No. 72. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. VRIJDAG 19 JUNI. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.06. Prijs der gewone Advertentiën: Wegens plaatsgebrek kunnen wij heden geen feuilleton plaatsen. iSttiUttlAttb. SHtmetdaud. MAARSCHËC ANT. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER A ZOON. CORNELIS BREGMAN, onlangs gehuwd met PIETERTJE MODDER, wordt verzocht zich ter secretarie dezer gemeente aan te melden. BELGIE, Het bezoek van den Koning en de Ko ningin der Nederlanden aan de tentoonstelling te Ant werpen is thans bepaald op den 16en Juli. Volgen3 de officieele catalogus telt de nederlaudsehe afdeeling der tentoonstelling te Antwerpen 285 deel nemers. DUITSCHLAND. De kamer van koophandel te Mannheim heeft met verscheidene andere kamers aau den Rijn aan prins Bismarck gevraagd Rotterdam of Antwerpen maar in geen geval Vlissingen als aan- leghaven voor de gesubsidieerde duitsche stoomvaart lijnen te kiezen. Het adres betoogtdat het handels verkeer van Rijnland en Westfalen, Baden, Wurtemberg, Elzas-LotharingenBeieren en Hessen anders over engelsche havens zal moeten blyven gaan. Den 17 is te Karlsbad overleden de generaal-veld- maarschalk von Manteuffel. ENGELAND. De KoniDgin heeft den aftredenden minister Gladstoneter erkenning van zijne aan het land bewezen diensten, bij zijn aftreden als minister, den graventitel aangeboden maar hij heeft voor die onder scheiding bedankt. De heer Randolph Churchill, een der woelziekste leden van de conservatieve partij, zal benoemd worden tot minister voor Indie. Salisbury vertrok den 17 's namiddags 3 uur van Londen naar Windsor, om zijn nieuw ministerie aan de goedkeuring der Koningin te onderwerpen. FRANKRIJK. Den 12 is in den gemeenteraad te Parijs een voorstel van den beer Mesureur behandeld o. a. strekkende, om den prefect der Seine uit te noo- digen, de naar heiligen genoemde straten andere namen te geven. De voorsteller betoogdedat het werk van de „verwereldlijking" der straten moest worden vol tooid en dat ook de namen van misdadige vijanden der republiek en die hunner medeplichtigen, zooals Bonaparte, Napoleon, Mac-Mahon, Morny, Hausmann enz., moesten verdwijnen. Te lang waren deze lieden aldus verheer lijkt. Bij de beraadslaging liet men het aan spot niet ontbreken. Een lid vroeg tenslotte, of het wel aanging, van „chemin de Ceint-ure" te spreken. De tegenstanders beriepen zich op de geschiedenis en de verdraagzaam heid, en het voorstel werd met 41 tegen 23 stemmen verworpen. De minister van financiën heeft den 13 aan de be- grootingscommissie verklaard dat de vlottende schuld meer dan f 700.000 000 bedroeg en dat voor 1886 moest worden voorzien in een tekort van f 150.000.000. Zijn plan was de vlottende schuld te laten vervallen door de uitgifte van 4 p.ct. schuldbekentenissen van f 250, aflosbaar in 22 jaren en uit te geven naar ge lang van de behoefte. Hij verklaarde zich tegen het sluiten eener likwidatie-lseningdie op het oogenblik niet minder dan f 750 000.000 kon zijn, zoo kort voor de verkiezingen. Bij de groote wedrennen te Longchamps bij Parijs op den 14 heeft het engelsche paard Paradox den grooten prijs gewonnen. Kamer. Nadat de minister van marine den 15 aan de Kamer kennis had gegeven van het overlijden van den admiraal Courbet aan boord van de Bayard stelde bij voor, als blijk van vereering zijner nagedachtenis, de zitting op te hefien, welk voorstel aangenomen werd. De heer Baudry d'Ass >n stelde den 16 voor, om de begrafenis van dien admiraal op staatskosten te doen geschieden. Hij voegde daarbij eenige beschouwingen tot gisping der koloniale regeeringsstaatkunde en het onttrekken van het Pantheon aan den openbaren eere- dienst. (Toejuiching rechtsprotest links). Generaal Campenon en na hem de heer Allain Targé antwoordden, dat de regeering de begrafenis op staatskosten wenschte, maar dat men eerst met de uiterste wilsbeschikking van den overledene en met den wil zijner naastbe- staanden bekend moest zijn. Zij bestreden de dadelijke behandeling. (Goedkeuring links). De dadelijke be handeling werd daarop afgewezen met 292 tegen 94 stemmen. ITALIË. De internationale gezondheidsbijeenkomst te Rome heeft den 13 hare laatste zitting gehouden. Op voorstel van den oostenrijkschen gezant is den 16 