Bimictilatib. Grondwetsherziening. STATEN-GENEEAAL. Tweede Kamer. W ijziging van de artikelen 240, 242 e n 247 der gemeentewet. Naar aanleiding van de bij het 2e af- deelingsonderzoek gerezen bezwaren zijn de rapporteurs in overleg getreden met de ministers van binnenl. zaken en finan ciën. In eene eerste bijeenkomst op 10 April 1885 werd door hen medegedeelddat zij zich niet sterk konden maken voor het gevoelen der Kamer, vermits de afdeelingen b\j het gehou den tweede onderzoek ver van voltallig waren. Er werden drie vragen aan de regeering gesteld. Of zij bedoelde, de nitkeering van 4/5 van het personeel, over het belastingjaar 1884/5 in elke gemeente geheven, voor goed vast te stellen, in dien zin, dat de gemeeutebestnren daarop voor altijd kunnen blijven rekenen, zoolang slechts de grenzen hunner gemeente onveranderd blijven, en of het niet beter was, aan den voorgestelden maatregel een tijdelijk karak ter te geven, door te bepalen, dat die uitkeering b. v. jaarlijks met een gering percentage zal worden verminderdof wel dat deze wet na een zeker tijdsverloop zal worden herzien 2°. Zou zij niet alsnog, terugkomende op haar voorstel, ra kende de opcenten op de grondbelasting, a. de uitkeering aan de gemeenten op gewijzigden grondslag willen regelen, b. v. door de gemeentebesturen te laten beschikken over 4)5 van de opbrengst van het personeel, hooldsom en opcenten, over 1884/85 in hunne gemeente geheven;,b. de gemeentebesturen laten beschik ken over 1/3 deel van het gezamenlijk bedrag, door elk hunner in de laatste vijf jaren gemiddeld getrokken uit de uit keering van 4/5 personeelopcenten op grondbelasting en personeel en hoofdelijke omslagen of andere plaatselijke directe belastingen, met dien verstande, dat deze uitkeering in geen geval voor eenig gemeentebestuur meer zou kunnen beloopen dan het bedrag daaraan krachtens art. 240 N°. 1der ge meentewet over 1884/85 uitgekeerd? 3». Kan niet aan de gemeentebesturen worden toegestaan om een zeker gedeelte van de kosten van onderhoud van wegen straten en riolen te verhalen op de ongebouwde en ge bouwde eigendommen, in hunne gemeente gelegen, om op die wijzewaar het noodig isook elders wonende grondeigenaars in de gemeentelasten te doen deelen Zou een voorschrift in dien geest niet tevens kunnen dienen om aan het in sommige gemeenten geheven straatgeld een wet- telijken grondslag boven bedenking te verzekeren, door aan de gemeentebesturen vrijheid te geven, eene zoodanige belasting te heffen naar de kadastrale huurwaarde, de ligging, de breedte en de hoogte der gebouwen Op de eerste vraag antwoordde de minister van binnenl. za kendat de regeering geen bezwaar had, herziening der wet na een zeker tijdsverloop, b, v. 10 jaren, voor te schrijven. Het denkbeeld onder 2a kwam den minister van financiën geheel onaannemelijk voor, terwijl die van binnenl zaken meende, dat een amendement in dien zin niet onaannemelijk zou zijn indien de Kamer dan tevens in de behoefte der schatkist hielp voorzien door in de heffing van nieuwe opcenten op het per soneel te bewilligen. Voor de beoordeeling van vraag 24 werden meerdere ge gevens noodig geacht. Op de derde vraag verklaarde de minister van binnenl. za ken niet bijzonder ingenomen te zijn met deze soort van be lastingen zoogenaamde Zwecksteuer. Overigens meende hij dat dit denkbeeld geheel op zich zelf stond en niet met de voor gestelde regeling moest worden vereenigdmaar voor eene af zonderlijke regeling voorbehouden. Na ontvangst van twee staten, aanwijzende de uitkomsten van het gewijzigde regeerings-ontwerp en de vermoedelijke uit komsten van het onder 24 aangegeven denkbeeld, werd den 22 Mei eene nieuwe bijeenkomst gehouden met genoemde ministers. De nieuw opgetreden min. van financiën verklaarde in te stem men met het antwoord van den minister van binnenl. zaken op de vragen 1, 2a en 3. Wat het plan onder 24 betreft, daaromtrent wezen beiden op de vermindering van uitgaven