ISismgttJaub. ken aan de nieuwe klein models oorlogschepen te staken. Hoogerhuis. Den 1 werd de wet tot vorming van een australischen bondsraad bij derde lezing aan genomen. Den 4 beeft de heer Granville medegedeeld dat de engelsche en russische regeeringen overeengekomen zijn, het gebeurde te Pendjeh aan de scheidsrechterlijke be slissing van een bevrienden Vorst men spreekt van dien van Duitschland of Denemarken te onderwerpen. FRANKRIJK. Uit eene opgave van den prefect der Seine omtrent de buitengewone openbare werken eu de daartoe noodige middelen blijkt dat te Parijs in 1882 1211 nieuwe huizen gebouwd werden welk aantal in 1884 slechts 546 bedroeg terwijl in 1885 de achteruitgang steeds aanhoudt. 42000 woningen van allerlei aard staan ledig terwijl de vlottende be volking in den laatsten tijd zeker met 100000 zielen verminderd is. Den 4 heeft de heer Floquet het voorzitterschap van de Kamer van Afgevaardigden aanvaard met eene rede, waarin hij hulde bracht aan zijne voorgangers. De Kamer ging daarna uiteen. RUSLA.ND. De toelichtende rede van minister Gladstone tot het aangevraagde krediet den 27 in het Parlement uitgesprokendoor sommige russische bladen als eene uitdaging opgevat, is door de regeering en sommige invloedrijke bladen ais een beroep op de vredelievende gezindheid van Rusland beschouwd. EGYPTE. Generaal Wolscley is den 2 des namid dags te Soeakim aangekomen. De diplomatieke agent van Frankrijk is den 2 des namiddags van Alexandrië naar Caïro vertrokken. In de fransche openbare inrichtingen te Caïro zijn billetten aangeplakt, met de mededeelingdat de Bosphore Égyptien weder verschijnen zalzoodra de drukkerij geheel in orde zal zijn. De schadeloosstellingen, door de internationale com- missiën te Alexandrie toegewezen, zullen niet vóór het einde van Juni betaald worden. Bij kon. besluit van 23 April is aan G. Lammers, eervol ontslagen opzichter der kustverlichting op Tessel uithoofde van meer dan 65jarigen ouderdom met in gang van den 1 dier maand toegekend een pensioen ten laste van den staat van 301. Bij kon. besl. van den 27 April is 1°. aan den heer dr. J. P. Veth met ingang van 15 Sept., eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit van wijsbegeerte en letteren aan de Rijks-Universiteit te Leiden met dankbetuiging voor de door hem gedu rende vele jaren den lande bewezen diensten en 2°. in zijne plaats benoemd om onderwijs te geven in de geschiedenis letterkunde oudheden instellingen ze den en gewoonten der volken van den Indischen Ar chipel de heer dr. G. A. Wilken, leeraar aan de ge meente-inrichting voor de opleiding van oost-indisehe ambtenaren te Leiden. Bij kon. besluit van den 27 is aan den heer Jhr. Mr. E. B. Berg met 1 Mei op verzoek eervol ontslag verleend als secretaris van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten. In de buitengewone vergadering der Prov. Staten van Zuidholland van den 28 zijn de voorstellen tot uit voering van den bruggenbouw over de Oude Maas en de vaartsverbetering van de Rijn-Scbie voor rekening van de provincie naar de afdeelingen verzonden den 12 Mei zullen zij behandeld worden. Den 28 hebben de aandeelhouders der stoom vaartmaatschappij „Zeeland" de door die maatschappij met de regeering gesloten postovereenkomst hoofdza kelijk strekkende om naast de bestaande nachtdienst tusschen Ylissingen en Queensborough een dagelijksche dagdienst in werking te brengen goedgekeurd en het bestuur gemachtigd tot het nemen der maatregelen noodig om die overeenkomst uit te voeren. Daarvoor moeten o. a. drie stoomschepen aangeschaft worden. Bij kon. besluit van den 28 is bij het wapen der inf. benoemd, bij den Staf van het wapen, tot generaal- majoor en kommandant der lste divisie inf., 's Konings adj. in buitengew. dienst, de kol. jhr. A. R. J. Klerek, kommandant van het reg. grenadiers en jagers, en deze belast met de waarneming der betrekking van gou verneur der residentie. gedwongen waart over u zelf te vellen? Wordt een man, een man in de volste beteekenis van het woordZooals gij u nu aan de wereld vertoont zijt gij het niet, zooals gij u nu voordoetzijt gij slechts een zwak hulpeloos kind dat door den grooten stroom van het leven nu eens hierheen dan daarheen gesleept