I li fel 1 f Overigens is het haar niet geheel duidelijk, hoe, indien in derdaad de eischen voor het examen naar de derde klasse van de Burgerscholen hooger zijn dan die tot toelating op het In stituut, daarmede strookt het den adressant als genoegzaam hekend gesteld feit, dat slechts bij groote uitzondering leer lingen der Hoogere Burgerscholen worden geplaatst. 2». Wat betreft de samenstelling der examen-commissien wordt allereerst opgemerktdat aan de wenschenom het examen in het openbaar af te nemen en de commissie jaarlijks door den minister van marine te doen benoemen, thans reeds voldaan wordt. Blijkens de verstrekte inlichtingen zijn toch onlangs maatre gelen genomen om aan het meermalen geuit verlangen naar openbaarheid zoo volledig mogelijk te voldoen, terwijl de Staats courant van 26 Maart j.l. de benoeming der commissie door den minister van marine vermeldt. Was de commissie wijders met betrekking tot punt 2 van oordeel, dat kon worden volstaan, de regeering uit te noo- digen, voort te gaan met bij de samenstelling der examen commissie eene zeer ruime plaats te verleenen aan personen reeds bij het onderwijs werkzaamwaartoe zeer zeker ook leerarenaan Hoogere Burgerscholen verbondenin aanmer king kunnen worden gebracht en haar tevens te wijzen op het belang, dat die commissie niet voortdurend geheel uit dezelfde leden worde samengesteldzoo werd niettemin in haar midden ook de meening verdedigddat verder moest worden gegaan. Ofschoon ongezind, met adressant, eenig verband te zien tusschen de samenstelling der examen-commissie en het beweerd niet slagen van de leerlingen der Hoogere Burgerscholen, werd het niettemin van die zijde wenschelijk geoordeeld, de regeering ernstig in overweging te geven, de samenstelling der examen commissie zooveel mogelijk te schoeien op gelijken voet, als dit voor de Kon. Militaire Academie te Breda geschiedt. Zij stelt voor: 1°. haar verslag te doen drukken en rond- deelen2°. den minister van marine, onder toezending van een afschrift, dank te zeggen voor de gegeven inlichtingen. Bij kon. besluit van den 22 is aan den heer mr. "W. Wintgens op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid en voorzitter der bij het ministerie van binnenl. zaken bestaande raadgevende commissie voor de zaken betreffende de stichtingen van beurzen voor het on derwijs met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten en benoemd, tot voorzitter dier com missie de heer mr. W. F. G. L. Francois, oudste lid en tot lid, de heer mr. A. F. L. Gregorij, advokaat-ge- neraal bij den Hoogen Baad. Bij kon. besluit van den 29 is, met vernietiging van het besluit van Ged. Staten van 21 Februari 1885, aan het raadsbesluit van Wijmbritseradeel van 31 Januari tot opheffing der openbare lagere school te Uitwellin- gerga en tot bestemming van die te Opperhuizen voor beide dorpen goedkeuring verleend. Te Maastricht zijn den 3 veertien stukken grond van de voormalige vestingwerken te Wijck in bet open baar verkocht voor 35 500. De prijs van den grond, die aan de gemeente behoorde, was gemiddeld ƒ10.59, en van den grond die aan de kerkfabriek van den H. Martinus behoorde 6 15 per vierk. el. In den nacht van den 4 op den 5 zijn te Leeu warden de twee mannen, die onlangs met rattenkruit vergiftigde erwtensoep gebruikten, na hevige pijnen te hebben geleden gestorven. De vrouw blijft nog in bedenkelijken toestand verkeeren. Bij den wedstrijd van om het schoonst in het tuig loopende paarden den 5 te Dordrecht gehouden, waaraan 27 paardeD deel namen werd de le prijs een gouden medalje behaald door de zwarte