No. 82. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. ZONDAG 12 JULI. Buiten onze grenzen. ONZICHTBARE HANDEN. Prijs der gewone Advertentiën Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. HURsuiKco! im r. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 8 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMb. COS- TER ZOON. Is er veel buiten onze grenzen veranderd sedert en dat is lang geleden wij ons laatste overzicht schreven In Eogeland is eindelijk bet liberale Minis terie Gladstone afgetreden eu door eene conservatieve Regeering vervangen. Niemand zal ontkennendat dit althans eene belangrijke gebeurtenis is. Met hoeveel kalmte, met hoeveel onverschilligheid bijna is echter die verandering door de meetten onzer aanschouwd Verklaarbaar is dit verschijnsel alleen reeds hierdoor dat iedereen begreep dat de val van het liberale bewind aanstaande was. Hij mocht iets langer of iets korter uitblijven dat was slechts eene kwestie van tijd. Men was op dien val voorbereid en bad zich allengs met het denkbeeld gemeenzaam gemaakt. Toen dan ook de slag viel was bij de geestverwanten het leedgevoel reeds even sterk getemperd als de vreugde bij de tegenstan ders. Het Ministerie had allenga meer in aanzien en bijval verloren en eindelijk werd het door zijne eigen vrienden in den steek gelaten In zijne buitenlandscho politiek had het te veel misgrepen begaante zeer geweifeld en te veel tegenspoed gehad, om nog langer op den steun van het volk te kunnen rekenen. Zjn gedrag tegenover Duitschland lokte eene schier verne derende terechtwijzing van Bismarck uit die voor de hooghartige Engelsche natie allerpijnlijkst moet geweest zijn. Brittania is in de oogen des volks in de eerste plaats de Koningin der zeeën en die Koningin is ge noodzaakt geweest zich door een Duitschen Rijks- kanselier op meesterachtigen toon de les te laten lezen. De geschiedenis der Engelsche tusschenkomst in Egypte was eene opeenvolging van aanmatigend optreden besluiteloos weifelen laatdunkend uitsluiten van anderen haastig doch te laat krachtlotoon ge volgd door onvermijdelijk terugtrekken, toen de bezwa ren te groot bleken. Het lot van Gordon moet menigen Engelsehman met bittere smart vervuld hebben en hij heeft daaraan niet kunnen denken zonder verwijt aan de Regeering. Engeland had de machtigste Europeesche Staten van zich vervreemd. Frankrijk mokte over zjne terugzetting in Egypte en het gebrek aan medewerking in China Duitschland werd onaangenaam gestemd door de tegen stribbeling, die het overal op zijn weg van de Britsche Regeering ondervond, waar zij eene plaats wensehte in te nemen als koloniale mogendheid; tegenstribbeling trou wens zonder vastheid van standpunt, zonder volharding, telkens opnieuw beproefd maar ook telkens weer op gegeven als het bleek dat de vastberaden Kanselier er zich niet aan stoorde. Twee lichtpunten mogen echter niet worden voorbijgeziende beslistheid, waarmee En geland zich ondanks al het gezwets over de eer der 68) Cadama wasnadat hij Francesco verlaten had rechtstreeks naar het casino gegaanomdat bij daar den student von Hackert zeker meende te zullen aan treffen. Hij nam bij den „commissaire special" eene entreekaartzooals die bij het steeds grooter wordende aantal zelfmoordenwegens ongeluk in het spelter eventuëele herkenning der lijken noodig geworden wa ren maar kosteloos uitgereikt worden en begaf zich regelrecht door de vestibule naar de speelzaal. Het viel Cadama niet gemakkelijkin het dichte gedrang, dat er in de drie groote zalen om de groene tafels heerschteHackert te