QLHevlcu Stlegvattöviie j3«rtchf*u. ik over het huwelijk maakt de schrijver opmerkzaam op de vele gevaren, die voortspruiten uit bet overerven ran zwakke en ziekelijke toestanden, en doet uitkomen, dat minstens 75°/0 der huwelijken ongelukkig of min stens onbevredigd verloopen(l). Lezenswaardig is voorts wat de schrijver zegt over het misbruik van drank van opium morphine en an dere bedwelmende stoffen. In het laatste gedeelte van zjjn werk wordt gewag gemaakt van de bijzondere en openbare gezondheidsleer met betrekking tot ziekten van het zenuwstelselvan berstellingoorden voor ze nuwlijders en de verschillende middelen ter genezing dier ziekten. Een woord over homoeopathievegeta- rianismenatuurgeneeskunde en kwakzalverij sluit de reeks der hoofdstukken. Uit dit kort verslag van den inhoud kan blijken in welke handen wij het werk wenschten te zienwij behoeven daar niet langer bij stil te staan. Toch kan onze lof niet onvoorwaardelijk zijn het boek heet geschreven voor artsen en hoofden van ge zinnen. Yindt de geneesheer er menige opmerking in waarmede hij zijn nut kan doenwij hebben regt te vragen of hij gebaat kan zijn met eene dorre opsom ming van namen en eene zeer oppervlakkige beschrij- ving(P) van de hersenen en een aantal zenuwen, die in het menschelijk ligchaam voorkomen; meer regt nog, twijfel te opperen aan het nut, dat de leek er uit zal trekken. Deze zal bovendien vergissen wij ons niet in het eerste gedeelte op eene reeks van kunsttermen stuiten zoodat het daardoor geheel onverstaanbaar voor hem wordt. Aan de eischen der populaire voor- dragfc is ook hierouder gewoonte niet voldaan en de spreuk qui bene distinguit bene docetuit het oog verloren. Komt dit voor rekening van den schryver, de geleerde vertaler houde ons de opmerking ten goede, dat de zin bouw vooral in het eerste gedeelte van het werk, ons voorkomt meer duitsch dan hollandsch te zijn. Het ligt misschien aan onsmaar wij hebben menigen zin twee- tot driemalen moeten lezen en bleven dan nog twijfelen aan de bedoeling. Als voorbeeld mogen de eerste zeven regels van bladzijde 18 dienen. Zinnen van 15 regelszooals bijv. de tweede op bladzijde 17 maken zelfs den gezonde zenuwachtig wat toch vooral in dit werk de bedoeling niet zijn kan. Hadden wij draconische magt over den schrijver wij logden hem bier de straf op een systematisch leerboek over de massage in zuiver hollandsch te ontwerpenwaartoe hij door zijne speciale studie beter dan menig ander in staat is en welks gemis hij, en teregt, als eene leemte in de geneeskundige litteratuur beschouwt. De druk en het papier van het werk zijn onberis pelijk, het laatste meer dan voldoende glanzend; nog eene schrede verder hierin en de schittering wordt lastig voor het oog. Dat toch hollandsche uitgevers het spiegelpapier onzer duitsche naburen niet invoeren Over de correctie geen woordbij tijds herinnerden wij ons„die zonder zonde is enz." Onze taak is ten eindemissehien vergunt ons de welwillende lezer nog een paar invallende gedachten na de lezing van dit boek bii ons opgekomenmet een enkel woord hier aan te stippen. Zoo meenen wij te moeten opkomen tegen het veelvuldig gebruik van alcohol om zoogenaamd de vertering der spijzen te be vorderen. Wie bijv. nuttigt niet zijn ei met brande wijn vermengd P Zij die zulk een regel volgen be denken niet, dat de pepsine of het werkzaam beginsel van het maagsap door alcohol nedergeslagen wordt zoodat men in de maag wat zuurachtig water overhoudt in plaats van het natuurlijke vocht, dat het voedsel ontbindt en tot onderhoud van het ligchaam voorbe reidt. De spijzen blijven derhalve in de maag, tot zich, na verwijdering van den alcoholnieuw maagsap heeft afgescheiden of wandelen zonder de noodige voorbe reiding verder en dragen niet bij tot opbouwing van het organisme. Eene tweede opmerking heeft betrekking op de keu kenboeken. Men leze wat de hoogleeraar Huizinga in zijn werk over voedsel