blï H IB QUIetrlei. 468 beneden 5. 369 van 359 208 90 51 37 22 10 20 30 40 50 60 f 80 melpenninck v. d. Oye, doctor in de staatswetenschap) benoemd tot gezantschaps-attaché bij het Nederlandsche corps diplomatique. Bij kon. besluit van den 18 is aan den heer mr. J. P. P. baron van Zuijlen van Nijevelt op verzoek met 1 Juli a.s. eervol ontslag verleend als nederlandsch ge zant te Parijsonder dankbetuiging voor de vele en gewichtige door hem aan den Koning en den lande in onderscheidene betrekkingen bewezen diensten, en in zijne plaats benoemd de heer Jhr. mr. A. L. E. de Stuers, minister-resident te Madrid. De heer van Zuijlen van Nijevelt is tevens bevorderd tot ridder grootkruis van den Nederlandschen Leeuw. Bij kon. besluit van den 18 is benoemd tot di recteur van het rijkstelegraafkantoor te Zandvoort de heer H. Eluytthans directeur van het post- en tele graafkantoor te Druten. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft den 20 de beide duitschers Wilhelmi, die den 26 Maart 11. getracht hebben den boekdrukker P. te Yaals over de grenzen te voeren daar hij in Duitschland voor den rechter moest verschijnenschuldig verklaard aan het zonder bevel der gestelde machten en buiten ge tallen waarin de wet het vatten van verdachten of beklaagden beveeltaanhouden van een persoon en hen met aanneming van verzachtende omstandigheden, ieder veroordeeld tot 3 maanden celstraf en vrijgespro ken van de hun mede ten laste gelegde mishandeling en verwonding. Den 20 is aan het ministerie van waterstaat te 's Gravenhage aanbesteed het uitvoeren van herstel lingen en vernieuwingen aan de rijks rivierwerken op de Boven-, Beneden- en Nieuwe Merwede, behoorende tot de werken der Merwede en Killen met het onder houd dier werken van 1 Juli 1885 tot en 30 Juni 1866 in vier perceelen. Minste inschrijvervoor perceel 1 de heer G. de Hoog te Gorinchem voor 23.100; voor perceel 2 de heer G. Beenhakker Gzn. te Slie- drecht voor 15.844.87voor perceel 3 de heer W. Volker te Sliedrechtvoor 28.900 en voor perceel 4 dezelfdevoor f 20.040. Den 20 werd te Harlingen door den commissaris van politie, den heer de Veer, een jongmensch gevat, die, in dienst van de heeren Broekman en Honders, commis sionairs in effecten te Amsterdam met eene som van 920, sedert 1.1. Zaterdag verdwenen was. Nog 760 werd in zijn bezit gevonden. In den nacht van den 20 op den 21 zijn twee Huizer botters voorbij „de Nek" onder Schellinkhout op de steenen geraakt. Het provinciaal bestuur van Noordholland heeft den 21 bij enkele inschrijving aanbesteed 1° de uit voering van metselwerken aan de havenhoofden en het plaatsen van betonblokken in de golfbrekers langs de beide havenhoofden te IJmuiden geraamd op f 25.100. Minste inschrijver de heer C. J. Kalis te IJmuiden voor 18.440; 2° het verbeteren van een deel der Heldersche zeewering bewesten de batterij Kaaphoofd behoorende tot de Bijks-zeewerken in de provincie Noordhollandgeraamd op 6354. Minste inschrijver de heer C. Bos Az. te Dordrechtvoor 6150. Nadat den 21 de rekening en de balans der Holl. Spoorwegmaatschappij over 1884 door de aandeelhouders goedgekeurd waren en het dividend op 66,50 bepaald wasdeelde de voorzitter mededat de lijn Amers foort—Nijmegen door de maatschappij aanvankelijk tot Kesteren zou worden geëxploiteerd wanneer de aan deelhouders daartoe de vrijheid verleenden. De raad van beheer was van gevoelen dat de machtiging der vergadering daarvoor oonoodig was omdat het meerdere (d. i. de exploitatie van de geheele lijn waartoe reeds is besloten) het mindere insloot. Deze meening werd door den heer mr. Moltzer niet gedeeld. Deze was van gevoelen, dat de vergadering van aandeelhouders daartoe machtiging moest verleenenmet hem deden nog 9 aandeelhouders het voorstelom den Baad van beheer te machtigende exploitatie van de lijn AmersfoortKesteren van den staatsspoorweg Amers foort—Nijmegen te aanvaardenmet het vooruitzicht om ook het daarna overblijvende gedeelte te exploiteeren, wanneer