No. 54. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. WOENSDAG 6 M E I. ONZICHTBARE HANDEN. Prijs der gewone Advertentiën: ©fficiëel (öcbctïU, IWSCIKStUWl^Gi. Schutter}}. iSuitettlatib. ALKlHAiRSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Dond.0rd.ag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR. Gezien de wettelijke bepalingen omtrent de Schutterijen Roepen bij deze, ten einde zich in de daartoe gereed ge maakte registers te doen inschrijven, op: alle manspersonen, ingezetenen dezer gemeente, op 1° Ja nuari 1885 hun 25ste jaar ingetreden, en alzoo de geborenen van het jaar 1800, alsmede hen, die, ofschoon in andere ge meenten ingeschreven, sedert de laatste inschrijving binnen deze gemeente zijn komen wonen en op 1°. Januari 1.1. hun 34ste jaar nog niet hebben voleindigd en alzoo de geborenen van de jaren 1850 tot en met 1859", de vreemdelingen van den zelfden ouderdomdie sedert de laatste inschrijving in de ter men gevallen zijn, om als ingezetenen te worden beschouwd, benevens de gepasporteerde militairen, die zich tot dusverre niet voor de Schutterij hebben laten inschrijven. Zij maken tevens de ingezetenen bekend dat de inschrijving zal beginnen 15 Mei aanstaande en ge heel moet zijn afgeloopen Wuni daaraanvolgende, wordende in een der vertrekken op het raadhuis alhier daartoe overge gaan op Dinsdag en Donderdag van iedere week van des mid dags 12 tot des namiddags 2 ure. dat iedereenzonder onderscheidof hij mocht vermee- nen al dan niet onder de bij de wet vrijgestelden of uitge- slotenen te behooren verplicht is zich voor de Schutterij te doen inschrijven; dat zij die in meer dan eene gemeente hun verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd tot de in schrijving verplicht zijn' binnen die gemeente, waar eene dienst doende Schutterij aanwezig is, en bijaldien in die verschillende gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende Schutterij bestaat, zich te doen inschrijven in die gemeente, waar zij voor de personeele belasting zijn aangeslagen, en de ambtena ren in die gemeente, waar zij ambtshalve verplicht zijn hun verblijf te houden; en dat eindelijk zij, die zich niet vóór 1 Juni hebben doen inschrijven, door het plaatselijk bestuur worden ingeschreven en in eene geldboete verwezen, terwijl zij daarenboven zonder loting bij de schutterij worden ingelijfd indien het blijkt, dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitslui ting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestonden. Burgemeester en Wethouders vermanen tevens ieder ingeze ten dezer gemeente, dien het aangaat, zich ten behoorlijken tijde tot de inschrijving aantemelden, ter voorkoming der straf, bij nalatigheid vastgesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE BONT. 29 April 1885. Ue Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR verzoeken de ingezetenen in bet algemeen en hunne kinderen in bet bijzonder dringendde grasperken en grasranden van de plantsoenen niet tot voetpaden of tot speelplaats te gebruiken, aangezien dit jaarlijks aanzienlijke geldsommen voor onderhoud der plantsoenen vereisebt en het bovendien in strijd is met art. 68 der politie-verordening op de gebouwen, straten, pleinen, 14 December 1881, wegen enz. van ~]'g jaDuafi 1882 waarvan de 0Tertredmg blJ art. 73 strafbaar is gesteld met geldboete van 1 tot 25 gulden met of zonder gevangenisstraf van 1 tot 3 dagen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 5 Mei 1885. Ge Secretaris, NUHOUT van de» VEEN. 42) „Doet u de voet nog pijn f" vroeg Elimar„mag ik mij u als docter