werp betreffende de verlegging van de uitmonding der rivier de Maas gaf aanleiding tot de volgende op merkingen. Vele leden vreesden overschrijding der geraamde kos ten sommige leden achtten het bij den min gunsti- gen toestand van 's rijks geldmiddelen minder raadzaam, tot zulk een kostbaar en omvangrijk werk over te gaan. Vele leden betoogden met het oog op de onvoldoende toelichting de wenschelijkbeid van een nader onderzoek van dit werk, voornamelijk wat betreft de belangen der uiterwaarden onder Baardwijk, Waalwijk, Besoyen en Capelleden invloed op den waterstand te Keizers- veer de gevolgen voor de Boven-Maas, de gemeenschap van Heusden met het Land van Altena de haven van Waalwijk enz. Nader onderzoek W8rd in den tegenwoordigen stand der zaak intusochen niet algemeen gewenscht te min der, daar het noord-oostelijk deel van Noordbrabant op de uitvoering van het werk hoogen prijs stelt, op grond van het vertrouwen in die streek, dat de rivierverbe tering de dikwijls terugkeerende waterrampen zon voor komen. Sommige leden gaven de voorkeur aan de in 1881 aaugenomen richting der nieuwe rivier in het onbedijkte gebied van het Oude Maasje andere vereenigden zich met het betoog ten gunste der gewijzigde richting. Bij de normaliseering van den Amer wenschten vele leden vooraf zekerheid te bezitten dat de waterspiegel te Keizersveer geen verhooging ondervindt. Ook te dien aanzien drong men op nader onderzoek aan. Van de verlegging verwachtte men geene afdoende verbetering voor de bevaarbaarheid der Maas boven Hedikhuizen en evenmin wilden eenige leden als onora- stootelijk aannemen dat de scheiding van Maas en Waal geene wijziging zou brengen in de normale breed ten der rivieren beneden Loevestein. Wat de uitwatering betreft, oordeelden verscheidene leden dat de waterlossing der polders op den Amer en de Donge door te verwachten verhoogden waterstand groote belemmering zou ondergaan. Daarom wenschten zij behoorlijke voorziening in de waterloozing der be trokken polders en landerijen. Ook waren verscheidene leden voor inwiliging van het verlangen tot verbinding van Heusden met het Land van Heusden en Altena door eene vaste brug terwijl andere leden betoogden dat de gemeenschap over de rivier het verkeer van Heusden zou verminderen. Bij het den 2 gehouden notarieel examen zijn voor het 3e gedeelte geslaagd: de heeren A. I). M. Post Uiterweer te DelftJ. A. van Alphen te Kralingen F. L. Booy te Purmerend B. Schutter te Groecloo; W. C. J. M. Stokvis te 's Hertogenbosch J. Dikkers te Almeloo E. M. A. Bruijn te Breda en H. J. van Nouhuijs Jr. te Leiden. Bij kon. besluit van den 7 i3 aan A. de Koo op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoofdopzichter bij 's rijks krankzinnigengesticht te Medembiik. In den nacht van den 7 op den 8 ontstond in de Gasstraat te Breda brand bij den werkman P. Jans sen die spoedig gebluscht werd al liet hij zich in den aanvang ernstig aanzien. Genoemde werkman is in hechtenis genomen, verdacht van moedwillig den brand te hebben gesticht. Do gemeenteraad van Haarlem heeft den 8 den heer J. Moerbeek aldaar, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als hoofd eener openb. school ouder dankbetuiging voor de langdurige aan de gemeente bewezen diensten. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 8 het getal leden der plaatselijke commissie vau toezicht op het lager onderwijs van 40 op 50 gebracht en ceno som van ten hoogste f 15000 ter beschikking van burg. en wetb. gesteld, om maatregelen te nemen voor het onverhoopt gevaldat de cholera aldaar mocht uitbreken. Onder die maatregelen zal ook behooren bet maken van ééno of meer, ook in gewone omstan digheden dienstdoende inrichtingen tot het ontsmetten met verbrandingsovens van besmette goederen. De heer Mr. G. A. van Hamel is afgetreden als bestuurslid en voorzitter van de kiesvereeniging Bur- fijngesponnen intrige was bijna verkeerd uitgeloopen." Cadama wilde een tamelijk heftig antwoord geveD toen Hackert op hen toetrad. „Drommels Cadama gij ook hier Ha en gij kent den markies doch dat is ook eigenlijk niet te verwon deren want du Cat schijnt met iedereen bekend te zijn