kïrr No. 58. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. ZONDAG 17 MEI. ONZICHTBARE HANDEN. Prijs der gewone Advertentiën Dit nummer bestaat uit twee bladen, EERSTE BLAD. Bimteulauft. IPjaUILImSTOKT. RAN Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De Prov. Staten van Zuidbolland hebben den 12 na eenige beraadslaging met 61 tegen 10 stemmen aangenomen het voorstel van Gedep. Staten om de overbrugging der Oude Maas ter verbinding van de Hoeksche Waard met den vasten wal uitsluitend voor provinciale rekening uit te voeren en met 70 tegen 3 stemmen gelijk besluit genomen ten aanzien der vaartverbetering van de RijnSchie met aansluiting aan 's Gravenhage. In de buitengewone vergadering der West Friesche Stoomtram-maatschappij van den 12 is met 56 tegen 32 stemmen verworpen het voorstel tot likwidatie en besloten om na vorltregen vergunningde tram met paarden te exploiteeren en eene nieuwe leening aan te gaan van ten hoogstp 100.000zoodat het aandeelen-kapitaal dan f 525.000 zal bedragen. De opbrengst aan reiz gers n 1881 was 19597 die der posterij 1200. Het in 1881 geleden verlies bedroeg f 42891. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft den 12 uitspraak gedaan in de zaak der heeren Bruinsma die voor rekening der Vereeniging tegen de Kwak zalverij in hooger beroep waren gekomen van een vonnis der arr. rechtbank te Maastrichtwaarbij de heer Albers te Gulpen als uitgever der Overmaassche Courantveroordeeld was om ter zake van een artikel, uit het Maandblad tegen de Kwakzalverij overgenomen, „Dr. Oidtsmann Purgauf', aan dr. Ordtmann te Maas tricht te betalen f 3000met aanplakkmg van het vonnis en de kosten van hot geding, terwijl de heeren Bruinsma als gedaagden in vrijwaring veroordeeld waren om ter zelfder zake den heer Albers kost- en schadeloos te houden. Het hof vereenigde zich met het gevoelen van den eersten rechter, verklaarde het artikel krenkend, en, op grond der daarin voorkomende verdachtmakingen, de goede inzichten der heeren Bruinsma geheel onaan nemelijk en bevestigde dientengevolge in allen deele bet vonnis a quo met veroordeeling der heeren Bruinsma in de ko ten van het hooger beroep. Te Nieuweramstel is den 12 tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer J. A. Zaal met 147 van de 249 stemmen. De heer van Son bekwam er 64. Bij kon. besluit van den 12 is W. Blok te Hoorn voor het tijdvak van 15 Mei tot 31 December 1885 benoemd tot opzichter der Zuiderzeevisscherij. - Bij kon. besluit van den 12 is aan den heer J. H. A. W. baron van Heerdt tot Eversberg op verzoek eervol ontslag verleend als gouverneur van Suriname onder dankbetuiging voor de diensten door hem aan den lande bewezen en in zijne plaats benoemd de heer mr. H. Smidt, oud-minister van justitie, thans lid van den Raad van State. Te Giethoorn is den 12 een hoop strooisel en riet in brand geraaktwaarschijnlijk door het spelen van een knaapje met lucifers waardoor een huis en eene timmerschuur, inhoudende eene groote voorraad hout, aangestoken werden en afbrandden. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 13 niet aangenomen het door burgemeester en wethouders aan geboden bouwplan voor eene nieuwe lagere school op den hoek van het Molenpad waarvan de kosten ge raamd waren op f 50.290, doch het plan aan burg. en weth. ter wijziging terug gezonden daar de raad deze school niet wilde verwarmen door beetwaterbui- zen maar door kachels. De heer D. Heijink was den 13 voor f 33789 laagste inschrijver voor het maken der fundamenten van eene si oom-cacaofabriek te Watergraafsmeer, voor de heeren J. en C. Blooker te Amsterdam. Den 13 heeft te Utrecht een pas opgekomen milicien der veldartillerie een slag van een paard tegen het hoofd gekregen aan de gevolgen waarvan hij een paar uren later overleed. De heer W. Mets Tz. te Tessel kapitein op de stoomboot Ada van Hollandheeft den 14 den das herdacht, waarop hij voor 25 jaren bij de toenmalige reederij van die boot in dienst trad. Den 14 is het doen van verschillende voorzie ningen aan de militaire gebouwen te Helder aange nomen door den heer G. Moorman aid ar voor ƒ2880. Den 14 is even voor Arnhem een rijder van het paardenspel van Pinder van een wagen gevallen. Hij was dadelijk dood. Van de 14 den 13 en 15 te Amsterdam voor onderwijzeres gëexatnineerden zijn 8 geslaagd, te weten: de dames A. C. van der LugtJ. H. Keen, J. C. LuiiA. J. ScheltemaM. Jager, C. W. Plieger, E. Tb. J. S. Jas en H. G. Hijbrock, allen te Amster dam waarmede de examens afgeluopen zijn. Van de 132 opgeroepen mannen kwamen 13 L op, trok -zich 1 terugslaagden 68 