No. 64*. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. TWEEDE BLAD. ZONDAG 31 MEI. ONZICHTBARE HANDEN. ©fficiëcl (Bcbcclte. Bnittulattb. FEUILLETON. Bttmctilattb. Verhooging der begrooting voor Qmmer- schans en Veenhuizendienst 1885. MKIHAARSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat in hunne heden gehouden vergadering van de in 1883 voor het overnemen der gasfabriek gesloten geldleening van f 120000 uitgeloot zijn zeven aan- deelen van duizend gulden, zijnde Nos. 78, 99, 43, 85, 115, 86, en 71, betaalbaar den 1 September 1885 ten kantore van den gemeente-ontvanger te Alkmaar of bij de Kasvereeniging te Amsterdamzullende na dien dag die aandeelen geene rente meer afwerpen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. MACLAINE PONT. 27 Mei 1885. De Secretaris NUHOUT VAN DER YEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdatten gevolge van noodza kelijke herstellingen het verkeer voor voetgangersrijtuigen en vaartuigen over en door de brug over het Luttik-Oudorp bij de Appelsteeg GESLOTEN is van Maandag 1 Juni 1885, 's namiddags 2 uren, tot Vrijdag 5 Juni 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 27 Mei 1885. De Secretaris NUHOUT van DE» VEEN. De PATENTEN van tappers, slijters, koffiehuis houders, koffieschenkers enz., kunnen ter ge meente-secretarie wordên afgehaald van Maandag 1 Juni tot en met Zaterdag 13 Juni 1885 op vertoon van het aanslag biljet, waaruit blijkt, dat het verschuldigde patentrecht voor de helft is betaald. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomen: een onderstukje van een gouden oorbelletje; een huissleutel; een penning van de brandspuit; een zilveren rozenkrans; een gouden ketting met medaillon; een gouden brocheeen sigarenkokereen nickel armband een stalen potlood; een zwarte rozenkrans; een eindje touw; een blauw kinder-armbandje. BELGIE. De heer Rogier is 53 jaren lid der Kamer en gedurende ruim 17 jaren minister geweest. Alle dagbladen van welke richting ook, betuigen hun leed wezen over zijn afsterven en zwaaien den grootsten lof aan zijne bekwaamheden en zijn karakter toe. Hij wordt op voorstel der regeering begraven op staatskosten terwijl de Kamer, zijnen dood vernemende, ten teeken van rouw hare zitting ophief. DUITSCHLAND. Elzas-Lothaeinqen. Het lid van den Rijksdag voor Metzde heer Antoine onlangs vervolgd wegens landverraad, van welke vervolging af gezien werd heeft den 23 den heer Lockroy den vol genden brief geschreven bij het overlijden van Victor Hugo „Met de levendigste bekommering hebben wij de ziekte des onsterfehjken meesters vernomen met de grievendste smart vernemen wij zijnen dood. Door den noodlottigen oorlog van 1870 gescheiden broeders, zijn wij de getrouwste bewonderaars des ballings van 2 December. Is hij er niet meer om ons de ster van Frankrijk te toonen uit zijn voorbeeld zuilen wij den moed putten om te lijden en te wachten. Met de geheele wereld met Frankrijk onze moedervragen wij de smartelijke eer om met u en het gezin des onsterfelijken meesters leed te dragen onder dit onher stelbaar verlies". FRANKRIJK. De begrafenis van Victor Hugo is thans op den 1 Juni bepaald. 51) „RaadRaad klonk het plotseling aan zijn oor en eene krachtige hand sloeg hem op den schouder. „Gij moet mee wedden daar helpt niet aangij kent immers ook mijnen Mutaborwaarmede Kieselsberg van de Wanen mij zoo beet gehad heeft „He?" vroeg de dikke man en richtte nog half sla pende het hoofd op, „Wat is er? Ik hoor niet goed meer ik word oud „Foei oud klonk het in koor rondom hem en Dreyfusz zag zich door eenen kring van heeren omringd, in wier midden Menken stond. „Foei, mijnheer Dreyfusz, wie zal erkennendat ook ons Epicuristen eens de ouderdom verrast Dat is eene toenadering tot het filisterdom die ons vernedert „Ik neem het terug wat is er aan de hand riep de Raad zijn best doende, het geraas der dooreen- klinkende stemmen van de meest allen door den wijn een weinig verhitte andere heeren te overstemmen. „Het geldt eene