aiUrUi. Poetsmiddel voor geel koper. jStabs-fiericftten. Uit Deventer wordt geroeid, dst dr. Vitringa (Jan Holland) tot dusver nog niet opgezegd heeft zijn lidmaatschap van de Herv. Kerk. De raadkamer der arr. rechtbank te 's Gravenhage beeft den gewezen directeur der brood- en meelfabriek t. d. P. aldaar wegens misbruik van vertrouwen ten correctioneele verwezen. Bedankt voor de toezegging van beroep bij de herv. gemeente ta Oosterwolde door ds. J. Mouthaan te Egmond aan Zee. Directeuren van de Hollandsche maatschappij der Wetenschappen hebben o. a. besloten tot het uitgeven tan de werken en brieven van Christiaan Huygens, sooals die bijeengebracht en wetenschappelijk bewerkt lijn door eene commissie van geleerden daartoe door de Kon. Akademie van Wetenschappen benoemd. Uit een aan den gemeenteraad van Amsterdam overgelegden staat blijktdat de demping van den N Z. Voorburgwalde Martelaarsgracht en het Spui ge kost heeft ruim f 340.000 en die van het gedeelte Damrak met het maken eener hulpkorenbeurs 239 000, slzoo samen ruim 579 000. Den 23 wordt te Amsterdam geene beurs gehouden. Benoemd tot hoofd der vrije protestantsche school te Eokhuizen de heer H. Scholtens Kzn. te Rotterdam. De in Maart 11. voor de eerste maal te Breda 's Gravenhage en Leeuwarden gehouden examens, ter verkrijging van acten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de handwerken voor meisjes hebben lot uitslag gehad dat voor de nuttige van de 186 adspi- renten 105 en voor de fraaie 16 van de 36 toegelaten werden. Omtrent den uitslag dier examens wordt bij de nuttige handwerken algemeen geklaagd over de hoogst gebrekkige denkbeelden omtront het geven van grondig klassikaal onderwijs. Ook bij de fraaie handwerken was men te 's Gravenhage op hoogst gebrekkige opleiding der adspiranten gestuit. De meesten hadden zich geen rekenschap gegeven van de veranderde eischen voor het examen. Het minst van alles bevredigde het mon deling onderzoek. Het juiste begrip van de bewerking eener grondstof, van het onderscheid tusschen een vlak en relief-ornament, ja zelfs van de richting in verband met bet te versieren voorwerp werd bij verreweg de meeste candiduten te vergeefs gezocht De eerste be ginselen van een en ander onbrakeu haar zelts. Het kohier van den hoofdelijken omslag te Gro ningen, die geheven wordt tot een bedrag van f 210000, telt 5181 aanslagen. De hoogst aangeslagene is de heer jhr. mr. J. E. A. van Panhuys met een inkomen ven f 135000. Eenige dames te Leiden trachten door het vra gen van giften voor eens of door het verleenen van jaarlijksche bijdragen, de oprichting eener vereeniging tot verzorging van kleine kinderen mogelijk te maken, Aan het eindexamen der boogere burgerscholen in Noordholland zullen 61 kandidaten deel nemen namelijk 24 van Amsterdam, 15 van Leiden, 14 van Haarlem 6 van Hoorn 1 van Alkmaar en 1 van Zaandam. Uit het jaarverslag der Ned. Bank over 1884ƒ5 blijktdat bet aantal bank-kantoren 50 en het aantal correspondentschappen 3e klasse, alleen tot ineasseering bestemd, 31 bedraagt; dat de disconteeringen en beleenin gen samen f 490 662 530 beliepen tegen f 525.430 998 in 1884 dat de op de disconleenng ontvangen rente heelt bedragen f 1.566.777 en die van de beleening f 1.510.028 dat de verlenging van het bank-oetrooi nog niet rijp is, om aan de goedkeuring der aandeel houders onderworpen te worden daar vermoedelijk van de regeering nog nadere voorstellen zullen komen. De heer J. J. van Thiel pastoor der OudRoom- echen te Enkhuizen is benoemd tot president van het seminarie der bisschoppelijke cleresie te Amersfoort. De plechtige opening van het rijksmuseum te Amsterdam is op den 13 Juli bepaald. Tot vader en moeder in het weeshuis der Doops gezinde gemeente te Zaandam zijn benoemd O. Deenstra eu echtgenoote te Leeuwarden. De duinwatermaatschappij te Amsterdam ontving in 1884 f 1.011.133.24%, f 49.103 27% meer dan in 1883, en gaf uit f 423.093.42%, mede f 67.445.21% hooger. Het batig slot bedroeg alzoo J 588.034.81; 667 nieuwe overeenkomsten werden gesloten;op 31 Dec. waren 24700 overeenkomsten van kracht. De gevallen regen bedroeg 26.86 eng. duim tegen 33.11 in 