No. 78. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. V li IJ I) A G ONZICHTBARE HANDEN. Prijs der gewone Advertentiën: Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- an Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, (Bcbsclte. jBniUntant) ^EÜILiXjETOW. 64) Het hoogste geluk. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Dee> 3 nummers 0.06. Jacob v. d. Bnsse, laatste woonplaats Heer Hngowaard Gerrit Post1. w. Haarlem en Helena Constantia Kirsch, 1. w. Nieuwer Amstel, worden verzocht zich ter gemeente-secretarie aan te melden. Lijst van brieven waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden geweest door het Postkantoor Alkmaar: Mr. J. M. van Stipriaan Luiscius, Abrweiler, prov. Neder - Pruisenadres dokter von Ehrewall. Briefkaart: Mevrouw Mosselvan HamelF BELGIE. De gemeenteraad van Bouwsel beef; op voorstel van het college van dagelijksch bestuur f 200.000 toegestaan voor de electriscbe verlichting van het stadhuis. Slechts 2 leden stemden tegen dit voorstel als naar hunne meening een ongeoor loofde weelde bij den ongunstigen stand der stedelijke geldmiddelen. De voorstanders voerden aan, dat alleen de inrichtingskosten hoog waren dat overigens bespa ring werd verkregen en bet brandgevaar aanmerkelijk verminderen zou. DUITSCHLAND. De jury te Frankfort heeft Lieske, beschuldigd van moord op den commissaris van politie Rumpff, schuldig verklaard, waarna het gerechtshof hem tot 4 jaren tuchthuisstraf en verlies van zi.ne burger schaprechten voor 10 jaar veroordeelde. ENGELAND. Den 1 is te Launeeston tot lid van het Lagerhuis gekozen do heer Webster, de nieuw be noemde procureur-generaal, met 417 stemmen tegen 374 st. op den liberaal Pethick, en te Eije herkozen de heer Bartlett met 473 st. tegen 336 op den liberaal Hawkes. FRANKRIJK. Den 28 beeft in verscheidene ge meenten en vooral te Parijs een zwaar onweder gewoed. Te Yilleneuve werd de vrouw des huizes door het in slaan des bliksems gedood en eene dochter verloor de spraak. Hier en daar richtte een hagelslag groote schade aan. Kamer. Den 30 werden de laatste artikelen der begrooting voor openbaar onderwijs aangenomen. De beer Langlois bestreed de scheiding van Kerk en Staat en de opheffing van de begrooting van eere- dienst als voorbarig. Artikel 1 dier begrooting werd aangenomen met 330 tegen 132 stemmen. Minister Legrand diende een voorstel in strekkende om de voortbrengselen uit Rumenië met een buiten gewoon invoerrecht van 50 pet. te treflen. ITALIË. De heer Depretis deelde den 1 in de Kamer mede, dat de heer Tajani benoemd was tot mi nister van justitie en dat hij tijdelijk tot minister van buitenlandsche zaken aangewezen was. De ministers zouden aan de liberale beginselen getrouw blijven en Du Cat had zich half in zijnen stoel opgericht en met groote opmerkzaamheid geluisterd. De in alle streken volleerde avonturier had bij de eerste woorden van Menken reeds geweten dat bij tegen dezen niet opgewassen was. Toch achtte bij het noodigzijne drieste houding te bewaren alleen zijn toon was on willekeurig beleefder en meer onderworpen geworden. „Wanneer ik u van dienst kau zyn monsieur de Menken", antwoordde hij beleefd „dan ben ik daartoe bereid zonder daarvoor eene belooning te verlangen. Voor ik u echter verzoek mij uw verlangen mede te deelen zou ik eene beschuldiging die gij mij voor de voeten werptten deele ten minste willen tegenspre ken. Wij zijn onder ons en ik kan dus zonder vrees spreken. Gij spraakt zooeven over uwe verliezen op dien avond in Saint-Estain waarop ik de eer had u te leeren kennen. Niet mij hebt gij echter deze te wijten, doch uwen landsman en krijgsmakker Hilgersdorf geheel alleen Ik lieg zeer dikwijls en heb veel gelogen in mijn leven dat behoort nu eenmaal tot mijn vak ditmaal