aanbieden Lucia bloosde en dankte hem. Waldau echter was reeds op de knieën gaan liggen een smeekende blik trof het meisje. „Waartoe onnoodige pijn?" zeide hij, en zijne stem beefde; „ik weet, boe pijnlijk een verstuikte voet is, en het laat zich zoo gemakkelijk verhelpen 1" Lucia liet toe, dat Elimar het sierlijke voetje iu de hand namde linten van de lage schoentjes los maakte en stevig met de hand over den enkel wieef. Toen streek hij met de vlakke hand eerst zachtjes, daar na sterker over de kous tusschen zool en enkel. Weder stiet Lucia eene lichte kreet van pijn uitzij werd bleek en sloot de oogen. Nu trok zij haastig den voet terug „Ik dank u mijnheer Waldau", fluisterde zij „de pijn is over, ik kan nu weer goed loopen zie maar!" En zij drukte het voetje in het zachte gras en stond op, Elimar echter bleef in dezelfde houding; hij lag nog steeds op de knieën en strekte de armen uit. Zyn schoon donker oog zag met diepeinnige liefde tot haar open hij noemde zachtjesmet gloeiend ver langen in zijnen toon haren naam. „Lucia Zij werd nog bleeker dan te voren, eene zachte rilling liep door hare slanke gestalte, zij wist nu, dat het uur gekomen wasdat zij reeds zoolang ver wacht dat zij reeds zoolang gevreesd bad. „Lucia, luister naar mij, ik smeek het u", ging Elimar sneller voort; „wij zijn alleen, eindelijk eens alleen, en ik Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de le helft der maand Maart 1885 G. Kok, S. van Westerhoven, P. Jongeneel, Amsterdam; B. v. d. Berg, MaastrichtP. Brasem Rotterdam. Yan bet hulpkantoor Bergen: Jan Zeeman, Noordseharwoude. Verzonden geweest naar Amerika. Van het hulpkantoor Obdam: A. Borst, New-York. Duitschland: get. Elsinghorst, Brekelfeld. BELGIE, De Senaat heeft den 30 het wetsontwerp betreflende des Konings souvereiniteit over den Con- gostaat met bijna algemeene stemmen goedgekeurd. Den 2 is de groote tentoonstelling te Antwerpen in tegenwoordigheid van de Koningin de leden der kon. familie enz. door den Koning geopend. Behalve de nederlandsche afdeeling welke door de Précurseur zeer geprezen wordtzijn ook de oostenrijksche f'ransche itaiiaanschezweedsch-noorecbe en portugeescbe afdee- lingen geheel of zoo goed als gereed. Het tentoonstellingsterrein is in de nabijheid van de Schelde en beslaat ruim 22 bunders. De hoofdingang komt uit op de Zuider-avenue tusschen de Montigny- en de Hornestraaten geeft toegang tot de midden galerij. De tuingronden zijn betrekkelijk beperkt. Aan. vankelijk waren daarvoor 11 bunders bestemd doch de toevloed van inzendingen was zco groot, dat er veei moest worden afgenomen. De voorgevel 65 el hoog, bestaat uit een ijzeren geraamte en isvan nageboot- sten gehouwen steen opgetrokkenmet tallooze ko lommen beelden en versieringen voorzien. Aan de hoekeu verrijzen torens. De portiek vormt een mo- numeutalen boog weder met twee torens ter weers zijden van welker toppen de tuinen en omliggende boulevards electrisch worden verlicht. Aan den voet twee watervallen. De portiek zelf is met fraai beeldhouw werk zinnebeeldige figuren en opschriften versierd en ter hoogte van 45 el bekroond met eene galerij, welke door middel van een elevator bereikbaar is en vanwaar men het fraaie panorama der Scbeldo aan de ééne en der stad Antwerpen aan de andere zijde kan bewonde ren. Boven het verwulft en voor de galerij verheft zich een Laai standbeeld de stad voorstellende en de bezoekers als welkom heetende met de woorden op den gevel „Aan allende stad Antwerpen". Boven de galerij is weder eene rij van bogen waarboven tien atlasfiguren een reusachtigen