No. 75. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. V It IJ D A G 26 J CJ N I. ONZICHTBARE HANDEN. Él r Prijs der gewone Advertentiën: ©fficiëel OcbscUe, NÜTIOIALE MILITIE. BniUttlAttb. iSimtetsianb. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franeo door bet geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. COS- TEE ZOON. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijving de onderstaande verlofgangers zich tot bijwoning der oeteningen bij hun korps aan te melden op den dag hieronder vermeld, 's namiddags voor 4 uur, als volgt: 12 Augustus 1885, Grenadiers en Jagers, garnizoen te's Gra- venhagelichting 1882 Jan van Scharenberg, Klaas Zuurbier, Johannes Boots, Gerhar- dus Sijbrandus Groeneicoud 12 Augustus 1885, 7e regement Infanterie, garnizoen te Hoorn lichting 1882 Hendrikus Theodoras Maria van DaalhoJJacob Dijks. 12 Augustus 1885, 7e regiment Infanterie, garnizoen te Amsterdam lichting 1882 Nicolaets Jonker, Klaas KlijnKlaas Bobber, Johan Herman George SchmidtPetrus Anthonius JacobseHubertus Petrus de SwartRijn Bezaan, Dirk Johannes Brouwer, Piet er van der Waal, Petrus Christiaan van der Sloot, Gerardus Johannes Hofstee, Cornells Bromer en Johannes van Stjp 12 Augustus 1885 7e regiment Infanteriegarnizoen te Kaarden Willem Willems 15 September 1885, 4e regiment vesting-artillerie, lichting 1883, garnizoen te Helder, Bodewijk Breek, Jan RijkesJohannes Jacobus GodijnBar- tholomeus Hendricus Korthoven. De opgeroepenen kunnen vrij transport naar hun korps en daggeld van 25 cententer gemeente-secretarie aanvragen. AlkmaarDe Burgemeester voornoemd 24 Juni 1885. A. MACLA1NE PONT. DUITSCHLAND. De Staatscourant maakt een door DuitscblandSpanje en Engeland op 7 Maart 1885 geteebend protocol openbaar, waarin de souvereiniteit van Spanje over den Soeloe-archipel erkend wordt en Spanje tegenover Engeland afstand doet van de souvereini- teitsrechten over het vasteland van Borneodat aan den Sultan vau Soeloe behoortalsmede van de stre ken onder het bestuur der britsche Noord-Borneo- Maatschappij staande. Het handels- en scheepvaart verkeer van Engeland Duitschland en andere mogend heden met den Soeloe-archipel wordt vrij verklaard. Spanje mag van schepen en onderdanen van Engeland, Duitschland en andere mogendheden geene rechten hellen en daarentegen gezondheidsmaatregelen en andere regelingen toepassen. Engeland verbindt zichte zorgendat in het gebied der Noord-Borneo-Maat- schappij de vrijheid van handel en scheepvaart voor alle volken geëerbiedigd worde. De Keizer is den 22 des ochtends onder het gejuich der menigte in welstand te Ems aangekomen. De Keizerin bracht hem den 23 een bezoek. Zij was per rijtuig uit Coblenz daarheen gekomen. De regeering geeft geen gevolg aan haar aanvankelijk voornemen om eene geneeskundige commissie naar Spanje te zenden tot onderzoek der inëntingen tegen 61) Hackert beantwoordde beleefd den hem geldenden groetdoch niet geheel zonder verbazingwant hij die zoo vriendelijk den hoed voor hem afnamwas niemand anders dan Elimar Waldau. Had Hackert van zijne zitplaats af door het laatste venster van het café Américain kunnen zien dan zou zijne verwondering zeker nog gestegen zijn want daar zat reeds meer dan een half uur baron von Menken het gewoel om zich heen gade te slaan. Menken en de jonge schilder begroetten elkander met groote hartelijkheid. Zij hadden elkander sedert verscheidene weken niet gezien ofschoon zij op den zelfden dag Berlijn verlaten hadden