weddenschap", begon luitenant von Wedell„waaraan alleen nog maar uw machtwoord uwe toestemming in het kortuw zegen ontbreekt Gij kent toch ook den Mutabor, dat schuwe beest dat ik voor twaalfhonderd gulden van graaf Kieselsberg kochten dat ik nu niet eens voor het front rijden kan omdat het totaal bedorven is „Toch een prachtig dier meende Dreyfusz. „Pooten van staal en eene borst van ijzer „Maar wat helpt dat riep Wedell„wat helpt dat, wanneer ik met het dier niets kan worden! Gij hebt het immers zelf gezien hoe ik beproefde hem op de baan te rijden onmogelijk „Volstrekt niet onmogelijk", viel Menken hierop in. Kamer. Het besluit van den president der repu bliek om het Panthéon aan zijne oorspronkelijke be steraming te hergeven en aldaar het lijk van Victor Hugo bij te zetten, werd den 28 door den heer de Mun afgekeurd. Eene door hem voorgestelde motie, inhoudende dat de besluiten door de katholieken als eene uitdaging, doch tevens als een bewijs van de zwakheid der regeering beschouwd werden werd verworpen met 388 tegen 83 stemmenterwijl eene door den heer Madier de Montjau voorgestelde motie van goedkeuring aangenomen werd met 338 tegen 90 stemmen. RUSLAND. Generaal Komaroft heeft van den Kei zer thans eene dotatie van 100.000 roebels ontvangen. ZUID-AMERIKA. De regeeringstroepen hebben te Huancayo eene groote overwinning op de troepen van Cacerès behaald. Deze laatste is gewond. ZUID-AFRIKA. De Staatscourant der Zuid-Afri- kaansche Republiek van den 22 April berichtdat de vroegere Commandant-Generaal P. J. Joubertdie wegens een geschil met de regeering bedankt had door de bevolking op nieuw gekozen is met 3915 stem men tegen 396 stemmen op den heer A, P. Cronjé. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van den 28 Mei. De heer van der Sleyden betoogtdat de nu aange vraagde som van 40000 de eerste termijn is van vier ton reeds op de jongste begrooting aangevraagd voor verbetering der gebouwen, maar toen door een amendement-van der Kaay teruggenomen. Thans bestaat er nog evenveel onzekerheid om trent de plannen des ministers als in het najaar en daarom geeft hij den minister in overweging het ontwerp terug te nemen. De heer van der ïeltz heeft ook bezwaar tegen dit ont werp, dat hij als een eerste stap tot uitvoering der gestichten- wet beschouwtwaartoe hij niet kan overgaan om de groote kostendie er het gevolg van zullen zijn veel grooter dan de minister zich voorstelt. Bovendien zal de nu gevraagde ver bouwing van het eerste gesticht voor vrouwen te Veenhuizen onvoldoende zijn. Hij bestrijdt het stelseldat bij onze bede laarsgestichten in practijk is gebracht. De gestichten te Om- merschans en Veenhuizen zijn geen bedelaarsgestichtenmaar rijksarmenhuizenalimentatiegestichtenwaarin de bedelaars zich des winters laten opnemenjom des zomers ontslagen te worden. Dit stelsel is verkeerd en hij wil niet medewerken om het te bestendigen. De heer van der Kaay ontkentdat de Kamer nu in volmaakt denzelfden toestand verkeert, als toen deze zaak het eerst aanhangig werd gemaakt. Hij ziet in dit ontwerp geen vooruitloopen hoegenaamd omtrent het stelsel der landlooperij. Wij moeten alleen dit eene gesticht noodzakelijk verbeteren nu eenmaal in de gestichtenwet deze gestichten zijn opgenomen. De heer G r a t a m a sluit zich bij den heer van der Kaay aan en ziet in dit ontwerp enkel een vraag van uitvoering; omtrent de overgelegde plannen kan deze vergadering niet oor- deelen. De gestichtenwet^is niet meer of minder voorloopig of definitief dan elk andere wet. De heer van Baar ziet in afstemming van dit ontwerp een onwil om een eenmaal aangenomen wet uit te voeren zoodat men reageert, als men den eersten stap daartoe niet wil doen. bemin, van justitie verdedigt het behoud der rijks gestichten te Ommerschans en Veenhuizen, overtuigd, dat daar voor oneindig minder uitgaven noodig zijn. Wanneer andere gestichten tot vrouwengesticht werden ingerichtdan zou dit gemakkelijk kunnen geschieden, hoewel voor verplegings- kosten