eebter spreek ik de zuivere waarheid „Ik betreur slechts dat gij daarvoor geene getuigen kunt bijbrengen, monsieur du Cat, want in dit geval zoudt gij reeds mijnen wenscfa vervuld hebbencog voor ik dien uitgesproken heb. Ik zoek om kort te zijn, naar de een of andere strafbare handelwijze in het leven van Hilgersdort, die zoo noodig ook voor het gerecht met bewijzen kan gestaafd worden „Maar Hilgersdorf isvoor zoover mij bekend, in November of December 1881 in San Remo gestorven", viel de markies hem in de rede. „Wilt gij van eenen doode rekenschap vorderen f' dezelfde regelen volgen tot heden als richtsnoer door de regeering aangenomen. Op eene vraag over de koloniale staatkunde antwoordde bij dat bij naar ge lang van omstandigheden zou handelen maar op zijn leeftijd (73jaar) is men tot avontuurlijke onderne mingen niet meer geneigd. Men kan tegen hem stem men, maar dan zal hij weten wat te doen. De Kamer ging tot nadere bijeenroeping uiteen. SPANJE. Den 28 overleden aan cholera: te Ma drid 1, te Aranjuez 15, te Ciempo Zuelos 5in de provincie Castellou 74, in de provincie Valencia 338, te Alicante 61, te Saragossa 9, te Toledo 18 personen; in al die p aatsen en provinciën kwamen zeer vele nieuwe ziektegevallen voorden 29 in het geheele rijk 600 sterfgevallen waarvan slechts één te Madrid. EGYPTE. Er is sprake van bet verlengen der be zetting van de provincie Dongola, nog gedurende eeni- gen tijd. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van den 30. üe beraadslaging over de wijziging van art. 240, 242 en 247 der gemeentewet wordt voortgezet. De heer Rutgers van Rozenburg wijst op eene mis vatting van den minister van financiën, alsof bij de inkomsten belasting van 1871 rekening was gehouden met de grondbe lasting. Juist omdat dit niet bet geval was, werd het ontwerp verworpen. Hij erkentdat er vele klippen in het vaarwater zijnmaar waarom heeft de reg ering dan de klassenbelasting juist op dezelfde klip laten stranden, n.l. door de grondbe lasting niet in aanmerking te nemen. Vandaar dan ook dat hij tegen de klassenbelasting stemde. De minister van finan ciën blijkt, geërgerd te zijn geweest over zijne aanduiding van bemantelen. Hij bedoelde niet met bemanteling opzette lijke verhelingmaar verkeerde raming der tekorten. De re geering meent, dat de middelen van 1885 wel degelijk meer dan 6j(, miljoen meer zullen opbrengen dan de raming. Hij blijft dat ontkennen. De meerdere opbrengst van 11 ton in vijf maanden bewijst dit niet, want daarin zat een buitenkansje van de successie, terwijl daarbij ook gerekend is op f 3 meer per vat gedistilleerd. Volgens zijne berekening zullen de middelen eer minder dau meer opbrengen en het tekort wel stijgen tot 4 a 6 miljoen. De besparingen, door den heer Bahlmann aan gegeven, doen weinig aan dat tekort af £r zal veel op publieke werken overschieten, in hel bijzonder op het Merwedekanaal, dat niet meer in de gunst van den minister van waterstaat deelt, daar hij in 1883 en 1884 ruim 4 miljoen, daarvoor toegestaan, niet heeft uitgegeven. Maar die uitgaven zijn buitengewone uitgaven, wel kasruimte gevende, maar het tekort niet dekkende. Deze kunstmiddeltjes om de schatkist te vullen brengen samen niet meer dan 2% miljoen op. Hoe dan de overige 3% miljoen te vinden F Door indirecte belastingen F Neen, men zal wel moeten komen tot een belasting op het roerend vermogen, tenzij men zich met gelatenheid onderwerpe aan de zoogenaamde ban- kroetierspolitiek. Hij bestempelt liet omwerp zelf als een middel om langs een omweg te komen tot een ontoereikende en overbodige regeling. Dit voordeel is toch te verkrugen zonder omweg. De minister neme de geheele personeele belasting terug, geeft eene „Dat niet maar ik wil een wapen hebben tegen de weduwe van Hilgersdorfdie