STAATS-I^OTEStlJ. fiertctofew. Sstabö-fêeHc&tet*. KANTONGERECHT. iSarSsï- en forut sbcriiCfelstt zekerheid, die tot schromelijke verwarring en willekeur zou kunnen leidenzulk een bestendiging van vroegere gunsten of onbillijke weigeringen kunnen niet tot hoog ste wet worden verhevenmaar een regeling in de Grondwet zelve is niet mogelijk. Blijft er dan wel iets anders over dan een bepaling, dat al deze uitkeeringen en toelagen haar toekenning en verdeeling door een wet zullen worden geregeld 't Zal een moeilijke regeling zijn, maar de moeilijkheid mag geen voorwendsel wezen, om zich van de zaak af te maken. In elk geval zal een betere regeling dan eenvoudige bestendiging van het bestaande wel niet tot de onmogelijkheden behooren en zjjn de zekerheid en de orde zelfs eener gebrekkige regeling verre te verkiezen boven volkomen onzekerheid, verwarring en willekeur. Of het aanbeve ling verdient, allengs tot een vermindering der rijks toelagen te komen zou tevens bij het vaststellen van deze wet in overweging kunnen genomen worden. De geneeskundige raad van Noordholland heeft besloten bij de regeering aan te dringen op verbete ring der wetgeving betreffende de doodschouw. Thans kan een verlof tot begrafenis worden afgegeven zon der dat een deskundige na persoonlijk onderzoek den dood heeft geconstateerd en kan het te gemakkelijk voorkomen dat geene gerechtelijke schouwing plaats heeftook al zijn er sporen van een gewelddadigen dood. Dat dit alles niet alleen kan geschieden maar ook is geschied behoeft niet te worden herinnerd. Hij wenschtdat, krachtens de wet, van den geneeskun dige, die eene overlijdensopgaaf indient, de uitdruk kelijke verklaring wordt gevorderd van het lijk gezien te hebben en datzonder verlof der justitiegeene begrafenis kan plaats hebben zoo de geneeskundige niet heefr verklaard dat naar zijne tneening, teekenen of aanduidingen van een gewelddadigen dood niet bestaan. Ook besloot bij, aan den minister van b nnenl. zaken te vragen dat de regeering iemand naar Spanje zond om de inenting tegen cholera van dr. Ferran na te gaan. Te Allen san aeu Rjjn is voor f 14320 door de vereenigiDg voor christelijk onderwijs het bouwen eener school met onderwijzerswoning aanbesteed aan den laagaten inschrijver, den heer G. A. van der Wilt te Breukelen. Den 18 wordt door burg. en weth. van Haarlem aanbesteed het maken eener brug over de Nieuwe Gracht aldaar tegenover het Nassauplein (terrein waar voorbeen de kavallerie-kazerne stond) en het Kenau park met de daarbij behoorende bestratingen ge raamd op f 30.632. Benoemd tot eersten onderwijzer te Purmerende de heer G. IJmker te Hoogeveen. Bedankt voor de Ned. Herv. gemeente te Mon nikendam door ds, G. J. van Limburg te Thamen aan den Amstel. De Nederl. indische spoorwegmaatschappij heeft den 19 de inschrijving opengesteld op 4379 3 pet. obligatiën a f 1000. Hoofdingelanden van Delfland hebben den 10 besloten, aan den Koning herroeping te vragen van het besluit, waarbij de beer A. N. Scbageu van Leeu wen is benoemd tot hoogheemraad buiten de door hoofdingelanden gemaakte voordracht. De kinderen der scholen te Sijbecarspel die in 't vorige jaar minder dan 12 maal willekeurig verzuimd hebben zullen dit jaar in de ge'egenbeid gesteld worden een reisje naar Egmond aan Zee te maken. Op het 5tal voor predikant der doopsgezinde ge meente te Noord- en Zuid-Zijpe komen voor de hee- ren P. K. Bijl to Edam, J. Pottinga Hz. te Irnsum S. Wartena te Workum, B, Haga te Witmarsum en A. Sipkema te Borne. 