Ëiuttenlaub. Maandag 25 Mei2en Pinksterdag van 12 tot 1 ure gelegenheid tot aangiften voor den burgerlijken stand. S«uv0- en Sarlubcntfofc» een ander stelsel dan de verkiezing in districten spre ken denken zij aan een of ander evenredigheidsstelsel in den geest van het bekende stelsel-Harewaardoor de verschillende staatkundige zienswijzen in het geheele land in verhouding tot het getal barer voorstanders onder de kiezers ook in de Kamer vertegenwoordigd zouden kunnen worden, met andere woorden, waardoor, om ons tot de tegenwoordige partijnamen te bepalen het aantal liberaleantirevolutionaire katholieke en conservatieve kamerleden in verhouding zou kunnen worden gebracht tot het aantal liberaleantirevo lutionaire katholieke en conservatieve kiezers. De minderheden, die thans in elk district verloren gaan en buiten invloed blijven zouden danbij elkander ge voegd mede in aanmerking kunnen komen. Niemand zal ontkennen dat zulk een stelselkon het op een voudige wijze in praktijk gebracht wordenwerkelijk alle aanbeveling zou verdienen. Tot nog toe is echter geen plan uitgedacht, om het in toepassing te brengen, waarmee men de proef zou durven wagen. Wat de Grondwet dan ook moge bepalen of vrijlaten, vooreerst zal men zich wel aan het districtenstelsel houden de vraag is maar, of men de bezwaren, waarop de Regeering wijstzoo overwegend achtdat men een voorschrift in de Grondwet noodig oordeelt en daardoor ook de invoering van een beter en tegelijk practisch bruikbaar stelselmocht het gevonden worden, voor het vervolg belet. Wij voor ons hebben in het gezond verstand van onzen gewonen wetgeverRegeering Eerste en Tweede Kamerwel zooveel vertrouwen, dat wij tegen het gemis van een bindend voorschrift in de Grondwet geen bezwaar zouden hebben. Een verbetering is ongetwijfeld de bepaling, dat niet meer de helft van de leden der Tweede Kamer om de twee jaren maar alle leden tegelijk aftreden, alzoo om de vier jaren. Door de kiezers niet te dikwijls naar de stembus te roepen maar dan ook voor de zeer gewichtige ver kiezing van een geheele Kamerzal de belangstelling in het verkiezingswerk toenemen en de opkomst van hen die er aan deelnemen verbeteren. De Regeering stelt voor, het aantal leden der Eerste Kamer op 50 te brengen en het getal der hoogstaange slagenen, waaruit zij door de Provinciale Staten gekozen moeten worden uit te breiden door te bepalen, dat het in elke provincie één op de 2000 in plaats van één op de 3000 zielen zal bedragen. De Staatscommissie liet de bepalingen omtrent de samenstelling der Eerste Kamer onveranderd. Twee barer leden, de heeren de Geer van Jutfaas en de Savornin Lobman, gaven in overweging, haar te doen kiezen door dezelfde kiezers als de Tweede Kamermaar anders bij voorbeeld provinciesgewijzegegroepeerd en als eischen voor de verkiesbaarheid te stellen niet alleen zekeren aanslag in de rijks directe belastingen maar daarnevens ook andere omstandigheden, als leeftijd, bediening, landbezit, industrie enz. Dat laatste zou waarschijnlijk niet ge makkelijk te regelen zijn maar een verkiezing van de leden der Eerste Kamer rechtstreeks door dezelfde per sonen die de leden der Tweede Kamer kiezen ont neemt aan deze vergadering het verschillend karakter dat haar een plaats kan geven naast de Tweede