mij in eene voor u vol komen onverschillige zaak tegenwerkt", gaf Menken ten antwoord. Du Cat begreep hem alleen de oorzaak van Men kens handelwijze beoordeelde hij verkeerd. „Hij is een schurk evenals ik", dacht hij, „maar hij kent mij en daarom moet ik mij naar hem schikken I" „Ik begrijp u", antwoordde bij „en het verheugt mij u te kunnen helpen. Ik vertelde u dat ik Hil gersdorf reeds als zeer jongen man leerde kennen. Reeds toenmaals was hij een hartstochtelijk speler, en hield hij ervan, het toeval te hulp te komen. Tot de meest bekende spelers in Rome behoorde in die dagen een Piemontees, Emmanuele Fratto bij hem had zich een kleine kring van jonge heethoofdenwaaronder ook Hilgersdorf en mijn persoon, aangesloten. Een der offers van dezen kring was een jong romeinsch koop man, Annibale Faresi. Aonibale schoot zich dood, na dat hij op zekeren dag het overschot van zijn vermogen verspeeld haden het onderzoek naar de oorzaak van zijnen dood leidde ongelukkiger wijze tot onze ontdek king. Fratto ik en een zekere Krysofïsky, een Pool van geboorte, werden veroordeeld, Hilgersdorf was reeds buitenslands, en bleef daarom, èn omdat wij zijnen naam in het verhoor niet genoemd hadden op vrije voeten toch was hij even schuldig als wij. Kiysoffaky is dood of verdwenen, Fratto echter leeft nogen daar hij nog steeds evenals ik het spel als handwerk ofschoon op gematigder wijze dan vroeger beoefent, woont hij natuurlijk ook in de nabijheid van Monaco, en wel in Mentone. Emmanuele Fratto stond, zooals ik zeker weetmet Hilgersdorf jaren lang in zeer intieme briefwisselingdie zeker nog sterker het duistere verleden van uwen landsman karakteHseeren zal dan wij beiden dit vermogen en Emmanuele is een veel te voorzichtig man om zulke kostbare stuk ken, als de brieven van Hilgersdorf, niet zorgvuldig te bewaren. Daar Emmanuele mijn vriend ishoop ik vaste som aan de gemeenten en heft, om de 9 ton te krijgen, 20 opcenten op de gebouwde eigendommen voor het rijk, in plaats van die heffing aau de gemeenten over te laten. Hij meent overigensdat de algemeene belastingwetgeving van het rijk niet mag bedorven worden door den bijzonderen toestand, waarin de friesche gemeenten zich bevinden. Is het noodig, men make voor die noodlijdende gemeenten een bijzondere regeling. Vrees, dat de gemeenten dat vaste bedrag zouden weigeren, koestert hij niethoe men het ook moge noemen alimentatie, bedeeling of fooi zelfs, de gemeenten zullen de handen wel ophouden. Wat het amendement betreftde voorstellers bedoelen wel degelijk daarmede het voorstel 2zr der commissie van rapporteurs in te dienen. De min. van bin n. zaken wijst op de onmogelijkheid, om eenig belastingvoorstel in te dienen zonder het verwijt van druk, benadeeling of economische schade te loopen. Men weegt op een goudschaaltje de nadeelen van zulk een voorstel, prijst andere belastingplannen aan en zoodra deze worden ontworpen, gelden dezelfde bezwaren. Wat beteekent het te spreken van inkomstenbelasting, rentebelasting in het ijle, als men ze niet in ontwerpen ziet geformuleerd F Er zijn onjuiste argumenten aangevoerd. Er is beweerd, dat dit ontwerp vooruit zou loopen op een inkomstenbelasting. Hij ontkent dit ten sterksteaan neming of verwerping van dit ontwerp zal de invoering van een rijksinkomsten- of rentebelasting geen stap voor- of achter uit brengen. Onjuist is het ook, dat ket overgangsrecht geen indirecte belasting zou zijn. Men heeft getracht de geschie denis van 18ti5 te hervormen en het doen voorkomen, alsof de gemeenten toen een evenredige vergoeding zouden ontvangen hebben door de 4/5. Maar men vergeet, dat oorspronkelijk slechts was voorgesteld de helft van het personeel aan de gemeenten af te staan. Met genoegen had hij gezien, dat verschillende leden