1883 en 40.53 in 1882. Aandeelhouders ontvangen f 34.60 voor de oude en f 17.30 voor de Dieuwe aandeelen. Op de den 16 gehouden vergadering van aandeelhou ders werd besloten tot aanvaarding der concessie voor de waterleiding uit de duinen en de Vecht door den gemeenteraad van Amsterdam verleend en tot het slui ten eener leening van f 6.C00 000. Elke maand verschijnt te Leeuwarden voortaan ge regeld een blad, bevattende mededeelingen en berichten der Friesche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt, terwijl het tevens is het orgaan der Vereeniging „het Friesch Rundvee-Stamboek." Aan de leden der beide maatschappijen wordt het kosteloos verzondenvoor niet-leden is het verkrijgbaar voor/I'sjaars. Het eerste nummer, dat 15 Mei het licht zag, bevateene me- dedeeling van het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw aan de leden houdende uiteenzetting van den oorsprong en het doel van het blad, een olfi- cieel bericht van het bestuur der Vereeniging „Het Friesch Rundvee-Stamboek", mededeeling doende van het feitdat dit maandblad, haar orgaan, zal zijn een voorschrift omtrent hetgeen met betrekking tot de af stamming van stamboeksvee moet worden in acht ge nomen en eenige stukjes over verschillende onderwer- pon, o. a. over roet als meststof, de veetentoonstelling te Antwerpen, statistiek-vereenigingen in Amerika enz. Men neemt 130 g. tripel30 gr. zuringzuur 40 g. zoete olie en zooveel terpentijn als noodig is om hiervan een deeg te maken. Het deeg moet men er met zacht leder opsmeren. Klacht van een vruchtboom. Reeds in mijne prille jeugd was ik uw stiefkind. Niet eens beschermde een gewone paal mij tegen storm en wind. Uw wagen, uw ploeg, bezorgden mij diepe wondenmaar voor mij heeft men geneesheer noch pleisters. Mos en andere lagere planten konden mij vrijelijk uitzuigen en insecten van allerlei aard konden vrij in mijn lichaam rondwoelen. Hazen en schapen vraten mijn buitenste lagen af, gulzige rupsen knaagden aan mijne bloesems en gij bekommert er u in 't geheel niet om. Overdadig hout moest mijne krachten ver zwakken doode takken ontsierden mij. Mij van tijd tot tijd eens met wat krachtig voedsel bijstaano, daaraan hebt ge niet gedacht, maar wel waart ge er steeds op uitom op mijn beperkte woonplaats nog andere planten te kweeken. En bracht ik niettegenstaande uw vol komen gemis aan oppassing en verpleging, toch nog vruchten op dan werd ik gesteenigd geslagen en gemarteld De boer ziet zijne boomen meestal maar twee malen per jaar aan de eerste maal als zij bloeien en de tweede maal tijdens den oogst. Daartoe beperkt zich al de zorg die hij voor zijne boomen over heeft. Ja ja 't is zoo en niet anders ondank is ook der vruchtboomen loon Lbw. Ct. De Luxemb. Annalen geven tegeii het kribbenbijten van paarden het volgende middel aan tie handEen acht duim breede strook van een schapenvel wordt op den rand van de krip vastgenageld en overvloedig met cayennepeper bestrooid. Men herhaalt dit laatste van tijd tot tijden weldra zal men ontwarendat de hardnekkigste kribbenbijter zich gebeterd heeft. Ver keerde gevolgen zijn naar in het bericht nog op gemerkt wordt voor de gezondheid der paarden van deze „inpepering" niet te vreezen. Lbw. Ct. Nu zooveel geschreven wordt over de werking van een galvanischen stroom op dranken, is het van belang de proeven te herinneren, door A. Crosse eenige jaren geleden gedaan. Hij vond dat melk die men aan den invloed van een galvanischen stroom had blootge steld weken lang zoet kon gehouden worden. Naar het patentbureau van Rieb. Luders te Gorlitz meedeelt, werden twee ijzeren en zinkbak-cylmders in twee po reuze aarden potten gezet en deze laatste in de te conserveeren me k geplaatst. De cylinders waren boven aan met een koperdraad verbonden en de antiseptische inwerking op de melk begon dadelijk de stroom-ont- wikkeling van den er in geplaatsten toestel. Op zulke eene manier behandelde melk bleef midden in den zomer drie weken lang volkomen goed. Men mag zulks mis schien aldus verklaren dat de electrische stroom op de kleinste levende wezensdie de scheikundige ontle ding van de melk te weeg brengen vernietigend ge werkt heeft. Op aan haar gerichte vragen heeft de redactie der Gemeentestem de volgende antwoorden betreffende de toepassing der Drankwet gegeven: 1. De drie voorwaarden van art. 26 zijn bij gecom bineerde bedrijven van 1 Mei af dadelijk en onvoor waardelijk aan de vergunning verbondon. Zoolang dus de afscheiding niet tot stand is gekomen, moet de ver koop bij het glas worden gestaakt. 