No. 83". Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. ZONDAG 3 MEI. j&uiten l&nb ntimctilaub. ALK1AARSCHE COURANT. BELGIE. De Kamer heeft den 29 het wetsontwerp aangenomen waarbij de rechten op vreemde suiker met 5 p.ct. verhoogd worden. DUITSCHLAND. De erfgroothertog van Baden is verloofd met prinses Hilda van Nassau dochter van hertog Adolf van Nassau, eene uit de zuiverste neiging ontstane verhoudingzooals de groothertog van Baden aan zijn eersten minister schrijft in den briefwaarin hij hem verzoekt, de blijde boodschap der verloving van zijn dierbaren zoon ter algemeene keDnis te brengen. Rijksdag. Den 25 waren bij de tweede lezing der tarief-novelle de posten betreffende zijde aan de orde. De regeering had het invoerrecht voor garen uit ruwe zijde (naaizijde enz.) onveranderd gelaten, maar de com missie stelde voor, dat recht thans f 60, te verdub belen hetgeen aangenomen werd met verwerping van een amendementom het invoerrecht op f 180 te brengen. Dat op kanten borduursels enz. geheel of ten deele van zijdekwam vervolgens aan de orde de regeering wilde dat van 360 op f 480 per 100 pond brengen maar de commissie stelde voor, die ver hooging te verwerpen en daarentegen gelijke verhoo- ging wel aan te nemen voor zijden gaaskrip enz., door de regeering niet voorgesteld. Het voorstel der commissie werd aangenomen op grond dat de ver hooging van het invoerrecht op zijden kanten en borduursels geen beschermend doel ha t omdat in die artikelen geene duitsche nijverheid bestond. Zij worden ingevoerd voornamelijk ten bate van de berlijnsche mode-magazijnen die ze gebruiken voor dames- en kinderkleederenwelke grootendeels voor uitvoer be- Btemd zijnen wel tot een omzet van f 54.000.000 per jaar. Men liep dus gevaar die belangrijke nij verheid te benadeelen en daartegenover mocht de zeer geringe kans niet gelden dat de verhooging van dat recht zou kunnen dienen tot het vestigen van eene nieuwe onderneming. u r Zonder bespreking werd vervolgens besloten het invoerrecht voor zijden kleederen van f 540 op f 720 te brengen dat voor kunstbloemen en bereide vederen van f 180 op 540. Voor horloges werd het recht bepaald op 1.80 voor gouden f 0.90 voor zilveren en f 0.30 voor horloges met kasten uit ander metaal. Daarna moest men tot den 27 uiteengaan want er waren niet meer dan 164 leden dus 35 te weinig tegenwoordig. Den 28 zijn de invoerrechten op ruwe cacao *ot £i, op gebrande tot f 27 verhoogd terwyl voor bereide cacao en chocolade het recht op f 48 werd vastgesteld. Verder zijn verhoogd de rechten op drogerijen en aar dewerk baksteenen en dakpannen en dergelijke ar tikelen. ENGELAND. De gemeenteraad van Londen heeft besloten, aan den Koning van Belgie een adres van gelukwensching te richten wegens de erkenning van den Congo-Vrijstaat door de groote mogendheden. Dit adres zal door eene commissie uit zijn midden met den lord-mayor aan het hoofd worden aangeboden. Het verzenden van een ultimatum door llusland aan Engeland of omgekeerd is onwaar. Even zoo het be richt dat Port Hamilton door Engeland in bezit ge nomen was. Het kruisen van een engelsch oorlog schip in de nabijheid dier haven was waarschijnlijk de aanleiding tot dat gerucht. t De Emir van Afghanistan is door de Koningin be- noemd tot groot kommandeur der orde van de Ster van Indie. Hoogerhuis. De minister van buitenlandsche zaken heeft den 30 gezegd dat de russische gezant den vorigen dag verklaard had dat de russische re geering volstrekt geene kennis droeg van een voor uitrukken naar Meroesjak een telegram van generaal Lumsden in den avond van den 29 ontvangen ver klaarde ook dat het gerucht van het bezetten dier plaats geheel ongegrond was. Lagerhuis. Den 29 deelde minister Eitz Mau rice een telegram mede van generaal Lumsden uit Tirpoel van den 23 den 26 