en werden afgewezen 62van de 79 opgeroepen vrouwen kwamen 77 op trokken zich 2 terug, slaagden 41 en werden afgewezen 34. Te Helder ia een kindermoord gepleegd. De ver moedelijke itaderes is den 13 aangehouden. De oud-leerlingen van den heer mr. N. G. Pier- son, oud-hoogleeraar in de staathuishoudkunde en statistiek aan de Universiteit te Amsterdam, hebben den 13 hem als blijk van hoogachting en erkentelijkheid bij zijn afscheid van de hoogeschool en zijne benoeming tot president der Nederlandsche bank een bronzen beeld van Paul Dubois, genaamd „Le Penseur", aange boden, met een fraai, in zwart leder gebonden album bevattende de namen der schenkers. Eenige groote handelsfirma's, bij den handel met Indië belang hebbende, hebben aan den minister van koloniën een nieuw adres gezonden, waarin zij vragen, dat de regeering door daden toone dat haar het in standhouden en ontwikkelen der koloniale suiker-nij verheid aan het hart gaat. Zy betoogen uitvoerig dat bet door den minister beoogde onderzoek overbodig en schadelijk is en dat geene bescherming wordt ge vraagd maar alleen opheffing van drukkende lasten namelijk intrekking der uitvoerrechten zoo op suiker, als op koffie en thee afschaffing van den cijns voor den vrijen aanplant der in overeenkomst met de regeering werkende suikerfabrieken en verlagiüg der larieven voor het vervoer van voortbrengselen op de Staatsspoorwe gen op Java met ééne klasse. De Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij keert over 1881 f 66,59 per aandeel van f 1000 uit, tegen f 80 in 1883. De gezamenlijke ontvangsten bedroegen 6 741 792 tegen f 7.055.658 in 1883; de winst uit de exploitatie f 2.979.583 tegen f 3.183 787. De heer mr. J. A. Levy heeft ontslag genomen als lid van het uitvoerend comité der liberale Unie. Tot secretaris is benoemd de heer P. L. Tak te Amsterdam. De koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam heeft over 1884 met aan zienlijk verlies gewerkt geldelijk onvoordeelige afloop van aangenomen werken en gebrek aan nieuwe be stellingen waren van die ongunstige uitkomst de oorzaak. Het aantal werklieden verminderde van 1800 op 600. In het geheel werd afgeleverd aan particuliere bestel lingen 1 1.312.180, aan O.-I. id. f 305.550 en aan gonvernements id. f 174.898 terwijl aan materialen werd verwerkt f 863.120 en aan arbeidsloon uitbetaald f 724,375. Hoewel niet geheel onbezorgd gaan be stuurders met voldoend vertrouwen de toekomst te gemoet. De Nederl'. bank keert over 1884/85 een dividend van f 156 per aandeel van f 1000 uit- De commissie door het hoofdbestuur der Friesche maatschappij van landbouw uitgenoodigd, te overwegen, welke vereenvoudiging gebracht kon worden in het plan voor eene landbouwschool in Frieslandheeft medegedeelddat op de oprichtingskosten f 23.000 bespaard konden worden, voornamelijk door geen nieuw gebouw te stichten maar een bestaand er voor in te richten. Op de jairlijksche uitgaven kon slechts f 2500 bespaard worden omdat de schoolzal zij in stemming vinden en nut doen theoretisch en praktisch onderwijs geven en zoowel voor den aanstaanden bouw- boer als voor de zuivelbereiding dienstig zijn moet. Zij beiekent nu de oprichtingskosten op 34 000, en de jaarlijksche uitgaven op f 11500. Het prov. kerkbestuur van Noordholland heeft tot lid ouderling van de Herv. Synode voor den tijd van 3 jaar benoemd den heer dr. C. G. van Reeken te Haarlem en tot zijn secundus den beer P. Bruinvis de Lange te Alkmaar, beiden leden van het bestuur. De rijks middelen hebben in April opgebracht f 8,785,250,83, tegen f 8,855,708,38% in 1884; in de eerste 4 maanden/32,916,831,25, tegen/31,716,923,93 in 1884. De raming was f 35 763 458,36. De bosehwachters in de Scheveningsche boschjes hebben op heeterdaad een peisoon betrapt, die een nachtegaal had gevangen. 46) Eene minuut lang bleef hij nog besluiteloos. "Wat moest hij doen? De irieventascb met die vreeselijke papieren behouden Misschien was het het beste het was een wapen tegen den ellendigen schurk daar binnen. Maar zou Cadama tegen hem geen achterdocht opvatten? Het was mogelijk, maar aan den anderen kant konden immers ook de dieven de portefeuille ge stolen hebben en daarmede gevlucht zijn 1 Een rochelende toon uit de zijkamer maakte aan Menken's overpeinzingen een einde. Snel schoof hij de papieren weder in de portefeuille en legde deze in eene ladedie hij zorgvuldig sloottoen trad hij de kamer binnen waar Cadama lag. De gewonde had de oogen wijd geopend en staarde in het vertrek rond. „Waar ben ik?" fluisterde hij met zwakke stem. Menken trad naderbij.' „Stel u