ifiarKï- eu föcHVSbericfafe« dere wijze te combiueeren of samen te voegenen verkreeg aldus wat hij noemt een portretdat al de kenmerken van eenig geslacht bezifceen typisch por tret. Eenige tooverlantaarnszoodanig geplaatst, dat de beelden van een aantal verschillende portretten bijv. die van broeders en zusters uit hetzelfde gezin elkan der nauwkeurig bedekken dienen, om die beelden op een scherm of doek te werpen. Meent men, dat een aldus verkregen beeld grof en onduidelijk of ver ward is dan vergist men zich grootelijks integendeel, de trekken die aan allen gemeen zijn de familietrek ken komen krachtig uitterwijl de andere verbleeken of verdwijnen en het verkregen beeld zeer zuiver is. Hij geeft het den naam van typisch portret der fami lie. Nog langs een anderen weg komt de heer Galton tot hetzelfde resultaatdoor middel der photographie brengt hij op dezelfde plaat of op hetzelfde glas een aantal portrettenzorg dragendedat het licht voor elk der beelden slechts zeer kortstondig inwerkt. Hier door verkrijgt hij eene photographie welke de gemid delde of de resultante der verschillende portretten mag genoemd worden. Deze photographiën hebbenwat overmerkwaardig is een zeer bepaald individueel ka rakter terwijl de lijnen zoo zuiver zijndat de dus verkregen beelden het oog meer behagen dan de enkele afzonderlijke portretten. De heer Galton heeft op deze wijze de beelden van zes romeinsche vrouwen tot een samengesteldwaardoor hij eene type verkreeg van zeldzame schoonheid en een aangenaam profieldat alle kenteekenen van het geslacht in zich vereenigde. Hij heeft op die wijze een Alexander den Groote er langd naar zes medailles, in het britsch museum aan wezig die Alexander op verschillende leeftijden voor stellen benevens eene Cleopatra uit vijf portretten ontworpen. Deze Cleopatra ziet er verleidender uit dan elk der afzonderlijke portretten of beelden. Nog merkwaardiger zijn de typische portretten van moordenaars, dieven, krankzinnigen. Maakt men zulk een typisch portret door het ineensmelten der photo graphiën van 10 verschillende moordenaars en legt men het naast een ander, verkregen uit de photographische beeiden van 10 andere moordenaars dan is men ver baasd over de groote gelijkenis van deze aldus gevorm de portretten. Moet men hieruit niet besluitendat de moordenaars eene eigenaardige type vormen? Wij verzoeken heeren criminalisten hierover na te denken menig gevolg is er zeker uit te trekken. En is het waar, dat de verschillende geslachten eigenaardige ge laatstrekben vertoonen men denke slechts aan de Napoleons de Bourbons enz. dan is het veld van toepassing niet te overzien. Onder deze zou bijv. eene nieuwe verdeeling der menscben in adelijken en niet adelijken een der merkwaardigste en zeker de meest juiste zijn. Ofschoon Japan zich in de laatste jaren bijna iederen tak van europeesche kennis heeft eigen gemaakt, of schoon het universiteiten middelbaar en lager onder wijs beziten zelfs „Kinderspeeltuinen" naar europeesch modelis er nog een groote belemmeringdie het oude Japan van zijn toekomst verwijderd houdt. Het is het schrift. Japan heeft voor ieder woord een kun stig samengesteld letterteeken en met de menigte nieuwe uitvindingen en begrippenvoor welke men naar analogie nieuwe woorden gemaakt heeft, is de taal er slechts te moeielijker op gewerden. Een gewoon ontwikkeld man moet vierduizend van deze monogrammen kunnen lezenwie op eenige letter kundige beschaving wil aanspraak maken moet er zeker het dubbele bennenen de zes of zeven beste jaren worden besteed aan deze oefening. Er is thans eene beweging ontstaan ten gunste van het romoinsch alphabet een genootschap is gesticht tot „Romanisatie der japansche taal"; het telt duizend leden en heeft eene commissieuit 4 Japanners en 2 Europeanen bestaandebenoemd tot het samen stellen eener spelling. Hun werk was niet moeielijb met 22 letters van een europeesch alphabet kan men alle japansche woorden schrijven. Thans is de com missie bezig aan eene woordenlijst en aan schoolboeken. Zij tracht ook van japansche dagbladredactiën het aannemen dezer spelling te verkrijgenen