Binnenlaat». Yaen hebben bevel gekregen, Stettin te verlaten. Dat vertrek waa steeds uitgesteld met het oog op de moeie- lykheden met Frankrijk. EGYPTE. Generaal Graham vertrok in den ochtend van den 17 met de infanterie der garde van Soeakim het australische contingent vertrok den 18. Voor de overige troepen zijn de maatregelen voor de ontruiming voorloopig geschorst. STATEN-GENEEAAL. Tweede Kamer Het ingediende wetsvoorstel tot bekrachtiging eener over eenkomst met de Stoomvaart-Maatschappij «Zeeland" vraagt de goedkeuring op de overeenkomsttusschen de neder- landsche regeering en die maatschappij gesloten, om nevens de beslaande nachtdienst eene dagdienst in te richten tusschen Vlissingen en Queensboroughin aansluiting op treinen van en naar Noord-Duitschland in de ééne en naar en van Londen in de andere richting. De regeering wijst op de groote betee- kenis uit een internationaal oogpunt. Er mag op worden ge rekend dat de duitsche post-administratie haar vervoer langs de andere daartoe openstaande wegen nagenoeg geheel zal staken, om het brievenvervoer van Duitschland voor fingeland en de Ver- eenigde Staten bijna uitsluitend over Nederland te leiden, terwijl ook de reizigers, die nu nog hunnen weg nemen overOstende zonder eenigen twijfel aan de dagdienst over Vlissingen de voorkeur zullen geven. De maatschappij neemt de verplichting op zich3 nieuwe stoomschepen in de vaart te brengen, waar tegenover de regeering zich verbindt om aan haar uit te keeren 90 p.ct. der transit-rechtendie wegens het vervoer over neder- landsch grondgebied van de vreemdemet de dagdienst te verzenden brievenmalen aan de nederlandsche post-administratie zijn te vergoeden. Daar die rechten alleen bij het tot stand komen van de dagdienst aan Nederland toevloeien, laat de geldelijke steun, aan deze maat schappij aan te biedende nederlandsche schatkist ongedeerd. Zij zal integendeel gebaat worden met 10 p.ct. der haar ten deel vallende transitrechten. Daarenboven is kosteloos vervoer bedongen van de nederlandsche brievenmalen tot zoolang als de overeenkomst van 3 October 1876 duurt. De staat heeft dus een jaarhjkscbe bate van p.m. f 8000. De regeering heeft zich echter harerzijds moeten verbinden om in verband met de vermeerdering van het eetal stoomschepen het getal lig plaatsen in de haven van Vlissingen uit te breidenongeveer 1 310.000 zullende kosten. Door de verplaatsing van de be staande groote ponton en den aanleg van twee nieuwe pontons, elk lang ten minste 140 el, zullen 4 aanlegplaatsen en meer ruimte voor het verhalen der stoomschepen worden verkregen. Tegenover deze uitgaaf staande geldelijke voordeelen nog daarlatende ten gevolge van vermeerderd personen- en goede renverkeer, aanzienlijke, jaarlijks terugkeerende baten. Immers zou alleen van de maatschappij jaarlijks ruim f 22.000 meer aan haven- en loodsgelden worden ontvangen, wat reeds 7 p.ct. bedraagt van het aanlegkapitaal der werken, waarvan de onder houdskosten gering zullen zijn. Den 18 werd de beraadslaging over het voorstel van den heer van Dedem voortgezet. De heeren Mees, van der Hoeven, GleichmanKielstra en van der Loefl verdedigden krachtig het voorstel, terwijl de heer van Baar zijne stem nog voor behield. Hij wenschte ook gaarne te vernemenhoe de regee ring over het voorstel dacht. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 13 het voorstel van B. en W., om aan de achouwburgvereeni- ging aldaar een subnidie te verleenen van f 5000 en kosteloos grond af te staan voor het bouwen van pen nieuwen schouwburg, verworpen. Een daarna door 3 raadsleden ingediend voorstel, om den benoodigden grond in erfpacht uit te geven en 2% p ct. rente van een kapitaalbenoodigd voor den bouw, hoogstens groot f 200.000, voor 50 jaar te waarborgen, werd aangehouden. Te Hauwert is den 13 een 4jarig meisje dat bloemen langs den waterkant pluktein het water ge vallen en verdronken. Aan bet den 13 te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt gehouden examen voor 5 hoofden van open en dat heden voor bet eerst zijne bekwaamheden too- nen zou. Iedereen sprak van den „Toilkopf" als van een prachtig dier, dat slechts uit spieren en peezen bestond en wiens slanke pooten vleugels schenen te bezitten vandaag