No. 82*. Zeven en tachtigste Jaargang 1885. ZONDAG 12 JUJI. ©tticieel Ocbeelte. fêttitettlAtib. fiiutoenlanb. PRQVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. ALKIHAARSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR noodigen de ingezetenen dringend uitde gotenriolen en zijlen in deze gemeente, tot het schoonhouden waarvan zij volgens de bestaande voorschriften verplicht zijn, behoorlijk schoon te maken, zullende in den loop der volgende weel door de gemeente-politie daarover schouw worden gehouden. Zij brengen tevens in her innering, dat zij, die geen drinkwater of geen bruikbaar drink water hebbengoed drinkwater kunnen halen uit de gemeente- pompen op den Achterweg, de Gedempte Nieuwesloot, nabij het Hof, op het plein achter de Groote kerk en de binnen plaats van het Stadhuis. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. BRUINVIS DE LANGE, Weth., 1. B. Alkmaar He Secretaris, 9 Juli 1885. NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR noodigen de ingezetenen uitdoor het uitsteken der vlaegen van hunne woningen op 13 J uli, 's middags 12 uren, en verder op 14, 15 en 16 Juli e.k., van hunne ingenomenheid met de 108e algemeene vergadering en het congres der Neder- landsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid, op die dagen alhier te houden, te doen blijken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar A. MACLAINE PONT. 11 Juli 1885. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR maakt bekenddat voor hemdie zijn eigendomsrecht daarop vol doende kan bewijzen, ter gemeente-secretarie beschikbaar is de som van f 14, zijnde, na aftrek van 19 dagen voeding, ad t 1 per dag en van zegel- en registratierechtten bedrage van f 2 de opbrengst van een op 4 dezer in het openbaar verkocht paard, dat op 20 Juni te voren onbeheerd in het land van J. RENS was aangetroffen. Alkmaar De Burgemeester voornoemd, 11 JufilSSS.A. MACLAINE PONT. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomeneen koperen bus van een kin derwagen; een zilveren tornmesjeeen stalen knipbeursje met eenig geld; een sigarenkokerwaarin een lombardbriefje; eene kinderportemonnaie inhoudende vijf centeen rood tluweelen portemonnaie; eene bus van een wagen; een zilveren vingerhoed; een gekleurde kinderkraag of manteltje; een pakkist; een hon denhalsband met penningwaarop drie letters. BELGIE. De minister van buitenl. zaken beeft den 6 een groot feestmaal gegeven ter eere van zijnen nederlandschen ambtgenoot die een bezoek aan Brus sel brachtna de tentoonstelling te Antwerpen te hebben bezocht. De Kamer verwierp den 10 het wetsontwerp waarbij een invoerrecht op zaden granen en vee werd voorgesteld. Minister Beernaert heeft een ont werp van kieshetvorming ingediend dat de grond slagen van het tegenwoordige kiesstelsel onveranderd laat en zich alleen bepaalt tot eene regeling der wet geving in verkiezingsgeschillen. ENGELAND. Uit de door de regeering openbaar gemaakte briefwisseling over het terugtrekken der en- gelsche troepen uit Dongola blijkt, aat generaal Wol- seley in een den 27 Juni aaD den heer Smith verzonden telegram zich sterk verklaard heeft voor eene wederbe zetting dier provincie en voor een najaarsveldtocht tegen den valschen profeet in Khartoem hij merkte daarbij ter loops aan dat de engelschen Egypte niet dan na verloop van eenige jaren zouden kunnen verlaten. De bevelhebber der engelsche troepen in Dongolaover de zaak ondervraagd gaf als zijne meening te kennen, dat eene wederbezetting onmogelijk was zonder eenen nieuwen veldtocht, waarop de heer Smith den 2 seinde, dat in het besluit tot terugtrekking der troepen volharü werd. Hoogerhuis- Het wetsontwerp tot aanstelling van een afzonderlijken minister van Schotland is den 9 bij tweede lezing goedgekeurd. De heer Rothschild nam zitting. Lagerhuis. De heer Bourke