November bepaald als dag voor de hervatting der werk zaamheden. De Kamer heeft den 16 met 147 tegen 126 stem men eene motie van vertrouwen in de buitenlandsche staatkunde der regeering aangenomen. De begrooting van buitenlandsche zaken is den 17 met 163 tegen 159 stemmen aangenomen. SPANJE De gevallen v<n cholera|op den 14 in in 24 uren tijds luidden te Madrid 8 ziekte- en 2 sterfgevallen te Valencia 2 gevallen beiden met doo- delyken afloop, in de provincie Valencia 56 ziekte- en 20 sterfgevallen in de provincie Cataloöie 54 ziekte en 28 sterfgevallen in de stad Murcia 100 zieken en 52 dooden en in de provincie Murcia 52 zieken en 17 dooden. Den 16 waren te Madrid aangetast 9over leden 4in Catalonie aangetast 58 overleden 26 in Valencia aangetast 161 overleden 95 in Murcia aan getast 269 overleden 115 personen. In het regeeringsblad is bekend gemaakt dat de cholera thans te Madrid heerscht. ZWITSERLAND. De groote Raad van het kanton Lucern heeft met 95 tegen 35 stemmen besloten het doodvonnis tegen een moordenaar die na de wederin voering der doodstraf voor het eerst ter dood ver oordeeld was, niet ten uitvoer te leggen. Die straf is veranderd in levenslange tuchthuisstraf. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 16 werd het wetsontwerp tot wijziging der wet van 25 Mei 1880, houdende bepalingen op de handels- en fabrieks merken aangenomen met 56 stemmen tegen 1 stem van den heer Beelaertsdie van oordeel wasdat de wet op andere wijze met de gesloten overeenkomst tot bescherming van den industrieelen eigendom had moeten zijn gebracht, nadat de min. van justitie eene door de commissie van rapporteurs voorge stelde wijziging overgenomen had. Daarna kwam aan de orde de wijziging en aanvulling der wet tot regeling der gemeenschap door electrische telegrafen. De heer de Geer van Jutphaas wijst het doel van dit ontwerp aan, strekkende om: 1°- de telefoon te brengen onder de telegraien2°. waarborgen te geven aan de eige naren. Hij bestrijdt het eerste doel door het verschil tusschen telegraaf en telefoon in het licht te stellen, ook wat betreft de exploitatie van beide gemeenschapsmiddelen. De telefoon bevordert slechts het verkeer in beperkten kring daargelaten, dat hare inrichting geheel anders is dan die van den telegraaf; dit is een andere exploitatievorm en eene andere inrichting. Wat het tweede doel betreft, gelooft bij, dat de rechten der eigenaren bij deze wet niet voldoende gewaarborgd worden. Zij moeten alles gehengen en gedoogen, het doen van opme tingen, het leggen der draden moeten toelaten tot zelfs in de tuinen. Hij wijst ook op verschillende lastendie op den eigenaar gelegd worden door de aanwezigheid van de telefoon, zooals het onaangenaam geraas boven de huizenveroorzaakt door het spelen van den wind in de draden; het brandgevaar, daarbij wijzende op het jongste verslag van het Meteorologisch Instituutwaarin het gevaar van de telefoon wordt in het licht gesteld. Hij verwachtdat onrust en onveiligheid door deze wet zullen worden veroorzaakt en tevens last en gevaar voor de personen alleen ter wille van eene particnliere maatschappij. De heer C r e m e r komt op tegen de meening van den heer de Geerdat de telefoon eene zaak is voor particulier gebruik, eeue aardigheid en niet met den telegraaf kan worden gelijk gesteld. De teletoon is zeer ten nutte van handel en nijverheid en daarom acht hij de aanneming van het ontwerp zeer wen- sche.ijkaangevuld desnoods met meer waarborgen voor de eigenaren. Hij dringt op spoed aanomdat hij weetdat verschillende ondernemers en personen wachten op aansluiting met de groote stedenzoodra het ontwerp is aangeno men. O. a. wenschen de heeren van Kempen te Voor schoten verbinding met den Haag, om in gemeenschap te komen met den telegraaf. Steden met gereed zijnde tele foonnetten wenschen verbinding met de groote stedenhij noemt de verbinding van Haarlem en Zaandam met Amsterdamenz. De teletoon kan in spoedeisehende gevallen door iedereen wor den bediend en bet gebruik is dus meer practisch dan dat van den telegraaf. Deze zaak wacht op eene oplossing, opdat het telefonisch verkeer de gewenschte uitbreiding krljge. Hij ker- inuertdat in het verslag eene afzonderlijke regeling van de telefoon wordt verlangd, om aan de eigenaren meer waarbor gen te