merrie van Jacob de Vos te Puttershoek de 2e, een ver guld zilveren medalje en 10, door eene zwarte mer rie van A. M. Dam te Cillaarshoek. Bij de daarna ge houden harddraverij met onder den man gereden paarden, waaraan 8 paarden deelnamen werd de prijs 300, behaald door den bekenden zwarten ruin Willem III, berijder J. Koster, en de premie f 100, door de don kerbruine merrie Snijboon van W. H. J. Brom te Utrecht, berijder A. Bos. Den 5 is te Haarlem een metselaarsknechtdie zijne in de Kloppersingelgracht gewaaide pet daaruit wilde halen te water geraakt en verdronken. Hij laat eene vrouw met 6 kinderen achter. Ben 5 is aan den Nieuwen Binnenweg te Botter dam de eerste steen gelegd van een kinderhuis der Ned. geref. gemeente bestemd tot het opnemen van kinderen welke niet in een weeshuis opgenomen kun nen worden, door den kleinzoon van den schenker van dat huis den heer J. F. Engel aldaar. In de den 6 te Amsterdam gehouden algemeene vergadering der Liberale Unie waren 62 Kiesvereem- gingen vertegenwoordigd. De bijeenkomst werd door prof. G. A. van Hamel geopend met eene toespraak, waarin 'hij de door de commissie van uitvoering ont worpen nota nader toelichtte. De vraag der al of met openbaarheid van de vergaderingen der Unie lichtte bh in dezen zin toe dat gedachtenwisseling over het geen het inwendig leven, de strategie der Unie, betrof, met gesloten deuren zou moeten geschieden. Daartoe behoordesamenwerking met de periodieke pers de steun bij verkiezingen de verhouding tot de partij in de Staten-Generaal j de werkzaamheid ter bekoming van inlichtingen en in vele gevallen ook die tot regeling, De werkzaamheid waarbij zij naar buiten optreedt was omschreven in de punten 3 en 4 der nota de vor ming van eene gemeenschappelijke overtuiging op die punten waarop ze nog niet bestaat, en het uitspreken der gemeenschappelijke overtuiging, wanneer datnoodig is. De heer Levy bestreed de nota en verdedigde zijne daartegenovergestelde motiewaarop na eene levendige beraadslaging met algemeene stemmen op 5 nawaar onder de heer Levy eene motie van den heer mr H. H. van Cappellete Arnhemaangenomen werd luidende: „De vergadering hare instemming betuigende met de algemeene strekking van de notagaat over tot de orde van den dag." Vervolgens werden de nieuw ontworpen bepalingen in de statuten en het huishoudelijk reglement met ge ringe wijzigingen vastgesteld zooais de commissie van uitvoering ze had voorgesteld. O. a. is besloten niet meer te spreken van „commissie van uitvoering maar van „bestuur", en verderdat de stukken uitgaande van het bestuur, niet door alle leden onderteekend moeten zijn. De hierbij ontstane strijd tusschen den voorzitter en de heeren Levy en Voute, die tegenover den eerste volhielden dat de heer Levy zijn gevoelen als dat eener minderheid in de nota opgenomen wilde zien, werd in eene besloten vergadering behandeld. Daarin iszooals de voorzitter, nadat de openbare ver gadering hervat was mededeeldegebleken „dat in de vergadering der commissie van uitvoering op den 10 Mei j.l. het opmaken eener afzonderlijke nota van de minderheid wel ter sprake was gekomen maar dat hiervan geen bepaald voorstel was gemaakt dat de meerderheid dier commissie het opmaken van zoodanige nota niet geweigerd had en hiervan allerminst eene voorwaarde gemaakt was voor het aanblijven van den heer Levy in de commissie." Tot lid van het bestuurin plaats van den heer Levy die zijn ontslag heeft genomen is gekozen jhr. mr. L. Michiels van Kessenich van Roermondmet 28 stemmen na twee vrije stemmingen in herstemming met prof. Fockema Andreae van