De speelprofessor. Bij kon. besluit van den 13 is benoemd tot rid der-grootkruis in de orde van den Nederlandschcn Leeuwgraaf Herbert Von Bismarck-Schönhausen laatstelijk buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister van den Keizer van Duitschland Koning van Pruisen bij het Nederlandsche hoftot commandeur de geheime regeeringsraad aan het ministerie van staat te Berlijn graaf Wilhelm von Bismarck-Schönhausen tot ridder, de gezantschaps-secretaris der le kl. van den Koning der Belgen, graaf de Lalaing, en de secre taris der 3e kl. van het fransche gezantschap te Berlijn, burggraaf Horric de Beaucaire. Den 14 is te Krommenie eene gymnastiek-on- derwijzersvereeniging „Noordholland'' opgericht, ten doel hebbende de gymnastiek door gepaste middelen in die provincie ten krachtigste te bevorderen. Zij telt aanvankelijk 25 leden, waaronder 1 dame. In November zal te Haarlem de eerstvolgende vergadering plaats hebben. Den 17 had te Hoorn onder voorzitterschap van den heer mr. J. Kappeyne van de Coppello te Amster dam eene vergadering plaats vaD belanghebbenden en belangstellenden in het tot stand brengen eener ver- eeniging voor melkuitvoer naar Londen. Uit de door den voorzitter gedane modedeelingen en uit het door hem uitgebrachte verslag omtrent genomen proeven tot con servering van melk, bleek, dat de uitkomst was geweest, dat de toepassing van een middel aangegeven door wijlen professor von Baumhauer, het meest doeltreffend was. Melk, met dit middel toebereid, was na 37 dagen nog volkomen bruikbaar bevonden. Deze omstandigheid, gevoegd bij het feitdat een geregelde uitvoer van melk den landbouwenden stand ten hoogste ten voor- deele zou komen, rechtvaardigde volkomen het opgevatte denkbeeld t<*t het oprichten eener maatschappij die geregelden uitvoer van melk naar Londen zich ten doel stelt, welke maatschappij intuischen bezwaarlijk tot stand kon komen wanneer niet versoheidenen van het groot gewicht der zaak doordrongen waren en daarvau het bewijs leverden door inschrijving op het benoodigde kapitaal. Dit was gesteld op f 200.000, in aandeelen van 1000, met bevoegdheid om in te teekenen voor één of meer onder aandeelen van 250 ieder. Die som van f 200.000 wenschte men te splitsen in twee seriën ieder van f 100 000, waarvan de eerste alleen voor- loopig zou worden uitgegeven omdat men de zaak op kleine schaal wenschte aan te vangen en haar bij goed slagen gaandeweg wilde uitbreiden. Het geheime mid del van professor v. Baumhauer was verkrijgbaar voor f 30.000, waarvan 15.000 in gereed geld en ƒ15.000 in aandeelen der eventuëel op te richten maatschappij. Uit de op gedane vragen gedane mededeelingen bleek dat men zich voorsteldeaan de aandeelhouders de voorkeur te geven tot levering van de melk dat van Sept. tot uit. Dec. dezes jaars de te betalen prijs voor de te leveren melk was gesteld op 58/« cent per kan om met Januari 1886 bepaalde overeenkomsten met de leveranciers aan te gaan en dat als plaats van alleve- ring voor de melk was gekozen Hoorn kunnende in aansluiting aan het daartoe kenbaar gemaakte verlangen van sommigen bij het slagen der zaak nog andere plaatsen tot aflevering en daaronder met name Oost huizen worden aangewezen. De voornaamste bepalingen der ontwerp-statuten kwamen hierop neder. De Maat schappij, op te richten voor 25 jaren, dus totl910,wordt ge vestigd te Amsterdam. Het kapitaal bestaat uit ƒ200 000, waarvan de helft voorloopig wordt uitgegeven. Aan het hoofd staan 3 tot ten