No. 79*. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. TWEEDE BLAD. ZONDAG 5 JUJI. ©fficiiel (ScbteUjc. iCHUTTERIJ. BnUtttlanb. öiïittswïaab. ALKMAARSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat de commissie voor de Schut terij op Donderdagden 9 Juli aanstaande 's namiddags ten 6 uur precies, ten raadliuize der gemeente zitting zal houden tot het beoordeelen der lichaamsgebreken en verdere reclames tegen den dienst bij de Schutterij, onder opmerking, dat alleen bij p e r s o o n 1 ij k e opkomst vrijstelling van dien dienst kan verleend wordenterwijlwanneer vrijstelling voor broederdienst verlangd wordtbovendien schriftelijke bewijzen, ter gemeente-secretarie aan te vragen, gevorderd worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 26 Juni 1885. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. DUITSCHLAND. In de bijeenkomst der Trans atlantische stoombootmaatschappijen is besloten, het tarief voor tusschendeksreizigers te verhoogenwelke maat regel waarschijnlijk nog in den loop dezer maand in werking zal treden. ENGELAND. Den 2 is de nieuw benoemde minister van marine Hamilton zonder verzet tot lid van het Lagerhuis herkozen terwijl te Wakefield ter vervan ging van wijlen den liberaal Mackie gekozen werd de conservatief Green met 1918 stemmen, tegen 1661 op den liberaal Lee. Den 3 werd te Woodstock de mi nister voor Indie Randolph Churchill herkozen met 532 stemmen, tegen 405 stemmen op den liberaal Grant uitgebracht. De keuze van den heer Wolff als vertegenwoordiger der regeering in Egypte wordt vrij algemeen afgekeurd. Te Londen is den 2 onder leiding van graaf Cowper eene zeer druk bezochte vergadering gehouden over de verdediging der havens en zeesteden. Er werd beslo ten, een fonds te stichten tot aankoop van torpedo booten om zoo een vijwillig eskader van dergelijke booten te vormen. De Koningin heeft aan den heer Peter Lumsden president der commissie voor de grensregeling in Af ghanistan het grootkruis der Bath-orde verleend. Bij het besluitwaarbij de heer Northcote tot pair wordt verhevenis hem de titel toegekend van graaf van Iddesleich. Onder het voorzitterschap van den minister Randolph Churchill heeft zich eene commissie gevormd welke zich ten doel stelt het uitgeven van conservatieve dag bladen in de provinciën. Het kapitaalgroot f 1.200.000, bestaat uit 100.000 aandeelen, elk groot 12. ERANKRIJK. In handen der begrootingscommissie is een voorstel van den heer Bernard om bericht en raad gesteldstrekkende om eene wet van het jaar XIII weder in werking te brengen krachtens welke de Staat ten behoeve van ouders, die 7 kinderen in leven hebben de opvoeding van één kind voor zijne rekening neemt. De voorsteller acht die wet alleen in on bruik geraaktterwijl de regeering van oordeel is dat zij afgeschaft is. Generaal Boulanger, die onlangs in eene dagorder zijne onderhebbende officieren enz. gelastte van hunne wapenen gebruik te maken wanneer iemand hen durfde beleedigen heeft ontslag gevraagd als bevelheb ber der bezettingstroepen in Tunis. Dit besluit is een gevolg van de plaats gehad hebbende uitbreiding der bevoegdheid van den frangchen resident te Tunis waar door zijne bevoegdheid natuurlijk verminderd is. Senaat. Den 30 is in handen van den Raad van State gesteld een wetsvoorstel volgens hetwelk huwe lijken nietig verklaard kunnen worden zoo een der echtgenooten, zonder het te weten, den huwelijksband geknoopt heeft met een wegens misdaad veroordeelde. De minister-president had dit voorstel bestreden op grond dat deze maatregel de deur wijd open zou zetten voor misbruiken doch het werd ondersteund door de meeste senaatsleden die voor de echtscheidingswet stemden. Den 2 werd het verdrag met Kambodja en de overeenkomst