No. 67'. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885, ZONDAG 7 JUNI. ©fficiëel Scheelte, Bttilcttl&ttb. ftitmcnlattb. Staatsloterij. ALKMAARSCHE COURANT. MILITIE en SCHUTTERIJ. De onderstaande personen worden opgeroepen om zicli ter gemeente-secretarie aan te melden JACOB BUllOER en GERs. MOOIJ. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALKMAAR, op Woensdag, 10 Juni 1885 's na middags 123I4 uren. Namens den Voorzitter van den Raad, De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomen een bloedkoralen kinder armbandje met gouden tonnetje; eenige sleutels en een ringetje met zes sleuteltjes; een armband met gouden plaatje; twee witte kouzen en twee knotten wit garen een zilveren vingerhoedeen rood zijden dasje; een onderstukje van een gouden oorbelletje; een penning van een brandspuit; een zilveren rozenkrans; een gouden brocheeen bruin lederen sigarenkoker. ENGELAND. Bij de Derby wedrennen op d6n 3 is de prijs gewonnen door Melton, van lord Hastings. Het paard dat het tweede aankwam was Paradox en het derde Royal Hampton. Minister Chamberlain heeft den 3 tot zijne kiezers te Birmingham eene redevoering gehouden waarin hij o.a. wees op de verbeteringwelke de toestand in Ierland bad ondergaan en welke meer aan de welwil lende wetgevende bepalingen, dan aan de dwangmidde len moest toegeschreven worden. Hij zeide verder te geloovendat het geschil met Rusland spoedig voor goed en tot wederzijdsch genoegen geregeld zou wor den. Engelands doel ten opzichte van Egypte was om aan dat land onat hankelijkheid te verzekeren. Het zou werkelijk niet duldbaar zijn dat Engeland's ver trek voor eene andere mogendheid het sein wareom in dat land eene overwegende stelling in te nemen. Engeland had recht om eenigen waarborg te eiachen dat andere volkeren even belangeloos handelden. De heer Northcotehoofd der conservatieven in het Lagerhuis heeft den 3 te Appledore het woord gevoerd eu o. a. betoogd dat het meer dan ooit noodig voor de kiezers was verder te zien dan hun district en de belangen des Rijks bij hunne keuze ter harte te nemen. Hij geloofde, dat het zaak was, alle aandacht te vestigen op middelen ter versterking van den band tusschen moederland en koloniën. Voor ondermijning van het engelsche gezag in Indie had men zich vooral te hoe den en hij vreesde dat dit onder deze regeering maar al te zeer schade geleden had. Hij waarschuwde tegen het schenden van Engeland's verbintenissen met inlandsche stammen. Ook in dit opzicht had de re geering veel gezondigd. Om van Afghanistan en de Kaffers in Zuid-Afrika niet te spreken meende hij dat de regeering thans op onverantwoordelijke wijze da bevriende stammen van Soedan in den steek liet. De regeering was overal „te laat" gekomen. Maar het was voor het volk thans niet te laat om de regeering in betere handen te brengen. Hoogerhuis. De min. van buitenl. zaken sprak den 5 de hoop uit, dat de verhandelingen der commissie over het Suez-kanaal nog vóór het einde der aanstaande week afgeloopen zouden zijn. Over haren arbeid kon hij nogniet in bijzonderheden treden dit alleen kon hij vermelden dat de commissie zijne circulaire van 1883 over het geheel tot grondslag had genomen. Slechts enkele paragrafen in het ontwerp-verdrag gaven aanleiding tot de bedenkingof de grenzen dier circu laire ook wellicht overschreden waren. De engelsche commissarissen maakten dienaangaande het noodige voorbehoud. Lagerhuis. Den 4 deelde minister Gladstone mede dat de onderhandelingen over de bepaling der alghaansche grenzen nog niet afgeloopen waren. Den 5 zou hy antwoorden over het kiezen van een scheids rechter in het Pendjeh-vraagstuk. Minister Childers zeide den 5, datindien de tegen woordige toestand de staking der toebereidselen gedoogt van het toegestane krediet van 11 miljoen slechts 9 mil joen uitgegeven zullen worden. Hij stelde voor, de jongste belastingverhooging op alkohol met f 0,60 te verminde ren en de verhoogde belasting op bier slechts tot 31 Mei 1886 van kracht te doen blijven. Het recht op wijnen zal onveranderd blijven. Minister Gladstone verklaarde, dat de regeeringen vaD Rusland en Engeland het eens geworden waren over de punten