ïiümeuïatiö. BRAZILIË. Het ministerie Dantus heeft zijn ontslag genomendaar de meerderheid in de nieuwe Kamer zich verzette tegen het regeeringsontwerp, betreffende de afschaffing der slavernij. De heer Saraiva wien daarop de samenstelling van een nieuw ministerie werd opgedragen is daarin geslaagd. CHINA. Er bestaat vrees voor een geschil met Rusland over de grens van Mandzjoerie in 1860 door generaal Ignatiefl vastgesteld, maar verscheidene malen door de Russen geschonden. Volgens een bericht aan de Times heeft de ehineesche regeering voor deze zaak nieuwe commissarissen benoemden besloten, des noods gewapenderhand aan hare eischen klem bij te zetten. EGYPTE. Nubar-pacha heeft den 3 een bezoek ge bracht aan den heer Taillandier Frankrijk's diploma- tieken-agent en hem het leedwezen der regeering be tuigd over de schorsing van het blad de Bosphore Egyptien. De heer Taillandier bracht den minister onmiddelijk een tegenbezoek. Het blad zal voorloopig nog niet verschijnen. De Engelschen die veel van de hitte te lijden heb ben, zuilen voorloopig niet naar Tamanieh oprukken daar het hoofddoel dier tochthet gevangennemen van Osman-Dignavooralsnog niet te bereikten isdaar deze versterking ontvangen heeft en nu over 3000 man beschikt. Hij heeft echter gebrek aan proviand. MIDDEN-AMERIKA. Den 3 zijn de Indianen bij Battleford uit al hunne stellingen verdreven en vol komen op de vlucht gejaagd, met een verlies van 100 man aan dooden. Te Zaandam is van den 1 het postkantoor op werkdagen doorloopend geopend van 's morgens 8 tot 's avonds 9 uren terwijl geldzaken worden behandeld van 9 tot 3 uren. Op Zondag blijft de beperkte dag dienst bestaan. Den 1 heeft de heer P. van der Pioeg te Heems kerk herdachtdat hij 25 jaren lang aan het hoofd der school heeft gestaan. De Leidsche Courant is den 1 in een grooter formaat verschenen met vermindering van den abon- nements- en advertentieprijs. Den 1 werd te Rotterdam het museum voor land- en volkenkunde geopend. In den nacht van den 2 op den 3 is te Hoorn door het vallen van eene brandende petroleumlamp brand ontstaan in een pakhuis met lompen aan de Oude Turlhavon. Het perceel is uitgebrand. Bij vonnis van den Hoogen Raad werd den 4 verworpen de voorziening in cassatie van P. G. v. D. te Buiksloot door de rechtbank te Amsterdam ver oordeeld tot eene boete van 10, wegens het zonder vergunning houden eener collecte, de Uniecollecte voor de school met den bijbel. Op de paardenmarkt te Haarlem van den 4 waren 222 paaiden aan de lijnmeerendeels van inlandsch en gekruist ras Hoogste prijs f 500, laagste f 40. Den 4 is de 's Gravenbaagsche Passagehet Buitenhof met de Spuistraat verbindendefeestelijk geopend. Zij is lang 163 el het koepeldak steekt 27 el boven de rotonde uitterwijl de gaanderijen 19 el hoog zijn. Er zijn 53 winkels, waarsan een voor kof fiehuis is ingericht. Den 4 is bij een onweder te Dordrecht de bliksem geslagen in een der schoorsteenen van de cellulaire ge vangenis zonder schade aan te richten en in de mast van een schip, dat voor Hendrik-Ido ambacht in de Noord voor anker lag. De gemeenteraad van Gouda heeft den 5 besloten, de herstelling van het raadhuis volgens de plannen der rijks-adviseurs niet te doen plaats hebben om de kosten welke te hoog geacht werden namelijk f 60000. De gevels zullen thans eenvoudig hersteld worden. Het blad viel Menken uit de handen. Als een donderslag had het hem getroffen het duizelde hem voor de oogen en uit de bloedroode zeedie daar voor hem op en neer danste verhief zich eene ernstige bleeke gestalte en riep hem vermanend toe„Denk aan Saint-Estain en bewaak mijn kind De baron sprong op en liep opgewonden het vertrek op en neer. Eerst langzamerhand gelukte het hem zijne gedachten weder te veizamelen en zichzelf mees ter te worden. Hij twijfelde er geen oogenblik aan wat de schrijver van het artikel met zijne geheim zinnige aanduidingen bedoelde het bericht droeg geen teeken dat den schrijver zou kunnen aanwijzen maar Menken kende dien gezwollen stijldie zinwendingen en holle klanken dat was Rahlows pen Misschien ja zelfs zeker had hij ditmaal opzettelijk de verraderlijke „R" voor den eersten regel weggelaten