aUerUi. onmisbaarom art. 3 n°. 4 dier wet behoorlijk in acht te kunnen nemen. Te Borgharen hebben alle raadsleden hun ont slag genomen na gedurende 4 maanden geweigerd te hebben met den nieuwen burgemeester samen te werken. De gemeenteraad van Sneek heeft na de beslissing, waarbij aan de gemeente de verplichting opgelegd is tot het maken eener schietbaan ten dienste der dienst doende schutterij op het verzoek van den schuttersraad om thans uitvoering aan die zaak te geven, eene com missie uit zijn raidden benoemd, om hem te dienen van bericht en raad omtrent de vraag of een geschikt ter rein voor eene schietbaan beschikbaar kan worden gesteld. De heer W. H. Hengevelt, onderwijzer te Zaandijk, is benoemd tot gymnastiek-onderwijzer te 's Gravenhage. De heer O. Swaving onlangs benoemd tot com missaris van politie te Helder, zal die betrekking, naar men zegt wegens gezondheidsreden, niet aanvaarden. De in den nacht van den 3 op den 4 in een huis aan de Groote Houtstraat te Haarlem gestolen voorwerpen zijn door de politie bij een koopman in beslag genomen terwijl de vermoedelijke dief' zich in verzekerde bewaring bevindt. De Yereeniging voor Handel en Nijverheid te 's Gravenhage heeft de aandacht van de verschillende spoorweg-maatschappijen gevestigd op het groote onge rief, dat de reizigers tweede klasse ondervinden door het feitdat nog steeds in de voor hen bestemde cou pés tien personeu worden toegelaten en verzochtte willen besluiten dat in het vervolg zoowel des zomers als des winters slechts 8 personen daarin mogen wor den toegelaten. Het Hof te Arnhem heeft den postbode te Wije, schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal, vier valsch heden door een ambtenaar in de verrichtingen, tot zijn post behoorende gepleegd door valsche handteekenin- gen en het desbewust gebruik maken van die alzoo vervalscbte stukken, en hem veroordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf en 8 geldboeten van f 50. De meeste geabouneerden der Bell-Telefoon- maatsehappij te Arnhem hebben aan het bestuur prijs verlaging verzocht onder mededeeling dat zij bij niet inwilliging na den verstreken termijn geene nieuwe overeenkomst zullen sluiten. Op de 4| p.ct. geldleening groot f 12000 ten laste van de provincie Limburg is ingeschreven voor meer dan f 72000. De Amsterdamsche Zwemciub heeft, naar aan leiding van de herhaaldelijk voorgekomen ongelukken voortvloeiende uit de omstandigheid dat sommige wer kende leden der roeivereenigingen in Nederland niet kunnen zwemmen aan die vereenigingen het verzoek gericht in hare reglementen de bepaling op te ne men dat het geen lid veroorloofd is eene giek te roeien of te sturen zonder vooraf aan het bestuur zij ner vereeniging een door een bevoegd persoon onder teekend bewijs te hebben overgelegd dat hij zwemonder- richt genoten heeft en te water voldoende vertrouwd is. Ter verkrijging der hoofdacte hebben zich bij de commissie te Breda 171 onderwijzors en 17 onderwijze ressen aangemeld. Te Botterdam is eene vereeniging van assuradeu ren opgerichtten doel hebbende de belangen van het assurantievak in het algemeen te bevorderen. De ministers van binnenl. zaken en van financiën hebben ter algemeene kennis gebracht dat wegens het heerschen van aziatische cholera in Spanje met ingang van den 24, de in- en doorvoer van lompen ge bruikte kleediDgstukken en ongewasschen lijf- en bed- degoed uit dat rijk verboden zijn. Ouder dit verbod zijn niet begrepen gebruikte kleedingatukken als bagage door reizigers medegebracht. Te Schoonhoven is eene vrouwdie op een ladder staande eenig huiswerk wilde verrichten van de ladder gevalien en zoo zwaar verwond dat zij aan de gevolgen overleden is. De maskerade ter viering van den 310 verjaardag der Leidsche Hoogeschool stelt voor de Geschiedenis van Leiden, van de stichting af tot het jaar 1574, en bestaat uit de volgende afdeelingen Afdeeling A Lei den's stichting, p. m. 22 vóór Chr.; afdeeling B, Stich ting van den Burg te Leiden, p.m. 449; afdeeling C, Lodewijk graaf van Loon binnen Leiden, oorlog met graaf Willem I, 1204 Afdeeling D, Leidens beroemde mannen