No. 71. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. WOENSDAG ONZICHTBARE HANDEN. 17 JUNI. Prijs der gewone Advertentiën Bntienianb Bitsncntattb. Dekking van tekort. ALKMAARSCHR COBRA \T. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco docr het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BELGIE. Bij de den 14 te Brussel gehouden ver kiezing van een lid voor den Senaat kwamen van de 12500 ingeschreven kiezers slechts 7766 op. Er moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren Demeur, radikaal met 3084 en Gobletliberaalmet 2883 stemmen. De heer Jourdain kandidaat der clericalen, verkreeg 1680 stemmen. Bij gelegenheid van de tentoonstelling te Antwerpen wordt van den 22 tot den 25 een nationaal bakkers congres gehouden. DUITSCHLAND. De wet op de beursbelasting is den 11 afgekondigd. De bondsraad heeft besloten geen gevolg te geven aan de adressen tot invoering van den dubbelen standaard. Den 15 is prins Frederik Karei van Pruisen op zijn landgoed te Glienicke in den ouderdom van 57 jaren overleden aan de gevolgen eener beroertehem den 14 overkomen. Hij was de vader van de on'angs her trouwde weduwe van prins Hendrik der Nederlanden. Door dit overlijden is de reis van den Keizer naar Ems die op den 20 bepaald wasuitgesteld. ENGELAND. Salisbury heeft de taak tot samen stelling van een ministerie, hem door de Koningin op gedragen aanvaardnaar men zegt onder de voor waarde, dat de meerderheid van het Lagerhuis de nieuwe regeering niet bemoeielijke van nu tot de ver kiezingen in November a s. Op een banketden 14 door de Cobden-club te Greenwich gegeven en door minister Charles Dilke voorgezeten sprak deze bij het instellen van een dronk op de club, ook over Egypte. Hij zeidedat het doel van Engeland wasom Egypte te vrijwaren tegen eene buitenlandsche inlijving, en na het vertrek der engelsche troepen de rust in Egypte te verzekeren. Hjj was voor het beginselom Egypte's onzijdigheid door de mogendheden te doen waarborgen evenals met Belgie het geval was. Men zou ook da rust van het land kunnen beveiligen door onderhandelingen met den Sultan, wiens rechten niet mochten vergeten worden. Hoogerhuis. Lord Cranbrook stelde den 15 uit naam van lord Salisbury voortot den 19 uiteen te gaan laatstgenoemde hoopte alsdan aan het Huis eenige mededeelingen te kunnen doen. De min. van binnenl. zaken vereenigde zich met dit voorstel dat daarop wordt aangenomen. Lagerhuis, Minister Gladstone stelde den 15 voor, over te gaan tot de beraadslaging over de wij zigingen door het Hoogerhuis in het ontwerp op de nieuwe verdeeling der kiesdistricten gebracht. De heer Wolff meende dat de beraadslaging moest worden verdaagd, als zonder precedent en werd daarin door den heer Gorst ondersteund. Minister Dilke verklaarde, dat Salisbury de beraad slaging wenschte wat Northeote bevestigde. 58) De Italiaan glimlachte. „Zeker 1 Ik heb dit kostbare stuk „opgemaakt in het dorp B., in het kanton Tessino in tegenwoordig heid van den advocaat Giulio Cadama uit Rome", onder de nalatenschap van den generaal gevondenEn niet waarmevrouw ook gij zoudt voor het gerecht kunnen bezweren dat dit door uwen echtgenoot ge schreven stuk onder zijne papieren gevonden is „Daar ik dit als de waarheid voor mijn geweten ver antwoorden kan ja", antwoordde de weduwemaar zij werd zoo mogelijk nog bleeker bij deze verklaring en ging dan ook haastiger voort„Gij zult het intus- schen begrijpelijk vinden signor Cadama, wanneer ik u verzoek, slechts in de uiterste noodzakelijkheid dezen gerechtelijken eed van mij te verlangen. Ik zal er mij niet aan onttrekken volstrekt nietmaar gij kent de praatzucht der menschen en bovendien de gerechts zaal is juist niet de plaats, waar men als dame gaarne verschijnt." Cadama maakte eene afwerende beweging. „Vergeef mij, mevrouw, dat ik u met dit verzoek moet lastig vallenik kan u echter de stellige verze kering gevendat ik u alleen dan om dezen dienst zal verzoekenwanneer mij geen andere uitweg over blijft Laat ons nu dit onderwerp laten rusten ik ziedat het uwe zenuwen aandoet, en deze hebben door de laatste gebeurtenissen reeds genoeg geleden. Bovendien is mij uwe belofte voldoende Om op een ander onderwerp te komenmevrouw, hebt gij reeds van de domheid gehoord die de goede Rahlow tot afwisseling weder begaan heeft „Eene nieuwe literarische zonde? Ik heb sedert dagen geen courant in banden gehad Wolff's voorstel werd daarop met 333 tegen 33 st. verworpen. De heeren Hicks Beach en Sclater Booth stemden met de minderheid, Northeote met de meerderheid. Minister Gladstone stelde de verdaging der zitting tot den 19 voor, zoodra