en kort na elkander in Nizza aangekomen waren. Elimar had zich ter wille zijner kunstom het „Salon" van dit jaar nog te kunnen bezichtigen, eenige dagen in de fransche hoofdstad op gehouden alvorens over Lyon naar Nizza te reizen waar hij Menken zou ontmoeten en deze laatste had den directen weg over de Brennerpas gekozen om eerst in Eome met Francesco voor hen beiden gewichtige inlichtingen in te winnen. „Francesco zeide mij in je hoteldat je ontbeet in „London House", en daar stuurde mij de kellner weer hierheen", begon Elimarplaats nemende. „Ik heb daar wij nog veel te bespreken en gemeenschappelijk te ondernemen zullen hebben eveneens in de „Hes Brittan- niques" eene kamer genomen. Weet je reeds, dat de jonge Hackert in Nizza is F Cadama is dus zeker ook niet ver." „Ik ontmoette hem eenige dagen geleden in den Jardin publichij komt dikwijls van San Eemo over, en heeft zich reeds weder met Francesco in verbinding gesteld. Daar komt mij opeens in de gedachte, dat de cholera. Zij schijnt in die proefnemingen weinig vertrouwen te stellen. Volgens de Weser-Zeitung heeft de Norddeutsche Lloyd zich bereid verklaard de stoomvaartdienst van Bremen naar Oost-Azie en Australië en in de Middel- landsche-zee voor vijftien jaren onder eene jaarlijbsche Rijks-toelage van f 2.640.000 op zioh te nemen eene snelheid aanbiedendewat Oost-Azie en de Middel- landsche-zoe betreftvan 12 in plaats van de geëischte lij knoop. Zij wil zes nieuwein Duitschland ge bouwde booten in de vaart brengen en negen van bare andere in den besten staat verkeerende, op eene snel heid van 13 knoopen berekende booten gebruiken, allen voortreffelijk voor reizigers en daaronder vijf bijzonder voor de tropische gewesten ingericht. De naar aan leiding van dit aanbod gevoerde onderhandelingen zijn afgeloopen en de ontworpen overeenkomst is aan prins Bismarck ter bekrachtiging toegezonden. ENGELAND. De heer Hart Dijke is benoemd tot minister voor Ierland de heer Plumkett tot minister van openbare werken. Hoogerhuis. De min. van buitenlandsche zaken kondigde den 23 aan dat Salisbury het bewind aan vaard had en dien dag naar Windsor vertrokken was. Na aanneming van het wetsontwerp op de nieuwe in deeling der kiesdistricten ging het huis tot den 25 uiteen. Lagerhuis. Dit huis ging den 23 tot den 24 uiteennadat minister Gladstone mededeeling had gedaan van de aanvaarding van het bewind door Salisbury. DeD 24 las Gladstone de brieven voor tusschen hem en Salisbury gewisselddaaruit blijkt dat Gladstone slechts in het algemeen verzekeringen heeft gegeven, doch geweigerd heeft bepaalde beloften te doen. FRANKRIJK. Door het springen van een stoom ketel zijn in eene wolwasscherij den 22 zeventien per sonen gedood en veertig gekwetst. Kamer. Den 22 is door den minister van buitenl. zakende Freycinet, het wetsontwerp ingediend tot bekrachtiging van het vredesverdrag met China. Daar bij worden Frankrijka rechten ten aanzien van Annam, dat voortaan slechts door tusschenkomst van Frankrijk met andere landen betrekkingen zal kunnen onderhou den voor goed bevestigd. Verder worden de grens tusschen Tonkin en China en de voorwaarden voor het handelsverkeer tusschen beide landen het aanleggen van nieuwe wegen enz. bepaald. De minister las den tekst van het verdrag voor en verlangde, dat het spoed- eischend verklaard werd. De bonapartistische afgevaar digde Cuneo d'Ornano merkte op, dat het niet aanging, van de Kamer te eischen, vrede te sluiten na een oor log waarvan