No. 83. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. WOENSDAG 15 JULI. ONZICHTBARE HANDEN. Prijs der gewone Advertentiën ©ÖUiêel (ÖebeelU. j3nit«nlanb. )5ian«ttlattb. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. ALKMAARSCHE COUR ANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat op heden bij hen aanvraag is gedaan door JAN ELDERT BEST, landbouwer, wonende te Koedijk, tot voortzetting van den kleinhandel in gedistilleerd, in het perceel, genaamd T i v o 1 i, gelegen aan den Helderschen straatweg, wijk E, No. 354, waarin vroeger dat beroep is uitge oefend door nu wijlen PETRUS HENDRIKUS KORLVINKE. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 14 Juli 1885. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. Te Brussel zijn drie anarchisten twee franschea en een rnssisehe nihilist, gevangen genomen, terwijl een tweede rus ontsnapt is. In hunne in beslag genomen papieren schijnen bijzonderheden gevonden te zijn, betrekking hebbende op eene samenzweering tegen den Keizer van Rusland. ENGELAND. Den 11 is de heer Atkinson con servatief, met 4028 stemmen gekozen tot lid van het Lagerhuis, in plaats van den heer Winn tot pair verheven. De liberale kandidaat bekwam 2872 stemmen Generaal Wolseley is den 13 des namiddags met zijn stat' te Londen aangekomen en door de menigte luide toegejuicht. FRANKRIJK. Den 9 was het 50 jaar geleden dat besloten werd tot den aanleg van den eersten spoorweg en wel van Parijs naar St. Germain. Thans bestaan er 31000 mijlen spoorweg, waarmede jaar lijks 180 miljoen personen vervoerd worden terwijl 223000 personen in dienst der verschillende maatschap pijen zijn. De staat geniet uit de spoorwegen een in komen van 41.000.000. Den 10 is te Parijs het handelsverdrag metdeZuid- Afrikaansche republiek onderteekend. De kosten der begrafenis van Victor Hugowaar voor voorloopig f 10000 werd toegestaan hebben on geveer f 50000 bedragen. De begrotingscommissie heeft de aanvrage der regeering, om in dat tekort te voorzienreeds goedgekeurd. In de vorige week is in de voorstad van Parijs Saint-Ouen de pianofabriek van den heer Bord af'ge- braad. Door eene vertraging in de aankomst der stoomspuiten geraakte het aan de fabriek grenzende kerkhof in brand en werd belangrijke schade toege bracht aan de versierselen der graven. Meer dan 100 werklieden zijn door deze ramp zonder werk. In het manifest van de republikeinsche partijgroepen van de Kamer en den Senaat (uitgezonderd de uiterste linkerzijde) worden aanbevolen vermindering van de krijgsdienst voor zoover met de eischen der landsver dediging strookten hervormingen op economisch ge biedmet name belasting-herziening en het herstel van 69) Hackert lachte bitter. „Hetzelfde hebt gij echt weken geleden reeds gezegd, ik geloof u niet meer. Ik ben niet in staatmet vijfhonderd francs in de maand rond te komen ik kan niet als een arme duivel leven en heb er ook volstrekt geen lust in. Wanneer gij zelf niet meer hebtwees dan zoo goed n op andere wijze geld te verschaffen u staan daartoe honderd wegen open, mij geen enkele „Gij hebt spoedig weer moed gekregen na den heil- zamen schrik van zooeven. Gij begint reeds weder te bevelenGij verstaat die kunst als een majoor zoodat ik het werkelijk zou kunnen betreuren dat gij u aan uw roemrijk leger hebt onttrokken. Ik moet echterondanks uwen bevelenden toonbij mijn vorig besluit blijven ik kan er niets aan veranderen." „En ik ben het moededoor u aan het lijntje te worden gehouden", riep de student woedend en slin gerde zijne uitgebrande sigarette over de balustrade zonder zich om de menschenmenigte te bekommeren die beneden op en neer wandelde. „Wilt gij mij in den steek latengoeddan doe ik hetzelfde en geef mijne zaak in handen van mijnen advokaat in Berlijn die mij waarschijnlijk bereidwilliger zal helpen dan gij 1" Cadama schrob. De student had het juiste woord getroffen. Hij moest toegevenhij mocht het niet tot het uiterste laten komen dat zag hij duidelijk in. Mis lukte de slag dien hij slaan wilde, dan bleef hem niets anders overdan de belangen van Hackert in waarheid te behartigen de winstdie hij dan maaktewas toch altijd nog groot genoeg. Cadama draaide nu hanaig bij; het gevaarlijke document, dat al zijn plannen had kunnen omverwerpenwas zoo meende hij ten minste in zijne handen. Hij kon dus rustig het een degelijk evenwicht der begrooting. Van het vraag stuk der scheiding van Kerk en Staat wordt gezegd dat, zoo