wereldbol dragende. Elk dezer atlassen is 6 el hoog. Op den openingsdag waren de lichttorens met do vlaggen van alle rijken versierd, in het geheel is voor den gevel 400.000 pond ijzer vtrbruikt. Zeer doeltreffend is bij het binnenbrengen der goederen een spoorwegnet in het klein gebleken samen 7 mijlen Jang door welk middel de goederen wagentjes rechtstreeks van de Zuiderstation in de verschillende galerijen reden. Op deze wijze zijn tus schen de 300 en 350 goederenwagens daags ontladen kunnen worden zonder eenige verwarring. De voer tuigen reden door den noorder ingang binnen liepen was niet waard dat ik leefde wanneer ik dit oogen- blik zou laten voorbijgaanzonder er mij van te overtuigen of ik gelukkig of dood ongelukkig worden zal. Ik bemin u, Lucia en wanneer het waar is dat het voorgevoel in den mensch het levendigste van alle isdan moet gij dat weten van den eersten dag af dat ik u leerde kennen. Lange en bange maanden heb ik mijn geheim diep in mijne borst besloten ge houden waarom zou ik langer dralenmet het u te bekennen dat het vrees, bange vrees wasom u le zeggenwat mij tot stilzwijgen dwong Ik heb vreeselijk geleden onder dit stilzwijgen doch langer nog dezen tweestrijd en die folterende onzekerheid in mijn hart te verdragen dat vermag ik nietIk leg mijn lot in uwe hand, Luciaik heb u lief en wil u op de handen dragen wil u gelukkig maken zooveel ik het kan antwoord mij: mag ik hopen f" Lucia stond voor hem de handen op de borst zwijgend. Hare oogen waren naar den grond gekeerd, hare wangen doodsbleek zij zou een marmeren beeld hebben geschenenzonder het snelle dalen en rijzen van baren boezem. „Lucia riep Waldau smeekend en angstig tegelijk, „luister, luister ik heb u lief, bemin u hoven alles, u alleen Ik heb u lief met iedere beweging van mijn hart, ik kan niet meer leven, wanneer ik mijn bestaan niet aan het uwe wijden mag Geef mij autwoord, Lucia, ik smeek er u om, slechts een: Ja of neen „N een!" zeide Lucia, en hare armen vielen slap naar beneden zij wankelde. Met inspanning van alle krachten hield zij zich staande en trad eene schrede achteruit. „Sta op, mijnheer Waldau", ging zij voort„ik moet met u spreken. Ik wil eerlijk zijn en openha.tig o God, zoo openhartig, als ik het moet ziju om mij later niet te behoeven te verwijten dat ik mij zelf en u ongelukkig gemaakt heb Van allen, die in het over drie hoofdlijnen naar het zuiden en verlieten ge ledigd het gebouw langs een anderen weg. De galerijen beslaan samen eene oppervlakte van 105.000 vierkante el en het daarvoor benoodigde ijzer beliep meer dan 5 miljoen pond ongerekend dat voor den gevel. Het dak is van zink en gla68 000 vier kante el zink 60.000 vierkante el glas. De hoofdgalerij bijna geheel door Belgie ingeno men is 23 el hoog 25 breed en 135 lang. De ver sieringen geven eene voorstelling van de voornaamste takken der belgische nijverheid. De feestzang van Jan van Beersmuziek van Peter Benoitwerd den 2 uitgevoerd door de koren be staande uit 408 mannen 384 vrouwen en 434 kinde ren en een orkest uit 150 strijkinstrumenten 8 har pen een orgel enz. Daarbij werden de drie uitroepen van het „vlaamsch sanctus" elk door een kanonschot begeleid. Elk schot werd op het fort St. Anna her haald en bij het derde schot begonnen alle klokken te luiden en speelden fanfares van den Onze-Lieve-Vrouwe- toren het slotkoor van den feestzangaldus de „blijde maete" aan de stad verkondigende. DUITSCHLAND. De gemeenteraad van Berlijn heeft bij de herziening van het reglement van orde beslist met 76 t6gen 12 stemmendat de beraad slaging in