Kamer. Aanbevelenswaardig is echter het denkbeeld, door den heer Teilegen aangegeven, om de leden der Eerste Kamer wel te doen kiezen dcor de Provinciale Staten, maar ove rigens de keuze niet te beperken. De Provinciale Staten behooren de vrijheid te hebben, hen te kiezen, dien zij voor deze betrekking het geschiktst achten. Door niet langer te eischen, dat de leden tot de hoogstaangeslagenen in de rijks belastingen behooren, zal het aanzien en den invloed der Eerste Kamer worden verhoogd. Ook de hooglerraar Buys is in zijn bekend werk van dezelfde meening. - Den 22 zijn te Montfoort twee hooibergen afgebrand. Te Gouda is den 22 het groote paardenspel van Sanger en Barnum omgewaaid. De afdeeling Nieuwe Niedorp der vereeniging Volksonderwijs heeft besloten, den 16 Juni a.s. weder „Dat geeft veel te denken", ging hij voort, „en dat juist niet veel geruststellends. De baron was volgens u de beste en eenige vriend van uwen overleden oom. Ook waakte hij in don nachtwaarin de brandkast van den kapitein werd opengebroken bij diens lijk. Deze brandkast bevatte zonder twijfel documenten die op de onderschuiving van het kind betrekking hadden, wanthetgeen ik door de goedheid van mevrouw von Hilgersdorf in de nalatenschap van haren echtgenoot vond is nog nietwat ik zochtCadama zag den student van terzijde scherp aan en begon toen opnieuw „Zou het niet mogeiijk kunnen zijn dat Menken al was het dan ook aan het sterfbed, in het geheim van den kapitein werd ingewijd dat h ij het was die de compromitteerende papieren uit den weg ruimde Hackert schudde twijfelend met het hoofd. „Wilt gij deze mogelijkheid uit de vriendschap tus- schen Menken en den commissaris afleiden vroeg hij. „Natuurlijk want wanneer Menken van wien gij beweertdat hij een politiespion isniet door zijne betrekking tot de justitie een nauwkeuriger onderzoek van den geheimzinnigen diefstal had weten aftewenden, dan zou de politie krachtiger maatregelen genomen hebben." „Gij denkt dusdat Menken de bewuste papieren met toestemming der politie gestolen heeft F" „Ik houd het niet voor onmogelijk." „Van dien man kan men alles verwachten! Wij zullen hem scherper moeten bewaken „Dat zou het minste zijn 1 Wij zullen onderzoeken of hij nog in het bezit der bewuste papieren is en hem dan de gestolene documenten weder ontstelen." „Prachtig Gij zijt een modelmensch Cadama En hoe zult gij dat ten uitvoer brengen F" „Misschien met behulp van Francesco; ik zal er eens over denken." een schoolfeest te geven en een rijtoer te maken naaj Schoorl en Bergen met meer dan 100 kinderendie een vol jaar hoogstens tweemaal willekeurig verzuimd hebben. De gemeenteraad van Bovencarspel heeft besloten tot de benoeming eener onderwijzeres op f 550 jaar wedde, in plaats van mej. D. G. M. Moorrees, op haar verzoek eervol ontslagen tegen den 26 Juli a.s. Bet bestuur der Nederlandsche vereeniging van gemeente-ambtenaren heeft bekend gemaaktdat de examens voor aspirant secretarissen of ambtenaren ter secretarie den 22 Juni a.s. aanvangen en dat zij, die daaraan willen deelnemen, zich vóór den 12 met opgaaf van plaats en dag van geboorte, alsmede betrekking en woonplaats moeten aanmelden bij den secretaris der vereeniging den burgemeester van Nieuwleusen. Den 15 Juni wordt het badseizoen te Schevenin- gen