zij geen kennis jhad gekregen. Zonder verdere beraadslaging werd aan 's ministers verlangen voldaan. RUSLAND. De Novostihet blad, dat lang is het beter zal zijn wanneer wy over ons bezoek aan Eome voorloopig nog het Btilzwijgen bewaren; Cadama heeft toch reeds reden genoegom ons een weinig te wantrouwen. Ik kan de vrees niet van mij afzetten, dat hij op den een of anderen dag zelf zijnen slag zal slaan". „Ik ben van plan reeds maandag of dinsdag naar San Eemo te vertrekken, om onze bekenden daar eens te bezoeken dan ben ik meteen in staat, aan Cadama mijne volle opmerkzaamheid te wijden. Naar ik echter uit eenen mij naar Parijs nagezonden brief van den ouden Raad opmaak schijnt er overigens tusschen villa Hilgersdorf en de cottagedie onze vrienden bewonen, geen zeer vriendschappelijk verkeer te bestaan". „Waaraan alleen het zonderlinge gedrag van de weduwe schuld is", viel Menken hierop in. „Ik voor mij zou liever zien, dat de omgang drukker en vriendschappeljjker was; men kan nooit weten, wat er achter de coulissen voorvaltwanneer men niet af en toe de acteurs eens te zien krijgt „Hebben je nasporingen in Rome nog goede vruchten gedragen F" „Jazelfs zeer goede Het meest gewichtig waren voor mij de inlichtingen omtrent Carmella Boccani ik ben volkomen tevreden gesteld ofschoon het mij moeite genoeg gekost heeft, vóór ik alles wistwat ik weten wildedaar Francescodie zoo goed als niets omtrent zijne familie wistmij weinig helpen ken. Carmella stamt werkelijk van eene oude romeinsche patricische familie af, en is niet geboren in de hut van eenen herder der Campagna zooals Cadama om goede redenen Francesco had bevolen ons te vertellen. Haar vader, Giacomo Faresiwas, als associé van een bekend florentijnsch bankiershuiswelks filiaal hij in Rome bestuurde in het bezit van een niet onbeduidend vermogendat echter door zijn wat al te groot leven in den laatsten tijd zeer verminderd was. Giacomo stierf in het jaar 1844, als offer van een duelten gevolge van een schot door de linker long. Kort vóór blijven volhouden dat de Emir van Afghanistan ver moord wasverneemt thans dat hij in het afghaan- scke gedeelte van Turkestan is aan het hoofd van het grootste deel zijner troepen, die in de nabijheid van de Amoer-Darjaop den weg naar Heratzijn^samen- getrokken. Dat blad ziet hierin eene bedreiging tegen Merw en Sarakhs en eene bepaalde uitdagingdie Rusland, na zijn grootmoedig terugtrekken uit Penjdeh tot krachtige maatregelen zal noodzaken. Het verneemt tevensdat zijne troepen gewapend zijn met 3000 achterladers en vijftien stukken veldgeschutdie hij kort geleden van de britsch-indische regeering ten geschenke ontving. ITALIË. Niettegenstaande de oppositie het on grondwettig achtte, heeft de Kamer den 22 met groote meerderheid van stemmen eene motie aangeno men die ten doel had in beraadslaging te treden over de geheele begrooting van inkomsten. De heer Depretis heeft den 24 in de Kamer mede gedeeld dat de Koning hem belast had met de samen stelling van een ministerie en dat hij die opdracht aanvaard had. EGYPTE. Drie der uit Opper-Egypte terug gekomen engelsche regimenten blijven voorloopig te Alexandrië. