No. 80 Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. WOENSDAG 8 JULI. ONZICHTBARE HANDEN. Prijs der gewone Advertentiën ISniUnlaub. FEUIL3L.E3TON. ALKMAARSCHECOURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. COS- TEE ZOON. BELGIE. De heer d'Andrimont is den 2 in de Kamer opgekomen tegen de gestrengheid waarmede de speelclubs te Spa worden te keer gegaan en in het bijzonder tegen het militair vertoon bij zeker gerechte lijk onderzoek in eene dier inrichtingen. Hij ging zelfs zoo ver van aan te dringen op herstel der speelbank. De minister van justitie weigerde, aan het openbaar ministerie zekere verzachtingen en oogluikingen in de door hem bedoelde zaak aan te bevelen of onderscheid te maken tusschen overtredingen van personen uit den aanzienlijken en den geringen stand. Het eenige on derscheid dat hij toeliet en waarvan hij het in acht nemen geheel aan het openbaar ministerie overliet was gelegen in de werkelijk gesloten clubs en die ge zelschappen tot welke ieder zonder veel moeite toegang kon krijgen en wier lokalen aldus in openbare speelzalen ontaardden. Dienzelfden dag heeft de mi- nister-president verklaard dat de regeering voornemens is een wetsontwerp in de dienen in den geest van een ingediend verzoekschrift, aandringende op bescher mende maatregelen ten gunste van de katoenen garens. DUITSCHLAND. Elzas Lothaein&en. De staats secretaris von Hoflmann is voorloopig met het beheer de zer provincie belast. ENGELAND. De commissie, die belast was met het geven van eene bestemming aan de bijdragen in gekomen voor het stichten van een nationaal gedenk- teeken voor generaal Gordon heeft besloten, een ge sticht te bouwen voor knapen van 14 tot 18 jaar, om naar gelang van hunne bekwaamheid of neiging opge leid te worden voor eene betrekking hetzij als burger of als militair. Voorloopig zullen 50 knapen opgeno men worden. In Britsch-Indie zijn de bladen over het algemeen niet ontevreden over het optreden van den heer Chur chill als minister voor Indie. In de onlangs tot stand gekomen wet tot uitbreiding van het kiesrecht is door het Hoogerhuis eene bepaling opgenomenwaarmede het Lagerhuis zich vereenigd heeftvolgens welke het kiesrecht verloren gaat voor iedereen die geneeskundige hulp van den Staat aan neemt. Door die bepaling zijn tal van personen uit gesloten ten gevolge waarvan telkens vergaderingen worden gehouden ter verkrijging van verandering in dat wettelijk voorschrift. De president-minister Salisbury heeft in eene op een feestmaal uitgesproken rede verklaard dat de groote centralisatie in het bestuur, welke op het oogenblik bestaatte danken is aan de liberalendat evenwel gelet moest worden op de eischen van het plaatselijk zelf-bestuur, hetgeen de Tories nu zouden doen waar bij zij steeds de Schotsehe kerk zouden beschermen. Over de buitenlandsehe staatkunde liet hij zich niet uit. 66) XXIII. Tegenmijnen. Signor Cadama was door Francesco tot een geheim onderhoud naar Bordighera in hotel Sapia geroepen en bevond zich op weg daarheen. Bordighera is het laatste station der Eiviera op italiaansch grondgebied aan de zuidelijke fransche grenzen ligt tusschen San Eemo en Mentone en wordt met voorliefde door de badgasten der beide plaatsen als rendez-vous gebruikt. Cadama leunde in den hoek eener coupé eerste klasse en blies den rook zijner sigaar met een gevoel van wel behagen voor zich uit. Hij maaktezooals hij daar zatden indruk van volkomen tevreden te zijn maar toch was hij het in het. geheel niet. Het ging hem alles te langzaamen hij zelf verlangde naar het eindewant zijne positie scheen hem langzamerhand onhoudbaar te worden. Er waren naar zijn zin te veel personen met hem in het geheim. Nu het te laat was zag hij in dat hij alleen waarschijnlijk evenveel bereikt zou hebben, als met behulp van henmet wie hem nu een ge meenschappelijk belang verbond. Hij verweet zichzelf echter daaromtrent niets toen hij indertijd in Berlijn aankwam om de eerste voorbereidende stappen in deze zaak te doen scheen het hem noodzakelijk toe zich bondgenooten te verschaffen. Maar mevrouw von Hilgersdorf was de eenige, wier hulp hem waarlijk nuttig geweest was; noch Hackertde student, noch de berlijnsche journalist hadden hem iets geholpen beiden waren zelfs lastige aanhangsels geworden. Cadama glimlachte bij zichzelf die aanhangsels zouden hem niet lang meer hinderen. Uit Canada wordt bericht dat Bey Bear, een der voornaamste hoofden van