Leiden. De heer Levy trok zijne motie omtrent de kiesbe voegdheid inomdat het bestuur voorstellen in zijn geest had gedaan. De allegorische optocht, den 6 bij gelegenheid van de opening der spoorlijn te Enkhuizen gehouden is in uitstekende orde afgeloopen. Het afgestoken vuur werk was zeer goed en werd door duizenden menschen aanschouwd. Des avonds keerden met eenen buiten gewonen trein naar Hoorn 800 personen terug. Bij kon. besluit van den 5 zijn in het college voor de zeevisscherijen herbenoemd tot leden de heeren jhr. E. de Wendt Alberda van Ekenstein R. J. Ver schoor van Nisse, J. R. Boerlage, J. J. Slis en S. Hoekstra. Bij kon. besluit van den 5 is met ingang van 1 September e.k. aan J. A. Leopold op zijn verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer bij de Rijks kweekschool voor onderwijzers te Groningen en in zijne plaats benoemd J. Heerenga Gzn., hoofd eener openbare lagere school te Ternaard gemeente West- dongeradeel. Bij de den 6 te Monnikendam gehouden aanbe steding van werken door het waterschap Waterland uitgeschreven en ten doel hebbende 1°. het verhoogen en verzwaren van een gedeelte dijk met verlegging en versterking der steenglooiing 2°. het leveren van grind en puin op sommige gedeelten van den Noorder IJ- en Zeedijkwerd aannemer de heer C. Blankevoort aldaar pereeel 1 voor 15,900; perceel 2 voor ƒ2800. Den 6 is met goed gevolg op het IJ te Amster dam onder gunstig weder, in tegenwoordigheid van tal van personen een oud vaderlandsch vermaak op nieuw in gebruik gebracht namelijk „het admiraalzeilen. Den 7, des namiddags is te Dordrecht eene aan de kade bevestigde houten brug aan het Groothoofd, die toegang gaf op het veerbootje naar Papendrecht bij den buitensten legger plotseling afgebroken waar door ongeveer 20 menschen in de rivier vielen. Door de verwarring is een reiziger verdronken. De arr. rechtbank te 's Gravenhage heeft den 8 den gewezen directeur der broodfabriek aldaar, van der Putten vrijgesprokenop grond dat hij bij het aangaan der schuld de fabriek verbond en die schuld dus uit de kas der fabriek mocht betalen. Hij is na die uitspraak dadelijk op vrije voeten gesteld. Te Lochem is aanbesteed het leggen in berijd baren staat opleveren en onderhouden der trambaan van Deventer naar Borkeloolaagste inschrijver was de heer B. A. Wiecherink te Groenloo voor f 43.600. Te Yenloo verzoeken eenige ingezetenen aan den gemeenteraad de weldra afloopende overeenkomst met den tegenwoordigen aannemer van het gas niet meer te vernieuwenmaar voor gemeente-rekening eene fabriek te bouwen en te exploiteeren. [Jit het verslag der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen over 1884 blijkt, dat na de opening der lijn GroningenDelfzijl op 15 Juni, in het geheel 1.374.078 mijlen geexploiteerd werden. De gezamenlijke ontvangsten waren 312.741.85 of bijna 2.7 p.ct. hoo ger de exploitatiekosten stegen f 450.805.85 of 8,35 p.ct. Het saldo der winst- en verliesrekening be draagt 592.695.05J; het aandeel van den Staat in de overwinst is 10.158.78. Yan het voor de aandeel houders beschikbaar gebleven bedrag van 580.912.58^ wordt 11.40 per aandeel uitgekeerd over 50.878 aan- deelen van 250. Het hoofdbestuur der Nederl. vereemging tot be scherming van dieren te 's Gravenhage heeft de burge meesters hoofden van politiemet aandrang verzocht om verscherping van toezicht op de naleving der zoo genaamde Vogelenwet, daar die wet veelvuldig over treden wordt, naar zijn oordeel, hoofdzakelijk een ge volg van de onbekendheid der politiedienaren met de door de wet beschermde vogels en van het niet met