niet openbare vergaderingen gevoerd en de besluiten in zulke vergaderingen genomen wan neer de voorzitter geheimhouding oplegtgeheim ge houden moeten worden door ieder lid zelfs door de leden, die niet tegenwoordig zijn geweest. Met 86 te gen 12 stemmen werd echter verworpen het voorstel tot het maken van disciplinaire strafbepalingen tegen de overtreders. ENGELAND. Het antwoord van Rusland, den 2 des ochtends te Londen aangekomen is onmiddellijk door den gezant nan den min. van buitenl. zaken ter hand gesteld en in den m nisterraad overwogen. Het antwoord werd dadelijk in beginsel vastgesteld om het den 5 voor goed vast te stellen. Om onvoorziene moeielijk- heden te voorkomen zou men van weêrszijden bij de aanstaande onderhandelingen al de punten der grenslijn vaststellen zoover de bestaande geografische kaarten dit mogelijk maken opdat de technische commissarissen niets anders te doen hebben dan de onderdeden aan te vullen. De taak van den scheidsrechter zou in de eerste plaats hierin bestaan, dat hij eene formule zoeke en vinde die de eigenliefde der twee belanghebbende partijen voldoet. Engeland wenscht de zaak voor goed te regelenom de deur te sluiten voor nieuwe ge schillen. Het zal daarom vragen dat de vaststelling der grens door een verdrag in behoorlijken vorm worde bekrachtigd. Den 4 ia te South-Kensington de internationale ten toonstelling van uitvindingen door den prins en de prinses van Wales op plechtige wijze geopend. Vooral de afdeelingen schepen muziekinstrumentendruk persen en electrische verlichtingtoestellen zijn zeer be langwekkend. De admiraliteit heeft den 4 last gegeven het wer- huis van mijnen vader verkeerden waart gij degene j in wien ik van het begin af het grootste belang stelde met wien ik het liefste omging. Ik verheugde mij wanneer ik u zag wanneer ik uwe sympathieke stem hoorde ik wistdat gij geen vleier waart tegenover mij en het verheugde mij ook wanneer gij mij een woord van lof zeidet over mijne vorderingen in de muziek of mijne zwakke voortbrengselen op het gebied der schilderkunst. Mea zeide mij dat gij een bizonder talent waart ik bemerkte zelve dat men gelijk had. Ik vond gelegenheid uw meesterschap als schilder als componist als pianospeler te bewonderen maar toen begon ik ook u te bek lagon! Het zijn vele schoone en edele gaven waarmede de lieve God u begiftigd heeften gij vondt het niet de moeite waard, het gcud dat in u rust, aan bet daglicht te breDgen. Gij waart geen man! Mijne belangstelling in u deed mij veel ter oore komen dat anders voor mij zeker wel verborgen zou zijn gebleven. Gij waart steeds door jongelui omringd, die bij eenen man van uwe talenten, van uwe gaven niet pasten. Ik kan zeer goed begrijpen dat jeugdige overmoed lichtzinnigheid soort- brengt maar slechts dan is dat mogelijk wanneer de uiterlijke omstandigheden van den aanvang af alle zor gen en moeiten buitensluiten. Dat was bij u niet het geval daar uwe geheele jeugd den stempel van bit teren ernst droeg en daarom ontbrak u het recht tot dit wilde leven. Het mag zonderling klinkenonge rijmd misschien dat ik een jong meisjevan wie teedere vaderhanden steeds de zorgen afweerden zoo streng oordeeltmaar ik zeide u reedsdat ik eerlijk zijn wil en moet. Mijn overleden vader heeft mij geleerd het karakter van anderen niet te beoordeelen naar hetgeen zij zeggen maar naar hunne levensmanier: dat is geen wijze regelmaar eene practische raad geving. Denk zelf eens na over uw vroeger leven mijnheer Waldau, hoe zou het oordeel zijn, dat gij

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1