betreffende de spoorwegaansluiting tus- schen Frankrijk en Luxemburg goedgekeurd. Kamer. Bij de den 2 voortgezette beraadslaging over de begrooting van eeredienst heeft de heer Ro- dat van de republikeinsche vereeniging voorgesteld, het krediet voor de kerkgebouwen en pastorien door de commissie tot f 925.000 verminderd, weder te brengen op 1.000.000. Dit door minister Goblet bestreden amendement werd verworpen met 208 tegen 207 stemmen SPANJE. Te Aranjuez op 10 mijlen afstand van Madrid, is de cholera uitgebroken. Op 4000 inwoners stierven in 24 uren 104 personen. De aldaar liggende troepen zullen ingeënt worden volgens het stelsel van dr. Ferran waarvan de belgische geneesheer van Endergem van regeeringswege uitgezondenom dat stelsel te onderzoeken, zich voorstander heeft verklaard. Den 1 kwamen te Madrid 4 choleragevallen met één sterfgeval voor; te Aranjuez 152 gevallen en 78 dooden; in de provinciën Valencia, MurciaCa-tellon, Ali cante en Saragossa samen ongeveer 1300waarvan 600 met doodeljjken afloop den 2 in het geheele Rijk 1354 gevallen, waarvan 664 met doodelijken afloop, o.a. te Madrid 2, te Aranjuez 62 en in de provincie Va lencia 366. De Koning bezocht den 2 plotseling in gezelschap van 2 adjudanten Aranjuez en keerde des namiddags te Madrid terug alwaar hij met geestdrift door de be volking ontvangen werd. Hij bracht dat bezoek als op perbevelhebber van het leger. EGYPTE. Generaal Wolseley zal met zijn generalen staf onmiddelijk naar Engeland vertrekken. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De meerderheid der leden in de sectiën had ernstig bezwaar tegen den voorgestelden aankoop van loka len te Groningen tot vereeniging van de rijkskanto- ren der belastingen en van het ijkwezen in één gebouw. Zij vond zulks niet noodzakelijk voor eene minder uit gebreide gemeente als Groningen althans wat betreft het ijkkantoor en het kantoor voor den waarborg. Eenige leden waren voor het ontwerp wegens den onvoldoen den toestand der door de ambtenaren ingerichte kan toren. De tegenstanders zagen evenwel in deze bijeenvoe ging van rijks-kantoren een gevaarlijk antecedent voor vele gemeenten om dergelijke regeling te verlangen. Boven dien vonden de meeste leden de koopsom van/25.000 te hoog waarbij nog komt 15.000 voor het aanbren gen van veranderingen gezwegen nog van de andere belangrijke kosten die van het meubilerenzoo die ten minste voor rijksrekening kwamen. Eenige leden opperden het denkbeeld een voor de genoemde doeleinden door de gemeente ingericht gebouw van rijkswege te huren eene regelingdie aan andere leden alleen mogelijk toescheen als aan de gemeenten een langdurige huurtijd tegen behoorlijken prijs werd verzekerd. Dit ontwerp waarvoor de rehearing eene spoedige behandeling gevraagd had, is vóór het uiteengaan niet behandeld in verband met de gezindheid van het ge- meentebestunr van Groningen, om den termijn voor het vervallen der overeenkomst alsnog te verlengen. Indische rekening. Uit de algemeene re kening van ontvangsten en uitgaven voor Nederl.-Indie over 1875 blijkt, dat de werkelijke ontvangsten hebben bedragen in Nederland en Iodie f 165.786 235.05% en de uitgaven f 154.240.593,27% zoodat zij een ba tig slot aanwijst van f 11.536 641.78. Hierover is slechts gedeeltelijk beschikt bij art. 3 van de wet van 30 Mei 1877, tot een bedrag van f 2,762.000 zoodat het overige, ad f 8.774.641.78 ter nadere beschikking overblijft. Thans is een wetsontwerp ingediend om het slot dier rekening vast testellen. Te Breda hebben in den avond van den 29 on geregeldheden plaats gehad tusschen burgers en onder officieren ontstaan doordat de burgers er vermaak in schenen te stellen die onderofficieren steeds op de hielen te trappen. Den 