Zeven en tachtigste Jaargang. 1885, WOENSDAG 1 JULI. ONZICHTBARE HANDEN. No. 7 Prijs der gewone Advertentiën: (öc&selle. Bimmslaub.. Deze Courant wordt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. AbonnomeHtesprijE per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers O 06. SC Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs, C08- TEB ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, zij, die na de zomervakantie hunne kinderen de openbare burgerschool of de openbare school voor meisjes wensehen te laten bezoeken, daarvan aangifte moeien doen. vóór 15 Juli e k., bij bet hoofd van ieder dier inrichtingenonder overlegging van bet geboorte- en inent,ingsbewijs van het betrokken kind. Alleen worden toegelaten de kinderendie ten minste den leeftijd van zes jaren bereikt hebben of dien leeftijd bereiken vóór 1 Nov. 1885. Voor het doen der aangifte aan het hoofd der openbare school voor meisjes bestaat tot 11 Juli a.s. gelegenheid aan het school gebouw aan de Oudegracht, eiken Maandag, Donderdagen Vrijdag tusschen 3 en 4 uren des namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 25 Juni 1885. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdatovereenkomstig art. 17 der wet van 14 September 1866 (Stbl. No. 138), door hen is herzien en heden vastgesteld de lijst, bevattende de namen der inwoners, die in aanmerking komen voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud van militairen en paarden welke lijst aangeplakt en ter inzage voor een ieder is neder- gelegd ter gemeente-secretarie gedurende 14 dagen na heden. Bezwaren tegen die lijst kunnen schriftelijk worden ingediend binnen ééne maand na heden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar A. MACLAINE PONT. 30 Juni 1885. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. SOLLICITANTEN naar de betrekking van ONDERWIJ ZERES aan de openbare burgerschool te Alkmaar (hoofd de heer C. J. REIZIGER) met 1 September as., op 650 jaar wedde worden verzocht ziclionder overlegging van stuk ken vrachtvrij aan te melden bij bet gemeentebestuur vóór 10 Juli a.s. De volgende personen worden verzocht zich ter gemeente secretarie aan te melden: Aafje Knol, laatste woonplaats Wie- ringenGerrit Post, 1. w. Haarlem; Jacob v. d. Busse, 1. w. HeerhugowaardCornelis Kunst, 1. w. Oterleek Lijst van brievenwaarvau de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de le helft der maand Mei 1885 Caengs en Comp., J. Velthuisen Amsterdam; Starink, Apel doorn Jan Heinis, Kampen; G. I. de Groot, Nijmegen; A. Kriek, St. PancrasMej. K. van BrokbofenRotterdam. Van het hulpkantoor Heer Hugo waard: Mej. Holhuisen Amsterdam. Hensbroek: P. VoorsAkersloot DUITSCHLAND. Drie der invloedrijkste leden van den brunswijkschen adel hebben een antwoord open baar gemaakt op de vraag van een paar weifischgezinde edelen boe die adel over de brunswijksche troonsop volging dacht. Zj verklaren, dat de Hertog van Cum berland, zoon van den laatsten Koning van Hannover, naar hunne innige overtuiging de wettige erfgenaam 63) „Hilgersdorf ban toen ongeveer twintig jaar geweest zijn", ging da Cat voort. „Hij was nog geen militair hij trad dan ook eerst in diensttoen hij uit Italië teruggekeerd was en inzag dat de diplomatische pen- Delikkerij niet voor zijne wilde natuur paste. Wat was bet een uitgelaten kerel De carnavalstijd was het glanspunt van Hilgersdorfs humor. Met eene geheele bende kameraden ik herinner mij nog slecbts een van hen eenen jongen bankier Annibale Faresi, wiens treurig uiterste algemeene deelneming verwekte werd de stad om zoo te zeggen 't onderste boven gekeerd. In de ongeloofelijkste kostuums stormden wij de straten door drongen de huizen binnen en begingen de grootste dwaasheden. Mijn Hemel Wij waren allen nog jong en de ouderdom is vroeg genoeg gekomen om ons verstandig te maken Nog een half uur ongeveer bleef men zoo doorpraten; toen nam de markies het eerst afscheid daar de tijd voor zijne gewone siësta aangebroken was. Hij drukte Menken vriendschappelijk de hand eD sprak de hoop uit, hem spoedig te zuilen weerzien. De Franschman verliet daarop met eene sier) ij i e beweging met de hand het calé. De woning van den markies bevond zich in de rue des Poncbettes en bestond uit eene rij van zes kamers, die alle een heerlijk uitzicht op de zee hadden. Ieder vertrek in het bizonder was met eene sierlijkheid en comfort ingericht, als men het slechts in werkelijk voorname buizen pleegt te vinden. Daarenboven was alle praal en al het overfallige vermeden overal open baarde zich een waarlijk aristokratische fijne smaak die niets van de gewone pronkzucht van den par venu had, van den brunswijkschen troon is, maar zij kunnen zijne aanvaarding der regeerÏDg alleen dan met den geest dhr duitsche grondwet in overeenstemming brengen wanneer hij onmiddeiijk na het overlijden van deu laatsten Hertog zoodanige stappen op duidelijke wijze gedaan had, als tegenover den KeizerKoning van Pruisen en tegenover het duitsche volk onvoorwaar delijk noodig schenen. 