hooptdat de regeering haar pogingen steunen zal. Wanneer men een Rothschild iszegt het Berl. Tageblattmag men zich dure liefhebberijen veroor loven en dat in het bijzonderwanneer men baron Nathaniël Rothschild te Weenen is, die ongehuwd bleef en niet bij machte is om de jaarlijkscbe rente van zijn kapitaal op te maken. Hij is eigenaar van een landgoed te J., in Beneden- Oostenrijk waarop zich eene rij huizen bevindtwaar van een door het Dagelijksch Bestuur als bouwvallig werd afgekeurd. Er werd daarom bevel gegeven om het af te breken maar de baron verkoos dit niet te doen. De gerechtigheid zegepraalde echter boven de milli- oenen en Rothschild moest zich onderwerpen hy deed het huis afbreken maar liet er geen ander voor in de plaats bouwen maar van de steenen eene pyramide oprichten. Midden in het dorp J. verheft zich thans het zon derlinge sieraad waardoor de baron die zich veron gelijkt waande wraak heeft genomen en de beroemde pyramiden van Oheops en Gizeb hebben thans een concurrent in de nieuwe Rothschild-pyramide gekregen. De secretaris van Victor Hugo Richard Lesclide vertelt nog de volgende anecdote van hem. Gedurende het beleg deelde madame Paul Meurice de aalmoezen van den dichter uit. Zij vertelde hem van een jonge vrouw, die zij in het grootste gebrek gevonden had en ontving van Victor Hugo honderd francs voor haar. Den volgenden dag kwam zij weer om honderd francs. Honderd francs per dag was wel wat veel voor een persoon. Victor Hugo was verwonderd „Louise heeft alles aan arme vrouwen en kinderen uitgedeeld zeide mevrouw Meurice. „Geef haar dan nog honderd francs", zeide Victor Hugo, „maar op de uitdrukkelijke voorwaarde, dat zij ze voor zichzelve houdt", „Geeft hij ze alleen op die voorwaarde vroeg Louise „dan kunt gij ze terug nemen. Dank Victor Hugo voor zijn goede bedoelingen voor welke ik erkentelijk ben". Madame Meurice durfde dit niet aan Victor Hugo me- dedeelen en gaf toen maar bet geld onvoorwaardelijk aan de stijfhoofdige Louise. Het was Louise Michel. De huwelijks-taart voor prinses Beatrice van Enge land die door de dames van Kent zal worden aange boden en door den heer Buszard in Oxfordstreet te Londen vervaardigd wordtbestaat eigenlijk uit drie taarten. Om de onderste taart slingert zich een krans van leliën en klimop als zinnebeeld van reinheid, zachtmoe digheid en vriendschap en er zijn schilden op aange bracht met de wapens van prinses Beatrice en prins Heinrich von Battenbergdie met passiebloemen zijn versierd. Om de tweede taart is jasmijn aangebracht en de bovenste is met passiebloemenklimop en rozen ge tooid. Op de bovenste taartst aan cupidootjes en een groote vaas met een reusachtig bouquet van zinnebeeldige bloemen. De taart weegt ongeveer tweehonderd kilogram en de bloemversieringen zijn alle uit suiker vervaardigd zij zal op een massief gouden plateau worden geplaatst, dat voor deze gelegenheid is vervaardigd en gegraveerd. Onderstaande reeks van ongevallen ten gevolge van een windhoosin dezelfde gemeente, vonden wij merkwaardig genoegom uit de Hoogeveensche Ct. over te nemen Het warme weder werd den 7 en 8 Juni afgewisseld door zware onweersbuien. Op beide dagen viel hagel, maar vooral den 8 veel en in steenen van grooten omvang vooral boven Nieuwenoord. In verscheidene huizen zijn daar tal van ruiten stukgeslagen. Steenen zoo groot als eieren vielen daar in menigte men vond er zelfs, die grooter waren dan een bierglas. De schade aan de gewassen schijnt evenwel niet zoo groot te zijn als aan vankelijk gevreesd werd. In het Hollandscheveld was de hagel niet zoo zwaar, maar daar heeft een windhoos veel schade aangericht die dwarrelende van het noorden naar het zuiden trok en in zijn vaart boven aan het Zuideropgaande mede- nam of omverwierp het achterhuis van H. Huisjes van der Weide, het achterhuis van M. van Regteren, de woning van de weduwe A. Benjamins, die daarbij een arm brak, aan de woning van B, Klundert het dak van het voorhuis en het gebeele achterhuis als 't ware weg veegde en een gedeelte van het huis op Schutwijke bewoond door J. Pastoor, Bij Klundert in huis schuilden 30 