30 heeft de burgerij te Leiden een bij uit stek goed geslaagd feest aan de studenten aangeboden. De commissaris van politie te 's Gravenhage in de le afdeeling maakt door middel van een buitenge woon politieblad bekend dat den 30 na aankomst van den spoortrein te 's Gravenhage te 6. u. 48 min. des namiddags uit een koffer, dienzelfden namiddag te 5u. 38 min. als passagiersgoed verzonden uit Amsterdam over RozendaalRotterdam zijn ontvreemd een gouden dameshorloge met enkele kast waarop gegraveerd een meisje op 't strand uitziende naar een scheepje een dameshorlogeketting met haak en een kleine platte flesch met eau-de-cologne. Den 30 is te Grave tot lid der Provinciale Staten van Noordbrabant gekozen de heer A. Walter, kandi daat der r. k. kiesvereeniging met 678 stemmen. Den 1 hebben in den gemeenteraad van Nijme gen de stemmen gestaakt over het voorstel van burg. en weth. tot het verleenen eener subsidie van 500 aan het bestuur der Maatschappij tot exploitatie der Vélocipèdebaan voor den Internationalen Vélocipède- wedstrijd op 13, 14, 15 en 16 Aug. e.k., aldaar. De Tweede Kamer der Staten Generaal heeft den 1 in comité-generaal benoemd tot referendaris ter griffie den heer P. H. van Alphen Jz., tot heden hoofdcommies. Vrouw van der Linden, de giftmengster te Leiden, is den 2 naar de gevangenis voor vrouwen te 's Her togenbosch overgebracht. Het gerechtshof te Arnhem heeft den 2 Willem Regelingden moordenaar van B, Jansen te Wage- ningen veroordeeld tot 30 jaren tuchthuisstraf. Den 2 is te Haarlem bij enkele inschrijving aan besteed 1°. het bouwen eener pontwachterswoning aan het veer over den mond van betzijkacaal naar Halfweg, behoorende tot de werken van het Noordzee-Kanaal geraamd op f 4520 laagste inschrijver de heer A. de Wolf te Beverwijk voor 3969; 2«. het maken eener waterkeering ten behoeve van 's rijks krankzinnigenge sticht te Medemblik geraamd op 4860 laagste in schrijver de heer A. Vos Rz. te Amsterdam voor 4690. Den 2 werd te Haarlem het leggen van eenige tonnen in het Noordersparen, tot aanwijzing van de nieuwe vaargeuldoor het gemeentebestuur aanbesteed aan Jb. Graaff aldaar voor f 918. g Den 2 is te Haarlem een jeugdig arbeider, die zich in het etensuur op een baggermolen ter ruste ge legd hadvan dien molen in het water gevallen en verdronken. Den 2 is te Amsterdam door het springen van een der ketels brand ontstaan in de koolteerfabriek aan den Achterweg bij de vroegere Zaagbarrièredie door het personeel der fabriek met behulp der brand- kranen gebluscht kon worden. De heer P. J. Rinkes te Hoorn is benoemd tot hoofd der r. k. school te Sneek. Van de drie stoombooten voor het spoorwegverkeer Enkhuizen—Stavoren worden 2 passagiersbooten ge bouwd op de bon. fabriek van stoom- en andere werk tuigen te Amsterdam. Bij de ned. herv. gemeente te Oostzaan is beroepen ds. de Jode te Eikerzee. In Juni is bij de regeering geen enkel ambtsbe richt ontvangenwaaruit blijkt, dat de besmettelijke longziekte onder het vee in Nederland is waargenomen. Het hoog militair gerechtshof heeft den fourier L. van E., die voor eenigen tijd een koloniaal soldaat, met wien hij in gezelschap waste Zeist een bankbil jet van f 25 ontstaldat hij in zijn schoen verbor gen hadtot 1 jaar celstraf veroordeeld en voor 5 jaren vervallen verklaard van den militairen dienst. De Amsterdamsche Omnibusmaatschappij vervoerde in het 2e kwartaal 1885 2.575.684 reizigers tegen 2.668,757 in hetzelfde tijdvak van 1884. VaD 1 Januari dezes jaars 4.772.993 reizigers tegen 5.094,977 in 1885. De minister van binnenl. zaken heeft onder goed keuring van den Koning voor den te Hoorn te houden grooten schiedwetstrijd beschikbaar gesteld eene som van f 500, om te dienen tot korpsprijzen. Aan het