STAATSLOTERIJ. Nr. 10818 f 1500; Ns. 656, 4646, 9685 en 17019 1000; Ns. 4606, 8145, 15792, 16625, 18858 en 20440 400 Ns. 239 8050 8292 9438 12639 13349 en 14687 f 200; Ns. 800, 1082, 2257, 6351, 13868 163 12 19 1 47 en 20233 f 100. Donderdag 11 Juni, 11e l{|st. Allerlei. Ccle<|ratt®ttè6 fitrtiliïen. Benoemd te Amsterdam tot 3e onderwijzeres aan de school le klasse No. 42 mej. A. C. Rodenberg te Oudkarspel tot eerste onderwijzers aan de school le kl. No. 43 de heeren H. Spruitenburg te Haarlem en J, J. Schippers te Edam. Den 17 zullen op het landgoed van den heer Boreel burgemeester van Castricum en Heemskerk, gelegen nabij Driehuis, gemeente Velsen, door de hee ren Joosten en de Bordes te Amsterdam op groote schaal proeven worden genomen met Harden's granateD. 10 Juni, 5e klasse, 10e lijst. Nr. 19270 f 100000 Nr. 19724 f 10000 Ns. 2102, 2223, 4632, 13308, 15462, 17695 en 18895 ƒ1000. Ns. 1940 7789 14724 en 17288 400 Ns. 601 6228, 7645, 13252 en 17982 f 200; Ns. 1108, 1309, 6389 8455 8640 en 19509 f 100. Het Juninummer van de Economist bevat Een rijst-polder. Proeve eener berekening tan het rentegevend vermogen van gronden op Java, door middel van landbouwwerktuigen en stoom in cul tuur gebracht en met padie beplant. Door de bh. J. yan Hasselt eD J. de Koning civiel-ingenieurs D e toepassing van staal,ais materiaal voor scheepsbouw. Het procédé „de Soulages." Door den hr. P. W. Mondriaan DeNederlandsche Bank in 1884; De regeling der Indi sche geldmiddelen. Bede van den hr. de Bruyn Kops bij het wetsvoorstel van den heer v. Dedem; Spaarbankzaken. Mededeelingen uit binnen- en buitenland. Door den hr. A. S.; D e n i e u w e be lasting-voorstellen (Wijziging der Gemeen- tewet); Economische nalezingen en be richten. Fabrieksnijverheid in Twente. Munt- werkzaambeden in 1884. Rijkspostspaarbank. Overzicht van het vervoor op de Nederlandsche spoor wegen. De burgemeester van Ouderkerk aan den IJsel heeft van den minister van binnenl. zaken op zijne vraag aan den minister van justitie of verkoop van sigaren al dan niet winkelnering is in den zin der drankwethet volgende antwoord bekomen „Op verzoek van mijn ambtgenoot van justitie deel ik uin antwoord op nevensvermeld schrijven als mijn gevoelen mededat het hebben van eene nering in sigaren dus dat de drankwinkel wordt bezocht door hendie alleen om sigaren komen ongeoorloofd is, maar dat het verstrek ken van enkele sigaren aan bezoekersdie ook iets anders ten gebruike nemen niet als afzonderlijke win kelnering moet worden beschouwd." Een in Beieren verschijnend blad vertelde dezer dagen, dat een berlijnsch „Konsistorium" subsidie voor spoor- wegtijnen had aangevraagd natuurlijk was een „Kon- sortium" bedoeld. Een ander blad nam een loopje met dit bericht, maar beging zelf het abuis om te melden dat de Koning onmiddelijk nadat het bericht van het overlijden van den vorst van Thurn en Tazis ontvangen was, aan diens moeder een „Beleidigungstelegram" had gezonden, waar mede „Beleidstelegram" bedoeld werd. Toen onlangs een discussie over „Dampf-Post-Bai kas sen" gevoerd werdwaren sommige duitsche bladen in de meeningdat „Dampf-Post-Sparkassen bedoeld werden. Zonderling heeft de drukfouten duivel gelijk onze germaansche huurlieden zouden zeggen die ieder blad op zijn beurt eens plaagt dezer dagen aan de zet terij van een in ons land verschijnend blad opgespeeld. Ongelukkigerwijze was namelijk het opschrift der rubriek „overleden" door „bevallen" verwisseld, j|en nu deed heb bet verschijnsel voor, dat achttien jonge vrouwen als geBtorven werden vermeld, terwijl van een ouden heer werd beweerd dat hij in de kraam was gekomen. Donderdag 1 Juni. 