de tijd daarvoor was aangebroken. Dit voor stel werd met algemeene stemmen goedgekeurd. De gemeenteraad van Leiden heeft den 21 beslo ten de betrekking van gemeente-archivaris, uithoofde van hare belangrijkheid, reeds nu tot eene vaste en niet, zooals burg. en weth. voorstelden, tot eene tijdelijke te maken en burg. en weth. uitgenoodigd, de instructie voor dien ambtenaar in dien geest te wijzigen en een voorstel in te dienen omtrent zijne jaarwedde. Het veranderen der openbare lagere school te Koog aan de Zaan is gegund aan de laagste inschrij vers T. Zuiderbaan van Purmerend en H. Swart te Beemster voor 6648. Uit het „Weekblad der Apothekers" zien we, dat de man die aan de Leidsche giftmengster het opper- ment verkochtniet eens drogistmaar een geheel onbevoegd verkooper in de Haarlemmerstraat was. Dit maakt de zaak nog erger. Nu toch blijktzoo deze inlichting juist isdat men te Leiden vergif om honderd menschen te dooden bij onbevoegden bekomen kanen dat het Openbaar Ministerie zulk een verkoop niet als wetsovertreding vervolgt. Maar eilieve zouden we zeggen, staak dan ook uw pogen maarom de goede burgerij door wetten te beveiligen Zoo helpt het toch niets. Als iemand tegen kiespijn om wat chloroform vraagt, wijst de apothekersbediende bem soms met een zeer bedenkelijk gezicht ledig henen. Maar als een moordenaresse zwaar vergif bij een pot vol hebben wilkrijgt ze het vergif en voetstoots. Zoo zuigt men mugjes uitmaar wordt de kemel doorgezwolgen. Zelf beveiliging is voortaan nog 't best. Wij lezen de beschrijving van een werktuigje dat indien het inderdaad wat zijn werking betreftvol doet in vele gevallen zal kunnen te pas bomen. Het is onlangs uitgevonden door den heer Chr. Schroder te Erankfortdoor hem genoemd de „planograaf", en moet dienen tot het in plattengrond brengen van terreinen. Men behoeft daartoe slechts met het instrument te gaan wandelen langs de wegen enz., die men in teekening wil brengenen al wandelende teekent eene potloodstift de kaart op de verlangde schaal. Deze potloodstift is in het werktuig onbewe gelijk doch het vel papier is gespannen op een plankje, dat door middel van eene kompasnaald steeds naar dezelfde richting gekeerd blijften bovendien door den persoondie het werktuigje draagtal wandelende langzaam naar ééne zijde vooruitgeschoven wordt. Dat dragen geschiedt aan een riemzoodanigdat het plankje zooveel mogelijk waterpas ligtterwijl de vooruitschuivende beweging van het plankje veroorzaakt wordt door een scharnier datbevestigd aan de knie van den persoon bij eiken stap heen en weer gaat. Het laat zich hooren dat op deze wijze de vooruit schuivende beweging van het papier in verhouding kan gebracht worden met het juiste aantal en de grootte der stappen dus met de lengte van den afgelegden wegterwijl door de kompasnaald gezorgd wordt dat steeds nauwkeurig aangetoond wordt, in welke richting gewandeld wordt. Men zegt dat de uitvinder er in geslaagd is de vele bezwaren die natuurlijk aan de uitvoering van dit denkbeeld in den weg stonden te overwinnen. De kwartjesvinders hebben navolgers zooals blijkt uit een paar gevallen die zich in de laatste dagen te Botterdam hebben voorgedaan. Drie als heeren ge- kleede personen hunne rol spelende alsof zij elkander niet kennen en slechts door toeval in dezelfde herberg of hetzelfde koffiehuis bijeenkomen, hebben door allerlei listen hetzij den kastelein hetzij een of meer van de bezoekers, weten te bewegen, met hen in aanraking te komen. Het manoeuvreeren met drie kaarten met de daarmede gepaard gaande weddenschappen om te raden waar zekere kaart zich bevindtdoet dan regel matig het geld der onnoozele halzen op bedriegelijke wijze in den zak der valsche spelers overgaan. Als dan de politie gewaarschuwd wordtvischt zij gewoonlijk achter het net. Meest altijd zijn de heeren gevlogen of gerechtelijk niet te achterhalen. De N. B. Ct. vestigt er de aandacht opdat dit eene variatie is op hot kwartjes-vinden. De bedriegers