gemeentebestuur van Osch is door Ged. Staten van Noordbrabant vergunning verleend tot het oprichten eener gasfabriek, welke op 1 Januari 1887 voltooid en in werking moet zijn gebracht. Bij den raad der gemeente Beverwijk was een adres ingekomen verzoekende afschaffing van de kermis of ten minste beperking daarvan. Burg. en weth. stel den voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen, daar in 1884 pas eenige verandering in de kermisdagen was gebracht als proef en men de uitkomst daarvan wilde afwachten. Één lid stelde voor, de kermis te stellen vau dinsdag tot en met zaterdagom aizoo den zondag daarbuiten te houden, welk voorstel met vijf tegen drie stemmen verworpen werd. Het voorstel van burg. en weth. werd daarop aangenomen. Ged. Staten van Friesland hebben hunne goed keuring onthouden aan de gewijzigde begrooting van den gemeenteraad van Ooststellingwerf, waarop een post van omstreeks f 4000 gebracht is voor kosten van overplaatsing van het gemeentehuis van Makkinga naar Oosterwolde. De hoofdingenieur Dirks is op nieuw aangezocht, als technisch adviseur op te treden bij waterstaatswer ken te Nieuw-York. Hij hoopt evenwel bij de her vatting der werkzaamheden van de 2e Kamer weder tegenwoordig te zijn. In Juni viel blijkens de waarnemingen aan den regenmeter der rijks landbouwschool te Wageningen 33% streep regen tegen 46 in Juni 1884. De Leidsche Schouwburg-maatschappij keert over 1884 door htt slechte bezoek bij de tooneelvoorstellingen geen dividend uit. Te Naarden zijn uit een tot de vestingwerken behoorend gebouw 4600 ledige patroonhulsen gestolen. De in deze week gehouden buitengewone depu- taten-vergadering der anti-revolutionairen werd geopend met het zingen van Psalm 33 vs. 11, het lezen van Jesaja 40 vs. 13 vv. en met gebed, waarna dr. Kuy- per een inleidingswoord sprak waarin hij kort de redenen uiteenzette van het bijeenroepen dezer vergade ring en van den op hem rustenden plicht om zijn mandaat reeds nu ter beschikking van gedeputeerden testellen. „Wetende", zeide hij o. a., „dat de betrekking die ik de eer heb hier te bekleeilen uitsluitend op ver trouwen berustzou ik beneden mijne roeping zijn gebleven indien ik my de door enkelen geuite verkla ring had laten aanleunen. Zoo kon men doen waar het „óte toi de la" (ga weg van die plaats) van man nen kwamdie men minachttemaar niet waar dit openbaar verzet georganiseerd werd door mannen die ik in weerwil van hunne persoonlijke onvriendelijk heid blijf hoogachten en ter wille van hunne belijde nis van den Christus waardeer. Onder de gegeven omstandigheden mocht ik mij dus niet iets toeëigenen dat niet" rechtstreeks door de duidelijke bewoordingen der statuten my werd toegekend en moest dus wel niet mijne portefeuillemaar dan toch mijn hamer hier op deze tafel nederleggen u ter beschikking." Verder gaf hy enkele geschiedkundige herinneringen over het ontstaan der anti-revolutionaire partij en de daaraan door hem gegeven leiding. De uitslag der verkiezing wasdat door 250 af gevaardigden of 113 stemhebbenden tot voorzitter van het centrale comité herkozen werd dr. A. Kuijper met 112 stemmen zijnde 1 stem uitgebracht op den heer mr. L. W. C. Keucheniusen tot assessor jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman met 109 stemmenzijnde wederom 1 stem uitgebracht op den heer Keuchenius. Nadat deze uitslag met een aanhoudend en langdurig gejuich begroet was, stelde dr. Wijnmalen, namens den heer Elout van Soeterwoude, deze motie voor „De deputaten-vergaderinggehoord en betreurende de redenenwaarom de voorzitter van het centrale comité zijn mandaat neêrlegtvan oordeeldat het belang der anti-revolutionaire party eischtdat hare

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 5