personen voor het onweder. Enkele bekwamen lichte kwetsuren. Voorts werden op Schutwijke 40 zware eikenboomen van den heer Johs. Wessels Boer balt uit den grond geknakt als rietjes. Een geladen schuit werd uit de vaart gelicht en kwam op eenigen afstand weder in het water, doch zonder den bodem die met den last verdwenen was. Twee mannen vertellen dat zij door den wind wer den opgenomen in en ook weer uit het water ge trokken werden zonder dat zij weten boe. Achter op Jeulenwijke sloeg de bliksem in eene nieuwe woning van J. L. Kikkert het huis brandde geheel afvan den inboedel heeft men het voornaam ste kunnen redden. Het huis was verzekerd in de Utrechtsche Maatschappij. Van een reiz ger in den trein naar Assen hoorden we, dat de bliksem dien even aan dezen kant Beilen heeft getroffen. Van alle zijden wordt gemeld van brand en ongelukken, die den 8 tijdens het onweder zijn geschied. Vrijdagmiddag te omstreeks halfeen barstte, gelijk reeds kortelijk gemeld iseen hevige brand in het Indisch Museum te Londen uit en de tijding van het onheil was weldra door de geheele stad verbreid. Onmiddelijk werd de brandweer gealarmeerd en bin nen een tijdsverloop van twee uren waren de wakkere mannen van kapitein Shaw het vernielend element meester. De brand brak nabij de restauratie-Duval die zich op de tentoonstelling bevindt uithitte en rook van de fornuizen van die inrichting worden door middel van buizen afgeleid die langs het Indisch Museum loopen men veronderstelt, dat het vuur zich aan het dak heeft medegedeeld door de groote warmte die de buizen afgeven of door vonken, die er uitgevallen zijn. De commandant Shaw en de luitenant Simonds van de brandweer kwamen met een groot aantal stoom spuiten op het terrein. Het grootste gedeelte der curiositeiten is behouden geblevende daken echter, die tengevolge der felle zomerhitte zeer droog waren zijn geheel vernield en het inwendige van het gebouw heeft zeer veel door het vuur en de waterschade geleden. Te drie uur had men de vlammen bedwongeD. De prins van Wales de hertog van Cambridge, de hertog van Sutherland en de markies van Hamilton waren getuigen van den brand. Een groote ramp isdank zij den onvermoeiden arbeid der brandweermannen voorkomen. Het rapport van kapitein Shaw luidt als volgt: „Brand, waarvan de oorzaak onbekend. Het Indisch Museum verwoestde inhoud ervan zeer beschadigd. De eerste verdieping van de tentoonstelling van uitvindingen ver nield het overig gedeelte en de inhoud aanmerkelijk beschadigd. De restaurant Spiers licht beschadigd. Gebouw en inhoud van de City and Guilds of Loudon Institute evenzeer licht beschadigd." Da toegang tot de tentoonstelling is geopend geble ven de eenige gekwetste, zekere George Hyman die door vallende stukken werd verwond, is naar het hos pitaal Sint George overgebracht. „Wellicht klinkt het ongeloofwaardig", zegt iemand in de Thurgauer Zeitung„wanneer ik zegdat de slak een vijand onzer zangvogels is maar ik heb een dergelijk dier in een vogelnest gezien en evenzeer de schade, die het daarinaa nrichtte. Toen ik dezer dagen in het open veld mijn ontbijt gebruiktezag ik hoe een vink die voedsel in den snavel droeg steeds op hetzelfde plekje onder den boom neerstreek, zonder het voedsel naar zijn nest te brengen. Toen ik een onderzoek instelde, vond ik het nest waarop de wijfjes-vink zat in het gras het diertje vloog op en ik zag hoe een slak bezig was de eitjes op te peuzelen. Een van de vijf eieren was reeds ge heel en een tweede voor de helft ledig ik nam den roover uit het nest en doodde hem tot straf voor zijn misdrijf, waarna ik de eierschalen verwijderde en de drie gave eitjes in het nestje liet. Mama vink, die niettegenstaande de nabijheid van den onaangenatnen gasttrouw hare moederplichten was blijven vervullen ging thans zeer tevreden weder aan het broeden. Ik weet niet of de drie eieren eenige schade hadden geleden; mochten de jongen het levenslicht aanschou wen dan zal ik dit later mededeelen." Maandag 16 Juni. 