No. 62. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. WOENSDAG 27 MEI. ONZICHTBARE HANDEN. Deze Courant wordt Dinsdag-, DondsrcLag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80 i franco door het geheele Rijk f 1, Prijs der gewone Advertentiën düfftciëel (Scbeclte, STEDELIJK. MUSEUM. Aan personeD beneden de 18 jaren wor den geene kaartjes meer uitgereikt. BuiUuUnb. B{aag«taab> UMUAKSCm COURANT. De 3 nummers f 0 06. Per regel f 0,15. G-roote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Kostelooze bezichtiging op ZONDAG, 31 Mei 1885waarvoor toegangkaarten te verkrijgen zijn ter vergadering der commissie van toezicht op Don derdag 28 Mei 1885tusschen 's namiddags 2 en 3 uren ten stadhuize. ENGELAND. Lagerhuis. Den 12 heeft minister Gladstone met nadruk doen uitkomendat het niet vaderlandslievend was de regeering met allerlei vragen over de onderhandelingen met Rusland lastig te vallen en opmerkingen te maken die andere mogendheden moesten doen gelooven, dat van Engeland alles te ver krijgen wasals men maar lang genoeg aanhield. Beitsoh-Indie. De hertog en de hertogin van Con- naught kwamen den 23 te Bombay aan van waar zij den 26 naar Engeland vertrekken. ITALIË. De minister van buitenlandsche zaken heeft de leden der internationale gezondheidsbijeenkomst te Rome, in naam des Konings, welkom geheeten. FRANKRIJK. Victor Hugo heeft kort vóór zijn overlijden verklaard dat hij den bijstand van een gees telijke niet verlangde. De aartsbisschop van Parijs had aan mevrouw Lockroy, zijne schoondochterschriftelijk aangeboden den stervende de Heilige Sacramenten toe te dienen. Hij stierf den 22, omstreeks half twee. Des oclitends hadden de president der republiekde minister-president en de president der kamer hem een laatste bezoek gebracht. Zoodra de tijding van zijnen dood bekend was gemaaktgroeide de menigtedie zich voor zijne woning reeds had vereenigd zoo sterk aan dat maatregelen moesten worden genomen om het binnendringen te beletten. De gemeenteraad van Parijs hief zijne zitting ten teeken van rouw op. De Senaat nam gelijk besluit op voorstel van zijnen voorzitter. De meeste bladen verschenen met een rouwrand en wijdden artikelen aan hem. Met toestemming der regeering is zijn lijk gedurende 3 dagen ten toon gesteld onder den Are de Triomphe in de Champs Elysées. Den 23 stond de Kamer, met 415 tegen 3 stemmen, f 10000 voor zijne begrafenis toewaarna de zitting ten teeken van rouw opgeheven werd. Een der tegenstemmers, Paul de Cas- sagnac, verklaardedat hij het krediet niet kon goed keuren, omdat de voorzitter der Kamer bij het aankon digen van het wetsontwerp het woord republiek gebezigd en dus de staatkunde in de zaak gemengd had. De heer Baudry d'Asson betreurde het zeerdat Victor Hugo, de zoon eener Vendeesche, niet in de armen van den aartsbisschop van Parijs den laatsten snik had gegeven. De Senaat heeft het krediet mede reeds goedgekeurd. Den 26 werd behandeld een voorstel van den heer Anatole de la Forge, om het lijk bij te zetten in het Panthéon. De heer Bovier-Lapierre heeft met 126 mede-leden in de Kamer voorgesteld, de belasting op het papier af te schaffen en te vervangen door verhooging van den verkoopprijs van tabak en sigaren van weelde. Senaat. Den 23 werd het wetsontwerp op den scrutin de liste (departementsgewijze verkiezingen) aan genomen nadat nog eene belangrijke bepaling daarin opgenomen wasnamelijk, dat de prinsen der verschil lende vorstenhuizen niet verkiesbaar zijn. TURKIJE. De ministerraad heeft den 20 langen