No. 61 Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. ZONDAG MEI. ©tffitiëel (Bebeelte. Schutterf). Ter gemeente-secretarie is tegen betaling van vijftien centen verkrijgbaar de op 16 Hei afge kondigde en op 30 Mei a.s. in werking tredende nienwe verordening op het bouwen en sloopen te Alkmaar. STEDELIJK MUSEUM. Aan personen beneden de 18 jaren wor den geene kaartjes meer uitgereikt. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR brengt ter algemeene kennis, dat de brievenbus vroeger staande aan de Choorstraat, verplaatst is naar het perceel van den heer P. BLAAUW hoek Ritsevoort en Kennemerpark, A, No. 19. De Directeur voornoemd GOUWE. fiimieulatrö. ALKMAARSCHË €§Ü1MT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen van J. A. KLA VERWIJ DENkaarsenmaker en winkelier om vergunning tot het oprichten van eene bergplaats van petroleum in het perceel aan de Spanjaardstraathoek Mosterdsteeg wijk C, No. 34, en van eene koffieboonenbranderij in het perceel aan de Spanjaardstraat, wijk C, No. 35, en dat op Vrijdag, 5 Juni 1885, 's middags ten twaalf uren, ten raadhuize gelegen heid wordt gegeven om tegen het oprichten van die bergplaats en branderij bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 22 Mei 1885. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het suppletoir kohier van het Patentrecht over het 4e kwartaal van het dienstjaar 1884/85, op 22Mei 1885 door den Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard heden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter in vordering is overgegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand, op de voldoening van zijnen aanslag acht te geven, ter voorkoming van gerech telijke vervolging. Alkmaar, Bet Hoofd van het Bestuur voorn. 23 Mei 1885. A. MACLAINE PONT. INSCHRIJVING ter gemeente-secretarie des DINS DAGS en DONDERDAGS, van 's morgens 122 ure. Kostelooze bezichtiging op ZONDAG 31 Mei 1885waarvoor toegangkaarten te verkrijgen zijn ter vergadering der commissie van toezicht op Don derdag 28 Mei 1885tusschen 's namiddags 2 en 3 uren ten stadhuize. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomen: een klein sleuteltje aan een geel bandje eene portemonnaie met een eenteen blauw kinder armbandje met sluiting; een witte sprei; een bovenknopje van een gouden oorbelletjeeen knipmesje met bruin hefteen gouden medaillon met gekleurd lintje. BELGIE. Den 20 is in de Kamer bij de voortge zette behandeling der begrooting van Landbouw van gedachten gewisseld over een voorstel van den conser vatieven oud-minister Woeste betreffende den in 1881 door het liberale ministerie afgeschaften post van aal moezenier aan de Rijks-Veeartsenijschool te Cureghem. Minister de Moreau verklaardedat de regeering be reid was die betrekking te herstellen en vereenigde zich met het amendementstrekkende om f 1100 uit te trekken ter bezoldiging van dien aalmoezenier. De betrekking zelve was volgens den minister nooit afge schaft de bij koninklijk besluit benoemde aalmoeze nier nooit ontslagen de Kamer bad alleen den trac- tementspost geschrapt. De liberale oud-minister Rolin Jacquemyns bestreed het voorstel nadrukkelijk betoogendedat de post indertijd geschrapt was uit eerbied voor de beginselen der grondwet en de onzij digheid der staats-inricbtingen van onderwijs. Ten slotte werd het voorstel van den heer Woeste met 54 tegen 30 stemmen aangenomen. In den verderen loop der beraadslaging zeide de mi nister van financiën naar aanleiding van beweringen van sommige leden der linkerzijde, dat in 1885 niet alleen het evenwicht der begrooting, maar zelfs een overschot van ongeveer 250.000 verkregen zou worden dank zij verschillende d#or het ministerie ingevoerde bezui nigingen. De oud-minister Rolin voornoemd hield daar entegen staandedat dit te danken was aan de belas tingen door de liberalen