QülevUi. voor de verpleging van chronische lijders worden gesteld in handen eener commissiebestaande uit de heeren van Stralen, Teixeira de Mattos, Röell, Backer,Wertheim, Büchner, van ForeestJ. Bruyn en F. H. Pont. De voorstellen van Gedeputeerde Staten betreffende de aanstelling van een provincialen archivaristot het verleenen van een provinciaal subsidie ten behoeve van: a. de Kweekschool voor onderwijzeressen te Haarlem; b. het Conservatorium te Amsterdamc. de school in het Zeemanshuis te Amsterdam d. de uitgave van het Jaarboekje voor 1886 en e. de teekenschool voor kunst ambachten te Amsterdam het voorstel betreffende de vernieuwde aanvrage om subsidie ten behoeve eener vakschool voor zuivelbereiding worden gesteld in handen eener commissie bestaande uit de heeren van Lennep, Jansen SlagterScheringaHeemskerk Boissevain de Koning Breebaart en A. W. van Eegben. De voorstellen van Gedeputeerde Staten tot besten diging van het subsidie ten behoeve der wegen en vaarten tusschen de Zes Noordhollandsche steden tot wijziging van de bijzondere reglementen van bestuur voor de strijkmolens van de Niedorperkogge en voor de binnenpolders in die kogge, voor den polder Waard Nieuwland op Wieringen en voor den Rotiepolder alsmede een rapport van Gedeputeerde Staten op een adres van het bestuur van Waterland om wijziging der reglementen betreffende den Noorder IJ-en Zeedijk, worden gesteld in handen eener commissiebestaande uit de heeren Rendorp van Leeuwen^, VisDonker, CalkoenA. PrinsRutgers van Rozenburg, mr. H. J. Kist en Heynsius. Aan Gedeputeerde Staten zijn om bericht en raad verzonden een adres van B. en W. van Amsterdam om wijziging der grenzen van het waterschap de Sloter Binnen- en Middelveldscbe gecombineerde polders en de aanvragen om provinciaal subsidie voor uitbreiding van het Museum voor Kunstnijverheid te Haarlem en voor eene Tuinbouwschool te Amsterdam en ter af doening een adres om verbetering van een wal langs het Zwel gelegen in de Vier Noorderkoggen Den 9 brengen de commissiën verslag uit. Bij kon. besluit van den 30 is de heer mr. J. G. Kruimel met ingang van den 10 benoemd tot bur gemeester der gemeente Ouderamstel. Bij schrijven van den minister van binnenlandsche zaken van den 2 ie aan de districts-schoolopzieners berichtdat de vraag of de aangifte voor deelneming aan een vergelijkend examen voor hoofd eener open bare school op gezegeld papier moet gesteld worden bevestigend moet woiden beantwoord daar die aan gifte moet beschouwd worden als een verzoekschrift om voor de opengevallen betrekking mede te dingen en de overlegging van dit stuk vereischt wordt voor de toelating tot het vergelijkend examen. Het gezegeld papier van 15 centen in hoofdsom kan voor deze stuk ken worden gebezigd. Den 4 is te Amsterdam aangehouden P. Langen- berg, de maker der valsche coupons van de Amsterdamsche premieleeningdie in den laatsten tijd aanhoudend uitgegeven werden. De vrouw, bij wie hij in de Saen- redamstraat eene kamer huurde, had de politie gewaar schuwd daar zijne handelingen in den laatsten tijd haar zeer verdacht voorgekomen waren en naar aanleiding dier waarschuwing bracht de politie hem op den 4 een bezoek. Dadelijk werden valsche coupons gevonden, terwijl later een klapstempel met raam en lettersdie gediend hadden tot het vervaardigen der valsche coupons in beslag genomen werden. Ook werden verschillende jassen gevondendie door hem gebruikt werden om telkens in een ander gewaad met meer kans op wel slagen de valsche coupons te kunnen uitgeven. Den 5 is de nieuwe r. k. kerk te Uitgeest plech tig ingewijd. Den vorigen dag was de bisschop van Haarlem daarvoor reeds overgekomen. Hij werd door een eerewacht te paard ingehaald. Den 6 is te Oosterbeek een door twee gezinnen bewoond huis met de inboedels afgebrand. Alles was tegen brandschade verzekerd. Den 6 heeft de gemeenteraad van Zwolle beslo ten tot het tijdelijk opnemen van f 35000 tegen ten hoogste 5 pet. rente, wegens tijdelijk gebrek aan geld in de gemeentekas. Den 6 is door den burgemeester van Helder aan den gemeenteraad een voorstel ingediend tot hervorming van het politiecorps en wel naar aanleiding van het