's Gravenrage. Tweede Kamer. Tegen Dinsdag, 1 uur, zijn aan de orde gesteld de ontwerpen tot wij ziging der wet op de handels- en fabrieksmerken der telegraafwet van het overgangsrecht en der staatslo terij en tot uitbreiding van het zegelrecht op effecten. Londen. Lord Hartington was voornemenszich naar Balmoral te begeven, om de Koningin omtrent de crisis in te lichten doch is op een telegram dat de Koningin Daar Windsor komt, hier gebleven. De con servatieven beweren dat Northcote bereid is, de leiding Wn een nieuw kabinet op zich te nemen. Op de hondententoonstelling te Arnhem is een 2e prijs, bronzen medailje, toegekend voor eene verza meling boek- en plaatwerken betreffende het hondenras, aan den heer H. A. graaf van Bylandt alhier. Den 10 is des ochtends een aanvang gemaakt met het leggen der pijpen van de drinkwaterleiding deze gemeente op den Dijk. GEMEENTERAAD. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. "o. 5. Zitting van Woensdag 10 Juni 1885. Tegenwoordig 11 leden. Afwezig de heer J. C. Vonk, we- jjous uitstedigheidde heer Mr. M. Buchner, wegens ambts bezigheden, en de heeren W. Helling en Mr. A. P. de Lange. De Voorzitter opent de vergadering, waarna No. 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen ca goedgekeurd. Zijn medegedeeld de sedert die vergadering ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 2. Ontvang-bericht der politie-verordening op het bouwen en sloopen. 3. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit tot het doen van af- en overschrijvingen in de gemeentebegrooting voor 1884. 4. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit, waarbij de schuttersraad der dienstdoende schutterij gemachtigd wordt tot het doen van af- en overschrijvingen in zijne be grooting voor 1884. 5. Brief ten geleide van het goedgekeurde kohier der plaat selijke directe belasting, dienst 1885. Ns. 2 tot en met 5 voor kennisgeving aangenomen. Van Burgemeester en Wethouders. 6. Bericht, dat zij op 13 Mei 1.1. bezocht hebben het bur gerweeshuis het gasthuisde stads-apotheek en bet R. K. weeshuis. Daarbij is geblekendat die instellingen in goeden staat verkeeren, terwijl algemeen een gunstig getuigenis ver nomen werd omtrent het gedrag der met de leiding en hel beheer belaste ambtenaren. Het gaf geen aanleiding tot het maken van bijzondere opmerkingen. Voor kennisgeving aangenomen. 7. Bericht, dat zij den 19 Mei 1.1. besloten hebben, de vol gende brand- en sproeikranen te doen plaatsen Voor het schoonhouden der markten. 1 op de Vischmarkt tegen het wachthuis. 1 het Waagplein aan de noordzijde van het Waaggebouw. 1 de Dijk in het midden der lengte aan de noordzijde op een der stoepen. Brandkranen. 1 op den hoek der Paardenmarkt bij de school voor on vermo genden. 1 nu Doelenstraat en Lange Nieuwesloot. 1 n hu Lombardsteeg r 1 h de Korte Nieuwesloot oostzijde tegenover de Veerestraat. 1 in het midden der 2e Achterstraat aan de oostzijde. 1 h n h binnenplaats van het Stadshuis. 1 aan het einde der Langestraat bij de Groote Kerk. 1 op den hoek der Langestraat en Krebbesteeg. 1 h n u h h Payglop. 1 h h h h Laat en Zakkenstraat. 1 h h hu u h Hofstraat. 1 nu h h n Krebbesteeg. 1 v i- Ridderstraat. 1 ff de Laat nabij de Heul. 1 in het Kennemerpark achter het huis van ds. A. J. P. Oort, 1 op den Koningsweg hij de Lombardsteeg. 1 ff de Breestraat nabij de r. k. kerk. 1 ff bij de Augustijnsteeg. 1 den hoek der Baanstraat en Gedempte Baansloot. 1 van bet Enidsen en de St. Annastraat. 1 ff Nieuwst raat. 1 in het midden der Hekelstraat. 1 ff ff Boekenlaan. 1 aan den Achterweg nabij het Vergulde Hert. 1 op den Bergerweg nabij P. de boer. 1 hoek van Mosterdsteeg en Spanjaardstraat. 1 in het midden van het Heiligland. In verband daarmede is het voornemen om het gebruik der pompen op de Laat te doen vervalen. Ter lezing voor de leden gelegd. 