2. Degenen die drankverkoop en winkelnering gecombineerd uitoefenen, hebben de keuze tot 1 Juli a.s., om hunne vergunning al of niet te laten varen. 3. Het scheren en haarsnijden is geen winkelnering; dat beroep mag dus worden uitgeoefend in een lokaal met vergunning evenzoo het beroep van kleermaker. 4. Wie goederen ten verkoop voorhanden heeft drijft winkelnering. De omstandigheid dat de sigaren alleen aan drinkers verkocht worden kan daarge laten nog dat dit moeielijk te controleeren is daar tegen niets afdoen. Onder deze vlag zouden de tappers ook wel broodjes koek kruidenierswaren enz. kunnen verkoopen. Een sigaar is geen noodwendig appendix van een borrel. Een paar weken geleden bevatte de Staats Ct. de benoeming van den heer M. G. de Bloeme commies bij de rekenkamertot referendaris bij het departement van waterstaat. De Haagsche correspondent van de Prov. Gron. Ct. vermeldt de rede van deze snelle be vordering aldus: „Waterstaat lag voortdurend met de rekenkamer overhoop telkens werden stukken terug gezonden die niet aan de voorschriften voldeden en hierdoor was de toestand zoodanig geworden, dat hoopen door de rekenkamer afgewezen stukken in het depar tement lagen. Wat te doen? Men besloot eene af- deeiing co npiabiliteit op te richten, die aan waterstaat nog ontbrak en benoemde daarbij tot referendaris den jeugdigendoch kundigen commies wiens arendsoog altijd de fouten in de Btukken ontdekte en die aan de leden der rekenkamer steeds de Achilles-plek wist te toonen. De verdienstelijke jonge commies maakte eene ontzaggelijke promotie, en de minister van waterstaat lacht stellig in zijn vuistjewant nu is de grootste tegenstander in een warm medestander veranderd." De Aach. Zeit. verhaalt het volgende voorvalEen fabrikant van sterken drank liet eene vrouw uit een onzer naburige stadjes spiritus naar Maastricht smok kelen onlangs werd zij echter door de beambten aan gehouden die spiritus bij haar vonden. Het gevolg daarvan was dat zij gevangen genomen en veroordeeld werd tot een boete van 2000 frank. Haar echtgenoot verkocht van zijn roerend goed alleswat hij kon missen, doch bet bracht slechts 1000 fr. op. Hiermede wilde hij zijn vrouw uit hare gevangenschap bevrijden maar de Hollanders lieten zich niet verbidden het moesten 2000 fr. zijn. Daar de fabrikant niets wil bijdragen moet de vrouw te Maastricht wachten tot de laatste cent van de boete is betaald. De storm, die Vrijdag j.l. te Weenen woedde, waB vergezeld van een tamelijk hevigen sneeuwval. De koetsiers der stationeerende rijtuigentevreden met het loongedurende deD stormachtigen dag verdiendverlieten tegen den avondtoen het weder het ergst werdhunne standplaatsen. Bij aan komst van den sneltrein aan het station van de Süd- bahn vonden de aankomende vreemdelingen noch om nibus noch ander rijtnig en het duurde zeer lang eer men er in slaagde, rijtuigen te vinden. Zoo iets kan alléén in Weenen gebeuren waar de stedeling en de vreemdeling meer dan ergens elders door de snel- en goed rijdende fiaker (gelijk de koetsiers der twee- spannige rijtuigen daar heeten) worden afgezet. Het tramverkeer bleef ongestoord. Een engelsch landeigenaar (zoo zegt de Stem d. VI. 1.) had berekend dat de wespen in zijn boomgaard jaar lijks minstens 10.000 appelen, evenveel peren en prui men en 20.000 perziken en abrikozen vernielden. Hij loofde nu aan de kinderen van het dorp een penny voor iedere wesp en zoo kreeg hij in één jaar 34000 doode wespen en 1280 nesten met een paar millioen jonge insecten die allen vernietigd werden. Lb. C. De soldaat van het regiment grenadiers en jagers Z., thans nog verpleegd in het hospitaal van wien on langs bericht worddat hij reeds stervende was aan de borstwondehem in den avond van 22 Maart in de Spuistraat