No. 57. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. WOENSDAG 13 MEI. ONZICHTBARE HANDEN. Prijs der gewone Advertentiën Wegens den Hemelvaartsdag zal het nummer dezer Courant van Vrijdag, den ÉS, IV'ME Wverschijnen. ©fficiëel (Scheelte. Schuttert). STEDELIJK. S1USEI1M. tiuiteulanh. FEUILLETON. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Bijk f 1, De 3 nummers O 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. COS- TEB ZOON. De Uitgevers. INSCHBIJVING ter gemeente-secretarie des DINS DAGS en DONDEBDAGS, van 's morgens 12—2 ure. Bezichtiging tegen 10 Cts. de persoon, op ZONDAG, 17 Meivan 1 tot 3 ure. Verder wordt herinnerd dat het museum iederen MAANDAG en VBIJDAG van één tot drie uren des namiddags, kan worden bezichtigd, tegen f 0,25 per persoon. De personen Anna Margaretha Pater laatste woonplaats Amsterdam; Hendrikus Brandhoff, 1. w. Haarlem; Jan Bruin, 1. w. Haringcarspelworden verzocht zich ter gemeente-secre tarie aan te melden. DUITSCHLAND. De Bondsraad heeft zich met ééne Btem meerderheid vereenigd met Pruisen's voorstel tot vermindering van het aantal juryleden. Den 10 is te Keulen overleden de componist Ferdi nand Hiller. Graaf Herbert von Bismarck is tot onder-secretaris van staat bij het departement van buitenlandsche zaken benoemd. Zijn opvolger als gezant te 's Hage is nog niet aangewezen. Bijksdag. De beursbelasting is den 8 met geringe wijziging bij derde lezing aangenomen met 214 tegen 41 stemmen, na het aannemen van eenige bepalingen, ten doel hebbende, den arbitragehandel niet te belem meren. Pruisen. De Landdag werd den 9 des avonds te half acht door den minister von Puttkamer in naam des Konings gesloten. ENGELAND. Den 9 werd na afloop van den mi nisterraad die verscheidene uren duurde het bevel uitgevaardigd niet voort te gaan met de schikkingen voor het vervoer van 2000 man engelsche troepen naar Indie die den 14 vertrokken zouden zijn. Het geruchtdat lord Dufferin de Onder-Koning van Indie zou aftreden is niet bevestigd. Fehmi-pachade turksche gezantmet gevolg, is den 9 naar Parijs vertrokken. Hoogerhuis. De heer Granville heeft den 11, in antwoord op eene vraag van den heer Salisbury, als zijne overtuiging uitgesproken, dat, nu Engeland en Busland overeengekomen zijn, de tusschen beide landen ontstane eerezaak aan de beslissing van een bevriend vorst te onderwerpen, de ondergeschikte punten geene moeielijkheden meer zullen opleveren; hij deelde verder mede, dat de regeering hem en den heer Kimberly had verzochtmet de heeren Von Staal en Lessar bijeente- komen ten einde de Afghaansche grenskwestie te be spreken. In hoofdzaak is eene regeling tot stand ge komen welke de Begeeringden heer Dufferin en den Baad van Indie volkomen bevredigt en is deze door de russische vertegenwoordigers naar het kabinet te Petersburg opgezonden. Lagerhuis. Den 8 gaf de heer Northcote ken nis van het plan der oppositie om den 11 de tweede lezing van het wetsontwerp tot het verleenen van een oorlogskrediet van f 132.000.000 te bestrijden met eene motie dat het Huis wel gelden voor de veiligheid van het rijk wil toestaan maar die weigert, zoolang het niet over het doel daarvan voldoende is ingelicht. Den 11 ingediend door den heer George Hamilton, werd deze motie, na eene uitvoerige gedachtenwisseling, met 290 tegen 260 stemmen verworpen. Het aange vraagde krediet is daarop bij tweede lezing goedgekeurd. FBANKBIJK. De bekende Louise Michel heeft in een zeer scherpen brief aan den minister van binnenl. zaken te kennen gegeven, dat zij weigert aan te nemen de kwijtschelding van straf, welke men haar toege dacht bad. De commissie voor het Suez-kanaal heeft in behan deling genomen een door Frankrijk gedaan en door Duitsctiland, Ojstenrijk en Busland ondersteund, doch door Engeland en Italië bestreden voorstel tot het in- S'.ellen van een internationalen raad van toezicht over de vrije vaart door dat kanaal. Uit de dezer dagen openbaar gemaakte statistiek over 1883 blijkt dat voor de Hoven van Assises 3299 zaken behandeld zijn tegen .3644 in 1882 en 3358 in 1881. Het gemiddelde cijfer in de vijf voorafgaande jaren was 3446. Deze vermindering is voornamelijk toete chrijven aan het geringer aantal crimineele gevallen van misbruik van vertrouwen daartegenover staat, dat de correctio- neele aanmerkelijk toenamen. Ook moord en doodslag zijn toenemende. Vergeleken