iVüATS-LOTERIJ. Nr. 11300 1000 Ns. 3995 en 4596 f 400 Ns. 1752 1772, 1920 en 13916 200 Ns. 5236, 5508 5791 6053 6468 en 18796 f 100. den eersten kandidaat eindstemming plaats tusschen de heeren mr. Ph. van Blom, president der rechtbank te Heerenveen, lid der 2e Kamer en mr. A. E. J. Modderman, ond-minister van justitie. De heer Modderman wordt eerste kandidaat met 86 stemmen tegen 34 op den heer van Blom, die bij eerste stemming tot tweeden kandidaat gekozen werd met 39 stemmen. De heer mr. E. H. Karstenraadsheer in het gerechtshof te Arn hem, werd bij 2e stemming met 35 stemmen derde kandidaat en de heer mr. T. van HettiDga Tromp, advokaat te Leeuwar den, bij vierde stemming met 35 stemmen vierde kandidaat, te gen 32 stemmen op den heer mr. A. J. van Emden, oud-president van het hof van justitie in Surinamedie bij eerste stemming vijfde kandidaat werd. Den 1 Juni wordt de behandeling voort gezet van eene door den heer Cremers ingediende motie van orde, luidende De Kamer, van oordeel, dat vertraging in de afdoening der aanhangige regeeringsvoorstellen tot wijziging der Grond wet in 'slands belang met wenschelijk is; dat uit dien hoofde het door den heer de Savornin Lohman ingediend wetsontwerp tot strekking hebbende om aan art. 76 der Grondwet eene nieuwe toepassing te gevenniet in behan deling moet worden genomenalvorens omtrent het genoemde regeeringsvoorstel eene beslissing gevallen is besluit het wetsontwerp van den heer Lohman vooralsnog niet in de afdeelingen te onderzoeken en gaat over tot orde van den dag." t De heer Cremers deed dit voorstelomdat hij zich niet kon vereenigen met het besluit der centrale sectie om het pas ingekomen wetsvoorstel Lohman te behandelen onmiddellijk na de herziening der kiestabel op den I Juni en dus vóór de voorstellen tot grondwetsherziening. De Voorzitter stelde namens de centrale sectie voor om voor de verschillende ontwerpen der grondwetsherziening eene commissie van rapporteurs te benoemen voor al de 12 ontwerpen met het oog op het nauw verband dier ontwerpen en om aan de verslagen de noodige eenheid te verzekeren zooals in 1848 ook geschied is. Laatstgenoemd voorstel ondervond bezwaar bij den heer van der Loeff. Hij acht het voorloopig onderzoek een zeer ernstige zaak. Van geen der Jeden is het te vergen, de geschiktheid te bezitten om rapporteur te zijn voor al de 12 ontwerpen, b v. voor het administratief recht en de verdediging. Bovendien heeft hij nog een formeel bezwaar, n.l. dat de Kamer, noch de cen trale sectie bevoegd is dat voorstel aan te nemen. De afdee lingen zijn souverein in het kiezen van rapporteurs en men zou een deskundige voor één zaak of voor alles moeten kiezen of derven. Hij komt er tegen opde Kamer aan banden te leggen in strijd met het reglement van orde. De Voorzitter wijst er daarentegen op, dat, als elkeaf- deeling een anderen weg kiest, dit ook groote moeielijkheden zal teweeg brengen. De heer Rutgers zou bij verwerping van het voorstel des voorzitters, willen voorstellen eene verdeeling der ontwerpen in groepen. Hij deelt niet in het formeel bezwaar van den heer van der Loeff De Kamer is souverein moet beslissen hoe te handelen. Zich verzetten tegen het voorstel des Voorzitters doet hij niet. Alleen mocht het niet in den smaak vallen, dan zou hij willen voorstellen 3 commissiën te benoemen eene voor de algemeene beschouwingen, kiesrecht en financiën eene tweede commissie voor hoofdst. I (Rijk) hoofdst. IIafd. 