33iutmtlau&. 13000 stemmen zijn gekozen 10 kandidaten der libe rale partijenzes voorstanders van het ministerie met 8613 stemmen. Denzelfden uits'ag hebben de verkiezingen in meer dan 30 andere groote steden gebadterwijl in de provinciën Arragon Castilie en Catalonie de regeeringsgezinde kandidaten met kleine meerderheid gekozen werden. Ten platten lande zege vierden de conservatieven. De minister van binnen 1, zaken die zijn ontslag wilde vragen als van oordeel, dat zijn gezag onder dit alles te zeer geleden had is door zijne ambtgenooten overgehaald om daarop terug te komen om het ministerie niet te verzwakken. ZWITSERLAND. De bondsregeering heeft besloten, de noodige stappen te doen tct het sluiten van een verdrag van handel en vriendschap met de Transvaal- sche republiek. VEREENIGDE STATEN. Den 7 heeft het Hof van Assises te Nieuw-York, na eene behandeling van drie dagen uitspraak gedaan in zake Richard Short, den ierschen voorstander van het gebruik van dyna mietdie vóór eenige maanden in het bureau van O'Donovan Rossa op Thomas Phelan een moordaanslag pleegdeomdat hij zekere geheimen uitgebracht zou hebben. Ofschoon Phelan bijna aan de bekomen dolk steek bezweken was verklaarden de gezworenen Short voor onschuldig. Ztjn advokaat had verscheidene ge tuigen opgeroepen die verklaarden dat Phelan op weg naar Rossa's bureau gedreigd had, dezen een kogel door het hoofd te zullen jagen. Ook trachtte hij te bewijzen dat Short slechts wettige zelfverdediging had uitgeoefend daar hij Phelan eerst aanvieltoen deze de hand in den zak stak om een revolver uit te halen. De president van het Hof sprak zijne verbazing uit over deze beslissing der jury, toen Short's vrienden op zeer luidruchtige wijze hem gelukwenschten met zijne vrijspraak. In het rapport van het landbouw-bureau over Mei wordt gezegd dat hoewel de katoenaanplant betrek kelijk ten achteren is zij toch reeds vrij ver gevorderd kan genoemd worden. Vier vijfden der oppervlakte is reeds beplant. Wat de wintertarwe betreft, is de schade grooter dan men in April dacht. De gemiddelde stand is 70 in plaats van 77 zooals in April; die der rogge is evenzeer daar beneden, gemiddeld 86 die der win- tergarst 82. CHINA. Generaal Brière de l'Isle seinde den 10 uit Hannoidat de chineesche commissarissen aldaar teruggekeerd waren. De onderkoning van Yunnam beloofde, dat de ontruiming den 4 Juni zou zijn afge- loopen en verzekerdedat Luhvinphuoc zou gehoor zamen. De ontruiming zou wel met eenige moeielijk- heden gepaard gaandoor de groote hoeveelheden materieel en het gebrek aan vaartuigen. De onder koning van Yunnam vaardigde eene bekendmaking uit, waarin de opstandelingen verzocht worden zich te onderwerpen. BRITSCH INDIE. De hertog van Connaught heeft een verlof van 2 maanden gekregen. i)e raad der gemeente Zwolle beeft in zijne zitting van den 4 becloten tot het heffen van een recht voor het te Zwolle ter markt brengen van vaten met boter, die elders zijn geijkt, en wel 10 cent voor ieder 5 cent voor ieder V» en 2% cent voor ieder Vu vat. Verder is de commissie uitgenoodigd een voorstel te doen tot opneming in de verordening op de botervaten van eene bepaling, waarbij onder straf bedreiging aan hen die vaten niet voorzien van het Zwolsche ijkmarktter markt brengen de verplichting wordt opgelegd hiervan vooraf aan den daartoe aan gewezen ambtenaar kennis te geven. Nog wordt be paald, dat gebruikte botervaten niet meer te Zwolle ter markt zullen worden toegelaten, en is aan de com missie verzocht, ook een daartoe betrekkelijk voorschrift in de genoemde verordening te ontwerpen. In de woning van Menken aangekomenwerd de vreemdeling van zijne bovenkleederen ontdaan, in dekens gehuld en te bed gebracht. Eigenhandig legdo de baron den gewonde een compres op het voorhoofd en liep zachtjes naar het zijvertrekom daar de komst van den docter af te wachten. Midden in het vertrek stond hij plotseling stildaar lag eene portefeuille die zeker bij het uitkleeden van den zieke uit diens jas of vest ge vallen was. Onwillekeurig raapte Menken deze op, maar hij werd opmerkzaam, toen bij op het donkere leder een zilveren