de heden aanhangige zaken afgedaan waren. Op eene vraag van den heer Labou- cbère verklaarde hij, geene kennis te dragen van eene schikkingvolgens welke de tegenwoordige regeering hare ondersteuning aan de oppositie zou hebben toege zegd. Dit voorste! werd aangenomen. Daarna werden met kleine wijzigingen de amende menten goedgekeurd door het Hoogerhuis in de wet op de nieuwe verdeeling der kiesdistricten gebracht. Het voorstel betreffende het jaargeld aan prinses Beatrice werd bij derde lezing aangenomen. FRANKRIJK. Admiraal Courbet is overleden. Kamer. Ben voorstel van een lid der rechterzijde om eene financiëele commissie te benoemen wier taak zou zijnaan te toonen dat op het oogenblik een tekort van f 750.000 000 bestaat ten gevolge van de geldverspillingen der regeering is den 11 niet in behandeling genomen. Met 324 tegen 96 stemmen werd dit afgestemd. ITALIË. De minister van buitenl. zaken heeft den 12 op eene vraag over het toedienen van slagen door een Italiaan aan een fransch officier gezegd dat hij vriendschappelijke vertoogen aan de fransche regeering gericht en zijn leedwezen betuigd hadonder bijvoe ging dat de italiaansche regeering maatregelen zou nemen om eene herha'ing van dergelijke betreurens waardige feiten te voorkomen. Eene processie van katholieke bedevaartgangers te Genua is met geweld aangevallen door jongelieden, die de banier wilden wegnemen. De politie herstelde de orde. 7 Personen werden gekwetst, waarvan 1 gevaar lijk, terwijl acht in hechtenis zijn genomen. OOSTENRIJK-HONGARIJB. De verkiezingen voor het oostenrijksche Huis van Afgevaardigden zijn geheel afgeloopen, Yan de 353 afgevaardigden behooren 190 tot de regeeringspartij132 tot de duitsch liberalen en 31 tot geen van die twee partijen. De liberalen hebben 15 zetels verloren. PORTUGAL. De regeering heeft bepaald dat reizigers, uit Spanje komende, aan eene quarantaine van 7 dagen onderworpen zullen zijn. Reeds zijn en kele choleragevallen voorgekomen. SPANJE. De wetenschappelijke commissie is met dr. Ferran te Alberique (prov. Valencia) aangekomen waar zich 159 choleragevallen waarvan 59 met doode- lijken afloop hebben voorgedaan. Sedert het begin der epidemie zijn 342 personen tegen de ziekte ingeënt van wie 3 aangetast en 1 overleden zijn. De advocaat zocht onder zijne papieren en haalde na eenig zoeken een stuk eener courant te voorschijn. „De man is tot niets te gebruikenwerkelijk tot niets In plaats van een met groote omzichtigheid ge schreven artikeltjedat ik van hem in onze zaak als opening van den strijd verlangd had doet hij in het nummer van eergisteren een der lompste aanvallen die men zich maar denken kan. Zal ik het u voorlezen llona knikte en Cadama wapende zich met zijn lorgnet. Hij schrijft „Onze lezers zullen zich misschien nog dien zonderlingenduisteren diefstal herinneren die in den afgeloopen winter in de woning van den in de berlijnsche kringen welbekenden en zeer geachten kapitein von Hackert plaats had. In den nacht, volgende op den dood van den ouden heer werd de brandkast door eene onbekende hand opengebrokenhet bleek echter, dat van de daarin zijnde voorwerpen van waarde niet het geringste gestolen was. Daar men ook geen aanwijzingen vonddie aan eenen diefstal van andere papieren van waarde konden doen denken werd het verdere onderzoek opgegeven. Naar wij vernemenis dit onderzoek weinige dagen geleden echter opnieuw begonnen daar men bemerkt heeftdat in de meergemelde brandkast ten tijde van den dood van den kapitein von Hackert familiepapieren werden bewaard, die voor de erfgenamen van zeer groot gewicht zijn. Misschien zijn wij vroeg of laat in de gelegenheid onze lezers iets over de merkwaardige betrekking te vertellenwaarin deze vermoedelijke documentendiefstal staat tot eene andere geheimzin nige zaakwaarvan wij reeds vroeger met een enkel woord melding maakten en waarop wij later hopen terug te komen."Dat, signora, is de inhoud van Rahlow's artikeldat natuurlijk zeer geschikt is om in plaats van vrees aan te jagen tot voorzich tigheid aan te sporen. Wanneer Rahlow onze zaak niet beter weet te dienen ware het te wenschen dat hij er zich maar geheel buiten hield EGYPTE Nader ontvangen berichten doen twijfelen aan het vroegere bericht, dat Kassala gevallen is. MEXICO. Dour eene waterhoos zijn den 7 in de omstreken van Lagos zeer groote verwoestingen aangericht. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De algemeene strekking der overeenkomst met de Stoomvaart- Maatschappij „Zeeland", waardoor het postvervoer van Duitsch- land naar Engeland en Amerika nog meer over Nederland geleid zal kunnen worden en die ook indirect vermeerdering van inkom sten aan den staat verzekert wegens toeneming van het staats- spoorwegverkeer, vond in de afdeelingen bij het onderzoek vrij eenstemmig goedkeuring. In meer dan eene afdeeling werd het echter betreurd dat de regeering deze gelegenheid niet te baat genomen had om de met de maatschappij in 1876 aangegane overeenkomst te herzien, in den zin van verlenging van het con tract, welke intusschen anderen minder noodzakelijk voorkwam. Enkele leden meenden, dat deze overeenkomst te zware lasten op den staat zou leggen, vooral met het oog op de jaarlijksche uitkeering van den staat van t 151,000 voor de nachtdienst. Andere leden gaven dit niet toemet een beroep op de directe en indirecte voordeelendie de staat zal genieten door ver meerdering der transitrechten, vrijdom voor liet meerdere brie venvervoer naar Engeland en het meerdere personenvervoer. De ledendie deze verwachtingen niet koesterdenvroegen mededeeling van de geldelijke gevolgen dezer overeenkomst voor de schatkist. Men vroeg, welke pogingen de regeering in het werk ge steld had om Vlissingen of eene andere Nederlandsche haven tot aanlegplaats van duitscke booten te doen aanwijzen. In alle afdeelingen werd het wenschelijke betoogddat de regeering zoo mogelijk het daarheen zou leiden, dat de 3 nieuwe booten bij Nederlandsche reeders werden gebouwd. Hiertegen werd opgemerktdat waar het booten betreft, voor internatio nalen dienst bestemdmen aan de maatschappij in deze eenige vrijheid moest laten. In het afdeelingsverslag over het voorstel-Reekerstot her ziening der wet op de zeevisscherijen, wordt een woord van lof gebracht aan den voorsteller voor de wijzewaarop hij zijne denkbeelden over het visschen met den wonderkuil ontwikkelt, maar over de voordracht zelve liepen de gevoelens niteen. Vele leden waren niet overtuigd van de onschadelijkheid van den wonderkuilom het onbeperkt gebruik er van te vergunnen. Sommigen meenden dat het vischtuig der Volendammers zon der schade benoorden Enkhuizen kon worden toegelaten. Ande ren waren gunstig voor het ontwerp gestemdzoolang niet bleekdat de visscherij op de Zuiderzee achteruit ging, was er voor den staat geen grond tot het nemen van maatregelen, die de vrijheid beperkten. Tot dekking van het tekort over het dienstjaar 1882 groo f 13,591.024.45%, heeft de regeering voorgesteld, aan te wijzen de opbrengst der in 1884 uitgegeven geldleening, voor zoover daarover nog niet beschikt is. De rekening dier leening zal ten spoedigste ingezonden wordenzoo mogelijk met een voor stel tot voorziening in het tekort over 1883 en tot regeling van het overblijvend gedeelte der geldleening 1884. Mevrouw von Hilgersdorf keek nadenkend naar de glinsterende steenen in haar bracelet. „Ik begrijp den geheimen zin van dit artikel niet recht", zeide zij„ofschoon ik tnij dien ongeveer denken kan." „Dat is spoedig genoeg op te helderenmevrouw. De oude heer von Hackert bewaarde in zijne brandkast papieren die op Lucia's geboorte betrekking hadden die echter om meer dan een reden niet vernietigd doch evenmin openbaar gemaakt mogen worden. Lucia zelve en een vertrouwde van baren vaderde ook u bekende baron Menken namen daarom die compromit- teerende papieren met wederzijdsch goedvinden weg maar waren onvoorzichtig genoeg de brandkast niet weder te sluiten. Den notaris van den overledene viel dit den volgenden morgen na den diefstal laat ons bij deze benaming blijven op en deed daarvan tegen Lucia's wil aangifte bij de politie. Wonderlijk genoeg werd het nu noodig geworden onderzoek zelfs na twee door mij ingezonden anonieme aanklachten die slechts ten doel hadden, mij omtrent het bestaan der documenten zekerheid te verschaffen buitengewoon vluchtig gedaan. De politie was namelijk op de meest geslepen wijze door bat on Menken bij den neus genomen." Mevrouw von Hilgersdorf was een en al verbazing. Alles wat de man verteldewas baar nieuw maar het waren mededeelingen van oneindig groot belang 1 Steeds vaster werd zij in het net van leugens verstrikt, dat deze avonturier om haar spon steeds vaster hoe sterker de haat in hare borst naar bevrediging haakte. „En mijnheer von Menken is hetin wiens bezit zich nu die gewichtige papieren bevinden die spoedig uw eigendom zoo zeidet gij immers zullen worden Cadama knikte toestemmend. „Dan is het waarlijk dwaas van Rahlow geweest hem door zijn artikel te waarschuwen." „Toch hoop ik op eenen goeden uitslagik heb eene geduchte macht in banden, die mij behulpzaam zal zijn. Bovendien werkt een naschrift van gisteren zeer at-

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1