toch kon men zich in deze manier van schrijven niet vergissen. Menken dacht verder na. Hij zeide tot zichzelf, dat hij het artikel nauwelijks eenige aandacht zou ge schonken hebben wanneer niet vóór de lezing er van, de laatste regels van Waldau's brief hem wantrouwend gemaakt hadden. Wel wist hij nog niet met zekerheid of degene, die Hans Dörings leven gered had, dezelfde was als die Francesco, dien hij vreesde in het belang van eene andere. Hij wist het niet, maar hij voelde het en zijn voorgevoel bedroog hem slechts zelden. Daarenboven was het volstrekt niet zoo onmogelijk dat Francesco Boccani door eene reeks van toevallig of opzettelijk te voorschijn geroepen omstandigheden de bediende van Döring geworden was misschien alleen om daardoor in de onmiddelijke nabijheid van haar te komendie hij vervolgde. Nu Bcheen bet bem zelfs niet slechts mogelijk doch reeds z e k er, dat Fran cesco wien Menken door de nagelaten papieren van den kapitein von Hackert als een door en door sluwen en doortrapten klant kende van Berlijn uit zijne be velen kteeg. Wie ichter was het, die hier in Berlijn bniten hem baron Meukt n zelf, het geheim van den overleden kapitein kende P Den 5 is in het district Amersfoort tot lid der Prov. Staten gekozen met 493 van de 732 st. de heer Jbr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck lid der 2e Kamer en burgemeester van Amersfoort, kandidaat der anti-revolutionairen en Katholieken. De liberale kan didaatde heer mr. H. Croockewit Jr., kantonrechter te Amersfoort, bekwam 235 stemmen. Door deze ver kiezing hebben de auti-liberalen in de Prov. Staten de meerderheid gekregen. Den 5 is te Helder overleden de luit. kolonel jhr. W. A. Alting van Geueau commandant van het 4e regiment vesting-artilleriealdaar. Den 6 is het voorstel tot vermeerdering van het aantal scholen te Amsterdam aangenomen. De heer G. A. Heineken te Amsterdam heeft zijne verzameling penningen en munten, op die gemeente betrekkelijk, aan de gemeente geschonken, onder bepaalde voorwaardedat zij als ^geheel samenblijvenbehou dens enkele gevallen. Den 6 heeft de gemeenteraad dat geschenk onder dankbetuiging aanvaard. Den 6 heeft de gemeenteraad van Amsterdam vergunning verleend tot het plaatsen van een marmeren borstbeeld van mevrouw Kleine-Gartmann in den foyer van den stads-schouwburg. Den 6 werd door den gemeenteraad van Haarlem het kohier der plaatselijke directe belasting voor 1885 vastgesteld, aanwijzende een verteringcijfer van f 7.810.000waarvan volgens de verordening wordt afgetrokken f 2.445.150, zoodat het belastbare gedeelte bedraagt f 5.364 850dat, belastbaar a 3 p.ct., eene opbrengst geeft van 160.945.50. De gemeenteraad van Wageningen heeft besloten subsidie te verleenen voor eene veilige schietbaan aldaar. De heer W. A. van Mook thans onder-kom- mandant der brandweer te Amsterdam, werd door burg. en weth. aan den gemeenteraad voorgedragen voor kommandant, met voorstel, zijne bezoldiging te bepalen op f 3000 a f 4000 's jaars. Den 6 werd dienover eenkomstig besloten. Te Amsterdam is eene vereeniging ter bevordering van het vreemdelingenverkeer opgericht. Haar doel is zoowel met geld als met goeden raad aan vereeni- gingen congressen enz. de steunende hand te reiken en de meeste toeristendie thans Amsterdam voorbij gaan aan te sporen tot een bezoek. De onlangs gesloten kiezerslijsten te Amsterdam wijzen 5076 kiezers voor de 2e Kamer 5070 voor de provinciale staten en 8939 voor den gemeenteraad aan. Den 5,6, 7 en 8 Juni wordt te Arnhem door de Nederlandsche Jachtvereeniging „Nimrod" eene nationale hondententoonstelling gehouden in de vogel en plantentuin. Programma's en inschrijvingsbiljetten zijn op vrachtvrije aanvrage te bekomen bij den secre taris mr. A. baron van Nagel Bakkerstraat Arnhem. De Nationale Hypotheekbank te Amsterdam sloot in 1884 140 nieuwe leeningen met de verhooging van bestaande leeningen samen bedragende f 2.512.400 en makende met de tot 31 December 1883 geslotene, ten getale van 3418 a f 38.903.500 een geheel van 3558 leeningen h f 41.415.900 waarvan reeds f 21.211.80 afgelost werden. De winst- en verliesrekening toonde een ontvang van f 130.162 