ontmoeten elkander als onbekenden in eene herberg of een klein koffiehuis en als zij daar de lieden op de eene of andere wijze niet aan het spelen kunnen krij gen, wisselen zij munt- of bankpapier bij den kastelein. Is dan het geld eens op tafeldan gebeurt het zelfs dat zij plotseling eenige passen met kaarten maken staande houden dat de kastelein zijn geld verloren heeft, en daar zij met hun drieën de sterksten zijn den af tocht blazen vóór de politie kan tusschenbeide treden wier tusschenkomst bovendien in dergelijke gevallen niet altijd van afdoenden aard kan wezen. Men zij derhalve allerwege op zijne hoede 1 Verslag van den toestand der gemeente Alkmaar over 1884uitgebracht door Burgemeester en Wethouders aan den gemeenteraad. Aan dit verslag worden de volgende vroeger niet reeds vermelde bijzonderheden ontleend. Van de 185 overleden mannen waren 124 ongehuwd, 50 gehuwd en 11 weduwnaars; van de 161 overleden vrouwen waren 88 ongehuwd 41 gehuwd, 30 weduwen en 2 gescheiden van echt. Van de 116 huwelijken werden 108 kosteloos vol trokken n.l. 103 op Zondag middag twaalf uren en 5 op Donderdag voormiddag 10 uren. Van de prinsenzaal tegen betaling van 30 werd 2, kleine raadzaal 20 5, gewone zaal 10 1, maal gebruik gemaakt. 2 echtscheidingen en 2 huwelijken, in het buitenland voltrokkenwerden ingeschreven. Het primitief kohier der plaatselijke directe belasting telde 1668 aanslagen tegen 1646 in 1883verdeeld als volgt: 5. 14 van 70 tot 80. tot 10. 11 77 90. 77 20. 12 90 77 100. 79 30. 10 100 77 125. 77 40. 9 125 79 150. 77 50. 4 150 99 175. 77 60. 2 175 97 77 X J 77 77 200. 77 70. 2 boven 200. Het suppletoir kohier telde 50 aanslagen. Het vergunningsrecht bracht f 3750 op verdeeld als volgt 123 lokaliteiten met eene huurwaarde beneden 100 alzoo 123 x 20 ƒ2460. 24 beneden 200, alzoo 24 x 40 960. 5 300, alzoo 5 x 60 300. terwijl 2 lokaliteitendie geen sterken drank verkochten van Zaterdag namiddag tot Maan dag morgen betaalden30. Samen 3750. Met 1 werden 4 lokaliteitenwaarvoor in Mei 1883 het vergunningsrecht voldaan was, opgeheven. De hondenbelasting bracht 1560.75, f 259.75 minder dan in 1883 oper werden afgegeven 432 penningen a 3.1296.— 119 1.50 178.50 45 3.voor jaar 67.50 3 1.50 2.25 66 duplicaten ter vervanging van verloren geraakte a f 0.25 16.50 1560.75 Het tijdelijk opnemen van geld vorderde eene uitgaaf van 26.25 aan bosten en van 458.68 aan rente. Vrydom van grondbelasting voor een* zeker aantal jaren werd aangevraagd voor 52 nieuw gebouwde en vrijdom van verhooging voor 4 verbouwde perceelen. Op de gemeente-begraafplaats werden 14 grafruimten op het deelbestemd tot het begraven van protestan ten en 6 op dat voor roomsch katholieken tegen beta ling van 25 voor onbepaalden tijd afgestaan aan per sonen om daarin uitsluitend te mogen begraven. Op die begraafplaats werden 339 lijken begraven, te weten: 192 op het voor protestanten bestemde deel, waarvan 55 in eigen graven en 147 op het voor r. k. bestemde deelwaarvan 16 in eigen graven op de israëlitische begraafplaats 5 lijken. De gezondheidstoestand was zeer gunstig; besmettelijke ziekten vertoonden zich alleen sporadisch. In September 1 geval van febris typhoidea met doodelijben afloop; in Januari 1in Maart 2 en in October 1 geval van dyphteritiswaarvan het eerste met doodelijken afloop; in December 4 gevallen van roodvonkin Eebruari 1, Maart 1 November 22 en December 18 gevallen van mazelen. In het huis van verbetering en opvoeding voor jon gens waar een afzonderlijke ziekeninrichting bestaat werden 107 jongens verpleegd daarvan herstelden 100, overleden 2 en bleven op 31 Dec. in behandeling 5 jongens. 41 gevallen van koorts en 30 kneuzingen en kwetsuren kwamen voor. Het snijden van kurken was oorzaak van verscheidene ongelukken. 