Ik maak u overigens mijn complimentwaarde markies uw speelsysteem werpt goede vruchten af. Ik heb zooeven mijn laatste honderdfrancstuk geofferd en ben doodarm. Wanneer al uwe cliënten met uw sys teem hetzelfde geluk hebbendan zal do bank spoedig rijk worden." „Voor eenen hartstochtelijken en onverstandigen speler gelden mijne systemen natuurlijk niet", gaf du Cat ten antwoord en sloeg met den vinger een stofje van zijne donkerkleurige jacquet. „Gij weet zeer goed, dat koelbloedigheid een eerste vereischte is voor het geluk in het spelen die koelbloedigheid ontbrak u vandaag geheel. Mijne regels voor het spel hebben u reeds aardige winsten afgeworpenhet is niet zeer dankbaar van unu er door uwe eigen schuld een ommekeer in de kansen plaats beeft, die te verwerpen. Wanneer ik u raden magspeel dan vandaag niet meer gij zijt opgewonden en zuit nog meer verliezen 1" „Hobo, dat zou ik wel eens willen zien P" blufte Hackert. „Ik ben een Duitseher, mijn beste markies, en wij Germanenverstonden reeds voor eeuwen de kunstom onze zenuwen in bedwang te houden. Ik geef toedat ik een beetje driftig werdtoen k8er op keer „rouge" verloor tienmaal achtereen maar nu ben ik weer volkomen kalm. Ik hoop dat vriend Cadama nieuwen geldvoorraad medebrengt, en dan kan opnieuw tegen den erfvijand „Hazard" slag geleverd worden." De student wendde zich tot Cadama. „Ik heb drieduizend francs noodig", zeide bij kortaf. „Steeds tot uwen dienst", antwoordde de aange sprokene en glimlachte op zijne eigenaardige manier. gerplicht te Amsterdamomdat hij die betrekking onvereenigbaar acht met die van voorzitter der Liberale Unie; de heer mr. R. van de Werk, oud lid der 2e Ka mer raadsheer in het gerechtshof aldaar, is den 9 in zijne plaats benoemd. Den 9 is het bouwen van drie heerenbuizen, een kantoor en fabrieksgebouwaan de Midden- en Kerk- laan te Amsterdam, met de levering van alle materialen en arbeidsloonen aanbesteed aan den heer J. H. E. Stokmans voor f 59000. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 9 met 19 tegen 12 stemmen besloten zich niet te vereenigen mee het voorstel van burgemeester en wet houders om aan de Eerste Kamer de verwerping te vagen van het bij haar aanhangige wetsontwerp tot beperking der uitseering van 4/5 der rijks personeele belasting aan de gemeenten (ot een vast bedrag. Den 9 is de heer mr. O. F. Greven commies ter provinciale griffie van Overyse! benoemd tot grif fier der Staten van Overijsei met 23 van de 45 uit gebrachte stemmen. De gemeenteraad van Leiden heeft den 9 met 13 tegen 3 stemmen aangenomen het voorstel van com missarissen der stads bank van leening, om bij wijze van proef twee hulpkantoren op te richten. Den 9 beeft de gemeenteraad van Leiden zich vereenigd met het voorstel van burg. en weth. om de schutting, om de Ruïne geplaatst met de academische feosten, te behouden en haar te dien einde van de aannemers der inrichting van het feesttenein over te nemen voor f 410, en wel met het oog op het plan omtrent den aanleg van dat terrein tot een park waartoe het omheind moet worden. Den 9 is te Geertruidenberg des namiddags te 2 uur, de leerlooierij van den heerYerbunt, die tegen brandschade verzekerd w«sgeheel afgebrand. Het woonhuis bekwam veel schade. Den 9 stonden voor de arr. rechtbank te Haar lem terecht de sedert ruim 2 maanden geschorste directeur van de gevangenis J. B. V. aldaar en de gevangenbewaarder J. G, de H., beklaagd van door verregaande nalatigheid in de waarneming hunner be trekking eu niet-naleving der reglementen, de ontvluch ting van deu gevangene G Visser in den nacht van den 8 op den 9 Maart jl. te hebben mogelijk gemaakt, zijnde die persoon sedert nog niet in de gevangenis teruggebracht. Het O. M. eischte tegen den eer sten beklaagde 3 maanden, tegen den tweeden 1 maand celstraf. Uitspraak den 14. Verder hebben voor die rechtbank terecht gestaan A.deM. tuinder, wonende in het Heemskerkerduin, die, van 14 Maart tot 1 April j.l. G. Visser, die, zooals hij wistwegens frauduleus bankroet in de ge vangenis te Haarlem in vcorloopig arrest werd gehou den heeft verborgen in zijne woningen vervolgens naar Abkoude gebracht, vanwaar