No. 76. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. ZONDAG 28 JUNI. Groot in het kleine. ONZICHTBARE HANDEN. Dit nummer bestaat uit twee bladen, EERSTE BLAD. Prijs der gewone Advertentiën: I3inneulan&. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers O 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Dr. Schaepman bad wel gelijk, toen hij in 1872 op het XII Nederlandsche Taal- en Letterkundig con gres zoDg „Voorbij zijn de dagen van glorie en glans De Leeuw is geen Koningsleeuw meer Onze vlag beurt nog fier bare kleuren ten trans, Maar ze beurt haar in engere sfeer. De straten van het eenmaal zoo beroemde Leiden wer den in de afgeloopen dagen doorkruist door de schim men van hen die getuigen zijn geweest van onze glorie en glans en weldra zal in de hoofdstad van Noord Brabant een feest worden gegevenwaarbij niet minder roemruchte periodes uit de geschiedenis der Vereenigde provincies aan het tegenwoordig geslacht zullen worden voorgesteld. Och och wat gevoelt dat geslacht zich klein, als het vergelijkingen maakt tusschen het voorheen en thans tusschen de daden van onze vaderen en de werkzaamheid van hun hedendaagsche zonen Waar zijn de staatslieden, wier beleid en talent niet alleen het schip van Staat veilig door de gevaarlijkste klippen brachtenmaar die zelfs eerbied en ontzag in boezemden aan de machtigste vorsten der aarde P Waar zijn de regenten die wonderen wisten te ver richten in de plaats hunner inwoning, getuige zoo menig heerlijk monumentzoo menige grootsche stichting uit den bloeitijd der stedelijke magistratuur, waarin mannen zetelden, die wisten wat zij wilden en niet hielden van vreezen maar van doen. Waar zijn die verheven geesten uitmuntende door een zeldzame mate van geleerdheid of kunstvaardigheid: de wereldberoemde geleerden schilders dichters, wier werken nog heden ten dage door geheel de beschaafde wereld worden bewonderd als zeldzame voortbrengselen van den menschelijken geest Waar zijn die machtige handelsvorsten die hun schepen uitzonden op alle zeeën; die wel schatten ver gaderden maar wier onkreukbare trouw en eerlijkheid spreekwoordelijk waren geworden en die ook schatten ten beste hadden waar de nood riep hetzij in staat in kerk of gezin en die dikwijls machtiger waren dan menig gekroond hoofd P Hoe lang reeds zien wij met vurig verlangen uit naar een man die de orde herstelt in ons staatsbestuur en wiens krachtige hand de woelingen der partijen breideltwoelingen, die dagelijks dreigen gevaarlijker te worden voor het vaderland, omdat alle gevoel van Bolidariteit ten eenenmale schijnt te worden uitgebluscht, waardoor het onmogelijk wordt iets grootsch en de gelijks tot stand te brengengetuige wat in den laat- 62) Elimar kon zich niet onthouden van eens hartelijk te lachen. „Dat zijn komische luidie speelprofessoren", riep hij vroolijk. „Maar verdienen zij nu werkelijk hier mede hun brood „Ik overdrijf nietwanneer ik je verzekerdat de speelprofessoren prachtige zaken maken. Niets wekt de hartstocht der menschen meer op dan het spel niets brengt meer hunne slechte neigingen en onge zonde kiemen aan den dag. Evenals het eene be kende waarheid isdat zelfs spelersdie voor buiten gewoon knap gelden en het ook zijn, zich aan de groene tafel niet van een kinderachtig bijgeloof kunnen losmakenzoo is bet ook een feitdat de hartstocht voor het spel het verstand volkomen benevelt. Ik heb, toen het roulet nog in Wiesbaden bestond, daareenen beroemden geleerde in de natuurwetenschappen leeren kennen die nooit anders aan de speeltafel verscheen dan in een jaswaaraan de bovenste knoop ontbrak. Toevallig was eens in de speelzaal deze knoop van zijne jas gesprongen en juist op dien dag had de oude man enorm veel gewonnen sedert dien tijd kwam hij nooit anders dan in dien „knoopeloozen" toestand die weinig overeenkwam met zijn overigens zeer elegant uiterlijk. Dezelfde geleerde placht ook steeds slechts op d i e cijfers en vakken van het roulet te zettendie hem door zijne oude huishoudster, eene volkomen onwetende vrouwals gelukaanbrengend waren aangegeven. Zelfs talrijke verliezen konden hem het geloof niet ontnemen, dat zijne huishoudster een buitengewoon groot divina- torisch talent bezat. Evenals deze oude geleerde, wiens scherpzinnige pbilosofische werken hem een beroemden naam bezorgdengaat het den meesten, die uit harts- sten tijd weder geschied is met betrekking tot de Liberale Unie. De zwakheid der regeering grenst aan het be spottelijke zij moet zich wringen in allerlei bochten zij moet geven en nemennu eens bierdan daar eene concessie doen en wordt zoodoende niet alleen een speelbal voor