Bittttcttlattb. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Voor het afdeelings-onderzoek zijn na de overweging van de ontwerpen tot herziening der grondwetaan gewezen de wetsontwerpen totverkoop van voorma- ligen vestinggrond te Groningen van grond te Etten en Geur en Terheijden verdeeling van inarkegronden en het tegengaan van overmatigen arbeid voor kinderen. De sectie-werkzaamheden loopen vermoedelijk den 11 af, tegen wanneer des namiddags te 3% ure eene openbare zitting der Kamer belegd wordt tot regeling der verdere werkzaamheden. Met het opmaken van een verslag over het onder zoek van de wijziging der kiestabel (vermeerdering van het ledental met 8) maakt de commissie van rapporteurs bijzondere spoedwaarschijnlijk met het doel om de Kamer in de gelegenheid te stellen dit ontwerp nog vóór het aanstaande reces af te doen opdat de daaruit voortvloeiende verkiezingen nog in het najaar kunnen plaats hebben. Den 8 zijn in de betrokken afdee'ingen alsnog be noemd tot rapporteurs over de ontwerpen der grondwet, voor de 2e groep de heer Kist en voor de 3e de heer t. d. Eeltz en niet de heer Roëll, zooals eerst ge meld werd. De heer de Jong lid voor Hoorn, is van de onge- steldhe d die hem in de laatste maanden weerhield aan de parlementaire werkzaamheden deel te nemen, in zoo ver hersteld dat hij den 8 weder de sectievergaderingen bijwoonde. De gemeenteraad van Obdam heeft d9n 30 Mei besloten, voortaan de kermis te houden op den eersten Maandag in de maand Juli en den daaropvolgenden Dinsdag. Bij kon. besluit van den 5 is de heer B. Hel dringdirecteur der Nederl. handelmaatschappij te Am sterdam, tot ridder in de orde van den Nederl. leeuw benoemd. Te Lukskam nabij Nieuw Amsterdam, (Drente) is in den avond van den 5 overleden Klaas Gelmers ten gevolge van rattenkruit hem in een pannekoek toegediend door zijn elfjarig dochtertje Annechien. De strenge behandeling van den vader schijnt dit meisje aanleiding te hebben gegeven tot dezs daadzijne vrouw had hem reeds ljj jaar geleden verlaten omdat zij het niet met hem kon vinden. De gemeenteraad van Arnhem heeft den 6 een krediet van ten hoogste f 150 verleend ter bestrijding der kosten van de aldaar te houden algemeene vergade ring van het Ned. onderwijzersgenootschap. Op eene vergadering, den 7 te Amsterdam door de sociaal-democraten gehouden naar aanleiding van de voordracht van burg. en weth. van Amsterdam aan den gemeenteraad, om f 50000 uit de gemeentekas te schen ken aan het comité der in 1883 gehouden tentoon stelling, werd beslotenaan den raad de verwerping van dat voorstel te vragen en te verzoeken, het geheel of een deel van het geld vloeiende uit de concessie aan de duinwatermaatschappij verleend, aan te wenden tot het stichten van gemeentewege eener arbeidersbeura, waardoor vraag naar en aanbod van werkkrachten beter geregeld zouden wordenof wel voor den bouw van arbeiderswoningen een maatregel, waardoor reeds vóór lang afgekeurde woningen ontruimd en velen aan brood geholpen zouden kunnen worden door nuttigen arbeid wat velen ten goede zou komen of wel, met het oog op het pas gegeven ontslag aan 80 arbeiders van 's Rijks werf, eene som te besteden om dezen aan werk te helpen of, in aanmerking genomen dat de gemeente jaarlijks f 3000 voordeel trekt uit de stads banken van leening, aan de panden beneden f 1, gedurende den afgeloopen winter ingebrachtvrijdom van losgeld te verleenen. Het bestuur der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen heeft zich op de vergadering van aandeelhouders van den 8 bereid verklaard de con versie der nog bestaande 5 pet. schuld in een 4 pets. geheel Rome door naar mij te laten zoeken. Het was eene zonderlinge geschiedenis, waarvan de hoofdpersoon mijne overleden moeder wasen die ik eerst voor een verzinsel hield tot ik later van de waarheid er van werd overtuigd. Dit uwe woorden, baron, heb ik bemerkt, dat gij reeds weetwat Cadama mij vertelde. Mijne oudere zuster, van wie mijne moeder mg zoo dikwijls verteld heeftdat zij onmiddelijk na hare geboorte gestorven isen in een dorp in het kanton Tessino begraven, zou nog leven leven als