No. 69. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. VRIJDAG 12 JUNI. ONZICHTBARE HANDEN. Prijs der gewone Advortentiën ©fficicel (Bcbsclle. SCHUTTERIJ. BtnUui&nb. E COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag- Donderdag* en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.08. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. C08- TEB ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat de alphabetische naamlijst van de personen die aan de loting van dit jaar zullen deelnemen, voor een ieder ter inzage ligt ter gemeente-secretarie, van heden tot den dag der loting op alle werkdagën, des morgens van 9 tot 2 uur, opdat een ieder in staat zou zijnomzoo op die lijst eenige personen of omstandigheden mochten voorkomen, die daarop nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan weggelaten, daar van aan de commissie bedoeld bij art. 11 der wet, bij de loting kennis te geven, terwijl zij zich op Donderdag, 25 Juni 1885, 's namiddags ten 6 uremoeten bevinden op het raadhuis dezer gemeente, ten einde aldaar voor de dienst der schutterij te lotenen redenen van vrijstelling hebbendedie alsdan op te gevenalsmede om de bewijzen tot hare staving en bij de wet gevorderd voor zooveel noodig, Ruiterlijk binnen drie dagen na de loting over te leggen aan het bestuur der gemeente. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 10 Juni 1885. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat zij in hunne vergadering van den 9 dezer onder zekere voorwaarden betreffende de in richting aan den heer J. A. KLAVERWE1J DENkaarsen maker en winkelier alhier, vergunning hebben verleend tot het bergen van petroleum in zijn pakhuis aan de Spanjaardstraat, hoek Mosterdsteeg No. 31 en het vestigen eener koffiebranderij in het daarnaast gelegen perceel No. 35. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. MACLAINE PONT. 10 Juni 1885. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. DUITSCHLAND. Den 7 dea avonds ongeveer elf' uur, is aan eene uitspanningsplaats aan de Spree nabij Berlijn een groote steigerwaaraan de boot moest aanleggen die de 300 aldaar wachtende reizigers naar Berlijn zou brengenplotseling ingestort. Het was zeer donker en er was gebrek aan lantaarns. De aankomende stoomboot kon nog tijdig gewaarschuwd worden om niet tusschen de drenkelingen door te stoomen. Drie personen werden dood uit het water gebaald terwijl tien, meest kinderen vermist werden, terwijl tal van personen meer of minder belangrijke verwondingen bekwamen. Verscheidene personen heb ben zich kunnen redden door zich vast te klemmen aan de vele planken om hen heen. De Keizer is weder in een open rijtuig uitgereden. ENGELAND. Minister Dilke hield den 9 bij een feestmaal der „Liberale Club" eene redevoering, waarin bij verklaardehet grootste vertrouwen te hebben in de aanstaande algemeene verkiezingen. Hij meende, dat de schitterende zegepraal der liberalen zou blijken, vooral wanneer Gladstone (zooals hij waarschijnlijk achtte) aan het hoofd der partij bleef. Hij zeide het zijn plicht te achten, de grootste omzichtigheid in acht te nemen over het besluit, door het ministerie te nemen, tot dat de beslissing der Koningin zou gevallen zijn maar hij voor zich zou het niet betreuren indien den Tories de gelegenheid werd aangeboden om de vraagstukken betreffende de begrooting Afghanistan en het zeer belangrijke vraagstuk van het plaatselijk bestuur in de drie landen van het Vereenigde Koninkrijk in orde te brengen, altijd in den zin hunner redevoeringen. Hij voegde er bij dat het afghaansche vraagstuk gelukkig zoo dicht haar einde naderde dat de Tories den euro- peeschen vrede niet in gevaar konden brengen. De korte duur van den ministerraad op den 9, ge voegd bij de mededeeling der regeering in het lagerhuis, wettigt het vermoeden dat het ministerie zijn ontslag heeft verzocht. Den 9 des avonds vertrok minister Gladstone naar Balmoral waar de Koningin zich op het oogenblik bevindt. De door de regeering geleden nederlaag wordt door de bladen uitvoerig besproken. Daily News acht de indiening van haar ontslag waar schijnlijk en doet uitkomen, dat de oppositie dan, be halve de geldelijke zakenook de ouderhandelingen met Busland en de zaak der iersche dwangwet moet De Times betreurt het gebeurde zeer en meent, dat het ministerie in het belang des lands zou handelen als het niet aftrad. De oppositie heeft geene reden om trotscb of tevreden over hare zegepraal te zijn. De regeering is geslagen op een terrein waarop zij veel sterker was dan op andere terreinen, waar zij meester van het veld gebleven is. Dit blad gelooft, dat het kenne lijk opzettelijk wegblijven van vele liberalen is toe te schrijven aan ontevredenheid over andere zaken