hoogste 5 commissarissen. Het getal directeuren bedraagt ten hoogste drie. Zij worden voor 5 jaar gekozen en hunne belooning wordt telken jare bepaald. Ieder aandeel van f 1000 geeft recht op het uitbrengen van ééne stem. Van de te behalen winsten wordt 5 p.ct. afgetrokken voor een reserfonds; van het overblijvende wordt 5 p.ct. uitgekeerd aan de houders van aandeelen. Het overblijvende wordt aldus verdeeld: 10 p.ct aan directeuren 10 p.ct. aan commissarissen 20 pet. aan de houders van oprichters-aandeelen en CO p.ct. aan de aandeelhouders. Nog werd besproken de uitdrukking aan hare lippen hingen. Langen tijd vond hij geen antwoord en toen hij eindelijk weder begon te sprekeDwas het met toonloozebevende stem alsof' zijne geestkracht plotseling geheel gebroken was. „Dan zou ik u antwoorden: geef bij de politie aan, dat ik mij aan uw eigendom vergrepen u bestolen heb. Dan zal men mij gevangen nemen maar vóór dit gebeurtzal het document in veiligheid gebracht zijn." Lucia stiet met de punt harer parasol heftig op den grondteen wendde zij zich plotseling om en verliet zonder een woord tot afscheid het salon. De bleeke herfstzon omstraalde bij het openen der deur hare geheele gestalte en nu werd het donker voor Menken's oogen. Hij zonk plotseling in zijnen stoel terug en drukte de handen krampachtig voor het bleeke gelaat. XXI. Een stroom van menschen bewoog zich in de Ave nue de la gare in Nizza. Het was tijd voor het ont bijt, en de meesten der wandelaars waren op weg naar een of ander der elegante restauraties die zich aan beide zijden dier straat bevinden. Nizza is meer in ternationaal dan eenige andere badplaats ter wereld, en dit komt vooral uit in het leven op straat. Toe risten uit alle deelen der wereld slenterden over de breede trottoirs en vulden de genoemde restauraties. Achter de klimophaag en onder de oranjeboomen van het café americain was reeds iedere plaats bezet zoodat de op dit oogenblik binnentredende jonge man in elegant wandelcostuum te vergeefs naar een onbezet tafeltje uitzag. Daar hoorde hij plotseling aan den ingang eene doordringende stem in onberispelijk fransch roepen: „Sapristi, baron von Hackert, vandaag n/et in Monte Carlo Kom bij mij zittendaar binnen is g'een stoel meer vrij Die zoo sprak was een reeds tamelijk bejaard heer, ofschoon hij blijkbaar door allerlei toiletmiddelen zijn waren^ouderdom trachtte te verbergen. Zijn ovaal ge- yKüeiü om eens of wel tweemaal per dag door de leveranciers de melk aan de station Hoorn te doen afleveren. Ter vergadering werd reeds voor 56250 geteekend. Gedurende 8 dagen bestaat nog gelegen heid om aandeelen te nemen. De gemeenteraad van Schagen heeft den 17 be sloten gegadigden op te roepen die de gasverlichting aldaar willen overnemen na den afloop der in 1886 eindigende concessie. Men schrijft ons uit Oude Niedorp De vereeniging tot bevordering van getrouw school bezoek bereidde den 17 een opgewekt feest aan de schooljeugd aldaar. Eerst werd een rijtoer naar Bergen gemaakt, waar de jeugd zich op duin en onder't dichte lommer kostelijk vermaakte terwijl vervolgens een be zoek werd gebracht aan den Alkmaarschen speeltuin, die voor kinderfeesten zoo uitnemend is ingericht en daarom alle aanbeveling verdient. Dat de kinderen dus ook hier genotenspreekt van zelf. Dat boven genoemde vereeniging bij voortduring de beste resulta ten op haar streven ondervindt blijkt wel uit de omstandigheid, dat gedurende baar zesjarig bestaan bet willekeurig schoolverzuim