No. 65. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. WOENSDAG 3 JUNI. ONZICHTBARE HANDEN. Prijs der gewone Advertentiën (Dfficiëel (Bcbeeltt, De Catalogus van Schilderijen en Oudheden in het museum is voor bezoekers daarvan bij den concierg-e van het stadhuis verkrijgbaar tegen be taling van tien centen en voor belangstellenden bij Herms. Coster Zoon, boekhandelaars te Alkmaar tegen betaling van twintig centen. fSnittnlanb. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. .MILITIE en SCHUTTERIJ. De onderstaande personen worden verzocht zich ter gemeente secretarie aan te melden Pieter Bontes, Berns. Johs. SelhorstPieter Schraverns Gerrit Roobeek. BELGIE. De gemeenteraad van Brussel heeft met algemeene stemmen besloten, een borstbeeld van Rogier op het stadhuis te plaatsen. DUITSCHLAND. Hoewel de Keizer in beterschap blijft vooruitgaan en zich den 29 voor een der vensters van zijn paleis vertoonde, om den feeststoet van het draaiersgildedat zijn 200jarig bestaan vierdete zien voorbij trekkenzoo heeft zijne dochterde groot hertogin van Baden haar vertrek naar Karlsruhe toch onbepaald uitgesteldom haren vader gezelschap te kunnen houden. Den 1 was de Keizer na een zeer goeden nacht zeer wel. De West-Afrikaansche stoomvaartlijn der firma C. Woermann ia in eene nieuw opgerichte aandeelen maat schappij overgegaan die de 5 aanwezige stoombooten voor f 1.380.000 overneemt en 3 nieuwe stoombooten zal laten maken op duitsche werven. Het aandeelen kapitaal, groot f 1.800.000, is geheel geplaatst; de aan deelen komen niet ter beurze. Het voornemen bestaat eene prioriteitsleening te sluiten van f 600.000. ENGELAND De Daily News behelsde den 1 een schrijven van den bijzonderen secretaris van den minis ter van buitenl. zakendat dit blad betreffende den stand der onderhandelingen over Afghanistan niet juist ingelicht was geweest en die onderhandelingen nog voortduurden. De conservatieve avondbladen van den 30 lieten zich over die officieuse mededeeling reeds niet gunstig uit. De vraag of lord Rosebery die in de vorige week aan zijnen vriendgraaf Herbert von Bismarckte Berlijn een bezoek brachtal dan niet eene staatkun dige zending vervuld heeftgeeft in de bladen tot uitvoerige besprekingen aanleiding, zonder dat bepaald blijkt, of de uit dat bezoek gemaakte gevolgtrekkingen al dan niet juist zijn. 52) XIX. Mutabor. In eene particuliere rijbaan in de Karlsstrasze waarvan de eigenaar aan alle sportsmen in Berlijn wel bekend waskwamen den volgenden morgen om tien uurvolgens afspraak al de heeren die aan de wed denschap betreffende Mutabor op het feestje bij Elimar hadden deelgenomen bijeen. Tegelijk met Dreyfusz was ook Francesco binnenge komen. Toen de Raad hem 's morgens mededeelde waarom het te doen waswas hij onwillekeurig ver bleekt. Hij dacht aan zijn laatste onderhoud met Ca- damaaan diens bevel om te beproeven bij Menken in dienst te komen. Was 't het toeval, dat hem hierin tegemoet kwam Francesco vereerde den baron die altijd vriendelijk tegen hem was en hij zou er nauwelijks tegen hebben opgezien om den dienst bij Dreyfusz te verlatenwanneer de gedachte aan Lucia hem niet had teruggehouden. De arme jongen had eenen zwaren strijd te doorstaande groote vrees echter voor de schrikbeeldenhem door Cadama ingeval van onge hoorzaamheid voorgespiegeldoverwonnen eindelijk ook de stem des harten. Francesco had het jockeycostuum te voorschijn ge haald dat hij als trainer bij den marchese Serena gedragen had. De blouse van licht violette zijde de broek van wit leder de keurige laarzen en de bonte muts op de zwarte harendat alles stond den Cam- pagnees voortreffelijk. Met dit luchtige costuum werd ook de oude lust tot rijden weder bij Francesco wakker. Menken had gelijk wie eenmaal in de arena overwonnen heeftvoor hem is het zadel een rozenbed Francesco verheugde er zich reeds bij voor baat in zijne oude kunstvaardigheid weder eens op de proef te kunnen stellenhij verlangde naar den FRANKRIJK. Op eene den 28 te Parijs gehouden bijeenkomst van revolutionairen is besloten bij de uit vaart van Victor Hugo de roode vlag te vertonnen daar het eene schoone gelegenheid was om de aan dacht van geheel Europa op de sociale kwestie te ves tigen en die vlag ten aanzien der geheele wereld te ontplooien. Enkele personen werden met de uitvoe ring belast. Te Dieppe