nu zou de „Toilkopf" toonen, dat hij dien naam waardig was. Luitenant von Wedell wien de Eaad gisterenavond toevallig op straat had ontmoettwijfelde er aan en geloofde dat de „Toil kopf" minder goed was dan bij zich voordeed; en nu had Dreyfusz hem eene weddenschap voorgeslagen die de andere dadelijk aannam. Toen het rijtuig van den Baad aan de barrière van de renbaan kwamwas het proefrennen reeds afge- loopen. De overwinnaar vloog juist suisendde muts boven het hoofd zwaaiende dampende van het zweet en vuurrood van inspanning over de laatste bindernis nit alle rijtuigen in het rond begroette men hem met doeken en hoeden en de voetgangers die in groote menigte langs de renbaan opeengepakt stonden stoot ten een jubelend en daverend hoera uit. „Wij komen juist bij tijds!" riep Dreyfusz vroolijk en zijn rond gezicht straalde van vreugde. Hij nam dadelijk den kijker uit het etuidat aan eenen lederen riem over zijn schouder hingen begon het terrein te verkennen. Als eene zee van bontgekleurde golven, zoo dwarrelde en wemelde alles voor zijne oogen. De baan was leeg slechts een paar rijknechts deden alle moeite om de grenspaal weder optezetten die een al te driftige jockey bijna omvergereden had. Op de startplaats bewoog zich eene bonte menigte van ruiters in uniformen en blousesvan eigenaars der mededingende paarden, van leden der jury van trainers en staljongens. Aan beide zijden der startplaats, iets naar voren, bevonden zieb de tribunes voor het publiekdaarachter waren de rijtuigen. Het was een gewemelgewoel en gedrang, zooals men dat alleen bij zulke gelegenheden vindt. Alles was daar tegenwoordigwat belang stelde in paarden en hetgeen daarop betrekking heeft van den ridderlijken prins van het regeerende vorstenhuis af tot aan den eerzamen slachtersbaasdie met moeder de vrouw op zijnen wagen kwam aansukkelen om te zien hoe „Mucius Seavola" zich hield en of „Demi- monde" den pry's by het rennen met hindernissen winuen zou. bare scholen namen 171 van de 200 sollicitanten deel. Den 14 is te Aartswoud het nieuwe orgel in de ned. hervormde kerk ingewijd. De Koning is den 14 te Karlsbad aangekomen. Hij heeft zijn intrek genomen in het hotel „Zu zwei deutschen Monarchen." De burgemeester Knoll be groette hem dadelijk namens de gemeente Karlsbad. Den 16 is de Koningin met prinses Wilhelmina aan gekomen. Namens het gemeentebestuur werden zij door den burgemeester welkom geheeten onder aan bieding van bloemruikers. Uit het krankzinnigengesticht te Medemblik is in den nacht van den 14 op den 15 eene vrouwelijke ver pleegde ontvluchtdie des ochtends te Zwaag ontdekt werd. Den 15 was door door de weduwe A. Frederics te Luik voor f 44975 het laagst ingeschreven bij de aanbesteding, te 's Gravenbage, van den metalen boven bouw voor vier bruggen ten dienste der staatsspoorwegen op Java. Den 15 zijn te Duiven in de buurtschap de Engh vijf huizen en een hooiberg afgebrand; niets kon worden gered, zelfs niet een aanzienlijk bedrag aan papieren geld. De perceelen waren te laag verzekerd; aan het onvoor zichtig omgaan met vuur in een hooiberg wordt de brand toegeschreven. Te Meppel is den 16 besloten pogingen aan te wenden tot het oprichten van een degelijk muziekkorps, waartoe van de ingezetenen jaarlijksche bijdragen en van het gemeentebestuur verhooging van het subsidie aan het muziekkorps der schutterij gevraagd zullen worden. De gemeenteraad van Sloten beschikte den 16 met algemeene stemmen afwijzend op het verzoek om vergunning voor den aanleg van een stoomtram langs den Sloterstraatwegdoch verklaarde zich met 7 tegen 4 stemmen niet ongenegen mede te werken indien eventueel aanvrage geschiedde voor het aanleggen van een paardentram. Den 17 des morgens is bij een kort, doch hevig onweder de korenmolen van den molenaar Smit te Assen, die voor tien jaren door gelijke oorzaak afbrandde, door den bliksem getroffen en geheel verbrand. Den 17, des morgens even na vier uren, werd te Arnhem in de bakkerij der Arnhemsche stoombrood- en meelfabriek aan den Weetervoortschen Dijk, in het magazijn van meel en granen brand ontdektdie waarschijnlijk ontstaan was in het poetsbamertje. Deze brand nam zoo snel toedat om half zes het geheele magazijn van vier verdiepingen één