aan, waarvan, na aftrek van het saldo der kosten-rekening a 55.233een batig slot overig bleef van f 74.929. Na verschillende afschrijvingen bleef ter verdeeling beschikbaar f 38.769, zoodat besloten is lot de uitkeering van f 14 per aan deel van f 100. Te Leiden is eene commissie gevormd tot het oprichten van een volkspark in de nabijheid der stad. Het herstelling8- en vacantie-oord voor israëlieti- sche kinderen te Wijk aan Zee bestemd voor ruim 40 kinderen, zal reeds den 15 Juni gereed zijn. In April zijn bij 2 veehouders buiten den afge sloten kring van het spoelingdistrict 3 gevallen van longziekte voorgekomen, 2 te Lirnmel, en 1 te Wommel. Binnen dien kring zijn bij een veehouder te Overschie 4 gevallen voorgekomen. Aan de aandeelhouders in den spoorweg Haar- Rahlow 1 Menken las telkens weer opnieuw het courantenar tikel voor den schrijver waarvan hij den reporter hield. Hoe onhandig dit artikel ook geschreven wasde ver melding van een op handen zijnd schandaal moest het publiek opmerkzaam makende nieuwsgierigheid op wekken. Het was ontwijfelbaardat dit slechts een voorlooper van eene geheele serie „pikante onthullingen" moest zijn. Dat deze onthullingen echter in betrekking moesten staan tot den kapitein von Hackertscheen Menken uit de woorden „diefstal eener erfenis" en „liederlijke kunstenaar'' te blijken. Rahlow was stellig slechts een werktuig in de hand van eenen andereu en had hetgeen hij van dezen over deze zaak gehoord had op z ij n e manier weergegeven d. w. z. met alle mogelijke opsieringen. Rahlow was daarenboven een doodvijand van Elimar Waldau en wist, dat deze de heldin zijner „in de hoogste graad interessante zaak" lang het hof gemaakt had en zoo kon ook den „lie- deriyken kunstenaar" een steek worden gegeven. De uitslag van Menken's overpeinzingen en ge- voltrekkingen was de volgende Francesco Boccani, voor wien na den dood van den kapitein von Hackert eene bron van inkomsten verstopt iszoekt met scher pere middelen zijne plannen bij de erfgename door te zetten en heeft daarom met eenige personen in Berlijn betrekkingen aangeknoopt. Een dezer personen is Rahlow. Menken drukte op den knop der electrische schel naast de deur. „Wij gaan uit rijdenJanisch", zeide hij tot den binnentredenden bediende „je zult me vergezellen 1" Tien minuten later stond het rjjtuig van den baron met de beide Isabellen voor de deur. Janisch en de koetsier sprongen op de achterbank, Menken stuurde zelf. Hij reed naar het oude gerechtshof op de Molken- markt doch liet zijn rijtuig reeds aan de Gertraudten- briicke staan en ging van hier te voet verder. Op het plein van het verweerde, vervallen en smerige gebouw vroeg hij een politieagent naar het bureau van den commissaris von Hölgen. Hjj werd naar een lemZandvoort wordt over 1884 1% pet. dividend per aandeel van f 1000 uitgekeerd. De inkomsten hadden be dragen 78435.05% en de uitgaven f 63947.52%, Het aantal vervoerde reizigers was 274 988, terwijl aan goederen 2.731.427 pond werd vervoerd. De minder bevredigende uitkomst wordt toegeschreven aan de algemeene malaise en het uitbreken van het roodvonk in de maand Augustus. De arr. rechtbank te Arnhem heeft tegen den failliet verklaarden commissionair in effecten S. te Wa geningen wiens gijzeling gelast was rechtsingang met bevel tot gevangenneming bevolen. In eene vergadering der afdeeling Tiel van de Geldersch Overijselsche Maatschappij van landbouw waar de beide afgevaardigden ter Tweede Kamer van het districtde heeren Beelaerts van Bloklandt en van Pallandttegenwoordig waren, is besloten, de invoering van een recht van f 2 per 100 P. op tarwe en meel te vragen. Van de 59 stemhebbende leden stemden 39 vóór, terwijl 9 zich van stemming onthielden. De Commissaris des Konings in Noordholland heeft bepaald dat de eind-examens der Hoogere Burgerscho len met Öjarigen cursus voor 1885 in die provincie zullen worden gehouden te Haarlem terwijl door hem tot lid en voorzitter dier commissie is benoemd de heer dr. H. Brongersma directeur der h. b. s. met 5j. c. te Haarlem en tot verdere leden de heeren dr. A. van Hennekeler, C. E. Poser en dr. J. G. Costerus leeraren aan de h. b. s. met 5j. c. te Amsterdam