wordt en geen grond onder de voeten vinden kan. Wordt een man Hoe gemakkelijk moet het u vallenGij behoort niet tot die velenwier ideaal alleen het genot is. God gaf u allesom een goed edel en groot mensch te worden maar gij hieldt uw licht verborgen. Vindt gij daarin bevrediging Het kan niet zijuEen in den grond zoo groot karakter kan slechts het streven naar iets h o o g e r a bevredi ging gevenniet het leven op het hellend vlak der alledaagschheid of daaronder. Wordt een man en wanneer gij het geworden zijtElimar niemand zou er zich meer over verheugen zou zich er geluk kiger door gevoelen dan ik!" Als verpletterd stond Elimar voor het jonge meisje wier wangen zacht rood gekleurd waren en wier oogen van opgewondenheid schitterden. Hij voelde zich diep beschaamd, en dat wel door haar, die hij liefhad dubbel beschaamd, omdat al die verwijten als antwoord op zijne vraagja of neen waarheid waren. „Wordt een man Kan er wel iets pijniijkers zijn voor een man dan dit woord van meisjeslippen Hoe zwak en onwaardig soheen Waldau zichzelf in dit oogenblik toe, en toch leefde er in zijn hart nog eene bezielende hoop. Kon Lucia zoo eerlijk, zoo wreedaardig eerlijk sproken, wanneer hij haar onverschillig was? Neen, Den 28 is te Tiel een kind van 17 maanden ge storven door het schieten van een stuk van een sinaas appel in de keel. Bij kon. besluit van den 28 is de heer mr. L. Hovylaatstelijk president van den raad van justitie te Batavia thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek eervol uit 's lands dienst ontslagen met toe kenning van pensioen. De Ned. Stoombootmaatschappij te Rotterdam was den 29 laagste inschrijver voor het maken leveren en stellen der jukken behoorende tot den bovenbouw van den ijzeren viaduct voor de gemeentegasfabriek aan den Oostzeedijk aldaar voor f 39450hoogste was de Utrechtsche ijzergieterij firma Smulder Cie te Utrecht voor f 66000. De heeren H. J. Wiegerink te G roenloo en N. van Haaren te Geertruidenberg waren den 30 voor f 479800 laagste inschrijvers voor den onderbouw der spoorbrug ten dienste van den Kon. Nederlandschen lokaalspoorweg te Deventer. Den 30 is door het gemeentebestuur van Haar lem bij inschrijving een stuk grond aan da Sophiastraat, hoek gedempte Zjdegracbt, groot 150 vierk. el, bij in schrijving verkocht voor 6,10 per vierk. el. De arr. rechtbank te Leeuwarden heeft den 30 vonnis gewezen in het geding van dr. Masoin hoog leeraar te Leuven tegen dr. Bruinsma c. s. als redac teur eu uitgever van het Maandblad tegen de kwak zalverij betreffende een eiscb tot 5000 a f 10.000 schadevergoeding voor een in dat maandblad opgenomen artikel waarin de wetenschap en de lijders aan suiker- tering gewaarschuwd worden tegen eischer die als een kwakzalver beweert een middel tegen die ziekte te hebben, dat hij geheim hou it. De rechtbank oordeelde, dat sommige zinsneden in dat artikel op zichzelven wel beleedigend waren maar dat de gedaagden alleen het dotl hadden het publiek te waarschuwen en te strijden tegen eene maatschappelijke kwaal doch niet om eischer te beleedigen dien zij persoonlijk niet kenden zoodat zij geene bedoeling hadden om te be leedigen en alleen kritiek zij het ook eene scherpe, geleverd hebben. Op dien grond heeft de rechtbank den eischer zijn eisch ontzegd en hem veroordeeld in de kosten. Op de 2e voorjaarsveemarkt te Felsen waren den 2 ruim 250 stuks vee aangevoerd. De prijzen waren middelmatig en de handel vlug. Beste koeien golden f 180 a 210, vaarzen f 70 a 200, kalf koeien f 190. Den 4 nam mevrouw Kleine met „Juffrouw Serklaas" afscheid van het amsterdamsch publiek. Zeer vele bewijzen van hulde en hartelijke toegenegenheid vielen baar ten deel. Bij monde van den heer Schimmel werd haar hare benoeming tot adviseerend lid der Vereeniging het Nederlandsch Tooneelmet eene vaste jaarlijksche toelage, medegedeeld; namens den Raad van Beheer schonk de heer Browne van Streefkerk haar een gouden lauwerkransvan hare kunstgenooten ont ving de gevierde vrouw een fraai gebeeldhouwden arm stoel met het goudbronzen borstbeeld van do kunste nares in den kap, bij monde van den heer Morin wiens hartelijke woorden mevrouw Kleine diep ont roerden de redactie en uitgever van het Kleine- Gartman-album