allerlei. ®*legvafi»ctie Bcricittst». jfUvhl- CM ficargbtvicfatsp. 101%. geheele personeel voor het Rijk te komen en maakt zij dus onmogelijk wat velen wenschen afschaffing van het personeel als rijksbelasting met toekenning van de bevoegdheid aan de gemeenten om een plaatselijke belasting van denzelfden aard te heffen? Volgens de uitdrukkelijke verklaring der Regeering en der voorstellers van dezen maatregel mag deze strekking daaraan niet worden toegekend, en door zich zelf beslist de maatregel voor de toekomst evenmin iets. Of de Staat elk jaar vier vijfden vaD de opbrengst van het personeel over dit jaar aan de gemeenten uitkeert of wel eene vaste som, gelijkstaande met het gemiddeld bedrag van zeker drietal jarenverandert niets aan zijne vrijheid, om later met de personeele belasting te doen wat raadzaam geoordeeld zal worden. Of eene verteringsbelasting de beste is voor de gemeenten en eene inkomstenbelasting de beste voor he tRijk, of wel omgekeerd, is geen vraag van beginsel. Zoowel aan de eene als aan de andere regeling zijn bezwaren ver bonden die altijd natuurlijk het sterkst in 't oog springen ten aanzien van de regeling, waarmede men op het oogenblik bezig is. Men stelt zich gewoonlijk voor dat zij bij de andere regeling minder zullen zijn, maar ziet zich in den regel opnieuw teleurgesteld wanneer men die regeling beproeft. De toekomst zal leeren waarin men ten slotte slaagt en omtrent die toekomst is niets beslist. Men schrijft uit Utrecht aan de „N. R. Ct." Wie de onbetaalbare grap heeft verzonnen en uit gevoerd is vooralsnog een geheim maar hij heeft er alle eer van zij is uitstekend geslaagd. In den namid dag van gisteren weerklonken onze stille straten van het geschreeuw. Nieuwe telegramme 't Was in lang niet gebeurd, en aan alle huizen werd aan de vensters geklopt of de deur geopend en overal hoorde men de dienstmeisjes gillen Hier jonggoo Twee centen wer den geofferd voor het bulletin, dat al dadelijk vertrou wen wekte, omdat het papier de kleur der echtheid droeggeelwelke kleur ook door het „Utrechtsch Dagblad" voor hare bulletins is verkoren. Zij waren echter niet van die drukkerij afkomstig maar van de anti-revolutionnaire Utrechtsche drukkerij in de Jeru- zalemsteegwaar ook de weldaden van het blad „de Oranjevaan" in drukletters worden overgezet. Het ver trouwen steeg maar desniettemin was de verbazing grootteen men las „Heden middag arriveerde hier Jhan Khan, Koning van Abesiinië, met talrijk gevolg, waaronder men op merkte Luluhan Opperschenker en eenige zijner ka- merheeren. Een talrijke volksmenigte had zich ondanks den regen aan het station verzameld; de schutterij had zich verdekt opgesteld. Onder de hooggeplaatste per sonen merkte men aan het station op o. a. den Kom- mandeur van den Elephant Blanc van Zanzibar den Brigadier van de Marécbausée benevens den Karger. Zijne Majesteit veitrekt heden 8 53 per Rijnspoor naar Amsterdam, ten einde zich onder behandeling te stellen van dr. Metzger.'' Nu zal iedereen, dit bericht bedaard nalezende, inzien dat het eene studenten- of andere grap is. Maar toch dr. Metzger is tegenwoordig zoo in trek bij de vorstelijke familiën dat men het lang niet on waarschijnlijk vonddat Koning Jan zich ook eens ging laten wrijven. Tegen acht uur kwamen de half- worden wanneer hij zichzelf niet krachtig aan