onlangs voorgevallene tusschen de nachtpolitie en de matrozen der marine. In dat voorstel is opgenomen het plan om de tegenwoordige nachtpolitie waargenomen Bovendien zal ik er zorg voor dragendat Fran cesco volgens zijne eigene wenschen eene goede betrekking in Amerika vindt." Elimar was diep getroffen. Menken had alles over wogen aan alles gedacht en Waldau voelde zich bijna beschaamddat hij tegenover dezen man nog lucht kon geven aan zijn twijfeltegenover dien man wiens onbaatzuchtige vriendschap voor Lucia hem nog hooger, nog edeler scheen dan zijne eigen liefde. Hij stak onwillekeurig Meuken zijne band toe, maar deze wendde zich bijna ruw af terwijl hij zich den schijn gafalsof hij de hem aangeboden hand niet opmerkte. Op dit oogenblik kwam ook Francesco terug. Hij bracht slechts een brief voor Elimar mede welken deze met des te meer nieuwsgierigheid opende daar op de achterzijde de stempel van het bestuur der academische kunsttentoonstelling te Berlijn stond. Elimar werd zichtbaar bleek bij het lezen van den brief en een wolk van ontevredenheid vertoonde zich op zijn voorhoofd. Vol ergernis wierp hij het papier op tafel. „Afgunst en nijd regeeren nog altijd de wereld 1" riep hij uit. „Daar schrijft mij de secretaris van de jury der tentoonstelling dat een klein aantal kunste naars tegen de bekroning der „Liefde in den kerker" protest heeft aangeteekend. Wel is dit afgewezen omdat het aan geldige redenen ontbrak doch men heeft mijne schilderij opnieuw aau het oordeel eener jury wordende door 34 personen waarvan thans echter 8 hun ontslag aangevraagd hebben en 14 ontslagen zijn wegens dienstweigeringte doen vervangen door elf politie-agenten en 1 inspecteur en verder nog voor bui tengewone omstandigheden aan te stellen 10 politie agenten 3e kl., waardoor het politiekorpsthans be staande uit een inspecteur9 agenten en 34 nacht- wachtszou worden gebracht tot een hoofdinspecteur voor dag- en nachtdienst, 10 agenteD le kl., 11 agenten 2e kl., respectievelijk op een bezoldiging van f 1000 f 650, f 600 en f 500 'sjaars en 10 agenten 3e kl. zonder vaste jaarwedde. Het voorstel is gesteld in han den van B. en W. en van eene commissie uit den raad om bericht en raad. Den 7, des namiddags omstreeks vijf uur, is te Haarlem een felle brand uitgebarsten in eene wagen- loods staande in eene zijstraat der Leidschestraat behoorende aan R. v. Riemsdijk. Het perceel met al wat zich daarin bevond als wagenstuigen enz., is grootendeels eene prooi der vlammen geworden even als eene daarachter staande houtloods van een bewoner dier straat. De brandweer, die spoedig tegenwoordig was mocht het gevaar voor uitbreiding eerst na ver loop van ruim een uur bedwingen. Vooral had zij veel moeite om eenige perceelen van de Leidschestraat waarachter schuttingen staanwelke reeds in brand waren geraakt, te sparen. Alles was tegen brandschade verzekerd. Ook bekwamen verscheidene buren schade aan hunne perceelen en moesten zij hunne inboedels in veiligheid brengen. Men schrijft ons uit Haarlem Overtuigd van de waarheid der uitspraak„W èl het volk (land) dat zijne groote mannen eert" werd den 7 te Haarlem door den „Kunstenaarskring", in tegenwoor digheid van burg, en weth., een gedenksteen onthuld ter herinnering aan den dichter en taalkenner mr. W. Bilderdijk. De steen geplaatst in den voorgevel van het huis waar onze groote landgenoot den 18 Dec. 1831 over leed is ontworpen door den haarlemschen architect den heer A. van der Steur, en gebeiteld op het atelier van den heer Stracké alhier. Het gebouwthans Café Restaurant van Gebrs. Brinkmann staande op de Groote Markttrekt in 't bijzonder de aandacht door zijn teekenachtigen gevel. In oud-hollandschen stijl opgebouwd, vertoont de gevel zich nog in zijn oorspronkelijken vorm terwijl de on derpui in modernen trant verbouwd bijna verscholen ligt achter lindengroen. Het koffiehuis binnentredende bemerkt men dat de tegenwoordige eigenaars niets onbeproefd lietenom het den bezoekers aangenaam en gemakkelijk te ma ken. Behalve dat aan de tegenwoordige eischen van gemak en weelde is voldaan wordt men nog aange naam verrast door met medaljons geschilderde wanden, terwijl