allerlei» Jngczonbfu Stukken. tijen en het verbrijzelen van eenige ruiten op de Hoog straat door steenen. De hulp der mariniers die in de kazerne gereed stonden en der schutterijdie aan schrijving ontvangen had zich op het eerste alarm op de beurs te verzamelen behoefde niet ingeroepen te worden. Den 11 bleef het in den vooravond rustig, doch door het samenkomen der schutters op het Beursplein omstreeks 7 uur kwam weder eene groote mensehen- massa bijeen. Te ongeveer 9 uur groeide de menigte, vooral in den omtrek van de Pauwensteeg en het van Hogendorpsplein zeer aan aanvankelijk hield de politie zich terugdoch toen enkelen weder steenen begonnen te werpen waardoor o.a. eene ruit van het politie bureau verbrijzeld werd, werden genoemde straten af gezet en de menigte uiteen gedreven. De Korte Hoog straat werd daarop de plaats der samenscholingen. Verscheidene winke'ruiten van aan die straat geleden perceelen werden ingegooid. De politie was daardoor herhaaldelijk genoodzaakt de menigte uiteen te drijven. Enkele politie-agenten geraakten verwond. Het werpen met steenen geschiedde hoofzakelijk door jongens. De hulp der schutterij, zoomin als die der mariniers, behoefde ingeroepen te worden. Den 11 zijn de prins en prinses van Wied met hunne kinderen uit Neuwied te 's Gravenhage aan gekomen Het nieuwe kurhaus te Scheveningen is den 11 geopend. Aan de harddraverij met paarden onder den manden 12 aan de Hengstman te Heer Hugo- waard gehouden namen acht paarden deel waarbij°de prijsgroot f 80gewonnen werd door „Kroonprins" van den heer C. de Wit te Zijpe berijderKs.de Wit en de premie, groot f 20, door „Helena",'bereden door den eigenaar, den heer Hk. Dalenberg van Schocrl. Eene noodlottige gebeurtenis, welke algemeene deelneming wekt, dompelde den 12 de familie L. te Oude Niedorp, plotseling in diepen rouw. Een barer zonen, een oppassend jongeling, was sedert enkele uren vermistna eenigen tijd te hebben gezocht, vond men zijn lijk in eene sloot, midden in het land.' Door het inslaan van den bliksem is den 12 te Hengeloo op twee plaatsen brand ontstaan, te Haaks bergen eene boerderij afgebrand en te Molenbeersel eene molen zwaar beschadigd terwijl de knecht dood geslagen werd. 502 Schoolkinderen uit Enkhuizen die door ge regeld schoolbezoek zich onderscheiden hebben, maakten den 13 per extra-trein een uitstapje naar Hoorn. Den 13 is het rijks museum te Amsterdam, in tegenwoordigheid van den prins en de prinses von Wied, de ministers, de leden van den raad van state, de leden der le en 2e Kamer de burgemeester en de leden van den gemeenteraad van Amsterdam enz. enz. geopend. De plechtigheid ving te 5 minuten vóór een uur aan door het aanheflen van het Wilhelmus door het orkest. Daarna begon de cantate, tekst van ds. J. J. L. ten Katemuziek van Daniël de Lange. Vervolgens sprak de minister van binnenlandsche zaken de openingsrede uit en overhandigde hij aan den heer Cuypersden architecthet ridderkruis der orde van den Neder- landschen Leeuw. Het koor viel toen in met het vol gende smeekgebed Bij den storm des tijds verduren Heiligdom nu jong en frisch Gaar in schaduw uwer muren Wat die eerplaats waardig is! Heere God bescherm de zonen Van een roemrijk Voorgeslacht Blijf Gij in ons midden wonen Met uw heerlijkheid en kracht Wil den dierbren Koning sparen Die zijn' volle lieide ons geeft Neerland weet van geen' gevaren Zoolang een Oranje leeft Bij alle andre gunstbewijzen Geef ons vroomheid burgerdeugd Doe Uw Geest ons Volk verrijzen Tot een nieuw herboren jeugd 1 Na het onderteekenen van de oorkonde begaf men agent „pour tout' gebleven, mijn beste Caradacdie gij vroeger in Borne waart en dan kan men van u ook wel iets verlangen dat nu juist niet uw ambt van speel professor betreft 1" Cadama wierp eenen loerenden blik van onder de neergeslagen oogleden op den avonturier, wiens trekken volstrekt niet veranderden en die met de rechterhand bedaard zijnen snor opstreek, om daardoor zijne stem nog meer te dempen. «Ik geef mij niet meer met zulke vuile dingen af, mijn waarde", antwoordde hij