veel meer noodig zou zijn dan thans. De voorgestelde verbeteringen zijn noodzakelijk. „De zaak is deze Dreyfusz ik beweer dat Mutabor het handelbaarstegewilligste en beste paard isdat er op aarde bestaatwanneer men hem goed rijdt. Dat kan Kieselsberg nietevenmin isik moet het ronduit zeggen onze vriend Wedell daartoe in staat „Dank u voor het complimentriep de bezitter van Mutabor weer. „Wij zullen echter zien, wie gelijk heeft! Baron Menken 'gelooft namelijk, en hij heeft vier weddenschappen daarop aangenomendat uw be diende mijnheer Dreyfusz, de kleine Francesco, ons allen beschamen en het dier als een tammen poedel zal weten te leiden. Wat zegt gij daarvan Dreyfusz schudde ontkennend met het hoofd. „Die bewering van Menken is wat sterk antwoordde ö9- Mutabor kan slechts door een zwaren krachtigen man niet door zulk een licht kereltje als Francesco gereden worden. Mutabor heeft een te sterke ruggegraat dat is zijn gebrek zijn eenig gebrek en daarom kan bij slechts door zwaarte en kracht be dwongen worden. Dixi Een algemeen hoera deed zich bij deze woorden van den Raad hooren. Dreyfusz had, daar hij in den laatsten veldtocht ook leveranties van paarden aan het leger gedaan had een oordeel in sportzaken vooral verstond hij zich op het uiterlijk der dieren en op hunne waarde als rijpaard. Toch schudde Menken het hoofd. „Ik kom waarachtig in het moeielijke gevalook u te moeten tegenspreken mijn waarde Dreyfusz", bracht hij hiertegen in. „Ik blijf bij mijne vroegere bewering „Wedden, mijnheer Dreyfusz, wedden schreeuwde de opgewonden luitenant en zwaaide met zijn bowlglas, alsof hij eene karwats in de hand had. „De baron moet gestraft worden voor zijne hardnekkigheid „Ik zou iedere weddenschap aannemen," antwoordde Menken „ofschoon het niet zeer gentlemanlike zou zijn daar ik omtrent den afloop geen oogenblik in twijfel ben Daar krijg ik echter een idee mag ik zelf eene weddenschap voorslaan De heer van der Sleyden zegt, dat hij de gronden van den heer van der Feltz niet deelt.Hij meent alleendat de bouwplannen nog niet voldoende zijn voorbereid en dringt aan op intrekking van het ontwerp, om nu alleen te besluiten tot den bouw van de noodige kazerne met onderofficierswoning. De heer van der Feltz houdt voldat men door aanne ming van dit ontwerp later tot voorziening van alle drie ge stichten zal moeten overgaan. De minister verklaart nader, dat het derde gesticht veel beter is dan de anderenzoodat daar althans vooreerst geen voorziening noodig zal zijn. Mocht het later noodig blijken, dan zal hij ook niet aarzelen verkoop van Ommerschans voor te stellen. Op art. 1 neemt de m i n. over een amendement-van der Kaay, om duidelijk in het artikel te vermelden, dat de uitgaaf alleen strekt voor aanbouw eener kazerne met officierswoning, ver nieuwing van het gesticht Veenhuizen I met bijbehoorende ge bouwen enz. Artt. 1 en 2 worden goedgekeurd. Het ontwerp werd aan genomen met 45 tegen 8 stemmen. Zonder beraadslaging werden daarna met algemeene stemmen aangenomen: het ontwerp tot bepaling van het inkomen der re gentes op 1 175,000; het ontwerp tot wijziging der begrooting van Ommerschans en Veenhuizen, dienst J884; de ontwerpen tot naturalisatie van H. G. Hanenkamp en acht anderen en het ontwerp tot verhooging der vestingbegrooting voor 1884. Vervolgens kwam^aan de orde het ontwerp, houdende bepa lingen betreffende het begraven van lijken van militairen bene den den rang van officier voor staatsrekening. De min. van oorlog, het verslag beantwoordende, kon niet verzekeren, dat de begrafeniskosten de som van f 10 niet zouden overschrijden. Het werd aangenomen met algemeene stemmen na eene re dactie-wijziging. Bij het wetsontwerp, houdende beschikbaarstelling van gelden voor bij het dep. van oorlog gedane verstrekkingen voor 1885, gaf de min van oorlog inlichtingen omtrent de besteding van de gelden voor premiën ter tegemoetkoming in de aanschaffing van hengsten. Het ontwerp werd eenparig aangenomen. Het wetsontwerp