geopend. De belasting op de openbare vermakelijkheden bracht in 1884 te Amsterdam 40700 op, tegen f 82460 in het tentoonstellingsjaar 1883. Op de internationale tentoonstelling te New- Orleans zijn aan de volgende Nederlanders bekroningen toegekend: Eerediploma: Wijnand Fockink, Amsterdam; likeuren gouden medaille Hellebrekers Zoon, Rot terdam likeuren zilveren medaille: aan id, voor bitters, aan H. P. van Dijk, Amsterdam likeuren en dito bit ters aan van EnstKruimel Co., Deutichem li keuren en aan A. van den Barselaar, den Haag, ham men gouden medaille Klopman Baerselman, Deventer Deventerkoek; en aan Thooft en Labouc'hère, Delft, aar dewerk. Te Rheuen heeft een geval van ergerlijke dieren mishandeling plaats gehad. Iemand heeft met een ijzeren hamer de hoorns eener koe afgeslagen alleen met het doel om het dier een jeugdiger voorkomen te geven en het alzoo duurder te kunnen verkoopen. Volgens de Arnh. Ct.heeft een door den officier van justitie te Arnhem ingesteld onderzoek aan den dag gebracht dat dit feit is gepleegd door J. H. B. diaken bij de Herv. gemeente aldaar. De koe behoorde aan D. Baars en D. Frank. De ingezetenen zijn zoo verontwaardigd over deze daad dat velen van twee der betrokken personen een slager en een melkboer niets meer willen geleverd hebben. Mej. A. O. Rodenberg, onderwijzeres te Oudkar spel, is le kandidaat op eene voordracht voor onder wijzeres aan de openbare lagere school der le klasse No. 42 te Amsterdam. Benoemd tot kapelaan aan de 8t. Petrus-kerk te Leiden de heer W. J. Herscheit, thans te Beverwijk. Voor directeur der stadsreiniging te Amsterdam zijn door burg. en weth. aan den gemeenteraad aanbe volen de heeren P. J. te Winkel C. G. Potvliet en C. J. van Doorn. Den 6 Juni zal te Amsterdam eene algemeene vergadering der Liberale Unie plaats hebben. Zaterdag 23 Mei. Paeijs. Omtrent de begrafenis van Victor Hugo is nog geen bepaald besluit genomen de gemeenteraad wil de kosten dragen, terwijl er ook sprake is van eene openbare inschrijving. In elk geval zal de begrafenis niet voor over 8 a 10 dagen plaats hebben. Victor Hugo vermaakte 50000 francs aan de armen. Londen. Alle gardetroepen zijn thans te Alexandrie bijeen. Op de Alkmaarsche Predikantenvereeniging, welke den 5 Juni e.k. alhier gehouden wordtzullen o.a. be sproken worden de volgende punten: 1°. Voldoet de thans door vele modernen gevolgde predikmethode aan de behoeften der gemeente F Referent ds. Edling van Limmen. 2°. Welk standpunt hebben wij dit jaar in te nemen tegenover de kerkelijke quaestie F Referent ds. Hugenholtz van Santpoort. „Maar wanneer wij geen papieren die voor ons van waarde zijn bij den baron vinden F" Cadama richtte zich uit de kussens op. „Dan zal de nalatenschap van den generaal von Hil gersdorf ons des te meer opleveren", antwoordde hij kortaf. Aan de Potsdammerpoort stapte Hackert uit en liep een nabijgelegen restaurant binnen om daarzooals hij zeidede ergernis over het verlies zijner wedden schap met Pringsberg weg te spoelen en den ouden „Kolk- raben" van Oechelheim een pereat te drinken. Cadama reed naar zijne woning en wierp zich op de sofa. Hij was ontstemd en boos op zich zelf en de geheele wereld het ging niet zoo als hij gehoopt en verwacht had, aan alle zijden deden zich moeielijkheden op en kwamen