onder de republikeinsche partij op dit punt verschil van gevoelen bestaat men het echter over de staatkunde eens kan zijn die do gewetensvrijheid eer biedigen maar vastberaden het clericalisme bestrijden moetdat onder het masker der godsdienst slechts de aaneensluiting beoogt van alle aan de republiek vijan dige partijen. Het manifest wil ten aanzien van het buitenland geene avontuurlijke maar eene waardige doortastende staatkunde. Het eindigt met eene aan sporing aan de republikeinen tot eendracht tegenover de monarchisten. Kamer. Den 9 is het voorstel van den heer Ber nard aangenomen om, krachtens de wet van het jaar XIII op de begrooting van onderwijs een post van 200.000 uit te trekken voor opvoedingsbeurzen ten bate van elk zevende kind in een gezin na onderzoek van den staat des gezins en het voor beurzen vereischte examen te verleenen. SPANJE. Den 10 kwamen te Madrid (5 cholera gevallen waarvan 4 met doodelijken afloop voor in de provincie Valencia 484 ziekte- en 216 sterfgevallen. Den 11 las minister Canovas del Castillo in den Se naat en daarna in de Kamer een besluit voor, waarbij de zitting der Cortes geschorst is. Den 12 kwamen 1197 gevallen voor, waarvan 588 met doodelijken afloop als 6 te Madrid 109 in de provincie Murcia en 296 in de provincie Valencia. Na eenen langdurigen ministerraad heb' en de minis ters van binnenl. zaken en marine hun ontslag genomen waarna de Koning een onderhoud had met den heer Canovas del Ca;tillo. EGYPTE. Het gerucht looptdat de valsche pro feet gestorven is en zijne volgelingen onder elkander strijden. VENEZUELA. In dit rijk is een opstand uitgebro ken. De opstandelingen maakten zich van eene stoom boot meester. De troepen schaarden zich aan hunne zijde. De staten Maturin Cumara en Barcelona ver klaarden zich tegen de regeering. VEREENIGDE STATEN. Volgens het verslag van het landbouw-bureau van Juli wordt eene kleine ver betering waargenomen in den staat der wintertarwe het gemiddelde is thans 65 en de vermoedelijke op brengst 215 miljoen schepel. Het gemiddelde der zomertarwe is 96 en de vermoedelijke opbrengst 148 miljoen schepel. De stand der maïs is, uitgezonderd 1884 beter dan sedert 1880 het geval was. Er zijn thans 74 miljoen acres met dat gewas beplant het gemiddelde is 94. Het gemiddelde van rogge is 87, van haver 97, van gerst 92. De stand van de ka toen is veel verbeterd het gemiddelde is thans 96. Men kan dus op een overvloedigen oogst rekenen. gevaarlijke spel wagen dat hij reeds zoolang voorbe reid had hij moest echter, om voor alle gevallen zeker te zijn Hackert als zijn cliënt in reserve houden. De advokaat begreep, dat het eene groote fout zou zijn den student zonder meer zijnen zin te geven hij sloeg den juieten toon aan toen hij met een half mede lijdend half verachtelijk ophalen der schouders zeide „Ik kan op uwe bedreiging want dat moet het zeker beteekenen, hè?slechts hetzelfde antwoorden, wat ik u bij eene dergelijke gelegenheid in Berlijn reeds zeidevergeet dan nietook volledige bewijzen voor uwe beweringen mede te brengen anders zou zoowel de advokaat als bet gerecht u waarschijnlijk in het ge zicht uitlachen Doch laat ons liever die kleine twisten, die tot niets leiden en onze wederzijdsche belangen inte gendeel zeer schaden kunnen, vermijden! Wanneer gij de waarde van het geld iets hooger schatten en het leven van eene ernstiger zijde opvatten wildetdan zouden al die pijnlijke tooneelen onnoodig zijn. Wat hebt gij er in Gods naam aan het eene goudstuk na het andere den erfgenamen van mijnheer Blanc in den schoot te werpen Beloof mij op uw eerewoord niet meer te zullen spelen dan wil ik mij gaarne bereid verklaren, u nog duizend francs boven de som die ik eer3t be paalde voor te schieten." Hackert trok aan zijnen snor en keek boos naar het gewoel onder zich. Hij was zeer ontevreden hij waH van Cadama afhankelijk, want hij kon niets doen zonder hem aan den anderen kant was hij ook niet in staatvan het spel afstand te doen. De duivel had hem reeds te zeer in zijne macht. „Het zou gewetenloos zijn wanneer ik u lichtzinnig mijn eerewoord verpandde terwijl ik niet zeker ben of ik in staat zal zijnhet te houden", zeide hij. „Maar ik wil u eenen anderen voorslag doengeef mij de ge noemde som dan verplicht ik mij plechtigu in acht weken den door uzelf bepaalden tijdniet meer lastig te vallen. Wat ik met het geld doe, dat kan u dan verder onverschillig zijn Den 10 is het volgende