van het Pendjeh-vraagstukwelke aan eene scheidsrechterlijke uitspraak moeten onderworpen worden en ten opzichte van den scheidsrechter zeiven, doch dat de overeenkomst nog geen bepaalden vorm had aange nomen en nog geen uitnoodiging tot den scheidsrech ter gericht was. FRANKRIJK. De clericale bladen maken den brief openbaar, door den aartsbisschop van Parijs aan den mi nister van binnl. zaken en eeredienst geschreven, waarin hij opkomt tegen het besluit om bet Panthéon aan zijne bestemming te onttrekken op grond dat dit gebouw wel degelijk oorspronkelijk tot kerk bestemd was en voorts in naam van het staatsrechtvan het Concordaatvan het christelijk geweten en van Victor Hugo zeiven, want deze geloofde in de onsterfelijkheid der ziel en in God en kan niet gewild hebben dat zijne uitvaart ontaarden zou tot eene daad van open lijke goddeloosheid. Overigens beroept hij zich op de gerechtigheid der toekomst. „Reeds nu is het moeielijk", schrijft hij, „de gevolgen te voorzien van deze staatkundewelke één voor één de eerbied waardigste instellingen prijs geeft aan de steeds toene mende eischen van den geest der wanorde. Alles zal worden medegesleept het vermogen van land en in gezetenen de orde op straat, de veiligheid der personen. Men zal goedschiks hebben opgeofferd wat men be hoorde te verdedigenmen zal niet kunnen redden wat men wenschte te behouden." Het antwoord van den minister is reeds medegedeeld. De gemeenteraad van Parijs heeft 6000 toegestaan als bijdrage voor het standbeeld van Victor Hugo. Kamer. Den 4 werd de beraadslaging geopend over het voorstel om het vorige ministerie in staat van beschuldiging te stellen. De heer Brisson hoofd van het tegenwoordige mi nisterie noodigde de Kamer uit het voorstel niet in overweging fe nemen. Het kwam niette pas, om aan den vooravond van nieuwe verkiezingen prikkelende en tevens onnutte beraadslagingen te heropenen die alle bekrachtiging missen omdat de regeering er zich volkomen buiten houdt. Hij verzocht de besprekingen die een kostbaren tijd verloren zouden doen gaan zoo veel mogelijk te bekorten. Deze verklaring van den minister-president werd door bet centrum luid toegejuicht. Na eene uitvoerige rede stelde de heer Rivière voor, het ministerie Eerry niet onmiddelijk in staat van be schuldiging te stellen maar een grondig onderzoek te doen naar hetgeen het ten laste wordt gelegd. Toen daarop de heer Delafosse bonapartistaan het woord kwam ontstond er zulk eene stormachtige beraadslaging dat verscheidene leden tot de orde werden geroepen. Ten slotte werd mot 322 tegen 153 stemmen ge weigerdom het voorstel tot het in staat van beschul- d'giug stellen van het ministerie-Ferry in overweging te nemen. Senaat. Den 4 werd de overeenkomst met Annam goedgekeurd. SPANJE. De door de regeering naar Valencia gezonden geneesheeren hebben erkend dat daar een cholera-geval plaats beeft gehad. Den 4 kwamen al daar 8 choleragevallen vcor, waarvan 2 met doodelüken afloop. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De nieuw opgetreden minister van financiën kan zich in be ginsel met het hieromtrent ingediende wetsontwerp geheel ver eenigen, doch meent op enkele punten het te moeten aanvullen of wijzigen, ook in verband met de onlangs gebleken nood zakelijkheid om aan de houders van loten voor de uitbetaling der prijzen en premiën eene rechtsvordering tegen den Staat toe te kennen. i. ,"!en; ook denke over de ™agof de Staatsloterij ge handhaafd dan wel afgeschaft moet worden, hare afschaffing op dit oogenblik zouuit een geldelijk oogpunt, voor den Staat zeer bedenkelijk zijn. Het valt bovendien met grond te be- tw,ij le°' of de zedelijkheid er door gebaat zou worden. Waar schijnlijk zou hare opheffing toch geen ander gevolg hebben dan dat de speelzucht elders bevrediging zocht. Het tegen woordig ontwerp strekt, om elke uitbreiding der Staatsloterij zonder nadere tusschenkomst van den wetgever althans te ver hinderen en haar van onderscheidene gebreken te zuiveren Op die gronden vleit hij zichdat ook de leden die in be ginsel bezwaar hebben tegen de Staatsloterij, vrijheid zullen vinden om mede te werken tot eene hervorming, die, al be antwoordt