No. 59. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. WOENSDAG 20 MEI. ONZICHTBARE HANDEN. Prijs der gewone Advertentiën dbtficiïtl (Scheelte. Schuttert). Ter gemeente-secretarie is tegen betaling van vijftien centen verkrijgbaar de op 16 Mei afge kondigde en op 30 Mei a.s. in werking tredende nieuwe verordening op het bouwen en sloopen te Alkmaar. Ënittnlanb. FEUILLBTOJV. ALKMA VRSCHE COi llWT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Dond.0rd.11g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers 0 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTEE en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren belanghebbenden, dat alle schuldvorderingen ten laste dezer gemeente over 1884 vóór of op 30 Juni 1885 in gediend moeten zijn, daar alle niet binnen dien tijd ingediende schuldvorderingen verjaard en nietig zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 12 Mei 1885. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. INSCHRIJVING ter gemeente-secretarie des DINS DAGS en DONDERDAGS, van 's morgens 12—2 ure. NEELTJE KAANlaatste woonplaats Wieringerwaard wordt verzocht zich ter secretarie dezer gemeente aan te melden. BELGIE. Den 21 vertrekt de Koning naar Berlijn. Op eersten Pinksterdag zal hij te Potsdam deelnemen aan den feestmaaltijd door den kroonprins te geven ter eere van Engelands Koningin. De rechtbank te Brussel heeft Agapit Stevens die het ridderkruis van den Nederlandschen Leeuw met bijbehoorend brevet ontvingdat aan den bekenden schilder Alfred Stevens was toegekend en het rid derkruis na veel moeite teruggegeven maar gewei gerd had het brevet af te staan, tot de onmiddelijke teruggave daarvan veroordeeld en tot verbeurte van f 25 schadevergoeding voor eiken dag vertraging. DUITSCHLAND. Baron von Saurrna— Jeltsch se dert 2 jaren gezant te Bucharest, is tot gezant te 's Gravenhage benoemd. E ij k s d a g. Den 13, toen de voorzitter voor zijne plaats een reusachtigen bloemruiker vondde kleuren vertoonende van de duitsche vlag met het cijfer 100 in camelia's, daar opdien dag de honderdste vergadering gehouden werd is de derde lezing van de toltarief-novelle afgeloopen. Met 199 tegen 105 st. werd het nieuwe tarief aangenomen nadat eene po ging, om op eenige artikelen zooals rijstzijde hout enz. het recht te verminderen mislukt was. Den 15 1B vóór de sluiting het handelsverdrag met Spanje bij derde lezing nog met 225 tegen 50 st. aangenomen. ENGELAND. Eenige parlementsleden hebben aan de politie-agenten Cole en Cox, die zich bij den dyna- miet-aanalag in de West-minster Hall zoo flink gedra gen hebben, eene belooning van 1236 geschonken. Cole heeft bovendien een gouden uurwerk met ketting gekregen. De dynamietmannen Burton en Cunningham zijn den 18 tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Lagerhuis. Minister Gladstone heeft den 12 te kennen gegeven dat in het late najaar een ontbinding van het parlement te gemoet kan worden gezien. Den 16 is de diplomatieke briefwisseling over het afghaansche vraagstuk van 31 December 1883 tot 7 April 1885 overgelegd. De belangrijke gebeurtenissen der laatste weken ontbreken dus nog. De indruk, dien de inhoud dezer stukken op de pers maakt, is niet gunstig. De Tory bladen beschuldigen Eusland van aanvallender- wijs te werk te gaan en van valscbheid en de engelsche regeering van zwakheidlichtgeloovigheid en grenzen- looze toegevendheid. De Standard zegt, dat het Blauw boek (de aan deze stukken gegeven naam) de bekente nis bevat van een volkomen fiisco vernederend voor Engeland en zeer bedenkelijk voor bet aanzien der regeering. De Times en de Daily News raden de regeeriDg aan Eusland niet meer te vertrouwen. Volgens de Daily News is het verschil van gevoelen tusschen Engeland en Eusland betreflende de afghaan sche grens van ondergeschikt belang en de waarschijn lijkheid eener bevredigende schikking niet verminderd. Minister Fitzmaurice antwoordde den 18 op eene tot hem gerichte vraag, dat de onderhandelingen met Spanje over het handelsverdrag zonder uitkomst waren gebleven ten gevolge van de door do spaansche regee ring aangenomen houding en dus afgebroken waren. Het regeeringsontwerp betreffende de pacht der kleinboeren in Schotland werd bij eerste lezing aange nomen. Canada. De opstandelingen onder aanvoering van Eiel zijn door de regeeringstroepen onder generaal Middleton bij Batoche geheel verslagen en verstrooid. De opstand