ontvangen melding makende van een gerucht dat de russen 12 mijlen in de richtinc van Meroesjak vooruit gerukt waren. Ineen telegram van den 25 den 29 aangekomen werd met een enkel woord van de bezetting daarvan slechts ge- sproken. Minister Cbilders diende den 30 de begrooting in. Het tekort op het vorige dienstjaar was 1.050.000 p. st. De uitgaven voor het loopende bedragen 88.872 000 p. st., zonder het krediet van 11 mi.lioen. De ontvangsten zijn 85.180.000, dus een tekort van 3.732.000 p.et. Daarbij gevoegd het krediet van 11 millioen en de nadere kredieten van 200.000 p. st., dan verkrijgt men in het geheel een tekort van 14.932 C00 p. st. Hij stelde voor: 1". verhooging der inkomsten-be laBting tot 8 pence per p. st. 2». wijziging der belas ting op legaten en erfmakingen tot het heffen van een recht op de erfmaking van vaste goederen in het buitenlandbehoorende aan personen in Engeland wonende; 3°. een zegelrecht van 10 sh. per honderd op alle waarden aan toonder; 4«. verhooging van het recht op engelsche voorloop van 10 op 12 sh. en op vreemde van 10 sh. 4 p. op 12 sh. 4 p. per gallon het recht op bier van 6 sh. 3 p. tot op 7 sh. .3 p. per 36 gallons 5°. wijziging der invoerrechten op wijnen overeenkomstig den modus vivendi met Spanje 6°. het heffen eener belasting van buitenlandsche geneesmid delen waaromtrent voortaan administratiet en specihek als ten opzichte van de engelsche geneesmiddelen zal gehandeld worden 7°. schorsing der aflossing van do in 1883 vastgestelde annuïteiten. 00,onnn Door al deze wijzigingen zou het tekort op 2 812.OUU p. s. worden verminderd. Deze som wilde hij vinden door eenen gelijken maatregel voor het aanstaande dienstjaar. Na 8 uren beraadslaging werd de begrooting bij eerste lezing aangenomen. EBANKRIJK. Te Parije. zijn dezer dagen wederom vier uit het buitenland gekomen socialisten in hechte nis genomen en over de grenzen gezet. De kleermakersknechts te Parijs hebben het werk gestaakt. ITALIË. De Kamer heeft den 28 op het verlangen der regeering het wetsontwerp, houdende maatregelen tot opbeuring der scheepvaart, in behandeling genomen. Men verwachtte dat de heer Cairoli de regeering zal ondervragen over hare koloniale staatkunde, RUSLAND. Het regeeringsblad behelsde de vol gende depeche van generaal Komaroff, uit Asjbad van den 12 (24): „De depeche, waarbij het bezetten van Penjdeh verboden werdheb ik den 11 (23) Maart ontvangen. Vermits ik slechts over de voorposten het bevel voerde maakte ik die depeche niet algemeen bekend. Met mijn verlof hield de luitenant-kolonel Zacrszewskigeheel particulier, gedachten- en brief- wisseling met engelsche officieren. Ik kende hem ech- ter niet het recht toe officiëele onderhandelingen te voeren. Ik wendde mij met mijne eischen rechtstreeks tot den kommandant van het detachement Afghanen. Alikhanoff reed met eene sotnie Turkomannen in de richting van Morkala dezerzijdshij was met voorne mens tot Penjdeh door te dringen het ware ook ondenkbaar bij dag met eene slechts met sabels ge wapende sotnie en met een 4000 man sterk detachement in den rug derwaarts op te rukken. Op den rechter oever van den Murghab marcheerde eene compagnie die echter niet ter hoogte onzer wachtposten op den linkeroever, naderde. Bij het aanrukken der Afghanen ontving de compagnie bevel naar het kamp terug te keeren". Naar aanleiding van de depeche van generaal Lumsden van lTApril geeft datzelfde blad een overzicht van de voor afgaande onderhandelingen sedert Januari. Diens volgens scheen het vooruitrukken der Afghanen op den linker oever van de Koesjk ongeoorloofd. Toen gene raal Komaroff den 25 Maart bevond dat zij zich op dien linker oever hadden geposteerd, derhalve buiten het rayon van Penjdeh eischte hij wegen de veiligheid zijner troepen, ontruiming van dien oever. De