op honenden toon, „het allerminst zou ik echter nog eens met u in verbinding willen tredendaar ik steeds zou moeten vreezen opnieuw zoo schandelijk te worden bedrogen als bij dien muntendiefstal in het Palazzo Borghese, die mij bijna mijne vrijheid gekost had De advokaat trok bij die woorden een hoogst verbaasd gezicht. Hij was niet weinig verwonderd, na de beleefde uitnoodiging van zooevenom met hem te ontbijten die echter minder hem dan wel Hackert gegolden had, nu plotseling zoo barsch te worden afgewezen. Hij had niet eens tijd om te antwoorden want du Cat had hem den rug toegekeerd en ging Menken tegemoet, die juist met Elimar binnentrad. „Vervloekte Eranschman", mompelde Cadama woedend, „neem je in achtje zoudt nog aan het kortste einde kunnen trekken 1" Hij ging nog verder achteruit en verschool zich achter de damasten gordijnen het was hem onaangenaamin dit oogenblik aan Menken's scherpen blik bloot te staan. «Hoe kent die schurk nn weer dien duitschen baron", ging hijbij zichzelf sprekendevoorthij geeft hem de hand ook den schilder zij wordt wel is waar slechts aarzelend aan genomen maar nu praten zjj met elkanderalsof zij reeds sedert jaren bevriend waren Nu zij zullen zich naar de Rembrandtzaalwaar de Nachtwacht voor het oog verborgen was door eene gordijn. De heer Bosboom trok de gordijn weg en een luid gejuich weer klonk terwijl beneden een mannenkoor den feestzang Rembrandtgedicht van J. P. Heye muziek van Joh. J- H. Verhulstliet hooren. Daarop nam de burge meester het woord. Op deze toespraak volgde de wan deling door de zalen. Aao het einde dier wandeling werd, namens 400 Nederlanders, aan den heer Cuypers eene medalje in goud, zilver en brons aangeboden, met he. volgende opschrift Den ontwerper en bouwmees ter van het rijksmuseum te Amsterdam, bij de voltooi ing en oplevering van het gebouw aangeboden. Bij de den 13 te Leeuwarden van gemeente wege gehouden harddraverij, waaraan 28 paarden deel namen werd de prijs van f 400 gewonnen door de schimmelbles „de Noorderruin" van den heer K. K. Wassenaar van St. Jacobie-parochie berijder S. Het- tingade premie, f 100, door den schimmelhengst Tabor van den heer PEllerbroek te Hoorn, berijder J. Koster. J De leden der Eerste Kamer bieden den 15 hun nen voorzitter een maaltijd aan in het Oranje-hotel te Scheveningen. De burgemeester van Rotterdam heeft de leden der le Kamer, zijne ambtgenooten uitgenoodigd tot een tochtje door den rotterdamschen waterweg naar den Hoek van Holland. De heeren mr. K. Hazelhoff.E. W. J. H. Schmitz en G. Vas "Visser te Amsterdam hebben aan burge meester en wethouders van Watergraafsmeer vergunning gevraagd tot het aanleggen eener bijzondere begraaf plaats op de terreinen in die gemeente gelegen aan den middenweg (Linnaeustraat) hoek Kruislaan. De provinciale Staten van Overijsel hebben be sloten tot het aangaan eener leening van f 550,000. - Het muziekkorps der dienstdoende schutterij te Helder zal opgeheven worden. Den 20 is te Amsterdam de inschrijving geopend op de le serie groot f 1250.000 verdeeld in 1250 aandeeleu van f 1000 elk van het kapitaal, groot 5.003.0C0 der Maatschappij tot exploitatie van° wa terleidingen in Nederland te vestigen te Amsterdam zullende de 3 andere seriën later uitgegeven worden. Gedep. Staten van Limburg hebben voor de na jaarsvergadering der Staten toegezegd een ontwerp besluit tot afschaffing van de tollen en vervanging door eene provinciale belasting op de paarden en honden of door do overneming door de provincie van de onderhouds kosten der van provinciaal belang verklaarde wegen. De provincie Noordholland had op 1 Januari 1885 f 443,000 schuld waarvan f 34000 tegen 4% pet. en f 409.000 tegen 4 pet. rente, Uit het jaarverslag der vereeniging voor christelijk nationaal schoolonderwijs over 1884/5 blijkt, dat de ontvangsten 66667.91 en de uitgaven f 60602.82 hebben bedragen. Te Opperdoes is besloten een onderwijzer op te roepen voor f 600 's jaars dat is f 100 minder dan de vorige titularis genoot. Toch hebben zich reeds negen sollicitanten aangemeld. - Te