besluit genomen I. Door de provincie zelve wordt voorzien in de ver pleging van alle krankzinnigen, voor rekening van gemeente- of armbesturen in Noordholland ineen krank zinnigen gesticht opgenomen of nog op te nemen, bui ten hen die geplaatst zijn of worden in het gesticht voor israëlitische krankzinnigen te Amsterdam. II. Te dien einde wordt aan het gesticht Meerenbcrg na vergrooting der terreinen van dat gesticht met „Bloemendaals begin" een gebouw toegevoegd, in gericht naar het type, in het voorstel van Gedeputeerde Staten beschreven en uitsluitend bestemd tot overne ming uit het hoofdgebouw van zooveel behoeftige lijders aan chronische ziekten, als aldaar aan doelmatige ver pleging der overige of aan het opnemen van nieuwe lijders in den weg staan. III. Aan Gedeputeerde Staten wordt opgedragen te zijner tijd de noodige voorstellen in te dienen tot regeling der geldelijke gevolgen van dit besluitoveri gens alles te doen wat vereischt wordt om er uitvoering aan te geven en van het door hen daartoe verrichtte in de gewone vergaderingen der Staten verslag te doen. Punt 1 van dit besluit werd aangenomen met 64 tegen 2 stemmen de overige punten zonder hoofdelijke stemming. Bij kon. besluit van den 7 is de heer P. J. H. Cuypers architect der rijksmuseum-gebouwen benoemd tot rilder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Mejuffrouw M. J. Krabbendam van Benningbroek heeft den 9 te Amsterdam een voldoend examen af gelegd als verloskundige. Den 9 brachten de kinderen van het protestant- sche bestedelinghuis te Arnhem den dag genoegelijk door aan de uitspanning „Dreijenoord" te Oosterbeek toen een 3 a 4tal jongens aan het toezicht der geleiders ontsnapten om in den Rijn te gaan baden met het noodlottig gevolg, dat een hunner verdronk. In den nacht van den 9 op 10 is te Schiedam aan den Rotterdamschen dijk een grasmaaierver moord door een 22jarig fabrieksarbeiderwiens voorgenomen huwelijk met een nichtje van den grasmaaier door dezen was tegengewerkt. Hij wachtte zijn slachtoffer die vroeg naar het land moest om te maaien aan den dijk op en bracht hem met een mes eene doodelijke wond in den hals toe. Een paar leden van een naar Rotterdam terugkeerend reisgezelschap zagen den moord en namen met behulp van eenige andere personen den dader gevangen. Den 10, des avonds herhaalden zich te Rotter dam de ongeregeldheden doch slechts in geringe mate. Hoewel duizenlen menschen hoofdzakelijk nieuwsgie rigen op de been waren bepaalden zich de ongere geldheden slechts tot een paar onbeduidende veebtpar- Cadama zuchtte. „Wat moet ik doen Er blijft mij niets anders over, dan toe te geven hoe ongaarne ik het ook doe. Gij zijt onverbeterlijk mijnheer von Hackert 1" „Ik ben te goed voor deze slechte wereld lachte de student en nam de hem toegereikte bankbilletten zonder een woord van dank aan. „Zeg mij nu nog één dingmijn vriendGij kent immers ook dien markies du Cat, kan ik hem vertrouwen of is hij slechts een bedrieger van hot gewone slag Cadama scheen een oogenblik na te denkenvóór bij met fonkelende oogen antwoordde „Een doorzichtig karakter is het nietmaar hij is ook geen bedrieger van bet gewone soort. Integendeelmaar wat het spel betreftkunt gij u gerust aan zijnen raad houden." Toen de beide mannen in het salon terugkeerden was de menigte die zich eerst om het roulet en de tafel voor het trente-et-quarante verdrongsterk ge dund. De tijd voor het diner was gekomen en slechts de hartstochtelijkste spelers waren nog overgebleven. „Waar blijft gij zoolang, mijneheeren riep de markies du Catdie met een notitieboekje in de hand stond te rekenende beide binnentredendeu toe. „Ik zocht u reeds overal willen wij niet gezamelijk bij de frè-es Provenfaux in het Hótel de Russie dineeren?" „Ik heb geen tijd tot mijn leedwezen gaf Hackert ten antwoord. „De speeltafels zijn leeg geworden dat komt goed dan kan ik op mijn gemak mijn ver lies van zooeven weer goedmaken." „Zonder mijne hulp mijn systeem glimlachte de markies. „Do duivel hale uw systeem", riep de student woe dend „i k dank daarvoor Terwijl Hackert opnieuw aan het Trente-et-quarante ging deelnemen trad Cadama dicht op du Cat toe. „Wanneer gij mij dien jongen leeglooper van den hals kondet schuiven, maar ook volkomen en voor altijd", fluisterde do advokaat„dan zou ik niet op een paar duizend francs zien! Mij dunktgij zijt stellig nog steeds de

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1