bij nog niet is teruggekeerd. B. S.bloemkweeker te Beverwijk be klaagd vau voor Visser, zijn zwager, terwijl deze wegens frauduleus bankroet in de gevangenis te Haarlem in preventieve hechtenis werd gehouden drie sleutels en twee vijltjes te hebben laten maken uaar toege zonden teekoniugen en bern die te hebben doen toe komen door welke hulpmiddelen Visser uit de gevan genis is ontvlucht. Het O. M. eischle tegen ieder 45 dagen celstraf, mr Ph. A. Haas advocaat te Amsterdam vroeg vrijspraak voor laatstgenoemden be klaagde. Uitspraak den 14. Den 9 is te Rotterdam na afloop der oefening van de dienstdoende schutterij een officier, tegen wien men het reeds lang gemunt heeftomdat hij naar de meening van het publiek een te boogen toon tegenover de schutters aanslaat, in botsing gekomen met een schut ter, die hem met opzet tegen het lijf liep. Hij verdedigde zich hiertegen door dien schutter een duw te geven, waar uit een gevecht onstond waarbij de burgerij partij trok voor den schutter. De officier werd door de politie ontzet en in het politiebureau in de Pauwensteeg in veiligheid gebracht. Daarop ontstond voor het politie bureau zulk een oploop dat de politie eindelijk ge noodzaakt was, met de blanke sabel er op los te trekken en de hulp der mariniers in te roepen, daar men met „Het zou mij echter aangenaam zijn wanneer ik u die som onder vier oogen kon ter hand stellen.'* „Alzoo zijn mijne twee oogen te veel", riep de mar kies vroolijk. „Geneert u om mij nietik ga naar de speeltafel terug Cadama en de student begaven zich naar het balkon, dat zich aan de zuidzijde van het salon bevindt. „Eerst eene cigarette", riep Hackert en stak er een aan „dat is een vervelend gebruikdat men in de speelzalen de opgewondenheid die zich natuurlijk van iedereen meester maaktniet door het genot eener sigaar mag tegengaan Nu wat is er Cadama ik ben geheel oorje kunt hier ongestoord spreken. Slechts één ding zou ik je willen verzoeken geene strafpredikaties of zedelessen, d i e kan ik niet verdragen „Zij zijn ook b(j u nutteloos", antwoordde de advokaat bedaard„dat heb ik reeds lang ingezien. Hetgeen ik u te zeggen hebis slechts eene zeer nuchtere opmerkinguw krediet bij mij is ten einde gij krijgt nog duizend francsgeen centime meeren van dit geld moet gij gedurende de volgende acht weken leven, doet gij dit niet, dan stelt ge u bloot aan het gevaar, te moeten bedelen." Hackert had eerst met eenen glimlach den advokaat aangezien; toen hij echter zag, dat diens trekken groo- ten ernst uitdrukten werd ook zijn zorgeloos gezicht minder vroolijk. „Gij spot, Cadama," zeide hij verschrikt„of zijn de procenten, die ik u geef, niet hoog genoeg?" „Die gij mij geeft?" lachte de aangesprokene iro nisch; „gij verspreekt u zeker, mijn waarde Ik heb voor honderddertig duizend mark wissels van u in mijn bezit, die echter in den handel niet zooveel Pfennige waard zijn!" „Nu nog, dat is mogelijk", zeide Hackert haastig, „binnen weinige weken zal dat echter anders zijn Gij weet immers zelf het best hoe groot het vermogen is dat mij zal toevallen en ben ik dan niet verplicht steeneu en vuil begon te werpen. Deze dreven toen de menigte uiteen en zetten de aangrenzende straten af. In den laatsten tijd waren reeds herhaaldelijk na afloop der schutterij-oefeningen ongeregeldheden ontstaan. De burgemeester van Rotterdam heeft doen af kondigen, dst alle samenscholingen van meer dan 5 personen op den openbaren weg binnen de gemeente verboden zijn. De heer mr. H. J. Smidtgouverneur van Suri name is den 11 daarheen vertrokken. Te Hoorn zal het op de kaasmarkt werkzame personeel uitgebreid worden om de markt vroeger te doen afloopen. Te Medembiik, waar voor eenige maanden op 650 jaarwedde zich geen enkele sollicitant als onder wijzer aanmeldde meldden zich thans op f 600 jaar wedde binnen 5 dagen 21 sollicitanten aan. De minister van binnenl zaken heeft ter algemeene kennis gebrachtdat het rijksmuseum te Amsterdam, te beginnen met den 14eiken dag uitgezonderd den Maandag kosteloos voor het publiek geopend zal zijn van 1 Mei tot 1 September van des voormiddags 10 tot des namiddags 5 uren en van 1 Sept. tot 1 Mei