zal waarschijnlijk nu spoedig onderdrukt ziju. Eiel is den 15 gevangen genomen en naar de tent van generaal Middleton gebracht. FRANKRIJK. De ministerraad besloot bij de Kamer aan te dringen op verwerping van het door den heer Clovis Hugues in te dienen voorstel tot het verleenen van amnestie aan de staatkundige gevange nen maar te verklaren dat een beroep zou worden gedaan op de goedertierenheid van den president der republiek ten gunste van diegenen onder de veroor deelden die zulks waardig waren. Dat aantal gevange nen bedraagt thans 18. Den 16 verwierp de Kamer het amnestievoorstel met 278 tegen 122 stemmen. Een voorstel van het lid Laguerre, om amnestie te schenken aan de personenwien de regeering gratie mocht) ver leenen werd mede verworpen. OOSTENRIJK HONGARIJE. De hongaarsche af gevaardigde Verhovay en zijn broeder, onlangs veroor deeld wegens het verduisteren van voor een liefdadig doel ingezamelde gelden zijn in hooger beroep vrijge sproken EUSLAND. De Keizer heeft een besluit uitgevaar digd, waarbij het gebruik der russische taal gelast wordt in al de scholen van het arrondissement Dorpat (Lijf land) in plaats van de duitscbe taaltot heden aldaar in gebruik geweest. De Keizer heeft een eigenhandigen brief aan generaal Komarofi gezondeu ten geleide van eene gouden, met edelgesteenten versierde sabel als belooning voor zijne den 30 Maart betoonde dapperheid en voor zijn beleid in de aanvoering van de hem tegenover de Afgbanen toevertrouwde troepen. Ook luitenant-kolonel Zakrzewskidien generaal Komarofi naar Petersburg zond ontving van den Keizer eene eeresabel. Nadat hij den Keizer verslag had gedaan hield hij te Petersburg eene lezing die door de meeste Grootvorsten en den minister van oorlog werd bijgewoond. Hij bleef daarbij geheel op militair gebied en behandelde noch de grensregelingnoch de staatkundige zijde der zaafc. Generaal Komarofi heeft in het blad Kaukas zijn dank betuigd voor de gelukwenschen, na het gevecht van den 30 Maart uit alle deelen des rijksvooral uit Peters burg en Moskou ontvangen daar het hem onmogelijk is, die allen afzonderlijk te beantwoorden. In het blad Grashdanin wordt verzekerddat de Keizer eenigen tijd geleden in den ministerraad ver klaarde, dat hij, maakte de eer des lands een oorlog onvermijdelijk en ontbrak het aan geld daarvoor, zijn vermogen en dat van den kroonprins beschikbaar zou Btellenovertuigddat vele russen dat voorbeeld zouden volgen. SPANJE. In sommige plaatsen der provincie Va lencia is weder de cholera uitgebroken. Er zijn de noodige maatregelen tot afzondering en ontsmetting genomen. ZWEDEN. De eerste Kamer heeft met 79 tegen 50 st. en de Tweede Kamer met 126 tegen 83 st1 aangenomen de wet op de weerbaarheid en die tot af schrijving van 30 pet. der grondbelasting. ZWITSERLAND. Den 15 is in het oosten van het land groote schade toegebracht aan de veld- en boomvruchten door de zware sneeuwbuien. De schrijver van den brief, waarin gedreigd werd, het bondspaleis te Bern in de lucht te zullen laten sprin gen, was een duitscher, een kappersknecht, Huft genaamd, die zich een uur, nadat hij nogmaals verhoord was, in de gevangenis van kant gemaakt heeft. CHINA. De pantserschepen Ting-Yuen en Chen- 47) Tegelijk met den Raad en zijne vrouw was er nog een nieuwe bewoner in het huis van Dreyfusz getrokken: Francesco, de Italiaan. Döring bad den jongen man mede van Brunnen gebrachtzijne stille bescheidenheid en vlijt waren den ouden Raad zoo goed bevallen dat hij Francesco voorgesteld had in zijnen dienst te treden en met hem mede te gaan naar Berlijn. Eigenlijk tegen verwachting had de Italiaan dit voorstel dadelijk aangenomen en nu droeg hij reeds de donker blauwe livrei met zilveren knoopen met het groote uit de letters A. D. gevormde monogram. Francesco Pedretii zoo noemde zich de jonge Italiaan en onder dezen naam stond hij ook in zijnen pas beschreven scheen naar zijne gebeele verschijning te oordeelen nog een knaap hij bezat een gezond en vlug verstand zoodat hijwat anderen zich niet dan met groote moeite eigen makenom zoo te zeggen spelende leerdeen hij verstond daarenboven de kunst, om zich met gemak in alle hem tot nu toe geheel vreemde toestanden te schikken. Volgens zijn verhaal had hij eene zeer treurige jeugd gehad. Zijn vader was een woeste gezel geweestde booze geest zijner geliefde moeder, die zich zoo goed als het ging door het leven geslagen had. Zijne ouders