323 inëntingen werden verrichtdaarvan waren 36 bij kinderen beneden bet jaar139 bij kinderen van 1 tot 3 130 bij die van 3 tot 6 en 18 bij die van 6 tot 12 jaren. Onder de maatregelen genomen in het belang der reinheid enz., toen in de maand Juli de cholera in Europa uitbrak wordt genoemd het van gemeente-wege schoonmaken van eenige in zeer onreinen staat aange troffen woningen en het opruimen van eenige zonder vergunning gehouden mestfaalten. In het gasthuis werd de gemeenschap, die bestond tusschen de localen be stemd ter verpleging van lijders aan besmettelijke ziek ten en die bestemd ter verpleging van andere lijders, door het dicht metselen van een paar deuren geheel weggenomen. Met het denkbeeld der gezondheidscom missie, om eene barak op een stuk gemeentegrond aan den Omval op te richten, met het doel om eventueele choleralijders geheel geisoleerd op ruim 10 minuten afstand van de kom der gemeente te kunnen verplegen, konden Burg. en Weth. zich niet vereenigen. Vooreerst waren in het gasthuis lokalen beschikbaar die reeds in 1866 voor de verpleging van choleralijders gebruikt en thans met de zoo even gemelde verbetering weder daarvoor ingericht waren, doch bovendien bad de onder vinding, in 1866 opgedaan, geleerd, dat verreweg de meeste lijders aan cholera in hunne woning verpleegd willen worden en weigeren naar het gasthuis vervoerd te wor den. Die afkeurenswaardige opvatting zou in nog sterker mate gelden bij het plaatsen eener barak aan den Omval. De afstand was toch zoo grootdat de vrees allezins gewettigd wasdat niemand daarheen vervoerd zou willen worden gezwegen nog dat die afstand in menig ander opzicht een bezwaar zou zijn zooals voor den geneesheer, het bezorgen van genees middelen, het verkrijgen van oppassers, het begraven enz. De gezondheidscommissiehoewel zeer ingenomen met de aangebrachte verandering in het gasthuisbetreurt evenwel in haar jaarverslag zeerdat haar voorstel tot oprichting eener barak geen bijval heeft gevonden, daar zij betwijfeltof bij een eenigzins groot aantal lijders aan besmettelijke ziekten de in het gasthuis beschikbare ruimte daarvoor voldoende zal zijn. Die commissie blijft aandringen op de noodzakelijkheid van toezicht op het van buiten de stad ter consumtie aangevoerde vleesch. De commissaris van politie heeft 307 processen- verbaal wegens misdaden en wanbedrijven opgemaakt waaronder 115 wegens landlooperij en bedelarij80 wegens diefstaloplichterij en misbruik van ver trouwen57 wegens verwonding en mishandeling, 22 wegens laster en beleediging en 11 wegens ver breking van sluiting. Ter zake van politie-overtre- dingen werden 124 processen-verbaal opgemaakt 156 wegens het zich in kennelyken staat van dronken schap bevinden op den openbaren weg en 11 wegens het niet aanwezig zijn van een gewaarmerkt afschrift der vergunning in de lokaliteit. Van de nachtwachts werd f 22.60 aan boeten ingehouden. De uitgaven voor de politie beliepen ƒ5347.28, voor de nachtwacht 3517.50, voor de brandweer f 1561.ölj en voor de straatverlichting 4034.67.% Van de 119 voor de militie ingeschrevenen werden 70 door den militieraad vrijgesteld en wel 2 wegens het niet bezitten der vereischte lengte. 12 lichaamsgebreken. 35 broederdienst. 6 vrijwilligen persoonlijken dienst. 15 te zijn eenige wettige zoon. 2 lotelingen vroegen vruchteloos herkeuring hunner lichaamsgebreken. Van de 33 geleverde manschappen werden 28 bij de land- en 3 bij de zeemilitie ingediend terwijl 2 reeds vóór dien tijd in dienst waren gegaan. Van de 28 bij de landmilitie ingelijfden waren 6 plaatsvervangers en 2 nummerverwisselaars. 15 tot den dienst aangewezen lotelingen bleven buiten oproeping terwijl 1 vóór de inlijving was overleden. De schutterij ontving uit de gemeentekas eene toe lage van 2040,48het stedelijk muziekkorps, dat bij het einde des jaars 39 leden teldewaarvan 7 onbe zoldigd, en 18 uitvoeringen gaf, eene som van 2494,72. De veranderde muziektent voldeed in alle opzichten goed. De toestand der scherpschuttersvereeniging bleef on veranderd. Zij telde op 31 Dec. 20 leden. Wordt vervolgd. Stoomdrukkerij van Herms. Coster Zoon te Alkmaar,

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 6