toegebrachtis in zooverre weer hersteld dat hem gisteren ter openbare zitting van de rechtbank getuigenis kon worden afgenomen in zake de vervolging, tegen den bedrijver van de kwetsuur den 17 of 18ja- rigen V. W., ingesteld. De jager verklaarde, dat hij op voormelden datum bij de Kapelsburg met een mes in de borst gestoken werd door een hem onbekend persoon zonder daartoe aanleiding te hebben gegeven of een meisje te hebben beetgepaktgelijk beweerd werd. Deze verklaring werd althans wat het niet aanpak ken van het meisje betreftdoor twee kameraden van den verwonde bevestigd terwijl een derde ooggetuige meende te hebben waargenomen dat de jager den bekl. een klap of iets dergelijks gaf en toen zag, dat bekl. ontniddelijk hierop zijne hand op de borst van den jager richtte. V. W. erkende de verwonding we'ke volgens den officier van gezondheid dr. Borgerhoff Mulder, levens gevaarlijk was en de blijken droeg van met een scherp werktuig in de linkerborst te zijn toegebracht, gepleegd te hebben uit zelfverdedigingdaar hij den soldaat naar zijn sabel zag grijpen om er mede op in te hakken. Volgens zijne meening stond het leven om leven eene voorstelling van feiten die getuigen echter zeer overdreven noemden terwijl bovendien de gekwetste pertinent ontkende, zijn sabel te hebben willen trekken. Hoewel Z. nog in het hospitaal vertoeftkoesterde de geneesheer gegronde hoop dat hij weldra genezen zal zijn. Het corpus delictiter terechtzitting vertoondis een veilzóó glad afgeslepen en puntig gemaaktdat het werktuig weinig van een do k verschilt. De eisch van het O. M. lu dde 3 maanden eenzame gevangenisstraf wegens moedwillige verwondingdie ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen ten gevolge heeft gehad. A. s. Donderdag uitspraak. Dinsdag 19 Mei. 's Geavenhaöe. Tweede Kamer. Bij het voortgezet debat over het voorstel van den heer van Dedem nopens de vaste bijdragen van 4 miljoen, hebbon de heeren Lohman de Bruyn Kops, Lieftink en Haffmans het ontwerp bestreden terwijl do heeren Roëll en van Dedem het verdedigden. Laatstgenoemde bleek ge neigd indien de regeering dit wilde, de restitutie eerst na 1886 te doen aanvangen. Morgen voortzetting. Londen. Het wordt bevestigddat de britsehe re geering vasthoudt aan het ontwerp, met medewerking van den russischen gezant opgesteld terwijl het russi- sche kabinet verlaDgt Meruschak en Zulficar by Rusland te voegen. Vandaar opnieuw spanning. Pabijs. Het egyptische blad Bosphore egyptien zal heden te Cairo weder verschijnen. Den 18 zijn op eene verkooping alhier 6 bordjes van oud Delftsch aardewerk met voorstellingen uit de geschiedenis van den Verloreu Zoon, verkocht voor de aanzienlijke som van f 140. De beeren A. Maclaine Pont, J. 0, Yonk, mr. J. P. Kraakman mr. M. Buchner en W. Helling tre den dit jaar als leden van den gemeenteraad af. De verkiezing beeft plaats den 21 Jnli. ARRON DISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van den 19 Mei. M. L.. te Texel, mishandeling, f 15 boete, subs. 4 dagen gev C. G„ te Texel, diefstal, opvoeding in een verbeterhuis tot 1 April 1892. A. D., te Enkhuizen, mishandeling, 15 boete, subs. 4 da- gen gev. N. B., te Hoornmishandeling, 3 dagen eenzame opsluiting. J. de J„ te Schagerbrugmishandeling5 dagen eenzame opsluiting. P. D.. te Sehagendiefstalopvoeding in een verbeterhuis tot 1 April 1894. J. R„ te Helder, mishandeling, 15 dagen gev. en 2 boeten ieder van f 8 subs. 1 dag gev. voor iedere boetealles in eenzame opsluiting. G. K., W. K. en F. H., allen zonder vaste woonplaats be delarijieder 14 dagen gev. en opzending naar een bedelaars gesticht. W. H. en D. N., beiden te Hoorn, openbare dronkenschap, ieder 7 dagen gev. C. C. lJsz., te Egmond aan Zee, rebellie enz., 5 maanden gev. en 1 12.50 boete subs. 1 dag gev., alles in eenzame op sluiting. P. D., te Oostzaan visschen zonder vergunning, schorsing der rechtsvervolging. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 17 Mei. Willem van der Snel en Jacoba Rike. Ane de Raat en Elisabeth Beute. GEBOREN. 14 Mei. Johan Michael, Z. van Johan Herman Schuurman en Maartje Schenk.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 3