waren vroeg gestorven en hadden den knaap zonder hulp of bescherming achter gelaten. Zoo begon er reeds vroeg een zeer avontuurlijk leven voor den armen Francesco. Er waren niet vele „vrije" beroependie hijal was het maar voor korten tijd niet ter hand genomen had. Hij had de geiten gehoed op de groene weiden der Campagnaen op de Scala di Spagna in Rome zich den kunstenaars als model aangeboden. Hij had fransch geleerd en zich tot cicerone voor de bezoekers der eeuwige stad doen aanstellen 's morgenswanneer de vreemdelingen uit gingen was hij schoenpoetser 's middagswanneer zij in de restauraties ontbeten was bij Binaasappelen- venter's avonds deed hij in kaartjes en tekstboekjes voor de opera's. Hij was figurant geweest bij het ballet, lampenpoetser, verfmenger en handelaar in amuletten, jockey marskramer en doedelzakblazer slechts tot één beroep dat juist op de zeven heuvels van Rome het meest wordt uitgeoefend, had hij het nooit gebracht: tot bedelen. Hij was ook trotsch de kleine Francesco; zijne moeder had hem eens verhaald dat bare voor vaderen rijk en patriciërs geweest warendie in de Tiberstad in hoog aanzien stondentot het ongeluk hen vervolgde en kon nu een nakomeliug vau dit machtige geslacht gaan bedelen? Lampenpoetsen in het Teatro della Valle en verf wrijven in de ateliers der schildersdat was geen schande maar bedelen met een gezond lichaam foeidat was eerloos Zoo was Francesco aan den kost gekomen hoe en waar hij dien maar vond tot hij door eenen invloed rijken heer tot het verrichten van lichte arbeid, waarbij het meer op handigheid dan op pbysieke kracht aan kwam aan eenen bij den bouw van den Gothardtunnel aangestelden italiaanscben ingenieur werd aanbevolen. Van dezen kwam hij in dienst van Döringdien hij zooals wij reeds weten het leven reddeen die den Hinken, ofschoon eenigzins zwaarmoedigen knaap daarom dubbel gaarne mocht lijden. Döring was van plan indien hij zooals bij in stilte hoopte na de voltooiing van den spoorweg naar Berlijn terugkeerdeFrancesco weder in zijnen dienst te nemenen om dezen redenen was het bem te aangenamer dat deze in het huis van Dreyfusz eerst nog wat meer manieren leerde. Een beter voorbeeld dan de Raad en zijne uitstekende vrouw kon Francesco zich nauwelijks wenschen Bovendien wist Döringdat zijn redder bij den Raad goed be handeld zou worden en ook dit was voor hem eene aangename gedachte. De grootste belangstelling toonde echter Lucia von Hackert voor Francescodie zoo sprekend op haar geleek. Aanvankelyk had Lucia zich door dit zonder linge spel der natuur eeu weinig gegeneerd gevoeld later echter, toen zij bemerkte dat Francesco de braafste, goedhartigste en zachtzinnigste jongen ter wereld was, nam hare belangstelling in den jongen Italiaan met den dag toe. De weekhartigheid en het zwaarmoedige, waardoor hij zich kenmerkte, waren het in hoofdzaak, die Lucia in Francesco zoo goed bevielen. Het had haar zeer getroffen toen zij eens zag, dat den Italiaan, bij het zien vaa eenen doodgevroren vogelde tranen in de oogen stonden en zij meendedat een geheim verdriet aan zijn bart moest knagen toen zij bem op eenen avond in bet heldere maanlicht van uit haar venster in Brunnen nadenkend in het gras had zien liggen de zwarte oogen wijd geopend naar boven ge richt en de lippen zachtjes bewegende alsof hij bad. Misschien gevoelde Francesco de sympathiedie het meisje voor hem had en die zij in menig vriendelijk gesprek met hem aan den dag legde. Ieder woord van haar scheen hem iets heiligs te zijnhij raadde ieder barer wenschen en toen zij zich eens had laten ontvallendat zij nog nooit echt en friscb edelweisz gezien had kwam Francesco don volgenden morgen met eenen grooten ruiker van deze keurige sneeuw- bloemen. Hij had ze 's nachts niet zonder gevaar op de bergen geplukt. „Ziet eens hoe galant onze Francesco is", had Dreyfusz schertsend gezegd wel is waar met de bedoeling dat de Italiaan het niet hooren zoudoch deze had het toch gehoorden eene kleur gekregen tot achter de ooren. Op den eersten dag der herfstmeetings waren de Raad zijne vrouw, Lucia en mevrouw von Sporken de laatste mocht nooit ontbreken, ondanks hare weinige spraakzaamheid te zamen uitgereden naar den Hop- pegarten om de wedrennen bij te wonen. Dreyfusz in het bijzonder was zeer verlangend naar het nieuwe ren paard dat barou Menken kortgeleden had aangekocht

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1