tijd beraadslaagd over het jongste schrijven van den en- gelschen minister van buitenl. zaken en den turkschen gezant Musurus Pacha betrekkelijk het bezetten van zekere havens aan de Roode Zee door Turkije, waar onder Soeakim. Ingeval Turkije mocht weigeren zou Engeland zich verplicht zien regelingen te treffen voor de bezetting door eene „beschaafde" mogendheid. Dat schrijven voegt daaraan toe datzoodra de orde her steld en een geregeld bestuur gevestigd zal zijn de engelsche troepen uit Egypte worden teruggeroepen. Den volgenden morgen werden de leden van den mi nisterraad en de Groot-Vizier bij den Sultan ten ge- hoore ontvangen de uitslag daarvan is nog niet bekend. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Het afdeelingsonderzoek van eenige wetsontwerpen heeft tot de volgende opmerkingen aanleiding gegeven. Kosten van het Regentschap. Vrij algemeen was men voor deze regeling, welke, naar eenige leden hoopten, weldra door eene regeling der voogdij tijdens de minderjarig heid van den Troonopvolger gevolgd zou worden. Naturalisatie wetten. Wegens de ongelijkheid van positie van den Nederlander en den niet-Nederlander in Ned -Indie, werd de afschaffing der afzonderlijke verklaring van den Gouverneur-Generaal omtrent de geschiktheid voor de be kleeding van het Nederlanderschap ongeraden geacht. De vrees, dat die afschaffing de aanvragen voor het Nederlanderschap onrustbarend zou doen toenemenwerd echter niet gedeeld. Aanvulling der wet op de middelen, dienst 1 8 85. Wegens het nauw verband van dit ontwerp met de overige voorstellen tot versterking der middelen, werd gevraagd naar de voornemens van den nieuwen minister van financien en vooral, of hijdoor de ontwerpen van zijn voorganger tot dusver te handhaven zich daarmede vereenigt en hoe hij tot herstel van het evenwicht op de staatsbegrooting denkt te ge raken. Sommige leden stelden hun vertrouwen in den minister afhankelijk van zijn antwoord op hunne vraag, hoe hij dacht over eene belasting op het roerend vermogen. Gezind om mede te werken tot vermindering van het tekort op de gewone uitga ven, zoo achtte een deel der leden de heffing van 10 buiten gewone opcenten niet onaannemelijk. Vele andere leden hadden daartegen overwegend bezwaaromdat zij de voorkeur gaven eensdeels aan eene belasting op het roerend vermogen, ander deels om de gebrekkige regeling en den ongelijken druk der personeele belasting. Ook vreesden zij, dat deze tijdelijke hef fing, eenmaal toegestaan, blijvend zou worden. Van een anderen kant zag men juist in den druk der buitengewone opcenten een werkzame prikkel, om door betere middelen het tekort te dek ken. Men gaf echter eenige middelen aan de hand om den druk voor de mingegoeden zooveel doenlijk te verzachten en naar meer gelijkheid te streven door heffing van opcenten ook van andere belastingen. Onteigening voor een tramweg Snee k-J o u r e. Als noodzakelijke aanvulling der bestaande tramlijn Harlingen- Bolsward-Sneek vond deze tramweg bijval. De aandacht werd evenwel gevestigd op de bezwaren van den gemeenteraad van Wijmbritseradeel over onteigening van een grintweg en op zijne klacht over het leggen van bruggen, nadeelig geacht wordende voor de afstrooming der betrokken vaarten. Wijziging en verhooging der begrooting voor Ommerschans en Veenhuizen. Eenige le den meendendat de regeering bedacht had moeten zijn op de overigens te hoog geachte kosten der uitbreiding van het eigen landbouwbedrijf, zoomede dat door eigen aanfokking van vee de bosten voor aankoop van