01 er en, zoo ja, welke stappen in die richting nu nog met goed gevolg te doen zijn kunnen en moeten zij ,aan het oordeel des Keizers overlaten. De twee gezagvoerders der in duitsch vischwater aangetroffen engelsche vischscbuiten zijn veroordeeld ieder tot 6 wekeu gevangenisstraf en in de kosten met verbeurdverklaring van het in beslag genomen vischtuig. De door hen ondergane preventive hechtenis komt in mindering der gevangenisstraf. ENGELAND, De heer Gladstone heeft vóór zijn aftredenden heer Nathanaëi de Rothschild tot Pair van Engélaud doen verheffen zijnde deze heer de eerste Israëlietwien deze onderscheiding te beurt valt. Gladstone heeft in een brief aan zijne kiezers zijn voornemen te kennen gegeven, om op nieuw bun steun bij de aanstaande verkiezingen te vragen. Hij schrijft daarin o.a., dat zijne verplichtingen jegens de partij welke hem zooveel vertrouwen toonde, het hem tot plicht stellen, alles te doen wat strekken kan om inde toekomst de kracht en eensgezindheid der liberale partij te verzekeren. H oogerhuis. Uit de door den afgetreden min. van buitenl. zaken Granville afgelegde verklaring is ge bleken, dat de heer Gladstone gedurende de afgeloopen minislerieele crisis zich niet ongeneigd verklaard bad, het bewind weder te aanvaarden, zoo noodig met een gewijzigd ministeriemocht Salisbury geen genoegen hebben genomen met zijne beloften. FRANKRIJK. Den 24 had te Parijs de stemming plaats voor een lid der frausehe Akademie, in plaats van wijlen Edmond About. Bij de 5e herstemming verkreeg Gustavc Droz 10Léou Say 9Henri de Bornier en Manuel ieder 5 stemmen. Daar geen der kandidaten de vereischte meerderheid had werd de verkiezing een half jaar uitgesteld. De btgrootingscommissie heeft den 27 zich niet ver- eenigd met het schriftelijk door den min. van eeredienst ingediende voorstel, om f 50000 toe te slaan voor den kardinaal aartbisschop van Algerieom het uoodige personeel der geestelijkheid met fransche in plaats van met buitenl. priesters voltallig te kunnen houden. De aartsbisschop heeft zelf in Frankrijk gelden voor dat doel ingezameld nalat bij de vorige begrooting de vroeger toegestane gelden door de Kamer geschrapt waren K a m e r. Den 27 zijn bijna zonder beraadslaging en ongewijzigd de begrooting van uitgaven voor justitie, bin nen- en buitenlandscbe zaken en posterijen aangenomen. Toen de markies zijne woning bereikt had schelde bij eerst zijn kamerdienaar, een ouden, grijzen man, die zijn rok en korten zijden broek met de waardigheid van eenen edelman uit den Rococotijd droeg. Vervol gens begaf du Cat zich naar zijn slaapvertrek ontdeed zich met behulp van zijn factotum van zijne boven- kleederen, liet zich voorhoofd en oogleden met een scherp riekend parfum betten en strekte zich eindelijk, nadat hij zijn kamerjapon aangetrokken had behagelijk op de sofa uit. Hij sloot de oogen en begon te sluimeren, Lnr.g zou echter heden zijne rust niet duren. De heldere klank der huisschel meldde een bezoeker aan en spoedig daarop verscheen dan ook Givet de kamer dienaar met de boodschap dat een heer monsieur dringend wensehte te spreken „Het spijt mij", antwoordde du Cat kortaf en wierp zich op de andere zijde, „maar mijn spreekuur is voorbij. Negen tot tien uur 's morgens staat er a n mijne deur die mijnheer had dat kunnen lezen 1" „Hij weet dat ook zeer goed", waagde Givet op te merken „niettemin verlangt hij zeer dringend u te spreken. Het is over eene zaak van gewiehtzeide bij „Heeft men dan geen oogenblik rust riep de mar kies toornig. „Hoe heet de vent heb je zijnen naam gevraagd f" „Om u te dienen monsieur'', antwoordde Givet en trok de neus op. „üe man noemde zich Menken baron Menken hij schijnt een Duitscher te zijn Givet was niet weinig verwonderd toen zijn meester plotseling zeide „Ha, Menken! Laat hem binnen en geef mij mijn jas t" De markies placht steeds zijne gevoelens voor zijnen dienaar te verbergen. Toen deze echter de kamer ver iaten hadvertoonde zich op zijn gezicht een onmis kenbare trek van verrassing en nieuwsgierigheid. „De baron', mompelde hij, „wat wil die van