en voeding schrijft omtrent het groote nut, dat de spijzen goed zijn toebereid en aangenaam van smaak en vergelijke hiermede de voor schriften onzer keuken-prinsessen van welke de eene de andere naschrijftzonder zich rekenschap te geven van de noodige verhoudingen ja, de meest heterogene stoffen gedachteloos naast elkander plaatst. Zoo von den wij om slechts iets te noemen in het „Nieuw keukenboek voor het burgerhuisgezinnaar de beste bronnen bewerkt (synoniem met: van anderen overge schreven) door Alida Veenhuizen dat men aan elke kan zuur waarin meloenschillen of komkommers wor den bewaard 10 grammen, zegge tien grammen kruid nagelen toevoegt. Had Alida de proef genomenzij ware tot andere gedachten gekomentenzij haar ver hemelte verstompt iawat men niet veronderstellen mag. Wordt 's winters ingelegde zuurkool gekookt, dan zal ook de minder fijn opgevoede neus op honderd ellen afstand van het kookapparaat onaangenaam wor den aangedaan. En kan het anders Volgt men de 'oorschriften door Alida voor het inleggen van zuur kool gegeven dan moet er zure of rottende gisting 'olgen. En bij het inleggen van andere groenten maakt men dezelfde of dergelijke fouten wie geeft ons een goed keukenboek in overeenstemming met de physio logic du góutzooals bijv: Brillat Savarin in het begin dezer eeuw ontwierp, en waarin voorts aan alle eisehen der hygiène voldaan wordt Dr. P. I. H. Almanakken. Een tijdgenoot deelt mededat de eerste almanak in Engeland gedrukt werd te Oxford in 1673en 'oegt er het volgende uittreksel bij van een schrijver, met name Wood: „Er werden bijna 30.000 exemplaren van gedruktbehalve een almanak op ééu blad van twee Btuivers die voor dat jaar gedrukt was en door de nieuwheid van dezen almanak en zijn titel werden alle exemplaren verkocht. De aftrek was zoo groot dat de vereeniging van boekverkoopers te Londen het copierecht voor het vervolg kocht". Davenport Adams echter zegt„Almanakken werden in Engeland het eerst in de veertiende eeuw uitgegevenen een van de eerst bekende is John Samers' kalender, geschreven te Oxford in 1380". Het boekverkoopersgilde vorderde uitsluitend het recht om almanakken te mogen uitgevenmaar dit monopolie werd in 1779 opgeheven. De belasting, hun in 1710 opgelegd werd in 1834 ingetrokken. De Nieuwe Rotterdamsche Courant maakt als eene aardigheid melding van het volgende verzoekschrift Den 5 Mij 1885. Aan den Wel Edele Heer Ze ma jestijd Den Koning Ze Majestijd Daar ik de Vrijheid heb om UEdele Ze majestijd Om UEdel een brief te schrijven of UEdele een ver Zoekschritt aan te biede Zoo Ben ik onder nemer van Publieke verkoopinge En ik ge Voudeert beb om zonder durwaarder ben begonne te verkoope. Omdat u Meheer de Dur waar der Zoo lang Weg bleef Zoo heeft hij mij gestuurt Zijn Klerk Zoo hat ik Een verkooping Op Straat Van waar de Groot 20 Guide Zoo ben ik be beboet voor 37 Guide Zoo heb ik mij ge Went na De Minister te Schravenbaage Om Ver-minde van van Boete of Straf of vrijspraak Zoo ik in Een behoeftig Stand Verkeer. Zoo ik nog maar Een Groot jaar in deze betreking ben. Dat onmogelijk het geit kan betale Zoo Vraag Ik Nederig Aan Ze Majestijd om Wat Grazie of vrijspraak, Zoo ben ik op een Leeftijd van 65 jaarGeborre in 1820 Den 19 February. En daar ik Een man ben die nog twee Kooninge dient heb bij de Grannediers En in de tijd van Vjjf jaar Geen Straf gebat. En dan Ze Majestijd Ben ik nog Redder ge Weest van Drie Minsche Zoo Er nog twee van leeven. Dat kan ik UEdele met bewijze over Legge. Zoo vraag UEdele Ze Majestijd Den Koning Dat God het in U hart zal geeven Want God Geeft U daar Zeegen en voorspoed voor Op U Levenspat. En Als UEdele geen Genade of Grazie geeft Dan ben ik voor mij leeven Ongelukig. Zoo ik ook Vader Ben ge Weest van 11 Kindere Want toen zij Alle tuis Waare bat ik Goete mij broot maar nu is er niet Een die zijn Vader uit Alle ge vaar Redde kanne nu ze majestijd un Koning nu wens ik van