No. 74. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. WOENSDAG 21\ J U N I. ONZICHTBARE HANDEN. Prijs der gewone Advertentiën: 33nit«n(anb. Birmseni&ttfc. FEUXüLEïTOÏNr. ALKIHAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BELGIE. Den 21 is bij de herstemming te Brussel tot lid der Provinciale Staten gekozen de heer Demeur, radicaalmet 3894 stemmen tegen 3528 op den libe raal Goblet. DUITSCHLAND. Dezer dagen zijn de grondslagen voor eene overeenkomst tusschen de duitsche Rijnoe- verstatenNederland en Zwitserlandbetreffende de zalmvisscherijin het m nisterie van landbouw te Ber lijn onderteekend. De Keizer is den 21 des avonds naar Ems vertrokken. ENGELAND. Den 20 was het 38 jaar geleden dat Koningin Victoria den troon van Engeland besteeg. In eene den 21 ten huize van den heer Gladstone gehouden ministerraad besloten de door den beer Salisbury verlangde toestemming niet te verleenen. Na dien tijd scbijneD de leiders der liberalen en con servation tot overeenstemming te zijn gekomen, waardoor de beer Salisbury de regeering zou kunnen aanvaarden. FRANKRIJK. Den 21 is te Rennes tot lid van den Senaat verkozen de vice-admiraal Véron, conservatief, met 577 stemmen tegen 534 op den republikein Courtois. Kamer. Het wetsontwerp op de recru teering is den 20 in zijn geheel en zonder wijziging met 350 tegen 89 stemmen aangenomen. Een voorstel om gees telijken van de reservedienst vrij te stellen is den 18 met 296 tegen 120 Btemmen verworpen na krachtige verdediging door bisschop Freppel. ITALIË. De Koning had den 18 een onderhoud met de voorzitters van den Senaat en de Kamer over de ministeriëele crisis. Den 20 ontbood hij de heeren Gialdini en Farini. "V an de 24 personen die den 21 tot lid van den gemeenteraad te Rome gekozen zijn waren 13 door de liberalen en 11 zoowel door liberalen als clericalen aanbevolen. SPANJE. Zoowel den 17 als den 18 heeft in de Kamer eene onstuimige beraadslaging plaats gehad over de maatregelen tot bestrijding der cholera en de be weegredenen voor de officiëele afkondiging betreffende die ziekte in bet regeeringsblad. Aan die beraadslaging namen behalve de heer Sagasta die in laatstgenoem den maatregel groot nadeel voor de neringdoenden zag drie afgevaardigden deel die tevens geneesheer zijn. De minister-president voerde aan dat de rap porten der geneesheeren dien maatregel noodzakelijk gemaakt hadden en dat de belangen van den handel moesten wijken voor die der volksgezondheid. Te Madrid heeft den 18 een volksoploop plaats ge- bad naar aanleiding der officiëele Kennisgevingdat de cholera daar heerschte. Er werd geschreeuwd en geflotenzwarte vlaggen werden uitgestoken en de gendarmes met steenen geworpen. Ongeveer 20 per sonen werden gevangen genomen nadat het gepeupel uiteen gejaagd was. In de zuidelijke provinciën des lands kwamen den 19 in het geheel 724 cholera-gevallen voor, waarvan 316 met doodelijken afloop. Den 21 kwam te Madrid slechts één cholera-geval voor. Van de in de vorige dagen aangetasten stierven er vier. Het ministerie dat zijn ontslag genomen had om dat de Koning tegen den zin der ministers naar de provincie Mureia wilde gaan is op dat besluit terug gekomen nadat de Koning van die reis afgezien had. EGYPTE. Den 16 heeft generaal Redvers Buller met de laatste engelsche trcepeu Dongola verlaten. De scheepvaart op het Suez-kanaal is den 21 her opend. ZDTD-AFRIKA. Den 16 Mei werd in den Volks raad de begrooting voor 1885/6 gelezen, waarin de in komsten geraamd werden op f 2.840.976, de uitgaven op 2.556 204, alzoo een batig slot van f 284.772. CHINA. Uit Hanoi wordt gemeld, dat volgens een gerucht Lui Vhin-Pboe de aanvoerder der Zwartvlag gen, door de chineezen gevangen genomen en geworgd was. BRITSCH-INDIE, Bij de onlangs plaats gehad hebbende aardbeving te Cashmire zijn 3081 personen omgekomen. 