bodeu haar het oorspronkelijk werk aan; de heer J. Nuhout van der Yeen van Alkmaar, een krans van ongeveer 60 centimeters middellijn geheel van laurierbladeren vervaardigd door den heer Jac G. van Garderen, alhier, met eene fotografie van het Yictoriabeoldvergezeld van eenige hartelijke woorden van belangstelling in dit feest, der kunstenares herinnerendehoe zijna hare ziektehet eerst te Alkmaar optrad en hoe zij op den 300jarigen gedenk dag van Alkmaars Ontzet bare talenten beschikbaar stelde tot opluistering van dat feest en haar de verze kering gevende dat Alkmaars burgerij haar nooit ver geten zou. Mevrouw Kleine bedankte eenvoudig en hartelijk geheel ontroerdvoor de haar gebrachte hulde. Na afloop der voorstelling werd zij in den foyer van den schouwburg nog toegesproken door den heer W. J. Hofdijk en zongen haar een 12tal dilettanten onder leiding van den heer A. Roothaan een door dezen gecomponeerd afscheidslied toe. Het hof te Amsterdam behandelde den 4 in hooger beroep de volgende zaak. Den 17 Maart 11. stond voor de rechtbank te Alkmaar te recht Lambertus Fiekes oud 44 jaar, stationchef in dienst der Holl. IJzeren Spoor wegmaatschappij te Hoorn ter zake dat hij den 10 neen In dit: „Wordt een man!" lag eene bede op gesloten en de zorge der liefde tegelijk. Waldau greep de hand van het jonge meisje en buste ze. „Ik dank u, juffrouw Lucia", antwoordde hij met vaste stem, „voor uwe openhartige woordenzij zijn mg meer waard dan iedere gunstige omschrijving van uw neen. Gij hebt mij een spiegel voorgehouden waarin ik mezelf voor de eerste maal in mijn leven gezien heb zooals ik ben. Ik wil mij niet verdedigen ik kan het niet. Maar ik ben nog jong genoegom beloften te kunnen doen en houden, en daarom zweer ik u juffrouw Lucia in dit moeielijke mij zoo bitter ootmoedigende uurbij God den almachtigen en bij mijne eer ik zal trachten een man te worden in den volsten zin des woords 1 Ik wil breken met het ver leden niets zal mij meer binden aan dit leven vol dwaasheid en zwakheid Nog geef ik alle boop niet verloren u voor mg te winnenLucia maar nu wil ik strijden om u Terwijl Elimar zoo sprak had hij zich hoog opge richt en uit zijne trekken sprak een vast besluit. Evenals 's nachts de knop zich opent tot een nieuw en zonnig leven zoo was plotseling het gevoel zijner eigen waarde in hem ontwaakt. Wanneer Lucia op dit oogenblik een blik in zijn hart had kunnen slaan en daar al de goede voornemens kunnen lezen en bet rotsvaste vertrouwen op zichzelf, misschien zou zij dan niet zoo krampachtig de handjes op het kloppende hart hebben gedrukt en zichzelve toegeroepenBlijf sterk blijf standvastig I Wordt vervolgd. Nov. 1884 op het terrein van bet spoorwegstation te Hoorn terwijl hij aldaar zijn bezigheid als stationchef uitoefende, last gaf, om den goederentrein n°. 531, die kort te voren uit Zaandam was gekomen en op het eerste spoor stond achteruit te brengen naar het derde spoor, om het eerste spoor vrij te maken voor een trein, welke uit de richting Avenhorn verwacht werd. Het trof echter ongelukkig dat het dien dag zeer druk waser was juist veemarkt te Hoorn vele treinen stonden in bonte afwisseling op de wisselszoowel om te vertrekken als om gerangeerd te worden. Het ge volg van het door den stationchef gegeven bevel was dat de trein, die verplaatst werd in botsing kwam met de locomotief van een veetrein, die gerangeerd werden er schade aan het materiaal werd toegebracht. De stationchef, die het bevel gegeven had werd voor de rechtbank gedaagd waar het O. M. zijne schuldigver- blaring en veroordeeling tot 3 dagen celstraf, op grond van art. 61 no. 57 der wet van 9 April 1875 No. 07, requireerde. De rechtbank sprak hem evenwel vrij, op grond dat niet hij voor het gebruik aansprakelijk zou zijn dewijl op den bewusten dag de inspecteur van het mouvement, de heer J. C. van Loebhorstj aanwezig was. Het O. M. kwam van die uitspraak in hooger beroep. Als raadsman van den beklaagden trad op mr. F. H. G. van der Hoeven advocaat te Alkmaar. Bleiter lichtte een drietal stellingen toe, van welker al of niet juistheid in casu de beslissing af hangen moest, nl. 1°.Wagens, die gerangeerd worden, zijn geen spoortrein. Hier was dus geen gevaar voor een trein aanwezig geweest. Wel is waar treft men in art. 117 van het Alg. Regl. op dén dienst der spoorwegen (K. B van 27 October 1875 n°. 