van bijna 14 ton, die dit plan voor 'srijks schatkist beloofde, doch tevens op het feit, dat een groot aantal gemeenten daardoor in ongelegenheid zouden ge raken terwijl van het gewijzigde regeerings-voorstel nauwelijks eenige gemeenten bezwaren zouden ondervinden. Friesland en Drenthe, Amsterdam en Rotterdam zouden ongedeerd blijven; Noordbrabant, Gelderland en Limburg zouden het geducht moeten ontgelden. In het verlies van Zuidholland tot een bedrag van 295.143 zou 'sGravenhage alleen voor bijna de helft deelen. Na over en weder het plan te hebben besproken werd door de rapporteurs uitdrukkelijk gezegd, dat hun doel niet was, om aan de regeering eenig plan op te dringen, maar om, zoo mogelijk, door gemeen overleg tot eene gewenschte uit komst te geraken en in elk geval de openbare beraadslaging beter voor te bereiden. Nu vooralsnog het plan onder 24, zooals het daar lagder regeering niet aannemelijk voorkwam moest de commissie daarin berusten. De min. van binnenl. zaken verklaardedat over een eventueel amendement in den geest van 24 de'ministerraad zich zou moeten beraden. De regeering kon echter vooralsnog geene termen vinden om dat plan tot het hare te maken. Zich voorbehoudende om zich alsnog te beraden omtrent eene voor te stellen wijziging in het regeerings-voorstelhebben rapporteurs gemeendniet langer het verslag te moeten ophou den en achten zij de openbare beraadslaging over dit wetsont werp genoegzaam voorbereid. Maandag 1 Juni. Ingekomen zijn wetsontwerpen tot bekrachtiging van den verkoop van grond te Groningen en te Etten en Leur. De beraadslaging wordt voortgezet over het voorstel van den Voorzitter omtrent de behandeling der voorstellen tot grondwetsherziening in de afdeelingen. De heer Schaepman ondersteunt het voorstel van den Voorzitter om eene commissie van rapporteurs te benoemen voor al de ontwerpen. Hij deelt het formeel bezwaar van den beer van der Loeffalsof de afdeelingen souverein zouden zijn, niet. De afdeelingen zijn onderworpen aan de besluiten der Kamer. En wat het materieele bezwaar betreft, dat geen lid de geschiktheid zou bezitten om rapporteur te zijn over al de ontwerpendit kan hij evenmin inzien. Het geldt hier geen technische onderwerpengeen regeling der administratieve rechtspraak of verdediging, maar alleen algemeene beginselen. Hoe vaak geschiedt het nietdat in één ontwerp zeer ver schillende onderwerpen worden behandeld en toch slechts één commissie wordt benoemd. Benoemt men verschillende com- missiëndan krijgt men zeer verschillende groepeeringenhet voorstel-Rutgers bewijst het. Daarin worden godsdienst en verdediging aan ééne commissie opgedragen. Men zal op die wijze toch geen eenheid krijgen in de rapporten. Het voorstel- Rutgers bewijstdat alleen het voorstel van den Voorzitter aannemelijk, afdoend en practisch is. Hoe zal men anders in de zomerdagen ook 15 rapporteurs bijeen kunnen houden De heer B 1 u s s meentdat niet alleen de afdeelingen souverein zijnmaar elk lid zelfs in elke afdeeling. Maar men kan van zijn souvereine rechten wel iets afstaanter wille van eene goede behandeling van zaken. Hij verwacht van de wel willendheid der leden, dat zij zich naar de uitspraak der Kamer zullen voegenhij is vóór eene commissie. Gaat men splitsen, dan komt men tot zeer wonderlijke vereenigingen verondersteld dat het voorstel-Rutgers werd aangenomendan valt de keuze toch op denzelfden rapporteur. De taak moge voor eene com missie moeielijk zijnhaar naam zal daardoor tot de geschie denis behooren. Verdeelt men den arbeiddan is al de glorie weg. De heer R o 11 bestrijdt het voorstel der centrale sectie het is onmogelijk, dat ééne commissie met de noodige kennis van zaken in onderdeelen de ontwerpen kan onderzoeken. Het gevolg zal anders zijn, dat de gewichtige vragen omtrent Troonsopvolg., Stat. Gener., Administratieve Rechtspraak en Justitie in vogelvlucht door de commissie worden beschouwd. Die onderwerpen moeten door