6 en 7 (macht des Konings, Raad van State, ministriëele departemen ten), hoofdst. IV (Prov. Staten en Gemeentebesturen), hoofdst. V (Justitie) en hoofdst. IX (Waterstaat); en eindelijk een derde voor de vijf eerste afdeelingen van hoofdst. II, voor hoofdst. VI (Godsdienst), hoofdst. VIII, (defensie) en additioneele ar tikelen. De eerste commissie zou dus de hoogere staatkundede tweede het administratief recht, de derde de niet tot beide categoriën behoorende zaken behandelen. Hij doet dit voorstel alleen subsidair. Ook hierover zal den 1 Juni verder beraadslaagd worden. Bij kon. besluit van den 15 is vernietigd art. 33 der algemeene politieverordening voor de gemeente Bleskensgraaf' en Holwegen van 22 Juli 1879als in strijd met de wet, op grond: dat n dat artikel aan de tappers geboden wordt hunne tapperijen op zondag des ochtends van 9 tot 11 en des namiddags van 1 tot 4 uren te sluiten met bepaling dat de burgemeester om bijzondere redenen, tijdelijk of' doorloopend vergun ning kan geven om het uur van sluiting te verschuiven; dat het sluiten der deuren van plaatsen, waar sterke drank wordt verkochtop zondag geregeld is bij 3 der wet van 1 Maart 1815 (Staatsblad No, 21); en dat volgens art 150 der gemeentewet, de plaatselijke ver ordeningen niet mogen treden in hetgeen door eene regeling bij de wet van algemeen Rijksbelang is verklaard. Bij kon. besluit van den 26 is benoemd tot Menken en Elimar bleven alleen achter. Waldau zocht onder de aangebroken flesschen naar eenedie nog niet geheel ledig wasom nog eens de glazen te vullen stak aan eene der bijna opgebrande kaarsen eene sigaar aan en ging daarop naast den baron op de kanapé zitten. Menken begon te vertellen welke herinneringen de naam Wijzenberg bij hem had opgewekten van zijn kort onderhoud met dezen. „Er is veel", ging hij voort „dat mij bij dit gesprek bevredigde en zelfs gelukkig maakte. Eerstens vertoont zich door do onthullingen van Wijzenberg de geheele schurkenstreek van Cadama in een nog helderder licht. Je zult je herinneren wat ik je omtrent de poging tot vervalscbing van den avonturier verhaalde. De aanhef van het door hem vervaardigde document luidde ongeveer als volgt„Ik ondergeteekende Budo von_ Hilgersdorf, verklaar hierdoor in bijzijn van den ad vocaat Griulio Cadama uit Rome dat" enzoovoorts De woorden„in bijzijn van den advocaat Giulio Ca dama" zullen den schurk in het uiterste geval dienst doen hij wil zelf als getuige van dit verruilen der kinderen optreden en daarbij zal hem het vervalscbte document als bewijs dienen. Hackert had mij wel is waar verzekerd dat alleen hij Carmella en Hilgersdorf kennis van deze zaak konden dragen anders niemand, doch niettemin twijfe de ik nogtoen ik het valsche stuk gelezen had of misschien Cadama niet eveneens op dien tijd in B. kon hebben gewoond. Het was immers mogelijk dat de advokaat er van wistzonder dat Hackert zich zijnen persoon herinnerde. Nu ver telde mij de professordat hij met zekerheid wist dat in den tijd dat mevrouw von Hackert stierfhij Carmella en de beide pruisische officieren de eenige vreemdelingen in het dorp waren. Daardoor vervalt mijn twijfelen het is dus eene duidelijke schurken streek van Cadama om zelf als getuige te willen op treden. Wijzenberg wist natuurlijk niets dit bleek ontwijfelbaar uit zijn verhaal van het familiegeheim der Hackert's waagt Cadama het echter, om zijn plan heemraad van den Anna-Paulownapolder de heer Jhr. Mr. J. H. van Eoreest van der Palm tot heemraad van het waterschap de Schermeer de heer P. Smit Cz.: tot hoogheemraden van Waterland de heeren K. de Waart, M. C. Merens, S. van den Berg en J. P. Swart. Bij kon. besluit van den 26 is met ingang van 15 Juni aan den heer mr. H. J. Smidt, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van den