Kolborn bestaat groot gebrek aan drinkwater. De meeste regenbakken zijn ledig. Vele menschen drinken putwater. Alhoewel dit water zeer zuiver en rein als regenwater kan heeten, zoo is inachtneming toch noodzakelijk, omdat men hier nimmer anders dan regenwater gebruikt. Men schrijft ons uit Kolhorn Het door eenen arbeider te Kolhorn verloren geld is te Wieringerwaard door een meisje gevonden en thans weder in het bezit van den eigenaar. Gelukkig voor den man kwam het geld in goede handen. Voor de kaartlegster is de uitslag dus niet geheel en al bevre digend. Zij heeft zich thans voorgenomenzich nog eens ernstig in de kunst te oefenen. Vroeger miste het nimmermaar zij had het nu in lang niet gedaan. Bedankt voor het beroep naar de ned, herv. ge meente te Rijp door ds. v. Nouhuys van Oudshoorn. Ter gelegenheid van haar löjarig bestaan hield de Amsterdamsche Zwemclub den 12 in de bad- en zweminrichting aan de De Ruyterkade een nationalen ge- costumeerden zwemwedstrijddie uitstekend geslaagd is. Een der aardigste nummers van het programma elkander waarschijnlijk in Nizza hebben leeren kennen, daarin ligt niets zonderlings Dezelfde vraag die Cadama zichzelf deedrichtte Menken ook aan den markies du Cat. „Vanwaar kent gij signor Cadama ook een vriend van de groene tafel De oude professor schudde zijn beschilderd hoofd. „Cadama speelt nooit", antwoorddo hij, „daartoe is hij te laf en vreest te zeer de ongenade van het lot. Maar gij vraagt met zooveel belangstelling, zoudt gij misschien ook over het verleden van dezen man van eer iets wi Jen weten dan zou ik u kunnen helpen." De markies had dit schertsend gezegdmaar hij zag, dat Menken plotseling verheugd opzag en dat trof hem! „Ik houd u bij uw woord", riep de baron „mag ik u uitnoodigen met ons in het hotel de Russie te eten „Ik ben juist op weg daarheen", gaf de speelprofessor met eene lichte buiging ten antwoord„de oesters bij de frères Provenfaux zijn heerlijk, en de wijnen onversneden Weinige minuten later zaten de drie heeren in een afzonderlijk kabinet van het genoemde restaurant. Vincent, de oberkellner had voor een voortreffelijk diner gezorgd' en zich nadat de glazen met de bruisende Veuve Cliquot gevuld waren verwijderd. De heeren waren nu alleen. „Gij kunt beginnenmarkies", zeide Menken en haalde zijn zakboekje te voorschijnwaarin hij zijne aanteekeningen placht te maken. „Waarmede?" gaf du Cat onverschillig ten antwoord. „Numet uwe welkome mededeelingeu uit het ver leden van Cadama Ik ben er zeer verlangend naar." De markies werd verlegen. Hij dronk haastig zijn glas champagne uit en wierp eenen veelzeggenden blik op Elimar. Wordt vervolgd was, dat 14 jonge meisjes fraai geslaagde proeven in de zwemkunst aflegden. Een harer, die geheel ge kleed met laarzen aan zwom werd luide toegejuicht. Den uitslag van den wedstrijd deelen wij wegens plaatsgebrek in een volgend nummer mede. Men leest in de Landb. Ct. Onlangs is op vrij eigenaardige wijs het nut van vliegen betoogd. Dat deze wezens hunne plaats in de schepping hebben betwijfelt wel niemand, die nadenkt, maar wij hebben liever niets te maken met deze snuitersdie op alles azen en van zéér verdachte plaatsen of voorwerpen komende, zich niet ontzien u of mjj op allerlei manieren te plagente vervolgen en te bevuilen. Indien wij aan den arbeid zitten en eene vlieg komt onze rust verstoren, dan leggen wij dadelijk de pen neder en vervolgen 't diertjetotdat bet buiten ons bereik of afgemaakt is. Muggendie zich aan een der hoeken van onze woningin massa bevinden en dus lichtelijk zonder introductie binnenkomenver volgen wij met nog meer ijver. Het gegons alléén is geschikt om iemand wanhopig te maken. En motten nu daarover kan elk oordeelen en bij eventueel ple- biscit zouden zij met algemeene stemmen verbannen worden. De heer H. Nanning te 's Gravenhage, schrijft ge noemd blad verder zond ons onlangs een pakje met begeleidend schrijven. In het builtje vonden wij eene kristalhjnschilferige witte zelfstandigheidnaph thaline, sterk riekend naar naphtha, dus volstrekt niet onaangenaam