steeds beneden 1 p.ct. bleet. In 't afgeloopen jaar hebben van de 71 leerlingen 69 geen enkelen schooltijd onwettig verzuimd. Bij kon. besluit van den 19 is met ingang van 1 Juli a s. benoemd tot hulponderwijzer bij de Pupillen school te Nieuwersluis de onderwijzer S. de Groot milicien sergeant bij het le reg. iufanterie. Te Gouda is den 19 een afdeeling opgericht van de Nederl. pensioenvereeniging voor werklieden. In den nacht van den 19 op den 20 heeft te Hengeloo de door den minister van waterstaat gelaste en steeds tegengehouden aansluiting van den Geldersch Overijselschen Locaalspoorweg aan den Staatsspoorweg plaats gehadnadat op last van den burgemeester daartoe gemachtigd, de machinist en verdere beambten van den trein die gedurig op en neder reed om die aansluiting te belettendoor politieagenten en rijks veldwachters van den trein verwijderd waren, Bij kon. besluit van den 19 is benoemd tot dijk graaf van den Anna Paulonnapolder de heer C. E. Perk: tot hoofdingeland-plaatsvervangers van West-Friesland, vanwege het ambacht Geestmerambacht, de heeren W. Bos en H. van Twuijver. Den 20 is des middags de groote boerderij van Mettray met den geheelen inboedel verbrand. De gemeenteraad van Groningen heeft den 20 besloten het plan van inrichting van de nieuwe verza melplaats van faecaliën met de begrooting in eindcij fer f 148.600 bedragende vastgesteld. De heer M, L. Yeenenbos te Brielle was den 20 laagste inschrijver voor f 29889, voor het maken eener vaartuigenloods op „Verloren Kost" aldaar, welk werk geraamd was op f 35000. Den 20 werd des namiddags te een uur brand ontdekt op het dak van een door 2 gezinnen bewoond huis te Papendreeht die door don feilen wind aan gewakkerd dadelijk zoo in hevigheid toenam dat niet alleen die woningmaar ook nog 4 daarbij gelegen woningen afbrandden. Negen huisgezinnen zijn daar door nagenoeg van alles beroofd daar bijna niets ge red kon worden en de meeste inboedels niet verzekerd waren. Den 21 zijn te 's Gravenhage gekozen tot groot meester der Vrijmetselaarsorde: de heer mr. P. J. G. van Diggelen, rechter in de arr. rechtbank te Zwolle tot gedeputeerd grootmeester, de heer mr. H. W Wierdsma te Leeuwarden en tot verdere leden van het hoofdbestuur de heeren dr. L. J. Egeling, mr. A. M. Maas Geesteranus en mr. J. P. Vaillant, te 's Hage; B. J. A. Kallenberg van den Bosch, te Teteringen en J. van Lelyveld, te Leiden. Den 21 des avonds ontdekte men dat eene ge sloten bus in de consistoriekamer der Groote kerk van de ned. herv. gemeente te Zwolle opengebroken en al het daarin aanwezig geweest zijnde geld daaruit ont vreemd was. De dader van dien diefstalde 37jarige zicht zou zeker doorzichtig bleek geweest zijn zonder de kunstig aangebrachte roode kleur op zijn wangen en zeker zou zich de sierlijk gekrulde Henri-quatre niet op zulk eene glanzende zwarte kleur hebben kunnen bogen zonder de hulp der kunstdie zich zelfs tot de Bterke en opvallend mooi gevormde wenkbrauwen uitstrekte. De kleeding van den man was evenzeer hoogst elegantmaar het korte jasje met de opgevulde schouders en de keurige pantalon konden den drager de verloren jeugd niet teruggeven. In eene andere stad zou iemand als de markies du Cat waarschijnlijk door de straatjongens achtervolgd zijn geworden zoodra hij zich op straat vertoondemaar in het internationale Nizza werd nauwelijks op deze caricatuur der jeugd gelet. Het eenige aan dezen man dat niet behoefde te worden bijgewerkt, waren zijne oogen. Het