bij het tijdperk 1876 18S0 zijn in 1883 193 moorden voorgekomen tegen 197 toen en 187 gevallen van doodslag tegen 143. Ter dood veroordeeld zijn in 1883 25 personen. Opmerke lijk is de toenemende verhouding der gevallen van vrij spraak. Op de 3299 zaken hebben de gezworenen in 800 gevallen volstrekt ontkennend geantwoord alzoo ongeveer 24 p.ct. In de twee voorgaande jaren was de verhouding 23 p.ct. en van 1876 tot 1880 17 p.ct. Het getal der correctioneele wanbedrijven is in 1883 toegenomen van 167.229het gemiddelde van 1876 tot 1880 tot 179.289. De vermeerdering is vooral waar te nemen voor landlooperij en bedelarij. Van de 3094 door de Hoven van Assises veroordeelde personen waren 1590 reeds vroeger veroordeeld. Te Tourcoing zijn 3 kinderen van 4 tot 8 jaren bij een brand omgekomen. Kamer. Den 7 is een wetsontwerp aangenomen, strekkende om het verkoopen en verspreiden van alle drukwerken te verbieden, waarin bankbiljetten en andere papieren van waarde worden nagebootst. ITALIË. De Kamer nam met 188 tegen 97 stem men de voorgestelde motie van vertrouwen in de re geering aan. BUSLAND. Den 7 is het verkeer ter zee met het buitenland te Kroonstad weder geopend. De Begeeringsbode behelst eene mededeeling omtrent het tusschen Busland en Engeland overeengekomene. Na herinnerd te hebben dat generaal Komaroff vóór en bij het voorval van Penjdeh op 30 Maart geheel en al overeenkomstig de hem uit Petersburg gegeven bevelen gehande'd had wordt gezegd dat tengevolge van dat voorval tusschen de keizerlijke en de engelsche regeering verschil van gevoelen ontstond, welk der twee Kabinetten de tusschen hen gesloten overeenkomst (van 16/17 Maart) volgens welke noch van engelsche, noch van russische, noch van afghaansche zijde eene aanvallende beweging gedaan zou worden, voordat de grensregeling was opgelost nauwkeuriger had uitgelegd. Het gold, de vraag uit te maken of de aan generaal Komaroff gegeven bevelen met die overeenkomst overeenstemden; of, zooals bet engelsche Kabinet beweerde, de keizerlijke regeering den bevelhebber der russische troepen had moeten gelasten, zich van eiken aanval op de afghaan sche troepen te onthouden van het oogenblik af, dat hij bevel kreeg geene aanvallende beweging te doen. Geen der twee Kabinetten ha 1 het mogelijk geacht het door iederten aanzien van die vraag, ingenomen standpunt op te geven. Daarom en om de bezwaren uit den weg te ruimen die de oplossing der grond- regeling bemoeielijktonwaren de twee regeeringen overeengekomen zoo noodig het bestaande verschil van gevoelen aan het oordeel van een scheidsrechter te onderwerpen, die eene met de waardigheid en de eer van beide staten overeenstemmende oplossing zou voorstel len. Zij kwamen tevens overeen de onderhandelingen over de grensregeling op de vroegere grondslagen te hervatten, doch met dit onderscheid, dat de voornaam ste punten der grenslijn door eene voorloopige gedach tenwisseling van Kabinet tot Kabinet vastgesteld zouden worden. De nauwkeuriger af bakening der door die voor naamste punten aangewezen lijn zal worden overgelaten aan commissarissen, door beide regeeringen van volmach ten te voorzien. Om het werk der grensafbakening gemakkelijk te maken, zullen de wederzijdsche voorpos ten zich eerst na de komst der grenscommissie en telkens volgens de richting der grenslijn terugtrekken. De grenspunten worden door de wederzijdsche troepen bezet. Elke partij zal de rust en veiligheid op het haar toegekende gebied handhaven. SPANJE. Den 6 zijn te Madrid de verkiezingen voor leden van den gemeenteraad afgeloopenmet 45) De student had „ergens" en „van iemand" gehoord, dat Elimar in Zwitserland ook de familie Döring be zocht hadhij wilde nu eens vragenhoe het hun ging. Hij hadging hij voortDöring altijd zeer gaarne mogen lijden en het verheugde hem reeds bij voorbaatte zullen hooren dat het hem goed ging. Of het waar was dat hij eens in levensgevaar geweest en wie eigenlijk zijn redder geweest was Dus Francesco Pedretti heette de wakkere jongen hij had eigenlijk de reddingsmedaille verdiend, waarmede in Duitschland zoovele onwaardigen begiftigd worden ik zweer het uNatuurlijk was het een zonderling toeval dat die italiaansche jongen zooveel op zijn nichtje Lucia geleek, eene aardige speling der natuur Hoe zijn nichtje het toch maakte en of zij van plan was, den geheelen zomer in Zwitserland