daarvoor geschikte personen grondig worden bezien. De voorbereiding der grondwetsher ziening leert het. In de Staatscommissie waren verschillende afdeelingen in den Raad van State evenzoobovendien on tegenzeggelijk zal de commissie van rapporteurs een grooten invloed hebben op den gang van zaken. Onstaatkundig ware het, den schijn te doen ontstaan, dat bij de benoeming dier commissie de staatkunde had gegolden. De heer C r e m e r s erkentdat het voorstel-Rutgers aan leiding geeft tot eenige bedenkingmaar men zou de centrale sectie kunnen belasten met dien voorsteller eene nadere splitsing aan te nemen. De Voorzitter zegtdatbij verwerping van zijn voor stel de centrale sectie moet beramenhoe de verschillende onderwerpen in drie commissiën moeten verdeeld worden. De heer Rutgers zou daarbij natuurlijk worden gehoord. De heer van der Loeff wijst op den krachtigen steun dien zijne bestrijding gevonden heeft bij leden der Staatscommissie, als de heeren Roëll en Cremers. Hij houdt voldat volgens het reglement van orde de afdeelingen zelf moeten beslissen omtrent de benoemingen van rapportenrs. De Kamer kan geen besluit nemenbindende voor de afdeelingen. Hij komt op tegen de opvatting van den heer Schaepmandat grondig onderzoek niet te pas komt, waar het geldt algemeene begin selen. Wil men de grondslagen vaststellendan moet men kennis hebben van de onderdeelen. De heer Rutgers wijst er opdat zijn voorstel geen tegenvoorstel ismaar alleen een poging om aan een eventueel verlangen der Kamer een practischen vorm te geven. Hij houdt voldat de Kamer kan besluiten tot afwijking van het regle ment van orde in een bijzonder geval. Ten slotte werd het voorstel des voorzitters tot benoeming eener commissie van rapporteurs verworpen met 50 tegen 27 stemmen, evenals het voorstel Rutgers tot benoeming van 3 com missiën van rapporteursin overleg met de centrale sectie omtrent de wijze van groepeering der onderwerpen en wel met 44 tegen 33 stemmen. Vervolgens werden na eenige beraad slaging twee motiën door de voorstellers ingetrokken, eene van den heer Cremers luidende »üe Kamer, aan de afdeelingen hare geheele vrijheid latende, acht het echter wenschelijk het onderzoek der regeeringsvoor- stellen tot wijziging der Grondwet aan drie of vier commissiën van rapporteurs op te dragen". en eene van den heer van der Kaay. «De Kamer, de centrale sectie uitnoodigende voor de behandeling der verschil lende wetsvoorstellen tot herziening der Grondweteene ver- decling van die voorstellen in groepen te ontwerpen ter aan beveling voor de afdeelingen bij de verkiezing van rapporteurs, gaat over tot de orde van den dag." Men meende, dat de zaak nu aan de afdeelingen moest worden overgelaten. Daarna werd de motie Cremers om het voorstel-Lohman betreffende het kiesrecht vooralsnog niet in de afdeelingen te onderzoeken bestreden door de heeren Schaepman en Lohmanop welke bestrijding teruggekomen zal worden. Sedert den 22 Mei 1.1. is te Breda vermist de heer Karei van Vollenboven 18 jaren oud: de com missaris van politie aldaar verzoekt namens zijne familie betrekkingen zijne opsporing en bij ontdekking bericht. In den nacht van den 28 op den 29 is bij een hevig ouweder boven het oostelijk deel van het eiland Texel een schaap in de weide door den bliksem ge troffen en gedood. De gemeenteraad van Beverwijk heeft den 29 besloten, een politieagent op kosten der gemeente naar Amsterdam te zenden om aldaar in het gasthuis het desinfecteeren te leeren en den onderwijzer Deegenaar, die wegens ongunstigen gezondheidstoestand eervol ont slag gevraagd had, te verzoeken, op dat verzoek terug te komen. In den morgen van den 29 was het eiland Wie- ringen dat meest altijd van Texel zichtbaar isvan den zeedijk aldaar zoo duidelijk waar te nemen dat zoowel de dorpen als de alleen staande boerenwoningen duidelijk gezien werden. Eene luchtspiegeling die zich over het geheele eiland uitstrekte gaf als het ware een