vuurgloed was. Om zes uur stortte een gedeelte muur inom half zeven was alles uitgebrand. Toen hadden de vlam men ook reeds het woonhuis aangetastdat te half acht mede nagenoeg geheel verbrand was. Alleen de bakkerij, een laag gebouw, en het machine gebouw bleven behouden. De gebouwen waren verzekerd bij de Brusselsche brandwaarborgmaatschappij. De direc teur-eigenaar der fabriek was afwezig. Het rijksmuseum van schilderijen in het Trippen huis te Amsterdam is met ingang van den 18 voor het publiek gesloteu. De arr. rechtbank (e 's Gravenhage heeft den 18 den onderwijzer te Katwijk veroordeeld tot één maand celstraf en f 8 boetewegens het toebrengen van slagen aan een aan zijne hoede toevertrouwden leerling. Den 18 is door het gemeentebestuur van Am sterdam aanbesteed 1°. het gewoon onderhoud van en het verrichten van herstellingen gedurende 1885 aan huis- en waterwerken scbeepvaartinrichtingen enz. Laagste inschrijver A. Kramers aldaar voor f 39700 2°. het verbouwen der openbare lagere school in de Utrechtsche Dwarsstraat. Laagste inschrijver H. W. A. Paans aldaar voor f 15200 3°. het vergrooten en verbouwen der openbare lagere school op den hoek der Ginds zag men kraampjesvolgepropt met worst broodbier en allerlei zakendie men bij dergelijke gelegenheden denkt te kunnen slijten. Hieromheen dwaalden venters van programma'sbloemenmeisjes met bouquetjes violen en honderden anderenvoor wie de omgeving van een renbaan slechts eene plaats van nering en handel is. De heete lucht was met stof bezwangerd overal stegen groote wolken op en klonk een oorverdoovend geraas van stemmen. „Daar is Menken, en ook Waldau op de „Hinke- pinke" van den baron riep Dreyfusz en wuifde met zijnen zakdoek om de beide ruiters naderbij te roepen. Menken had het rijtuig van den baron reeds opge merkt en dit herkend aan den jongen man met zijn bronskleurig gezichtdie in zijne blauwe livrei kaars recht en stijf op den bok zat en sedert den terugkeer van de familie Dreyfusz onafgebroken het voorwerp van Menkens opmerkzaamheid geweest was- De beide heeren namen de hoeden af, toen zij zich met veel moeite een weg door de menigte naar de equi page van Dreyfusz gebaand hadden. „Heil u gij edelen met deze woorden begroette hen de Eaad „heil u baron en u, zoon van Apollo! Wilt gij ook in de renbaan uwe krachten beproeven dat gij u op Menkens gevreesden renner gewaagd hebt? Gij zit prachtig te paard, waarachtig als een centaur!" Waldau glimlachte. „Dank u voor het compliment", antwoordde hij, „maar het komt meer „Hinkepinke" toe dan mij. Menken wilde graag dat ik hem te paard vergezellen zou en daar ik mijn jaar als vrijwilliger bij de cavallerie uit gediend heb, probeerde ik het eens „Bijdt gij den „Toilkopf" zelf, baron vroeg mevronw Dreyfusz. Menken zag met grappigen schrik naar zijne eigen dikke gestalte. „Met zulk een lichaam O, mevrouw, spot niet met mij! Gij moet mijnen jockey, den wakkeren Tompsen, eens bij mij vergelijken, ik geloof, dat hij zesmaal min der weegt dan ik." De goede mevrouw Dreyfusz wist in de verste verte niet wat een „jockey" eigenlijk voor een wezen was maarzij knikte tooh met het hoofd, als wilde zij zeggen: „nu begrijp ik het". Zjj dweepte met Menken en sprak Lijnbaans- en Palmgrachten. Laagste inschrijver dezelfde voor f 14900. Te Utrecht waren den 18 op de paardenmarkt aangevoerd 810 paarden. Handel vry levendig, met veel vreemde kooplieden. Weeldepaarden f 600 k 800. Werkpaarden f 100 a 600. Oude paarden f 30 k 100. Eenjarige veulens 150 a 200tweejarige f 165 a 300. De '8 Gravenhagsche vleeschbouwerij heeft aan de aandeelhouders over 1884 5 p.ct. dividend uitgekeerd; de Nederl. Tramwegmaatschappij 3 p.ct. In tie maand Juni of Juli s.s. wordt te Breda en te Kampen het examen afgelegd ter verkrijging van een getuigschrift als apothekersbediende. Zjj, die daar aan willen deelnemen, moeten ouder dan 18 jaren zijn en zich onder overlegging van eene geboorte-acte vóór 1 Juni wenden tot den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in die plaatsen. De min. van waterstaat heeft besloten, geene gel den uit 's rijks kas beschikbaar te stellen voor het maken eener vluchthaven te Wageningen. Bij de verpachting der konijnenvangst op Vlieland was A. Hartog