te blijven, en of mevrouw von Sporken nog altijd zoo op eene zil- veresch geleek grijs in grijs Elimar sneed den onvermoeiden babbelaar eindelijk het woord af. Mijnheer von Hackert moest het hem niet kwalijk nemen, zeide Waldau maar hij was zooeven eerst van zijne reis teruggekeerd en voelde zich zeer vermoeid. Onder eenen vloed van woorden nam de student dan ook eindelijk afscheid. Baron von Menken was dien avond door eenen zijner bekenden een rijken bankier uitgenoodigd. Daar hij met dezen heer zaken deed kon hij die uitnoodiging niet goed afslaandoch hij nam de eerste de beste gelegenheid waaren verliet het feest reeds om twaalf uur, vóór het nog geëindigd was. De bankier woonde in eene villa in de -Nabijheid van den dierentuin, het rijtuig van Menken moest daarom, om aan de Hallesche poort te komen den weg langs het kanaal nemen. Deze weg is 's avonds laat gewoonlijk weinig bezocht en juist in het eerste ge deelte niet zelden het tooneel van moord en diefstal. Ook nu boorde de naast den koetsier zittenden zeer scherp hoorenden Janiscb, achter het kreupelhout, dat langs het kanaal groeide plotseling een luid dadelijk weder verstikt hulpgeroep. De oude dienaar kende zijn beer; de koetsier moest dadelijk stilhouden, Janisch sprong van den bok en opende het portier van het rijtuig. „Nu, wat is er? Waarom houdt gij stil zijn wij reeds thuis vroeg Menken en richtte zich uit de kussens op. „Er heeft iemand om hulp geroepen baron", ant woordde Janisch „ik geloof, dat men daar beneden aan het water iemand vermoordt In een oogenblik was Menken uit het rijtuig. „Heb je je ploertendooder, Janisch?" vroeg hij. De oude knikte. Hij droeg dit gevaarlijk wapen altijd bij zich sedert men hem en zjjnen heer eens bij eenen nachtelijken rit in het Hyde-Park te Londen overvallen bad. Menken rukte den koetsier de zweep uit de hand en nam haar zoodat hij den met zilver beslagen looden knop in geval van nood als wapen gebruiken kon. „Waar moeten we heen?" Janisch liepvoorzichtig en gebukttot aan het voetpad ging daarna op den grond liggen en kroop naar het kreupelbosch. Op het gras op de helling, door de taxushaag gedekt waren twee mannen bezig, eenen derden blijkbaar uit te plunderen. Zij hadden hem overjas en jas van het lijf gerukt en onderzochten de zakken geen boot was er in de nabijheid de ban dieten dachten zich zoo veilig dat zij niet eens het rollen van Menken's rijtuig gehoord hadden. Plotseling trof een geluid hun oor. Twee donkere gedaanten sprongen uit het kreupelhout te voorschijn een dun voorwerp suisde door de luchtMaar de aangevallene kreeg eenen geweldigen trap, zoodat hij als een stuk hout naar beneden rolde en de roovers na men de vlucht. Zij hadden goed gezien toen zij in een oogenblik overwogen dat de zoo onverwacht opgedaagden eerst den aangevallene zouden helpen vóór zij aan vervol ging dachten. Zoo ontkwamen de schurkenterwijl Janisch met eene vlugheid die men van hem bij zijnen ouderdom niet verwacht zou hebben, de helling afsprong en den bewustelooze dicht aan de kant van het kanaal opving. „Naar het rijtuig beval Menken. „Neem de jas mede de overjas hebben de kerels toch nog meegepakt Laat hun dit i andenken Zoo help mij den armen man in eene gemakkelijke houding leggen Drommels, hij heeft eene gapende wonde aan het voorhoofd en waarnaar ruikt hij dan eigenlijk Dat is chloroform, wil ik wedden Eerst hebben de schurken hem op het hoofd geslagen en toen hij nog om hulp waagde te roepen eene spons met chloroform onder de neus gehouden...... Nu voorwaarts waarop wacht gij dan nog?" „Waarheen zullen wij hem brengen, baron? Naar het dichtstbijzijnde politiebureau of „Janisch ben je gek Dertig jaar in mijn dienst en nog ken je me metOp bet politiebureau wordt de arme duivel waarschijnlijk op de brits gelegd tot hij ontwaaktof niet meer ontwaakt Daar be kommert zich vermoedelijk niemand om zijne wonde zoo laat in den nachtTalm niet langer 1 Naar huis, en gij haalt dadelijk docter Wobbser, die komt, al lag hij zelf met koorts te bed 1" „Ik wilde slechts zeggenbarondat de man er even weinig vertrouwenwekkend uitzietals de beide schurken. Zie maar eens Nu werd Menken ongeduldig. „Maak, dat gij op den bok komt!" viel hij den ouden man in de rede maar deze zat reedsen verder rolde het rijtuig langs den eenzamen weg.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1