voor namelijk over de buitenlandsche staatkunde. De Standard gelooft nietdat de regeering inder daad zal aftreden daar hare eigene fouten haar op dit oogenblik onmisbaar maken. Zij moet blijven voort- kwijnen tot de algemeene verkiezingen. In den ochtend van den 9 is het evolutie-eskader onder bevel van admiraal Hornbybestaande uit 15 gepantserde schepen van verschillende klassen8 tor- pedobo iten een eenige kanonneer- en adviesbooten van Portland vertrokken. Lagerhuis. Toen de begrooting van ontvangsten den 8 voor de tweede maal zou worden gelezen be streed de heer Hicks Beach die 2e lezing, betoogende, dat de voorgestelde verhooging der belasting op bier en sterke dranken al was zij door de regeering iets verminderd, onbillijk was zoo die op wijn niet gelijk tijdig verhoogd werd. Ook keurde hij de verhooging der successiebelasting, die hoofdzakelijk het grondbezit zou treffenafzoolang de plaatselijke belastingen niet verminderd waren, overeenkomstig de in 1883 en 1884 aangenomen motiën. Minister Gladstone bestreed deze mot e. Hij achtte haar onaannemelijk. De aangevraagde gelden waren noodig geacht voor militaire maatregelen ter afwending van een ernstig gevaar. Thans hoopte men weldat het gevaar afgewend was maar de regeering kon nog niet zeggen dat het werkelijk reeds voorbij was. Het bevreemdde hem dat de oppositie die het krediet eenparig had toegestaanthans de voorgestelde midde len tot dekking zou weigeren zonder andere middelen voor te stellen. De regeering was dus genoopt, van de te nemen beslissing eene kabinetszaak te maken zooals minister Dilke reeds gezegd had opdat de op positie mocht zij de overwinning behalen, daarvan ook de gevolgen zou dragen. Zoodra de reeds gemelde verwerping plaats had gehad ging het Huis op ver langen van minister Gladstone uiteen. Vooral de iersche leden die trouw opgekomen waren en met de oppositie stemdenhieven luide vreugdekreten over den uitslag aan en wuifden met hunne hoeden. Zes en zeventig liberale leden waren afwezig. Den 9 deelde minister Gladstone mededat het mi nisterie tengevolge van de gevallen beslissing gemeend had, dat het zijn plicht was, dien dag aan de Koningin eeno mededeeling te doen, waarvan de aard gemakke lijk kon worden nagegaan, ofschoon hij dien niet nader kon omschrijven. Hij stelde voor, de zitting tot den 12 te verdagenin afwachting van de beslissing der Koningin welk voorstel aangenomen werd. Ook het Hoogerbuis ging tot den 12 uiteen. Britsch-Indie. Bij de laatste aardbeving in de pro vincie Cashmire zijn 200 personen omgekomen. FRANKRIJK. In de den 4 te Parijs gehouden vergadering van aandeelhouders der Suez-kanaal-maat- schappij isna goedkeuring der rekening over 1884, besloten tot het aangaan eener leening van f 50.000 000 tot verbetering van het banaal en met 1300 tegen 140 stemmen terwijl 142 aandeelhouders zich ont hielden tot da benoeming van 7 engelsche directeurs. Den 7 is in het departement de la Manche de re- publikeinsche kandidaat, de heer Sebine, tot lid van den Senaat gekozen met 745 stemmen tegen 471 op den monarchalen kandidaatden vice-admiraal de Geydon. De gekozene vervangt een republikeiu. Door de aanneming der nieuwe kieswet wordt het aantal leden der Kamer van 557 op 584 gebracht. Kamer. Minister de Freycinet heeft den 9 eene de pêche van den consul te Shanghae voorgelezenin houdende dat te vier uren het vredesverdrag met China te Tientsin geteekend was, in overeenstemming met de op 4 April overeengekomen voorwaarden. Deze mededeeling werd met toejuichingen ontvangen. EGYPTE. Uit Soeakim is het officiëele bericht ont vangen dat Kassala tegen het einde van Mei in han den der opstandelingen is gevallen. Een groot schip is door eene stoomboot midden in het Suezkanaal bij Kantara aangevaren en gezonken. Het kanaal zal eenigen tijd onbruikbaar zijn. 56) De Ifaliaan schudde krachtig het hoofd. „Neen neen duizendmaal neen 1" riep hij uit. „Ik wil de ketenen afschudden die mij aan dezeu man binden 1 ik wil weer vrij en eerlijk worden wil ein delijk tot het bewustzijn geraken dat ik leven kan ook zonder den vernietigenden druk die een ellendeling op mij uitoefent. Reeds te lang heb ik mij vrees laten aanjagen, nu wil ik het slavenjuk niet langer dragen Breng uw oor dichter aan mijnen mond baron opdat ik mij niet al te zeer behoef in te spannen gij zult mijne biecht hooren Ik was twee jaren in Rome en oefende daar, omdat na den dood mijner moeder niemand meer voor mij zorgdeallerlei handwerken uitmaar e e r 1 ij be handwerken baron toen ik op een avond door eenen mij bekenden heer op het Corso besteld werd. Een schilderdie mij 's middags op de Scala di Spagna gezien hadwilde mij sprekenom mij wanneer ik hem bij nadere kennismaking beviel, als model