Professor Wijzenberg. STAATSLOTERIJ. 15o£feaAnfe0nbigin9. De surnumerair der posterijen F. ran Twisk is den 15 ran Helder naar Teasel verplaatst. De gemeenteraad van Wormerveer heeft den 18 besloten tot den aankoop van den molen „de Witte Vlinder1' voor f 5000. om te sloopen welke som door de commissie tot beheer van het fonds, afgestaan door de spaarbank aldaar, renteloos ter leen aangeboden is om aftelossen in 20 jaren of 250 'sjaars en tot ver hooging der jaarlijkscbe subsidie aan de commissie ter oprichting van een of meer bewaarscholen van 300 tot 900, mits door haar twee scholen in stand ge houden worden op beide of meer te stichten scholen kosteloos toegelaten worden kinderen van overmogenden, ter beoordeeling van burgemeester en wethouders, en de oude Zuiderschool door haar doelmatig tot bewaar school ingericht en onderhouden worde. Bij den storm op den 22 is op de Zuiderzee nabij Enkhuizen de schuit van P. Dammuller omgeslagen waardoor de schipperzijn 36jarige zoon en zijn knecht E. Bakker omgekomen zijn. Op de groote lammerenmarkt te Leiden van den 22 waren 11706 lammeren aangevoerd waarvan alleen van Tessel 4300. De gemeenteraad van Middelburg heeft den 22 afwijzend beschikt op een viertal adressen tot afschaf fing der kermis. Één adres was ingediend door 235 ingezetenen een door de afdeeling van Patrimonium een door den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente en een door den kerkeraad der Christ. Geref. gemeente. De heer Cs. Maters te Vlissingen was den 23 laagste inschrijver voor het bouwen eener kerk met toren enz. voor de Hervormde gemeente te Ter-Neuzen voor f 38880. Het liberale lid der Tweede Kamerde heer E. J, Attena is ernstig ongesteld. De Handelsvereeniging te Meppel heeft besloten begunstigster te worden van de Vereoniging tot we ring der knoeierij in den boterhandelgevestigd te Amsterdamen belanghebbenden bij verbetering van den handel in boter eene lijst aangeboden om lid dier vereeniging te worden. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben de inschrijving opengesteld op eene 4 pets geldleening ter bestrijding van buitengewone uitgaven voor de provincie, in aandeelen van 500 of 1000. De eerste aflossing geschiedt 1 Juli 1887 en met 1 Juli 1897 moet de geheele leening afgelost zijn. De gemeente Deventer had op 1 Januari 1885 eene schuldenlast van f 628000. Te Edam worden pogingen aangewend tot het oprichten eener afdeeling van de Hollandsche maat schappij van landbouw. Een kon. besluit van 10 Mei, opgenomen in de de Staats-Courant van den 22, strekt ter bekendmaking van den tekst der wet van 28 Junij 1881 (Staatsblad No. 97), houdende wettelijke bepalingen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap zooals die is gewijzigd bij de wetten van 23 April 1884 (Staatsblad No. 54) en 16 April 1885 (Staatsblad No. 78). De Hollandsche suikerraffinaderij die in 1884 25.000.000 p. ruwe suiker verwerktebehaalde eene zuivere winst van 231.451.88% en keert daardoor 25*/io pet. uit. De arr. rechtbank te Arnhem heeft den zooge- naamden wonderdokter uit Wageningen Sirie wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Reeds vroeger was hij voor hetzelfde misdrijf tot gevangenisstraf veroordeeld. Te Amsterdam zijn valsche eoupons der Amster- damsche premieieening uitgegeven. De gemeenteraad van Delft heeft met 10 tegen 8 stemmen den gevraagden steun voor het stichten van een nieuwen schouwburg toegezegd. De Zuidhollandsche Credietvereeniging keert over 1884 G% pet. uit. De Haarlemsche tramwegmaatschappij vervoerde in het Teatro della Valle de lampen schoongemaakt hebt Maar het is vruchteloosdat je je driftig maakt, vruchteloos, dat je je met zulk een pathos tegen mijne bevelen aankantLaat ik je nog eens herhalen wat ik je reeds vroeger zeideben je met het begin van het volgende kwartaal niet in Menken's dienstdan wordt je door de politie over de Zwitsersche grens naar het geliefde vaderland teruggebracht, waar je de gevan genis wachtJe kunt gaan Cadama schudde de gebalde vuist tegen den vertrek kende en siste door de tanden. „Neem