vee lager konden zijn. Andere leden zagen den Staat liever niet als landbouwer optreden en vonden in de stijging der uitgaven een bewijs van de wensche- lijkheid der afschaffing van de gestichten. Onteigening voor den aanleg eener f ieuwe straat te Nijmegen. De meeste leden erkenden het algemeen belang in dezen en achtten de onteigening noodza kelijk tegenover de ongezindheid der eigenaars tot het aangaan eener minnelijke schikking. Bekrachtiging van den verkoop van het voormalig rechtsgebouw aan de gemeente T i e 1. Men vroeg overlegging der acte van schatting. Het wetsvoorstel van den heer de Savornin Lohman luidt als volgt Art. 1. Het 3e lid van art. 1 der Wet van 4 Juli 1850 (Stbl. n°. 37) wordt vervangen door het volgende: Men moet in de grondbelasting, in het patentrecht, voor zoover niet geheven volgens tarief Ben in het personeel naar den 5en en 6en grondslagte zamen of afzonderlijkin hoofd som en rijksopcenten betalen f 20of wel in de gezamenlijke directe belastingen zoodanige somals in een bij deze wet ge voegde tabel wordt aangewezen. Art. 2 bevat de tabel, in art. 1 bedoeld Som door Gemeenten. de kiezers te betalen. f 44 42 Amsterdam 's Gravenhage Utrecht'42 Rotterdam"38 Leiden"34 Dordrecht*30 Middelburg 30 Leeuwarden 30 Delft '28 Groningen28 Schiedam'28 Nijmegen'28 Zwolle'28 Haarlem 28 Maastricht'28 's Hertogenbosch 26 Deventer'26 Arnhem"26 Som door Gemeenten. de kiezers te betalen. Zaandamt 26 Gouda*24 Kampen*24 Harlingen24 Breda*24 Zutfen24 Alkmaar24 Amersfoort22 Bergen op Zoon 22 Hoorn22 Roermond22 Helder"22 Vlaardingen 22 Ylissingen22 Enkhuizen 22 Zieriksee"22 Hilversum 22 Alle overige gemeenten des rijks f 20. Art. 3. Deze wet treedt in werking op den 1 Januari 1886. 49) „Ik wil je geen onnoodig verdriet aandoenmijn kind", ging hij op zachten bijna vaderlijken toon voort, „doch het scheen mij noodzakelijk toeje nog eens te herinnerendat je lot je toekomst in mijne hand liggen en dat je alle reden hebt om mij dank baar te zijn daar mijne macht alleen je voor straf kan vrijwaren. Wij hebben in zekeren zin een contract met elkanderwij vullen elkander aan. Natuurlijk zijn onze wapens niet gelijk. Een onvoorzichtig woord van jou kan mij nog niet schaden terwijl het er met jou slim zou uitzien wanneer ik eens voor het romeinsche tribunal trad en de rechterband met de vijf gouden munten in de hoogte heffendezeggen wildeHier zijn de laatstezoo lang te vergeefs gezochte en hij die ze stalis Francesco's koortsachtig gloeiende vuist omklemde op hetzelfde oogenblik krampachtig Cadama's arm. „Houdt opSignor Cadama ik weetwat gij zeggen wilt. Verlang alles van mijwat gij wiltik zal doen, wat gij verlangt „Zoo is het goedzoo mag ik het hoorenBedenk maar steeds mijn beste jongen dat mijn voordeel ook het uwe is „Hoe graag zou ik van dit voordeel afstand willen doen", viel Francesco hem in de rede, en zijne wangen kleurden zich hooger„wanneer ik slechts eene enkele maal voor Lucia op de knieën kon neervallen en haar zeggen dat ik Francesco haar broeder laf en el lendig genoeg benom met hare vijanden gemeene zaak te maken wanneer ik haar slechts eene enkele maal kon toeroepen Luciawees op je hoede Wat is dat voor eene dwaze teergevoeligheid Lucia zou zeker weinig vereerd zijn met de wetenschap, dat zij de eigeu zuster van eeneu muntendief was? Vroeg of laat zal zij die aangename waarheid toch wel ver nemen probeer echter nietwat ik je raden mag, Fran cesco, haar eerder te waarschuwen 1 Prent dezen raad vast in je geheugen want wanneer je het waagt, dien