8. Brief waarbij, in voldoening aan de toezegging, bij de behandeling der gemeentebegrooting voor 1885 gedaan, wor den aangeboden twee door den gemeente-architect ontwor pen plannen tot verandering der Rootorensbrug in eene op haalbrug zijnde de kosten van het eene ontwerpeen ijzeren ophaalbrug f 2400 en van het andere ontwerp, eene houten ophaalbrug 1672, wordende de beslissing of tot de verandering der brug zal worden overgegaan en zoo ja, volgens welk plan, aan den gemeenteraad overgelaten. Gesteld in handen der vaste commissie van bijstand in be trekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigendommen. 9. Brief van den heer W. K. du Croix, adjunct-ingenieur bij den waterstaathoudende dankbetuiging voor het blijk van waardeeringhem wegens het vervaardigen der teekeningen van den nieuwen Waaggevel geschonken en voor de vrijgevige wijze, waarop het gemeentebestuur een arbeid heeft beloond, welke voor hem op zich zelf reeds eene hoogst eervolle en aangename taak is geweest. Voor kennisgeving aangenomen. 10. Verzoek van J. Balder, om vergunning tot het plaatsen van een houten loods tot berging van metselaarsgereedschappen op het zoogenaamde bouwterrein aan de Akerslaan, ongeveer 21 meters van den openbaren weg. 11. Verzoek van W. Blaauw, om vergunning tot het nu en dan werken op straat voor het perceel aan de Heerenstraat No 4. 12. Bezwaarschrift van Cornelis van der Oord alhier, tegen den naar zijne meening te hoogen aanslag in de plaatselijke directe belasting, dienst 1885 Nos. 10 tot en met 13 gesteld in handen van Burg. en Weth. om bericht en raad. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. Van de commissie van financiën. 13. Rapport op het verzoek van regenten van het mannen- en vrouwengasthuis, als beheerders der stads-apotheek, om mach tiging tot het doen van af- en overschrijvingen in de begrooting dier instelling voor 1884. Het voorstel strekt, om die machti ging te verleenen, behoudens het nader grondig onderzoek der uitgaven bij het nazien der rekening. Aangenomen. 14. Rapport op het verzoek van regenten van het burger weeshuis over 1884sluitende in ontvang op 13859,04, in uitgaaf op 112006,48, alzoo met een batig slot van 1852,56. Het voorstel strekt om de rekening goed te keuren. Aangenomen. De heer H. J. Bruinvis, regent, bleef buiten stemming. 15. Rapport op de rekening der kamer van koophandel en fabrieken over 1884, sluitende in ontvang en uitgaaf op 100. Het voorstel strekt om de rekening goed te keuren. Aangenomen. De heeren T. L. Koorn en Conijnleden der kamer, bleven buiten stemming. 16. Rapport op de rekening van het burgerlijk armbestuur over 1884, sluitende in ontvang op 6480,46%, in uitgaaf op 6427,02, alzoo met een batig slot van f 53,44%. Het voorstel strekt tot goedkeuring der rekening. Aangenomen. 17. Rapport op de rekening van ontvang en uitgaaf bij de dienstdoende schutterij over 1884, opgemaakt door den schut tersraad, sluitende in ontvang en uitgaaf op 2126.23, zijnde de toelage uit de gemeentekas 353.52 beneden het bij de begrooting toegestane bedrag gebleven. Het voorstel strekt tot goedkeuring der rekening. Aangenomen. 18. Rapport op het verzoek van de heeren J. J. de Lange en Zoon, zeepfabriekanten alhier, om vergunning tot het leggen van een spoor in de straat, spoorwijdte 40 centimeters, tot vervoer hunner koopmansgoederen van het vaarwater door de Wortelsteeg langs den Achterweg tot het einde hunner fabriek Achterweg No. 15, benevens het plaatsen van een wissel tegen over den ingang hunner fabriek in de Wortelsteeg No. 4 vol gens overgelegd plan. Tegen dat verzoek bestaat bij Burg. en Weth. geen bezwaar, wanneer de rails gelegd worden met inachtneming van de door den gemeente-architect gegeven voorschriften. Het voorstel strektom de vergunning tot wederopzegging toe te verleenen onder voorwaarde dat a. het werk gemaakt worde volgens de overgelegde teekening, met inachtneming dat de ruimte tussehen de rails en de op de teekening aangegeven gedeelten geplaveid worden met klinkers op hun kant in sterke speciewaaronder eene platte laag met dito steen en specie en eene platte laag in zand terwijl langs de buitenkanten der rails over de geheele lengte gelijk plaveiwerk moet worden gemaakt; b. de rails ge lijk gelegd worden met den bovenkant der plaveiingen en op 50 c m. afstand van den muur der overdekte graan- en zaad- markt en verder onder de gewone bepalingen en onder ver plichting tot betaling eener jaarlijksche recognitie van f 2,50. Aangenomen met algemeene stemmen. De heer Bruinvis de Lange bleef buiten stemming. 