert over 1884 10 pet., de Almeloosche stoomspinnerij 8% pet. de Nedorl. gist- en spiritusfabriek te Deift f 90 divi dend per aandeel uit de naamlooze vennootschap Her stellingsoord de Trompenberg" te Hilversum keert daarentegen niets uitdaar wegens de ongunstige tijds omstandigheden geene villa's of terreinen werden ver kocht en de exploitatie ook minder gunstig was. Te Middelburg is het kohier van deu hoofdelijken omslag voor 1885 vastgesteld op een bedrag van f 71971.60, zijnde eene heffing van 2!S/io» p.ct. 2 Perso nen zijn aangeslagen voor een inkomen van f 40000 tot f 50000. Beroepen te Colhorn ds. J. Mouthaan te Egmond aan Zee, te Gennep ds F. H. Moorreeste Bovencarspel. Mej. J. C. E. Mulder te Westgraftdijk is te Arnhem geslaagd voor het examen voor onderwijzeres. Do haudelaar in naaimachines, P. J. G. te Nijs megen had aan de Singer-Company te Nieuw-Tork ten laste gelegd dat de door deze in Nederland als amerikaansche te koop aangebodene machines uit Schot land afkomstig waren. Eene dientengevolge door de Singer-Company ingediende aanklacht werd in eerste instantie afgewezen thans echter werd in hooger beroed dit voDnis door het gerechtshof te Arnhem vernietigd en den gedaagde tot eene schadevergoeding van f 100 veroordeeld. Naar de Arnh. Ct. meldt, heeft de Singer- Company dit bedrag aan het St. Elisabeths-gasthui- en het Diacontssengesticht beiden te Arnhem afgestaan. Zaterdag 2 Mei. 's Geavenhage. Door Z. M. is benoemd tot minister van financiën, de heer J. C. Bloem, oud-hoofdinspec teur der belastingen. Beelijs. De Duitsche Zeitung te Petersburg ver neemt van goederhand, dat het behoud vau deu vrede verzekerd mag geacht worden en de werkzaamheid der engelsche diplomaten thans slechts strekt om hun terugtocht te dekken. Wegens plaatsgebrek kan de discussie der graan- en zaadmarkt, van de raadsvergadering van 29 April, he den niet opgenomen worden. De gemeenteraad van St. Pankras heeft den 28 April, met ingang van den 1, op f 650 jaarwedde tot onderwijzer aan de openbare school benoemd L. W. G. Roeterink alhier. Bij kon, besluit van 29 April i3 aan den heer J. Bakker Schut, op ziju verzoek, met ingang van lJuni a.s. eervol ontslag verleend als notaris alhier. Mej. J. M. Post alhier is benoemd tot onderwij zeres voor dames aan de bad- en zweminrichting van den heer Heemstede Obelt, Ruijterkade 150 te Amster dam. In het begin van den zomer van 1883 nam zij van den badmeester alhier de eerste les in het zwemmen en reeds den 6 September 1883 werd door haar voor het diepe bassin de proef afgelegd. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 30 Apr Arie de Raat en Elisabeth Beute. GEBOREN. 29 Apr. Pieter, Z. van Jacob Langeberg en Aaltje Dekker. 30 Geertruida Francisea Maria, D. van Franciscus Witte en Johanna Antonia Maria Netten. OVERLEDEN. 10 Apr. Helena Julia IJpma, 40 j. overl. te Amsterdam. ALGEMEENE BEWAARSCHOOL. Ouders die hunne kinderen op bovengenoemde school wen- sheen geplaatst te zien, vervoegen zich, voorzien van de inentings- en geboortebewijzenin 't locaal aan de Doelenstraat, op Dinsdag, 5 Mei, 's avonds te half achtuur. J. LATENSTE1N VAN VOORST, Secretaris. Alkmaar 1 Mei. Kleine Kaas hooi f 33,50, Commissie /18, Middelbare hooi f 22, aangevoerd 292 stapels, we gende 63548 P. Ter graanmarkt aangevoerd 367 mudden. Tarwe f 8,50, Gerst f 5,75, dito cbev. f 7,10 a 7,25, Haver /4a 5,25, Paardenboonen 6,25 a 6,40, bruine dito f 8,50 a 9, Erwten: Groene f 10 a 16 Grauwe f 13, Vale f 12. 2 Mei. 2 Paarden f 95 22 Koeien en Ossen f 160 a 200, 2 üraskalveren 18, 54 Nucht. Kalveren f 3 a 17, 927 Schapen 17 a 30, 770 Lammeren f 6 a 14, 140 magere Varkens f 16 a 26220 Biggen f 7 a 10, 38 Bokken en Geiten f 7 a 10, Kipeieren f 2,75 a 3, Eenden dito ƒ3,10 a 3,40 per 100, 37 Kleine Bokjes 0,30 a 0,70 per stuk, Boter per kop t 0,55 a 0,65. Amsterdam 1 Mei. Aardappelen Eriesche Jammen t 1,55

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2