tweede eiland te zien dat zich eenige ellen boven den horizon vertoonde. Eene regenbui maakte een einde aan dit schouwspel dat langer dan een uur duurde en tal van toeschouwers naar den zeedijk had gelokt. Den 29 hebben de aandeelhouders der 's Graven- haagsche hypotheekbank voor Nederland op voorstel van het bestuur besloten 50 pet. af te schrijven op de oprichtingskosten ongeveer 25 pet. op de inventaris en 3% pet. uit te keeren ais dividend. Den 29 werd te Zwolle het grasgewas van eenige gemeente-landerijen verpacht voor f 4235 tegen f 4963 in 1884. Uit het den 29 uitgebrachte verslag omtrent de Noord-brabantsch duitsche spoorwegmaatschappij blijktdat de opbrengst van het personenverkeer van f 206.127.47 in 1883 steeg tot 221.746.62J en van het goederenvervoer van 229.718.71 in 1883 daalde tot/199.235.64, terwijl de exploitatiekosten 319.755 84 bedroegen tegen 317.023.34 in 1883. Yan het overschot der exploitatierekening, ten bedrage van 101.226.42|, is f 12000 ingehouden ter verbetering van het vernieu wingsfonds terwijl f 90000 zal dienen ter betaling van den Mei-coupon. De rekening werd door do aan deel- en obügatiehouders goedgekeurd. Bij Kon. besluit van den 29 is benoemd tot uotaris binnen het arr. Alkmaarter standplaats de gemeente Wieringen de heer H. A. J, van der Speek Obreen kandidaat-notaris te Zaandijk. Bij de eindexamens aan het gymnasium te Haarlem op den 29 en 30 Juni, den 1,2 en 3 Juli zijn door den minister van binnenl. zaken als gecommitteerden aangewezen de heeren dr. A. Kuenen dr. J. van Leeuwen Jzn. en dr. P. van Geer, hoogleeraren aan de rijks hoogeschool te Leiden. Den 30 is te Enschede het bouwen van twee scholen met onderwijzerswoningen aanbesteed laagste inschrijver was de heer J. van Burk te Oosterhout Vi-or f 57400. m Den 30 is te Vlaardingen bij den heer Joost Pot, reeder en scheepsbouwmeester, een hevige brand uitge barsten in eene tot bergplaats van netten en andere visscherijbenoodigdheden gebruikte houten loods. Be halve deze loods met haren inhouddie geheel ver brandde, bekwam het woonhuis aanzienlijke schade en verbrandde een groote voorraad houtbenoodigd tot het bouwen van een nieuw schip. Den 30den tweeden dag der Amsterdamsche wedloopen was de uitslag als volgt I. Aanmoedigingsprijs. (Harddraverij.) Yoor nederl, paarden geboren in 1880 of latertoebehoorende aan Nederlanders en ingespannen voor twee- of vierwielige rijtuigen. Afstand ongeveer 1600 el. Ingeschreven en geloopen zeven paarden. Prijs Marie, 5 j. br. merrie, van J. G, Matze in 3 min. 35sec. Premie La Vitesse, 4 j. zw. bl. merrie, van C. Oudijk in 3 min. 44'/, sec. Derde aangekomen de Wisse 5 j. zw. merrie van L. v. d. Klugt. II. Carrousel Plate. (Vlakke baan.) Voor paardenbereden door leden van uitgenoodigde Carousel-Societeiten. Afstand ongeveer 2400 el. In geschreven en geloopen vier paarden. Prijs Sheyck br. hengst, van F, H. van Gheel Gildemeester, in een canter gewonnen Waxyvan D. J. A. van Veeren van Veen tweede aankomende. III. Nationale Stakes. (Vlakke baan.) Afstand ongeveer 1200 el. Vier deel nemers. Prijs Bambin van luit. Metelerkamp tweede aangekomen Dordrechtvan G. van Heck. IV. Inter nationale prijs, (Harddraverij.) Handicap met verschil lende afstanden. Minimum afstand 3600 el. Ingeschre ven en geloopen 8 paarden. Prijs Gramotiey in 8 min. 49'/, sec., van P. Kolkman premie Biegoway in 8 min. 50'/, sec., van denzelfde. V. Militair eerste serie. (Hurdle-Éace.) Afstand ongeveer 2400 el. Van de 7 ingeschreven paarden liepen slechts 2. Prijs Tom van K. D. Puntpremie The Doevan van den Bosch. VI. Militair 2e serie. (Hurdle-Race.) Afstand ongeveer 3300 el. Van de 6 ingeschreven paarden liepen slechts 2. Prijs Chronometer bereden door den eigenaar, den heer Metelerkamp; premie Eeady, van luit. van Duuren. Graaf Herbert von Bismarck, laatstelijk duitsch gezant te 's Gravenhage, is den 30 van daar voor goed over Amsterdam naar Berlijn vertrokken. Den 30 