70000 huizen zijn vernieldterwijl het verlies aan schapen en geiten op 25000 en aan runde ren op 8000 wordt begroot. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van den 22. Ingekomen is een ontwerp tot bekrachtiging eener overeen komst met de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij, betreffende de exploitatie van den spoorweg AmersfoortKesterenNij megen en strekkende om aan die maatschappij de exploitatie te gunnen van de lijn AmersfoortKesteren en haar tevens de verplichting op te leggen het gedeel e KesterenNijmegen te exploiteerenzoodra de regeering dat verlangt overeenkomstig de voorwaardenalsdan bij kon. besluit op te leggen. Aan de orde is 1 het ontwerp tot vaststelling van uitgaven wegens verstrekkingen door het dep. van marine, dienst 1885. De min. van marine legt een schrijven over, bevattende de voorstellen door de commissie tot hervorming der rijks werven aanbevolen aangevuld met zijne beschouwingen en de gevolgen, die er aan gegeven of in bewerking zijn. Hij geeft in overweging dat schrijven te doen drukken. Daartoe wordt besloten en het ontwerp eenparig aangenomen. 2°. de conclusie van het rapport omtrent de inlichtingenop het adres van het hoofdbestuur der vereeniging van leeraren aan inrichtingen van midd. onderwijs betrekkelijk de examens van toelating tot het kon. instituut voor de marine te Wil lemsoord. De heer K i e 1 s t r a wijst er op, dat de wettelijke regeling van het onderwijs van zeeofficieren een eisch blijft, daar het een anomalie is, dat de regeling van het examen der officieren van het leger bij de wet en die der marine bij kon. besluit plaats heeft gehad. De akademie te Breda bloeit en de onder vinding daar opgedaan pleit niet tegen wettelijke regeling. De in het adres der leeraren uitgesproken wenschdat het toela tingsexamen te Willemsoord in overeenstemming zij met de kennisopgedaan in de drie eerste klassen eener H. B. school met 5jarigen cursus, deelt hij niet; lagere eischen voor de ontwikkeling der zeeofficieren dan voor officieren van het leger mogen niet gesteld worden. De minister maakt bezwaar tegen gelijkstelling der eischen te Breda en Willemsoord, omdat dan de leeftijd van toelating te Willemsoord zou moeten worden veranderd. Dit bezwaar ziet hij niet inmen behoeft geen hooger leeftijd voor toela ting te stellen. De gewone hoogere burgerscholen kunnen jongens van 15 a 16 jaar te Willemsoord leverenterwijl bij zondere scholen wel jongens van 14 jaar zouden kunnen leve ren. Overigens is het niet zoo verkieslijk te jeugdige adel borsten te Willemsoord te brengen. Ook beaamt hij volkomen, wat de leeraren zeggen omtrent de wijze,van examineerenhet is geen overdreven eisch te vergendat het toelatingsexamen plaats hebbe voor mannen bij het onderwijs werkzaam. Men behoeft niet alleen leeraren van Willemsoord te nemen, maar kan ook voor de afwisseling van buiten examinatoren kiezen. Hij raadt den minister ernstig aanhet voorbeeld van zijn ambtgenoot van oorlog te volgen, ook wat betreft de wijze van afneming van het schriftelijk examen. De heer V i r u 1 y sluit zich bij het gevoelen van den heer Kielstra geheel aan. Ook achtte hij het tijdstip van het examen (half Mei) juist tijdens de Haagsche kermis ongeschikt. De heeren VermeulenFabiusvan der Hoop en Roëll waren van gevoelendat aansluiting van het toelatingsexamen aan de 2e of 3e klasse der hoogere burgerschool onmogelijk in het belang van het onderwijs kan zijn. De examens waren goed ingericht en er bestond geene