de indiaansche oproerlingen die aan den door Eiel verwekten opstand deelnamen, met zjjne geheele bende gevangen is genomen op het zelfde oogenblik dat hij zich uit gebrek aan levens middelen zou overgeven. Lagerhuis. Den 6 is met 262 tegen 219 stem men aangenomen het door den heer Gladstone bestre den voorstel van den heer Hicks Beach om Bradlaugh van de eedsaflegging en van het Huis uit te sluiten FEANKBIJK. Toen den 2 in den gemeenteraad van Marseille eene herziening der stedelijke accijnsen aan de orde wasbeschuldigde het lid Eech bet dagelijksch bestuur, van een dagbladredacteur in dienst genomen te hebben die de raadsleden voort durend aanviel. Toen de burgemeester zulks ontkende hield dat lid zijne bewering vol onder bijvoeging dat de burgemeester zelfs sommige raadsleden met der gelijke aanvallen gedreigd had. De burgemeester kwam hiertegen op de aanwezigen rezen van hunne zit plaatsen op, een onbeschrijflijk geweld ontstond en de vergadering werd gesloten. Daarop nam de adjunct burgemeester Lapeyre nog het woord en verklaarde dat de raad, na zulk een onwaardig gedrag, niet ver diende, langer Marseille te vertegenwoordigen. Het voorgevallene was schandelijk en walgingwekkend. Zoo wel de raadsleden als het publiek juichten deze woorden toe. De burgemeester heeft van den heer Eech intrekking zijner beschuldiging geëischt of genoegdoening door middel van een tweegevecht. Den 2 zijn te Limoges vijf eskadrons dragonders op een plaatswaar de stroom bijzonder sterk was tweemaal te paard in slagorde de Vienne overgezwom men de tweede maal voorzien van sabel en karabijn en twee pakjes patronen. Aan de overzijde gekomen werd een aanval op een onderstelden vijand gedaan. Den 5 is te Saint-Brieux tot lid van den Senaat gekozen de kandidaat der conservatieven Leprovost De- launay met 761 stemmen tegen 504 op den kandidaat der republikeinen, Asmer. Te Parijs werd den 5 in de wijk Charonne tot lid van den gemeenteraad gekozen de beer Patenne, socia list, tegen 1575 op het oud-lid der commune Eudes. Kamer. De docr de begrotingscommissie ver worpen aanvrage van f 50000 krediet .oor de geeste lijkheid van Tunis en Algerië is na krachtige verdedi ging van den minister van eeredienst met 246 tegen 215 stemmen goedgekeurd. Die begrootingspost was volgens den minister reeds sedert eenige jaren aanmerkelijk verminderd geworden, zoodat ten slotte het behoorlijk bezoldigen en voltallig houden der geestelijkheid onmogelijk was geworden. Toch was in die rijken eene krachtige fransche geeste lijkheid noodzakelijk om haren invloed op de bevo.king van vreemdelingen, die bijna geheel uit roomsch-katho- lieken bestaat. De locomotief floot de trein stond stil Francesco wachtte den advokaat reeds op het perron te zamen gingen zij in het dicht bij het station gelegen café Sapia. „Nu?" vroeg Cadama, toen hij met zijn bondgenoot aan een tafeltje had plaats genomen en zijn blik ves tigde zich loerend op dat van den jongen man. Francesco begreep dit „nu?" Hij tastte zwijgend in zijnen borstzak en legde het papier dat hij er uit te voorschijn haalde voor zich op tafel. „De eene dienst is de andere waard", zeide hij de hand op het papier houdende. „Ik heb mij van mijne belofte gekweten en dit documentdat voor u van oneindig groot belang is uit de portefeuille van den baron genomen maar ik geef het u niet eerder voor ik er iets even gewichtigs voor in de plaats krijg." Cadama staarde naar het papier. „Wat is de inhoud van dit document?'' vroeg hij. „Het is het in alle vormen opgemaakte stuk be treffende de adoptatie van mijne zuster Lucia door den Freiherr von Hackert-Selchern, op den 2 October 1860, te Berlijn." Cadama werd bleek van ontroeringhij strekte de hand naar bet noodlottige manuscript uit maar Fran cesco trok het terug. „Pardon signor", zeide hij „gij zijt zoo voorzichtig tegenover mijdat gij mij veroorlooven zultdat ik het eveneens tegenover u ben." De advokaat onderdrukte een vloek. „Ik moet mij toch eerst overtuigen, of je de waarheid spreektDenkt jedat ik lust heb een kat in den zak te koopen „Daarvoor geloof ik dat gij te slim zijt. Ik zal u het document voorlezen en gij kunt u dan met eigen oogen overtuigen dat het papier echt is." Francesco sloe^ het manuscript open hield het zoo, dat ook Cadama het zien konen begon dan met zachte stem den inhoud voor te lezen. Het was in derdaad het document van de adoptatie van Lucia Boccani door baron von Hackertopgemaakt