hem onvoorziene hindernissen in den weg. Hij kon een klein uur zoo gelegen en zich aan zijne gedachten overgegeven hebben, toen er zacht en schuch ter aan de deur geklopt werd en Francesco het ver trek binnentrad. Hij boog even naar zijnen landsman en zeide dan met gedempte en een weinig bevende stem in het italiaanscb „Gij hebt gewenscht mij te spreken s:gnor Cadama hier ben ik De advokaat, die in dezelfde houding op de kanapé was blijven liggenwees op eenen in de nabijheid staande stoel. „Ga zitten, mijn zoon," antwoordde hij, „en beant woord mij dan eerst eenige vragen. Herinner je je nog den diefstaldie voor ongeveer een jaar in Palazzo Borghese in Rome werd gepleegd F" De Campagnees begon licht te beven doch knikte toestemmend. „Ja mijnheer Cadama zeer goed." „Noem mij de namen van hen die uit de mun tenverzameling in de kabinetten naast de marmeren zaal de kostbaarste en zeldzaamste exemplaren gestolen hebben F" Het zweet brak den aldus gevraagde uit, het kostte Op het zestal voor predikant bij de Ned. Herv. gemeente te 's Gravenhage komt voor ds. L. C. Schul- ler tot Peursum alhier. Onze vroegere stadgenootde heer J. H. de Boer, sergeant bij de infanterie van het ned. indische leger, is begiftigd met de Militaire Willemsorde 4e klasse. Op het predikbeurtenbriefje isdoor een ver gissing vermelddat in de Ev. Luth. Kerk alhier zal gecollecteerd worden ten behoeve der „Nederlandsche Zending vereeniging"Dit moet zijn „ten behoeve van het Nederlandsch Ziexi&eYvnggenootschap." Op Maandag, 25 Mei, 's namiddags 6% uur zul len in den Stads Houtdoor het stedelijk muziekkorps de volgende stukken worden uitgevoerd 1. Haine et amitié, pas redoublé van Ph. Manter- nach 2. Ouverture zur Oper „Die lustigen Weiber von Windsor" v. O. Nicolaï 3. Chants d'hyménée suite de valses v. A. Czibulka4. Klange aus Carl Maria von Weber's Freischütz in Form eines Potpour ris v. J. Scbückel5. Wafienruf des Kaisers air mi litaire van R. Clarens6. Ouverture de l'opéra Zampa ou la fiancée de marbre v T. Hérold7. Grande potpourri sur des motifs comiques v. F. Krönig 8. Le réveil de la fauvettepolca de concert pour flauto picolo v. Ed. Waucampt. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 21 Mei. Maarten Bakker, te Amsterdam, en Wilhelmina van den Tooren, te Alkmaar. 22 Johannes Erederik Luijvink, te Amsterdam, en Geertje Visser, te Purmerende onl. alhier. Willem van Essen, te Utrecht, onl. te Oegstgeest, en Baren- dina Latdorp, te Utrecht, onl. te Alkmaar. GEBOREN. 21 Mei Anna MariaD. van mr. Bartout van der Feen en jonkvr. Cornelia Frederica Fontein Verschuir. 22 Jelletje, D. van Pieter van de Graaf en Geertje Slo Maria, D. van Gerardus van 't Hofl en Anna Sophia Tijs OVERLEDEN. 22 Mei. Anna van der Zee, wed. Marten Frederik Waaken 62 j. en 11 m. Alkmaar 22 Mei. Kleine Kaas hooi f 28, Commissie idem f 20Middelbare idem f 22,50 aangevoerd 406 stapelswe gende 98766 P. Ter graanmarkt aangevoerd 210 mudden. Tarwe /8a 8,50, Rogge t 6,25, Gerst f 5,75 idem chev. f 6,75 a 7 Haver 4 a 5, Paardenboonen f 6, Bruine id f 8,5'J, Citroen id. f 12, witte id. 12, Erwten: Groene f 10 a 15 Grauwe 13, Vale f 13. Amsterdam 22 Mei. Aardappelen Friesche Dokkummer Jam men 1,30 a 1,70, dito Engelsche f 1, Zeeuwsche Spuische Jammen f la 2,40, dito Flakkeesche