ingevoerd, waarvan de rech terzijde bij de invoering niets had willen weten. Later is gebleken, dat de reis des Konings naar Ber lijn niet uitgesteld is om de ziekte van den Keizer maar om de ziekte van prins Karei Anton van Hohen- zollern vader der gravin van Vlaanderen. DUITSCHLAND. De bondsraad heeft het ontwerp betrefiende de beursbelasting en de toltariefnovelle goed gekeurd, Prins Bismarck beeft namens Pruisen een breedvoe rig toegelicht voorstel aan den bondsraad ingediend om de in dien raad vereenigde duitsche regeeringen als hare overtuiging te laten uitspreken dat de regee ring van den hertog van Cumberland in Brunswijk niet overeen te brengen is met den inwendigen vrede en de veiligheid des rijks en te besluiten dat de bruns- wijksche regeering daarvan kennis zal ontvangen. Een in het Hohenzollern-Museum te Berlijn ontstane brand is spoedig bedwongenzoodat van de daar ver zamelde merkwaardigheden weinig verloren gegaan of beschadigd is. De brand ontstond op den zolder al waar alleen eenige papieren van weinig waarde ver brand zijn. De persoon die voor eenige weken eene vensterruit in het paleis des Keizers te Berlijn inwierpisna onder geneeskundig toezicht geweest te zijn krank zinnig verklaard en door zijne familie naar zijne woon plaats terug gebracht. Elzas-Lotharingen, De regeering heeft te kennen gegeven dat zij het optreden van Sarah Bernhardt in de schouwburgenwaarover onderhandelingen aanhan gig warenniet zou toelaten. ENGELAND. Volgens de Daily News worden de onderhandelingen met Rusland met goed gevolg voort gezet. Op dit oogenblik is er geen grond om aan te nemendat er onverzoenlijk verschil van meening tusscben Engeland en Rusland zal ontstaan. Eene volkomen overeenstemming is echter nog niet ver kregen. Het heeft nooit in de bedoeling gelegen de garde vóór den afloop der onderhandelingen naar Engeland terug te laten keeren. Zij blijft waarschijnlijk te Alexandrie totdat de overeenkomstwelke de beide Kabinetten gestadigmaar langzaam naderbij komen, bepaald tot stand gekomen is. Ook verneemt dat blad, dat in den boezem van het ministerie verschil van meening ontstaan is over de gedeeltelijke vernieuwing der wet tot bet voorkomen van misdrijven in Ierland welk verschil belangrijke gevolgen kan hebben. Een klein maar invloedrijk gedeelte van het ministerie is tegen de vernieuwing, tenzij vergezeld van uitgebreide plaatselijke bevoegdheid. Minister Gladstone heelt in het Lagerhuis gezegd dat de regeering zich niet verantwoordelijk kan stellen voor het door generaal Gordon te Khartoem uitgegeven papieren geld. Lagerhuis. Minister Hartington antwoordde den 21 aan den beer Nortbcote, dat het der regeering niet wenscbelijk voorkwam om in bijzonder heden te treden over de redenen welke haar noopten de brigade der garde voor korten tijd te Alexandrie te doen blijven. Het huis kende de aanleiding tot het vóór eenigen tijd medegedeelde plan, om de in Soedan aanwezige engelsche troepen voor den dienst in andere werelddeelea bijeen te trekkende kredietaanvrage voor bijzondere toebereidselen was daarvan het gevolg. Die toebereidselen werden niet gestaakt. De regeering achtte het wenschelijkdie brigade voorloopig in de Middellandsche zee te laten blijvenmaar zij was er tegen om nauwkeurig op te geven voor hoe lang en op welken grond. Minister Gladstone verklaarde, dat, zoolang de onderhandelingen met Rusland over Afgha nistan duren, hij onmogelijk kon verklaren, wat geschie den zou met betrekking tot de in de begrooting aan gekondigde verhooging der belasting op alcohol en bieren. Verder dat wel met de Porte maar met geen andere mogendheid van gedachten was gewisseld over het bezetten van Soeakim bij den terugtocht der en gelsche troepen. Het geruchtals zou in Engeland de cholera zijn uitgebroken, miste volgens de regeering allen grond. Het