politieke partijen maar loopt gevaar de publieke belangen niet te kunnen handhaven tegen over particuliere corporatiesdie machtig zijn door haar kapitaal. Hoe gebrekkig de geheele inwendige organisatie van ons staatsbestuur is, blijkt dagelijks door de slechte handhaving van onderscheidene wettena waarvan de ongelijkmatige toepassing slechts verbitte ring wekt. Menige gemeente levert een getrouwe afspiegeling van den staat van zaken op rijksgebied en de Amster- damsche beursquestie alleen zou doen wanhopen aan de kracht van de hedendaagsche regenten, aan het talent van onze bouwmeesters en kunstenaren, aan de macht onzer eerste kooplieden. Is het niet beschamend dat de Mercurius-tempel in de hoofdstad des lands door een buitenlandsch bouwmeester zal moeten worden ge leverd indien het zal blijken dat de kosten niet te hoog zijn Maar genoeg reeds: overal heerschen verdeeldheid en kleingeestigheid; kracht en eenheid ontbreken; ieder strijdt en werkt voor zich zelf, het algemeen belang wordt miskend. Merkwaardig is dan ook de lectuur van de heden daagsche couranten, die een spiegel zijn voor den tijd, waarin zij worden geschreven en die tegenwoordig bijna uitsluitend schynen te zjjn gewijd aan de sport. Er is een algemeen gejaag om haantje de voorste te wezen in allerlei kleine zaken. De nationale harddraverijen worden vervangen door wedrennen en ware men nu tevreden geweest met jaarlijks een grooten wedren te houden we zouden althans iets goeds op dat gebied kunnen hebben, maar neen de naijver heeft ook dit weer bedorven. Iedere plaats van eenige beleekenis wil zijn wedrennen hebben en op Bussum volgden Nij megen Breda, 's Gravenhage, Amsterdam, Rotterdam tot zelfs Hillegersberg toe. De een bederft den ander. Niet ieder echter kan renpaarden houden en de geest werd vaardig over de velocipedistenook zij organi seerden wedrennen en daar kwamen schietwedstrijden, cricketwedstrijden, kegelwedstrijden, waarin zelfs dames overwonnen, duivenwedstrijden, vliegerwedstrijden, roei V wedstrijden, zwemwedstrijden, biljartwedstrijden, schaats wedstrijden. Men kan bijna geen courant openslaan of de blik valt al zeer spoedig op het verslag van een of anderen wedstrijd en de uitvoerigheid van die ver slagen bewijst voldoende welk een belang het publiek tegenwoordig in het verloop van al die wedstrijden stelt Dit is een gebied, waarop we werkelijk groot schijnen te zijn 1 Hij die het hardst rijdt, roeit of zwemthet best gooit, slaat of stoot is een piet en als hij daarbij nog hard kan schreeuwen heeft hij groote kans het ver te brengen in de wereld Leve de Sport 1 tocht spelen. Ofschoon men bij eenige menschenkennis op den eersten blik moet ziendat de heeren speel professoren plompe en grove bedriegers zijn want de ervaringdie zij aan de groene tafel opgedaan hebben, is slechts denkbeeldig bij het hasard, worden die menschen toch iederen dag door honderden geraadpleegd. Daar nu het loondat zij verlangenvolstrekt niet zoo „gering" is als zij in de advertenties beweren hebben die speelprofessoren gewoonlijk een zeer goed leven." „Natuurlijk brengen zij hunne theoriën slechts zeer zelden zelf aan de speeltafel in practijk P" „Zoo mogelijk in het geheel niet", lachte Menken. „Zij verklaren deze in het oog vallende omstandigheid, die tegen hunne theoriën spreektdaarmededat zij zelf geene „gelukkige hand" hebben. Niet domniet waar Doch laat ons nu tot onzen braven markies terugkeeren Ik hoorde dus zooals ik zeidein Rome, dat bij hier aan de Riviera woonten ik heb hem dank zij de onvermoeide pogingen van Francescodie alle in de advertentiën der „Petit Niyois" genoemde speel professoren met een bezoek vereerdereeds gevonden. Caradac is hier bekend onder zijnen werkelijken naam, doch heeft hij het „Ducat", gescheiden en heet nu du Cat. Misschien moet die scheiding van het adels- predikaat van den naam zijn titel van markies meer begrijpelijk maken mijn zegsman in Rome sprak het vermoeden uitdat het markiesaat Ducat ergens in de maan ligt. 