zij niet geheel aan hunne verwachting, toch 'in ieder geval ook in kunne richting eene verbetering is. Aan het uitgedrukt verlangen om den splitters, die niet tot collecteurs worden benoemdeenige loten toe te kennen is thans te gemoet gekomen. Naar de zoogenaamde faveurloten is een onderzoek ingesteld waaruit gebleken is, dat van al die loten slechts 141 geacht kunnen worden bij wijze van onderstand te zijn uitgegeven en dat onder de houders dier loten slechts twee weduwen van geemployeerden bij de Staatsloterij voorkomendie in elke loterij slechts 16 en 18 loten ontvangen. Voor zoover dit kan worden nagegaanzijn er hoogstens 7 personen (te zamen met /b loten) die de winst op die loten noodig schijnen te hebben, om, althans ten deele, in hun levensonderhoud te voorzien Van het toekennen van die loten als belooning wegens bewezen diensten is niets bekend, en het woord faveur lot drukt duidelijk uit dat men geen aanspraak op zoodanig lot kan maken. Het aantal laveurloten bedraagt tegenwoordig 925. Afschaffing der classikale loten wordt ook door hem wen- schelyk geacht, maar hij meent, dat dit doel beter dan op de aan vankelijk voorgestelde wijze te bereiken is door, evenals tot dusverre, een zeker aantal loten van rijkswege classikaal uit Knoge,V?' maar dat -ge,tal trsPsgewijze, bij elke loterij b.v. met 5UU loten, te verminderenzoodat het aantal volgefourneerde loten vermeerdert naar gelang dat der classikale vermindert Bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur zal dit punt nader worden geregeld. Overeenkomstig het in het voorloopig verslag aangegeven denkbeeld, zal voortaan elk lot bestaan uit een blad van 20 twintigste gedeelten zoodat geen loten of gedeelten van loten onder handteekenmg van een collecteur meer uitgegeven worden en ieder speler aan zijn lot of twintigste deel van een lot eene vordering tegen den Staat ontleent. Door dezen maatregel wordt niet alleen het krediet der staatsloterij verhoogd, maar zal het niet meer mogelijk zijn, de van rijkswege als doorgefourneerd uitgegeven loten classicaal en omgekeerd de classicale loten in doorgefourneerde onder- dee en te splitsen, een misbruik, waartegen hij inmiddels gemeend heeft maatregelen te moeten nemen. De rijksontvangers zijn niet bij machteom telkens de 21.000 loten onder het publiek te plaatsen en het is volstrekt ongeraden hun den verkoop op te dragen. Het ligt niet in de bedoeling collecteurs te benoemen in gemeentenwaar thans geen collecteurs of gedelegeerden der eerste klasse gevestigd zijn. De benoeming der debitanten is opgedragen aan den directeur der btaatsloterij omdat het eigenaardiger is, dat de handelaren in loten aangesteld worden door hem die de loterij beheert dan door de gemeentebesturen, die in geen betrekking tot dé instelling staan. Niemand zal echter voor die betrekking in aanmerking komen, tenzij de inlichtingen, omtrent hem bij de plaatselijke overheid in te winnen, in alle opzichten gunstig zijn. Nu van rijkswege classicale loten uitgegeven worden, wordt de inleg voor iedere klasse afzonderlijk bepaald op f 5 voor f 12 7oor de 2e' f 14 voor de 3e, 16 voor de 4e en f lo voor de 5e klasse. In verband met de bepaling van art. 3 (nieuw), volgens welke de loten in bewijzen van 20 twintigste aandeelen uitge geven worden, is het voldoende bij de wet den prijs per lot vast te stellen. Hij vindt geene vrijheid den prijs der uitgifte van de classicale loten voor de eerste en tweede week der vijfde klasse hooger dan f 70 voor een geheel lot te stellen Bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur zal ook de w^rde ^en c*ass*cak en doorgefourneerde geregeld tsiÏo de 76t is/e *>epa!inS opgenomen, dat zij voor I Januari Jo90 moet worden herzien. Den 5 is het onderzoek der voorstellen tot grondwetsher ziening aangevangen. De afdeelingen hebben besloten, de ver schillende ontwerpen te splitsen in 3 groepen voor de benoe ming der rapporteurs-commissiën. Tot de Ie groep zijn gebracht de algemeene beschouwingen en de hoofdstukken Hl (Staten Generaal) en VII (Financiën.) Rapporteurs de heeren Lohman, BorgesiusRoellHuber en van Delden. TT^M 11 §r?