mij? Heeft misschien mijn gezicht hem er aan herinnerd Den 29 was het handelsverdrag met Nederland aan de orde. Op verzoek van den beer Legrand werd het ontwerp tot goedkeuring van het verdrag Bpoedeischend verklaard. De beer Desrotours bestreed het, omdat daardoor de werking der onlangs ten gunste van den landbouw genomen maatregelen zou vernietigd worden. Hij weet aan het verdrag van 1881 do crisis in land bouw en nijverheid. De heer Tristam namens de com missie en de heer Legrand uit naam der regeering verdedigden het ontwerp als nuttig voor Frankrije. Het kent aan Nederland geen gunstiger tarief toe, dan aan andere mogendheden. De heer Desratours kwam op zijne meening nader terug. Hij beweerde o a., dat het verdrag van 1881 met Belgie eene paragraaf op de suiker bevatte waarvan Duitschland de voordeelen plukte. Het ontwerp werd ten slotte met 298 tegen 106 stemmen aangenomen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Den 22 is te Wee- nen bet nieuwe raadhuis geheel in dienst gesteld. Het oude raadhuis, dat uit de 13 eeuw was, wordt niettegenstaande de vele pogingon om de sloopiüg te voorkomen afgebroken, daar het een groot en kostbaar bouwterrein beslaat. De gemeente bad te vergeefs getracht het aan den staat te verkoopen. De Keizer is den 27 voor eenige weken naar Ischl vertrokken. SPANJE. Te Madrid kwamen den 27 vier gevallen van cholera voor waarvan één met doodelijken afloop, in de provincie Murcia 360 gevallen en 147 dooden in de stad Valencia 56 gevallen en 25 dooden en in de provincie Toledo 24 gevallen en 10 dooden. Op verscheidene plaatsen kwamen nog enkele gevallen voor. In de militaire school te Toledo brak den 26 de cholera uit den eersten dag kwamen reeds 9 gevallen voor. De leerlingen worden terstond naar huis gezonden. Al de leden van den algemeenen Raad der provincie Murcia zijn van hun ambt ontzet, daar geen enkel lid, hoewel behoorlijk ter vergadering bijeengeroepen ver scheen. EGYPTE. De brigade der garde-infanterie vertrekt onverwijld naar Cyprus eu zal haar kamp te Troodos opslaan. Het regiment schotsche infanterie zal te Suez in een kamp blijven. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 29 werd de behandeling van liet wetsontwerp tot wij ziging van de artikelen 240242 en 247 der gemeentewet voortgezet. De beer de Bruyn Kops acht het ontwerpzooals het luidtonaannemelijk. Het bingt op twee gedachien en de hoofdfout is, dat het den last van het Rijk op de gemeenten overbrengt op zeer ongelijke wijze. Om nu de middelen te versterken door middel van wijziging eener organieke wet is dat aan de speeltafel in het kasteel Saint-Estain Du Cat sprak niet verder. Hij knoopte zijn jas dicht, deed eenige droppels parfum op zijn zakdoek en trad het salon binnen. Menken zat op een lagen fauteuil in het midden van het vertrek en stond bij het binnentreden van den Franschman niet op. Hij groette slechts even met de hand en rookte zonder complimenten zijn sigaar. „Ik heb u zeker in uw middagslaapje gestoord mijn waarde du Cat", begon hij met een eigenaardige glim lach op de lippen en sloeg de beenen over elkander „het spijt mij want uwe zenuwen zullen wel rust noodig hebbenik heb echter iets belangrijks met u te besprekenGij zijt toch immers dezelfde Ducat in een woord geschreven die den 17 October 1845 door het gerechtshof te Rome wegens valsch spelen tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld we;d niet waar?" Wanneer Menken gedacht had, dat deze onver wachte vraag den Franschman verschrikken zou dan had hij zich vergist. De markies veranderde niet eens van kleurof misschien zag men dit niet onder de roode laag die zijne wangen bedektehij glimlachte zelfs eveneens en trok een tweeden stoel naderbij, waarin hij zich op zijn gemak neervleide. „Hel is waarlijk interessant", meende hij „zoo goed als gij mijn verleden kentbeste baron. Zyt gij vroeger jurist geweest of archeoloog dat gij in het archief der rechtbank te Rome oude acten hebt nagesnuffeld Natuurlijk ben ik dezelfde Ducat, en ik heb eerlijk de drie jaren uitgezeten zonder ook slechts eene week korting te hebben gekregen. Het was een onaange name tijd mijn waarde, denk eens, dat men den markies Caradac dwong, een grijs buis van zeer ordi naire dril aan te trekken 1 Het was hemeltergend. Ook moest ik wol plukken het heeft maanden geduurd, vóór mijne vingers weer presentabel waren er had zich een ware hoornachtige huid op de toppen gevormde verschrikkelijkwaarachtig verschrikkelijk&ulk een, behandeling 1"

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1