piaatje ontdekte, waarop hij in fijne door arabesken omgeven letters eenen hem welbekenden naam las „Guilo Cadama" Was dat eene wenk des hemels? Menken's hart klopte geweldig, toen hij de brieven- tasch opende. Wel vroeg hy zichzelve atof hij geen onrecht deedhet eigendom van eenen vreemdeling te doorsnuffelenmaar was die vreemdeling niet zijn vijand? Kon dit zwaite omhulsel, dat een gelukkig toeval hem in den schoot wierpniet geheimen in zich verbergendie bestemd waren, haar te vernieti gen, die hem meer waard was dan zijn eigen leven Menken liep naar de deurdie naar het vertrek voerdewaarin Cadama lagen sloot die zachtjes. Nu was hij geheel alleen. Eene groote hoop papieren viel uit de brieventasch, In koortsachtige haast ontvouwde hij het een na bet anderen legde het terzijde. Daar was een wissel door Herbert von Hackert onderteekenddaar een brief van den student, die Menken volkomen in zijne meening versterktedat dit verloopen sujet tot de leiders der samenzwering behoorde. Daar was een klein briefje, gericht aan „Brutus Cassius", dat slechts de drie woorden „Ik verwacht u" bevatteen dat toch deu zoekende een nieuw geheim onthulde daar Menken duidelijk de groote en hoekige letters van mevrouw von iiilgersdorf er in herkende. Doch daar daar! Hoe kwamen dio geelgeworden, op zichzelf Den 5 is te Zandvoort de nieuw benoemde bur gemeester, de heer P. N. van Doorninck, geïnstalleerd. Den 9 onthaalde hij de kinderen der openbare school op chocolade en krentenbrood. De gemeenteraad van Zijpe heeft den 5 besloten, de afgewerkte goederen van het onderwijs in handwer ken op de openb. scholen voor zooveel zij te gebrui ken zijn te schenken aan arme kinderen en aan het weeshuis en de overige aan de maaksters. De gemeenteraad te Schagen heeft den 6 tot lid der plaatselijke schoolcommissiein plaats van wijlen den heer A. J. Vis Dieperinckbenoemd den heer C. Asjes. Den 7 heeft zich te Breda eene jonge dame van ongeveer 20 jaren in de Singelgracht verdronken. Zy was lijdende aan zwaarmoedigheid. De gemeenteraad van Kampen heeft den 7 af wijzend beschikt op het verzoek van een groot aantal pachters van stads-erven om vermindering van pacht met 30 pet. of ontheffing of ontslag van de nog loo- pende huurjaren op grond van de voor hun bedrijf zeer ongunstige tijden doch besloten nader te over leggen of er maatregelen kunnen worden genomen om aan den moeielijken toestand der boeren eenigzins te gemoet te komen. Uit het verslag der Prins Hendrik-Stichting te Egmond aan Zee over 1884, den 7 uitgebracht, blijkt, dat het bestuur de open zijnde 6 plaatsen heeft kunnen aanvullen daartoe in staat gesteld door de opbrengst van de door het bestuur verspreide brieven tot een bedrag van f 5057,22dit, gevoegd bij 3442 jaarlijksche bjjdragen en f 1200 rente voorzag in de uitgaven met een batig slot van f 1847,67. Door verschillende lega ten, ten bedrage van f 11,530, werd het ingeschreven kapitaal der stichting op 1 35,000 gebracht, waardoor f 1400 rente voor de toekomst is verzekerd. De groot hertogin van Saksen-Weimar, die in 1883 f 15000 schonk stelde weder f 500 beschikbaar, terwijl door haar toedoen in het gebouw der stichting een marmeren borstbeeld van de Ruijter werd geplaatst. Veel werd gedaan om den ouden dag der verpleegden te veraan genamen. Het verslag roemt in dit opzicht mej. K. Planteijdt te Egmond en de nagedachtenis van mevr. 0. Wertheimvan Minden, die bij testament voor dit doel eene som schonk. De ontvangsten bedroegen f 24,438,21, met inbegrip eener toelage van den Ko ning en de Koningin, groot f 500 legaten van den heer T Meyjes groot 500, van mej. M. S. Radink groot f 10.000, van den heer G. Veening, groot f 1000. De uitgaven bedroegen 24,198.21, saldo nieuwe re kening f 300. In den afgeloopen winter werd ontdekt dat terwijl in de zaal de thermometer 70 graden aanwees, in de slaap kamers de stand vriespunt en aan de windz jde daarbene den waszoodat verwarming der bedden door met water gevulde kruiken dringend noodig werd en hoe moeitevol toch slechts weinig kon baten. Kachel- verwarming zou zoowel de stichting als de verpleegden, aan groote gevaren blootstellen