dien wilden stroom ontrukt had. En dat heeft hij in den volaten zin des woords Gij hebt gisteren uit zijnen eigen mond gehoord dat hij voor zijne „Liefde in den kerker" de gouden medailje gekregen heeftdat is de tweede prijs waarmede men zijne waarde als kunstenaar beloont. Hij is een genie, dat kan men niet loochenen De dikke Raad had zich waarlijk warm gemaakt bij deze lofrede op den schilderen waaide zich nu met zijnen zakdoek koelte toe. Mevrouw von Sporken had haar werk weer opgenomen zij antwoordde nietmaar om bare lippen speelde een trek van tevredenheid die Dreyfusz tot zijne innerlijke voldoening zeer goed opmerkte. Intnsschen spraken in den tuin de beide jonge dames over hetzelfde onderwerp dat onder de veranda be handeld werd over de liefde. „Je kunt je niet voorstellenhoe gelukkig ik mij voelLux", had Anna zooeven gezegd en haren arm in dien van Lucia gestoken „de eenige schaduw die tot nog toe mijn geluk verduisterdesedert ik met Hans vereenigd ben was de hardnekkigheid van mijnen oom maar ook deze is nu verdwenen. Ik zou niet weten wat mij nog aan het hoogste geluk ontbrak Lucia keek naar den lichten, witten wolkensluier, die uit het westen kwam opzetten. Om hare lippen lag eene smartelijke trekdie haar gelaat in dit oogen blik eene strengere uitdrukking gaf. „Wat is het hoogste geluk antwoordde zij vragend, maar meer alsof zij tot zich zelve sprak en op bijna fluisterenden toon. „Is het werkelijk de liefde? Ver schaft het onzelfzuchtigvolkomen opgaan van het eene hart in het andere werkelijk het hoogste, zaligste gevoel van menscbelijke tevredenheid Is het niet slechts verbeelding evenals zoovele andere dingen in het leven „Neen, kleine filosoof', antwoordde de jonge vrouw met een ernstig glimlachje. „De ware liefdede groote en onbegrensdeis geen voortbrengsel der ver beelding want zij komt uit het hart. Evenals de zon aan den hemel de aarde verwarmt en verlichtzoo doet het de liefde het menschelijk leven. Is het niet vree- selijkgeheel voor zich alleen te levenvreugd en smart in eigen borst te moeten verbergen Wie vindt in het leven genoegen die slechts voor zich zeiven werkt en zwoegtzonder in droevige en vroolijke da gen deelnemingtroost en toespraak te vinden Alle wijsheid en spotzucht op aarde is niet in staatde eeuwige waarheid omver te werpen dat het hoogste geluk op aarde de liefde is." overtuigden opzetten dra gevolgd door de massa'sdie het alleen maar van hooren zeggen haddenen zoo was het spoedig zoo vol op het plein voor het station en op het perron dat verscheidene reizigers de hulp der politie noodig hadden om het station te verlaten of te bereiken. Telkens klonk het: daar heb je hem en dan was het gedrang ontzettend en geen rijtuig kon er aankomen of een luid hoerah klonk door de lucht, en de familie, die er uitstaptewerd begroet met een leve Koning Jan Een ventje wiens rug wat hoog waswerd voor den Karger gehouden en daar duchtig mede beetgenomenwant het was bekend geworden dat de betrekking van Karger aan het hof van Koning Jan eenige overeenkomst heeft met die van de dames, bij wie men aan de spoorwegstations tegen betaling van 5 cents „zekeren sleutel" kan bekomen. Op het perron riep men hoerah voor eiken trein en zelfs werd een wagen met Hongaarsche varkens bestormdtoen één der beambten verteld had dat daar het vorstelijk