weigering der Afghanen gaf aanleiding tot bet gevocht van den 30 Maart waardoor generaal Komaroff aan de hem gegeven bevelen niet ongehoorzaam was. EGYPTE. Het geschil in zake het blad de „Bos- phore Egyptien" is op minnelijke wijze als volgt geschikt. Nubar" Pacha brengt een olfieiëel bezoek aan [den consul-generaal van Frankrijk. Frankrijk trekt daar na zijn eisch tot bestraffing van de agentendie het bevel tot schorsing van dat blad ten uitvoer brach- ten in. De uitvoering der wet op de egyptische druk pers zal het onderwerp vormen van onverwijlde onder handelingen. De drukkerij en de kantoren van het blad worden dadelijk heropend, zonder eenig voorbehoud. Men gelooft echter dat het blad voorloopig niet meer zal verschijnen. Ren 29 zi;n te Leeuwarden op eene vergadering van verschillende ijsvereenigiugeu middelen beraamd tot wering der bestaande misbruiken bij hardrijderijen op schaatsen. Er waren 43 bestuursleden aanwezigver tegenwoordigende 21 vereenigingen in Friesland. Een voorstel tot" oprichting van een Bond werd met 31 tegen 12 stemmen verworpen. Daarentegen \verd be sloten in de reglementen der ter vergadering verte genwoordigde vereenigingen de volgende bepalingen op te nemen. 1°. Ieder, die aan een wedstrijd wenscht deel te nemen mag zich voor niet meer dau ééne op denzelt- den dag te houden hardrijderij laten inschrijven. 2°. Zoo het bestuur overtuigd is dat de rijders af spraak hebben gemaakt om de prijzen te verdeelen worden deze niot uitgereikt. 3°. Zij die zich voor meer dan ééne op denzelfden dag te houden hardrijderij hebben laten inschrijven}, alsmede zijvan wie het naar de meening van het bestuur, overtuigend is gebleken dat zij afspraak heb ben gemaakt om de prijzen te verdeelen worden ge durende bet loopende en het volgende wintersaizoen van alle wedstrijden uitgeschreven door de toegetreden ijsvereenigingen uitgesloten. 4». De namen van hen die zich aan een van beide misbruiken hebben scbuldig gemaakt, worden daartoe terstond aan de besturen der toegetreden ijsvereenigin gen bekend gemaakt op de door elk bestuur te bepa len wijze. De besturen der niet ter vergadering aanwezige De- sturen zullen met deze besluiten in kennis gesteld en uitgenoodigd wordendie bepalingen mede in hunne reglementen op te nemen. Den 29 zijn van de 8 te Amsterdam voor onder wijzer geëxamineerden 6 geslaagd te weten P. Leguyt, D, Kikke, M. Ringers en J. Koedijk van Edam A. Goudsmit van Amsterdam en J. van der Piaats te Krommenie den 1 slaagden 2 van de 7, namelijk H. Rietveld van Nieuweramstel en J. H. van het Hooft te Amsterdam. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 29 beslo ten den gasprijs te verlagen met 1 cent per kub. el en dien prijs alzoo gebracht op 10 centen. De heer O. W. Mieling, directeur der algemeene landsdrukkerij is bj kou. besluit van den 29 benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Het kohier van den hoofdelijken omslag te Hoorn dienst 1885 is den 28 April door den gemeenteraad vastgesteld cp f 23711.21$ en dat van het stiaat-, brand en lantaarngeld op 10412.50. De miliciens der infanterie van de lichting van 1884, die niet door het lot voor het blijvend gedeelte zijn aangewezen zijn den 29 en 30 huiswaarts gekeerd. Op de groote voorjaars-veemarkt, den 30 te Hoorn gehouden werden 2098 stuks aangevoerd. De kwali teit was over het geheel best, de handel vlug en er werden hooge prijzen besteed. Voor eenige melkgevende koeien werd f 400 en voor eenige vare of gelde koeien f 250 betaald. De arr. rechtbank te 's Gravenhage heeft den 30 een houder van een huis van koop en wederinkoop veroordeeld tot f 25 boete, wegens het zonder vergun ning houden van een beleenhuis op grond dat zijne inrichting in werkelijkheid niet verschilde van een pand- 1 Den 30 heeft de gemeenteraad van Heiloo aan Mej. A. S. Blad, op haar verzoek eervol ontslag ver leend als onderwijzeres, met ingang van den 15 en in hare plaats benoemd Mej. E. M. Enk, onderwijzeres te Petten. Den 30 viDg het feest der herdenking van den 70 verjaardag van de stichting der Militaire Willems orde aan in de lokalen van den Zoölogisohen Botani- schen tuin te 's Gravenhage. 