wetsontwerp waarbij machtiging verleend wordt tot het aangaan eener leening voor Oost-Indië ten bedrage van f 120 000.000, waarvan de helft zal strek ken voor spoorweg-aanleg en verbetering van verdedi gingswerken en de wederhelft voor eene betere ver binding met Quettah werd aangenomen. Den 22 is bij tweede lezing aangenomen het wets ontwerp, strekkende om den minimumprijs voor buiten- landsche telegrammen op 6 pence (ƒ0,30) te bepalen. Het huis is daarop tot den 4 Juni uiteengegaan. FRANKRIJK. De minister van marine Galiber is bij besluit van den 9 van schout bij nacht tot vice-ad- miraal bevorderd. Victor Hugo geboren te Besan^on den 26 Februari 1802is den 22 te Parijs overleden. Het ministerie heeft besloten, aan de Kamers machtiging te vragen, om zijne begrafenis op staatskosten te doen plaats hebben. De correspondent van de Times maakt melding van het feitdat te Marseille weder 2 choleragevallen zijn voorgekomen. Senaat. Ondanks het verzet van den heer Brisson, president-minister, werd den 21 inet 129 tegen 121 stem men een amendement aangenomen strekkende om vreemdelingen niet op te nemen in het cijfer der be volking dat tot grondslag zal dienen voor de bepa ling van het aantal afgevaardigden. De aanneming van dit amendement doetnaar men meenthet ge- heele ontwerp gevaar loopen wanneer het bij de Ka mer terugkomt. Kamer. Den 21 werden al de artikelen van het wetsontwerp tot hervorming van het koloniale leger zonder belangrijke wijziging goedgekeurd. EGYPTE. Het blad de Bosphore Egyptien bevat weder dezelfde scherpe artikelen tegen de egyptische regeering als vóór de schorsing. Generaal Wolseley en zijn staf kwamen den 22 in den namiddag te Cairo aan. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Art. 1 van het wetsvoorstel van Dedem om Indie en Ne derland los te maken van de voor beide partijen zoo belemme rende verhouding op geldelijk gebied, is den 21 verworpen met 43 tegen 36 stemmen. Afwezig waren 6 liberalen, de heeren van Houten Attema Viruly, de Beaufort, Goekoop en Schepel en de heer A. van Dedem antir. Alle antirevolutionairen en alle katholiekenuitgezonderd de heeren Schaepman en van der Hoeven, stemden met de liberalen Rutgersvan der Linden en de Bruyn Kops tegen. Daarop trok de heer van Dedem zijn voorstel in. Vervolgens kwam in behandeling de reeds medegedeelde motie van den heer Mees, betreffende het handelsverdrag met Frankrijkdie bestreden werd door den heer Beelaerts van Blokland, als van oordeel, dat kamer en regeering daardoor op een verkeerd terrein ge bracht werden; door den heer A. van Dedem, die ter wille van twijfelachtige voordeelen ons belastingstelsel niet voor geruimen tijd aan banden wilde leggen en verwerping van het verdrag door Frankrijk wenschte, om den wijnaccijns te kunnen verhoogen en verdedigd door den heer G r e m e r s. De heer S chimmelpenninck diende de volgende nader door hem toegelichte motie in De Kamer, gehoord de verklaring van den min. van buitenl. zakenvan oordeeldat de vraagof het tot stand komen van de overeenkomst, den 10 April 1884 tusschen Nederland en Frankrijk gesloten wenschelijk blijft, ook zonder de nieuwe bepalingen omtrent het invoerrecht op cartonsvoorkomende in tarief aaan de genoemde overeenkomst gehechtdoor de regeering op hare verantwoordelijkheid behoort te worden beslist, gaat over tot de orde van den dag." De heer van der Loeff roemt het gedrag der regeering in deze zaak en acht zooeven genoemde motie ook aannemelijk. De heer Keuchenius deelt het gevoelen van den heer Beelaerts waarna de heer Mees, in beginsel zijne motie handhavende, ter tegemoetkoming aan het grondwettig bezwaar, haar als volgt veranderde "De Kamer, gehoord de verklaring van den minister van buitenl. zakenvan oordeeldat de vraagof het tot stand komen van de overeenkomst, 19 April 1884 tusschen Neder land en