zeide den 9, dat het niet in de bedoeling der regeering lag om uit Northbrook's berichten over Egypte verdere bijzonder heden mede te deelen. De stukken betreffende de bij eenkomst voor het Suez-kanaal werden voor de over legging aan het Huis in gereedheid gebracht. Het Huis zou in de gelegenheid worden gesteld om over de geldelijke overeenkomst zijn oordeel uit te spreken vóórdat verdere stappen worden gedaan. Over de tekst dier overeenkomst was men het nog niet eens. Hij verklaarde verder, dat hij het in 't belang van den staatsdienst niet wenschelijk achtte bij den tegenwoor- digen stand der onderhandelingen met j Rusland de briefwisseling met den heer Peter Lumsden openbaar te maken. Minister Hicks Beach deelde mede dat besloten is tot de benoeming eener commissie, om de kwijning te onderzoeken, waarin de handel verkeert. Wat destaats- begrooting betreft, verklaarde hij j voornemens te zijn, verschillende voorstellen van zijn voorganger te behou den. De regeering zou geene nieuwe belastingen voor stellen. Van het kredietten bedrage van/1132.000.000, was reeds f 118,200.000 uitgegevenhij betreurde dat de uitgaven der admiraliteitmet het krediet in verband staande, reeds op 5 Juni met; f 6.000.000 de raming overtroffen. Het geheele tekort over het vorige en dit dienstjaar bedroeg f 46.440.000 en zal door schatkistbons gedekt worden. Hij had afgezien van Childer's plan, om het a'koholgehalte van wijnen van 26 op 30 graden te verhoogen. Hij kwam op tegen het vermoeden als zou met het onderzoek naar den kwijnenden handelstoestand een terugkeer tot bescher mende rechten bedoeld worden. Het begrootmgs voor stel werd daarop bij eerste lezing aangenomen. Aan het slot der zitting werd bij tweede lezing het voorstel aangenomen om jonge meisjes tegen het ver lokken tot een onzedelijken levenswandel te besehermen en het ontwerp betreffende het instellen van een austra- lischen bond. Den 10 verklaarde minister Hicks Beach dat de regeering zelve een wetsontwerp zou indienen tot op heffing van de ontzegging van kiesrecht aan hen die geneeskundige verzorging kosteloos ontvangen. FRANKRIJK. Den 6 heeft de gemeenteraad te Parijs, na kennisneming van een adres van het „Verbond voor het algemeen belang", waarbij aangedrongen werd op een onderzoek naar aanleiding van geruchten vol gens welke eene vergunning tot het leggen van houten bestratingen verkregen was door middel van groote geldsommen bij wijze van gift aan verschillende raads leden verstrekt met algemeene stemmen eene motie aangenomen houdende opdracht aan het bureau om een onderzoek te doen en zoo spoedig mogelijk den raad de uitkomst daarvan mede te deelen. Den 6 heeft dr. Brouardel van zijne bevindingen omtrent dr. ï'errans inëntingen tegen de cholera in de Academie voor Geneeskunde te Parijs verslag uitgebracht. Hij verklaardedat die geneesheer niet te bewegen was geweest om zijne wijze van behandeling bekend te maken de geringste hoeveelheid stof ten onderzoek af te staan of de door den heer Pasteur tot bet vinden der waarheid in deze zaak noodig geachte inlichtingen te verstrekken. Het was alles zijn eigendom, beweerde hij en hij verlangde er de voordeelen van te genieten, te meer omdat zijne regeering, in plaats van hem, ge lijk de duitsche regeering dr. Koch gedaan had met geld en eerbewijzen te overladen te zijnen aanzien alleen on verschilligheid en achterdocht aan den dag bad gelegd. Voor zoover hij onder deze omstandigheden bad kunnen nagaan stond het vastdat de gedane inëntingen on schadelijk waren. Wat hare werking betrof, waren de statistie'ke opgaven uiet ongunstig. Maar het was voor het minst twijfelachtig, of' daarop staat te maken viel, en ten bewijze daarvan voerde hij de reeds door een ander vermelde omstandigheid aan dat de officiële bevolkings cijfers der steden voor de belasting