juistheid weten te onderscheiden of van het uit kracht der gewoonte zooveel kwaad niet zien in het storen der nesten en het vernielen der eieren of jongen. Met algemeene stemmen is tot hoofdingeland in den banne en polder Hensbroek gekozen de heer P. Kok, in plaats van den heer J. Spaans, naar Broek op Lan- gedijk vertrokken. Op de lijn Maastricht Yenloo tusschen de stations Bunde en Beek zijn stukken ijzer over de rails gelegd met het doelden trein te doen ontsporen. De machinist heeft den toeleg tijdig ontdekt en nog juist kunnen stoppen. De schuldigen zijn niet bekend. De maatschappij voor den werkenden stand te Amsterdam telde op 1 Januari 1.1. 779 leden, 142 meer dan een jaar vroeger. Haar balans sloot in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van 315.078.59. De commissie uit de ingezetenen te Delfshaven heeft zich ook vereenigd met het wetsontwerp tot vereeniging dier gemeente met Rotterdam. De Koning van Belgiebeschermheer der rede rijkerskamer „Vreugdendal" te Breda, heeft voor den door die Kamer uitgeschreven tooneelwedstrijd eene gouden medalje toegezegd. Eene door burg. en weth. van Roermond aan de woningen der ingezetenen gehouden inzameling van gelden voor het aanbieden van een huldeblijk aan den onlangs benoemden bisschop-coadjutor Boermans heeft j 350 opgebracht. Onder Oudendijk en omstreken wordt in de bin nenwateren zeer veel doode visch van allerlei soort waargonomen waaruit men meent te moeten opmaken, dat zich onder de visch eene ziekte voordoet. Het Paardenstamboek te Leeuwarden, het eenige in Nederland, begint zich meer en meer uit te breiden. In het afgeloopen, met 30 April geeindigde jaar traden 45 leden toe en na dien tijd weder 66. Den 12 Au gustus wordt te Leeuwarden eene keuring gehouden van merriën ingeschreven in dat stamboekmet hare veulens. Benoemd tot onderwijzer te Enkhuizen A. Bakker te Rouveen. Uit het verslag der Nederl. Pensioenvereeniging voor werklieden blijktdat de ten vorige jare door het bestuur aangewende pogingen, om een fonds bijeen te brengen tot waarborg der aan te gane verbintenissen, ten gevolge hadden dat ontvangen werd aan jaar- lijksche bijdragen 1203.50aan bijdragen in eens 4535 onvoorwaardelijk 6n 633 voorwaardelijk. Aan aandeelen werd geplaatst 41800; inschrijving groot boek 2% pet. 21100 idem 4 pet. 500, makende, wanneer de 2% pet. inschrijving op der nominale waarde en de 4 pet. gelijk aan die waarde gesteld wordt, een totaal bedrag van het waarborgfonds van ongeveer 63000. In de verschillende provinciën werd eene commissie voor het waarborgfonds benoemd voor Noord holland de heer mr. J. A. Sillem te Amsterdam en voor Utrecht het lid der 2e Kamer Jacob Duyvis. Er zijn reeds 61 verzekerden 38 personen zijn onder ge neeskundig onderzoek en met 347 personen is men in briefwisseling. Nieuwe afdeelingen zijn gevormd te As sen Haarlem, Alkmaar, Brielle Oudcarspel, Goes, Groningen en Zeist correspondentschappen te Abbe- kerk en Maastricht. Directeur van het fonds is de heer J. H. Schuylenburg. Uit later bekend geworden bijzonderheden is ge bleken dat de verwerping eener motie in den geest van het door prof. Huet aan het leidsche studentenkorps in overwoging gegeven voorstelom de nieuw aanko mende studenten niet te beletten collegie te houden, niet is geschiedomdat men inmenging van buiten ongewenscht achtte maar omdat eene dergelijke motie niet van waarde kon zijn, aangezien bij het korps geen wettelijke groentijd bestaat en dus niemand door haar gebonden iswaarom zij niets beduidde. Bovendien zou bij aanneming der motiewanneer sommige leden van het