in dienst te nemen. Ik was op dat oogenblik in eenen toestand die mij noodzaakte ieder voorstel aan te nemenen daarom begaf ik mij dan ook zonder aarzelen op weg. Bij een der pilaren van het genoemde paleis liet mij mijn begeleider alleen mij gelastende te wachtentot de schilder die in het café Venezia soupeerdekomen zou. De avond was donker en in de galerij waarin ik stond, heerschte zelfs eene diepe duisterniszoodat ik vooral daar ik reeds meer dan een kwartier op den schilder wachtte, begon na te denken over de zonderlinge keuze van dit rendez vous. Plotseling hoorde ik achter mij een zacht gefluister twee donkere gestalten vlogen mij voorbij. Bijna in hetzelfde oogenblik weerklonk schel en schril de in den gang hangende klokin tijden van gevaar voor de bijeenroeping van het dienstpersoneel bestemd en van eene der bovenverdiepingen hoorde men den aDgstigen kreet: „un ladro I" „een dief! een dief!" Iu een oogenblik stroomden van alle zijden de bedienden toe schreeuwende en vloekende, en eene derde, donkere gestalte rende in groote sprongen de trap af. Dicht daarachter stormden een paar lakeien en onophoudelijk klonk hun geschreeuw„Dieven dieven 1 Houdt de dieven door het huis. Een oogenblik later voelde ik den vluchteling langs mij heen gaan en tegelijkertijd hoorde ik in den zijzak van mijn jas goudstukken rinkelen. Reeds in het volgende oogenblik dat alles was bliksemsnel gebeurd had mij een krachtige vuist bij den kraag gegrepen en riep eene dreunende stem „Een hebben wij er vooruit naar de wacht!" Terwijl het grootste deel der bedienden en het zich voor het huis verzamelende volk de vluchtende dieven achter volgden werd ikbijna bewusteloos vau schrik in een voor het paleis wachtend gesloten rijtuig gesleept. Een man ging naast mij zittendaarna ging het in galop vooruit. Ik had eenen slag op het hoofd gekregen en zakte plotseling bewusteloos ineen. Toen ik weer tot mijzelf kwam lag ik in een een voudig gemeubileerd vertrek op eene met leder over trokken sofa. Voor mij stond met op de borst gekruiste armen en mij scherp aanziende, dezelfde man die mij in het rijtuig gesleept had dezelfde man wiens bleek vossengezicht mij sedert dien tijd onophoudelijk overal veriolgt, die de vloek vau mijn leven geworden is Cadama Hij zeide tot mij: „Ik ken je, Francesco Boccanial kan je je ook niet herinneren m ij ooit te hebben gezien. Ik zegen het toeval, dat mij nu met je samenbrengtwant ik zocht reeds dagen lang naar je. LuisterMen verdenkt je van medeplich tigheid aan de inbraak in het Palazzo Borghese en niet alleen verdenkt men er je vandoch het zou reeds bewezen zijn wanneer men de vijf gouden munten die zich daar in den rechter zak van je jas bevinden als corpora delicti aan het gerecht vertoonde. Een zonderling toeval bracht mij op je weg het gelukte mij onder voorgeven dat ik je naar de poli tiewacht wilde brengenje te redden. Maar ik redde je niet uit barmhartigheid niet uit menschlievendheid, ik had er mijne bedoelingeu mede. Ik heb je noodig, Francesco ik kan je hulp niet ontberen ik verlang eenen dienst van je, die noch oneerlijk noch gevaarlijk is die je zelf tot een welgesteld man maken zal. Zie eens naar buiten, daar beneden staan twee politieagenten. Een wenk van mij, en je wordt meegenomen en kunt nog dezen nacht je hoofd op de brits in de gevangenis ter ruste liggen. Dan ben je echter ook reddeloos verloren. Wel zal je zeggen: ik ben geen dief, ik beb niet gestolen Maar de rechters zullen slechts glimlachend op de goudstukken wijzen die men in je zakken vond. In Caserta pluisen de gevangenen wol aan het spinrokken, evenals de vrouwen in den winter, en in Ancona slepen de misdadigers zware ketenen achter zich aan evenals de wilde dieren in hun hok bet een noch het ander is benijdenswaardigEen van beiden wordt echter stellig je deelvan jou, den spitsboef, den muntendief! En dau zal men je met vingers nawijzenen alle couranten zullen je naam vermelden niet eensneen twintig maalDat echter is eene eerdie men gaarne ontbeert. Heb ik geen gelijk Francesco Boccani Dit alles zeide Cadama tot mij en ik lag daar tandenknarsend, mijn ongeluk en mezelf vervloekend. Ik overlegde wat mij te doen stond. Wat wilde Cadama van mij? Eenen dienst, geen misdaad, eenen dienst, die mijzelf geld zou opbrengenen waarvoor hij mij reeds dagen lang gezocht had. Mijne nieuwsgierigheid werd opgewekt ik moest weten waarom men my had gezocht. Cadama legde mij een stuk voorwaarin ik toegaf een dief te zijn en ik was er toch geen Ik onderteekende echter en gaf mij daardoor geheel in handen van dien duivel over Nu werd Cadama vriendelijk. Hij liet wijn brengen en vertelde mij dan wat hem er toe bewogen had

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1