Frankrijk gesloten wenscbelijk blijtt ook zonder de nieuwe bepalingen omtrent het invoerrecht op cartonvoorko mende in tarief aaan de genoemde overeenkomst gehecht bevestigend moet worden beantwoorddoch door de re- geeiing op hare verantwoordelijkheid behoort worden te beslist, gaat over tot de orde van den dag." Nadat de min. van buitenl. zaken verklaard had,dat de regeering de volle verantwoordelijkheid op zich zou nemen, hoe het advies der Kamer ook mocht zijn en dat zij eene be slissing zou nemen in het bewustzijn harer plichten, zoodat zij geen bezwaar had tegen eene motiewaarbij beslist werddat op haar de verantwoordelijkheid rust; de heer A. van Dedem de regeering gedankt haddat zij de Kamer de eer gaf van te zijn een hoog college van advies; de heer Bahlmann verklaard had tegen beide motiën te zullen stemmen, herinne rende dat de vermindering der reehten op kartonnen doozen op verzoek van Frankrijk in het verdrag opgenomen wasde heer Beelaerts instemming met de motie Schimmelpenninck betuigd had en de voorstellers hunne motiën nader toegelicht haddenwerd de beraadslaging gesloten. De gewijzigde motie Mees werd aangenomen met 41 tegen 37 stemmenwaardoor die van den heer Schimmelpenninck verviel. Den 22 begon de beraadslaging over het voorstel Schepel tot beperking van het verdedigings stelsel tot de stelling Amster dam. Het voorstel werd bestreden door de heeren K iels tra, Seret, van Wassenaer, Reuther, Schimmel penninck van der Oije, Sluiter en Rooseboom. Al gemeen werd het geacht in strijd met het landsbelang. Men zou de geheele vesting Holland prijsgeven, zonder de bezuini ging te verkrijgen, die de voorsteller beoogde, want men zou dan Amsterdam veel sterker moeten gaan verdedigen, wilde men voorkomendat de hoofdstad viel. De heer Sluiter, het nieuwe lid van 's Gravenhagezag in dit ontwerp een zijde- lingsche ongegronde erkenning van de onmacht, om naar eisch te waken voor onze zelfstandigheid en onafhankelijkheid. De heer Rooseboom toonde breedvoerig aanhoe het doel van den voorstellervermindering van het legereene dwaling was. De troepen moesten sterker zijn, juist bij gemis der forten van de hoilandsche waterlinie. Een te groot con tingent was daarom thans onnoodig. Als l/t pet. der bevolking zich jaarlijks oefent, is dit voldoende om een behoorlijk veld leger te verkrijgen, Is dat nog te veel, men verwijdere uit ons wapen de fiere leuze Je m a i n t i e n d r a i (ik zal handhaven). Het door den voorsteller beoogde stelsel bestond noch in Denemarkennoch in Zweden of Portugal en Zwitserland had het verworpen. Alleen het voorbeeld van Belgie scheen er voor te pleitendoch men moest niet vergetendat dit rijk tot hare centraalverdediging gedwongen werd door de omstan digheden en door het gemis eener verdedigingslinie, zooals wij hebben, terwijl daarbij nu telkens luider wordt verkondigd, dat uitbreiding der defensie plicht wordt. Den 26 wordt de beraadslaging voortgezet. Alsdan is de voorsteller het eerst aan het woord. In den loop der zitting is ingekomen een wetsvoorstel van den heer de Savornin Lohman tot wijziging van art. 1 der kieswet. Op dit voorstel zal teruggekomen worden zoodra de juiste bewoordingen bekend zijn, daar de voorloopige opgave niet zeer duidelijk is. Bij kon. besluit van den 18 ij: 1°. de heer mr. A. L. P. baron de Constant Rebecque, gezantschapsraad bij het gezantschap te Par jsop verzoek gesteld in disponibiliteit buiten bezwaar van 's rijks schatkist2°. de heer mr. L. H. Ruyssenaersgezantschapsraad in disponibiliteitbenoemd tot gezantschapsraad bij het ge zantschap te Parijs 3°. de beer D. L. graaf van By landt, doctor in de staatswetenschap gezantschapssecretaris der 2 klasse bij het gezantschap te Londen bevorderd tot de le klasse en 4°, de beer A. W. baron Schim-

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 5