raad van state. Den 27 heeft de gemeenteraad van Helder beslo ten tot vermeerdering van het aantal politieagenten met 4 terwijl de voorzitter eene hervorming van het politiekorps beloofde bij het indienen der begrooting voor 1886. De heer C. van Veen heelt wegens woon- plaatsverandering bedankt als lid van den raad. Bij kon. besluit van den 26 is de heer JTerp stra, commissaris vnn politie te Hoorn, tevens benoemd tot commissaris van rijkspolitie. - De 32e algemeenö vergadering van de Vereeni- ging van Christelijke Onderwijzers werd den 26 te Amsterdam door omstreeks 300 leden bijgewoond. Volgens het uitgebrachte verslag bedroeg het ledental 955° dus 50 meer dan in 1883, en 24 donateurs. De Vereeniging heeft 20 afdeelingen. Haar geldelijke toe stand is gunstig. Aan contributiën werd f 907 ont vangen de inkomsten bedroegen in het geheel f 1430.50, de uitgaven f 812 alzoo een batig slot van f 318.50. Het bestuur drukt zijn leedwezen uit over de op richting eener nieuwe vereeniging van christelijke onderwijzers en onderwijzeressen die de gereformeerde belijdenis als haren grondslag erkent. Den 27 is te 's Gravenhage aanbesteed het maken en stellen van den ijzeren bovenbouw voor zes draai bruggen over het verruimde en gedeeltelijk omgelegde Zederik-kanaal tusschen Vianen en den Staatsspoorweg bij Schotdeuren behoorende tot de werken voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Merwede. Minste inschrijvers de heeren L. J. Enthoven C°. te 's Gravenhage voor f 74.299. - Den 27 is te Leeuwarden een geheel gezin bestaande uit man vrouw en zwager na bet gebruik van erwtensoep door de vrouw toebereidongesteld geworden. Uit een ingesteld onderzoek bleek dat de vrouw, meenende aardappelmeel in de soep te doen daarin ratten kruid had gemengd dat voor eenige jaren geleden ter verdrijving van ratten gebruikt en nu met de schoonmaak weder te voorschijn gekomen was. Door spoedig verleende hulp is de toestand dier personen bevredigend. In den nacht van den 27 op den 28 zijn te 's Gra venhage socialistische smaadschriften aangeplakt, in den vorm van een buitengewoon Staatsblad van het Koning rijk der Nederlanden en valschelijk vermeldende, gedrukt te zijn ter algemeene landsdrukkerij aldaar. Het biljet bevatte een valsch staatsrechtelijk testament des Konings en de gedrukte oaderteekeningen van den Koning en den minister Heemskerk. De justitie onderzoektwie de drukker en wie de verspreider is. Te Rotterdam en Amsterdam zijn dergelijke biljetten aangeplakt. Een der aanplakkers in laatstgenoemde plaats zekere Bar tholomew van Ommeren commissionair van beroep en wonende aldaar op het Rokin, is in hechtenis genomen. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft den 28 het maken eener achilderijzaal boven de conciërgewo ning van net Prinsenhof en het doen van eenige ver nieuwingen in die woning, geraamd op f 5095, gegund aan den laagsten inschrijver L. Blad voor f 4560. De heer A, Germain te Charleroi was den 28 voor f 78078 laagste inschrijver naar de levering van gesloten goederenwagens platte wagens en langhout- wagens ten dienste der staatsspoorwegen op Java. Maria Christina de Leeuwde Haagsche hon- denscheersteris den 28 voor de 118e maal wegens dronkenschap veroordeeld. Bij de wedrennen den 28 op het terrein achter het rijks museum te Amsterdam gehouden met Iraai weder en onder veel belangstelling, was de uitslag als volgt: 1. Inwijdingsprijs. Vlakke baan. Zes deel nemers. Prijs Ludovic van Ch. Liénart2e pr. Boraine van graaf de Ribaucourt3e pr. Maria van L. Evelijn. 