van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uron. Op zon- en feestdagen niet vóór 12% uur des namiddags. De heer J. W. Mulder plaatsvervangend sta tionchef op de lijn Haarlem-Zandvoort, is benoemd tot stationchef der Geldersch-Overijselsche stoomtram maat schappij te Deventer. Het departement Noord-Holland der Vereeniging van leeraren bij het middelbaar onderwijs heeft in zijne laatste vergadering inet algemeene stemmen op ééae na, als zijn oordeel uitgesproken, dat de overgangsexamens aan de hoogere burgerscholen onvoorwaardelijk afgeschaft moeten worden. Prof. L. de Hartog is benoemd tot rector magni ficus voor het studiejaar 1885/6 aan de Universiteit te Amsterdam. De heer L. W. Bilderdijk eenig overgebleven zoon van mr. W. Bilderdijk, heeft voor de uitnoodiging van den Kunstenaarskring te Haarlem om de plechtig heid der onthulling van den reeds vroeger gemelden gedenksteen te Haarlem bij te wonen, bedankt, hoofd zakelijk om redenen van gezondheid. De departementen Bergen en Hoogwoud der maatschappij tot Nut van 't Algemeen hebben besloten te stemmen tegen het voorstel Nijmegen in zake de bewaarschool te Utrecht het departement Hoorn zal voor stemmen. Het vee, dat uit Nederland naar de tentoonstel ling te Antwerpen verzonden is bestond uit de vol gende dieren 1 stier van den heer C. Kamer te Haarlemmermeer. de etiereradministratie te Abbekerk. den heer J. Blokker te Wijde worm ar. H. Bakels Beemster. J. Wortel J. Bakker Wieringerwaard. J. v. d. Lee Baambrugge. (eugelsch ras, ongehoornd), vau den heer G. H- Kuiper te Roon. 2 koeien van den heer P. Ellerbroek te Hoorn. 1 koe D. Munnikhuis te Purmerend. 1 met kalf (engelsch ras, ougehoornd), van den heer G. H. Kuiper te Roon. 2 vaarzen van den heer D. Bauduin, te Halfweg, Hout- rakpolder. 1 koe van den heer J. Wortel te Beemster. 1 stier A. Zijp te Abbekerk. De inzendingen zouden talrijker geweest zijn, zoo niet in de omstreken van Antwerpen de besmettelijke long ziekte heerschte, waardoor het vee niet mag worden terug gevoerd. De minister van binnenl. zaken heeft afwijzend beschikt op de verzoeken tot wederinvoer dei' fokdioren. Op verzoek nemen wij uit het Dagblad van 's Gra venhage 27 Juni, het volgende over: De eerste aflevering van den nieuwen (elfden) jaar gang van 't geïllustreerd tijdschrift voor de jeugd „Voor 't Jonge Volkje", is verschenen. Zij bevat waarlijk boeiende bijdragen. Redactie en uitgever hebben gewedijverd om in deze eerste bladen van een nieuw u op vertoon dier wissels tot den laatsten penning te betalen „Dat zijt gij zeker. Wat zoudt gij echter zeggen wanneer het plotseling bleek dat al onze berekeningen en plannen op niets uitliepen omdat zij op valsche gronden berustten? En wat, wanneer ik gehoord had, dat Luciahetgeen ons tot nu toe niet bekend wasdoor den overleden kapitein in alle vormen ge adopteerd geworden was Hackert werd doodsbleek hij leunde tegen het ver gulde hek van het baleon en staarde Cadama aan alsof hij een geest voor zich zag. „Zijn dat slechts vermoedens, of bij den hemel, Cadama, schertst gij of spreekt gij ernst De student had eensklaps met een woedend gebaar den arm van den advokaat gegrepen en omklemde dien met kracht. „Bedaard bedaard, baron", zeide Cadama, zich los makende „de markies heeft gelijk gij zijt zeer opge wonden 1 Wanneer ik in ernst gesproken had, dan zou ik u zeker geen duizend francs meer hebben aan geboden zooals ik zooeven deed geheel scherts is het echter niet. Een feit is het dat wij aan een groot gevaar ontkomen zijn en dat ons de erfenis bijna voor den neus zou zijn voorbijgegaan. Bijnazeg ik want ik heb het nog bijtijds kunnen verhinderen." Hackert herademde weer. „Dus is het toch slechts scherts van u dat gij mij een nieuw voorschot wilt weigeren vroeg hij. „Volstrekt niet. Door uwe ongeloofeiijke verkwisting zijn ook mijne middelen tot een minimum gesmolten en ik kan u niet meer geven dan de zooeven ge noemde som. Ge kunt echter zelfs in Nizza daarvan zeer goed twee maanden leven wanneer gij uwe uit gaven een weinig bekrimptin hoogstens acht weken zullen wij ons doel bereikt hebben." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2