°P dj hoofdstukken I (rijk en zijne inwoners) II afd. 6 en 7 (van de macht des Koningsraad van state en mmisterieele departementen) IV (prov. staten en gemeentebe sturen) V (justitie) en IX waterstaat. Rapporteurs de heeren van der Hoeven, de Vos van Steenwijk, van Baar endeBruyn Kops. De vijfde is nog niet bekend. Tot de III groep hoofd rukken II afd. 1—5 (koning, kroon, voogdij, regentschap, inhuldiging) VI (godsdienst) VIII (defensie) benevens de addi- tioneele artikelen. Rapporteurs de heeren Schimmelpenninck Kielstra Reuther en van Gennep. De vijfde is nog niet be kend. De anti-revolutionaire en de katholieke leden hebben nota s ingediend, houdende verklaring, dat zij aan geene grond wetsherziening kunnen medewerken, tenzij art. 194 betreffende het onderwijs gewijzigd worde. BÜ kon- besluit van den 2 is met ingang van den 1 Juli tot lid van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten benoemd de heer M. Simon Gz., met toekenning van eervol ontslag a's hoofdingenieur bü den aanleg der Staatsspoorwegen. Bij kon. besluit van den 2 is benoemd tot vice- president der arr. rechtbank te Amsterdam de heer mr. O. A. Chais van Buren thans rechter aldaar. De gemeenteraad van *s Hertogenbosch heeft den 3 met 10 tegen 7 stemmen verworpen het voorstel van burgemeester en wethouders tot verhooging van den gasprijs voor particulieren van 7 tot 8 centen, tenge volge van welk besluit de hoofdelijke omslag thans waarschijnlijk verhoogd zal moeten worden. Den 3 ontstond in de woning van J. Groot te Grosthuizen bij zijne medebewoners brand door het onvoorzichtig wegzetten van doovekolendie terwijl alle afwezig waren aan het gloren waren geraakt. Door de tegenwoordigheid van geest van een timmer mansgezel H. van Ketel genaamdwerd hij spoedig gebluscht. r Den 3 is tot dijkgraaf van den Eilandspolder gekozen de heer J. Smit te Groofcschermer, in plaats van wijlen den heer J. W. Bek, bij herstemming met den heer fcj. oerman te Schermerhom. In den nacht van den 3 op den 4 is in een buis aan de Groote Houtstraat te Haarlem een raam aan de straatzijde opengeschoven, waarna uit de voorkamer ver scheidene voorwerpen van waarde van zilver en porselein ontvreemd zijn. In den nacht van den 4 op den 5 werd in diezelfde straatongeveer te 3 aren een in- funtenst, die uit Amsterdam weggeloopen was betrapt op het snijden eener ruit uit den winkel van een vleeschhouwer met een mes. Hij werd aangehouden en heeft later bekend, voornemens te zijn geweest te stolon. lot hoofd der nieuwe openbare school voor meisjes te Zaandam is den 4 benoemd mej. J. W. C Vorderman te Leeuwarden. De gemeenteraad van Rotterdam heeft zich den 4 zonder beraadslaging vereenigd met het wetsontwerp tot vereemging van Rotterdam en Delfshaven. Den 4 is des namiddags te vier uren te Papen- drecht een hevige brand uitgebroken in de hooiperserij van den heer Ph. v. d. Graaf, die binnen korten tijd zulk een omvang kreeg, dat verscheidene woonhuizen, waaronder zeer groote afbrandden. Door den lagen waterstand kon het vuur niet beperkt worden. De brand is met behulp van twee afdeelingen pontonniers uit Dordrecht eerst gebluscht bunnen worden. Het meeste is niet verzekerd. Den 5 is de spoorlijn Hoorn—Enkhuizen feestelijk! geopend. De ministers van binnenl. zaken en water staat kwamen met den gewonen trein te Hoorn aaD waar zij verwelkomd werden door den wethouder den heer van Akerlaken daar de burgemeester ongesteld was. Te 12 U uur vertrok de feesttreinnadat een collation aangeboden was. Te Westwoud werd de eerewijn aangeboden. De burgemeester hield eene toespraakwaarop minister Heemskerk antwoordde. Ie Bovencarspel werd weer eerewijn aangeboden met eene toespraak van den beer De Jong, waarop de mi nister van waterstaat antwoordde. Te Bovencarspel werd de toespraak van den burgemeester beantwoord door den minister Heemskerk. Te Enkhnizen werd de burgemeester beantwoord door den minister van waterstaat. De genoodigden werden daar afgehaald met rijtuigen terwijl de muziek van Leeuwarden hare opge wekte toonen liet hooren. De gansehe stad was in feesttooi. Aan de genoodigden werd daarna op het stadhuis eeu maaltijd aangebodeu.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 9