vinden. Zijne goede luim werd daardoor niet beter de verloopen student had hem reeds hoofdbreken genoeg gekost. Te Berlijn had Hackert wegens zijne buitengewoon groote schulden niet meer kunnen blijven en dus had Cadama hem hoe ongaarne ook weer nieuwe voorschotten tot eene spoedige vlucht moeten geven. De student was echter aan een goed leven gewenden het uitzicht op de groote sommen van de nalatenschap van den kapitein von Hackert dat Cadama hem had voorgespiegeld deed hem het slijk der aarde nog minder tellen dan vroeger. De advokaat moest steeds dieper in zijnen zak tasten, om de wankelende zuilen van het budget van den jongen leeglooper te steunenwien de duivel van Monte Carlo sedert eenige weken volkomen in zijne macht had. Hackert had reeds eenige malen groote sommen aan de speeltafel gewonnenen dat zou zijn ongeluk worden. De demon liet hem niet meer los doch nu bleek zijn geluk niet bestendig van duur te zijn. De student verloor slag op slag ondanks het „systeem" van zijnen nieuwen vriend den markies du Catwiens troost hem als hoon in de ooren klonk. vlag uit de Transvaal terugtrok, toen het ongelijk der Britsche bewindslieden was gebleken en de wijze, waarop de Engelsche Regeering onlangs een noodlottigen oor log met Rusland wist te vermijden. Het nieuwe Mi nisterie heeft dan ook reeds verklaard, de onderhande lingen met Rusland voort te zetten in den geest van de vorige Regeering en stelde daarmede het vredelievend Europa gerust. De Minister van Buitenlandsche Zaken, lord Salisbury, gaf daarbij echter tevens te kennen, dat de veiligheid van Engelseh-Indie niet gewaarborgd kan worden door verdragen en bondgenootschappen en sprak alzoo volkomen in den geest van het Engelsche volk dat steeds smaalt op de trouweloosheid en de oneerlijkheid van Rusland, even sterk alB velen buiten Engeland gewoon zijn, met minachting te gewagen van het trouwelooze Albion. In het algemeen had de Engelsche Minister onge twijfeld gelijk maar als er werkelijk in zijne woerden meer in 't bijzonder een verwijt aan Rusland lag op gesloten dan meenen wij dat bezwaarlijk zal kunnen bewezen worden dat Rusland dit zooveel meer verdient dan andere groote mogendheden. Kleinere Staten wor den wel gedwongen, aau elk tractaat althans zoolang trouw te blijven als het belang der machtigen mede brengt. Inderdaad kan echter op verdragen en trak taten voor de toekomst niet te veel vertrouwd wcrdeD. Zij zijn niet bestemd om voor altijd te binden en worden in den regel niet voor een bepaalden tijd aangegaan. Wij bedoelen hier natuurlijk niet handelstraklaten, ver dragen die op inkomende rechten scheepvaart en dergelijke zaken betrekking hebben waarmede dit wel het geval is en die daarenboven veelal opzeglaar zijn, maar de zuiver politieke traktaten, waarop lord Salis bury doelde. Die ze vergelijkt met burgerlijke over eenkomsten, met contracten tusschen particulieren, mis kent hun aard en doel. Zij zijn niets anders dan eene schikking een vergelijk waartoe men overgaat om bestaande moeilijkheden uit den weg te ruimen of ne telige en gevaarlijke verwikkelingen te voorkomen, zich tegen mogelijke gevaren zooveel doenlijk te waarborgen, ot wel waarbij, na het voeren van een oorlog, de onder liggende partij genoodzaakt is de vredesvoorwaarden van den overwinnaar aan te nementenzij beide partijen zooveel geleden hebben dat zij ten slotte in een voor geen van beide bijzonder begeerlijk verdrag berusten. Zij zijn een middel om zich uit moeilijke omstandigheden te redden, hebben alzoo eene tijdelijke waarde en tevens een tijdelijk nutdat