gerustmijnheer", antwoordde hij, „men heeft u aangevallen en verwond. Het toeval wilde dat ik u redde een docter zal oogenblikkelijk hier zijn." „Een docter, waartoe? Voor deze schram, diavolo dat is niet noodig Breng mij naar mijne woning daar is mij meer aan gelegen Die schurken per bacco, men zou bijna gelooven, in ons gezegend Italië te zijn Doch wie zijt g ij Het oog van den vrager rustte nieuwsgierig op de voor hem staande hooge gestalte. „Baron von Menken", klonk het antwoord. „Ha mijnheer von Menken Hoe toevallig O ik heb dikwijls van u gehoord baron mijn naam is Cadamaik ben onderwijzer in de italiaansche taal en geef aan verscheidene van uwe bekenden les. Nu leer ik u persoonlijk kennen en op welke avontuurlijke wijze! Maledetto 1 die wond doet toch pijn 1" De Italiaan sloot eenige oogenblikken de oogen toen deed hij ze plotseling wijd open, en zijn blik zocht in blijkbaren angst zijne op eenen stoel liggende kleederen. „Hebben die kerels mij u tgeplunderd vroeg hij „och baron wees zoo goed mij het vest eens te geven, niet de jas, het vest hef veBt 1" En Cadama greep met koortsachtige haast naar het kleedingstuk dat de baron hem aanreikte toen stiet hij eenen wilden vloek uit. Menken wist welwaarom. In de voering van het vest was een geheime zak ge maakt, die waarschijnlijk bij de worsteling met de beide schurken half opengescheurd was. De portefeuille, die in deze zak geweest was, ontbrak. Cadama raasde en stiet vloek op vloek uit. „O die schurken, die schurken!" riep hij, „hadden ze slechts mijn geld genomen dat had mij niets kunnen schelen 1 Maar mijne papieren mijne onschatbare ge wichtige papieren help mij raad mij mijnheer de baron hoe moet ik mijne papieren terugbekomen Menken troostte den razende. Hij zou er de politie kennis van geven het signalement der beide bandieten aangeven en dan was er veel kans dat mijnheer Cadama zijne portefeuille terugkreeg. De troost met de politie scheen echter den gewonde nog meer op te winden. Hij rukte zich het verband van het hoofdzocht steeds weer opnieuw al zijne zakken nasprong eindelijk uit zijn bed en viel be wusteloos op den grond. En baron von Menken boog zich over hem heen en droeg den man die met alle misdadige middelen eenen schandelijken strijd voerde tegen zijn afgod en dien hij daarom glooiender haatte dan zijnen ergsten vijand, in zijne armen naar het bed terug. Gelukkig kwam spoedig daarop de docter. De oude ervaren man onderzocht de wond van den zieke nauw keurig en verklaarde haar voor niet gevaarlijk wanneer de patient zich bedaard hield. Tot den volgenden morgen bleef Cadama nog in de woning van Menken, toen liet de baron hem in zijn rijtuig naar huis brengen. Onmiddelijk na het vertrek van den ongenooden in dit geval echter toch weder zoo welkomen gast, reed Meuken naar den commissaris von Hölgen. Hy vertelde hem do gebeurtenissen van den vorigen nacht, gaf hem de portefeuille van Cadama en toonde hem de poging tot vervalscbing die hij daarin gevonden had. Mijnheer von Hölgen glimlachte als altijd. „Drommels riep bij„dat is eene kostbare vangst Gij zijt een geniemijn beste baroD het was eene kostelijke gedachte van u om de portefeuille achter te houden 1 Wel is waar geeft haar inhoud ons ook voorloopig nog niet het recht om deze itaiiaan- schen bedrieger oogenblikkelijk gevangen te nemen maar wij krijgen materiaal Laat ons eens overleg gen Van den inhoud der brieventasch wordt eeu nauwkeurig proces-verbaal opgemaakt, de geschriften worden gecopiëerd en de gezamelijke brieven van den overleden generaal von Hilgersdorf en vooral het valsehe document op de orgineele grootte gephotogra- feerd. Over dit laatste dat de duidelijke sporen van vervalschiDg draagt, zal ik^en afzonderlijk proces verbaal laten opmaken. Is dat alles gebeurddan kunnen wij de portefeuille weder aan haren eigenaar doen terugbezorgen." „Terugbezorgen Menken keek den beambte bijna verschrikt aan. „Terugbezorgen met haren geheelen compromitteerenden inhoud?" „Ja, natuurlijk", zeide mijnheer von Hölgen; „wij mogen dien braven Italiaan niet wantrouwend maken wij moeten hem integendeel volkomen in slaap wiegen, opdat hy steeds verder ga op zijn glibberig pad en wanneer hij eindelijk ver genoeg is wij zeggen kunnen: Halt, nu moet het uit zijn! Laat mij maar begaan, beste baron Cadama krijgt zijne portefeuille terug natuurlijk niet van ons dan zou hij wantrouwen op vatten maar langs omwegen. Ook omwegen leiden naar het doelzoowel in de rechtspleging als in de staatkunde 1 Gij ziet mij steeds nog vragend aan nu,

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1