No. 66. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. VRIJDAG 5 J U N I. ONZICHTBARE HANDEN. Prijs der gewone Advertentiën (Bcbeelte. op Werkdagen Op Zon- en Feestdagen: De Catalogus van Schilderijen en Oudheden in het museum is voor bezoekers daarvan bij den concierge van het stadhuis verkrijgbaar tegen be taling van tien centen en voor belangstellenden bij Herms. Coster Zoon, boekbandelaars te Alkmaar tegen betaling van twintig eenten. Bnitculaub !5t*ï®s*ïilattïSL 3FBE!XJÏlL«XJES,,3C,03>a-. ALklIAAIISCIIU COUR A AT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. COS- TEB ZOON. MILITIE en SCHUTTERIJ. De onderstaande personen worden opgeroepen om zich ter gemeente-secretarie aan te melden PIETER SCHRAVERUS, GERRIT ROOBEEK, JACOB BURGER en GERs. MOOIJ. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR brengt ter kennis van het algemeen dat aan het Acc{jns- gebouw eene brievenbus is geplaatst, die g e 1 i c h t zal worden 6.10 en 9.25 's morg. 12.55, 5.15 en 8.25 's avonds. 6.10 's morgens. 12.55 en 5.15 's avonds. De Directeur voornoemd GOUWE. BELGIE. Den 31 des avonds te 9 uren werd het lijk van Charles Rogier van zijne woning in de voorstad St. Josse gehaald om het ten toon te stellen op de „Grand Place". Toen te kwart over twaalven de deu ren van de plaats waar het lijk ten toon gesteld werd, geopend werden ontstond er tengevolue van den ge weldigen aandrang om dadelijk binnen gelaten ta wor den zulk een tooneel van verwarring dat men eindelijk met geweld de deuren moest sluiten. Zoowel do libe rale als de conservatieve bladen geven een uitvoerige beschrijving van de plaats gehad hebbende tooneelen van wanorde welke volgens verklaring van den burge meester Buis in de zitting van den gemeenteraad van den 2 echter zeer overdreven zijn voorgesteld. Den 1 had de begravenis plaats nadat in de Gudula-kerk de lijkdienst verricht was door den aartsbisschop van Mechelen. DUITSCHLAND. Prins Anton van Hohenzollern Sigmaringen is den 2 in den ouderdom van 74 jaren overleden deze vorst deed den 2 December 1849 af stand van zijn land aan den Koning van Pruisen en was van November 1858 tot Maart 1862 minister-pre sident in Pruisen. Hij was een bijzondere vriend des Keizers. ENGELAND. In den morgen van den 3 heeft te Houghton-le-Spring in het graafschap Durham eene hevige ontploffing van mijngas in eene steenkolenmijn plaats gehad waarbij waarschijnlijk 22 mijnwerkers omgekomen zijn. FRANKRIJK. Uit het verslag der Suez-kanaal- maatschappij over 1884 blijkt dat de tonnenlast der schepen, welke het Kanaal doorvoeren, beliep 8.319 967, tegen 8.051.307 in 1883. Bij de begrafenis van Victor Hugo waren al de lan tarens der Champs Elysées opgestoken en evenals de candelabres en de standbeelden van het Eendrachts- plein omfloerst. Elf groote wagens waren beladen met de toegezonden kransen en bloemen. Bij de aankomst der familiewaaronder Victor Hugo's kleinkinderen Jeanne en George ontblootte het volk eerbiedig het boofd. De lijkwagen was overeenkomstig het verlangen van den doode geheel onversierd. Elf honderd acht en zestig vereenigingen en genootschappen sloten zich aan den stoet aan. De stoet was zoo lang dat toen het begin bet Panthéon bereikt had het uiteinde de Are der Triomphe nog voorbij moest. Er gebeurde niets bij zonders. De minister van eeredienst heeft op het protest van den aartsbisschop van Parijs tegen het onttrekken van het Panthéon aan zijne bestemming geantwoord dat zijn protest naar vorm en inhoud zijne bevoegdheid geheel te buiten gaat. De gevoelens van den aarts bisschop verontschuldigen niet zijne met zijn ambt en plicht jegens de regeering strijdige taal en geven hem het recht nietom de handelingen en het staatsbeleid der regeering te beoordeelen. Hij zegt ten slotte ,»dat zijne houding niet van gunstigen invloed kan ziju op de verhouding tusschen kerk en staat. ITALIË. De technische ondercommissie der inter nationale bijeenkomst van geneeskundigen te Rome heeft met 18 tegen 2 stemmen verworpen het voorstel van Engeland, om de engelscbe schepen en stoomboo- tenbestemd tot het vervoer van handelsartikelen brieven, troepen enz. altijd door het Suez-kanaal te laten varen zonder de kusten aan te doen en hen vnj