opzettelijk be neden de werkelijkheid worden gehouden. Uit vrees voor afsluiting werden de choleragevallen mede onjuist opgegeven. Men scheen dus te kunnen zeggen dat onder de ingeënten de choleragevallen minder veelvul dig waren maar ook tweemaal ingeënten waren soms aangetast en bezweken. Bovendien moest niet vergeten worden dat de ingeënten meest tot de gegoeden be hoorden onder wie toch de gevallen minder talrijk waren. Hij eindigde met aan te dringen op „eerlijk heid in de volle beteekenis des woords" bij geleerden en geneesheeren westen van Kansas ontsteltenis heerschte. Eenige dui zenden kolonisten hadden hunne haardsteden verlaten en vluchtten naar de steden uit vrees voor een aan val der Indianen. De gouverneur verzocht aan do regeeringonmiddelijk maatregelen te nemen tot be scherming der kolonisten. CHINA. Generaal de Conrcy deelt mede, dat hij de notabelen en kooplieden verzocht heeft, in Hué terug te keeren en zich te stellen onder de bescherming der fran- sche republiek. Den oproerlingen heeft hij 10 dagen bedenktijd toegestaanom zich te onderwerpen en en aan het Annamitisehe leger 21 dagen. GRIEKENLAND. Minister Delyannis heeft den 9 in de Kamer zijne rede over deu toestand der geld middelen voortgezet. Over de 3 laatste jaren bestond een tekort van 19% miljoen gulden, waarvan 5% miijoen over 1885. Op de begrooting van 1886 zal het evenwicht hersteld zijn. Hij diende verschillende voorstellen in tot wijziging van het belastingstelsel en het verleenen van volmacht aan de ministers om alle monopoliën af te schaffen. Deze rede maakte grooten indruk. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De oudste generaal van het oosteurijksch-hongaarsche leger, hertog Alexan der van Wurtemberg, is op 81jarigen leeftijd overleden. SPANJE. Den 8 kwamen in het rijk 1450 nieuwe choleragevallen en 717 sterfgevallen voor, als: 5 geval len en 4 met doodelijkeu afloop te Madrid 50 en 69 te Aranjuez 138 en 67 in de provincie Alicante 151 en 55 te Murcia; 822 en 411 in Valencia; 128 en 36 in Saragossa24 en 17 te Carthagena 114 en 50 in Castitlon 11 en 2 te Cuenza en 7 en 5 teTruel. Den 20 was het aantal cholera gevallen 1342 waarvan met doodelyken afloop 611o. a. een te Madrid, 380 in de provincie Valencia en 89 te Murcia. Het toenemen der cholera epidemie wordt toege schreven aan het gebrek aan geneeskundige hulp ver plegers en geld. ZUIU-AFRIKA. Den 8 Juni heeft generaal Joubert den eed afgelegd als commandant-generaal waartoe hij door het volk weder met groote meerderheid herkozen was. Na den afloop der eedsaflegging werd hij met daverende juichkreten 21 saluut-schoten enz. door het publiek ontvangen, MEXIKO. Er is eene beweging ontstaan om de noordelijke provinciën bij de Vereenigde Staten te doen inlijven j1 waarover groote strijd bestaat. De regeering schijnt zich op die wijze uit geldelijke moeielijkbeden te willen redden. ZUID AMERIKA. Volgens bericht uit Lima Peru's hoofdstad, zijn de vijandelijkheden in Peru hervat. De geheele legermacht van Caceres had bij Jauja de regee- ringstroepen aangevallen. Het gevecht duurde 5 uren en^aan beide zijden werden zware verliezen geleden. Daarna was weder een wapenstilstand gesloten. VEREENIGDE STATEN. De gouverneur van Kan sas heeft ter kennis van den minister van oorlog gebracht, dat in een twaalftal graafschappen ten zuid- Zitting van den 9. Achtereenvolgend werd rapport uitgebracht Bij monde van den heer Coninek Westenberg ten aanzien van1». de ontwerp-begrooting der kosten van het provinciaal bestuur voor zooveel het Rijks-bestuur is voor 18862°. het voorstel tot betaling van het slot van het subsidie voor de verbetering der haven te Volendam uit de onvoorziene uitgaven der provinciale begrooting voor 1885 3°. het voorstel betreffende de bijdragen van het Rijk en de provincie voor de ver. pleging van