183) eene bepaling van 't woord trein aan maar pleiter verwierp deze èn op grond dat zij ongerijmd was èn omdat hij ontkent, dat die bepaling iemand binden zou. 2°. Zelfs al had men in casu met een trein te doen gehad dan nog zou hij moeten worden vrijgesproken dewijl de inspec teur van bet mouvement op het terrein aanwezig en dus chef was en als zoodanig ook aansprakelijk. 3°. Is do eerste stelling juist en was er alzoo in het onder havige geval geen trein maar slechts eene hoeveelheid wagensdie gerangeerd werden dan waren de voor- mannen-rangeerders (in gewoon Nederlandsch wissel wachters) de eenige aansprakelijke personen. Op deze gronden concludeerde pl. tot bevestiging van het von nis der rechtbank. Den 4 werden op de voorjaarsmarkt te Purme- reude aangevoerd 2067 runderen. De beer J. H, A, van Haarlemoud O. I. ambtenaar heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres waarin hij zich beklaagt over het hem in 1879 verleende eervol ontslag uit 's lands dienst zonder pensioen, Reeds meermalen heeft bij sedert dien tijd zonder goeden uitsla» herstel van het hem naar adressant vermeent aangedane onrecht gezocht. Door de Holl. Maatsch. van Landbouw worden opnieuw pogingen gedaan bij de Prov. Staten van Noordholland tot bet verkrijgen gedurende 10 a 12 achtereenvolgende jaren van eene subsidie a 3000 per jaar voor eene in Noordholland op te richten vak school voor zuivelbereiding. In een daartoe strekkend adres, vergezeld van de rapporten der commissie voor het onderwijs dringt het Hoofdbestuur van genoemde Maatschappij met klem op eene gunstige beslissing aan. Op de lijst der hoogst aangeslagenen in Noord holland voor 1885 komen 226 personen voor. De eerste is de heer jhr. J. B. van Merlen te Heemstede met 6536,30 de laatste de heer G. Bosman te Alkmaar met 768.64. Op die voor Friesland met 109 per sonen is de eerste de heer mr. J. Birutna Oosting te Oranjewoud met f 6380.93%. In het rijkskrankzinnigengesticht te Medemblik heeft zich dezer dagen een mannelijk verpleegde op gehangen. Het gaat met de geepvissoherij nabij Colhorn en Wieringen nog zeer onvoordeeüg. Yerleden jaar om dezen tijd had men met enkele netten reeds ƒ200 besomdthans is nog zoo goed als niets verdiend hetgeen behalve door ongunstig wederook door de verpachtingen van vele perceelen water, veroorzaakt wordt. Vroeger was de visscherij geheel vrij thans zijn plaatsen waar men vroeger veel geep vingvoor de oestercultuur verpacht en is daar alleen het visschen met palingfuiken toegestaan. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend strekbende om, in voldoening aan art. 48 der grond wet, de som, welke op het jaarlijksch inkomen der Kroon voor de bosten van het regentschap zal worden genomen, te bepalen op 175.000, rechtstreeks aan de regentes in mindering van het jaarlijkseb inkomen der Kroon uit te betalen. De afgetreden minister van financiënde heer Grobbee is bevorderd tot bommandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De toestand van den heer Tourniaire geeft nog geen uitzicht op volledig herstel. Het Vaderland spreekt van eene vermoedelijke benoeming van den heer jr. H. O. Wichers, oud-lid der Tweede Kamer tot gouverneur van Suriname. In het begin van Juni a.s. zal te 's Gravenhage een examen voor de telegrafie gehouden worden alleen voor postambtenaren waartoe men zich vóór 15 Mei e.k. aan het departement van waterstaat moet aanmelden. Te 's Gravenhage is in den ouderdom van ruim 74 jaren overleden de heer van Ebbendorp referendaris aan het ministerie van koloniën ridder van de Eiken kroon. Aan den heer dr. J. Teixeira, inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Noordholland is door Z. M. een pensioen verleend van f 2067. De leidsche giftmengster heeft cassatie aangetee- kend tegen het door het Hof te 's Gravenhage gewezen vonnis. Tot het ter plaatse beperken van mogelijk uit te breken veepest in het Spoelingsdistrict zullen aldaar detachementen maréchaussees en militairen worden geplaatst, onder bevel van den kapitein Buffarf.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2