12 Juni, 5e klasse, 12e lijst. Nr. 8184 f 1500Ns. 902, 8366, 13129, 17799, 18574 en 19910 1000 Ns. 3962 48165418 en 17722 400 Ns. 3017 3937 5948 8437 10062 maar dubbel gevaarlijk, wanneer men gedwongen is, deze betrekking geheim te houden. Verstand en ge weten werden echter overstemd door het sissen der slang jalouzie en door haren lokkenden roep „wreek u wreek u !-' De overtuiging dat Lucia de onmiddelijke oorzaak an het door Rahlow geschreven courantenartikel ge weest wasstond door de mededeelingen van Cadarna en den haar door dezen voorgelegden brief van den reporter bij haar vast. "Was het van een wezen dat tot zulke schandelijke handelingen in staat was ook niet te verwachten dat zij haar nog meer zou trachten te comproraitteeren Kon men dan nog twijfelen of dit schepsel was ook de oorzaak dat hare bezoeken onbeantwoord en hare salons ledig bleven In deze stemming was een bezoek van Cadama in de eerste dagen van haar verblijf te Berlijn Ilona zeer welkomwant ook bij baatte immers dit meisje met haar onschuldig gezicht dat haar geheele levensgeluk Verwoest had. Cadama zag er gejaagd uittoen hij met eene diepe buiging bij mevrouw von Hilgersdorf binnen kwam. Onder den arm droeg hij eene lederen met papieren gevulde portefeuille. „In de eerste plaatsmevrouw", begon bij met een zoetsappig glimlachje„moet ik u mijn compliment maken over uw uitzicht. Schoonerdan gij waart kondet gij niet terugkeeren wel echter zijt gij bloeiender geworden vroolijker stralender Ilona lachte bitter. „Uwe beleefdheid is er mij een bewijs van, dat ieder compliment uit den mond van eenen heer tegenover eene dame slechts eene phrase is", antwoordde zij een weinig scherp. „Mij is het volstrekt niet vroolijk te moedezooals gij u gelieft uit te drukken." „Dan komt onze stemming geheel overeen, mevrouw, mij gaat het evenzoo Maar mag ik vragenwat er 10306 10375 en 11294 f 200Ns. 511129 1327, 10362, 11903, 12714, 13116, 14808, 16327, 16437, 1656819207 20185 en 20290 f 100. In No. 13 der staatkundige brieven van den heer mr. S. van Houten schrijft die heer o.a. het volgende De verwerping der motie Cremersdie het voorstel Lobman nog niet in de afdeelingen wilde behandelen, is eene zware nederlaag der liberale staatkunde. Zelfs eene beslissende. Nu kunnen eerstdaags de verslagen over de kiesrecht- voorstellen verwacht worden en de behandeling in openbare zitting volgen, terwijl de afdeelingen zich nog met de ontwerpen der grondwetsherziening bezig houden. Na zulk eene nederlaag moet de door de liberalen ingenomen politieke stelling worden gewijzigd. Op hetzelfde terrein blijven staan kan niet. Er is nu geene hoop zelfs geene gedachte meer de behandeling, veel min de aanneming der grondwetsherziening vóór die der districten- en censustabellen te kunnen doordrijven. De verwerping der tot laatstgenoemde onderwerpen be trekkelijke voorstellen laat alles bij het oude en doet de tegenwoordige onhoudbare positie