Afdeeling E Jan van Beieren binnen Leiden; Afdeeling E, Hoeksehe en Kabeljauwsche onlusten in 1445 Afdeeling G, Bezoek van Maximiliaan aan Leiden in 1504Afdeeling H, Ontzet van Leiden, 1574, De rekening der provincie Zuidholland over 1883 bedraagt in ontvangst f 334.502.78 in uitgaaf f 297.906.50, alzoo met een voordeelig slot van f 36.596 28. Den 26 is door de Nederl. Indischs tramweg maatschappij de inschrijving opengesteld op 350 obliga- tiën groot 1000 eener 5 pet. geldleening, groot f 500,000, af te lossen a pari in 20 jaren door jaar- lijksche uitlotingen, aanvangende in 1885. Te Lettelbert gemeente Leek provincie Gro ningen is op aanwijzing van drie hulponderwijzers een persoon aangehouden, wiens signalement volkomen overeenkwam met dat van den te Haarlem ontsnapten makelaar Gerrit Visser. Hij werd onmiddelijk naar Groningen overgebracht. Marais de uitstekende acteur, die met Sarah Bern hardt in de Porte-Saint-Martin een aantal rollen schiep, is door den directeur voor schoona kunsten voorgedra gen als sociétaire der Comédie Franfaise. De sociétaires hebben hem echter afgewezen omdat Marais een „amoureux dramatique" is, welke betrekking in het gezelschap reeds door vier tooneelspelers, Mou- net-Sully, Philippe Garnier, Worms en Baphaël Duflos voldoende vertegenwoordigd wordt; mocht men een „amoureux léger" vinden om een Delaunay die on danks zijn leeftijd nog steeds die rol vervultte ver vangen en nu reeds bij te staan men zou hem met open armen aannemen. Onder de vorstelijke huwelijken van vroeger eeuwen die met zeer veel praal en pracht gevierd werden neemt dat van hertog Georg van Landshut, in Silezië met prinses Hedwig van Polen, dat in de vijftiende eeuw plaats vond eene eerste plaats in. Het feest duurde acht dagen en koste 77.766 duka ten a's gasten waren Keizer Erederik met zijn zoon Maximiliaan zestien vorsten met hunne gemalinnen veertien rijksgraven vijf aartsbisschoppen en een groot aantal ridders opgekomen. Verbruikt werden driehonderd hongaarsche ossen twee en zestig duizend kippen vijfduizend ganzen vijf en zeventig duizend kreeften vier en zeventig wilde zwijnen, honderd twee en zestig herten dertien honderd zeventig vaten gewone wijn en zeventig vaten italiaansche wijn. Dagelijks moesten negenduizend drie honderd zestig paarden worden gevoed die zeventien duizend zevenhonderd twintig schepels („scheffel") haver opaten. Bij het huwelijk van den keurvorst Christiaan II van Saksen werden acht dagen achtereen, honderd vier en tachtig tafels enkel voor het dienstbare per soneel gedekt. De „waarheid'1 en „spaarzaamheid", welke tot nog toe alleen aan de buitenzijde van het departement van justitie te 's Gravenhage zichtbaar waren zijn nu al thans symbolisch ook binnen het gebouw te aanschou wen. Op een der corridors n.l. zijn in den muur twee beelden voorstellende de Waarheid en Spaarzaamheid, gelijkvormig aan die in den gevel aan de zijde der Pooten in wit pleister aangebracht. Ook wordt thans de laatste band gelegd aan de inwendige versiering van het gebouw. De gewelven der benedengangen aanvankelijk wit afgepleisterd of in IJsselsteen afgewerkt, worden met ornamenten beschilderd en de muren tus- schen de ramen in kleuren gebracht. Men herinnert zich wellichtop hoe krachtige wijze de heer J. van 't Lindenhout directeur der Wees- inr chting te Neerbosch zijne teleurstelling uitsprak over de ontvangstdie aan eenige naar de Transvaal getrokken weesjongens daar te beurt is gevallen niet tegenstaande de mooie belofte van generaal N. J. Smit. Deze heeftvia den zaakgelastigde van Transvaal den heer Beelaerts van Blokland daarop geantwoord. Hij zegt dat het weder en de hooge rivier eigenlijk de schuld van alles zijn. De jongens waren aan den eenen kant der Vaal hijzelf aan den anderen. Hij moest op reis en had het zóó druk dat hij de jongens niet dadelijk helpen kon. Toen hebben de knapen ge luisterd naar „kwade stemmen waar ons jonge land (Transvaal) vol van ia. En toen is een hunner brutaal tegen den vechtgeneraal geweesten toen hebben ze zich bij anderen verhuurd. „Nu kan ik het toch niet helpen -zoo schrijft de heer