gezelschap in vervoerd werd ge vende een abessinisch gezelschap immer zulk eene onaangename lucht af. Men amuseerde zich intusschen kostelijk men lachte elkander uitdat men zich zoo had laten beetnemen maar was ten slotte den bedrijvers van de snoode daad toch nog dankbaar voor de goed geslaagde grap die ons een geheel onverwacht genoegelijk avondje had verschaft. Mevrouw Mary Kreshner te Erie (in Pensylvanië) maakte dezer dagen een einde aan haar leven zij kwam tot dit treurig besluitomdat zij wanhopig en half krankzinnig was door de reeks van vreeselijke rampendie haar getroffen had. Onlangs werd haar mandie haar gezond en wel had verlaten weinige oogenblikken later dood tehuis gebrachteen beroerte had een einde aan zijn leven gemaakt. Op den dag der begrafenis viel het eenig kind der ongelukkige vrcuw onder den lijkwagen waarmede het stoffelijk overschot van zijn vader naar het kerkhof werd vervoerd het kind werd onder de wielen ver pletterd. Alleen en zonder hulpmiddelen besloot de vrouw naar haar vaderland Duitschland en tot haren vader terug te keeren. Toen zij na een plaatsbiljet op een der stoombooten te hebben gekochtin hare woning terugkeerdevond zij er een schrijven waarin gemeld werd, dat haar vader, de eenige bloedverwant en vriend, dien zij nog bezat verdronken was. De diep beklagenswaardige vrouw maakte nog den- zelfden avond een einde aan haar leven. a 180, 29 Nucht. dito 15 a 22, 1 Ezel t 30, 21 Schapen t 16 a 24, 13 Lammeren t 7 a 9, 60 magere Varkens 16 a 22160 Biggen 6 a 91 Bok f 8Kipeieren f 3,50 a 4Eenden dito f 3 per 100Boter per Kop t 0,57 a 0,70. Krommenie 2 Juli. Aangevoerd 154 stukken boter 0,97% a 1,09 per P., 2650 Kipeieren f 3,25 a 4 per 100, 6 Kleine Kaasjes f 0,55 per stuk. Zaterdag 4 Juli. Madrid. Na terugkomst uit Aranjuez heeft de Ko ning den ministerraad bijeengeroepen. Er is besloten om buitengewone maatregelen tegen de cholera te nemen. Tevens dat Spanje recht zal doen gelden op een deel der aftikaanscbe kust. Alkmaar 3 Juli. Kleine Kaas f 28, Commissie ƒ24, Mid delbare f 23, aangevoerd 699 stapels, wegende 191580 P. Ter graanmarkt aangevoerd 26 mudden. Gerst (chev.) f 6,75, Bruine boonen f 8, Citroen id. f 9Erwten: Groene 15, Grauwe f 10 a 12, Vale f 11. 4 Juli. 5 Paarden 85 a 275, 12 Koeien en Ossen f 140 Lucia antwoordde niet maar liet het hoofd op de berst zakkenals wilde zij tusschen de kleine kiezels op den grond de waarheid zoeken. Het was haar niet onwelkomdat mevrouw Therese op dit oogenblik Anna riep en deze haar met een schertsend woord verliet. Zij wilde alleen zijn. Langzaam volgde het meisje den weg die in kleine kronkelingen naar eene hoogte voerdewaarop zich een soort paviljoen in den vorm van eenen reusachtigen paddenstoel bevond. Van hier uit kon men ver over de zee zien tot waar eene fijne matblauwe streep de rotsachtige kusten van Corsica afteekende. Lucia ging op eene ijzeren tuinbank zitten en teekende met de punt van haren parasol allerlei gril lige figuren in het zand. Hare gedachten zweefden daarbij ver van de oevers der blauwe zee naar de door bergen omgeven stille „Rütliwiose" en naar de oevers van' het Vierwaldstattermeer. Zij had zoo dikwijls in eenzame uren aan dien zomerdag gedacht toen te midden van bliksemdonder en regenbuien haar een hart geopend werd dat zij wreed van zich gestooten had. Wreed? Werkelijk