de dochter van eenen rijken Duitscherwiens doodgeboren kind men in de plaats van mijne zuster heeft ondergeschoven. Daar Lucia niet de wettige erfgename van dien man is want zij is niet geadopteerdomdat men het geheim te goed bewaard dacht moet het vermogen volgens de pruisische wet den naasten bloedverwant van kapitein von Hackert toevallenzoodra men de bewijzen leveren kandat Lucia niet de eigen dochter van den erflater is. Deze bewijzen wilde Cadama leveren, en i k moest hem daarbij behulpzaam zijn! Mijne vragen van welke zijde Cadama de bizonder- heden van dit familiegeheim waren verstrektbeant woordde bij ontwijkend. De baron keek verbaasd open voor de eerste maal viel hij den Campagnees in de rede. „Heeft je moeder jou of tenminste Cadama dan niet in dat geheim ingewijd vroeg hij. Francesco antwoordde ontkennend. „Ik zeide reeds", ging hij voort„dat mijne moeder mg integendeel meer dan eens verteld heeftdat mijne eenigegedurende den oorlog met de Oostenrijkers, geboren zuster spoedig na hare geboorte gestorven is. Cadama was mij tot op het oogenblik, dat een vreeselijk toeval mij met hem in het portaal van het Palazzo Borghese tezamenbrachtgeheel onbekend bij mijne moeder heb ik hem nooit gezion schuldwaardoor f 50000 rente zal worden be spaard in overweging te nemen. Verder werd mach tiging verleend tot het aangaan eener obligatieleening van f 6.000.000 in 6 seriënvan welke machtiging dit jaar waarschijnlijk geen gebruik zal worden gemaakt. Den 8 des avonds is te Bovencarspel een ke telmaker van de spoorwegwerken door aftespringen van de machine waarop hij werkzaam was juist toen de laatste trein van Enkhuizen aldaar voorbijkwam met de locomotief in aanraking gekomen en langs een gedeelte van den weg voortgesleept. Hij is ernstig gekwetst naar het gasthuis te Eukbuizen gebracht Bij de den 8 te Waardenburg gehouden openbare kersenverpachting brachten de kersen op het hout 0.05% a f 0.06 per pond op. De berekening is, dat de eigenaren per bunder gemiddeld 350 a f 400 ontvangen. In den nacht van den 8 op den 9 tusschen 1 en 2 uren zag de beambte belast met de nachtdienst op het telefoonkantoor te 's Gravenhage, voor het ven ster op zijne i hoogen observatiepost op de Kapelsbrug staande dat in de Spuistraat twee mannen op vrij verdachte wijze een pas geopende sigarenwinkel bin nen gingen. Onmiddelijk telefoneerde hij zulks naar het politiebureau aan de Nieuwe Haven vanwaar agenten naar den winkel gezonden werdendie de inbrekers in het bezit van eenige kistjes sigaren aan troffen. Met een valschen sleutel waren zij binnen gekomen. Bij de harddraverij, den 9 in de Zuidscbermeer ge houden door paarden uit de Schermeer, gespannen voor tweewielige rijtuigen waaraan 8 paarden deelnamen is de prijs, een haam behaald door het paard van den heer J. de Jong de le premie, twee hoofdstellen door dat van den heer A. Zuurbier, en de 2e premie, een dekkleed met zweep, door dat van den heer J. do Wit. Aan de harddraverij te Westwoud op den 9 namen 20 paarden deel. De prijs f 200 werd gewonnen door het paard van den heer v. d. Akker te Hazerswoude de le premie f 70 door dat van den heer Man te Amsterdam de 2e premie f 30 door dat van den heer Munnikhuizen te Purmerend. - Den 10 is aan het ministerie van waterstaat aan besteed 1°. het maken van verschillende werken op het station Zwolle geraamd op 226 000. Laagste inschrijver was de heer Tb. Verhoeven te Deventer voor f 176.0002°. het maken van eene locomotie- venloods met bijbehoorende werken en eene waterbe zorging op de station Enkhuizen ten behoeve van den spoorweg ZaandamEnkhuizen laagste inschrijvers de heeren P. B. en H. R. Mirande te 's Gravenhage voor 53100. Den 10 heeft de gemeenteraad van Amsterdam tot directeur der gemeente-reiniging in plaats van wijlen den heer V. C. Dijckmeester, benoemd den heer P. J. te Winkel. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 10 aan den heer W. Degenhardt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoofd der openbare lagere school der le klasse No. 17. De burgemeester bracht hem onder instemming van de raadsleden eene gepaste hulde voor hetgeen hij in het belang van het onderwijs verricht had. De voordracht van burg. en weth. van Amster dam tot het verleenen eener bijdrage van f 50000 uit de gemeentekas aan het comité van uitvoering der koloniale afdeeling van de in 1883 gehouden interna tionale tentoonstelling waarover den 10 herstemd zou worden is dien dag door burgemeester en wethouders teruggenomen na het ontvangen van een schrijven van dat comité, waarin het van die bijdrage afziet. Te Stratum bij Eindhoven is door den genees kundigen inspecteur de diphteritis (besmettelijke keel ziekte) epidemisch verklaard. De openbare school is gesloten. De min. van binnenl. zaken heeft op de vraag of het schoolgeld aan een gymnasium voor de leerlingen, De Ned. Indische spoorwegmaatschappij keert over 1884 8% pet. uit en kan van de schuld l'/s mil joen aflossen. Uit de inkomsten der maatschappij werd reeds f 8.032.044 aan buitengewone uitgaven bestreden. „Hoelang was uwe moeder reeds dood toen je Ca dama voor de eerste maal ODtmoettet „Meer dan twee jaren. Zij stierf in den zomer van 1877 aan verzwakking en uitputtingkorten tijd na ons vertrek van Napels naar Rome waar mijne moeder gehoopt had meer te kunnen verdienen." Menken zag in gedachten verdiept voor zich heen. „Dat geeft veel te denken", meende hij peinzend. „Volgens jou meening is het dus onmogelijk dat Ca dama door je moeder in het geheim is ingewijd „Ik herhaal u, dat ik den mün Hooit in onze woning gezien heb." „Dan kan slechts een derde ingewijde hem het geheim hebben verraden. Maar wie wie kan dat geweest zijn?" „Ook ik had mij onophoudelijk deze vraag voor gelegd zonder tot een afdoend antwoord te komen tot eene onvoorzichtigheid van Cadama mij op het spoor bracht. Den dag na den diefstal in het Palazzo Borghese las ik in de „Transulla", dat de dieven ge pakt waren slechts een was er met vijf kostbare munten ontsnapt. Die eene was ik 1 In mijnen doodsangstdat ik tooh nog voor het gerecht zou kunnen komen verliet ik in de eerste dagen geen oogenblik de woning van Cadama die mij eene plaats op zijn bureau gegeven had. In dien tgd was het dat ik bij de vernietiging van door hem in de snip- permand geworpen papieren hierin een klein half ver scheurd briefje vond waarvan de inhoud voor ieder ander onverstaanbaarmij zeer gewichtig voorkwam. Het was uit San Remo van October 1880 gedagteekend en luidde ongeveer als volgt„Ik ben zwaar ziek daarom slechts eene kleine waarschuwing. Wilt gij uw doel bereiken, ga dan niet al te overijld te werk, doch langs slingerpaden. Bedenk dat zoolang de oude nog leefthij u met eene pennestreek eene streep door de rekening geven kan. Dus voorzichtig Deze brief was met drie letters onderteekend H i en 1 die dagelijks van elders komen hooger mag zijn dan voor de leerlingen nit de gemeente zelvegeantwoord, dat eene dergelijke bepaling niet in strijd met de wet iszoolang het maximum van het daarbij bepaalde schoolgeld niet overschreden wordt. Het bestuur der registratie heeft cassatie aange- teekend tegen het vonnis der arr. rechtbank te Breda, waarbij gegrond verklaard is het verzet van den heer D. J. te Tilburg tegen het dwangschrift van den ont vanger der registratie aldaar tot betaling van rechten en boeten wegens het ongezegeld afgeven van alleen met eene paraaf geteekende kwitantiën. Met 1 Juli a.s. wordt te Wijk aan Zee het her- stellings- en vacantieoord voor israëlitiesche kinderen geopend. Mevrouw E. J. de Vries van Amsterdam treedt als bestuurster op, terwijl dr. Haremaker, arts te Beverwijk als geneesheer aan de inrichting ver bonden is. In de haven te Zevenbergen is een met onge- bluschte kalk geladen schip gezonken doordat de kalk in het schip aan het blusschen geraakte. Uit bet jaarverslag van den hoofdingenieur voor het stoomwezen over 1884 blijkt, dat de ambtenaren 17842 opnemingen verrichtten tegen 17086 in 1883. Bg het onderzoek der stoomketels werden 80 stuks aange troffen die dadelijk gevaar opleverden, zoodat het ge bruik tijdelijk moest worden verboden 394 ketels le verden indirect gevaar op en moesten hersteld worden; 3076 hadden kleine gebreken en 3738 waren zonder gebreken. Twee ontploffingen kwamen ter kennis van de ambtenaren 1°. een door het scheuren eener plaat van een ketel in de rotterdamsche suikerfabriek te Delfs- haven op 14 Mei, waarbij niemand gedood of gekwetst werd 2'. een door het scheuren eener plaat der stoom- kist van een ketel in het stoomschip „Stad Schiedam" van de Nederl. Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij te Rotterdam op 13 Dec., waardoor 2 personen omkwamen. De burgemeester der gemeente Kampen de heer mr. S. H. de la Sablonière heeft de benoeming tot lid van Ged. Staten van Overijsel aangenomen. W. Regeling, de vermoedelijke dader van den moord op B. Jansen te WageDingen zal den 26 en 27 voor het gerechtshof te Arnhem te recht staan. Te Avenborn zijn ongeveer 100 eieren uit het hok van een eendenhouder ontvreemd. In den loop van dit jaar zullen weder 120 kom miezen aangesteld worden voor de eerste 4 jaren op 480 bezoldiging welke na dien tijd kan opklimmen tot 780. De justitie te Dordrecht heeft verschillende dee- len van den aldaar ingezakten steiger in beslag ge nomen om naar de ware oorzaak van het ongeluk een onderzoek in te stellen en na te gaan of hier onver geeflijke nalatigheid heeft plaats gehad en zoo ja, aan wien de schuld. Te Wormerveer zal eener. k. school voor gewoon lager onderwijs geopend worden. Reeds kwam ééne gift van f 5000 in. In een buitengewoon politieblad wordt de aan houding gevraagd van F. G. Götte oud 30 jaren laatstelijk gemeente-secretaris te Cappelle, sedert 2en Pinksterdag reeds afwezig, wegens het ontvreemden van 500 in bankpapier en ongeveer 4000 aan russische effecten ten nadeele vau de vrouw, bij wie hij inwoonde. Het Noordhollandsch Kanaal waarvan de diepte op sommige plaatsen te wensc-hen overlaatzal weidra w&rdeu verdiept. Dit op f 33.950 begroot werk wordt eerstdaags aanbesteed. Met 1 Augustus a.s. worden de rijksnormaalles sen te Terschelling opgeheven. Eene 4 pet. geldleening van f 20000 is door de gemeente Renkum geheel geplaatst bij de maatschappij „Let op uw eindete Utrecht. In 1884 werden in de stads bank van leening te Haarlem beleend 42647 panden waarop f 174.050.25 voorgeschoten is en gelost 40255 panden voor ƒ161.316.55. 1371 panden werden voor f 6171,70 verkocht. De advocaat fiscaal bg het Hoog Militair Ge rechtshof heeft geene termen gevonden, om de bekende zaak der Haagscbe kavailerie-officieren verder te doen vervolgen. „Hil dus", zeide Menken en plotseling riep hij bijna luid uit „Hilgersdorf Het bleef minuten lang stil in de ziekenkamer. Menken steunde het hoofd in de handen en zat in diep gepeins verzonken en Francesco lag stil en zwijgend in zijne kussens. Ook hem was de naam Hiigersdorf niet vreemd hij had hem dikwijls hooren noemen in het huis van Dreyfusz natuurlijk zonder te wetendat deze naam zoo nauw verbonden was aan eene zaakdie hij tot nu toe al was het dan ook tegen zijnen wil gediend had. Eene beweging van Menken deed hem opschrikken. De baron keek zeer ernstig maar toch lag er een vriendelijke glimlach op zijn goedaardig gezichttoen hij zich weder tot Francesco wendde. „Vertel mij eens verder", zeide hij „wij zullen ons van alle gevolgtrekkingen onthouden tot ik je tot het einde toe heb aangehoord. Dan eerst kunnen wij een oordeel vellen en overleggenop welke wijze Cadama het spoedigst onschadelijk kan gemaakt worden. Vertel verder, Francesco wat waren de eerste eischen die de advokaat je stelde?" „Het schrijven van brandbrieven", antwoordde de Italiaanen hij bloosde van schaamte bij de gedachte er aan „op Cadama's bevel moest ik met grootere en kleinere tusschenruimten verschillende brieven aan den kapitein von Hackert schrijven om hem tot betaling van groote sommen gelds te dwingen Cadama zeide dat het procesdat hij wanneer het rechte tijdstip gekomen waswilde voeren groote sommen zou ver- eischen. Ik zelf had het overigens goed bij Cadama weinig te doen en geene zorg voor het dagelijksch 1 rood In stilte verwenschte ik wel is waar het uur, dat mij dezen mensch in handen geleverd had en steeds levendiger werd mijn verlangen naar vrijheid. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2