te stellen van onderzoek. Daarentegen werd met 16 tegen 4 st. aangenomen het voorstel van den heer Brouardel, zoo als het door de afgevaardigden van Rusland Duitsehland en Nederland was gewijzigdluidende „Al de schepen en stoomboctendoor de straat van Bab el-Mandeb van besmette plaatsen komende moeten in de Roode zee onderzocht worden door een haven arts door de internationale overheid benoemd. De vrije doortocht wordt dadelijk vergund zoo de genees kundige aan boord verklaart, dat vóór en gedurende de reis ontsmettingen zijn geschied indien geen cholera geval is geconstateerd en de havenarts verklaart dat er geen zieke is, door cholera aangetast of van cholera verdacht. Met 16 tegen 2 stemmen (4 leden onthielden zich) werd goedgekeurd dat de vaartuigen die in de ha vens der Roode zee geene reizigers aan land zetten slechts aan één onderzoek te Suez, onderworpen zijn. Met 17 stemmen tegen 1 (vier leden buiten stem ming) werd bepaald dat de schepen reizigers voor Egypte en de havens der Roode Zee aan boord heb bende onderworpen zijn èn aan een onderzoek te Bab- el-Mandeb èn in de haven van aankomst. Voorts besloot de subcommissiemet 18 tegen 2 stemmen (2 leden stemden niet mede) datzoo de schepen besmet zijnde reizigers van boord gebrachtafge zonderd en aan een bewaking onderworpen moeten worden en met 13 tegen 9 stemmen dat die bewaking dan vijf dagen duren zal. In den avond van den 2 is te Rome een optocht van democratische vereenigingen leden van het anti-cleri- cale congresten getale van eenige honderden die zich met vlaggen naar het kapitool begaven om den dood van Garibaldi te herdenken door de politie uit eengejaagd omdat oproerige kreten geuit werden. De orde werd volkomen hersteld. In de Kamer zal de regeering over het uiteendrijven van dezen optocht ge- interpelieerd worden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Bij de den 1 te Weenen plaats gehad hebbende verkiezingen voorden rijksraad heeft de duitsch-liberale partij 4 zetels verlo ren. Er werden gekozen 6 liberalen, 3 sociaal-demo eraten en een anti-semiet. SPANJE. De gezondheidstoestand te Valencia is slecht. Er kwam een sterfgeval aan cholera voor. De regeering heeft besloten voorzorgsmaatregelen te nemen en zoo noodig de geheele provincie Valencia af te zonderen. BRITSCH-INDIE. In eeu deel der provincie Cash- mire hebben eenige aardschokken plaats gehad. EGYPTE. Het bataljon engelsche infanterie van Soeakim dat den 29 te Alexandrië aankwam en, in afwachting van nadere bevelen der regeering, aan boord bleef van het transportschip is dsn 2 aldaar aan land gezet en in het Razeltin-paleis gehuisvest. ST ATEN-GENER A AL. Tweede Kamer, Behandeling der motie-Cremers, om het voorstel-Lohman be treffende het kiesrecht vooralsnog niet in de afdeelingen te onderzoeken op den 1. De heer S c h a e p m a n meende in deze motie een ouden bekende in anderen vorm te zien, n.l. de uiterst beminnelijke, te vroeg gestorven motie-Borgesius. De voorsteller beweerde dat de Kamer niet genoeg op de hoogte zou zijn van het ont- werp-Lohman. De Kamer is zeer knap of onknapzooals men het verlangt. Zij is b. v. knap genoeg om eene inkomstenbe lasting-van Delden in eenige dagen te omvatten, maar niet knap genoeg om het ontwerp-Lohman voor een dag of tien inge- 53) Wedell wenkte met de hand en Francesco steeg af. Maar de luitenant was bij het opstijgen onvo irzich- tiger dan de eerste rijder het paard steigerde en sloeg plotseling achteruit. Op hetzelfde oogenbiik klonk een luide gil door de manege een deel der heeren sprong op den wild om zich been slaanden Mutabor toe terwijl de overigen naar het midden der manege snelden. Hier stond juist, scheldend en razend, luitenant von Wedell weder op, terwijl Francesco, door den hoef van het dier getroffenmet gesloten oogen en doods bleek bewusteloos op den grond lag. De eerste die zich over Francesco heenboogwas Menken. Hij maakte diens blouse los en tilde zijn hoofd een weinig op. In hetzelfde oogenbiik vloeiden heldere roode druppels over zijne bleeke lippen. Mu tabor had den dicht achter hem staanden Italiaan eenen vreeselijken slag met de achterpooten gegeven de blauwachtige met bloed doorloopen wond op de borst zag er akelig uit. Er