wreed? O neen, zij was slechts openhartig geweestniets meer dan openhartig. Zij zou hebben moeten liegenwanneer zij anders ge sproken haden eene leugen had zij nooit over de lippen kunnen brengen. Sedert zij Elimar had leeren kennenhad zij eene hartelijke sympathie voor hem opgevaten dit gevoel was ook niet verminderd, sedert zij gehoord hadhoe Elimar ter wille van een licht zinnig leven zijne kunst verwaarloosde. Slechts wee moedig had haar dit gestemd haar blik was te onbe vangenom de levensopvatting van Waldau aan eenen dieper liggenden psychologischen grond toe te schrijven. Zij schatte echter aan de andere zijde Elimar's barakter te hoog om niet aan te nemen dat zijne lichtzinnig heid die ook zij geneigd wasvoor het grootste ge deelte aan zijne kunstenaarsnatuur toe te schrijven niet wijken zou, wanneer de eerste stoot tot verbetering gegeven wasen deze stoot was gegeven en had het gewenschte gevolg gehad. Sedert die noodlottige wan deling van den Rütli naar Seelisberg, toen Lucia Elimar eenen spiegel voorgehouden had was elk spoor van lichtzinnigheid uit den schilder verdwenen. Lucia was het met al de slimheid van hare vrouwelijke natuur gelukthem heimelijkmaar bijna onophoudelijk gade te slaanen had in mevrouw von Sporken hiervoor eene trouwe bondgenoote gevonden. Vier scherpziende oogen waren den afgeloopen zomer op Elimar gericht geweesten wat die oogen niet zelf zagendat be richtte getrouw de Raad of Menken of een der andere AMSTERDAM pCt. Nederland, Cert. XWSchuld........ 2{ Dito, dito8 Dito, dito4 Dito, Obligation dito 1878 4 I Dito, dito dito 18881 Italië18815 Oottenrijk, Obl. in pap. fl. 1000 Mei-Nov. 5 Dito, dito Febr.-Aug. 5 Dito, silver Jau. Juli 5 Di o, dito April-Oet. 5 Portugal, dito Buit. 1853/80 8 8utland. Ob. H.it C. 1798/1815 /T000 Jan. 5 Cert. Iuachr. 6eserie 1855 Z.R. 500 Ap.-Oct. 5 Obl. 1864 Amst. 1000 April-Oct.5 Dito 1866 5 Dito 1877 «C 20-100 Jan.-Juli5 Dito Ooster-Leening 2e serie5 Dito 1873 gecon». 50-100 Juni-Dec. 5 Dito 1860 2eieening at 100 4, Dito 1875 gecon». at 50-100 Apr.-Oct. 4} Dito 1880gecons.ZR.125-62513Mei-13Nov.4 Obl.-leening 1867/69 A. 20-100 Mei-Nov. 4 Dito in goud 18836 Spanje, Obl. Buit. Perpetuele 4 Dito, dito Binn. dito iuriijeGeconverteerden. Ser. D Dito, id. C Egypte, Obl. leening 1876 4 Mexico, Obligatiën 18518 Dito, dito 18648 Peru, Oblig. loening 1870 6 Dito, dito 1872 5 Venezuela, Obligatiën 18814 Nederland, Ned. Ind. Handelsb. Aand.. Dito, Koloniale Bank Aandeel Dito, N.Centr. Spoorw. Aand. f 250 Dito, dito geetemp. Oblig.f 235 Italië, Zuid-Ital. Spoorweg Obl8 Polen, War».-VVeenen Aandeel Rutland, Gr. Sp.-Maatsch. Aand5 Dito, Hypotb. Obligatiën8 Dito, BaltiBcbe Spoorw. Aand8 Dito, Jelei-Griasi Oblig5 Jelex-Orel dito5 Morschansk-Sysran Aand5 Dito, Dito, Dito, Dito, Dito, Dito, Orel-Vitebak Oblig5 Poti-Tifli» Oblig. f 1000 5 Riaschk-Wiasma Aand5 Z.-W. Spoorw. Aand. 100-1000 5 dmerika, Buttalo Pittsb.ft W.Sp.C. v. A. Dito, Canada-South Cert. v. Aandeel Dito. Cleveland, Akron Share» Dito, Denv. Rio-Grande dito Dito, Illinois Cert. v. Aand Dito, Louis San Fr. Aand.Ie Pref.. Dito, dito 2e Preferred Dito, Mich. Centr. Cert. v. Aand.... Dito, Miss. Kans. Texas Aand Dito, Miss. Incomebonds Dito, N.-York Brie West. Sp Cert.. Dito, St.P. Min&Manit. Dakota Ext. Obl. 6 Dito, Wabash St. L. Pac. Ct. v. Aand. Nederland, Stad Amsterdam f 100 8 Hongarije, Theiss Spoorweg4 Oottenrijk, Staat 1. 