19. Rapport op het verzoek van de firma D. Bosman Zoon alhier, om van de gemeente tegen den door den gemeen teraad te bepalen koopprijs te mogen koopen een stukje ge meentegrond, groot 5.73 centiaren, deel uitmakende van het perceelkadastraal bekend in sectie B der gemeente Alkmaar onder No. 2947, groot 0.21.50, weiland en water. Op grond dat dit niet tot openbare dienst bestemde stukje grond voor de gemeente niet de minste waarde heeftterwijl de afstand daarvan aan genoemde firma zeer wenschelijk is ter vermijding van de kostenvoortvloeiende uit de noodzakelijke afscheiding van dit terrein van de eigendommen dier firmawelke afschei ding voor gemeenschappelijke rekening zou moeten geschieden, stellen Burg. en Weth. voor, dit stukje gemeentegrond aan die firma in eigendom af te staan tegen betaling van f 2 per vier kante el, te voldoen bij de onderteekening der acte van overdracht en onder bepaling, dat a. de op de overdracht en levering vallende kosten voor reke ning der koopster komen b. de koopster den grond kan aanvaarden op 1 Juli 1885, van welken dag de lasten voor hare rekening komen. Behoudens goedkeuring van Ged. Staten met algemeene stemmen aangenomen. De heer Bosman bleef buiten stemming. 20. Rapport der vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigen dommen ten aanzien van het in hare handen om bericht en raad gestelde verzoek van den heer E. Vester, aannemer van het vernieuwen van 4 sluisdeuren en eenige andere werken aan de sluis bij de Zes Wielen, betrekkelijk de door hem afge leverde door den gemeente-architect niet goedgekeurde deuren. Zij deelt mededat uit de haar verstrekte inlichtingen gebleken is, dat bij het inhangen der sluisdeurenwelke overeenkomstig de in het bestek opgegeven afmetingen vooraf klaar gemaakt waren iedere deur 2 centimeter te smal bevonden werddat daaropom de deuren sluitende te makensluitstukken aan de voorharren zijn gemaakt, doch dat de architect bezwaar gemaakt heeftdie deuren aldus veranderd goed te keuren dat Burg. en Weth., tot wie de aannemer zich toen gewend heeft met het verzoek, die aldus veranderde deuren alsnog aan te nemenzich onbevoegd verklaard hebbendaarop te be schikken en hem naar den raad verwezen hebbentengevolge waarvan hij thans vraagtdie deuren, zooals zij gemaakt zijn, goed te keuren in welk geval hij gedurende den tijd der vorige deuren of acht jaar lang voor het onderhoud der daaraan ge maakte sluitstukken wil instaan of zoo noodig cautie wil stellen. De commissie is met den gemeente-architect, wiens rapport wordt overgelegd, van oordeel, dat het door den aannemer gedane aanbod geen aanbeveling verdient, doch dat er geen bezwaar bestaat, hem te vergunnen de voorharren te verbreeden door het bevestigen op de zij- en voorkanten van hoek- of plaatijzer met schroeven volgens nader op te geven vorm gesmeedzuiver tegen elkander sluitende. Zij is van gevoelen, dat de sluisdeuren, aldus veranderd wordende, vooral niet minder goed zullen sluiten en van de gewoonte der schippers om met hunne haken in de deuren te slaanzelfs minder schade kunnen lijden. Zij vindt alle vrijheidvoor te stellen den heer E. Vester als beschikking op zijn verzoek te berichten, dat hem vergund wordtgenoemde sluisdeuren op voorschreven wijze te veranderen. Na eene korte toelichting aan den heer J. C. Koorn met algemeene stemmen aangenomen. 