voortduren wat niemand wil. En de openbare meening zal dit onge- wenscht gevolg in dat geval op rekening der liberalen stellen. Ik neem daarom nu de vrijheid aan de fractie Gleich- man- van der Loefl en hare vrienden in den lande een ongevraagd advies te geven. Twee wegen staan m. i. na de geleden nederlaag voor de liberale staatkunde open. Zij moet óf het door de antirevolutionairen op den weg der grondwetsher ziening gelegde struikelblok opruimen, óf een tegenont werp van grondwetsherziening indienen, dat de hervor- rningsgezinden bevredigt en op de publieke opinie eene aantrekkingskracht uitoefent, welke het ontwerp Hoems- kerk met zijne oningevulde vakken niet blijkt te hebben. Zaterdag 13 Juni. Londen. Lord Salisbury heeft de opdracht tot vor ming van een kabinet aangenomen. Hij zelf zou op treden als minister van buitenlandsche zaken. Beblijn. Het geruchtdat nog in dezen zomer in Bohemen de samenkomst der drie Keizers zal plaats hebben wordt bevestigd. Er loopeu hier geruchten, dat de Emir van Afghanistan werkelijk vermoord is en alom in het land ernstige ongeregeldheden voorvallen. Den heer H. A Graaf van Bylandt alhier is op de hondententoonstelling te Arnhem niet een 2e prijs bronzen medailje, ten deel gevallen zooals wij in ons vorig nummer vermeldden maar een le prijs zilveren medailje. Van den 6 tot en met den 12 zijn aan de bad en zweminrichting genomen 227 buitenbaden, waarvan 55 door onvermogenden en 6 binnenbaden samen 233. Drukste dag den 8 met 83 baden. In eene zitting der Arrondissements-Rechtbank alhier, is den 11 als surnumerair bij de registratie en domeinen beëadigd de heer F. de Laoge, onlangs, bij ministerieele beschikking, ten registratiekuntore alhier als zoodanig geplaatst. Op Zondag, den 14, 's namiddags 6% uur, zul len in den Stads Hout, door het stedelijk muziekkorps de volgende stukken worden uitgevoerd 1. Fanfanimarche de l'opérette „le voyage en Afrique" van Fr. de Suppé 2. Ouverture zu „Athalia" v. Men delssohn Bartholdy; 3. Fantaisie sur l'opéra „le fils du brigadier", avec thême original varié pour clarinet - trombonne et flauto-picolo v. A. J. Clément; 4. Wal, zer aus „Die Glocken von Corneville", operette v. Robert Planquette; 5, Ouverture zum „Volksfest" v. M. Carl 6. Lebe wohlConcertpolka für Piston solo v. H. Pflug 7. Musikalische jErinnerungen grosse Pot pourri v. E. Curth 8. Les lanciers marche militaire van A. Gevaert. gebeurd is, misschien ben ik in de gelegenheid, u met raad en daad te kunnen bijstaan." Ilona wierp zich blijkbaar geërgerd in een hoek der sofa „A bab ik heb geen bulpnoodig!" knorde zij; „ik weet de verachting van lafhartige filisters evengoed te dragen als de giftige lasterpraatjes van een op stroo geboren bedelaarskind Ik ben hemelhoog boven dit volk verheven Cadama boog het hoofd terzijde hij kreeg plotseling een voorgevoel van hetgeen voorgevallen was. „Mevrouwgij zijt opgewondenHoe kunt gij u zulke kleinigheden waarboven gij u zelf verheven ge voelt zoo aantrekken 1 Ik begrijp het reeds Lucia „Ja Lucia Lucia", riep mevrouw von Hilgersdorf, hem in de rede vallende en hare oogen schoten vonken, „Lucia was het ten tweede male die het waagde, mijnen goeden naam aan te tastendie leugen op leugen