je in acht neem je in acht Ook de andere hief buiten de gebalde vuist op en sprak met van woede halfvorstikte stem „Neem je in acht schurk neem je in acht XVIII. Elimar's groote schilderij die sedert veertien dagen in het kunstsalon van Gurlitt tentoongesteld was, werd algemeen bewonderd en gunstig gecritiseerd. De schilder had haar „Liefde in den kerker" genoemd en deze eenigzins zonderlinge benamingwasbij de groote voorliefde van de bevolking der hoofdstad voor het on gewone alleen reeds voldoendeom de menschen bij grooten getale naar de salons van Gurlitt te lokken, Het onderwerp der schilderij was echter niet geheel in overeenstemming met deze eenigzins wijdsche benaming. De gedachtedie aan de schilderij ten grondslag lag, was zeer eenvoudig; eene jonge vrouw brengt haren, wegens eene politieke misdaad tot gevangenisstraf ver oordeelden man den genadebrief. De kleeding van den gevangenede conföderatkade grove kaftan en de hooge laarzen van rood marokijn lederduidden aan dat dit tooneel na den laatsten poolschen opstand werd afgespeeld. De kritiek der pers zwaaide vooral grooten lof toe aan debij de groote eenvoudigheid der uitvoering, geheel overweldigende realistiek der opvatting eene realistiek, die wel is waar niets gemeens had met eene van 1 Maart 1884 tot 28 Februari 1885 482000 rei zigers. Het getal betalenden tegen 10 centen was 327000dat der van kaartjes voorziene 173000, Na ruime afschrijvingen keert zij aan de aandeelhou ders 4 pet. uit. De Ned. Bell-telephoonmaatschappij keert over 1884 58,44% dividend uit. Het aantal aangesloten geabonneerden in Nederland bedroeg op 1 Januari 1885 2169 en is na dien tijd met 121 vermeerderd. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Purmerland G. Kramer te Hoorn. De spoorlijn Hoorn-Enkhuizon wordt den 5 Juni feestelijk geopend en den 6 Juni voor het verkeer opengesteld. R. van Deutekom onderwijzer te Heemskerk is als zoodanig benoemd te Montfoort. De gemeenteraad van Krommenie heeft op voor stel van den burgemeester met algemeene stemmen beslotende openbare burgerschool te veranderen in eene openbare school voor meer uitgebreid lager on derwijs. Het door den rechter-commissaris bij de arr. rechtbank te Rotterdam gevoerde onderzoek in zake Marie Jeanne Lorettebeschuldigd van moord op den japanschen zaakgelastigde Sakurada, is afgeloopen. De stukken zijn gezonden naar den procureur-generaal bij het gerechtshof te 's Gravenhagevoor welk hof zij binnenkort zal terecht staan. Zij zal verdedigd worden door de heeren mrs. Ph. A. Haas Az. uit Am sterdam en D. S. van Embden uit 's Gravenhage. De openbare verpachting van bouwland in den polder „Jannezand" te Dussen, groot ruim 275 bunders, heeft 21190 opgebracht, 1600 meer dan in 1884. Volgens de goedgekeurde rekening der Zwolsche gaarkeuken over 1884 is eene zuivere winst behaald van 876.42%waarvan de helft uitgekeerd is aan de aandeelhouders, zijnde 5 p.ct., terwijl de wederhelft bestemd is tot afschrijving op gebouwen en materieel en tot bijschrijving van het reservefonds. Aan mej. S. Roos is, door den gemeenteraad van Schellinkhout, tegen 1 Juli op verzoek eervol ontslag verleend als bewaarschoolhouderos en onderwijzeres in de nuttige en fraaie handwerken, en in hare plaats benoemd mej. H. Lubbers te Aalsmeer. De deurwaarder by het kantongerecht te Deuti- cbem ten Boekhorstwonende te Gendringen is op zijn bed doodgeschoten door een bij hem inwonenden neef, waarschijnlijk uit minnenijd, omdat beiden met de huishoudster wilden trouwen. Het examen bedoeld bij art. 11 der wet op het notaris-ambt, vangt dit jaar den 1 Juli aan en wordt gehouden te 's Gravenhage. De staats-commissie, belast met het afnemen van dat examen, bestaat uit de heeren mr. J. Kalff, raadsh. in den H. Raad, voorzitter; leden: mr. A. A. de Pinto en mr. M. A. van den Acker, beide raadsh in den H. Raad; mr. H. J. Hamaker, hoogl. in de rechtsgeleerdheid aan de Rijks-Universiteit te Utrecht; mr. W. Hemsing ontvanger der registratie en domeinen te Gouda F. Meijer, notaris te 's Gravenhage; J. F. A. van Asperen, notaris te Breda tot plaatsverv. leden mr. A. Telders, offie. van justitie bij de arr.