voor 160 per jaar de hoogste inschrijver. Het bestuur van Dordrecht's museum heeft een groot doek van Jozef Israëls aangekocht. Uit het 24e jaarverslag der Neder). Gereformeerde Zendingsvereeniging te Amsterdam blijkt, dat de rekening sluit met een tekort van f 4896.72. In Noordholland zijn afdeelingen gevestigd te Amsterdam met 320, te Broek op Langedijk met 38 en te Zaandam met 36 leden en begunstigers. De Jarasche bank keert over 1884/5 13 p.ct. aan de aandeelhouders uit. De gemeenteraad van Sneek heeft besloten tot het aangaan eener 4 p.ct. geldleening van f 104.000 waarvan f 19500 ter bestrijding der kosten van bui tengewone werken en f 84500 voor conversie der 4$ p.cts. leeningen. Te Utrecht heeft zich eene commissie uit de in gezetenen gevormd met het doel eene waardige hulde aan de Utrechtsche Academie aan te bieden bij gele genheid van haar 250jarig bestaan in 1886. Het eere voorzitterschap zal aan den heer Commissaris des Ko- nings aangeboden worden. De Eotterdamsche suikerraffinaderij keert over 1884 aan de aandeelhouders 22$ p.ct. uit, na verhoo ging van het reservefonds met 1 15000 waardoor dit op 300000 gebracht is. In dat jaar werd ongeveer 25.000.000 pond ruwe suiker verwerkt. Voor den aan te leggen stoomtramweg van Breda naar Antwerpen hebben de tusschengelegen gemeenten Prinsenhage Eijsbergen en Zundert besloten, een kapi taal te waarborgen voor de maatschappij welke de voordeeligste voorwaarden stelt. Dat kapitaal is door Prinsenhage en door Eijsbergen op f 10.000 en door Zundert op f 50.000 vastgesteld. De aardbeziënteelt in de omstreken van Breda is voor een groot deel vernield door een geweldigen hagel slag en de nachtvorsten van den laatsten tijd. De weilanden in de Hoekschewaard worden tegen veel lager prijzen verhuurd bij eene verhuring was on langs de huurprijs 36 p.ct. lager dan vier jaren geleden. Prof. A. Pierson heeft ontslag genomen als voor zitter en lid van het hoofdbestuur van het tooneelverbond. De gemeenteraad van Monnikendam heeft be sloten voortaan, in plaats van twee vier markten in het jaar te houden en wel behalve de gewone voor- jaars- en najaarsveemarkt eene in de laatste week van Juli en eene schapenmarkt in het midden van November. Te Nijmegen is in 1884 met de exploitatie van de gasfabriek f 25007 26 en met die der waterleiding f 3113.90 winst behaald; dit bedrag is, evenals in vroegere jaren besteed tot het doen van afschrijvingen. gaarne met hemdat was nog eens een man, met wien men ook eens over de geheimen van de keuken spre ken kon Waldau boog zich over den kop van zijn paard naar Lucia. „Heeft de reis voor uwe gezondheid het gewenschte gevolg gehad mejuffrouw Lucia knikte hem vriendelijk toe en zag hem vrij en open in het gelaat. „Dank u", zeide zij", „doch hoe gaat het met de schilderij die gij voor de wintertentoonstelling onder handen hebt?" „Zij is voltooid", antwoordde de schilder en er lag zelfvoldoening in zijnen toon. „Voltooid nu reeds voltooid?! Wel dat is met stoom gegaanhoe vlijtig moet gij geweest zijn Voor zoover ik mij herinner was de schilderij nauwelijks half klaar toen wij er in Brunnen over spraken Bij de gedachte aan het gebeurde aan de Vierwald- stattersee steeg Lucia eene lichte blos naar het hoofd. Elimar bemerkte dit dadelijk en zijn hart klopte van vreugde. „Ik geloof, dat de berglucht en het kalme,genoege- lijke leven aan het glinsterend meer mij nieuwe levens kracht gegeven hebben. Het schijnt mij toealsof ik een ander gewordenalsof ik ten tweede male ge boren ben 1 De lust in de arbeid, die ik in een woelig leven verloren had ontwaakte opnieuw in mij. Zoo kwam het, dat mijne schildery veel sneller gereed was, dan ik zelf had gedacht." „Onder welke rubriek hebt gij „Toilkopf" doen in schrijven baron vroeg Dreyfusz en keek het pro gramma na. „Voor de vlakke baan, nummer zes gaf Menken ten antwoord. „Ha juist! daar staat hetToilkopf, drie jarige Wallachijer, Graditzer ras, van Menelaus, uit de „Tante Pitty"! Dus drie jaar eerst nu baron wanneer hij het wint kan men n gelukwenschen; hij kan het nog wel een half dozijn jaartjes volhouden A propos, wilt gij een glas port, Cliquot, of Blanque- vi 11e, dat friacht wat op Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2