erken den dat men eenige zeemanschap moest gebruiken, wilde men iets tot stand brengen. Tegenover den heer Bahlmann hield hij vol, dat het ongedekt tekort 3% miljoen bedroeg. Dat vele posten zullen meevallen is zeker, maar daartegenover staat, dat, hoe men het ook tegenhoude, overschrijding van andere uitgaven niet altoos te keeren is. In de heffing van het personeel zal door dit ontwerp geene voelbare wijziging ontstaan. Hij kan niet .inziendat de gemeenten veel zouden winnen door de perso neele belasting geheel te beffen. Volgens eene circulaire van Tborbecke van 20 April 1859 zijn de bepalingen der gemeente wet zeer elastisch en hebben de gemeentebesturen onbepaalde macht tot waardeering der inkomens, tot het letten op uitwendige omstandigheden, tot regeling van den aanslag en tot het heffen van opcenten Ook verdedigt hij tegenover den heer van Alphen den tienjarigen termijn van duur van dit ontwerp wat echter herziening van het personeel niet zou beletten, üe bedoeling is alleen, zich niet voor onbepaalden tijd te binden. Wat de plattelandsgemeenten in Friesland betreftde door den heer Huber aangevallen adviezen van Ged. Staten zijn juist door hem gevraagdom zich te kunnen verdedigen tegen de be wering dat die gemeenten te veel bevoordeeld worden; er zijn overigens nog zoo vele gedingen aanhangigdat het moeielijk is te beslissen, of de heer Huber in de andere door hem aange haalde zaken gelijk heeft. Met de grootste verbazing heeft hjj van de heeren Buma en van Blom gehoorddat zij het ont werp afkeuren, omdat de friesche gemeenten er door benadeeld zouden worden. Dit is zeer onbillijk Steeds is er toch voor die gemeenten aangedrongen op het heffen van opcenten op de ongebouwde eigendommen. De 20 opcenten op de gebouwde eigendommen zijn facultatief. Er zijn vele gemeentendie ze volstrekt niet behoeven te heftenindien zij hare uitgaven wat inkrimpen. En als men nu klaagt over de heffing, dan moet hij er toch op wijzen, dat geene klachten van gemeentebesturen zijn ingekomen. Bij de toenemende opbrengst van het personeel in elk opzicht uwe wenschen te kunnen bevre igen." Menken atond op. „Ik ben u zeer dankbaar, markies," antwoordde hij', „en wil u nog slechts verzoeken over mijn bezoek te zwijgen, tot ik van uwe vriendelijkheid en die van mijn heer Fratto gebruik gemaakt heb. Kan ik daar zeker van zijn „Natuurlijk," zeide du Oat en legde de rechterhand op die zijde van zijn jas, waarin zijne Makao-kaarten, voor het geval hij ze «ogenblikkelijk noodig mocht heb ben geborgen waren. Deze handbeweging was de duurste eed van den speelprofessor. XXII. Ten westen van het station San Remote midden van eenen grooten tot aan de zee zich uitstrekkenden, uiterst smaakvol aangelegden tuin ligt eene nette, twee verdiepingen hooge villamet eenen toren aan de zuidzijde vanwaar men een heerlijk uitzicht op het prachtige landschap rondom genoot en eene veranda die op zee uitzag. Deze villa was jaren geleden door eenen ouden Engelschman gebouwd en werd na zijnen dood door zijne erfgenamen gedurende het saizoen aan de vreemdelingen verhuurd. Op het oogenblik bewoonde eene kleine duitsche kolonie dit fraaie land huis nieuwsgierige lieden die gaarne wilden weten hoe de bewoners der villa aan de zee heetten hadden de vreemdelingenlijst nagezien en de volgende namen gevonden August Dreyfusz koninglijk-pruissisch han- delsraad en gemalin mevrouw von Sporken Lucia von HackertSelchernmevrouw Anna Döring allen uit Berlijn. Do oude Dreyfusz vond het buitengewoon aangenaam in de heerlijke kalmte en rustdie hij hierver van de beslommeringen zijner zaakgevonden had. Hij was anders geen man die van een werkeloos leven hieldhij had integendeel tot nu toe slechts in voort*

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1