gestapeld heeftzoodat iedereen zich van mij terugtrekt en ik mijzelf als eene gebrandmerkte voorkom, door de geheele wereld veracht en verstooten Zooals het behoordeheb ik onmiddelijk na mijne aankomst bij alle bekenden bezoeken afgelegd denkt gijdat men mij binnengelaten of dat ook slechts eene enkele mijn bezoek beantwoord heeft? Wat is er gebeurd vraag ik mijzelf af, wat kan er anders gebeurd zijn, dan dat eene onbeschaamde lastertong opnieuw de leelijkste geruchten omtrent mijne persoon verspreid heeft?" De Italiaan trok een zeer medelijdend gezicht. Hoe verheugde hij zich echter in zijn binnenste dat hij op zulk een gelukkig tijdstip gekomen was 1 Beter had hij het niet kunnen treffen de jalouzie en de wraaklust van deze vrouw moesten gebruikt worden ten z ij n e n gunste. „Ongelukkig is dat maar al te waar, signora", ant woordde hij terwijl hij ging zitten; „Lucia schijnt niet voldaan te zijn met de wraakdie zij reeds op u ge- Tengevolge van ongesteldheid van den inlei der den heer J. Ditmars te Groot-Schermer zal op de vergadering van onderwjjzers in het arrondissement Alkmaar op den 17, in plaats van het punt dat hij zou inleiden besproken worden hel gehalte van het tegenwoordige onderwijs in vergelijking met dat van vroeger in te leiden door den heer W. S. P. Hoff, hoofd der openb. 2o. tusschenschool te Alkmaar. Op verzoek maken wij onze lezers opmerkzaam op eene wijziging in de verkooping der boerenplaats van den heer S. Akkerman Czin de Schermeer waaromtrent ook in dit nummer eene advertentie voorkomt. De Alkmaarscbe Harddraverijvereeniging heeft de gewone jaarlijksche harddraverij bepaald op Woens dag 19 Augustus. Zitting van 10 Juni. D. A., te Alkmaar, aldaar harder rijden dan in matigen draf, f 3 boete of 1 dag gev: H. S., te Egmond aan Zee, zoeken van eieren van wild, f 1 boete of 1 dag gev. P. Z., C. G. en L. Zallen te Alkmaaropenbare dron kenschap en nachtelijk burengerucht, aldaarieder 2 boeten, een van t 5,50 en een van 1 of 1 dag gev. voor elke boete. J. T., H. S„ M. L„ J. J. K„ C. B. en D. L„ allen te Alkmaar, nachtelijk burengerucht aldaar, ieder 5.50 boete of 1 dag gev. J. B., W. K., C. K. en L. de R., allen te Alkmaarloopen over eens anders grasland zonder vergunning ieder 50 cents boete of 1 dag gev. H. K., wed. J. S., het niet behoorlijk afscheiden van haar erf van den openbaren weg en het hebben van een tegen de ver ordeningen strijdende mesthoop 3 boeten, een van f 1 een van 3 en een van 5 of 1 dag gev. voor elke boete. C. M., te Alkmaarhet te Alkmaar in zijne woning hebben van een privaat, uitloopende in een riool, i boete of 1 dag gev. P. D., te Alkmaar, in zijn privaat aldaarjhebben van een ton, niet overeenkomstig het model bij de reiniging in gebruik, /I boete of 1 dag gev. P. K. en J. K., te Alkmaar, beklimmen van een boom, t 1 boete of 1 dag gev. G. S., te Egmond aan Zeerijde n met een hondenwagen te Alkmaar 1 1 boete of 1 dag gev. W. B., te Alkmaarhet verrichten van werk op straat aldaar zonder vergunning van Burg. en Weth., 1 boete of 1 dag gev. Sophia Lte Alkmaarhet beschadigen van het plantsoen vrijgesproken. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 11 Juni. Hendrik van Beek en Petronella Johanna Raves, beiden te Amsterdam, laastgen. onl. te Alkmaar. 