harte Dat Got het in uw hart mog geven om ver mindering Daar zal U Edel hier namaals Zegen Voor Ontvange daar ik twee Vrouwe gehad hep. Met de meeste hoog Agting UEdele Ze Majetijd De Koning noem ik mij In Groete Afwachtingenz. Men schrijft uit Leeuwarden Het schjjnt dat de drankwet in hare scheiding van gecombineerde neringen, hier met 12 dezer in toepassing gekomen althans te dezer stede haar doel wel eenigzins heeft voorbijgestreefd. Heeft zij het gebruik van slokjes voor de toonbank in een kruidenierswinkel willen doen ophouden de kruidenier die voor zijn bestaan dat borreltjestappen niet kan missen heeft een afzonderlijk lokaal daarvoor ingericht, dat nu feitelijk een kroeg is. Werd vroeger staaudeweg een borrel genomen of twee of drie de bezoekers van den winkel liepen af en aanen de slokjesdrinker ging heen. Na noodigen stoel en canapé tot plaatsnemen uiten eens zittende geraken de mannen niet meer onophoudelijk gestoord door bin nenkomende vrouwen en kinderen met elkaar in ge sprek en blijven zitten praten en drinken. De zedelijke invloed van het gezelschap der vrouw eu van het kind, steeds in den kruidenierswinkel aanwezigontbreekt in het tapperslokaal. Eene nuttige uitvinding. In de Vereenigde Staten heeft men onlaugs eene compositie uitgevonden, om hot papier weer glad te maken nadat men inkt of potlood heeft geradeerd of uitgewreven zoodat men op het ruw geworden gedeelte van het papier weder kan schrijven zonder dat de inkt in het minst vloeit. Het bestaat uit een mengsel van gepulveriseerde leemgenoegzame hars en een genoegzame bindende zelfstandigheid. Bij de bereiding vermengt men een deel fijn gepulveriseerd leem met drie tot zes deelen fijn gepulveriseerde hars zooals viool- of andere gelijksoortige hars en met 25 deelen genoegzaam bindende zelfstandigheid, zooals lijm gom enz. Wanneer alles goed dooreen gemengd is, wordt het in den vereischten vorm gebracht, om gebruikt te worden;, als een stift met hout omsloten evenals een potloodof op elke andere gebruikelijke wijze. Het hars dient, om de poriën van het papier te vullen waaruit de inkt ot het potlood verwijderd is en geeft het eene giadde en gianzige oppervlaktezoodat de inkt er niet op zal vloeien. Dinsdag 26 Mei. 's Gravenhage. Tweede Kamer. Het voorstel van dan heer Schepel tot beperking der defensie tot Am sterdam werd verdedigd door de heeren Viruly Borch van Verwolde de Vos en Schepeldoch ernstig be streden door den minister van oorlog die betoogde dat het veldleger onmisbaar en de verdediging van Am sterdam alleen onraadzaam is. De heer Schepel trok hierop zijn voorstel in. Berlijn, De hertog van Cumberland zal tot alle europeesche souvereinen een protest richten tegen het voorstel der pruisische regeeringóm hem van den troon van Brunswijk vervallen te verklaren. De Kei zer is volkomen hersteld van zijne jongste ongesteldheid. Londen. Het eugelsch-indisch leger ontving bericht, dat het niet langer mobiel beschouwd wordt. Verslag van den toestand der gemeente Alkmaar over 1884uitgebracht door Burgemeester en Wethouders aan den gemeenteraad. Vervolg. Onderwijs. Aantal leerlingen op 31 Deo. 1884. op de openbare op de bijzondere scholen scholen J. M. J. M. voor onvermog. 264 192 R. K. meisjesschool 335 burgerscbool 176 68 burgerschool 93 le tusschensch. 158 100 armenschool 82 2e 119 89 Christelijke school 116 71 meisjesschool 72 samen 717 521 291 406 tegen in 1883 665 495 tegen in 1883 299 389 De uitgaven voor openbaar lager onderwijs bedroegen f 45550,84de schoolgelden brachten f 7947,55 op, te weten burgerschool f 3053, tusschenseholen f 2031,60 meisjesschool f 2685 en gymnastiekschool f 177,95. Schoolverzuim. School voor onvermogenden: wegens ziekte 4.25 p.ct.. andere redenen 3 p.c. Aan 6 leerlingenwaarvan 3 voorwaardelijk, werd wegens herhaaldelijk verzuim het schoolbezoek gedurende drie maanden ontzegd. le tuBschenschool.weg. ziekte 2.25 p.et, weg, godsdpl. 