naar De minister van oorloggeneraal Campenonlas den 6 de van generaal Courcij ontvangen tijdingen voor en verklaarde dat hij het parlement op de hoogte der zaken zou houden, welke verklaring met toejuichingen begroet werd. Op eene vraag van bisschop Freppel antwoordde de president-minister, dat China den 11 Mei 1884 van de suzereiniteit over Annam afgezien had. Daarna werd de beraadslaging over het rapport in zake het Tientsin-verdrag voortgezet. Nadat de verslaggeverde heer Autoriu Dubost het verdrag verdedigd had en de heeren Eaoul Duval en Périn hunne aanmerkingen in het midden hadden gebracht verklaarde genoemde minister, dat het verdrag, in zijn geheel genomenbevredigende bepalingen bevatte en de Kamer het kon aannemen, zonder hare waardigheid en de belangen van Frankrijk te krenken. Deze woorden van den minister werden zeer toegejuicht. Het eenig artikel werd met algemeene stemmen aangenomen. GBIEKENLAND. De kandidaat der ministeriëele partij Kalliphronas, is met 146 tegen 60 stemmen tot voorzitter der Kamer benoemd. De Koning vertrekt eerstdaags naar Wiesbaden, om de badon te gebruiken gedurende zijne afwezigheid is het regentschap opgedragen aan den president-minister Delyannis. SPANJE. Den 3 kwamen 648 gevallen van cholera met doodelijken afloop voor, waarvan 4 te Madrid42 te Aranjuez420 in de provincie Valencia83 te Murcia en 34 te Saragossaden 4 1639 gevallen waarvan 825 met doodelijken afloop, waarvan 2 te Ma drid, 64 te Aranjuez en 565 in de provincie Valencia; den 5 663 sterfgevallen waarvan 3 te Madrid56 te Aranjuez en 358 in provincie Saragossa. De bevolking van Madrid was zoo opgewonden over den gang des Konings naar Aranjuez dat hij zich herhaaldelijk op het balkon van zijn paleis moest vertooneu, nadat hij des avonds in een open rijtuig met zijne gemalin, zonder geleide, van de station naar het paleis was gereden. Toen de koninklijke familie den 4 in den schouwburg kwam, werd zij met bijzondere geest drift ontvangen. ZWITSEELAND. Den 5 is bij de volksstemming in het kanton Zurich de wederinvoering der doodstraf verworpen met 27577 tegen 21377 stemmen. De invoering van herhalingsscholen met schoolplicht is aangenomen met 24995 tegen 21849 stemmen. VEEEENIGÜE STATEN. Lucilla Dudley, die den hoofdaanlegger der dynamiet-aanslagen in Engeland, O'Douovan Eossa, met revolverschoten poogde om te brengen is wegens gekrenkte geestvermogens vrijge sproken. Tijdens haar verhoor ter terechtzitting uitte zij aanhoudend scheldwoorden togen hem. Zij zal met haar goedvinden voor onbepaalden tijd in het krank zinnigengesticht te Middletown opgenomen worden. m— een koninklijk besluitwaarbij als beschikking op een ingeleverd verzoekschrift de baron van de wettelijke bepalingen ontheven werd volgens welke anders eene adoptatie slechts dan mag worden goedgekeurd, wanneer de adopteerende zijn vijftigste jaar heeft bereikt. Cadama zweeg een oogenbliknadat Francesco geëindigd had toen zeide hij „Wat verlang je voor dit document?" „Niets anders dan het bewijs dat gij mij in Bome hebt afgeperst en waarin ik verklaar aan den munten- diefstal in het Palazzo Borghese mede schuldig te zijn." „Je wordt onbeschaamd Francesco 1" „Waarom Denkt gij dat het mij onverschillig is, of voortdurend de deur der gevangenis voor mij open staat Het is niet veeldat ik verlang maar ik blijf er bij." „En wat zou je zeggen wanneer ik zonder op je onbeschaamde eischen acht te slaan je oogenblikkelijk door dien gendarme liet oppakken Heb ik daartoe niet de macht?" „Dat zou ik kunnen ontkennen. Overigens ben ik zeker dat gij uwe bedreiging niet zult uitvoeren, want gij zoudt op die wijze nooit in het bezit van dit ge wichtige document komen. Ik weet echter, dat gij dat even noodig hebtais gij tot nu toe mijn persoon niet missen kondet. Doch waarom zouden wij twisten? Ik wil slechts een ruilhandel drijven niets anders. Kunt ge je met mijne voorwaarden niet vereenigen va bene Francesco maakte eene beweging met de hand, alsof bij het document weer in den zak wilde steken maar Cadama hield zijnen arm vast. „Halt", zeide hij „waartoe die comedieHier i3 het bewijs geef mij het document Francesco onderzocht opmerkzaam het papierdat de advokaat uit zijne brieventasch genomen en hem toegereikt had. Daarna schoof hij dezen het zijne toe. „Nu zijn wij quitte, van nu af heb ik zelf te beslissen, of ik voor of tegen u wil zijn

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1