2. Weiter Handicap. Vlakke baan. Zes deelnemers. Ie prijs Viveur van G. de Lichtervelde2e pr. Mon Prince van A. Declou3e pr. Carolette van luit. van Diepenbrugge. 3, Verkoopprijs. Vlakke baan. Drie deelnemers. Ie prijs Manneken van J. Verstraete 2e pr. Amulette van G. de Lichtervelde 3e pr. Princier van jhr. G. den Tex 4. Museum Stakes. Vlakke baan. Zes deelnemers. Ie prijs N. van L. Evelijn2e pr. Coolkerke van L. de Buisseret3e pr. Madeion van de Ribaucourt. 5. Amsterdamsche Stakes. Hurdle race. Negen deelnemers. Ie prijs Chronometer van luit. Me- telerkamp 2e pr. Marplot van Edwards 3e Guntelette van L. de Buisseret. 6. Military eerste serie. Hurdle race. Zeven deelnemers. Ie prijs Ready van luit. A. van Duuren 2e pr. Tom van luit. Punt; 3e Tegée van luit. v. d. Capellen. Den 28 is de nieuwe kerk aan het Sparen te Haarlem bestemd voor de r. k. parochie van den H. Dominicus door den bisschop van Haarlem plechtig ingewijd. Den 29 is tot lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht gekozen de heer mr. A. W. van Beek Calkoen, antirevolutionair. De arr. rechtbank te Maastricht heeft bij von nis in raadkamer gewezen tegen Cesar Timmermans rechtsingang verleend ter zake van moord en manslag. De Amsterdamsche bank keert over 1884 6 pet. dividend uit. De Wester-Suikerraffinaderij heeft in 1884 25.000.000 P. ruwe suiker verwerkt tegen 12.000 000 in de elf maanden van 1883. De winst, groot 224.377 is behalve voor eenige kleine afschrijvingen besteed tot dekking van het verlies over 1883, groot f 96,680 en verder voor afschrijvingen op machineriën f 89982 en op oprichtingskosten f 33733. De gemeenteraad van Schermerhorn heeft beslo ten, de vroeger door de gemeente gesloten geldleenin- gen te veranderen in eene enkele leening, groot/24000, aan te gaan met het gemeentecrediet. De verkiezing voor een lid der 2e. Kamer in het hoofdkiesdistrict Arnhem is bepaald op den 18 Juni en eventuëele herstemming op den 2 Juli. Te Purmerend moet tusschen de heeren F. Mid- delhoff Bz. en J. Dekema Dz. herstemming plaats heb ben voor lid van den raad in plaats van den heer Mr. H. C. Hooft Hasselaer. De jaarwedde van de wethouders der gemeente St. Maarten is met ingang van 1 Januari 1885 vast gesteld op f 10 voor iederdie van den ontvanger der gemeente Bloemendaal met ingang van 1 April 1885 op f 375. Tot zetters voor 's rijks directe belastingen zijn door den Commissaris des Konings, in plaats van over leden of vertrokken personen, benoemd: te Amsterdam de heer H. J. C. Ankersmit: te Anna Paulowna de heer J. A. Zur Mühlen te Barsingerhorn de heer E. Kluyver te Broek in Waterland de heer L. de Oude: te Graft de heer P. van der Meerte Haarlemmer meer de heer A. Pruissen te Jisp de heer J. Boon: te Obdam de heer C. Spil: te Oudkarspel de heer K. Az. Kroonte Wieringerwaard de heer D. Sleutel te Wijdewormer de heer K. Brouwer en te Zaandijk de heer A. Vis. Het station Hoorn bracht van 20 Mei tot en met December 1884 55499.67 op het station Purmerend over datzelfde tijdvak f 15153.44. - De arr. rechtbank te Rotterdam heeft de bekende oplichters W. J. Heijstek en J. J. Th. Klumpgens we gens bedriegelijke oplichting veroordeeld ieder tot 4 jaren gevangenisstraf. 