-rechtbank te Amstordam mr. B. Hulshof! Gzn., subst.-offie. van justitie bij de arr.-rechtbank te 's Gravenhage H. W. J. Sannes, ontvanger der regist. en dom. te Steenwijk H. H. Thooft, notaris te Rotterdam P. C. L, Eikendal, notaris te 's Gravenhage; tot secretaris mr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke, commies bij het dep. van justitie. Zijdie aan dit examen willen deelnemen moeten zich ten minste veertien dagen vóór den aanvang schriftelijk aanmelden bij den vooizitter, onder overleg ging eener geboorteacte en onder opgave of zij zich aan een of meerdere gedeelten van het examen wenschen te onderwerpen. Na afgelegd examen zijn aan de kweekschool voor onderwijzeressen te Haarlem geplaatstals inwonend kweekeling mej. A. H. Kesler, van Haarlem, S. Boe- kenoogen van WormerveerM. W. G. Langeveld van zekere in de mode zijnde richting, doch die desniette min een idealistisch barakter droeg. In engeren kring was men over deze geheel nieuwe opvatting der sehilderij te meer verwonderd, daar het eerste stuk van Waldau, dat opzien verwekt hadde „Vestaalsche", ook eene kerkerscène, juist op dit punt veel te wenschen overge laten had. Maar ook in menig ander opzichtin teekening en kleurentechniek gaf de nieuwe schildery het bewijsdat de schilder intusschen groote vorde ringen gemaakt had. Elimar werd van nu af aan niet meer voor eenen genialen lichtmis aangezien, die zijne talenten misbruikte in plaats van er mede te woekeren, niet meer voor eenen „verwenden lieveling'' der heilige muzedie hij diendemaar voor eenen met diepen ernst en onvermoeide vlijt naar volmaking strevende kunstenaar. Bij de bijna algemeene bewonderingdie Elimar's schilderij in alle kringen wektebaarde eene kritiek daarvan in Rahlow's courant groot opzien. Deze droeg geheel het karakter van door nijd en afgunst in de pen te zijn gegevenzoodat de meer geziene van Elimar's collega's er de schouders over ophaalden. Zijne vijanden en benijders echter wreven zich van genoegen in de handenterwijl het publiek tusschen twee vuren gesteld in des te grooter getale naar de plaats stroomde, waar het stuk tentoongesteld was, om zich een eigen oordeel over het veelbesproken werk te vormen. Natuurlijk had men Elimar deze kritiek van Rahlow hij was van het begin af aan geen oogenblik er over in twijfelof zij kwam van hem nog denzefden dag, waarop zij verschenen wasvoorgelezen en wel nie mand anders dan de „stille Eugène", wien in het zelfde nummer der courant groote lof werd toegezwaaid. „Het is een gemeene streek", huichelde de „stille", terwijl hij zich alle mogelijke moeite gaf, om een mede lijdend gezicht te trekken „het is waarachtig eene boosaardigheid zonder weergaRahlow moest zich schamen het is uit wraak voor de oorvijgdie gij hem dezen winter toediendet maar die wraak Renswoude, D. Feikema van Amsterdam, H. W. V. Carst van HaarlemJ. Vlaskamp van St. Anna-Paroohie B. A. Rodenhuis van Harlingen A. M. Langeveld van RenswoudeB. van Heteren van Amsterdamen als uitwonend kweekeling: mej. M. C. Gerk, H. van Blij- enburgh R. G. Prinsen Geerligs, M. H. L. en S. C. M. V. Gerth van WijkA. F. van Bijlevelt, J. van der Snel en J. H. Thai Larsen, allen te Haarlem. Uit het verslag in de laatste vergadering der commissie tot tijdelijke werkverschaffing te Amsterdam den 21 uitgebrachtis gebleken, dat by haar ingeko men is een gezamenlijk bedrag van f 172,279,22, waar door aan 3786 mannen gedurende den afgeloopen win ter werk verschaft is kunnen wordenterwijl eenige vrouwen van werk voorzien zijn geworden door tus- schenkomst van het bestuur der Amsterdamsche af deeling „Arbeid Adelt". Slechts 6 werklieden zijn wegens wangedrag ontslagen. De rekening sluit met een batig slot van 4099,37, dat aan het bestuur der maatschappij voor den werkenden stand ter hand ge steld is, welk bestuur zich bereid verklaard had, mede te werken tot het oprichten van eene werkmansbeurs of bureau te Amsterdam. Na dankbetuiging aan allen, die tot het slagen dezer tijdelijke werkverschaffing me degewerkt hadden, werd de commissie ontbonden ver klaard. 