en kon dus alleen door een algemeen stelsel van verwarming vervangen worden. Eene commissie uit regenten is bezig, de benoodigde gelden daarvoor bijeen te brengen en ontving reeds giften o. a. van prinses Hendrik. Nog f 1800 is voor de verwezenlijking van dat plan noodig. De vereeniging verloor 13 leden en 47 donateurs, waardoor de inkomsten met f 507 verminderden. Door de inschrijvingen op de uitgezonden brieven traden 51 leden en 147 donateurs toe terwijl 4 leden hunne bij drage verhoogden waardoor de inkomsten na aftrek van f 507, met f 619 's jaars vermeerderden. De gezondheidstoestand der verpleegden was bevre digend. Het vergroote getal verpleegden en de niet hooge prijs der eerste levensbehoeften deed de onder houdskosten per dag en per hoofd van f 0.48*/» tot 0.43% dalen. In den nacht van den 8 op den 9 is te Haar lem ingebroken in de consistoriekamer van do Janskerk der Ned. Herv. gemeente. In den morgenstond vond men het raam van die kamer opgeschoven en het gas- waardelooze brieven van den overleden generaal van den echtgenoot van de echoone Uonain Cadama's portefeuille? Wat wilde de Italiaan met deze volstrekt niet gewichtige papieren en deze waardelooze aantee- keningen van den ouden soldaat En wat moesten de roode strepen onder enkele woorden en wat die lichtblauwe randen om iedere letter van deze aldus onderstreepte woorden beduiden Manken zocht verderhij sloeg een in vieren ge vouwen folio blad papier uit elkander en daar was de oplossing van het raadsel Ook dit blad droeg de handteekening van den over leden generaal von Hilgersdorfdroeg echter ook in den tegenwoordigen vorm de sporen dat dit stuk v er- v a 1 s c h t was. Het moest een moeielijk werk geweest zijn. Eerst had men door middel van kalkeerpapier de woorden en letters die de vervalscher noodig gebad had uit de verschillende geschriften van den generaal overgetrokken en toen met behulp van carboniekpapier in de gewensckte volgorde op het blad overgebracht. Nog zag men de lichtblauwe afdruksels die dit donkerblauwe papier op de witte oppervlakte had achtergelaten en de pogingenom door bijtend vocht het papier op sommige plaatsen den schijn van boogen ouderdom te gevenwaren niet goed gelukt. Men zag met den eersten blik dat dit blad eerst eene proef voor een later te maken stuk was. De inhoud van het valsche document joeg Menken van verontwaardiging het bloed naar het hoofdbij moest al zijne zelfbeheersching te hulp roepen, om den man dien bij zooeven uit de handen der schurken gered had niet als eenen schooljongen afte- straffen. Menken las „Gegeven den 17 Maart 1859 in het dorp B., kan ton Tessinoin tegenwoordigheid van den advokaat Giulo Cadama uit Rome. Ikondergeteekende beken en verklaar hiermede licht brandende. Van een aantal daar aanwezige kas ten was er ééne opengebroken, De zware eikenhouten deur was geheel verbrijzeld en al de daarin aanwezige schrifturen en boeken waren op de tafels uitgespreid terwijl een zakje met geld daaruit werd vermist. Ook een schrijflessenaar was opengemaakt en al hetgeen daarin lag dooreengeworpen. Tegen den muur van de poortwaarmede de open plaats van de straat is af gesloten stond een laddertje dat de dief waarschijn lijk gebruikte om zich te verwijderen. Te Kolhorn werd den 7 een gezin gerechtelijk uit een huis gezet, 's Avonds van dien dag zat het nog met den inboedel onder den blooten hemel waarom den menschen een onderkomen werd verschaft in het arrestantenhuisje een gebouwtje waar beschon ken personen enz. tijdelijk worden opgesloten. Daar niemand aan die lieden eene woning wil verhuren zijn ze nog aldaar gehuisvestde ruimte is echter te klein voor tafel, stoelen enz zoodat hunue meubelen nog altijd buiten staan. De landerijen dijken en wegen van het waterschap Kamperveen in Overijsel werden den 9 verpacht voor 4470 tegen 5704 in 1884. In den nacht van den 9 op den 10 is te Utrecht aan den Hommelschen weg 20 a 25 minuten gaans buiten de Cathanne-barrière de oliemolen van den heer Overwijn, die afwezig was, afgebrand. In den nacht van den 10 op den 11 is te Nieu- wendam de korenmolen van A. Voogt door den bliksem getroffen en