niet op te volgen, dan zou ik gedwongen zijn,je dadelijk in handen der politie over te geven. Dat mij dit niet moeielijk zou vallen weet je. Laat ons dit echter verder laten rusten je weet, dat je aan eenen kruisweg staatdie tot rijkdom voert of tot de ge vangenis Ken je eenen zekeren baron Menken Francesco antwoordde niet dadelijk zijn voorhoofd was gefronsd zijne lippen vast opeengeklemd. Zijn blik trof wild en gloeiend zijnen pijnigerzijn arm bewoog zich krampachtigals wilde hij zich met de gebalde vuist wreken, spoedig echter liet hij het opgeheven hoofd weer zinken. „Ik ken hem", antwoordde hij toonloos„hij komt veel bij mijnheer Dreyfusz aan huis." „Zoo is het", ging Cadama voortterwijl hij eene sigarette rolde. „Geef nu wel achtFrancesco op hetgeen ik je zeggen zalwant van al hetgeen gij tot nu toe voor mij gedaan hebt, is het volgende van het grootste gewicht. Je moet probeeren, in dienst van mijnheer von Menken te komen De Campagnees werd doodsbleek. „Vergeef mij, signor Cadama wanneer ik het waag, u hier tegen te spreken maar ik vreesdat het achterdocht zal op wekken, wanneer ik zoo dikwijls van dienst verander." „Het zal aan jou liggendat te vermijden", ant woordde Cadama streng. „Ik ken je slimheidweet dat je een verstandige knaap zijthet kan je dus niet moeielijk vallen, ten uitvoer te brengenwat ik je opdraag. Spreek me niet tegen ik begrijp welom welke reden je in de nabijheid van den handelsraad en je zuster zoudt willen blijven het zou belachelijk zijn om aan je dwaze teergevoeligheid toe te geven nu het om de uitvoering van zulk een grootsch plan te doen isIk laat het volkomen aan jezelf over om den weg te kiezen, die je te volgen hebt om in dienst van den baron te komen, verlang echter, dat het bij het einde van dit kwartaal gebeurd is." „En wat moet ik bij mijnheer von Menken doen 'jje zult nadere bevelen van mij krijgen zoodra het daartoe de tijd is. Voorloopig is het slechts om eene scherpe bewaking van den baron later waarschijnlijk om het bekomen van een document te doendat zich in het bezit van den baron bevindt." Francesco kromp bijna ineen. „Moet ik misschien nog eens stelen?" Het noodlottige woord wilde hem bijna niet over de lippen hij sidderde. „Noem het zooals je wilt De Campagnees sprong op elke druppel bloed was uit zijn gezicht geweken. Zijne slanke elastieke ge stalte richtte zich in hare volle lengte op, zijn blik was somber en dreigend. „Ik ben in uwe macht, signor Cadama maar ook uwe macht over mij heeft hare grenzen", riep hij toor nig uit. „Een vreeselijk noodlot, waarvan gjj het bestaan zoo goed keDtals ik maakte mij tot medeplichtige aan eene misdaad, u tot getuige daarvan en tegelijker tijd tot mijn verleider, mijn beul. Ik heb, om eene onteerende straf te ontgaan, er in toegestemd, om naar uwe opgave eene menigte brandbrieven te schrijven, op uw bevel alle broederlijk gevoel uit mijn hart gerukt om zonder aarzeling mijne eigene zuster aan ellende prijs te geven. Nu echter is het genoeg 1 Ik wil trach ten aan uw verlangen, om bij mijnheer Menken in dienst te komen, te voldoen, nooit echter zal ik er mij toe leenen, om met eenen tweeden diefstal de straf voor den eerste af te koopen Ook Cadama was opgestaan. Met over elkander ge slagen armen leunde hij tegen de tafel en hoorde met een boosaardig lachje op de lippen zwijgend Francesco's uitval aan. „Je spreekt als een tooneelheld mijn beste jongen' antwoordde hij honend, „men merkt altijd nog, datje eens

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1