38 ridders namen daaraan deel. Nadat hun in een der smaakvol versierde neven zalen door den voorzitter der feestcommissie het welkom was toegeroepenwerd eene photografie van hen samen genomen waarop de muziek der jagers eenige muziekstukken uitvoerde. Na de zeer toegejuichte uit voering van den teestmarsch gecomponeerd en den ridders opgedragen door den directeur van dat mu ziekkorps den heer S. Calff, werden zij toegesproken door den directeur van genoemde inrichting waarvoor de voorzitter der feestcommissie bedankte. Vervolgens sprak de heer E. B, Kielstra gepensioneerd majoor der genie van hut oost-iudiseh leger, lid van de 2e Kamer eene feestrede uit, welke eene onbescbriivelijke geestdrift deed ontstaan. Onmiddelijk na het uitspreken der rede werd een telegram verzonden aan den Koning, waarbij hulde gebracht weid aan den Doorluchtigen Grootmeester en de beste wenschen uitgesproken werden voor het Stamhuis van Oranje. De burgemeester hield tijdens de muziekuitvoering in den tuin eene hartelijke toespraakterwijl generaal Smits van Bronbeek uit Amsterdam een hartelijk telegram zond aan alle wak kere maunen maar vooral aan hen die met hom de veldtochten van BaliBorneo Timor en Borni mede- maakten. De koninklijke vereeniging „Het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven" bood den ridders een fraaien krans met levende bloemen aan. Iu optocht gingen de ridders vervolgens naar het hotel Maassen waar de feestmaaltijd gehouden werd. Op het Bui tenhof werd door het defileeren om het standbeeld van Koning Willem 11 een eigenaardige hulde gebracht aan den krijgsman die met menigeen in zoovele ge varen had gedeeld. Langs den weg werden de ridders overal toegejuicht. Bij den aanvang^ van den niaal- tiid werd voorgelezen een van den Koning inmiddels ontvangen telegram. Vrouw van der Linden, de Leideche giftmengster is den 1 door het gerechtshof te s Gravenhage veroor deeld tot levenslange tuchthuisstraf. De gemeenteraad van Deventer heeft vergunning verleend tot het plaatsen van een kiosk tot den ver koop van melk op de Worp. Op de lijst der hoogstaangeslagenen in Gronin gen voor 1885 komen voor 84 personen. De eerste is de heer jhr. mr. J. JE. A. van Panhuys te Gronin gen, met f 4191.36% en do tweede, de bekende heer W. A. Schollen aldaar, met f 3994.98%; de laagste de heer P. Toxopeus te Midwolda voor f 544.84%; 22 der hoogstaangeslagenen wonen te Groningen. Op die in Drente met 39 personen het eerst de heer M. A. Hoogerburgge te Sinil.de mot 1 157 4.20 en het laatst de heer J. Hesselink met f 252.14^. Op die in Utrecht met 63 personen, het eerst de heer mr. W. J. Royaards van den Ham te Utrecht met f 6409.16; het laatst de heer J. Oortman te Utrecht, met f 964 53. Op die in Overijssel met 91 personen het eerst de heer A. F. graaf van Rechteren Limpurg met f 4318.43$ en het laatst de heer J. Vermeer Gz. voor f 492.20. Twee arbeiders te Leeuwarden die eon politie agent verhinderd hadden een dronken man op te brengen zijn ieder door de rechtbank aldaar veroor deeld tot 1 maand gevangenisstraf. Een in de vorige week bij het Oetgenspad te Am sterdam door een trein van den Rijnspoorweg aangere den spoorwegwachter is aan de gevolgen overleden. De Raad van beheer der Nederl. Centraalspoor- wegmaatschappij heeft tot directeur dier maatschappij benoemd het onlangs door de aandeelhouders gekozen lid van dien raadden heer mr. H. Ameshoff.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 5