afgebrand. Den 11 heeft het gerechtshof te Amsterdam be vestigd het vonnis der rechtbank te Alkmaar, waarbij de stationschef te Hoorn vrijgesproken is in zake het spoorwegonheil te Hoorn. In dit geval was de voorman- rangeerder niet de stationschef, voor de botsing aan sprakelijk. BeDoemd tot onderwijzeres te Oudesluisgem. Zijpe, mej. H. Binnendijk te Veenhuizeuin plaats van mej. A. Heemskerk eervol ontslagen met ingang van den 15. Te Breda is eene dienstbode in hechtenis geno men wegens het ontvreemden van een bankbiljet van 60 uit eene linnenkast die zij daartoe geopend had, nadat zij eerst 2 dagen daar in dienst was. Benoemd tot onderwijzeres te Zwolle mej. G. Wijnberg te Wieringerwaard. De heer H. A. van Cleeff, doopsgezind predikant te Beemster en Oosthuizen heeft tegen 1 Juli eme ritaat aangevraagd Het gerechtshof te Arnhem heeft J. A. J. Niot, kweekeling bij het openbaar lager onderwijs, en G. W. Smit, kellner, beiden te Arnhem, die in den avond van den 2 Maart omstreeks negen uur uit de wacht kamer le en 2e klasse van de station aldaar eene zwart marmeren pendule wegdroegenwegens diefstal bij nacht in een bewoond huis door meer dan één persoon, ieder veroordeeld tot 1£ jaar celstraf. De algemeene Nederl. Vrouwenvereeniging „Ar beid Adelt" had in 1884 1995 bijdragende leden en 261 dameswerksters en besteedde aan verkochte goe deren en afgeleverde bestellingen f 28301.46% De heer P. de Boer te St. Maarten is benoemd tot lid van het dagelijksch bestuur der banne Valkoog. Een brief, Zaterdag avond te 7 uur te Hoorn in de bus van het postkantoor geworpen werd ter plaats zijner bestemmingZwaagdat in de onmid- delijke nabijheid van Hoorn gelegen isbezorgd op Maandag morgen te 9 uur. De Paus zal den aartsbisschop van Utrecht en de te Rome aanwezige katholieke Nederlanders ten ge- hoore ontvangen op den derden Pinksterdag. Zij die zich wenschen aan te sluiten moeten op den eersten Pinksterdag te 12 uren in het Hótel de la Minerve te Rome tegenwoordig zijn. Te 's Hertogenbosch zijn 3 korporaals gedegra deerd terwijl hun gedurende 3 maanden het dragen van de sabel buiten dienst verboden is omdat zij zich schuldig gemaakt hebben aan baldadigheden op straat gepaard aan het misbruik maken van sterken drank. en bekrachtig door mijne in tegenwoordigheid van bo- vengenoemden getuige eigenhandig geschreven handtee kening, dat het gisteren alhier geboren dochtertje van Anna Maria, uit den huize van Wallmitz, gemalin van den Ereiherr Karl von Hackert-Selcherneen uur na hare geboorte gestorven is verklaar verder, dat het lijkje van dit kind in de plaats van het op denzelfdeu tijd geboren dochtertje van Carmelia Boccani, marketentster van de alpenjagers van Mcnotti Garibaldi, begraven geworden isen dat met bewilliging van genoemde Carmelia Boccani hare dochter voor het rechtmatige kind van den Ereiherr Karl von Hackert- Selchern gelden en als zoodanig opgevoed worden zal. Ik beken en bevestig dit feitomdat ik er getuige van geweest ben en voeg bij mijne handteekening eeDen afdruk van mijn familiewapen. B o d o v. Hilgersdorf." De baron staarde als versuft voor zich. Welk een strijd tegen een arm verlaten meisje tegen een on schuldig hulpeloos kindBedrog en vervalsching van geschriften behoorden tot de geringste middelen waarvan men zich bediendeom tot zijn deel te ge raken en tot welk een doelWas het niet de hebzuchtde laagste hebzucht alleen die al deze menschen tot hare slaven maakte en tot misdadigers stempelde. De begeerte naar het gele goud verblindde hen 2ette den broeder aan om zijne eigene zuster in het verderf te storten, maakte den laatsten telg van een oud roemrijk geslacht tot een bondgenoot van schurken. Menken legde de hand op zijn koortsachtig gloeiend hoofd. Het gele goud I Oook hij kende de duivelsche kracht van dit glinsterende metaal Was ook hij niet eens in verzoeking geweestjaren geleden in het kasteel Saint-Estain De baron schudde bet hoofdals wilde hij die op komende godachten met geweld van zich werpen. Voorwaarnu was er geen tijd tot nuttelcoze over peinzingen J ffordt vervolgd. "dru.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2