29 Mei5e klasse, 4e lijst. ten uitvoer te brengen, dan zouden we in den pro fessor in elk geval eenen nieuwen bondgenoot vinden, om te(»en den avonturier met alle kracht der wet op te treden. Het meest verheugden mij echter de mededeelingen van Wijzenberg omtrent Carmella's karakter. De op voeding mag de ruwe vormen wegnemen louteren veredelen, het bloed erft over, en dus zou het voor mij een soort psychologisch raadsel geweest zijn wan neer Lucia's moeder geweest was wat ik vreesde. Dreytusz vertelde mij, dat Francesco zijne overleden moeder nog met bijna afgodische liefje aanbidt, en reeds dat bracht mij in twijfel. De professor schildert Carmella echter ook als eene arme zwaar beproefdedoch brave en rechtschapen vrouw en dat komt overeen met de inlichtingen die ik door middel van den duitschen consul in Rome op discrete wijze inwon. Volgens dezen was zij slechts marketentster gewordenom niet op schandelijke eerlooze wijze onder te gaan Hilgersdorf', die duivel in menschengedaante van wien het nog in zijnen ouderdom bekend was - hoeveel meer dus in zijne jonge jaren dat elk mooi meisjes gelaat in staat was hem in een waren roes te brengen, kon natuurlijk niet nalatende arme vrouw met zijne aanzoeken lastig te vallen. Carmella wees hem terug, zeide de professor, en dat is, na alles wat ik over die vrouw hoorde ook waarschijnlijk. Dit eene echter weten wij zekerHilgersdorf heeft Carmella niet vóór de geboorte van Lucia gekend Ik vreesde lang, dat dit het geval had kunnen zijn Elimarals een steen heeft deze vrees op mijn hart gedrukt Ik las je voor eenigen tijd de plaats uit mijn dagboek voor waarin deze zonderlinge ontmoeting tusschen Hilgersdorf en Carmella in het bivouac voor Podol in het jaar 1866 wordt geschilderd. Eerst in de laatste levensdagen van kapitein von Hackert was mij dit lang vergeten boek weder in handen gekomen, en zoo kwam ik op de gedachte; dat Carmella, die in deze kleine episode zulk eene eigenaardige rol spee de, identiek kon zijn met de marketentster der alpenjagers van Garibaldimet dezelfde Carmella van wie mij Hackerttoen wij gewond in de barakken van Coblenz la«en verteld had. Eene geheime vrees beving mij was het dan zoo onmogelijkdat Hilgersdorf reeds vóór den dag, waarop Carmella in het wijngaardeniers- huisje in het Tessiner dorpje werd opgenomen deze gekend haddat zijne hulpvaardigheid bij de ruiling der kinderen uit persoonlijk belang voortsproot Niet denkende dat Hackert's leven nog slechts aan een zijden draad hing was ik onvoorzichtig genoeg hem deze gedachten die vermoedens mede te deelenwat zijn zenuwgestel vreeselijk schokte en ik beschuldig mezelf er van zijnen dood verhaastte Ik maak mij zelf daarvan een verwijt, maar ik zweer je, Elimar, ik heb het met de beste bedoelingen ge daan De 'gedachte, dat Lucia Hilgersdorf, dien ellen- digenhartstochtelijken, laaghartigen manzoo na kon staan, was onuitstaanbaar voor mij, maar zij was opge wekt door eene zeer verklaarbare verwisseling der omstandigheden, die mij daartoe brengen moest. Nu ben ik echter op dit punt gerustgesteld. Wij zenberg was een intieme vriend van Hilgersdorf, er kan dus geen twijfel meer bestaan, wanneer hij beweert, dat deze Carmella eerst in B leerde kennen. Ook de oplos sing van die bivouac-episode voor Podol heb ik door zijn" verhaal gevonden. Carmella kreeg plotseling en dat spreekt voor haar rein moederlijk hart -— verlan gen naar haar kind. Zij wistdat Hackert en Hilgers dorf'duitsche officieren waren en dus zocht zij naar hen. God gevedat het plan van Cadama verhinderd wordt vóór het tot rijpheid komt, vóór Lucia hoort dat zij niet de dochter van den kapitein is dat zou haar vele moeielijke uren besparen. Gelukt het mij Francesco eene bekentenis te ontlokken dan hoop i een punt te vinden waarop wij Cadama met behu p der politie kunnen te lijf gaan. Dat zal echter een slag zijn, die al het gespuis dat zich om geschaard heeftverstrooien zal als kaf voor den wind En daarop, Elimar willen we onze glazen ledigen Wordt vervolgd. Stoomdrukkerij van Herms. Coster Zoon te Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 6