groote, zwarte, diepliggende oog door donkere schaduwen omgeven fonkelde nog met onverzwakte levendigheid en wilskracht. De aangesprokenein wien wij den student von Hackert herkennenging op het ijzeren stoeltje dicht naast den franschman zitten en bestelde een glas ab sinth. Vervolgens trok hij langzaam zijne handschoenen uit en antwoordde in de hem nog een weinig ongewone taal des lands„Ik zou u dezelfde vraag kunnen doen, waarde markies. De croupiers zullen verbaasd zijn u vandaag niet bij het trente-et-quarante te zien Du Cat glimlachte en liet de groote snor door de fijne vingers glijden. „Men heeft toch ook rust noodig cher baron Wie als ik zijn halve leven aan Fortuna geoflerd heeft, is spoediger vermoeid dan jongeluidie steeds weer met nieuwen levensmoed en nieuwe hoop aan de groene tafel plaats nemen. Gij hebt gisteren geluk gehad vertelde men mij Hackert werd rood en verlegen. „Zeker," stotterde hij en zocht naar zijne portefeuille „ik dacht u in het casino te ontmoeten daarom gaf ik u uw aandeel nog niet. Mag ik u verzoeken twaalf duizend francs bedroeg mijne winstdaarvan komen u vierduizend toe." schildersknecht Willem Gunneman, werd spoedig aan gehouden nadat hij slechts f 0.30 van het ontvreemde geld verteerd had terwijl al het overige in zijn bezit werd gevonden. Hjj bekende, zich gedurende de na middagoefening op de trap in het voorportaal te hebben schuil gehouden en zich op die wijze in de kerk te hebben doen opsluiten. Daarna had hij den diefstal gepleegd en door opening der voordeur de berk verlaten. Den 22 is de tuinbouwschool „Amsterdam" te Watergraafsmeerde vroegere Linnaeus-inrichting, ge opend. Een inwoner van Egmond aan Zee, die blijkens tal van veroordeelingen wegens verzet tegen de politie het met de handhavers der openbare veiligheid en orde niet te best kan vinden had het ongeluk in April 1.1. weder met zijne oude tegenstanders slaags te raken, alweer met het ongelukkig gevolg dat er proces-verbaal tégen hem werd opgemaakt en hij na terechtstelling voor de rechtbank te Alkmaar tot 5 maanden celstraf is veroordeeld. De zaakdie zoo kwaad voor den delin quent afliep, had zich aldus toegedragen. Den 30 April begaf de burgemeester met een paar veldwachters zich naar de woning van den beklaagde om ter uitvoering van een vonnis hem te arresteeren. Dit ging echter zoo gemakkelijk niet. Bekl. wapende zich met een karn stok en riep: „maakt dat jelui weg komt of ik sla jelui dood" en om aan te duiden dat bij hier geen ouder scheid in rang of stand zou maken voegde hij er bij, „en jij burgemeester ook." Intusschen kwam het zoo ver niet maar werd er flink geworsteld en do veld wachter geslagen en gekcabt zoodat er bloed uit zijn gezicht en hand vloeide. Eindelijk klemde bekl. zich vast aan een deurpost, uit welke laatste stelling hij eindelijk verdreven en gevangen genomen werd. Voor de rechtbank ontkende hijzich zoo hevig verzet te hebben als de dienaren der wet beweerden; eenig ge ring verzet had er wel plaats gevonden. De rechtbank veroordeelde hem zooals wij zooeven zeideu tot een celstraf van 5 maanden. Dat was den bekl. te erg; appèl werd aangeteekend en de zaak den 22 behandeld voor het Hof te Amsterdam. Bekl. ontkent nu zich aan een verzet te hebben schuldig gemaakt en be weert dat er geen recht bestond om hem te arres teeren omdat op zijn request om gratie nog niet be schikt was al zijne vroegere veroordeelingen waren onrechtvaardig en onverdiend geweest. In deze bewe ringen werd hij trouw bijgestaan door zijn verdediger die tot vrijspraak concludeerde. De adv.