korps zich daaraan niet hielden waartoe zij volkomen gerechtigd zouden zijn dit aan het korps ten laste gelegd worden als in strijd met zijn eens uitgedrukt gevoelen. Uit het op de algemeene vergadering der Maat schappij van weldadigheid uitgebrachte jaarverslag over 1884 blijktdat de bevolking op 1 Januari 1.1., met inbegrip der ambtenaren uit 1754 personen be stond; 29 geboorte en 26 sterfgevallen hadden plaats. De veestapel bestond op dat tijdstip uit 126 koeien 11 kalveren 19 paarden en 106 varkens. De uitkom sten van den landbouw waren door de groote warmte en aanhoudende droogte ongunstig, terwijl de lage prij zen van granen vleeschzuivel enz. de exploitatie rekening zeer drukten. Op de 6 boerderijen werd verkregen 275.067 kan melkdie zuiver opbrachten 0.0486 per kan. 321 bunders zijn thans tot bosch bestemd 199 daarvan zijn met dennen beplant. De fabrieksarheid leverde voor het eerst een gunstigen uit slag op. De mandenmakerii gaf 497 winst tegeD 2611 verlies in 1883 de verliezen op jute- en mat- tenweverij waren aanzienlijk lager. In het geheel werd 41 verloren tegen f 3985 in 1883. Het bezemmaken werd voor het eerst bij de hand genomen bij de ge meente-reiniging te Arnhem schijnen de bezems goed te bevallen. Het aantal leden klom, dank zij de collecte van 4222 op 1 Januari 1884 tot 5075 op 1 Januari 1885. 2 correspondentschappen te Apeldoorn en Doetinchem, werden tot zelfstandige afdeelingen verheven. Aan giften en legaten werd ƒ15150 ontvangen. De jaarlijksche an nuïteit aan de Rotterdamsche Hypotheekbank, waarmede in 1864 eene hypothecaire leening van 140000 in 50 annuïteiten van 7973 gesloten werd, welke som ia de laatste 9 jaren werd betaald uit de giften van wijlen prinses Marianne der Nederlanden, is verlaagd tot 6917. De schuld bedraagt nog 118.867, die in 30 jaar moet worden afgelost. Met groote ingenomenheid wordt melding gemaakt van de opening der Gerard Adriaan van Swietenschool. De vergadering keurde de balans, die 11099 gunstiger is dan die van 1883goed. Tot commissie-lid voor het nazien der rekening over 1885 werd o. a. benoemd de heer J. W. P. Feith te Beem- ster en tot plaatsvervangend lid de heer dr. A. Brui ning te Noordschermer. Een voorstel, om in de Btatuten te bepalen dat de algemeene vergadering zal worden gehouden te Amsterdam of te Frederiksoord, opdat meer personen door eigen aanschouwing met de maat schappij kennis maken zouden werd met 55 tegen 33 stemmen verworpen. Op voorstel van het bestuur werd een nieuw tarief voor reis- en verblijfkosten van com missarissen en leden van commissiën vastgesteld na melijk 8 voor eiken dag verblijf en de werkelijk betaalde reiskosten van dezen maatregel wordt bezui- ging verwacht. De begrooting voor 1885 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op 163.062. Aan het bestuur werd opgedragen de verschillende aangegeven denkbeelden ter aanwinning van nieuwe leden nader te overwegen. Te Leeuwarden zijn 5 gevallen van pokken m 4 behoeftige gezinnen voorgekomen. Vermoedelijk is die ziekte overgebracht door een van Kampen gekomen schipper in wiens gezin waarmede de aangetasten in aanraking kwameneen geval in lichten graad plaats had gehad. Aan de christelijke school te Velsen is benoemd tot onderwijzer J. P. Nauta te Makkum. De kerkeraad der hervormde gemeente te Ursem heeft toezegging van beroep gedaan aan den predikant te Schoondijke classis IJzendijkeJ. Visser. De gemeentelijke gasfabriek te Assen heeft over 1884 bij een bedrag aan inkomsten van f 24531.79 eene winst van ƒ6018.81 behaald.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2