12 George Predrik Haak, alhier, en Adriaantje van der Wal, te Helder. GEBOREN. 11 Juni.Pieter Thomas. Z. van Pieter de Jong en Lena Cor nelia Erkelens. 12 GerardusZ. van Cornelis Zuidam en Antje Plijter. OVERLEDEN. 1 Juni. Maria Catharina, D. van Johan George Fredrik Kueter en Cornelia Dekker, bijna 8 m. Alkmaar 12 Juni. Kleine Kaas 28 Commissie /25, Mid delbare 26, aangevoerd 550 stapels, wegende 146190 P. Ter graanmarkt aangevoerd 89 mudden Tarwe t 7,75, Gerst f 5 idem chev. 6,75 Haver 4,60, Bruine boonen /8a 8,50, Citroen id. 1 8,50 a 10 Erwten: Groene 14, Grauwe 1 13, Vale f 13. 13 Juni. 3 Paarden 95 a 350 8 Koeien en Ossen 130 a 180, 20 Nucht. Kalveren 6 a 24, 1 Ezel 40, 118. Schapen t 16 a 29, 410 Lammeren 7 a 1398 magere Varkens 15 a 24 244 Biggen 1 6 a 10, 3 Bokken en Geiten 4 a 9 6 Kleine Bokjes 0,70 a 1,20 per stuk, Kipeieren 2,85 a 3,10, Eenden dito 3,10 per 100, Boter per kop 1 0,57% a 0,65. Amsterdam 12 Juni. Aardappelen Priesche Jammen /la 1,30, Zeeuwsche Spuische Jammen 0,60 a 1,30, Geldersche Thomassen 2,50Pruissische Hamburgers f 2Andijker Muisjes /3a 3,50, nieuwe Malta 0,07 a 0,13 per P. Han del flauw. Aanvoer overtreft de vraag. Raapkoeken 78 a 82, Lijnkoeken /9a 12,50 per 100 P. Peterolie onveranderd. Delft 11 Juni. Aangevoerd 1250 achtste- en 82 zestiende vaten Boter, wegende 25820 P. Per kwartvat 40 a 56, per pond /la 1,40. Edam 11 Juni. Aangevoerd 430 stukken Boter, gras 1 a 1,10 per P., Kipeieren 3,50 a 4 per 100. nomen heeftomdat gij u vermeten hebt nu gij kent immers ook de reden der onverzoenlijkheid van dit meisje Maar mevrouw is het wel de meeito waard zich over de handelingen van zulk eene persoon te ergeren Waarachtig niet 1 Die freule von Hackert- Selchern zal spoedig genoeg opgehouden hebben eene rol in de berlijnsche kringen te spelen." „Cadama spreekt gij de waarheid Zijt gij werkelijk zoo ver, dat gij eindelijk deze bedriegster het voetstuk, waarop zij zich zoo sluw plaatste, onder de voeten wegrukken kunt? Overdrijft gij niet?" „Overdrijven is mijne gewoonte niet, mevrouwis het nooit geweest. Slechts twee dingen ontbreken mij nog om eindelijk aan mijne ontdekkingen openbaarheid te kunnen geven. Het eerste is een document, dat voor het oogenblik zich nog in het bezit van eenen derde bevindt, dat echter zeer spoedig mijn eigendom zal zijn het tweede is eene belofte van uwe schoone lippen signora „Hoe dat, mijnheer?" Ilona keek met spanning naar den sprekerdie uit zijne portefeuille een pak papieren nam en een daarvan openvouwde. „Gij hadt eenigen tijd geleden de vriendelijkheid mij een aantal papieren van uwen overleden echtgenoot tot onderzoek toe te vertrouwen", ging Cadama voort. „Onder deze heb ik gevonden wat ik zocht lees eensals het u belieft De advocaat gaf zijn schoon vis-a-vis een reeds eenig- zins verouderd uitziend stuk papier hier en daar reeds geel geworden en met half verbleekt schrift. „Bezie dit document eens nauwkeurigmevrouw riep Cadama „ea zeg mij dan eenswanneer ik u verzoeken mag kent gij dat schrift „Zeker", stamelde Ilona zij was doodsbleek ge worden „het is dat van mijnen echtgenootvan den generaal 1" Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2