26 Mei5e klasse, le lijst. Nr. 4947 ƒ25000,— Ns. 7248, 10061, 10933 en 14166 ƒ1000,— Nr. 10202 ƒ400,— Nr. 2408, 4686 7778 ƒ200,— Ns. 1299, 2052, 2231, 2467, 3095, 4411 en 14420 ƒ100,—. Onder den titel van „De Ambachtsman'' zal bij de uitgevers J. vau der Eadt Zoon te Maassluis den 6 Juni het eerste nummer verschijnen van een vakblad voor timmerlieden metselaars machinisten smeden ververs enz. De abonnementsprijs van ƒ1. per 3 maanden waarvoor het blad wekelijks wordt toegezon den, zal voorzeker menigen baas en ontwikkelden knecht uitlokkenzich er op te abonneeren. Bij het weinige, dat er verschijnt op het gebied der hierboven genoemde vakkendat dan nog door hoogen prijs slechts bin nen het bereik van enkelen valt, verdient deze uitgave voorzeker den steun van alle belanghebbenden. Kondigden wij vroeger in dit blad met ingenomen heid het werk van dr. Möbius over zenuwachtigheid aan, met gelijken lof mogen wij spreken over de „Leef regels voor Zenuwlijders, bewerkt voor artsen, hoofden van huisgezinnen enz. naar het hoogduitsch door dr. D. Hulsteerste(n) geneesheer aan de natuurkundige stichting Bethesda te Laag-Soeren, gemeente Rheden", uitgegeven door den heer G. G. Vonk te Haarlem. Dit werk werd onder den titel „Tische für Nerven- kranke" geschreven door den arts voor zenuwlijders, dr. Oscar Eysenlein te Blankenburg aan den Harz en dat het in onze taal een tweeden druk mocht be leven een zeldzaam voorkomend verschijnsel in ons land is wel een bewijs, dat het in den smaak van het publiek valt. En niet ten onregte nadat de schrij ver gesproken heeft over verschijnselen van zieke zeDU- wen over gemoedsbewegingen slaap en slapeloosheid, behandelt hij de rationele voeding en opvoeding, en wijdt hij een hoofdstuk aan den alcohol, de tabak de koffie, thee, cacao, chocolade, enz. Muziek, tooneel en schilder kunst worden niet vergeten maar juist uiteengezet in hoeverre deze kunsten kunnen dienen om zwakke ze nuwen te stalenin welke gevallen zij als verboden vruchten moeten worden aangemerkt. In het hoofd- is laaghartig foei hoe laaghartig Waarachtig hij had die loftuiting op mijn laatste stillevenofschoon het inderdaad iederdie het zaggeheel in geestdrift brachtwel achterwege kunnen laten die verliest voor mij hare waardena de beleedigingdie hij u heeft aangedaanArme vriendhet is voor u ontzettend onaangenaam De jury wordt meer op merkzaam op uwe schilderijbeziet haar wellicht ook niet geheel met onpartijdige oogen, en weigert misschien er gebeuren zoo dikwijls zulke vreemde dingen het ten toon te stellen Elimar glimlachte. Hij bende zijn collega Blankner en wist welhoe hij diens woorden moest opvatten. „Het is nog zeer twijfelachtig of ik de „Liefde in den kerker" zal inzenden", viel hij hem in de rede „ik heb er reeds eenen kooper voor „Een kooper Nu reeds P Mijn God, maar de schilderij hangt immers eerst sedert een paar dagen bij Gurlitt „Juist, maar toch heb ik eenen kooper! Gurlitt schrijft mij zooeven dat door eenen agent zesduizend gulden geboden isdat is bijna de helft meerdan i k dacht te vragen. Ik zou dwaas zijn wanneer ik niet met beide handen toegreep De „stille Eugène" duizelde er van. Wat had die ventdie Waldau, die kladder zonder talent, toch een geluk Zesduizend gulden Zooveel lieten zich nauwe lijks de meer beroemde kunstenaars voor hun werk betalen en wie kende den jongenonbeduidenden Waldau? Het was om wanhopig te worden Blankner zag er opvallend bleek uittoen hij Elimar met dit gunstige gevolg gelubwenschte. „Gij verdient uw geluk", zeide hij, „en ik benijd u niet Toen drukte hij Waldau geroerd en hartelijk de hand en liep dadelijk naar zijnen vriend Rahlow om dezen de ongeloofelijke gebeurtenis mede te deelen en hem te verzoeken oogenblikkelijk een krachtig artikel over „den kunstsmaak van het publiek" te schrijven. Dit prijkte dan ook den volgenden morgen reeds in het blad en liep over van nieuwe uitvallen tegen den schilder Waldau. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2