reden voor de Kamer om zich tegen de tegenwoordige regeling te verklaren. De minister van marine wijst er opdat sedert het bestaan van het instituut te Willemsoord, alle officieren, be halve de vlag- en hoofdofficieren, hunne opleiding te Willemsoord ontvingen. Niet dan met de grootste omzichtigheid zou in de opleiding verandering moeten gebracht worden. Hij heeft reeds verscheidene zeeofficieren in de examencommissies vervangen door burgerleeraren. De tegenwoordige president heeft sedert jaren tot het marineonderwijs in betrekking gestaan en neemt zelf geen examen afen het andere liddat zeeofficier is neemt geregeld examen af, ook van de overgangsexamens. Aan wettelijke regeling heeft hij nooit gedacht en ze is nooit van hem te wachten. De heer V i r u 1 y verklaartdat zijn vertroutven in den minister zeer is geschokt, omdat deze de eene maand verklaard heeftgeen zee-officieren te zullen benoemen in de commissie en de volgende maand het toch deed. Het voorstel der commissiedankzegging aan den minister voor de gegeven inlichtingen, wordt daarna aangenomen. 3°. de inlichtingen op het adres van de Kamer van Koophandel te Vlissingen betrekkelijk de koninklijke maatschappij de Schelde, houdende de klacht, dat de toezeggingen, voor de oprichting der maatschappij in 1874 aan den heer Smit, den erfpachter, gedaan omtrent werkdat door het ministerie van marine aan de fa brieken der maatschappij zou worden opgedragen niet zouden zijn nagekomen. Het voorstel strektden minister van marine uittenoodigennader te overwegen in hoever 's lands belang toelaat de levering van werken op te dragen aan fabrieken buiten, de linie van verdediging gelegen, meer bepaaldelijk aan de maatschappij de Schelde. Dit voorstel wordt bestreden door de heeren Gleichman en Oorver Hooft en verdedigd door den heer van der Sleijden. Den 23 voortzetting. 60) Lucia was dicht voor Menken blijven staan. Hij voelde haar adem en hoorde haar bart van angstige verwachting kloppen. Hij zagdat zij hare handen gevouwen had en hoe haar boezem zich van inwendige ontroering heftig bewoogen dat hare lippen beefden. Hij zag ook hoe hare wangen gloeiden, en boe haar oog smeekend en vol verwachting op hem rustte maar hij bleef standvastig. Hij had eenen vreeselijken strijd gestredentoen Lucia hare aanklacht uitsprak. Was hij in bareoogen meer dan een diefdan een verrader jegens de familie van zijnen vriend, dan een huichelaar en leugenaar? Hij drukte de nagels zijner handen diep in het vleesch, om door de lichamelijke pijn de zielesmart te verdooven, die zijn hart bijna vaneenreet. Daarop antwoordde hij op kouden toon en bijna zonder dat zijne lippen zich bewogen„Ziehier mijn antwoord mejuffrouw Ik heb onwaarheid gesproken toen ik u zooeven zeidedat het artikel van Rahlow een verzinsel was de kerel heeft door eenen derdedie niet mijwel echter u, mejuffrouw Lucia gevaarlijk kan worden een gedeelte der waarheid, ofschoon niet de volle waarheid, vernomen. Ik heb dus gelogen ik deed dit echteren ik roep daarbij God tot gfetuigein u w belang In uw belang ook opende ik in den nacht na den dood uws vaders diens brandkastom er een document uit te nemen dat u nooit onder de oogen komen mag. Ik vervulde daarmede den laatsten wil van uwen stervenden vader de laatste bededie hij aan mij richtte. Ik sidderde toen tengevolge mijner onvoorzichtigheid eerst door u, vervolgens door notaris Wallerstein de geopende kast werd ontdekt en een onderzoek door de politie werd ingesteldmaar ik sidderde niet voor mijzelf maar alweder voor uIk geef u mijn eerewoord juffrouw Lucia en ik hoop dat ik nog niet zoo diep gezonken ben in uwe oogen dat gij aan deze verze kering