geven. Dat de telefoon, die zooveel meer noodig zou makengelooft hij nietdaargelatendat eene afzonderlijke regeling niet zoozeer noodig is. Bovendienzijn er nu zoo vele moeielijkkeden met de eigenaren voorgevallen sedert de invoering in de voornaamste steden Er is slechts één proces geweest in den tijd der oprichting in de moeielijkste dagen voor telefoon-aanleg. Hij gelooft dan ook dat de latere be zwaren veel geringer zullen zijn dan bij aanleg. Nu beriep de heer de Geer zich op het oordeel van het Meteorologisch In stituut, maar hij merkt op dat de weerberichten van dergelijke instituten dikwijls in de praktijk geheel anders uitkomen dan in theorie aangekondigd is, zoodat daaraan niet te veel gewicht kan gehecht worden. Maar juist in het feit, dat aan de ge meenten is overgelaten regelen te stellen voor telefoon-aanleg, ziet hij een behoorlijken waarborg voor de eigenaren. De gemeenten zijn het best in staat de plaatselijke bezwaren te beoordeelen en op te losssn. In ZwitserlandDuitschland Erankrijk beschouwt men de telefoon tol dusver evenals den telegraaf of een onderdeel daarvanevenals hier de regeering haar wenscht te beschouwen. In verschillende wereldsteden o. a. in Nieuw-York en Londen is zelfs gebleken, dat enorme uitbreiding van het telefoonnet geene onmogelijkheid is. En wordt deze wet verworpen, dan komen de eigenaren in geen beteren toestand, want men zal op denzelfden weg voortgaan, tenzij alle telefoon-aanleg gestaakt worde. Overigens meent hij, dat de telefoon geene geschikte zaak is voor staats-exploitatie, noch kan worden eene winstgevende zaak voor den Staat, ook in exploitatie bij anderen. Hij meentdat alle kleine wenschen en bezwaren niet behoeven te worden in acht genomen en dat het geldelijk belang van den Staat niet weegt. De heer Rutgers is van gevoelendat de last der tele grafie ten gevolge der telefonie jaarlijks toeneemt en zelfs ondra gelijk wordt. Had de reg. eene winstgevends telefonie ge schapen het verlies op de telegrafie ware verminderd. In plaats daarvan bevordert zij het particulier telefoon-verkeer, zelfs door afstand van het gebruik der telegraafpalen voor dat verkeer. Zij schept als het ware een monopolie voor de particulieren met dien winstgevenden tak der nijverheid. Gaat dit ontwerp doordan zal de mededinging der particuliere telefonie met de staats-telegrafie verpletterend zijn. Dan zal zij haar ongelijk te laat inzien gelijk bij de indertijd door hem besproken tol heffing voor 6 achtereenvolgende jaren voor eene brug bij Nig- tevecht. Hij wenscht geen staatsmonopolie voor de telefonie, maar komt op tegen het scheppen van een monopolie voor particulieren. Het heeft thans den schijnalsof de min. door de particuliere telefoononder.ermers is geïnspireerd. Overigens sluit hij zich aan bij de meening van den heer de Geer omtrent de beper king van het eigendomsrecht. Tusschen telegraaf en telefoon al zijn het loten van denzelfden stambestaat groot verschil. Voor regeling bij eene en dezelfde wet zijn zij volkomen onvat baar. De een is eene zaak van publiek belang, de ander ten gerieve van een groot aantal particulieren, die nog niet het publiek uitmaken. De telegrafie dient tot verbinding van Staten, de telefonie tot aansluiting van huizen. Veel hinder aan de particuliere eigendommen verwacht hij van den aanleg en de herstellingendie voortdurend aan de draden noodig zijn. Allerlei last en ongerechtigheden hangen den grondeigenaren door dit voorstel boven het hoofd, welk gevoelen door voorbeelden duidelijk wordt gemaakt. Geen kans ziende deze wet door amendementen te verbeterenzal hij reeds tegen de eerste arti kelen stemmen met name tegen dathetwelk het monopolie van de particulieren vestigt en de telefonie binnenloodst. Wil de min. eene wet maken in den geest der belgisehe wetdan kan hij op zijne stem rekenen, want hij is geen vijand van de telefoon al miskent hij het brandgevaar niet. De heer Corver Hoo|t wil ook niet medewerken om de particuliere eigendommen te krenken ten genoegen van de par ticuliere aanleggers van de telefoondraden. De eigenaars ver langen dat men hen in hunne eigendomsrechten niet krenke noch die belemmere. Hij verlangt, dat de eigenaren en hunne eigendommen in vrede en rust worden gelaten. Deze vorderen geene waarborgen die bun toch weinig