behoeftige krankzinnigen in het gesticht Meerenberg. Het Rijk vermindert zijne bijdrage van 45 tot 40 per jaar voor iederen lijder en Gede puteerde Staten stellen voorde provinciale bijdrage van 45 te brengen op f 50. Een op dit rapport door den heer J. Prins voorge steld amendementstrekkende om zich ter zake van de vermindering der rijks-bijdrage bij adres tot de re geering te wenden werd dadelijk in behandeling ge nomen en verworpen met 32 tegen 23 stemmen, 4°. het voorstel tot het verleenen eener toelage aan de weduwe van den provincialen archivaris5°. de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1886 6°. het voorstel tot heffing van opcenten. Bij monde van den heer Backerbij afwezigheid van den rapporteur den heer Röellomtrenta. de rekening over 1884 en b. de begrooting van het gesticht Meerenberg voor 1886 c. de voordrachten tot aankoop voor rekening der provincie van de hofstede „Bloemen- daals begin", en lot toevoeging aan het gesticht Mee renberg van een gebouw voor de verpleging van chro nische lijders. Bij monde van den heer Heemskerk omtrent de voordrachten van Gedeputeerde Staten betreffende de aanstelling van een provincialen archivaris en tot het verleenen van provinciaal subsidie aan verschillende instellingen. Bij monde van den heer van Leeuwen omtrent de voordracht van Gedeputeerde Staten tot bestendiging van het subsidie ten behoeve der wegen en vaarten tusscben de zes Noordhollandsche steden en de verschil lende voorstellen tot wijziging van polderreglementen enz. Tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten werd benoemd de heer mr. J. F. T. van Valkenburg met 54 van de 55 uitgebrachte stemmen. De volgende bijeenkomst werd bepaald op den 10. In die zitting ia de rekening van enkele provinciale inkomsten en uitgaven over 1883 vastgesteld en de ontwerp-begrooting der kosten van het provinciaal be stuur, voor zooveel het rijksbestuur isvoor 1886 goedgekeurd. Het slot van het subsidie voor de verbetering der haven te Volendam zal overeenkomstig het voorstel worden voldaan. In de vermindering der rijks bijdrage in de verple- gingskosten van eiken behoeftigen krankzinnige in Meerenberg van f 45 tot f 40 en de verhooging der provinciale bijdrage in die kosten van f 45 tot f 50 per hoofd en per jaar wordt berust. Met 58 tegen 8 stemmen wordt aan de weduwe van den onlangs overleden provincialen archivaris dr. P. Scheltema voor 5 jaren eene toelage verleend van f 500 's jaars. Vastgesteld werden de rekening van het gesticht Meerenberg over 1884 en de begrooting van dat ge sticht voor 1886. Tot den aankoop der hofstede „Bloemendaals begin", onmiddellijk grenzende aan dat gesticht, groot 11.74.17M voor rekening der provincie voor f 49000, buiten de kosten, werd besloten, met op dracht aan Gedeputeerde Staten om in de najaarsver gadering een voorstel te doen tot aanwijzing der middelenwaaruit de koopsom en de kosten zullen worden voldaan. Machtiging is verleend tot de aanstelling van een provincialen archivariswanneer niet tot de aanstelling van een rijks archivaris wordt overgegaan. Met 61 tegen 6 stemmen is op nieuw voor 5 jaren 1000 subsidie per jaar verleend aan de kweekschool yoor onderwijzeressen te Haarlem en met 43 tegen 23 stemmen voor 3 jaar f 1000 subsidie per jaar voor een conservatorium te Amsterdam. Aan de zeevaartkundige school in het zeemanshuis te Amsterdam is over 1885 f 800 subsidie toegekend en aan de ambaehts-teekenschool aldaar voor 3 jaar 2000 per jaar. Op de aanvrage om subsidie voor eene vakschool voor zuivelbereiding is afwijzend beschikt. Yoor de uitgave van het jaarboekje voor Noordholland werd ƒ200 toegestaan en opnieuw voor 5 jaren 12000 bijdrage per jaar in het onderhoud der wegen en vaar ten tusschen de zes Noordhollandsche steden.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 5