is bij een brand in eene bakkerij de vrouw des huizes met hare drie dochters meisjes van 10 tot 15 jaarin de vlammen omgekomen. In den nacht van den 30 op den 31 is het lijk van Victor Hugo gekist. De kist is van lood in een tweede van eikenhoutdaarin zijn behalve de photografiën der kinderen en kleinkinderen een ruiker rozen en me daillons van Victor Hugo gelegd. Te kwartier over zevenen werd het lijk naar de Are de Triomphe in de Champs Elysées overgebracht en op een door den bouwmeester der opera Charles Gamier ontworpen praalbed van ongeveer 22 el lengte gelegd. Het was versierd met een medaillon voorstellende de vrijheid met schilderstukken draperiën enz. Het timmerwerk daarvan kostte f 3000, het krip f 7500, het geheel f 75000. Twee eskadrons kurassiers en de schoolbataillons bewaakten het lijk dat door duizenden bezocht werd. Den 1 bewoog zich sedert den ochtend een onafzien bare menigte langs de wegen welke de begrafenisstoet zou nemen. Onder de Are de Triomphe voerden zes personen het woord. De president van den Senaat Leroyer, zeide dat Victor Hugo steeds zijn oog had gericht op de ge rechtigheid als het hoogste ideaal en een machtigen invloed had geoefend op het zedelijkheidsbegrip der Franschen. De president der Kamer, Floquetzeide, dat niet „begrafenis" maar „apothéose" het woord was voor het geen men aanschouwde. Hij noemde Victor Hugo den on8terfelijken apostel wiens geestdrift allen zal overleven en het „Vrijheid Gelijkheid en Broederschap" ten slotte toch den zege in deze weield zal doen behalen. Emilie Augier, de gevoelens der Academie Fran9aise vertolkende, zeide „Aan den koninklijken dichter brengt men heden een koninklijke hulde." De minister van onderwijs Goblet zeide dat Vic tor Hugo zou blijven de verpersoonlijking dezer eeuw en wees op het humane karakter van den overledene die de vertegenwoordiger was van de verdraagzaamheid en den vrede. Toen deze redevoeringen waren uitgesproken zette de stoet zich in bewegingwaarbij geen enkel ongeval plaats vond. Senaat. Den 30 werd de motie van den heer Ravignan waarin opgekomen werd tegen het besluit, strijd met Mutabor, die hem door Dreyfusz als een koppig en halstarrig paard was afgeschilderd. Aller oogen richtten zich op Francesco toen hij de rijbaan binnentrad. „Flinke jongenmerkte luitenant Markwitz tot zijnen buurman opeenen dikken schilder met lange lokken wien niet zoozeer belangstelling als wel nieuws gierigheid hierheen had gelokt. Ook luitenant von Wedell stond in de nabijheid, die eveneens wel toe stemmend met het hoofd moest knikken ofschoon het hem met het oog op zijne weddenschap aangenamer geweest warewanneer de „flinke jongen" een minder goede ruiterfiguur gehad had. „Een oogenblik mijn waarde Francesco", wendde de baron zich op fluisterenden toon tot den Campagnees. „Wantrouw Mutabor niet, het is een voortreffelijk paard maar week in den bek en het kan op den rug niet veel verdragen Ga voorover zitten en houdt den teugel niet te vastdan zal het wel gaan. Bovenal moet gij voorzichtig zijn bij het opstijgenopdat het dier niet schuw worde." Francesco knikte. Er werd eene deur geopend en Mutabor door eenen stalknecht aan den teugel binnen geleid. Mutabor was werkelijk een prachtig dier groot en statig met eenen schoonen halsfijne pooten, sterk van rug en toch elegant. Maar de schuwe bewegingen met den kop de onrustige loophet lichte trillen der zijden toonden op d6n eersten blik de slechte dressuur. Nieuwsgierig traden de heeren nader en vormden eenen halven kring om het prachtige dier. De meesten bewonderden het, alleen Wedell stemde daarmede niet in. „Wij zullen eens zien", zeide hij „wat al die fraaie vormen waard zijn. Het is als met eene schoone vrouw, die geen karakter heeft De jonge portretschilderdie den vorigen avond zoo uitgelaten vroolijk geweest waskwam tegen zulk eene oneerbiedige vergelijking op intusschen liep Francesco op Mutabor toe. Het eerstewat hij deedwas den stalknecht de teugels voorzichtig uit de hand nemen deze bad het dier zoo stevig vastgehoudendat het gebit het knelde. Nu streelde Francesco den hals van Mutabor, en zat toen zoo plotseling in den zadelalsof hij vleugels om het Panthéjn aan zijne oorspronkelijke bestemming te hergeven verworpen. De door de regeering ge vraagde eenvoudige orde van den dag werd aangenomen met 192 tegen 72 