werd te Amsterdam in de voortgezette huishoudelijke vergadering der Unie van den 29 April de volgende motie van den heer G, Ribbink aan het oordeel der leden onderworpen. Art. 76 der Grondwet te lezen als volgt: „De leden der Tweede Kamer worden rechtstreeks gekozen door de meerderjarige ingezetenen Nederlan ders, in het volle genot der burgerlijke en burgerschaps rechten die zich in de maand Januari van elk jaar ter plaatse hunner inwoning in de kiezerslijsten hebben ingeschreven. „Bij de verkiezingen mag de invulling der kiesbil- jetten op geene andere wijze geschieden dan door de kiezers persoonlijk op de kiesbureaux in eene afge sloten ruimte. „De verkiezingsdag moet een rustdag zijn." Na uitvoerige gedachten wisseÜDg staakten de stem men over deze motie, zoodat in de volgende huishou delijke vergadering, in het najaar te houden, hierover beslist moet worden. Den 31 des avonds ongeveer kwartier over tienen is een van den wedstrijd van Haarlem terugkeerende tweeriemsgiek in aanvaring gekomen met een der havenstoombootjes op den Amstel te Amsterdam met het noodlottig gevolg dat de stuurman der giek te water geraakte en verdronk. De op den 31 te Haarlem door den Nederland- schen studentenroeibond in het Noorder-Sparen gehou den en door tal van belangstellenden bijgewoonde wed strijd had den volgenden uitslag 1°. Universiteits-wedstrijd, baan 3400 el, beginnende bij Sparendam en eindigende bij de Zwemschool. Prijs eere-diploma en oprichtersprijs (een kunstvoorwerp), uitgeloofd door een eerelid van „Njord", behaald door ploeg „Adi" van „Njord" uit Leiden in 15 min. 24 sec.. De giek Willem Barende van „Triton" uit Utrecht had noodig 15 min. en 42 sec. en de giek Juste van „Laga" uit Delft 15 min. en 54 sec. 2°. Vierriems gieken, geroeid door Juniores. Hieraan namen dezelfde Vereenigingen deel. De prijs 5 verguld zilveren me- daljesuitgeloofd door „Triton", werd behaald door ploeg „Debut" uit Leiden in 14 min. 44' sec. De Willem Barends uit Utrecht deed de vaart in 14 min. 56 sec. en de Juste uit Delft in 15 min. 3°. Twee- riems giekengeroeid door Seniores. Prijs 3 verguld zilveren medaljesuitgeloofd door „Njord", behaald door ploeg „p. p. c." uit Leiden in 16 min. 26 sec. De giek Djim uit Delft besteedde hiervoor 17 min. 37 sec. 4°. Tweeriems gieken, geroeid door Juniores. Prijs 3 verguld zilveren medaljes, uitgeloofd door „Laga", behaald door ploeg „Sport" uit Leiden in 16 min. 53 sec. De gieken L. uit Utrecht en Djim uit Delft hadden respectivelijk 17 min. 10 sec. en 18 min. 8 sec. noodig. Voor de nummers 2,3 en 4 lag de boei van afvaart bij de Zwemschool, van daar liep de baan rond de boeijen van omvaart halfweg Spaarndara (by het tonne tje) en eindigde aan de Zwemschool. Onder den maaltijd, waaraan ook de Commissaris des Konings deel nam werden de prijzen uitgereikt. Den 1 is door het gemeentebestuur te Amsterdam aanbesteed het rioleren der gedempte Oetgenssloot aan den heer P. Verbruggen te Waddinxveen, voor/9860. Voor de levering van aardappelen ten dienste van de troepen in garnizoen te Helderover het tijdvak yan 15 Juni tot 1 Nov. 1885was den 1 laagste inschrijver E. Th. de Haas aldaar voor f 189 per mud (68 P.). Met ingang van den 1 zijn voor den duur van de zomerdienst de telegraafkantoren op de stations der spoorlijn Haarlem—Zandvoort dagelijks geopend van 6% vóór tot 11 uur na den middag. Bij de op den 1 te 's Gravenhage gehouden korpswedstrijden, uitgeschreven door den bond der rustende schutterij in Zuid-Holland werden behaald bij die voor schutterijen: le prijs gouden medaille, door de schutterij te 's Gravenhage2e prijs zilveren medaille, door de schutterij te Hoorn; 3e prijs zilveren medaille door de schuttery te Gouda 4e prijs bronzen medaille, door de schutterij te Vlaardingen, na loting met het le bat. rustende schutterij van Zuid-Holland. Bij den wedstrijd tusschen scherpschutterskorpsen en

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2