G. A. C van Goor, leeraar aan de 2e h. b. s. met 3j. c. te Amster dam A. P. Fortanier en A. Gauthey, leeraren aan de h. b. s. te Zaandam dr. D. A. Kerkhof! en J. G. Sen- nettleeraren aan de Rijks h. b. s. te Alkmaar; dr. A. C. van Rijn en A. van der Stempel leeraren aan de h. b. s. te Hoorn dr. D. de Loos en dr. R. J. Goos- sens leeraren aan de h. b. s. te Leiden en W. P. van Vlissingen directeur der b. b. s. te Enkhuizen. De sociëteit Momus te Maastricht zal bij gele genheid van de aanstaande St. Sei vatiusfeesten 1100 wittebrooden aan de armen dier gemeente uitdeelen. De gemeentelijke gasfabriek te Sneek gebruikte in 1884 21.839 mud engelsche en 390 mud Cannel- kolen. Hieruit werden verkregen 512.917 kub. el gas, waarvan door de meters werden verbruikt 363,520 kub. el terwijl voor straatverlichting gerekend werd op 50.912 kub. el. GemaakL werden 32.128 mudden cokes, die gemiddeld verkocht werden a f 0,41,4 per mud. De rekening sluit in ontvang op f 40,513 in uitgaaf op 32,313; zuivere winst alzoo f 8199. In 1883 was die winst f 7191. De prijs per kub. el gas was 8 cents. De min. van justitie heeft in het belang dor open bare veiligheid de procureurs-generaal uitgenoodigd de ambtenaren van het O. M. aan te schrijven von nissen waarbij spoorweg-beambten wegens openbare dronkenschap enz. veroordeeld worden ter kennis te brengen van de betrokken spoorwegbesturen. Dr. Kuijpor heeft nedergelegd de betrekking van voorzitter van het centrale kiescomité der antirevolutio- niare partij naar aanleiding van het door velen daar toe geuit verlangen. De pachters van hoeven en landerijen te Klun- dertvroeger toebehooiende aan prins Frederik, thans aan den Staatzullen bijeenkomen ter opstelling van een adres aan den minister van financiën, inhoudende het verzoek om vermindering van pacht. Te Wormerveer is f 1000 uitgeloofd aan een ge- neeshoer die zich daar wil vestigen. Het klassikaal bestuur van Hoorn heeft afwijzend beschikt op het verzoek van den kerkeraad der herv. gemeente te Urk, om goed te keuren het beroep naar die gemeente, uitgebracht op den heer G. Boer, ge wezen predikant van Ouwerkerk aan den IJsel op grond dat met den beroepsbrief niet kunnen worden overgelegd al de bescheiden vereisebt by art. 66 van het reglement op de vacaturen. Te Monnikendam is eene afdeeling van Floralia opgericht. zyvleugel verwezen en vond hier den gezochte in een klein vertrek waarvan de wanden uit actenstukken schenen gebouwd te zijn. Mijnheer von Hölgen begroette den binnentredende zeer vriendelijk. De beiden kenden elkander nog uit den tijd van den veldtochthadden elkander later dikwijls ontmoet en achtten elkander hoog. De kom- missaris wierp een pak papieren van den eenigen stoel, die zich in de kamer bevond hij zelf werkte staande aan zijn lessenaar en verzocht Menken plaats te nemen. De baron bedankte echter. „Ik wil u niet ophouden", antwoordde hij „ik weet hoe druk gij het hebt. Het geen ik te zeggen heb is spoedig gedaan het betreft slechts het beantwoorden eener vraag. Hebt gij heden de couranten reeds gelezen Hölgen knikte glimlachend. „Na deze vraag weet ik reeds, wat u tot mij voert", antwoordde hij „het artikeldat het opschrift draagt: „Eene in den hoogsten graad interessante zaak" niet waar „Ik bewonder uwe scherpzinnigheid, gij hebt gelijk! Kunt gij mij misschien ook reeds den schrijver van dit artikel noemen „Ook dat. Een medewerker aan die courant Rahlow genaamd is de schrijver; ik hoorde het zooeven van een geheim politieagent. Daar gij juist bij mij zijt, mijnheer von Menken moet ik u den raad geven bewaar de nagelaten papieren van den kapitein von Hackert zoo zorgvuldig mogelijk men heeft er belang bij, u die te ontstelen. Sedert den nacht, waarin gij deze papieren tot een goed doel uit de brandkast van den overledene naamthebben de vijanden van de jonge dame niet stil gezeten. Daar gij mij volkomen in de zaak hebt ingewijdinteresseerde ik mij daarvoor en ging de verschillende draden nadie mij door de vingers liepen. Ik heb zonderlinge ontdekkingen gedaan." Menken zag den steeds glimlachenden ambtenaar met gespannen verwachting aan. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2