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 23 toen de huishoudelijke raming der Kamer inkwam werd de beraadslaging voortgezet over het voorstel der com missie nopens de werkverschaffing aan de Maatschappij de Schelde te Vlissingen. De heer P o m p e bestreed vooral het bezwaar der regeeringdat Vlissingen buiten de defensielijn ligt. Mocht daarom de fabriek geen rijkswerk verrichten de nijverheid buiten dien lijn zou geheel gedood worden. Hij bestreed het gevoelen van den heer Oorver Hooftdat het voorstel de be voegdheid der Kamer zou te buiten gaan. De ra i n. v a n marine betoogdedat het beroep op het aandeel van de fabriek te Vlissingen in het totaalcijfer van het verwerkte bedrag niet aangingdaar als men aftrok wat te Vlissingen niet kon ver werkt worden, Vlissingen nog meer dan Amsterdam had ge had. De fabrieken te Amsterdam hadden in de laatste 7 jaren 66000 minder bestellingen gehad dan de Schelde en Fijenoord 468.000 meer. De heer van Kerkwijk bestreed scherp de houding der regeering en achtte het onbetwistbaar zekerdat de goede trouw meebracht de fabriek te Vlissingen be hoorlijk werk te verschaften. Het standpuntdoor de regee ring ingenomenstreed met die goede trouw en de oud-hol- landsche eerlijkheid. Verviel het erfpachtseontractdan zou het landsbelang geschaad worden De heer Keuchenius deelde dit gevoelen. De heer Gleichman bleef het voorstel bestrijden. Hij wil de fabriek niet opheffenmaar evenmin haar door kunstmiddelen in stand houden. De min. vaa binnen 1. zaken wees er opdat aanbeveling van een be paalde fabriek door de Kamer zonder precedent was en ont kende ten sterkstedat de regeering eenigzins te kort was geschoten in de goede trouw. Vlissingen was niet achtergesteld door de regeering. Alleen omdat de maatschappij de Schelde zijnen dood had hij Annibale zijnen eenigen eerst kort geleden meerderjarig geworden zoon nog het beheer over het vermogen zijner dochter Carmelladie toen eerst acht jaren oud wasopgedragen. Annibale over leefde zijnen vader echter niet lang. De lichtzinnigheid was hem aangeboren een jaar na Giacomo's dood vond men zijnen zoon dood aan den oever der Tiber. De ongelukkige had de hand aan zichzelven geslagen, nadat hij aan de speeltafel in waanzinnigen hartstocht niet alleen zijn eigen erfenis doch ook nog die zijner zuster verspeeld had." Elimar had in ademlooze spanning naar dit korte verhaal van Menken geluisterd. „Welk eene tragedie. Hoe treurig en ellendig moet Carmella's jeugd geweest zijn 1 Waarachtig, het zou waarlijk niet te verwonderen geweest zijnwanneer de arme vrouw door de droevige gebeurtenissendie hare jeugd vergiftigden op den slechten weg geraakt ware De physiologen spreken zooveel van het overer ven van eigenschappen des geestes dat men zou kunnen gaan twijfelen aan Lucia's karakter wanneer men van de drama's hoortdie in hare familie zijn afgespeeld „Ik betwijfel zeer", zeide Mensen ernstig„of de geleerden wel zoo volkomen gelijk hebbenwanneer zij alleen door de overervingstheorie het toenemen van de slechte eigenschappen in den mensch willen ver klaren. Dat ook de mensch evenals plant en dier, zich niet geheel van den wortel kan losmaken, waaraan hij ontsproten isvind ik natuurlijk. Bij de ontwik keling van den mensch komen echter nog geheel andere invloeden in aanmerking dan bij de lager ontwikkelde wezens de omgeving en de opvoedingik meen niet de opvoeding in de gewone beteekenisdie men aan dit woord hechtmaar de vorming van hart en ziel kunnen veel goed maken wat het bloed der vaderen be dierf. Carmella is in de eerste plaats een bewijs voor de juistheid mijner meening. Zij werd niet tehuis doch bij eene oude fijngevoelige dame opgevoed die wel is waar weinig geleerdheid maar des te meer gevoel

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1