f 1,20 a 1,40, Geldersche Blauwe f 1, dito Thomassen 1 1,50. Raapkoeken f 78 a 82, Lijnkoeken f 9 a 12,50 per 100 P. Peterolie gedrukt, loco t 8,625b Sept.Dec. f 9 entr. In cons, t 10,25. Edam 21 Mei. Aangevoerd 428 stukken Boter, gras f 1,05 a 1,15 per- P., Kipeieren 3 a 4 per 100. Hoorn 21 Mei. Kleine Kaas f 27,50. hoogste prijs, Commis sie/ 21, aangevoerd 323 stapels, wegende 87834 P. 23 Mei. Aangevoerd 10 Paarden f 70 a 225 36 Koeien 150 a 250 650 Schapen f 18 a 28, 450 Lammeren 11 a 1430 Kalveren 15 a 25, 21 Varkens f 15 a 222 Zeugen f 30 a 35 157 Biggen f 6 a 1240 Kippen t 0,75 a 2, 19700 Kipeieren f 2,75 a 3,25, 4200 Eenden dito f 3,30 per 100, 258 koppen Boter f 0,50 a 0,57% per kop. Krommenie 21 Mei. Aangevoerd 546 stukken boter f 0,94 a 1,08 per P., 2375 Kipeieren /3a 3,50 per 100. heiden 22 Mei. Stieren f 46 a 210 Melkkoeien 145 a 250, Kalf koeien 165 a 280, Geldekoeien 143 a 242, vette Koeien f 102 a 300, vette Kal-veren 29 a 68, magere dito 3 a 10Graskalveren f 23 a 56, magere Schapen /15 a 28, vette dito 23 a 30, Lammeren 17 a 15 magere Varkens f 15 a 32, 526 Biggen 6 a 13. 23 Mei. 4 Paarden 85 a 175, 28 Koeien en Ossen f 130 a 180, 38 Nucht. Kalveren 15 a 271 Ezel, f 40, 479 Schapen 1 15 a 291247 Lammeren 7 a 14, 109 magere Varkens 12 a 23, 233 Biggen 9 a 12 13 Bokken en Geiten 6 a 9 10 Kleine Bokjes 0,40 a 0,70 per stuk, Kip eieren f 2,75 a 3,25, Eenden dito 2,95 a 3,10 per 100, Boter per kop 1 0,55 a 0,62%. hem blijkbaar geweldige inspanning, te gehoorzamen. En toch gehoorzaamde hij. „Achillo Genrano was het, Pietro Corte3 Oreste Chiavoni en „En F" herhaalde Cadama zijne koude gitzwarte oogen meedoogenloos op den armen knaap vestigende. „En ik", steunde Francesco met een hoorbaren zucht. Hij was donkerrood geworden en sloeg de oogen neer. „Ja jijFrancesco Boccanijij waart de laatste van dezen troep dieven en schui ken, van eerlooze spits boeven", ging de advokaat met verheffing van stem voort. „Jij zoudt evenals zij tot jaren tuchthuisstraf zijn veroordeeld, wanneer mijne tusschenkomst je niet gered had Jij zoudt op het oogenblik in het verbeter huis van Caserta zitten zonder mijne hulp of je zoudt op de wallen van Arcoua den ijzeren kogel aan de beenen moeten medeslepen wanneer je mij niet gehad hadt. Ik was het die je medeplichtigheid aan die misdaad ontdekte, ik was het echter ook, die je aan de wraak der gerechtigheid onttrok Ik was het die je redde ik was het die je arme, eerlijke moeder de schande bespaarde nog in haar graf haren naam gebrandmerkt te moeten zien „Mijne moeder o mijne moeder 1" snikte Fran cesco en sloeg de handen voor het gelaat, Tusschen de bruine vingersdie wel is waar sporen van moeie- lijken arbeid droegen doch opvallend mooi gevormd wa ren, kwamen heldere tranen te voorschijn en vielen op de roode snoeren der livrei. Zijn borst bewoog zich kramp achtig alsof tegelijk met de herinnering aan zijne over leden moeder een groote smart hem getroffen had. Zonder medelijden, ja zelfs met een zekeren triom zag Cadama naar zijnen jeugdigen landsman. De eerste slag had getroffen zij moest echter ook trefleD! Cadama glimlachte het viel hem niet moeielijk, dit weekhartig jonge gemoed in bedwang te houden bij had wel sterkere getemd. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2