Smit „dat ik het zoo druk had dat het weer zoo ongunstig was altoos regen en nogmaals regen, en de rivier vol. Hoe het mij spijt, dat dit alles zoo geloopen iskan ik u niet zeggen want ik had zeer gaarne een paar nette Hollandsche jongelui gehad op mijn plaats één om te metselen één om te timmeren, en verder lief en leed met ons te deelen. Aldus de heer Smit. Misschien heeft zijn laatste verklaring nog wel ten gevolge dat twee andere wees jongens naar Transvaal trekken om te metselen te timmeren bd lief en leed met hun gastheer te deelen. Onder het opsebrift „Een ingemetselde schilderij" vertelt „Figaro" de volgende zonderlinge geschiedenis omtrent een doek van den bekenden fransehep schil der Daviddat het vermoorden van Lepelletier St. Fargeau door den soldaat Paris voorstelt. Toen Lepelletier Saint-Fargeau stierf, liet hij eene dochter nadie door de natie werd geadopteerd zij werd later de vrouw van een edelman uit een oud geslacht voortgesproten die Boisgelin heette en door haar buitengewone schoonheid getroffen werd. Toen Boisgelin de dochter van bet lid der Conventie huwde meende hij aan zijn naam verschuldigd te zijn, om alle herinneringen aan koningsmoorddie aan den naam van zijn gestorven schoonvader verbonden waren, te doen verdwijnen. Daar hij wist, dat David het bo vengemelde doek had behouden vervoegde hij zich op zekeren dag in het atelier van den schilder. Het was in den gianstijd van het Keizerrijk en David, die baron was gewordenontving den edelman met zeer veel onderscheiding. Toen deze hem vroeg wat het schilderij moest kostenhanstte hij zich dadelijk eene som te noemen, die onmiddelijk werd toegestaan. De begrijpelijke eigenliefde van den artist bracht er hem echter toeeene beperkende bepaling te maken. „Ik verkoop u het doek slechts, mijnheer de Boisge lin," zeide hij „op voorwaardedat gij het niet zult vernietigen." Deze bepaling werd aangenomen. Toen Boisgelin op zijne bezitting Saint-Fargeau in het departement Yonne, was teruggekeerd, nam hij onmiddelijk maatregelen, om zijne gevoelens als royalist voldoening te schenken zonder de gemaakte overeen komst te verbreken. Hij deed zijn notaris en zijn architect komen den eerste dicteerde hij eene actewaarin vermeld werd wat de tweede zou gaan doen. Den architect gaf hij opdracht, de houten wandbe- timmering van een der vertrekken van het kasteel tijdelijk te verwijderen en daarop liet hij het schilderij tussehen houtwerk en steenen muur plaatsen waarna alles weder in den vorigen toestand werd teruggebracht. Voorat had de architectwiens beweren door aan wezige chemisten gestaafd werdhem verzekerddat het doek op de beschreven wijze gedurende jaren vol maakt goed bewaard zou blijven. Volgens „Figaro" zit het doek nog steeds tussehen muur en beschot. Te Londen is in de vorige week eene historische appelverkoopster overleden die eene der meest bekende persoonlijkheden van Londen en wellicht van geheel Engeland was. lederdie ooit de prachtigebijna duizend jaren oude Westminster-hall bezocht, herinnert zich ongetwijfeld het kleine vruchtenkraampje aan een der ingangenen het oude vrouwtjedat daaraan appelen peren en sinaasappelen verkocht. In vroeger eeuwen hadden tal van kleinhandelaars winkels of kraampjes in het historische gebouw maar omstreeks vijftig jaren geleden werden zij allen met hunne waren uit den tempel verjaagd. Slechts het kleine vruchtenkraampje werd over het hoofd gezien of wel gelijk een gerucht wil een hoog geplaatste persoonlijkheid sprong voor de vruchtver koopster in de bresdie toen nog jong was kortom zij alleen bleef in het genot barer privilegiën en ver kreeg langzamerhand door verjaring een soort recht op haar kraampje. Alles veranderde in Westminster-hall; de gerechts hoven verhuisden uit de oudedompige zalen naar het nieuwe paleis van justitiekatholieken en joden werden in het parlement opgenomen de werklieden verkregen stemrecht en alle verouderde spinnewebben op het gebied der wetgeving werden uit het gebouw weggevaagd. Slechts de oude juffrouw Davis, de appelverkoopster, bleef, om zoo te zeggen als onsterfelijk overblijfsel der grijze