baten. Laten zij die de voordeelen van de zaak hebben, de lasten dragen. Dat de ingezetenen thans niet zooveel last van de geleidingen onder vinden als anders het geval zou zijuis het gevolg van de uitspraak van den amsterdamscken rechter, die aan deze wet het aanzijn gaf. Hij wil de inbreuk in de laatste jaren op de bijzondere eigendommen gemaakt, niet vermeerderen door deze wet aan te nemen. De heer van Delden meent ook dat de telefonie in dit ontwerp niet behoorlijk is geregeld. Zijn bezwaar isdat de macht des Konings om vergunning te geven tot aanleg van telefoonleidingen grootendeels op de gemeentebesturen wordt overgedragen, die eenvoudig den aanleg in de gemeenten kun nen verhinderen en zelfs kunnen gelasten de draden in den grond te leggenen voorwaarden kunnen stellen die onmo gelijk zijn na te komen Kan eene gemeente zich b.v. een aan deel in de winst verzekeren Is eene wet op zulk een grond slag aannemelijk De min. van waterstaat merkte opdat het een ge woon verschijnsel is, dat nieuwe uitvindingen bezwaren onder vinden. Hij houdt voldat de telefonen met de telegrafen zijn gelijk te stellen. Bewijzen voor het principieel verschil tusschen beiden zijn niet bijgebracht. De telefoon is niets anders dan een seintoesfelevenals zoovele andere seintoestellen bij den telegraaf. Een schimmel is wel geen bruin paard, maar toch een paard. Waar de telefoon volgens de reg. niets anders is dan de telegraaf, kan haar het verwijt niet treffen, dat zij de telefoon met opzet onder den telegraaf wil brengen. Ver geet men dan, dat ook op groote afstanden wordt getelefoneerd T Moet dan de geheele telegraafwet vervallen, als een auder sein- toestel wordt uitgevonden Hij meentdat waar het bewezen isdat de telefoon voldoet aan eene algemeene behoefte het niet aangaatte zeggen dat dit ontwerp een particulier belang in de hand werkt. Hij ontkent, dat voor de telefoon meer draden worden gebruikt dan voor den telegraaf, en wel op grond van hetgeen Nieuw-York leert. Brandgevaar wordt z.i. veroorzaakt door onvolkomen samenstelling der afleidingen. Elke telegraaf is om zoo te zeggen een bliksemafleider. Het geval met eene telefoon te Haarlemwaarvan dezer dagen in de dagbladen werd melding gemaaktis waarschijnlijk toe te schrijven aan gemis van zorg voor behoorlijke afleiding. De ondervinding leertdat het brandgevaar al zeer gering is en vooral is dit betoog op wetenschappelijke gronden van grooter waarde dan de samengekoppelde berichten in cou ranten waarop men zich beriep. Leverden de telefonen brandgevaar opdan zouden de brandassuradeurs dit wel weten, en juist deze betrokkenen verklaren, dat er geen gevaar iszelfs niet voor de gebouwenmet de leidin gen verbonden. Hij is niet voor de uitbreiding van de Rijkszorg in het algemeenook niet tot de telefonie. Hij zou niet gaarne een nieuw corps ambtenaren in het leven roepen. Daarentegen acht hij de telefonie zeer geschikt voor de exploitatie door de particuliere nijverheid. Ook kan hij niet inzien dat het eigendomsrecht zoozeer beperkt wordt door de aanwezigheid der telefoondraden inde lucht, daargelaten dat het zeer betwistbaar isof dradenin de lucht hangende een servituut vestigen. Hij vindt den aanleg van spoorwegen over particuliere gronden veei bezwaarlijker. Bovendien vraagt hij, of onder de werking der telegraafwet zoovele klachten zijn vernomen over schending van eigendomsrecht. De bezwaren worden tegengesproken door eene SOjarige ervaring. Overigens bevat deze w.et meer waarborgen tegen hinder, omdat ook de regeering inzag, dat sommige verrichtingen wel wat kras wa ren. Ja als ieder eigenaar op zijn egoïstisch standpunt blijft staan is van dien aard niets tot stand brengen. Hij gelooft dat de overdreven bezwarenhier te berde gebrachtzich in werkelijkheid niet zullen voordoenbehoudens uitzonderingen. Overleg met de gemeentebesturen is noodigomdat de tele foonleidingen veelal door de straten van gemeenten worden aangelegd. Hij kan zich niet voorstellen, dat een gemeentebe stuur den aanleg zou weigeren van iets, dat in het belang der gemeente is. Den 17 stemde de heer van der Loeff in hoofdzaak met het betoog van den heer Cremer, omtrent het nut der tele foon voor handel en nijverheid in, doch ontwikkelde tegen het

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1