's Gbayenhage. Tweede Kamer. Het ontwerp tot wijziging der wet op de handels- en fabrieksmerken is aangenomen en het debat over de wijziging der tele- graafwet aangevangen. De heeren de Geer, Rutgers en Corver Hooft bestreden het binnensmokkelen der tele fonie in de telegraafwet, vooral wegens inbreuk op het eigensdomsrecht van grondeigenaren. De minister van waterstaat verdedigde het ontwerp krachtig om de uitbreiding der telefoongemeenschap beter te verzeke ren. Morgen voortzetting. London. Salisbury zal heden de Koningin eene lijst met de namen der leden van het nieuwe Kabinet voordragen. Weenen. Uit Bulgarije ontvangen berichten melden, dat bet verzet tegen de Turken steeds toeneemter hebben geregelde veldslagen plaats. Mej. M. A. van Heems alhier is benoemd tot on derwijzeres aan de openbare school te Wieringerwaard. Naar wij vernemen, worden den 18 voor de arr. rechtbank alhier de pleidooien gehouden in het tegen de gemeente Alkmaar door de weduwe G. Siebrands ingestelde rechtsgeding. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van den 16 Juni. D. C. d. V., C. P. B., J. J. P. en D. G., allen zonder vaste woonplaats bedelarijieder 14 dagen gev. en opzending naar een bedelaarsgesticht. K. Y. L. en P. V. L., beide te Uitgeest, rebellie, de eerste 21 dagende tweede 15 dagen eenzame opsluiting. J. V. 't H., te Hoorn, beleediging, f 8 boete, subs. 3 da gen gev. J. d. B, te Hoorn, mishandeling, f 12 boete, subs. 4 da gen gev. M. V., te Enkhuizenhet verkoopen van sterken drank aan een persoon beneden de 16 jaar, 1 10 boete, subs. 3 dagen gev. J. S., te Enkhuizen, mishandeling, 12 boete, subs. 4 da gen gev. G. v. d. Lte Hoogcarspel, feit en straf als boven. R. G., te Hoogcarspel, openbare dronkenschap, 7 dagen gev en opzending voor 6 maanden naar een werkhuis. C. D., te Medemblik openbare dronkenschap 12 boete subs. 4 dagen gev. P. W., te Anna Paulownamishandeling3 dagen eenzame opsluiting. J. K., te Helder, diefstal, 14 dagen eenzame opsluiting. J. C. G., te Hoorndiefstal 7 dagen eenzame opsluiting. C. d. H„ huisvrouw van D. J. H', te Helderverkoopen van militaire kleedingstukken21 dagen eenzame opsluiting. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 14 Juni. Hubertus Petrus de Swart en Maria Jacoba Krom. Christiaan Pastoor en Willempje Denijs. Jacobus Cornelia Kaandorp en Anna te Buck. GEBOREN. 13 Juni. Anna Maria, D. van Pokke Vierkant en Catkarina Houter. lJda, D. van Arie Korver en Anna Ca tkarina Corver. Johanna Cornelia Emma, van Gerrit Wolzak jr. en Emma Johanna Slagter. 14 Aafje, D. van Theunes Prins en Aafje Eenhuizen. 15 Antonius MattheusZ. van mr. Johannes Andreas Middelhof! en Catharina Maria Helena Conijn. OVERLEDEN. 13 Juni. Cornelis, Z. van Dirk Keetman en Aafje Koomen 2 j. en 7 m. Antje Debora, D. van Hendrik Pastoor en Catharina Debora Denijs 3 m., wonende te Am sterdam. 14 Jan, Z. van Jan Pastoor en Trijntje de Boer, 13 m. Maria AntoniaD. van Anthonie Arzbach en Maria Elisabeth Tiene5 w. 15 Catharina Jacoba, D. van Hetto de Wijn en Maria Catharina Beek, bijna 4 m. Gerrit Jacob Pran^is, Z. van mr. Johan Paulus Balthazar van der Mandere en Lucia Suzanna Wilhelmina van Leeuwen, 3 m. Jacob, Z. van Anthonius van Zon en Anna de Boer 8 m. Alkmaar 15 Juni. Aangevoerd 2 Koeien f 210 a 240, 446 vette Kalveren t 25 a 8019 nucht. dito f 8 a 21, 130 Scha pen f 24 a 30 129 vette Varkens 1 0,40 a 0,50 per P., 8 Magere dito f 16 a 23. Amsterdam 15 Juni. Aardappelen Priesche Jammen 1 0,90 a 1,10, Zeeuwsehe Spuische Jammen f 0,60 a 1, Andijker Muisjes 6 a 7 nieuwe Malta f 0,06 a 0,14 per P. Voor enkele partijen Zeeuwsehe Spuisehe Jammen werd tot t 1.70 bedongen. Raapkoeken f78 a 82, Lijnkoeken f 9 a 12,50 per 100 P. Peterolie onveranderd, loco f 8,50, Sept. 1 8,75Oct. Dee. 9 entr. Aangevoerd 635 Runderen, vette f 0,60 a 0,77 per P., Melk en Kalfkoeien 1 100 a 260, 3 vette Kalveren, 57 nucht. dito f7 a 12, Schapen en Lammeren f 28 en f 8, vette Varkens f 0,36 a 0,44 per P. Haarlem 15 Juni. Witte Tarwe f 8,20, Haver t 4,25. Kampen 15 Juni. 772 stukken Boter van 20 pond f 16,50 a 20,50, 125 van 10 pond, f 8,50 a 11,25, en 400 stukken van. pond, per P. t 0,80 a 0,90, samen 16890 P.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 3