stemmen. Kamer. Den 30 is op verzoek van den minister van buitenlandsche zaken met 306 tegen 113 stemmen verworpen het voorstel, om de goedkeuring der met den Koning van Cambodja gesloten overeenkomst uit te stellen en de overeenkomst daarna goedgekeurd. ITALIË. Het gerucht, dat de regeering het engelsche voorstel om de egyptische kust aan de Roode Zee te bezetten aangenomen had is tegengesproken. SPANJE. In het Atheneum te Madrid is eene rede uitgesproken over de inenting tegen de cholera waar mede Dr. Ferran zich be'.ig houdten o. a. eene door al de geneesheeren te Alcira onderteekende verklaring voorgelezen dat die inënting bewonderenswaardige uit komsten heeft opgeleverd. Aan dr. Ferran die op verzoek der leden hun werd voorgesteldwerd eene warme holde gebracht. De minister van binnenlandsche zaken, die aanvankelijk bezwaar scheen te hebben tegen het voortzetten der inënting heeft thans daartoe ver gunning gegeven o. a. onder voorwaarde dat eene regeeringscommissie van 4 geneesheeren tegenwoordig zij, om over de uitkomsten te oordeelen. Deze commis sie moet verklaren of men werkelijk met cholera te doen heeftde ingeënte personen bezoeken den heer Ferran de van choleralijders afkomstige stoffen, waaruit hij zijne microben moet kweeken ter hand stellen en bovendien verklaren of de proefnemingen zonder ge vaar kunnen genomen worden. De inënting der kin deren moet met goedkeuring der ouders geschieden. De door de commissie te onderzoeken personen moeten uit verschillende standen gekozen worden. Haar verslag moet aan de medische faculteit gezonden en openbaar gemaakt worden. ZWITSERLAND. De groote kantonnale raad van Bern heeft met groote meerderheid van stemmen eene nieuwe wet op de koepokinënting aangenomen. Vol gens die wet is iedereen verplicht, zich te laten inënten, behalve wanneer er bljjkens verklaring van een genees kundige bedenking tegen bestaat. De inënting geschiedt uitsluitend met stof van het kalfzij is als de ouders het toestaan ook geoorloofd met humane stof. De staat zal de stof kosteloos leveren aan de geneeskun digendie hunnerzijds verplicht zijn de onvermogenden kosteloos in te enten. Voor nalatigheid en onvoorzich tigheid bij het verrichten der kunstbewerking kan de geneeskundige gerechtelijk vervolgd worden. De wet moet thans nog onderworpen worden aan de volks stemming. gehad had. Mutabor wilde steigeren, doch zijn be rijder liet hem hiertoe geen tijd. De knieën stevig in de zijden gedruktvoorover gebogenom voorloopig geen druk uit te oefenenden trensteugel slap hou dende en ook den stangteugel slechts weinig gebrui kende drong hij Mutaborom vooruit te gaan. Maar Mutabor wilde niet. Hy hield wel is waar met steigeren opdoch stond pal op dezelfde plaatsspeelde met de kinketting en stampte met de voorpooten op den grond. Francesco gebruikte daarop de sporen. Mu tabor deed eenen geweldigen sprong zoodat de kring van heerendie zich rondom het dier gevormd had, uiteenstoof, galoppeerde eerst en verviel dan in een onrustigen draf. Maar langzamerhand werd zijn gang rustigeren zijne bewegingen minder wild. Francesco reed zeer voorzichtig en voegde zich naar alle bewe gingen van het paard steeds voorovergebogen en de teugels slap houdende. Slechts aan den druk der knieën kon Mutabor merken dat hij zijnen meester droeg. „Drommels", riep Wedell, „dat gaat prachtig Een, twee een twee een twee als op de parade Nu wij zullen zien ik geloof nog niet aan de over winning voor ik hem heb zien galoppeeren 1" En de galop kwam eerst nog eenigzins wildmaar dan volkomen gelijkmatig als de draf. Mutabor was gerustgesteld; hij voelde nauwelijks eenige drukking en zijne tong was vrijmeer verlangde hij niet. Dreyfusz sperde de oogen wijd open. Hij merkte den kleinen kunstgreep niet op die Francesco aan wendde en stond verbaasd over de rijkunst van zijnen bediende. In korteregelmatige stappen ging Mu tabor voorwaarts iedere spier teekende zich op zijne blanke huid af, de pooten werden regelmatig uitge slagen en witte vlokken schuim vertoonden zich aan den bek. „Gewonnen Menkenriep Dreyfusz en wendde zich tot den aangesprokenedie lachend tegen den deurpost leunde. „Duivels! Nu moet ik toch ook nog eens probeeren het zou toch eene schande zijn wanneer ik niet even goed rijden kon als die jockey Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1