de vestibule de portretten te zien geeft van Frans Hals en Bilderdijkéén en ander vervaardigd, door een schilder uit Groningen. Na de onthulling waartoe dr. N. Beets, daartoe uitge- noodigd, met een hartelijk woord het sein gaf, deed de mu ziek van de kapel van Grentzius op de Groote Markt zich hooren. Vervolgens werd een oorkonde onderteekend, be stemd om in het gemeente-archief te worden nedergelegd, en het eerelidmaatschap van den kunstenaarskring aan geboden aan den heer A.C. Kruseman te Haarlem en aan professor Aiberdingh Thym te Amsterdam. Na afloop der plechtigheid werd een bezoek gebracht aan Bilderdijks graf in de Groote Kerk, waar aan den steen, die zijn naam draagt, een groote krans van rozen was gehecht als eene hulde aan zijne nagedachtenis van de vereeniging „Bilderdijk". Later had een feest maaltijd plaats en des avonds nog een concert terwijl de gevel van den heer Brinkmann smaakvol verlicht was. Den 7 werd een begin van brand ontdekt in den uitersten hoek van het Hertenboseh, een dennenbosch van het uitgebreide Zeisterpark. De boschbaas heeft met behulp van eenige manschappen dezen brand spoedig weten te blusschen. Den 7 is het lOjarig zoontje van een baanwach ter te Meppel terwijl hij op de rails lag te slapen door een goederentrein overreden geworden het lijkje werd zeer verminkt teruggevonden. Den 8 zijn door den gemeenteraad van Amster dam o. a. benoemd tot onderwijzers de heeren B. van Beurdem te Haarlem en J. Koedijk te Monnikendam en tot onderwijzeres mej. E. van Heeteren te Ven huizen. De onlangs in den gemeenteraad van Amsterdam gehouden besprekingen over den voor eenige jaren onderworpen om de gerechtigheid in alle opzichten te handhaven en ook verschillende stemmen die zich in de pers hebben doen hooren tot zwijgen te brengen. De secretaris voegt er bij dat ik mij niet bevreesd behoef te maken; de uitspraak der nieuwe jury zal ongetwijfeld die van de eerste handhaven. Nu vraag ik jebeste Ottokar is dat niet schandelijk Is ooit zoo iets voorgekomen in de geschiedenis der kun?tten- toonstellingen P Natuurlijk is het Rahlowwien de herinnering aan die welverdiende tuchtiging in Gafé Bauer het bloed en de pen schijnt vergiftigd te heb ben die tot dit ongehoorde feit aanleiding heeft gegeven." „Dat geloof ik ook", antwoordde Menken droogjes opstaande „ik ben echter eveneens van oordeeldat het volkomen onnoodig is zich zoo iets aantetrekken. Het genie overwint altijd en ook het uwe zal dat even zeer, wanneer je zoo voortgaatondanks nijd en af gunst en alle intriges Het zou kinderachtig zijn zich aan zulke jammerlijke aanvallen te storen laat ons naar de speelzaal gaan daar kunnen wij in de waarneming der menschelijke zwakheden onze ergernis verdrijven Menken nam zonder er verder iets bij te voegen den arm van den nog altijd niet gerustgestelden schil der en wandelde door de pratende groepjes naar het casino. Wordt vervolgd. plaats gehad hebbende afstand van grond aan de Ver eeniging „de Vrije gemeente" aldaar, hebben aan het bestuur dier vereeniging aanleiding gegeven, om aan dat college kennis te geven van zijn besluit, om het gebouw der vereeniging voorloopig alleen voor hare gewone dienstoefeningen te gebruiken en voor al die samenkomsten en uitvoeringen welke rechtstreeks of zijdelings van die gemeente uitgaan en om voorts hare lokalen kosteloos aan geestverwante vereen igingen ten gebruike af te staan. De gemeenteraad heeft den 8 dat adres voor kennisgeving aangenomen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 8 met 27 tegen 4 stemmen besloten dat de toren bij de thans afgebroken Munt op het Sophiaplein niet alleen zal blijven staan en daarna met 21 tegen 10 stemmen burg. en weth. uitgenoodigd nader te onderzoeken welke grootte aan het daarbij te stichten gebouw moet worden gegeven. Het koninklijk gezin wordt den 28 op het Loo verwacht. Het onderwijs in de openbare lagere school te Beverwijk vangt gedurende de warme dagen des mor gens te zeven uur aan, De heer mr. Joan Bohl, de bekende vertaler van Dante's werken heeft de benoeming tot lid der maat schappij van Nederl. letterkunde niet aangenomen. Aangenomen het beroep naar de herv. gemeente