21. Gaat de vergadering op voorstel van den Voorzitter over in eene zitting met gesloten deuren, na heropening waarvan 22. behandeld wordt het door de in de vorige bijeenkomst benoemde speciale commissie uitgebrachte rapport betrekkelijk het verschil van zienswijzedat omtrent het onderhoud van het kanaalboord aan de Kanaalkade tussehen Burg. en Weth. en den heer ingenieur van den waterstaat is gebleken te bestaan. Bij de door Burg. en Weth. gegeven toelichting werd ver wezen naar de overgelegde kon. besluiten van 15 April 1819 en 13 April 1820 betrekkelijk het Noordhollandsch Kanaal. In dat laatste besluit wordt melding gemaakt van de over eenkomst, gesloten tussehen het Rijk en het bestuur van den polder Schermeer, houdende dat de vaart van de Eriesche poort alhier tot aan de Jacob Klaassensluis (de Zijpersluis) in on derhoud bij het Rijk zal zijn. Tot dat onderhoud is alzoo het Rijk contractuëel verplicht doch niet tegenover de gemeente Alkmaar, zooals de heer Ingenieur van den Waterstaat opmerkt. Toch is het niet vreemddat de gemeente zich op die ver plichting van het Rijk beroept. Ten jare 1631 vroegen „de Burgemeesters ende regeerders der stadt Alkmaar, daarbij aanvoerende dat zij geweest „waren d' eerste stadt op dewelke den vijand zijn effort thoonende 't hooft heeft moeten stooten, ende^ sulex de fondamenten hadt geleyt, van de eerste Vic torie", octrooi tot droogmaking van de Schermeer. Dit werd in dat jaar op den gedenkwaardigen dag van 8 October door de Staten van Holland en West Friesland ver leend, mits dat gepresteerd zou worden het contract den 19 September bevorens tussehen de besturen van Alkmaar en de Uitwaterende Sluizen gemaakt. Dit contract houdt in, dat de requiranten van octrooi zullen moeten maken en voortdu rend onderhouden eene bekwame uitwatering van de Eriesche poort af tot de Jacob Klaassen Sluis. De rechten van Alk maar die de possessie en de vrije visscherij van de Schermeer had, gingen op het poldersbestuur van het drooggemaakte land over, en daarmede ook de verplichting om die uitwatering, de gracht van de oude vestingte onderhouden. Die verplichting werd bij voormeld K. B. van 13 April 1820 door het Rijk overgenomen en de gemeente Alkmaar heeft voor het minst wel het recht om daaraan te herinneren, al zal zij zich nimmer geroepen gevoelen om daarop als een voor haar ver kregen recht te wijzen. De Staat ontkent dan ook zijne ver plichting niet en blijkt zich voor te behouden het recht om te verbieden het stilliggen van schepen ten fine van lading en lossing van en op het oude jaagpad. Of dit jaagpad, dat als een deel van de oude Veste oorspronkelijk aan Alkmaar toebe hoorde, immer in eigendom aan het Rijk is overgegaanal heeft dit daarop zekere rechten uitgeoefendis ons niet ge bleken. Toch schijnt ons het gezag van het Rijk over het in onder houd overgenomen gedeelte van het kanaalwater niet betwist baar en kan de gemeente, noeh eenig ingezeten zich beroepen op eenig reeht tot gebruik daarvanal is het onmiskenbaar staatsplicht om een openbaar vaarwater overeenkomstig zijne bestemming te laten gebruiken. Onder dit vooropgestelde geeft de commissie in overweging, om aan het verlangen van den Staat ten deele te gemoet te komen, door over te nemen het onderhoud en terug te nemen het beheer van het kanaalboord aan de Kanaalkade gelegen tussehen de reeds aan de gemeente behoorende vroegere uitwatering van de Nieuwe Sloot en het afgesneden kanaalvak met zooveel ellen breedte water uit den wal, als voor de ligplaats van schepen noodig is. Na eene korte bespreking wordt dit rapport gesteld in han den van burgemeester en wethouders, ten einde later zoodanige voorstellen te doenals dat college zal vermeenen te moeten doen. 23. Vervolgens worden de heeren Conijn en Goede benoemd tot stemopnemers bij gelegenheid der verkiezing van 5 raads-

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 3