oudheid achter. Beeds meende mendat oom Hein haar vergeten had maar dezer dagen verscheen zij des morgens zonderlingerwijze niet op het gewone plaatsje. Toen personen die gewoon waren bij haar te koo- pen een onderzoek instelden bleek dat juffrouw Davis onverwachts overleden was wellicht ten gevolge eener beroertewellicht ook uit verdriet na de lectuur van betonlangs verschenen, blauw-boek over de Afghaan- sche grens questie. Eene waarzegster te New'aaven zekere Selina Grey, werd in de vorige week tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld omdat zij de planeet van mejuffrouw Briggs had gelezen. Het is waar, dat Selina er in slaagde om meer dan honderd pond sterling van de geloovige maagd meester te worden onder het voorwendsel, dat zij haar een jongen en vermogenden echtgenoot zou bezorgen maar toch schijnt het vonnis hardwanneer men op de verzachtende omstandigheden let, diena het bekend worden der zaak aan den dag kwamen. Mejuffrouw Briggsdie zestig jaar oud is ontving toch niet minder dan twee honderd huwelijksaanzoe ken uit alle deelen van het koninkrijk en Selina heeft alle recht om te betoogendat huwelijksaanzoeken van tien shilling per stuk waarlijk niet duur mogen wor den genoemd. Juffrouw Briggs most al heel lastig van keus zijn wanneer het haar niet gelukt, onder de tweehonderd vrijers een haar passende partij te vinden. Dinsdag 23 Juni. 's Gbayenhage. Tweede Kamer. De heer Boose- boorn heeft zijne geloofsbrieven ingezonden. Na zeer uitvoerig debat over de klachten wegens niet voldoende bestelling op de rijkswerven aan de maatschappij de Schelde te VlissiDgen, is aangenomen met 44 tegen 13 stemmen de conclusie der commissie aldus gewijzigd dat de regee ring wordt uitgenoodigd te overwegen, in boever lands belang toelaat de levering van werken optedragen aan fabrieken buiten de linie van defensie. Leiden. De stad is alom sierlijk getooid de treinen brachten den geheelen dag duizenden bezoekers aan. Door uitstekend weder begunstigd is de optocht ten ruim 2 uur aangevangen en is thans (4 uur) onder luide toejuiching op weg. Londen. De ministriëele crisis is geëindigd de li beralen hebben ook door tussehenkomst der Konin gin gcootere concessiën gedaan zoodat de iersche wetten kunnen afgedaan worden. Het ministerie Sa lisbury is gereed en zal heden in bet Parlement het einde der crisis mededeelen. De collecte voor de gewapende dienst in de Ne derlanden den 17 alhier gehouden heeft opgebracht f 154.38%. De heer mr. F. A. van Leeuwen rechter in de arr. rechtbank alhier, komt in de tweede plaats voor op de alphabetische aanbevelingslijstopgemaakt door de arrondissements-rechtbank te Utrecht voor de in die rechtbank opengevallen plaats. Bij de aanbesteding den 23door heeren dijk graaf en heemraden van het ambacht van Westtriesland, genaamd Geestmerambacht, alhier gehoudenwerden de verschillende werken aangenomen door J. Klerk te Haringcarspel Huigen- en Zuider Bekerdijk 130 J. Oldenburg te Bergen Omloopdijk 40 S. Blom te Schoorl Noorder Bekerdijk f 4525 J. Dekker te St. Maarten verschillende werken aan den N. Bekerdijk f 485 P. Klok te Zjpe Zeedijk f 165 D. Kriller te Oude Niedorp Ursemmerdyk of Zeedijk bij Winkel f 33; Joh. Hille te Ursem Walingsdijk f 300. Het bericht aangaande het vinden van hand schriften enz. achter eene geheime deur, in het ge bouw van het gasthuis alhier, voorkomende in een der locale bladen is eenvoudig verzonnen. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van den 23 Juni. B. v. d. B„ J. S., A. D. L., A. v. d. L., J. d. J., H. D. en A. L., allen zonder vaste woonplaats, 14 dagen gev. en op zending naar een bedelaarsgesticht. A. v. d. B., te Hoorn, verwonding, 1 jaar gev. en f 8 boete, subs. 1 dag gev., alles in eenzame opsluiting. P. V., te Sijbekarspelmishandelingt 5 boete, subs. 1 dag gevangenisstraf. J. P., te Dirkshorn, mishandeling 2 boeten van f 8, suba. 2 dagen gev. voor elke boete. P. A., te Kolhornmishandelingf 8 boete, subs. 2 dagen gevangenisstraf. IJ. v. d. S., Ie N. Niedorp, mishandeling, f 3 boete, subs. 1 dag gev.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 3