te Ursem door ds. J. Visser te Schoondijke. Bedankt voor Wilhelminadorp door ds. P. H. Verateegh te St. Pankras. De feestelijkheden ter viering van het 700jarig bestaan van 's Hertogenbosch nemen den 18 een aan vang en duren tot en met den 22 voort. De groote historische optochtvoorstellende het ontstaan dier stad haar bloeitijd en den tegenwoordigen tijd met 500 gecostumeerde personen 3 muziekkorpsen 10 praalwagens en 120 paarden, zal den 20 plaats hebben. De heer mr. baron Michiels van Verduijnen, advokaat te 's Gravenhage, heeft na eenige beraadslaging thans verklaard zich niet te kunnen belasten met het verdedigen van Jeanne Marie Lorette. Een te Arnhem door dames en heeren gegeven concert met fancy-fair ten voordeele van de algemeene bewaarschool te Velp, die een tekort had, heeft zuiver f 3123,86 opgebracht, veel meer dan noodig was. De afschaffing van de huizen van verkoop met recht van wederinkoop te Leiden heeft het aantal belee ningen in de stads-bank van leening aldaar in de laatste maanden zoo doen toenemen dat commissarissen dier instelling meenendat de tijd gekomen is om over te gaan tot de oprichting van hulpkantoren. Zij stellen daarom den gemeenteraad voor, op een nader te bepa len tijdstip bij wijze van proef, twee dier kantoren te vestigen. Voor de akte-examens in de Fransche taal te Utrecht hebben zich ruim 500 kandidaten aangegeven. Op de bouwhoeve van de Gebrs. Verbeek in den Houtrakpolder, nabij het Noordzee-kanaal, is dezer dagen eene klopjacht op ratten gehouden. Ruim 700 werden er gedood. Geheele hoopen koren waren door deze ratten uitgevreten en alleen het stroo was achtergelaten. In zijne onlangs verschenen Confessions vertelt Ar- eène Houssaye die een groot vereerder van keizerin Eugenie was het volgende De oorlog in Mexico liep ten einde en de Keizer vroeg iederen morgen den chef van politie der Tuiie- riën den heer Hyrvoix aangezien hij wistdat het in Parijs niet rustig was „wat zegt men in de stad De ambtenaar antwoordde gewoonlijk „men zegt niets." Op zekeren dag voegde de Keizer hem toe dat hij de waarheid voor hem verborg. „Dan, Sire", zeide Hyr voix „zal ik u naar waarheid zeggen hoe men spreekt. Men is zeer verbolgen over dezen ongelukkigen oorlog. Overal spreekt men er op dezelfde wijze over en men zegt, dat de schuld ervan aan niemand anders ligt dan aan „Aan wien vroeg de Keizer ongeduldig. „Onder de regeering van Lodewijk XIV, Sire, placht men te zeggen het is de schuld der Autrichienne." „En thans „Thans, onder de regeering van Napoleon III zegt men het is de schuld der Espagnole." Nauwelijks had Hyrvoix deze woorden geuit of eene deur ging open en de Keizerin stond eensklapsin wit négligémet gloeiende wangen en terwijl heur haren los om de schouders golfden voor den chef van politie. Zij sprak niet maar siste „Herhaal nog eenswat ge daareven gezegd hebtmijnheer Hyrvoix." „Goed, mevrouw. Uwe Majesteit moet mij vergiffenis schenken maar ik ben hier om de waarheid te zeggen ik heb den Keizer medegedeeld, dat men u in Parijs de „Spaansche" noemt gelijk men eenmaal Marie Antoi nette de „Oostenrijksche" noemde." De „Spaansche", sprak de Keizerin dreigend, „ik ben Fra^aise gewordenmaar waar is hetdat ik voor mijne vijanden eene Spaansche ben gebleven." Even spoedig als zij gekomen was, was zij ook weder verdwenen en Napoleon III wilde haar nasnellen. „Ik betreur, Sire", zeide Hyrvoix, „dat ik gesproken heb." „Ge hebt er goed aan gedaan", antwoordde de Keizer, hem de hand drukkende. Reeds den volgenden dag was Hyrvoix tot ontvan ger-generaal der belastingen benoemdhetgeen zooveel wilde zeggen, dat hij van het Hof werd verwijderd. De landschapschilder Lantaradie tegenwoordig in Parijs zeer gezien isheeft in zijne jeugd gelijk met vele arme geniën het geval ismet allerlei tegen spoeden te strijden gehad. Toen woonde hij op een zolderkamertje van een oud huis en thans woont hij in een waar paleis toch zoude hij misschien gaarne weder in zijn nederig kamertje trekken wanneer bij dan ook weder in de omstandig heden van voorheen kon verkeeren. Aan het oude huis toch is de herinnering van eene

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2