0.51 p.ct. en willek. 2 pet. 2e 2,25 1.50 burgerschool gem. 2.42 2.19 meisjesschool 4'/. „bijna1/» R. K. meisjesschool 1 burger 27/s */n armen 2 moedw. 1 en 3 om andere redenen christelijke 2 20 en willek. 2,83 p.ct, Het getuigschrift van welbesteeden leertijd werd door Burgemeester en Wethouders uitgereikt aan 6 jong. en 5 meisjes der school v. onvermogenden. 3 3 le tusschenschool. n 6 n 32e sam.15 jong. en 11 meisjes. Van de 13 leerlingen der burgerschool die zich aanmeldden tot het afleggen van het toelatingsexamen voor de rijks hoogere burgerschool, slaagden 11, waar van 1 na herexamen. Een leerling dezer school werd wegens voortdurend slecht gedrag op voorstel van het hoofd door Burg. en Weth. gedurende 4 dagen van de school verwijderd. De gymnastiekschool werd op 31 December bezocht door 132 jongens en 53 meisjes. De commissie van toezicht op het lager onderwijs wijst op de vermeerdering der bevolking in de laagste klassen van de school voor onvermogenden en de le. tusschenechool en verklaartdat de in 1884 aange brachte verbetering van het lokaal der r. k. armen school voldoende is, doch dat verbetering van leer middelen en vermeerdering van personeel even nood zakelijk blijft. De zondagschool van de afdeeling Alkmaar der Ne- derlaudsche Zondagschoolvereeniging telde in Decem ber 232 jongens en 292 meisjes, 51 jongens meer en 4 meisjes miuder dan een jaar vroegerdie onder wezen werden door 25 mannen en 14 vrouwen. De drie bewaarscholen werden op 31 Dec. bezocht door 682 kinderen, 333 jongens en 349 meisjes, 21 jongens en 5 meer dan een jaar vroeger. Da rijksnormaalinrichting die op 1 Januari 1884 51 leerlingen teldebegon den 22 April den nieuwen cursus met 35 jongens en 20 meisjes, waarvan 11 j. en 7 meisjes op de voorbereidingsklasse. In het voorjaar verkregen 1 j. en 2 meisjes en in het najaar 3 j. en 2 m. de akte als onderwijzer(es). De rijks hoogere burgerschool ving den cursus 1884)5 met 49 leerlingen aanwaarvan 17 voor enkele vak ken tegen 40 leerlingen, waarvan 9 voor enkele vak ken in het begin van den cursus 1883/4. Vijf leer lingen der 5e klasse legden met goed gevolg het eindexamen af. De burgeravondschool werd op 1 Januari 1884 door 29 leerlingen bezocht en op 31 Dec. door 21, waarvan 15 reeds een beroep badden gekozen. 2 Leerlingen hebben met goed gevolg in Maart het eind-examen afgelegd 2 slaagden niethoofdzakelijk als gevolg van veelvuldig schoolverzuim. Deze inrichting vorderde eene uitgaat van 3206,50% daaronder begrepen ruim f 600 voor het vernieuwen vaa den zijgevel van het gebouw aan de gedempte Nieuwesloot. 2 Leerlingen maakten gebruik vau het onderwijs aan de klasse voor oude talen, dat f 1823,81 vorderde: aan schoolgeld werd f 70 ontvangen. De stads muziekschool werd bezocht door 68 leerlingen, 50 voor strijk-, 14 voor blaas instrumenten 3 voor beide en 1 voor slaginstrumenten de piano en zang school der afdeeling van de maatschappij tot bevorde ring der toonkunst door 76 leerlingen, 15 j. en 61 m., verdeeld in koorzangklasse sterk 10 j. en 40 m. en pianoklassesterk 5 j. en 21 m.de zangschool tot bevordering van kerkelijke en algemeene zangkunst door 26 mannelijke leerlingen. 3 Groote en 10 kleine visehaeten alsmede 7 groote jachtaeten werden aangevraagd. Twoe kostelooze ver gunningen tot visschen werden uitgereikt. Geslacht werden 754 runderen, 423 vette en 1158 nuchtere kalveren samen 2335 tegen 2754 in 1883. Wordt vervolgd. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van den 26 Mei. P. L., P. H., H. v. E.. J. B. en S. I)., allen zonder vaste woonplaats, bedelarij, de eerste, tweedeen derde 14 dagen gev. en opzending naar een bedelaarsgestichtde vierde 14 da gen gev. J. N. en N. v. d. L., beiden zonder vaste woonplaats, bede larij in verbinding, ieder 14 dagen gev. en opzending naar een bedelaarsgesticht. H. S., W. P. Wz., H. de N. en P. Ballen te Egmond

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 3