echter ofschoon tijdelijk zeer groot kan zijn doeh zoodia de omstandigheden die het tractaat in het leven hebben geroepenaanmerkelijk gewijzigd zijn, verliest het zijne beteekenis en kan hij uie er te veel op vertrouwtjammerlijk bedrogen uit komen. Maar pleegt hij die het gesloten traktaat voor zich niet langer verbindend verklaart, zich er openlijk aan onttrektof handelt alsof het niet bestondgeen trouwbreuk? In vele gevallen stellig niet. Er kunnen zelfs gevallen zijn dat plicht en vaderlandsliefde niet veroorlooven anilers te handelen. Men denke slechts Steeds opnieuw moest Cadama helpenen vloekend en tandenknarsend deed deze het. De adiokaat was slim genoeg, om in te zien dat hij, op het punt de hoog ste troeven uit te spelen zijn „cliënt" het allerminst aan zijn lot kon overlaten, eu hij troostte zich, bij de betaling der sommen die bij den Moloch van het spel oflerde, met de gedachte aan de glanzende vergoeding, die hij spoedig daarvoor krijgen zou. Eindelijk had Cadama den student onder de spelers, die om eene der Trente-et quarante tafels stonden, ont dekt. Hackert stond daar met een bleekvermoeid gezichtwaarop zweetdroppels parelden en ging op merkzaam den gang van het epel na. Met de gelijk matigheid van eenen automaat wierp de bankhouder de kaarten op tafel. Zijn „perd" en „g&gne" klonk eentonig van zijne lippen en dan ontstond telken male eene lichte beweging in den kring van spelers dan klonken de goudstukken, die door de schopjes der croupiers bijeengeschraapt werdenen de banknoten knetterden tot plotseling de bankhouder op balt luiden toon riep „Ie jeu est tait." Hackert wierp de beide gouden honderdfrancstukken, die hij nog in de hand hield, op „rouge". Op hetzelfde oogenblik keerde zich de elegante heer, die dicht naast den Btudent stond glimlachend en hoofdschuddend om en zijn blik viel toevallig op den toekijkenden Cadama. Eene half verschrikte, half verheugde en nieuwsgie rige uitdrukking vloog over het sterk geblankette gezicht van den heer. „Excuseer", zeide hij schoof de voor hem staande personen op zijde en liep op den advokaat toe. „Eidrommels mijn beste Cadama, zijt gij het wer kelijk zeide hij op vertrouwelijken toon en lette schijn baar volstrekt niet op de onaangename verrassingdie zich op het gezicht van den advokaat vertoonde. „In dezen tempel der haitstocht vinden zelfs lang vergeten bekenden elkander weer en de herinneringen worden weer opgefrischtHet is waar zoolang is het nog niet geleden sedert wij elkander weerzagen. Her dat een staat somtijds tot het sluiten van een traktaat kan gebracht zijn door dwang van een machtiger rabuur of van tegen hem verbonden mogendheden. Men stelle zich voordat oorlogsgeweld tot de onderteekening dwong. Zou men dan meenen dat het slachtoffer van dwang en geweld ten eeuwigen dage verplicht zou zijn, zicb aan de harde voorwaarden van het tiaklaat te onderwerpen ook als hij de macht bezat om het juk zonder gevaar van zich af te werpen Neen zoolang er geen internationale rechtbank bestaat, waardoor men een gesloten verdrag op algemeen erkende gronden kan doen vernietigen, waarbij in geval van gepleegd onrecht, bedreiging of geweld de zwakkere Bteun kan vinden legen sterkerenen die rechtbank zal er vooreerst nog wel niet komen zoolang zal elke Btaat zelf moeten beoordeelen wat hij kan en mag doen zoolang zullen er omstandigheden kunnen zijn, waarin hij tot een oor- 'og zal moeten besluiten, verdragen zal moeien aangaan of zich aan een gesloten traktaat zal kunnen onttrekken. Maar heeft het werk van hen die zulke weinig ver trouwbare