1854 4 Dito, dito 1860 5 Dito, dito 1864 Dito, Stad Weenen 1874......... Rutland, Staatsleening 18646 Dito, dito 18665 Tnrkije, Spoerwegleening.....8 3 Juli. tT'.i. 80% 101% 101% 101'/,. 91%. 66 66'/. 67'/,. 66"/,, 100"/,. 83'%. 99%, 98"/,. 96 66%, 93'/,, 90'/, 86 76'/,. 81"/,, 103 56'/, 55'/. 16'/, 16'/, 64 18'/, 7»/, 9'/, 7 28%. 40% 53'/, 31 66% 57'/, 64"/,, 119'/,. 69 55"/,, 89'/, 94 54%, 91"/,. 94'/, 53'/, 58% 4'/,, 30'/, 29 5%, 125 80% 29/, 52 17%, 66'/, 9%, 110% 7%, 106'/, 97 103% 112% 185l%, 99% 135% 126 4 Jnli. 67 101% 91% 66'/, 66% 67'/, 66'/, 457/,, 88 Vu 98'/, 98% 97'/, 56%. 98'/, 90% 86% 76'/, 103'/, 65% 16% 16% 18'/, 7'/, 9'/, 7'/, 2S% 41% 53% 29% 66% 58 64'/, 119% 68^/. 55"/,. 54% 91"/,, 94 52% 58'/,, 4'/, 80'/, 28% 5',. 58% 17% 9,s /is 106% 97 102% 118% 100'/, 136'/, 127'/, intieme bekenden van den schilder, die bij den han- d els raad aan huis verkeerden. Zoo hoorde Lucia dan tot hare geheime vreugde, dat Waldau alles deed om de belofte te houdendie hij eens had afgelegd. Het maakte haar nog gelukkiger, omdat zij nu volkomen aan zijne liefde voor haar kon gelooven. Lucia was tot nu toe in twijfel geweestof Elimar's liefde wel eene edele wasof misschien niet egoïstische bedoelingen mogelijk onbewust de verbeeldings kracht dien grooten factor in het gevoelsleven van den mensch zoozeer hadden geprikkelddat de jonge, hartstochtelijke kunstenaar in den waan gebracht was, dat het geluk zijns levens aan het bezit van Lucia verbonden was. Door de opvoedingdie haar onder- vindingrijke vader haar gegeven had hadden de ge dachten van het jonge meisje eene zekere filosofische richting aangenomenwaarvan de grondtoon zonderling genoeg een soort half pessimisme was. Haar vader had in een woelig leven bijna alleen de slechte zijden der menschen leeren kennen en zijne kritiek van de wereld was niet zonder invloed op Lu cia geweest. „Eerst het verstand dan het hart", deze echt-practisehe regel had Lucia zoo opgevatdat zij tot zichzelve zeidedat hart en verstand ge meenschappelijk moesten werkenom iets goeds te kunnen voortbrengen en zij was hiermede steeds goed uitgekomen. Zij moest het zich echter bekennen dat hare beginselen bijna schipbreuk hadden geleden in de eerste weken die op den dag op de Rütli-wiese volg den. Zij kon zichzelf niet mee r met den ijdelen troost tevredenstellen, dat hare sympathie voor Elimar slechts uit belangstelling in de kunst en alles wat daarop be trekking heeft, voortsproot, baar hart verlangde zijn rechten dit hart riep en klopte onophoudelijk: „Ik heb hem lief Zy beminde hem zij verheelde het zich zelf niet langer. Zij beminde hemomdat hij een man met groote en heerlijke gaven met een onbedorven hart en eene edele ziel was. Zij beminde hem omdat zij zich zelf bekennen moestdat zij hem toebehoorde dat al het goededat in hem sluimerde door haar alleen opgewekt kon worden. Zij beminde hem te meer, daar zij nu eindelijk de zekerheid had dat zij weder bemind werd bemind slechts om der liefde willeon zelfzuchtig opofferend en trouw. En hoe zij ook dit gevoeldat haar met alle macht bestormde poogde te werenzij moest zich zelf bekennen dat Anna gelijk had toen deze zeide de liefde is h e t hoogste geluk! Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2