-gen. eischte echter bevestiging van het veroordeelende vonnis waarna de uitspraak werd bepaald op Maandag a.s. Jeanne Marie Lorette is door de raadkamer der arr. rechtbank te Rotterdam verwezen naar den procu reur-generaal bij het gerechtshof te 's Gravenhage. Den 21 is zij van Rotterdam naar het huis van arrest te 's Gra venhage overgebracht. Aan eene nieuw gebouwde openbare school der 3e klasse voor meisjes aan de Nassaukade bij de Kin kerstraat te Amsterdam is de naam gegeven van „Kinkerschool", naar den vaderlandscben dichter Jo hannes Kinkergeboren te Nieuwer-Amstel in 1764 en overleden in 1845. De uitslag van het te Breda gehouden overgangs examen der kadetten van het 3e studiejaar is dat van de 68 kadetten 51 aan het examen voldaan hebben en alzoo in het 4e studiejaar zijn overgegaan 16 moeten in sommige vakken na-examen doen terwijl 1 ander maal den cursus van het 3 studiejaar moet volgen. De minister van justitie heeft de procureurs-ge neraal bij de gerechtshoven uitgenoodigd te willen bevorderendat voortaan van elke in kracht van ge wijsde gegane veroordeeling wegens overtreding eener strafbepaling der gewijzigde drankwet, uitgezonderd die van art. 23 en van elke ontzetting van het beroep, ingevolge het laatste lid van art. 19 uitgesproken, door den betrokken ambtenaar van het openbaar mi nisterie mededeeling worde gedaan aan burgemeester en wethouders van de woonplaats van den veroordeelde. Bekendheid met de veroordeeling is voor dat college Hij schoof den ouden Franschman de vier bankbillet- ten toe, die deze met een „merci bien" in zijne por tefeuille stak. Dan lachte hij weder, blies den rook zijner sigarette door de neus en vroeg met eenen niet te miskennen ironischen trek om den mond „Zijt gij nog altijd van meening dat mijn speelsysteem op val- sche grondslagen berust?" „Pardonmijn waarde markies dat heb ik nooit gezegd", riep Hackert. „Ik heb u nooit verheeld dat ik niet het rechte vertrouwen in uwe theoriën had omdat ik het voor onmogelijk hield, de kansen van het spel te berekenen. Dat echter het verstand ook een woordje meespreekt bij het hazard heb ik nooit bestreden." „Eene omschrijving voor mijne bewering", meende du Gat„anders niet. Aan de wetten der periodiciteit, waaraan de geheele wereld onderworpen is en die ook aan mijn systeem ten grondslag liggenvalt niet te twijfelen. Doch laat ons daarover niet kibbelen gij hebt gezien dat mijn raad goed was en dat is mij voldoende. Laat ons over iets anders spreken. Hebt gij in de vier weken dat gij hier zijtal iets van de omstreken van Nizza gezien Ik geloof het niet behalve de streek tusschen hier en Monte-Carlo kent gij nog niets. Is het niet zoo „Ik moet het tot mijne schande erkennen", lachte Hackert. „De duivel in Monte-Carlo heeft het ver gebracht in de kunst van verleiden hij heeft mij tot nu toe volkomen in zijne macht gehouden." „Dat is niets meer dan natuurlijk, toch moet gij voortaan den tijd nemen voor uitstapjes. Juist deze herfstdagen zijn hiertoe het meest geschiktlater komt de winter met zijn regen en sneeuw en dan adieu touristenvreugdO, en CimierFaliconSt. Pins, Montboron j dat alles is heerlijk om te ziendaar komt men weder tot zichzelf na de inspanning en zorgen van het leven hier. Ik heb vele bekenden in ons heer lijke Nizza en zal u gaarne aan hen voorstellen. Daar groet u iemand zeker een landsman?" Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2