overeenkomsten sluiten, dan wel eenige waarde en verrichten zij, die er zich mee bezighouden, geen nutteloozen oF althans te duur betaalden arbeid? Die wellicht zoo zou willen spreken zal bij eenig na denken spoedig inzien, dat zijqp vragen niet billijk zijn. Hij, die een oorlog vooikomt, die eene geweldige botsing alwendtkan een werk verrichten, voor zijn volk en voor de menschheid van onberekenbare, soms zelfs van blijvende waarde, ook al verliest na eenige jaren het traklaat zelfs zijne beteekenis en kracht. Een oorlog is voor het tegenwoordige althans afgewend en dat zegt op zich zelf reeds veel. Daarenboven, als eenmaal de oor logsdrift betoomd isde hartstochten bedaren kalmte en overleg wedeikeeren en het onderling wantrouwen vermindert is het dan niet mogelijk, dat het geschil ten slotte blijkt ook zonder oorlog uit den weg geruimd te kunnen worden Geen oorlog kan op den duur volstrekt onvermijdelijk genoemd worden en la ere geslachten kunnen blijken in vrede te kunnen leven, in onderlinge verhoudingen waarvan een vroeger ge slacht meendedat zij eenmaal tot een oorlog moesien leiden. „Hechte bolwerken en poed verdedigde grenzen zijn noodig" zeide de Engelsche Minister „om te voorkomen dat de oorlogsstroom Indie binnendringt". Juist mits men die bolwerken en goed verdedigbare grenzen niet zoeke in een zoo zwak gegrondvesten staat met eene zoo woelige bevolking als Afghanistan. Ook het conservatieve bewind schijnt daarvan overtuigd en zoo vond Gladstone, als leider der oppositie, grond om te verklaren dat hij de politiek der Regeering in dit opzicht zou steunen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Het onderzoek in de afdeelingen van het wetsont- innert gij u nog het zal ongeveer een jaar geleden zijn in Rome Cadama wenkte ongerust met de hand. „Ik weet hetik weet het", antwoordde hij haastig, „het is volstrekt niet noodigdat gij mijn geheugen te hulp komt. Het schijnt u goed te gaan, m ij u waarde du Cat, tenminste naar uw uiterlijk te oordeelen. Wat doet gij tegenwoordigwanneer ik vragen mag De markies wees zwijgend met de hand op de speeltafel en dan met den vinger naar zijn voorhoofd. Cadama moest onwillekeurig glimlachen. „Ha zoo", zeide hij „gy zijt tot uw oud handwerk teruggekeerd het moet voordeelig zijn 1" „Men kan er van leven en bovendien is het een veiliger beroep dan de „agentuurzaken", die ik te Rome deed „En waardoor gij u eindelijk genoodzaakt zaagt, de eeuwige stad vaarwel te zeggen en naar den frauscheu grond terug te keeren", viel Cadama hem spottend in de reden. Deze spottende toon ergerde den avonturier zijne stem klonk een weinig scherp, toen hij antwoordde: „Zeer juistmijn waarde ik heb ook niet vergeten, dat ik, in den grond genomen, dit gedwongen vertrek van Rome sans adieu aan uwe goedheid te danken heb, en ik zou u daarvoor gaarne nog mijne erkentelijkheid betuigen." „Veroorloof mij dat ik van dien dank afstand doe. Gij zijt vroeger voor de diensten die gij mij bewezen hebtbetaald geworden en daarmede zijn wij quitte." „Pardon, niet geheel; gij hebt de voorwaarden van ons contract overtreden, door mij bij die prachtige diefstal- comedie niet alleen uwen juridiscben bijstand te ont trekken doch mij integendeel zoo diep in die vervloekte zaak te verwikkelen, dat mij niets anders overbleef, dan zoo snel mogelijk het hazenpad te kiezen. Wat gij met deze ik zou het „trouwbreuk" willen noemen voorhadt weet ik niet ik geloof echter bijna, dat gij door mijne verwijdering u zelf dekken wildet, want de zoo

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1