geen geloof kunt slaan ik geef u mijn eere woord dat dit document geen enkele schaduw op de familie Hackert werpt dat ik dit slechts uit eerbied voor den laatsten wil van mijnen overleden vriend wegnam. Het ligt goed bewaard in mijn schrijftafel en ik zal het niet eerder afstaan alvorens de nood zakelijkheid mij daartoe dwingtkom ik echter te vallen, dan zal ik eene andere plaats weten te vinden waar het document even veilig is als bij mij," „En gij zult het mij ook niet gevenwanneer ik er op blijf aandringen vroeg Lucia snel. Mijnheer von Meuken sprak niet dadelijk. Hij boog het hoofd nog dieper en sloot eenigo seconden lang de oogen. Zijn antwoord klonk rauw en gedrukt. „Neen", zeide hij„ik mag en kan niet Moedeloos liet Lucia de gevouwen handen zinkeu. Zij was hierheen gekomen met het vaste voornemen de oorzaak dier vreemde geruchten uittevorschen die Rahlow in omloop gebracht had en die zij wist het maar al te goed de wereld hondervoudige stof tot de meest gewaagde vermoedens moest geven. Die geruchten zeiden hetzelfde, wat vroeger de bij de politie ingekomen anonieme aanklachten beweerd hadden en wat Lucia bij zichzelf had gedacht. Ook Menken loochende nietdat dat gerucht op waarheid gegrond wasmaar hij weigerdehet weggenomen document terug te geven. Dus stond Lucia nog op dezelfde hoogte. Nog eenmaal trachtte zij den baron tot andere ge dachten te brengen. „Mijnheer von Menken", begon zij opnieuw op smee kenden toon„herinner udat gij in het hart van mijnen vader eene ruime plaats innaalmtdat deze mij steeds geleerd heeft, in u eenen vriend mijner familie te zien. En maak nu zelf eens de gevolgtrekking uit uw ge drag. Zooals gij zelf zegt, is Rahlow en met hem een tweede en derde in het geheim van het document ingewijd „O pardon mejuffrouw", viel Menken haar levendig in de rede, „dat heb ik niet gezegd! Ik heb slechts verklaarddat er personen zijndie het bestaan van zulk een document kunnen vermoeden niets meer." „En toch schijnt dit voldoende, om eene lange rij van avontuurlijke geschiedenissen aaneen te knoopen die noch den goeden naam van mijnen overleden vader, noch mijnoch mijne geheele familie tot voordeel strekken kunnen „Dergelijke praatjes verdwijnen gewoonlijk even spoe dig als zij ontstaan zijn. Wanneer echter toch eene onbeschaamde lastertong zich mocht vermeten, de eer der familie Hackert aan te tasten dan staat er een geheele kring van weerbare mannen gereedden ellendeling den mond te snoereniets anders zou het echter zijn wanneer ik aan het document open baarheid wilde geven. En juist nu mejuffrouw juist nu zou zulk eene handeling niet slechts een waren storm van onaangenaamheden te voorschijn roepen maar het zou mij ook verhinderenu voor altijd van uwe vijanden te bevrijden. Eu gij hebt vijanden juffrouw Lucia, gij zijt hoe onwaarschijnlijk het ook klinkt van vijanden omringd Het jonge meisje scheen deze laatste woorden niet te hoorenof niet te willen hooren zij hield zwijgend en ongeduldig deu blik op de grillige figuren van het tapijt gericht. De kleine hand waarin zij de parasol hield beefde. „En wat antwoordt gij mijmijnheer von Menken", riep Lucia plotseling„wanneer ik u zegdat ik al uwe verzekeringen niet geloof, dat ik overtuigd ben dat het document tegenwoordig in slechte handen is dat ik vermoeddat gij met Rahlow en met dien tweede en derde tegen mij samenspantdat gij nooit een vriend van mijnen vader, maar een vijand mijner familie m ij n vijand geweest zijt Bijna berouwde het Luciadie harde woorden te hebben gesprokentoen zij zag hoe bleek Menken werd en hoe zijne oogen met eene doodelijk verschrikte

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1