integendeel eer het tegenovergestelde. De heer N. deelde ons in zijn briefje mede, dat, naar hij meende opgemerkt te hebben eeD weinig van die naphthaline als poeder hier of daar uitgestrooid mot zou verjagen en dat bij er zelfs plantenluizen mee verjaagd had. Op zijn verzoek om er mee te experimentereen, heb ben wij van de ons gezonden hoeveelheid, dadelijk in schoteltjes iets in een paar onzer vertrekken neêr gezet, o, a. in onze werk- en slaapkamer. En nu reeds mogen we met niet geringe voldoening en tevredenheid aanteekenen dat in beide die vertrekken (ook in onze werkkamer, soms met tabaksrook gevuld, waardoor vliegen en muggen wel bewegelijker en lastiger maar niet ver jaagd worden) geen vlieg en geen mug meer te zien is. De atmospherische borrel, of de inhalatie van de met naphtaline bezwangerde lucht, schijnt dezen schepselen buitengewoon onaangenaam te zijn. Eene groote vlieg, die wij er mee bepoederden, koos dadelijk het hazen (vüegen)pad. Natuurlijk is dit resultaat nog van te korten datum om er een algemeen besluit uit af te leiden, maar toch voldoende dunkt ons om van onze vreugde over het vertrek van vliegen en muggen te doen blijken en wèl geschikt om ook anderen in overweging te geven, de proef te nemen. Voor 40 ets. is een geheel kilo te koop, voor f 25 kan men 100 kilo bekomen. Die over vliegen, muggen, motten denkt, gelijk wij alle levende wezensmaar lastige, hinderlijke, onbe schaamde individuën, die men met de grootste voldoe ning de deur wijst als men er slechts kans toe ziet die bestelle een weinig naphtaline bij genoemde firma. Tegenwoordig maakt men in Frankrijk flesschen van samengerold papierdat bestreken wordt met eiwit kalk en aluin. Zij zijn ondoordringbaar voor water en alcohol. Een bewoner van Texel moet sedert 23 jaren in het ebezit van een en denzelfden leeuwerik zijn welk beestje nog vlug en tierig is. Dat bewijst voor den vogel maar toch ook voor den zorgvuldigen eigenaar. Mijnheer de Eedacteur In Alkmaar vindt men klokken op kerken en andere openbare gebouwen maar geen twee die met elkan der overeenstemmen geen enkele wellichtdie den middelbaren tijd aangeeft. Op den bezoeker dezer stad maakt dat ongeveer denzelfden indruk als ondervonden wordt, wanneer men in den Achterhoek komt en zon dag 's morgens de dienstmaagd van den predikant zich ziet spoeden naar de woning van deq schoolmeester met de boodschap„compelement van dominé of ie de klok wat wilt veurzetten dominé mot uitof compe lement van dominé of ie de klok wilt achteruitzette dominé heeft zich verslaopen." !N u heeft de heer Maurits Snellen een aardig toe stelletje gevonden dat dienen kan om op allereenvou digste wijze het juiste tijdstip van den waren middag te bepalen om hieruit den middelbaren tijd te vinden, heeft men slechts eene tabel te raadplegen die de tydsvereffening geeften voor luttel gelds verkrijgbaar is. Het kwam ons nuttig voor, dit toestelletje, door de volgende beknopte beschrijving, onder den aandacht der beschreven vaderen van Alkmaar, te brengen. De heer Snellen kwam op hot denkbeeld, om een rechthoekig, driezijdig glazen prisma te gebruiken, en dit zoo te plaatsen dat het hypothenusa-vlak horizontaal ligtterwijl de ribbe van den rechten tweevlakkigen boek naar beneden gekeerd is. Nu vormen zich twee spiegelbeeldenhet eene op het bypothenusa-vlak het tweede, na achtereenvolgende terugkaatsing, op de twee andere zijvlakken dit laatste is symmetrisch met het eerste geplaatst ten opzichte van het vlakdat den rechten tweevlakkigen hoek middendoor deelt. Wanneer men dit vlak doet samenvallen met den meridiaan dan ziet met tegen den middag twee zon nebeelden die elkander naderen daarna bedekken en eindelijk weer uit elkaar gaan. Op het oogenblik der bedekking ging de zon door den meridiaan en was het dus ware middag. Om het instrumentje op te stellen, moet men op twee dingen letten. Vooreerst moet het bovenvlak horizontaal geplaatst wordenhiertoe hangt men op een afstand van ongeveer drie decimeters van den toe-

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2