't Is mogelijk ik heb er niets tegende man boezemt mij om andere reden belangstelling in In het hotel „Hes Brittanniques", welks eigenaar mij reeds sedert jaren bekend iswon ik nadere inlich tingen omtrent Ducat in. Hij moet zeer oud geworden zijn ofschoon hjj nog graag den onweerstaanbare speelt, doch overigens op eenen grooten voet levenwant zijn professorschap moet hem veel opbrengen. Zijne raadgevingen hebben naar men mij vertelde nooit op het roulet doch slechts op het Trente-et-quarante betrekking. Dat is zeer slimwant bij dit spel staan de kansen tusschen de bank en den speler gelijk Natuurlijk gaan al die wedstrijden gepaard met feestelijkhedendie werkelijk dikwijls zeer prettig zijn want in de kunst van feestvieren hebben we bet vrij ver gebracht, mits altijd alweer als 't een zeer gewone zaak geldtmaar zoodra bij eenige feestviering ook een hoo- ger belang betrokken is komt de kleingeestigheid weer voor den dag. Dan ontstaat er terstond verdeeldheid, twistgeschrijf en de feestviering gaat vooraf of' wordt gevolgd door de bedroevendste wanklanken. De Breêro- feestviering en die van de Militaire Willemsorde moeten de Nederlandsche Maagd met schaamte hebben vervuld, terwijl het Adder-diner een merkwaardig staaltje is hoever men het heeft gebracht in de kunstom een aanleiding te vinden voor een lekkergezellig maal. 't Is niet anders: wij zijn groot in het kleine! Evenwel't is beter althans ergens groot in te zijn, dan in het geheel niet en 't is beter, dat er nog lust bestaat om zich voor eenige zaak zij die dan ook niet van groot belang in te spannen dan algeheele lusteloos heid want zoolang er nog leven en krachtsinspanning bestaatmag men hopen en verwachten dat de geesten zich weldra zullen verheffen tot gewichtiger belangen en dat een betere toekomst zal aanbreken voor staat gewest en gemeente, dat men de kleinheid en onvrucht baarheid moede de handen zal ineenslaan, om weder op verschillend gebied de oude glorie te doen herleven. Geen nood, dat Neerlands zonen zich op den duur zullen tevreden stellen met den thans heerschenden ren- en jachtgeestmet het streven naar een dikwijls zeer onbeduidende overwinning Wij beleven slechts een tijd van overgang waarvan men met de Génestet kan zeggen „maar 'k wou dat bij overging," en wie kan helpe mede om te bevorderen, dat spoedig een ander, glorierijker tijdvak aanbreke Bij een te Schoorl gehouden biljartwedstrijd, waar aan 26 personen deelnamen, is de prijs behaald door C. Dalenberg Hz,, de le premie door S. den Das en de 2e premie door J. Keete. Acht en vijftig boeren uit de omstreken van Rot terdam hebben aan den gemeenteraad aldaar gevraagd het openen eener zoetekaasmarktliefst op Maandag, te beginnen des morgens te 6 uren. De spoorweg Gorinchem Dordrecht wordt den 15 Juli geopend. Te Gorinchem en Dordrecht wor den toebereidselen tot feestviering gemaakt. Wijlen vrouwe A. C. Bronkhuyze, wed. van den heer J. J. Kuyste Alphen aan den Rijn overleden, heeft vermaakt aan het hervormd weeshuis aldaar f 10.000; aan de herv. diaconie aldaarpar. Aarlauderveen f 10.000aan de herv. kerk aldaar par. Aarlauder veen f 2000 aan de Herv. diaconie te Katwijk aan Zee f 5000 aan het Doofstommen-instituut te Gro ningen f 1000; aan het Blinden instituut te Amster dam directeur de heer Meijerf 1000aan het blin- terwijl die bij het roulet steeds in het nadeel der spelers is. Daar Ducat nu nooit eene vaste som vor dert voor de inwijding in zijn waanzinnig „systeem", doch steeds een zeker procent van de winst re kent verdient hij veel geld. Risico heeft hij nieten onder de honderden spelersdie in elk saisoen zich tegen de onderteekening van een Ehrenschein van zijn systeem bedienenzijn er Bteeds ettelijkewien het toeval met volle handen het goud van Monaco in den Bchoot werpt. De zaak bloeit daarom zoo goed als men maar verlangen kan." „En van dezen zonderlingen man die van de dom* heid zijner medemenscben leefthoop je eveneens in lichtingen omtrent Carmella en hare familie te bekomen f" „Dat niet", antwoordde Menken„de man kan mij op andere wijze van nut zijn. Je weet, Elimar, dat mevrouw von Hilgersdorf en Cadama zeer vertrouwd geworden zijnen deze vertrouwelijkheid heeft zijne goede redenen. Sedert den dag, waarop de overleden Hackert op franschen bodem van Hilgersdorf bewees dat deze oneerlijk speelde en niet meer waardig was de uniform te dragen koesterde hij jegens Hackert eenen gloeienden haat. Wel is waar zag Hackert er op mijn aandringen van af, Hilgersdorf om het ge beurde aan te klagen maar dat verminderde diens haat niet. Hij was de eenige, die buiten Hackert toen iets van het geheim van Lucia's geboorte wisten zeker zou hij gaarne om zijn vijand te schadenon danks zijn eerewoord dit verraden hebben wanneer zijn geheele bestaan niet in Hackerts handen ge weest was. Hackert wistdat hij een eerlooze waseen lage bedrieger en dat was het Damocleszwaardwaarvoor hij zich buigen moest. Kort vóór zijnen dood schijnt Hilgersdorf echter dit maak ik ten minste op uit Francesco's biecht toch zijn woord te hebben ge broken en Cadamawien htj te Rome had leeren kennen in het geheim ingewijd. Van dezen tijd dag- teekenen de kuiperijen van Cadama. Zijn eerste werk

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1