ontstond eene algemeene verwarring. Wedell raasde tegen Mutabor en dreigde het beest dood te schietende Raad stuurde drie staljongens naar drie verschillende doctors, Waldau riep om eau de cologne en de anderen liepen heen en weer, zonder eigenlijk iets te doen, „Elimar Menken wenkte den schilder naderbij te komeD. „De verwonding is zwaar ik zal Franeesco dadelijk bij mij te bed doen brengen loop zoo snel je kunt naar docter Wobbser en verzoek hemzoo spoedig mogelijk bij mij te komen De baron tilde daarop den nauwelijks nog ademenden knaap op en droeg hem naar zijn rijtuig dat voor de manege wachtte. „Mijn God riep Janisch die op den bok zat „alweer een ongeluk De Raad kwam op dit oogenbiik bij het rijtuig. „Willen wij Franeesco niet liever naar mijne woning brengen f" vroeg hij, „Hij heeft daar zijn eigen kamer en meer rust.'' „Heb ik hem niet eerlijk gewonnen vroeg Menken glimlachend. „Van nu af aan ben i k verantwoordelijk voor hem Dreyfusz haalde de schouders op. Hij ergerde zich een weinig over de halstarrigheid van den baron. Wat had deze aan Francesco wanneer die op sterven lag? Dat was een mooie vergoeding voor den teringachtigen Thompson Het rijtuig zette zich in beweging terwijl Menken met eene handbeweging de achterblijvende heeren groette. In een deken gewikkeld lag Franeesco naast hem geheel bewegingloosnaar het scheen reeds dood. Menken wierp eenen blik op het schoone doodsbleeke gelaat van den knaap en een gevoel van innig mede lijden maakte zich van hem meester. Waren het niet de trekken van Lucia die hij hier voor zich zag. De baron overwoog wat de gevolgen konden zijn wanneer Francei-co eens stierfdan was het zoo sluw overlegde plan van Cudarna in rook vervlogen omdat dan den laatsten bloedverwant uit Lucia's geslacht voor altijd den mond gesloten was. Cadama zou wel is waar zeker in dit geval niet dadelijk alle hoop laten varen maar de voornaamste getuige ontbrak de strijd zou moeielijker voor hem worden. En toch Franeesco mocht niet sterven Hij mocht niet stervenwant op hem had Menken gerekend wat was er nog niet veeldat hij vertellen en ophel deren moest om den donkeren sluier weg te nemen die Lucia's geboorte bedekte. Hij mocht niet sterven. Het rijtuig hield voor Menken's woning stil. Voor zichtig werd Franeesco naar binnen gedragen en te bed gebracht. Onmiddelijk daarop kwam Eiimar met den docter. Deze trok een bedenkelijk gezichttoen hij den bewusteloozen knaap en de vreeselijke wonde op de bloote borst zag. „Erg genoeg", meende hij nadat hij den gewonde nauwkeurig had onderzocht„ik kan echter nog niet uitmaken of hij ook inwendig gekneusd is. Ik hoop het nietde jongen is overigens krachtig en heeft eene borst van ijzer, de natuur zal ons dus wel te hulp komen!" De oude docter schreef een kalmeerend nrddel en ijsomslagen voor en verzocht den baron hem onmid delijk te doen roepen zoodra er koorts kwam. Verder moest men zorgvuldig bij den zieke waken. Reeds den volgenden dag ontving baron von Men ken een bezoek van Cadama. „Het is een zonderling toeval dat u noodzaakt bij twee zonen van Italië kort na elkander den barmhar- tigen Samaritaan te spelen", begon de advokaat „de hemel moge u uwe moeite en zorgen loonen „Laat dergelijke complimenten terzijde", viel Menken hem afwerend in de rede en fronste het voorhoofd. „Kan ik u met een af ander van dienst zijn of wat verschaft mij de eer van uw bezoek Cadama bemerkte nu eerstdat de baron hem geen stoel aangeboden had en zijne woorden vrij scherp klonken. Dit viel hem op. „Francesco Pedretti is een kennis van mij", antwoordde hij, „en naar zijnen welstand te vernemen de eenige reden van mijn bezoek. Ik hoorde gisterenavond toe vallig van het ongeluk dat hem getroffen heeft en ook barondat gij het waartdie ten tweede male eenen gewonden Italiaan in uw huis verpleegdetdat voerde mij hierheen. Ik hoop dat het met mijnen armen Francesco niet al te slecht gaat?" „Wij hebben integendeel recht te verwachten dat hij spoedig weer hersteld zal zijn", gaf Menken ten antwoord. „Het paard heeft hem met den rechter achterpoot tegen het borstbeen geslagen zonder ech ter iets te breken of edele deelen te kwetsen. Alleen

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1