tot goedkeuring der tusschen den Staat en de gemeente Amsterdam gesloten overeenkomst betreffende de overdracht aan het rijk van het aan die gemeente toebehoo- rende gedeelte van de Trippenhuizen aldaar, voor100,000. De heer van Delden verklaart zich niet erg ingenomen met dit^ontwerp, als vreezende in de toekomst zeer groote kos ten, zoo al niet van verbouw, dau toch zeker van herstel. De min. van binnen 1. zaken verdedigt de overeen komst uit het oogpunt van 's Rijks belang. De Trippenhuizen zijn zeer kostbare gebouwenuit ruime beurs gestichthecht sterk en weldoortimmerd, waarvan het Rijk eigenaar is voor de eene, de stad voor de andere helft. Naar zijn oordeel waren de eischen der stad Amsterdam niet te hoog. Daarbij komt, dat de Koninklijke Academie van Wetenschappen meer plaatsruimte noodig heeft tot berging der werken, voor de bibliotheek jaar lijks inkomende. Hij heeft zieh alles persoonlijk nauwkeurig doen aanwijzen, nadat het Kamerverslag verschenen was, en ge looft, dat de som van /ÏOO.OOO,voor huis en tuin niet over dreven genoemd kan worden, een bedrag, als een billijke ver goeding door deskundigen geschat. Hij is niet voornemens het gebouw te laten herstellenalleen zal een klein bedrag voor behangen noodig zijn. Het ontwerp wordt aangenomen met 47 tegen 8 stemmen van de heeren van Kerkwijk, van Osenbruggen, van Baar, van Delden, de Ranitz, Schaepman, Schepel en Mees. Het wetsontwerp tot opruiming en beheer van vaartuigen en andere voorwerpen, in openbare binnenwateren gestrand, gezon ken, aan den grond geraakt of vastgeraakt, werd aangehouden tot den 29toen het met geringe wijziging met algemeene stemmen aangenomen werd, evenals dat tot onteigening voor een tramweg van Sneek naar Joure en voor eene straat te Nijmegen en tot bekrachtiging van den onderhandschen verkoop van het voor malig rechtsgebouw in Tiel aan de gemeente. Aan de orde is daarna het opmaken eener lijst van kandi daten om geplaatst te worden op de voordracht voor raads heer in den Hoogen Raad. Na drie stemmingen heeft voor „Voor den dag er meeriep Wedellen de Raad knikte met het hoofd. „Goed dan", nam de baron weder het woord„ik sla de volgende weddenschap voorwint Dreyfusz dan geef ik driehonderd gulden voor een souper uit waartoe ik de gezamenlijk hier aanwezige getuigen uit- noodig win ik dan is Dreyfusz verplicht mij Fran cesco als plaatsvervanger voor mijnen ouden Tompsen als jockey en rijknecht af te staan." Wedell deed nogmaals een luid bravo hooreneen klein tumult ontstondeen glas werd op den grond geworpen eu een eenigzins door den wijn bevangen portretschilder klom op eenen stoelom een warmen toast op Menken en Wedell, en Dreyfusz, Mutabor en Francesco en nog tien anderen uit te brengen. „Ik verzoek stilte 1" riep nu ook de Raad en ledigde zijn glas. „Ik verzoek u verder van deze weddenschap nota te nemen ik neem het voorstel aan „Francesco zal winnen", fluisterde later Menken Elimar in het oor. „Ik ben zeker van mijne zaak en dan hebben wij den knaap in onze machtMu tabor is een voortreffelijk paard maar hij is zadelzwak, dat is de reden dat niemand hem rijden kan. Fran cesco is licht als een veer en vlug als een aal hij bracht mij laatst een boodschap in de Tatterzaal en ik liet hem voor de grap op Tollkopf een paar maal de baan op en neer rijden. Ik merkte toen dat hij by den markies Serena ook werkelijk r ij d e n geleerd heeft ik blijf na afloop nog hier ik heb je iets te vertellen 1 Laat mij Dreyfusz eenen wenk geven het is al na twaalven het is tijd om naar huis te gaan." De Raad begreep Menken's wenk en maakte zich gereed te vertrekken. Wedell en de jonge uitgelaten kunstenaars protesteerden wel is waar krachtig daartegen en wilden nog een partijtje makenmaar daarvan wilde Waldau niets weten. Zoo vertrok men dan eindelijk riep der oude Susanne die de gasten op de trap voor lichtte, nog eenige schertsende woorden toe en wan delde in vroolijke stemming naar huis.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 5